Hul sh off Sigaretten wel. benzine niet in prijs omhoog ROBERT LEVIN BEGINT WAAR MOZART OPHIELD Encyclieken staan loger dan concilie MENING IN ROMEINSE CURIE; „GEEN VIJF EEUWEN MET PROTESTEN WACHTEN" Monsterfusie in Engeland Bij Beckers 297 mensen ontslagen ^p-§§ T.V. NIEUWS Koekoek overdrijft BELASTINGEN OMLAAG Post ook duurder PRIJS VAN T.V.-TOESTEL DAALT hoofd- elektro- monteurs V Amerikaanse pianist breidt onvoltooide werken af mexisexi wat eexi mensen JANTJE HUILT en Jantje lacht Op een wolletje over Het Kanaal ATERDAG 14 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 CANON CITY (KNP) De conserva- iven in de Romeinse curie zijn vastbe- oten de pauselijke beslissing over de boortenregeling aan te grijpen om te ten zien, dat pauselijke encyclieken iger staan dan decreten van een con- lie. Dit heeft de bekende prof. dr. trnard H&ring, moraaltheoloog aan het 3,09 iphonsianum in Rome, verklaard in een leiding voor het bijbels liturgisch In- Canon City in de V.S. Als bewijs voerde hij aan, dat hij eds verschillende waarschuwingen had kregen van de congregatie voor de iloofsleer, het voormalig H. Officie in ne, Hij was gewaarschuwd zo zei dat hij geen verschil mag consta- tussen de huwelijksencycliek „Cas- Connubii" van Pius XI en de tekst ,n het tweede Vaticaanse concilie over huwelijk; dat hij niet mag stellen, de Paus aan de concilietekst gebon- i is en dat hij de leer van het conci- niet mag beschouwen als doctrinai- vetU (Van onze correspondent LONDEN De regering-Wilson heeft par goedkeuring gehecht aan de voor- omen fusie van de General Electric ompany en English Electric, twee gro- fabrikanten van elektrische appa- iten, waaronder computors. verklaring naar aanleiding van samensmelting, werd door de minis- van Handel, Crosland evenwel de aarschuwing geuit dat de regering niet gei- ou aarzelen bepaalde tegenmaatrege- en te nemen als de reusachtige nieuwe Baatschappij monopoliserende neigin- i krijgen. Door de fusie zijn GEC het op twee na de grootste elek- ische bedrijf van Europa. Philips en lemens blijven de eerste twee plaatsen nemen. re bron gelijkwaardig aan Casti Connu- bii. Prof. Haring, die op het ogenblik in de Ver. Staten vertoeft voor een reeks lezingen, verklaarde het wereldwijde protest tegen de pauselijke encycliek over de geboortenregeling 'n grote voor uitgang te vinden vergeleken bij vroe ger tijden. Hij herinnerde hier aan een encycliek van Paus Innocentius IV (1324- 1254) in de geest van de curie in die tijd. Zonder dat ergens in de Kerk geprotes teerd werd leerde deze encycliek „hoe oude vrouwen moesten worden gemar teld en heksen verbrand moesten wor den". „Wij kunnen het ons hedenten- dage niet veroorloven om vijf eeuwen met ons protest te wachten. Nu zien wij dat of de Kerk breekt en het pauselijke gezag verloren gaat of dat alle vitale ele menten de Kerk verlaten en dat alleen de onderdanige elementen blijven. Wij zijn daarom verplicht onmiddellijk te spreken". Prof. Haring beklemtoonde, dat „de Paus uit het isolement verlost moet wor den of dat hij anders ingemuurd wordt door een curie, die zich meer bezorgd maakt om eigen gezicht dan orA oplos singen". (Van i correspondent TILBURG Bij de N.V. Verenigde Bedrijven Beckers, Becking en Bongers worden, dat staat nu vast, 297 werkne mers ontslagen. Dat aantal is uit de bus gekomen, nadat vertegenwoordigers van de drie metaalbonden en de directie van de haardenfabriek vrijdag de hele dag en een deel van de avond in Til burg hadden geconfereerd. Om half acht 's avonds was er overeenstemming bereikt. Er is daarbij aan weerskanten een keihard gevecht geleverd. Dat ging in de eerste plaats over de ontwerp- afvloeiingsregeling, die de directie van de fabriek vorige week aan de vakbon den had voorgelegd. Die brachten vrij dagochtend een tegenplan op tafel. Daarin werd getracht vooral de oudere werknemers en de beambten die ont slagen worden, een zo gunstig mogelijk financiële regeling te treffen. (ADVERTENTIE) zaterdag 14 september Nederland II, na journaal van 20.00 uur Uit de top-form catalogus pag.4/5 Laqué slaapkamer "Pandora", 3-deurs garderobekast, ledikant en 2 nachtkastjes f 765.-, Toilettafel f150.- Spiegel f65.- Den Haag: Spui/hoek Kalvermarkt Rijswijk: In de Bogaard Leiden: Nieuwe Rijn/hoek Hartesteeg I nterieurbou wers STUDENTENCORPS: NIJMEGEN (ANP) Het bestuur van de interkorpsdisputaire raad in Nijme gen heeft in verband met het optreden acht eerstejaarsstudenten tegen de heer Koekoek, verklaard het te betreu- dat de heer Koekoek bij de als grap bedoelde eerstejaarsstunt letsel heeft op gelopen. Zij verklaart dat zij het geheel had georganiseerd in het vertrouwen dat de heer Koekoek het geheel zou begrij pen als een studentengrap. In tegenstelling met uitlatingen van heer Koekoek tijdens de Brandpunt uitzending van gisteravond, zou de heer Koekoek onmiddellijk nadat hem ge vraag was of hij mee nanr Nijmegen gaan, de chauffeur van het busje tot stoppen gedwongen, aldus het bestuur. Er heeft buiten dit feit verder geen en kel handgemeen tussen de heer Koekoek en de eerstejaarsstudenten plaats gevon den. De eerstejaarsstudenten hebben de heer Koekoek aangeboden hem hierna naar huis te brengen, maar de heer Koe koek weigerde dit, aldus de lezing van de studenten. Het bestuur heeft gemeend dat er niet meegewerkt moest worden aan deze uitzending, omdat dit na een gesprek met de officier van justitie te Arnhem niet in het belang werd ge acht van de betrokken eerstejaarsstu denten, omdat het justitiële onderzoek nog gaande is. Het bestuur zegt te be treuren dat zij onder deze omstandighe den geen commentaar kon leveren op de uitlatingen van de heer Koekoek, die ten dele onjuist en ten dele uit zijn ver band gerukt zouden zijn. (Van c parlementaire redactie DEN HAAG Loon- en inkomsten belasting gaan volgend jaar omlaag. B(j de indiening van de miljoenennota vol gende week dinsdag zal minister Wltte- veen (Financiën) met voorstellen in deze richting komen. Het kabinet komt daar bij vooral tegemoet aan de lager- gesalarleerden. Zo wil het de belasting vrije voet optrekken met zeshonderd gulden: van ongeveer 4800 ot 5400 gul- (Van verslaggevers) EINDHOVEN De prijzen van kleu ren- en zwartwit tv-toestellen worden me dio volgende week verlaagd. Dit heeft de directie van de Philips fabrieken gis teravond medegedeeld. Zij heeft hiertoe besloten in verband met de te verwach ten grote belangstelling in de komende maanden voor tv-toestellen door de uit zendingen van de Olympische Spelen en de uitbreiding van het aantal zenduren Philips loopt hiermee vooruit op de prijsveranderingen, die voortkomen uit de invoering van het nieuwe systeem van omzetbelasting (b.t.w.) per 1 januari, die de afschaffing van de weeldebelas ting op elektrische apparaten inhoudt. In verband hiermee zullen de prijzen van bijna alle Philipsprodukten stijgen, behalve die van radiotoestellen, gram mofoons en tape-recorders, die gelijk blijven en die van de tv-toestellen die dalen. den per jaar. Ook de middengroepen kunnen een graantje meepikken van de regeringsplannen. Voorgesteld wordt een verlaging van loon- en Inkomstenbelas ting, tot een inkomen van 27.000 gulden Minister Witteveen heeft bij deze voorstellen het progressiebeginsel niet uit het oog verloren, de belastingverla ging is het grootst voor de laagstbetaal den. Deze vermindering van de belas tingen neemt af, naar gelang het in komen stijgt. Voor degenen, die meer dan 27.000 gulden per jaar verdienen, zijn er dit jaar geen fiscale voor deeltjes bü. Deze maatregelen komen de schatkist te staan op een bedrag van ongeveer 200 miljoen gulden. De regeringsplannen ter neutralisering van het inflatie-effect in lonen en salarissen worden trouwens toch een dure aangelegenheid. Deze beteugeling van de inflatie zal volgens de ramingen van minister Witteveen het rijk tot 1970 een inkomstenverlies van ongeveer één miljard gulden op leveren. Bij de verdere regcringsplannen zitten voorts nog enige accijnsvoorstellen. Daaronder valt de vrijwel onvermijde lijk geworden prijsverhoging van siga retten. Als de volksvertegenwoordiging instemt met de voorstellen, zullen de sigaretten een kwartje per pakje van twintig stuks duurder worden. Ook op enige andere tabaksartikelen zal de accijns worden verhoogd. Frequent circulerende berichten als zou ook de benzineprijs weer worden opgevoerd zijn onjuist, er komt geen hogere benzine-accijns. Ditzelfde geldt voor de frisdranken, die volgend jaar gevrijwaard zullen blijven van een ver hoogde accijns. Dat niettemin prijsverho gingen in de lijn der verwachting liggen, is een gevolg van de in werking treding van de belasting toegevoegde waarde. Hierdoor zullen evenwel vrijwel alle prijzen een stijging ondergaan. De PTT mag van minister Witteveen volgend jaar hogere tarieven in rekening gaan brengen. Alle tarieven <>p post bestellingen zullen een aanzienlijke stij ging ondergaan. Een uitzondering is hierbij gemaakt voor dag- en nieuws bladen. Dit in verband met de toch al moeilijke positie, waarin het dagblad- ADVERTENTIE Hoogovens limuiden vraagt om zelfstandig onderhouds- sn reparatiewerkzaamheden aan de elektrische apparatuur uit te voeren en storingen aan installaties van zeer uiteenlopende aard op te sporen en te verhelpen. Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en laagspanningskabels. Leeftijd 27 tot 45 |aar. Men kan in dagdienst of In ploegendienst worden geplaatst. Het basis aanvangssalaris is f 11.002,per jaar, overeenkomend met ca. f 210,bruto per week in dagdienst en ca. f 250,— bruto per week in ploegendienst. Voor gehuwden, die in Leiden of op grotere afstand ven one bedrijf wonen, komen woningen beschikbaar. HOOGOVENS IJMUIDEN bedrijf zich financieel bevindt. Ook het drukwerk is vrijgesteld van hogere ta rieven. De mant regel voor deze hogere posttarieven wordt voorgesteld, omdat de PTT op dit onderdeel van haar taak nog steeds zware verliezen lijdt. Als de inkomsten al te laag zouden worden, zou de nu al in het nauw gebrachte dienst verlening nog maar in moeilijkheden dreigen te komen. Robert Levin uit New York, 21 jaar, bril en ruitcolbert dragend, klaviervirtuoos sinds zijn 5e ver jaardag, heeft zojuist zijn zwerf tocht van drieduizend kilonieter dwars door Europa beëindigd. Bleek, doch vastberaden heeft oij gisteren nog even gauw het volvette spektakel van de Goudse kaasmarkt tot zich genomen en daarna is hij haastig afgereisd naar Amerika. Nederland vond hij „nice" en „wonderfull". „Friendly people" ook. Laat maar zatten. Doel van zijn reis was het achterhalen drie onvoltooide werken van het Oostenrijkse wonderkind Mozart, die na taai speurwerk heeft gevonden bibliotheken in Cambridge, Parijs Salzburg. De stukken worden nu ge kopieerd en per expresse naar Levins huis in New York gezonden, waar Ro bert tegen die tijd met de pennen ge reed zal zitten om de speelse fantasie- en van Wolfgang Amadeus met steek houdend notenwerk af te breien. Hij erwacht, dat hij dit karwei binnen an derhalf jaar geklaard heeft. Daarna zullen er nog slechts 47 onvoltooide werken van Mozart overblijven, waar hij eveneens bij leven en welzijn de landen in hoopt te zetten. Robert is ge woon een jongen, die er van houdt, dat worden afgemaakt. Op bestelling In de afgelopen twee jaar heeft hij reeds drie andere werken onder han den genomen. Hij begon met een werk u't 1778. bestemd voor viool, piano en klein orkest, dat Mozart niet wenste af te maken, omdat violist Fraenzi, voor wie hij werk schreef, uit zijn gezichts kring verdween. Gelijk was toen ook de lol er voor voor Mozart af. „U moet be grijpen", legt Robert behulpzaam uit, dat Mozart zich niet kon permitteren °m op inspiratie te wachten. Hij werkte uitsluitend op bestelling en als de op drachtgever zich op een gegeven mo ment terugtrok, dan legde hij ook zijn pen neer. Zo is het ook gegaan met het kwintet voor klarinet en baskwartet. Het kan ook zijn, dat hij het wel heeft afgemaakt, daar dat er een paar blad zijden zoek zijn geraakt. Op een gege ven moment maakt hij namelijk een overgang, maar naar wat weet niemand. Ik heb het toen maar in zijn geest vol tooid. Met zijn Requiem ligt het veel overzichtelijker, dat maakte hij alleen niet af, omdat hij stierf. Ik acht dat een vrij logische zaak". Muzikanten vreter Robert glimlacht koket en toont de kri tiek van Michael Steinberg van de Bos-' ton Globe, 'n erkende muzikantenvre ter, die al menige carrière in de knop gebroken heeft. Steinberg verwondert zich erover, dat hij tijdens het con cert van 18 mei in 't Sanderstheater in Boston niet heeft kunnen achterhalen, waar Mozart ophield en Levin begon met zijn invuloefeningen. „U moet mij goed gebrijpen", zegt Ro bert, „ik heb echt niet de pretentie om een tweede Mozart te worden. Dat zou een afschuwelijke ijdelheid zijn. Ik vind het alleen doodzonde, dat er vijftig meesterwerkjes nooit tot de concert zalen doordringen, omdat ze niet af zijn. Dirigenten hebben een hekel aan dingen, die niet af zijn. Dat weet ik uit ervaring. Het is ook een vreemde zaak, als je net lekker op gang bent en dan het publiek moet vertellen i „sorry, Mozart e Muziekmarathon Veel moeite heeft de klassieke klus hem tot nog toe niet gekost, want Levin kent Mozart beter dan Mozart zichzelf kende. In zijn platenverzameling, die momenteel tegen de 5000 kloeke schij ven bevat, bevinden zich 250 albums, met nagenoeg alle werken van de Meester van Salzburg. Hij mist er nu nog 35, maar die zitten er driftig te komen. „Ik rust niet eerder" roept Robert met de vastberadenheid van een veldheer, „als er geen platen van bepaalde werken zijn, dan maak ik ze gewoon zelf. Dat heb ik al eerder ge daan. Ik heb aan de Harvarduniversi- teit gestudeerd en daar hebben ze een dijk van een radiostudio. Als ik nou maar zorg voor een orkestje, dan komt de rest vanzelf". In zijn studietijd is Levin ook enige tijd programmadirectuer van het universi tair radiostation geweest en in die functie heeft hij landelijk opzien ge baard door marathons te organiseren, waarin de klassieke muziek non-stop uit de luidsprekers kolkte. Hij begon in 1965 met 46 uur Bach, ging in 1966 door met 96 uur Mozart en peperde twee jaar geleden het volk in met 192 uur Bach en Mozart. ,,Het was een verrukkelijk feest", herinnert hij zich, ,,de mensen belden ons midden in de nacht op en schreeuwden: ,,Ga door, ga door, laat je niet kistenWe kre gen aanmoedingen van alle kanten en de mensen, die in de buurt van de stu dio woonden, brachten koffie en brood jes. Dat was nog nooit vertoond". Heidens moeilijk Wat Mozarts voltooide en onvoltooi de werken betreft: de grootste handi cap voor Levin was, dat hij toevallig wist, wat er op muzikaal gebied na Mozarts dood is gebeurd. „Ik kon niet volstaan met het aantrekken van zijn jas en het opzetten van zijn pruik, maar ik moest daarbij ook nog even 200 jaar muziekgeschiedenis vergeten. Ik mocht niet weten, dat er een Debu- sy heeft geleegd, dat er ergens een Richard Strauss is geweest. Het was een heidens moeilijke opgaaf'. De Amerikaanse grammofoonplaten- maatschappij CBS en de dappere Sche- venlngsc schellakstamper CNR hebben inmiddels laten weten, dat ze meer dan vriendelijke belangstelling hebben voor Levins Mozartinterpretaties. Ook het Bdrenreiter-Verlag in Duitsland heeft aangekondigd, de drie voltooide stukken te zullen uitgeven. Redelijke rente Robert vindt het allemaal best. Hij blijft er bij, dat de wereld barst van de „friendly people", hij vindt het ook noodzakelijk, dat hij dapper moet doorgaan op de ingeslagen weg. Zijn aanvullingen beschouwt hij als een re delijke rente en samengestelde inte rest op het kostelijk kapitaal, dat Mo zart heeft nagelaten. „Ik doe het echt niet voor mèzelf", bezweert hij, „ik doe het voor Mozart". Hoopvol nieuws van het Haagse wa terfront: na de twee mislukte pogin gen van zwemmer Jan van Scheyndel om in 'n razende borsterowl het Ka naal te overmeesteren (de eerste keer gaf hij halverwege op wegens maag krampen. de tweede keer verhinderde een storm zijn glorieuze tewaterlating) heeft hij zich in het Engelse Lake- District op overtuigende wijze gerevan cheerd. Van Scheyndel. door Kanaalrotten uit geroepen tot het wonderkind onder de lange afstandszwemmers, (zei kapitein Heys uit New Romney niet twee we ken geleden: „deze jongen steekt alle kampioenen in zijn zak") startte vori ge week als de favoriet in de twaalf de race over het Lake Windermere en Het Nederlandse studentemwemteam dat vannacht te Cap Oris-Nez zal starten voor de eerste internationale Kanaalestafette, bestaande uit: ran links naar rechts: Herman Felderhof (t8), Ellen C. C. baronesse van Lynden (tt), Herman Willemsecoach (3H), Lucas Maillette de Buy Wcnnigcr (2k), Arpad P. H. Warlami (25), Jacqueline J. J. A. Overmeer (tt), Enno Fennema (t\J, Fokel Brunner (25), Qizella M. E. Warlam (tl). beschaamde zijn fans niet. Na vier uur, 36 minuten en 51 seconden kon hij zich uit het water laten hijsen en een nieuw record op zijn naam laten schrijven. Vorig Jaar had hij over dezelfde af stand van 16 kilometer nog vier uur en 44 minuten gedaan, wat toen ook reeds als een opzienbarende prestatie door de organisatoren werd be schouwd. De tweede zwemmer, die aantikte, Geoffrey S. Lake uit Harrow deed er ruim 40 minuten langer over. Dit jaar bestond het veld van body builders en zoetwatercracks uit 37 mannen (van wie er zes niet aan de start verschenen) en zes dames Van de hele ploeg gaven er tijdens de reis tien dc strijd op, t weede, die na de ra zende Van Scheyndel de overkant be reikte, noteerde een tijd, die nog bo ven Van Scheyndels record van vo rig jaar ligt. juicht Miss Margret J. Butcher van de British Long Distance Swimming Association (jazeker, de Britten nemen zo'n zaak doodserieus) in haar officieel rapport: „Van Scheyn del heeft een magistrale race gezwom men. Een gloriedag voor onze vereni ging". Dat uitgerekend een Hagenaar hier voor moest zorgen, is natuurlijk een domper op de Engelse zwemsuprema- tie: tot 1967 waren het uitsluitend Britten, die de overwinnaarsbeker in de wacht sleepten, beginnende bij James Korster uit Oldham, die er in 1911 op zijn dooie gemak 11 uur en 29 mi nuten over deed. Omdat niemand het voor hem had geprobeerd, was deze tijd echter goed voor een record. De overwinnaar van 1951 deed er al vier uur minder over en daarna werd er van jaar tot jaar meer minuten afge knabbeld: 1957: 5.25, 1965: 5.03, 1967: 4,44. (dat was dan het binnenkomertj* van Van Scheyndel). Het falen van de getrainde lange-af- afstandszwemmer Van Scheyndel heeft de animo voor het Kanaalzwemmen in Nederland niet kunnen temperen: van nacht om kwart over één sprong een team van acht Nederlandse studenten alweer welgemoed bij Cape Grines In de grauwe golven voor een race naar Dover, waaraan ook zes andere studen tenteams uit Scandinavië, Engeland, Duitsland, Zwitserland, Frankrijk en België deelnemen. Coach van de va derlandse afvaardiging is Herman Wil lemse, de enige Nederlander, die het tot nog toe gepresteerd heeft om het Kanaal te bedwingen. HIJ kan rekenen op de dubieuze steun van acht goedwil lende amateurs, wier zwem prestaties tot vannacht beperkt zijn gebleven tot spartelen in de Noordzeebranding bi) Scheveningen en een met bier bespren kelde oefentocht op het IJssclmeer. De bedoeling van de Kanaalrace is dan ook niet om een sportieve presta tie te leveren (dat is vers twee of drie), maar om voor eens en voor goed san te tonen, dat wol niet krimpt of vervtlt Daartoe zullen de deelnemers gestoken worden In truien, die tevoren door on partijdige scherprechters in Frankrijk gemeten zijn. Mochten de ploegen on verhoopt de krijtrotsen van Dover wel bereiken, dan zal hun eerste gang lel den naar een tweede official, die hun truitjes nogmaals nameet

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5