Amerikaanse paplepel: HOLLAND ANTIEKE OASE IN RAZENDE WERELD, EEN KLEINE DAPPERE NATIE OP KLOMPEN Holland promotion of hoe verkoop ik een land Holland is self-centred. HANS BRINKER ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1W8 DEN HAAG Het is een beetje sneu voor alle ferme jongens en stoere knapen, die jaar in jaar uit met onze ijzersterke, folkloristische image in het buitenland hebben geleurd. Sneu voor de ANW-boys, die omwille van de goede zaak met molentjes door New York liepen en het walmend Ruhrgebied dicht plakten met kleurige affiches, waarop een blozende agrariër onder zijn zuiver zijden petje naar de verplet terende verre einde staarde. Eerlijk, we waren er met zijn allen nou net zo aardig in geslaagd om de uitheemse rakkers te laten geloven, dat er achter de blanke top der duinen een god vrezend volkje leefde, dat kneuterig zijn pijpje smoorde tussen de geraniums en in onwijze bombazijnen broeken ter visvangst ging. Alle andere zaken: de torenflats van de Randstad, de gemeenschappelijke tuinen, die op straffe van een geldboete of 14 dagen hechtenis niet betreden mogen worden, de prikkeldraadversperringen om onze steeds kleinere, doch nog stille heidevelden, de propvolle steden, de opgebroken wegen, we hadden het allemaal zo listig gecamoufleerd met tulpenvelden en molenwieken. Geen buiten lander had er dan ook erg in, dat ons land barst te van de fabrieken, hoogovens, olieraffinaderijen en militaire oefenterreinen. Daar zorgden onze gidsen wel voor: die stonden met hun stalen gezichten op Schiphol gereed en als er weer een lijntoestel uit Amerika was geland, dan deporteerden ze de passagiers langs de kortste weg naar Volendam en Marken. Broodje paling bij Spaander en dan rap in de rondvaartboot naar de overkant, waar de bedompte bedsteden al klaar stonden. Dat kon je rustig aan Sijtje overlaten. Die wist heus wel, wat ze moest doen om de toeristen te laten geloven, dat alle Neder landers in de Boes Boes leefden. Hansje Brinker met zijn duimpje breekt ons land langzaam op or The Silver Skates JMary•.Mopes 'Dodge Het boek van Mary Mapes Dodge is de grote boos doener ln de Holland Promotion. Sinds xfj de avonturen van Hansje Brinker in 1885 notuleerde, beeft het boek tot op de dag van vandaag een zegetocht door Amerika ge- voor wereldomvattende financiële en handelsoperaties, als wetenschappelijk, cultureel en artistiek land, als baker mat der waterbouwkunde, als hoog ontwikkeld industrieel land, dat goede en goedkope produkten levert. Eerder is men door het beeld van de kleder drachten en de molens geneigd Neder land te beschouwen als een in ont wikkeling enigszins achtergebleven, in hoofdzaak agrarisch ingesteld land. Dit kan schadelijk werken". In de strafhoek Zes jaar na zijn profetische woorden wordt de rekening opgemaakt door de Nederlander Peter Palmen, die in een scriptie over de Holland Promotion de ongezouten kritiek van 112 oud-leer lingen van Nijenrode feestelijk heeft opgebaard. De 112 getekenden zijn na hun studie uitgevlogen naar belang rijke, buitenlandse bestemmingen en rapporteren van daaruit, dat Nederland op een uiterst gebrekkige wijze ver kocht wordt. Met name de overheid krijgt in de schaduw van Palmen een geweldige optater en wordt als een stout kind in de strafhoek gezet. De overheid, aldus de meningen der 112, heeft alsmaar zeurderig vastgehouden aan die paar folkloristische zaken, maar is nauwelijks diligent geweest op alle andere punten. Nederland is een modern land, de industriële ontwikke ling is in de naoorlogse jaren specta- We kunnen het natuurlijk proberen: Nederland verkopen via z(jn krachtige, industriële expansie, Amerika volpompen met de mist van Botlek, Europoort en Hoogovens. Het zit er dan wel dik ln, dat we toeristisch een zware pijp aullen culair geweest, wetenschap, techniek en cultuur marcheren in de voorste ge leden mee. Waarom, vraagt Palmen zich af, worden deze zaken niet vol doende in de Holland Promotion naar voren gebracht en uitgebuit? Palmen geeft in zijn scriptie ook de voorrangswegen aan, die naar een betere toekomst leiden. Hij pleit met name voor een Centraal Instituut, waarin overheid en bedrijfsleven samenwerken en waarin alle krachten worden samengebundeld. Hij gaat daar mee stukken verder dan de ANVV, die zich aan het einde van dit jaar eigenhandig ten grave zal dragen en wordt vervangen door een nieuw insti tuut, die met een spaarpot van 7 mil joen de wervingstaak voor Nederland op zich zal nemen. Wat het precies gaat worden is weliswaar niemand duidelijk, maar dat er een efficiënte, harde aan pak uit de bus komt, is zonneklaar. ANW-perschef Roorda spreekt in dit verband al over ..een staats-reisbureau, dat ons land als een onontkoombaar aantrekkelijk pakket aan de man gaat brengen". Palmen juicht deze wijziging uiteraard toe, maar is daarnaast van oordeel, dat ook in de nieuwe opzet de coördinatie blijft rammelen. „De krachten", klaagt hij, „worden teveel versnipperd en van een harmonisch samenspel is nauwe lijks sprake. De Economische Voorlich tingsdienst doet wat, de Centrale Kamer voor Handelsbevordering doet a echte maakt". Klompen en groen „Hoe had meneer Palmen zich deze samenwerking dan voorgesteld?", vra gen de deskundigen zich op hun beurt af, „het toerisme is gebaat bij molens, klompen en groen. Dat doet het al jaren geweldig en dat gooi Je zomaar niet in de vuilnisbak. Grote Amerikaanse toer- operators zijn jaloers op de image van Nederland en zouden er een lief ding voor over hebben, als hun eigen land zijn typische toeristische kwaliteiten ook zo centraal kon afficheren. Laten we eerlijk wezen: die molens en die klompen vormen gewoon een zalig handelsmerk, waar je niet straffeloos aan kunt tornen. De ellende is alleen, dat het land daardoor een etiket krijgt, dat de Inhoud maar ten dele dekt Je zult dus moeten zoeken naar een syn these. naar een harmonie tussen oud De A.N.W.B. gokt nog steeds op de ijzersterke werkkracht van klompen en klederdrachten. Een van de verse affiches toont dan ook een fotogenieke boeren dochter, die uit het wijde Zeeuwse land is weggeplukt. Voor honderdduizenden Nederlanders en miljoenen buitenlanders had die toestand nog eeuwen mogen voortdu ren, want ze hadden er immers volledig vrede mee. Een zoute haring uit het vuistje, stukje kaas uit het knuistje, en passant vanuit de rondvaartboot wijzen op het smalste huis van Am sterdam en dan konden we weer rustig aan de tafel de deviezen tellen. Ak koord, het was wat pijnlijk, dat die vermaledijde Amerikanen hardnekkig bleven beweren, dat Kopenhagen de hoofdstad van Nederland was en dat ze bij het ANVV-kantoor in New York achterdochtig vroegen, of er wel een verharde weg van Amsterdam naar Den Haag liep, maar dat taaie onge rief namen we dan maar op de koop toe. Het belangrijkste was immers, dat ze kwamen en dat deden ze ook: in drommen spoelden ze door onze fol kloristische sluizen en als ze na 24 uur weer opkrasten namen ze het oude beeld van het knullige, maar oh zo pittoreske land aan de Noordzee onge rept mee naar hun haardsteden. De Duitsers bleven geloven, dat we 'n sma kelijke kruising waren tussen een Tiro- ler Holzackerbube en een stugge turf steker met hinderlijk oorlogstrauma en de Amerikaan speet het alleen, dat hij het kogelronde gat niet had gevon den. waarin de jongeheer Brinker in dertijd zijn duimpje heeft gestoken om de natie te redden. Diezelfde Hansje Brinker is trouwens op dit moment uitgerekend het grootste struikelblok voor alle image-vernieu wers. Zegt ANW-perschef Kees Boor- da: „Mary Mapes Dodge heeft ln 1885 een kinderboek over hem geschreven en dat wordt nog steeds op alle Ame rikaanse scholen stukgelezen. Er gaat geen jaar voorbij, of er komt een nieu we druk uit. Het wordt de Amerikaan se kinderen met de paplepel Ingegeven, dat ons land een antieke oase In die razende wereld is." Missen als kiespijn Het smartelijk gevolg is, dat slechts weinige buitenlanders wensen te ge loven, dat die brave Hollander met zijn draaiorgel ook nog in techniek en cul tuur zijn mannetje staat. Dat hij in dustrieën uit de drassige poldergrond heeft gestampt, die hoogwaardige pro dukten op de internationale markt brengen. Dat er onder zijn boerenpet toevallig een stuk hersenschors zit, die de vondsten aan de lopende band af scheidt. Dat zal de eigenaar van de souvenierwinkel weliswaar een grote zorg zijn, maar zijn collega, die het juist moet hebben van zijn goodwill over de grens, kan die klompen en volksdansen langzamerhand missen als kiespijn. Hij wordt op zijn zakenreizen telkens geconfronteerd met de goedge lovigheid van zijn relaties, wier kennis der Lage Landen uit de dertiger jaren dateert. De Centrale Kamer van Han delsbevordering heeft onlangs een boekje opengedaan over een markt onderzoek in het buitenland en daaruit blijkt, dat het gros van de Amerikanen ons land nog steeds beschouwt als een kleine, dappere natie, die op industrieel gebied nauwelijks meetelt en in d< handel een plezierige betrouwbaarheid paart aan een hopeloos achterhaald" schraapzucht. Immitsje bouwen Tel uit je winst. Wat Nederland du aan de ene kant met miljoenen sub sidieguldens aan folklore uit de toeris- tenhoed te voorschijn tovert, wordt aan de andere kant weer als wanbegrip ove» boord gesmeten. Immitsje bouwen, het zal je berouwen. Zes jaar geleden hief ANW-directeui Risseeuw al de waarschuwende vingci op tijdens een bijeenkomst van he' Genootschap voor Reclame. „Het beeld van Nederland", zei hij toen. „toont een aantal goedige mensen in klederdracht gegroepeerd rond een molen. Dezr image nu van ons land en volk heeft tot logisch gevolg, dat men zich Neder land niet zo gemakkelijk kan voorstel len als het moderne land dat het is met zijn goede kwaliteiten als toe gangspoort voor Europa, als centrum van ondernemingen voor dienstver lening in de gehele wereld, als basis And te is KLM - HoJLukT* International treightmite. I 'Hand can't hén it. 150 Million consumers live on its doorstep. And it lv - a Kvojtruphy thai unghi have been architect designed for transportation. A North Seu coastline with the biggest harbour in the world. Flat country- dc that's ideal for toad and rail systems. The mouths of three great rivers leading dear across Europe. All Holland has done is put these uatuial advantages to use. Advantages that can save you time and money. And that's where KLM conies in. e're an integral part of Holland's !am moving trade set-up. With nearly half a century of freight handling experience. And the must modern equipment in the business to back it up Our huge route network makes Holland the air freight hub of 95 cities in countries. zth home base at Amsteniani International Airport VV here a complete KLM cargo jet can be unloaded in 30 minutes. Where height handled and forwarded by computer Where trans.t times arc shor, onward connections frequent and bonded •vaivbousc laalitick arc available on the s|\>i loo ach-centred? Perhaps Hut how tonunatc fcr you. Fortunate •..v> arc our teams freight experts, tine near you. Spelding our rcpu tattoo. Of bang th. most reliable aii- hoc tn the world. Reclameroffel En ondertussen wordt er druk en verhit gesproken over de Holland Promotion. Iedere belanghebbende verstaut er wel iswaar wat anders onder, maar ze zijn het er allemaal over eens, dat er Iets dient te gebeuren. Vandaar, dat die ANVV met zijn log bestuur van vijftig man en zijn chaotische inspraak van 1500 leden, een grote punt zet achter haar activiteiten. Vandaar ook, dat dc grote Nederlandse bedrijven steeds for ser op de reclametrom beuken. De TI MES van 6 sept. waarin het drama Tsjecho-Slowakije naar pagina 34 Is verbannen en het gepijnigde hoofd van vice-president Humphrey de voorpagina siert, opent met een paginagrote adver tentie van de KLM, onmiddellijk ge volgd door een ferme reclameroffel over de Deltawerken. „Holland kan het ook niet helpen", zegt de KLM-advertentie, „150 miljoen consumenten leven op zijn drempel. Het land is geschapen voor het transport: met een kustlijn, waar aan de grootste haven ter wereld ligt, met een volkomen plat achterland, dat ideaal is voor weg- en trelntransport. Stuk voor stuk voordelen, die u geld en tijd kunnen sparen". Op de deurmat Kijk, dat is gelijk andere koek dan die Sijtje Boes serveert. Maar vraag Je nu aan die man in Denver of> Chicago, of hij door die advertentie zin heeft ge kregen om met die 150 miljoen anderen op de Hollandse deurmat te komsn lig gen, dan zal hij zijn portie waarschijn lijk liefdevol aan fikkie geven. Hij heeft er toch ook nooit over gepeinsd om 14 dagen geheel verzorgd door te bren gen in het Ruhrgebied? Daarom houdt ANW-perschef Roorda het voorlopig nog maar op de IJzersterke verkoop argumenten, die al Jaren hun deugde lijkheid hebben bewezen. „Ze willen best een tocht rondom het IJaselmeer maken", zegt hij, „maar ze zijn geko men voor Amsterdam en Volendam. Dat is onuitroeibaar. Wat we wel pro beren Is de typische eigenschappen van Nederland te etaleren. Het Is een gek. vlak land met gras, dat er anders uit ziet dan waar ook in de wereld, met licht, dat uniek Is, met water en wol ken. waarvan wij het patent hebben. Ik geloof niet, dat er Iemand In New- York in het vliegtuig stapt om de Zee- landbrug te zien. Ik geloof wel, dat we hem na Amsterdam, Volendam en Mar ken zover moeten zien te krijgen, dat hij ook nog even doorfletst naar de Deltawerken en het IJaselmeer. En daa ben Ik er ook nog van overtuigd, dat hij geen spijt zal hebben, dat hU één dag langer is gebleven". LEO TKUIUNO

Leidse Courant | 1968 | | pagina 15