ook VOOR JOU - - THE GOLDEN The Doors komen open deur intrappen TWEE APPLE-TJES voor popdorst van BEATLES ZATERDAG 14 SEPTEMBER n He4, zat de Beatles dit afgelopen Jaar niet bijster mee. Allereerst wer& huri groots aangekjondigde t.v.^film „Magical Mysterie Tour" eeri grandioze flop. hun langspeel- tekenfilm „Yellow submarine" was f/en zelfde lot beschoren en zelfs "hun troetelkind, de Appleboetiek, moest wegens gebrek aan belang stelling de deuren sluiten. Niet prettig voor een kwartet, dat jaren lang de mensheid aan de voeten heeft gehad. Maar enfin, de heren Beatles treurden er niet om. Met verdubbelde ijver wierpen zij zich op hun nieuwste onderneming, de \pple-grammofoonplatenmaatschap- pij, die een pleister op de mislukte zakenwonde moest worden. Indachtig de eerdere fiasco's ging men niet over één nacht ijs. Ron Cass eertijds gevierd trombo nist uit de befaamde Herb Alpert- hoek werd uit Amerika gehaald om het management in handen te nemen, het duo Peter and Gor don werd met beider goedkeuring voorgoed gesplitst, waarna Peter Asher een broer van lieve Jane de leiding van de binnenlandse produkties in handen kreeg; Terry Donan een grote naam in de Britse amusementswereld werd met een aanlokkelijk con tract verleid en nam de taak van artist-manager op zich. Tenslotte werden verschillende talentenja gers het land door gestuurd om veelbelovende nieuwelingen uit de amateurboomgaard te plukken Juist deze week kwam Apple met de eerste drie produkties op de markt: „Those were the days" van Mary Hopkin, „Sour milk sea" van Jackie Lomax en „Thingumy- bob" van de Black Dyke Mills Band. Drie krakers van platen, waarvan vooral het verrukkelijk gezongen en gearrangeerde „Those were the days" in staat moet wor den geacht de eerste plaats van de wereldlijsten te bereiken. MARY HOPKIN De vertokster Mary Hopkin is nauwelijks achtien lentes oud. Tot voor drie maanden droomde zij alleen nog maar van een inter nationale carrière: „Wat wil je, ik zat nog op school en mocht zo nu en dan van mijn ouders eens optreden in een plaatselijke club. Zeer tegen de zin van mijn vader en moeder deed ik in Cardiff mee aan een auditie, waarbij je een soort televisietest aflegt. In de zaal zat toevallig Twiggy en die maak te mij naderhand op Paul Mc Cart- ney attent". Paul, die toen juist in zijn pape rassen de Amerikaanse composi tie .vThose were the days" weer eens was tegengekomen, belde direct naar het plaatsje Pontar- dawe, dat ergens in Wales moet liggen en waar Mary geboren was. „Toen-ie belde was ik net op school en mijn moeder wou het eerst niet geloven. Maar 's avonds belde hij weer terug en een paar dagen la ter stond ie ineens voor de deur en moest ik mee naar Londen. Eerst vond ik het erg eng, maar nu vind ik alles zo geweldig opwindend. Maar ik kan het nog steeds niet geloven". Hoe staat het eigenlijk met je contact met Paul McCartney- Veelal beweert men, dat je de op volgster bent voor Jane Asher, waarmee Paul onlangs heeft ge broken. „Dat snap ik niet, want ik heb Paul zegge en schrijve drie keer meegemaakt. Een keer toen-ie me kwam ophalen, de tweede keer toen we nummers uit moesten zoe ken en de derde keer toen we de plaat opnamen. Nee. ik ben nog helemaal vrij en dat zal ik voor lopig nog wel blijven". JACKIE LOMAX Een tweede gezicht op het Apple- label is dat van Jackie Lomax, een zanger, die al zes jaar meeloopt in de artiestenwereld. Eertijds be gonnen in Duitsland als leider van „The Undertakers", maakte hij al acht platen o.a. met Brian Ep stein en Robert Stigwood ging zelfs twee jaar naar Amerika om het vak goed onder de knie te krijgen. Veel vaart zat er voorals nog echter niet in. Totdat George Harrison hem op een dag opmerkte. Hen engageerde hem voor 't Apple- label, schreef speciaal voor hem het nummer „Sour milk sea" en nam ook maar even de produktie op zich. „Deze plaat moet een hit worden, want na acht platen heb je daar toch wel recht op", zegt Jackie zelfverzekerd. „Maar de moeilijkheid is natuur lijk de reactie van het publiek. Dat heeft tenslotte het laatste woord". Hoe denk je eigenlijk over de toe komst? „De toekomst? Daar denk ik nooit over. Bij mij geldt name lijk de stelregel, dat als je aan mor gen denkt of aan gisteren je enkele ogenblikken van nu moet missen- En die zijn mij te belangrijk om zo maar voorbij te laten gaan". Hoe ervaar jij het contact met de Beat les? „Voor my ligt het natuurlijk anders dan bij bijvoorbeeld Mary Hopkin. Die kende de jongens nog niet, omdat ze altijd in dat stom me gehucht zat. Maar ik kom ook uit Liverpool en ben destijds in Duitsland bijna gelijk met hen be gonnen. Wij zijn eigenlijk altijd al kennissen geweest. Weet je wat het bij de Beatles is? Die jongens vormen een groepje op zich. Als je met hen te maken krijgt, accep teren ze je. Maar je moet je niet opdringen, want dan trekken zij zich vlug terug in 't beschermen de Beatle-zijn. Op zo'n moment zijn ze niet te genieten. Nee, zij zelf moeten je vriendschap aanbie den. Andersom wordt het door hen niet geaccepteerd". OOM TOP I Hoera, Tip. het regent manna! Wat ia manna, oom Top? II De vnachten van de olm worden manna ge noemd. Het zijn kleine nootjes, met vleugels eromheen. Je kunt ze eten. III Zie je. hoe ze in bosjes aan de tak van de olm zitten? Trudeke Weaaendorp vertelt: Mijn leventje Ik ben geboren in 1960 en ik ben 12 januari jarig. Toen ik geboren werd, hadden we al zes meisjes en drie jongens en ze waren allemaal erg blij met mij. De zusjes plaagden de jongens, omdat er weer een meisje bij was. In het begin had ik bijna geen haar maar later kreeg Ik licht blonde krulletjes. Groeien deed ik goed. Ik mocht dik wijls met mijn grote zus mee in de kinderwagen. Toen ik twee jaar was, wilde ik helemaal alleen mijn bordje leeg eten, niemand mocht me helpen en als alles op was, zette ik het bord onderste boven op mijn hoofd. Dan moesten ze allemaal lachen. Myn grote broer heeft me zo op een foto gezet. Die foto staat nu in ons al bum. Nu doe ik dat natuurlijk niet meer. Ik zit nu in de derde klas bij juffrouw De Leeuw. Ik vind het daar heel leuk en doe nu al mijn best om het vol gend jaar over te gaan, maar dat duurt nog een hele poos. Jos Schagen: Mijn leventje Ik ben In 1960 geboren en woog acht pond. Mijn moeder zegt, dat ik een lekker ventje was. Ik groeide voor spoedig op tot een flinke jongen. Op een keer was ik ziek. Mijn bedje stond in de kamer en lk liet een speel tje vallen. Ik wou het pakken, hing over de rand en viel uit bed. Mijn moeder hoorde de val en kwam da delijk in de kamer. Ik was op mijn hoofd gevallen en de volgende dag zat mijn ene oog dicht. Toen ik vier jaar was, ging ik naar de eerste klas van de kleuterschool. Ik ging er graag naar toe. Na een jaar tje ging ik naar de tweede kleuter klas. Toen ging die juffrouw trou wen. We mochten allemaal met de bus mee naar de kerk, want die was niet dicht by de school. Toen we met de bus terug gingen en een rondje gereden hadden, moesten we er alle maal uit, want uit de bus kwam een heleboel rook. Heel gauw kwam er 'n andere bus aan. We kwamen veel later thuis. We zijn later ook op een schoolreisje geweest. Op de grote school kwam ik by een aardige juffrouw in de eerste klas. We gingen toen naar een museum. Daar was het heel mooi. In de twee de klas speelden we wel eens winkel tje en elke dinsdag kregen we gym. Nu zit ik in de derde klas. We heb ben daar vogels in de klas. Beren de Heiden: Mijn leventje Ik ben 10 december 1959 geboren. Toen ik één jaar werd lag ik in het ziekenhuis. Gelukkig kwam ik tien dagen later thuis en toen was het feest. Later lag ik een paar avonden in mijn bed te huilen. Mijn vader en moeder begrepen er niets van. Op eens wees ik naar het bed van myn broertje en zei alsmaar: „tuss-tuss". Myn moeder begreep het. Ik wilde ook een kussen hebben. Toen ik het kreeg, sliep ik meteen in. In de box was ik wel eens ondeu gend. Ik heb een keer de schemer lamp van de schoorsteen in de box getrokken. Het glazen kapje, dat er op zat, brak en ik ging met de scherven spelen. In myn vingers za ten allemaal sneetjes en daardoor za ten de spijlen van de box vol bloed. Met mijn vierde jaar ging ik naar de kleuterschool. Ik speelde het liefst met de houten blokken. De juffrouw was Jarig, dat was fijn, ik mocht mee spelen in een toneelstukje. Het school reisje naar Duinrell was ook leuk. Lekker van de heuvels af rollen. Toen ging ik naar de grote school. Ik ben al in de eerste en tweede klas geweest. Nu zit ik in de derde. Het is er heel leuk al moppert de juffrouw wel eens. Wij krqgen al natuurkun de, geschiedenis en aardrykskunde. Ronald Dickhoff vertelt niets over zyn baby- en kleutertyd, maar wel over een fijne reis, die hij gemaakt heeft. Deze zomer heb lk leren i Ik ging twee maal per week naar les en heb diploma A en B gehaald. Ik zit nu in de derde klas. George te Marvelde: Mijn leventje Toen ik een baby was. was ik een kleine Schreeuwerd. We woonden bo ven heel lieve mensen. Op een dag deed myn moeder de was. Ik was toen anderhalf jaar. Ik kroop naar de kast, haalde alle schoenen er uit en gooide ze uit het raam. Een meneer belde aan en zei dit lk schoenen uit het raam gooide. Hij had er een op zyn hoofd gehad. Myn moeder bedankte hem, dat hy even gewaarschuwd had en ging gauw de schoenen opruimen. Toen ik twee en een half jaar was, kreeg ik een zusje Mariëtte en met mijn derde jaar gingen we verhuizen. Bij het nieuwe huis kreeg ik veel vriendjes. Met het Kerstfeest haalde ik 's nachts stiekum in het pikdonker alle chocoladekransjes van de kerst boom en at ze op. Toen lk vier Jaar was, moest ik drie weken naar het ziekenhuis. Ik was gelukkig gauw beter. Met mijn vyfde jaar zaten mijn vriendje Rob en ik in het trappenhuis op de bakker te wachten. Die bakker zette by de mensen het brood voor de deur. wy haalden stilletjes het brood weg en aten het op. Myn moeder zag het net en we kregen op onze kop. Toen ik 5% jaar was kreeg ik een zusje, ze heette Annemieke. We woonden toen nog in Haarlem, maar toen ik zeven jaar was, gingen we verhuizen naar Leiden. Ik ben nu acht en zit by juf frouw De Leeuw in de derde klas. We krygen daar veel taal en rekenen en ook aardrijkskunde, geschiedenis en natuurkunde. Erg leuk. Marcel Fluitsma: Mijn leventje Op zondag 15 mei werd ik geboren. Diezelfde dag deed myn zusje haar eerste H. Communie. Toen ik drie jaar was, verhuisden we naar Schie dam. Ik ging daar op de kleuter school met myn vierde jaar. Het was er erg leuk. We vierden er Carnavals feest. Ik ging verkleed als sneeuw man. Een maand voor myn vyfde verjaardag gingen we verhuizen naar Delft. We woonden boven het station. We hadden een hele grote zolder met donkere hoeken, waar je niks kon zien. Voor het station ging een trap naar beneden en er naast lag een baan waar de kinderwagens af moes ten rijden. Op een keer had ik myn nieuwe broek pas voor de tweede keer aan. Met myn vriendje ging ik heer lijk van die baan af glijden. Natuur lijk dacht ik helemaal niet aan die nieuwe broek, maar toen ik thuis kwam, had ik er een heel groot gat in (Hoe keek je moeder Marcel? vraagt tante Jo). Bijna aan het eind van de eerste klas gingen we naar Leiden verhuizen. Ik zit nu in de derde klas. Mijn ievent Ik ben in 1960 geboren. De drie jaar heb ik veel in het ziek huis gelegen, niet drie jaar achter kaar. Ik tobde met myn ore een keer met Kerstmis in het ziek huis gelegen en ook eens verjaardag. Van sommige zur. kreeg ik een kadootje en myn I* was mooi versierd, dat hadden de ters 'a nacht gedaan. Toen ik 's m gens wakker werd, wist ik niet ik zag. Om tien uur kwamen en moeder op bezoek; daar kreeg ook een kadootje van, een spet' Wat was ik toen blij. Om drie 's middags gingen ze weer weg. 7 begon ik te huilen, maar een aard zuster troostte me en ik sliep gt in. Als mijn vader op bezoek kwam, ik heel blij maar als hy wegging, hy altyd: ik ga even water drink Dat zei hij maar zo. anders ginj verschrikkeiyk huilen. Na zes maanden kreeg ik myn tandje en myn eerste woorden ren: papa, mama en snoep. Ondanks dat ik zo vaak ziek was ik een echte dikzak en g kleintje ook hoor! Dit is iets van mijn eerste drie ja: Nu zit ik in de derde klas bij aardige juffrouw. Je moet er fl werken. Jan Paauw: Mijn leventj Ik ben geboren in Leiden 23 oktc: 1959. Mijn gewicht was 8 pond et ons. Ik groeide vlug en was een li baby. In de box was ik wel stout. Ik kroop er wel eens uit. D had ik een vaas met bloemen te pi ken en dronk het vieze water i Mama was toen heel boos. Toen ik één jaar was kreeg ik t driewielerfietsje, die mocht in box. Zo zat ik lekker hoog en ko uitkruipen. Het lopen ging heel want kruipen heb ik nooit geda Op een dag gooide ik een bloem; om, mama was boos. Geiyk liep naar een andere bloempot en goo die ook stuk, toen nog een en t „Hé, hé, hé!", riep moeder en kreeg voor myn broek. Op myn v jaardag kreeg ik een broertje, di was ik erg blij mee. Ik ben veel ziek geweest, daan moest ik naar de Margrietscho Daar heb ik een fijne tijd gehad, liep daar op klompen. We hadden n bedje in de zaal en gingen 's middi twee uur slapen. Dan gingen i naar huis. Zo ben ik een sterke J( gen geworden. Op de kleuterschool had ik het t leuk. Met Sinterklaas heb ik eei gebouwd. Later ging ik nat grote school, naar de eerste tweede klas. Nu zit ik in de derde, een aardige juffrouw. Soms Is I wel eens boos, maar meestal lief. zorgt goed voor de kinderen. Voor vandaag weer genoeg. Dag, lemaal. De laffe aanval op IJsselstein Voor het eerst staat een Nederbeat-groep met een eigen nummer aan de top in de Nederlandse hitladder; de Earrings (Golden Earrings nog wel). De plaat? „Dong-dong-di.ki.di.ki-dong". EEN IN NEDERLAND CORRESPONDENTIE Verschillende kinderen die een ver haaltje geschreven hebben over „myn leventje" zitten al uit te kyken of hun verhaaltje in de krant komt. Ze knippen het dan uit, plakken het in hun plakboek en met een fotootje er naast zal het een aardige herinnering zyn. Meisjes, die geen plakboek heb ben, plakken het verhaaltje met foto achter in hun poësie album. Mijn leventje Ik ben geboren in 1959. Toen ik vijf jaar was, gingen we met de trein naar Duitsland. Daar woonden we in een klein huisje, dicht by een bos. Daar groeiden veel frambozen, die we elke dag gingen plukken. In de bergen gingen we bramen plukken. Soms gingen we heel hoog de bergen in, dan zagen we ons dorpje beneden liggen. We bekeken het met een verrekyker. Toen de vyf weken om waren gingen we weer naar huis. Korte inhoud van het voorafgaande: Ridder Ewout van IJsselsteinwordt door Keizer Karei ten strijde geroe pen. Hy laat z|jn gemalin, Vrouwe Adelheld, en zijn zoon Roderik met 10 soldaten op het kasteel achter. Roof- Ridder Ewout van IJsselstein wordt en neemt de bewoners gevangen, be halve Roderik, die door de geheime vluchtgang weel te ontsnappen. Hy bereikt na veel avonturen Aken en vertelt zyn vader het slechte nieuws. Na enige tyd weet Vrouwe Adelheid met behulp van een troep zigeuners te ontsnappen en Aken te bereiken. Daar aangekomen wteet ze Keizer Karei over te halen Ridder Ewout met zyn mannen naar IJsselstein te rug te laten gaan om het kasteel te Nadat Vrouwe Adelheid haar echt genoot alles over haar bezoek aan de Keizer verteld had, begon hy direct voorbereidingen voor het vertrek te treffen. Hij liet al zyn mannen bij elkaar komen en vertelde hun het goede nieuws. Luid zingend en jui chend gingen ze alles klaarmaken om de volgende dag te vertrekken. Rid der Ewout besloot dat Vrouwe Adel heid in Aken zou biyven, totdat hy IJsselstein heroverd zou hebben en dat Roderik haar gezelschap zou houden, want het zou nog wel een paar weken duren, voordat alles in orde zou zijn. De volgende morgen vertrokken ze richting IJsselstein. De tocht verli uitstekend en toen ze 's avonds b sloten in het bos hun tenten op t slaan, waren ze al een heel eind g vorderd. Nadat ze gegeten hadde wees Ridder Ewout twee wachtel aan en de rest ging rustig slapen. De wachters zaten rustig bij h kampvuur te dobbelen, totdat ze o eens opschrokken. „Wat Is dat t<x voor een gekraak. Jan" zei de ei wachter. „Zullen we eens op ondei zoek uitgaan, Piet" zei de ander „Nee, laten we dat maar niet doe We kunnen hier veel beter blijve zitten en ondertussen scherp luist ren". Zo gezegd, zo gedaan. De wad ters dobbelden rustig verder, totd ze opeens donkere gedaanten da het struikgewas zagen sluipen. „Z ik eens op verkenning gaan?" i Jan. „Nee", zei Piet, „we moet< Ridder Ewout gaan waarschuwer) Maar het is al te laat. Terwyl Ji en Piet met elkaar overlegden, w een donkere gedaante van achter hen toegeslopen. Jan was nog ni uitgesproken of de gedaante gir tot de aanval over. Met een knol gaf hij Jan een harde klap op 1): hoofd, zodat hij neerviel. Plet probe' de zyn wapens te pakken en bef direct te schreeuwen. Maar nog vo hy zijn zwaard te pakken had kre ook hy een tik met de knots en v Zouden de anderen zijn geschreei gehoord hebben Het moest er wel van komen na het overweldigende succes, dat „The unknown soldier" en „Hello I love you" hier te lande te beurt viel. The Doors uit Amerika zul len naar Nederland komen om daar en plein public te bewijzen, dat zij ook op de Bühne niet te versmaden zijn. Zij trappen daar mee een open deur in. Het thea terbureau Paul Acket heeft on langs zyn voelhorens eens uitge stoken en gepolst hoeveel de he ren zouden moeten hebben, indien er aan hun Duil tournee een Nederlands optreden zou worden vastgekoppeld. Omdat de bedra gen in het redelijke vlak lagen, werden The Doors gecontracteerd samen met de befaamde Jeffer son Airplane. Op 15 september aanstaande geven zij in het Con certgebouw te Amsterdam twee concerten, die hoogstwaarschijnlijk zullen klinken als een muzikale klok. Ter gelegenheid van hun komst bracht Negram - Delta deze week een gloednieuwe stereo-elpee uit. die allezins de moeite waard is. Sologitarist Robert Krieger, drum mer-pianist John Densmore, bas sist-organist Raymond Manzarek en zanger Jim Morrison putten op deze elpee, die in de handel kwam onder de titel ..Waiting for the sun", tot op de bodem van hun muzikale kunnen om tenslotte een puntgaaf vakwerkje af te leveren, waarop zelfs de heren van de Jefferson Airplane jaloers zouden kunnen zijn De „west-coast- sound", de aloude rock en roll, de psychedelische muziek van een Pink Floyd of een Jimi Hendrix. de aloude soulmuziek van een B. B. King, alles rit m hun eigen geluid verwerkt, met dien verstan de dat de rockinvloed het duide lijkst waarneembaar is. Het voca le gedeelte is allerminst knap technisch gezien dan maar het rauwe stemgeluid van Jim Morri son past wonderwel in het geheel. Zonder hem sou het specifieke Doorsgeluid veel van zyn aantrek kingskracht verliezen. Hetzelfde zien we hier in Nederland met de Outsiders, die zonder Wally Tax nergens zyn. Voor de liefhebbers noemen we hieronder even de ti tels van alle nummers, die te vinden zijn op „Waiting for the sun": „Hello I love you", „LovJ street", „Not to touch the earth*. „Summer's almost gone", ,.W& tertime love". ..The unknown tcf dier", „Spanish caravan", wild love", „We could be so together", „Yes the river know» en „Five to one".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12