goedkope goede Ip s Overmacht was te groot Belgische atleet kreeg „levenslang De Noorlander naar Mexico „Je ziet die ballen niet Geen wijziging toernooi E.C. DINSDAG 10 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT Sandor Vidak Sandor Vidak (van de bar van het Kurhaushotel) speelt een handvol nummers in allerlei genres op de RCA Camden CAS. Vidak, Hongaar van origine, maar sinds 1950 genaturaliseerd Nederlander, is de stijl, die hij ook in vele andere bars laat horen, ook op deze plaat trouw gebleven Dat betekent dat hij niet diep graaft, maar zich gesteund weet door een voortreffelijke techniek en een gemakkelijke aanslag. Deze eigenschappen én de selectievorm die hij voor deze plaat gekozen heeft, maakten dat de elpee voor ons niet een edhte luisterplaat was, maar wel de bror. van goedgekozen achtergrondmuziek. Turner-duo uitstekend op dreef Ilse en Tina Turner komen uitstekend voor de dag op de langspeelplaat Lon don LDY 379 261. Het aceent en niet alleen bij deze plaat valt op Tina Turner, waarbij wij de muzikale in vloed van Ike niet willen onderschat - Schitterend hoogtepunt is uiteraard het veelgeprezen River deep, moun tain high. Maar ook I idolize you en Save the last dance for me, vormen uitstekende interpretaties van een mu zikaal en hard werkend duo. Singles Voor deze keer hoeven we maar twee singles aan te tippen: Mac Arthur Park gezongen door Richard Harris op de RCA Victor 45-15 063. Dit num mer van zeven minuten en twintig se conden wordt bijzonder goed vertolkt door Richard Harris. De treffende tekst staat afgedrukt achter op de hoes van Safe in my garden door de Mamas en Papas (RCA Victor 45-15059) heeft al een enthousiaste reactie gekregen in één van de vorige Disco's naar aan leiding van de verschijning van de langspeelplaat. Het is het beste num mer van de elpee, dus het is niet ver wonderlijk dat deze ouderwetse Ma mas en Papas het zo goed doet. Ove rigens is ook uit de in deze Disco be handelde langspeelplaat van Harry Be- lafonte 'n single gelicht: By the time I get to phoenix. Maker van het nummer is Jimmy "Webb, van Mac- Arthur Park! Vier Nederlandse platen verschijnen In de Verenigde Staten. Op het London label komt uit de elpee The abstract prince van Mike Tingley en de single Snowflakes on Amsterdam van After Tea. Mercury zal I'll be home van Franky en de Timebreakers uitbren gen, terwijl Conny van den Bos' Where tre they now op het MCA-label wordt uitgebracht. De uitstekende el pee van Cuby en de Blizzards Trippin' thru' a midnight blues komt in ver schillende Europese landen uit. Eenzijdige Bee Gees De Bee Gees kwamen met een tingle Polydor 59216. De succesrijke groep doet het deze keer met I've got a mes sage to you en Kitty can. waarvan al leen het eerate nummer Interessant is. Opvallend is dat de Bee Gees hun succes voor een groot deel te danken hebben aan hun solozanger, die ook nu weer paraat staat. Hun anders voor treffelijke arrangementen hebben op deze plaat geen vervolg kunnen vin- Claudine Longet (e.a.!) werkt op de zenuwen De op de hoes uiteraard uitbun dig geprezen Claudine Longet, heeft op ons, muzikaal geaproken, niet veel indruk gemaakt. Deze trieste conclu sie moesten we trekken na het beluis teren van de elpee AM Records 212 037. In elk taalgebied vinden we ver tegenwoordigsters van een stijl, of be ter een maniertje, die bij een beetje intelligente luisteraar langzamerhand op de zenuwen begint te werken. France Gall, Blossom Dearie en Clau dine Longet, om enkele voorbeelden te noemen, benaderen hun nummers op zo'n onvolwassen manier en met een kinderlijk stemmetje waarmee een ge brek aan elementaire zangkunst geca moufleerd moet worden. We kunnen ons namelijk niet voorstellen dat er in de studio's waar de opnamen plaats vinden, geen mensen zijn, die de voca listen niet een tip geven om het wat anders te doen, als ze de luisteraar tenminste nog willen boeien. Een fraai nummer als Love is blue, nota be na de titelsong van de plaat, is totaal krach teloos gemaakt. Eerlijkheidshalve zij opgemerkt dat het enige nummer dat niet al te zeer geleden heeft onder de ze benadering Holiday (van de Bee Gees) is. THE BROTHERS FOUR Hoogstaande single-oogst Onze single-oogst Is ook deze keer be perkt, althans wat het aantal betreft. De kwaliteit is hoogstaand. En dat komt dan op de eerste plaats op reke ning van de ongelooflijke Four Tops (Tamla Motowns GO 25.797). De single is afkomstig van hun enorme album Reach Out, waarvan de titelsong even eens een zelfstandig hitleven in de JIM REEVES SANDOR VIDAK JAMES LAST Heer" Jim Reeves Weinig diepgang Uit het repertoire, het uitgebreide re pertoire van de om het leven gekomen .ïim Reeves, willen we wijzen op de el pee A touch of sadness (RCA Victor LSP-3987). Het Is een uiterst gedistin geerde Jim Reeves, die moeiteloos de luisteraar boeit met goede vocale kwaliteiten. Zijn duidelijke uitspraak maakt een tekstboek overbodig. Op de elpee staan: Where do I go throw a picture away, You kept me awake last night, I'm crying again, Oh how 1 miss you tonight, Lonesome waltz, Your wedding, When you are gone, Missing you, Honey won't you please come home, In a mansion stands my love en I'm glad you're better. Fraaie goedkope serie In een gelukkige samenwerking tussen enkele grammofoonplatenmaatschap pijen is onlangs opnieuw een serie goedkope langspeelplaten in de handel gebracht. Er wordt echter overvloedi ge kwaliteit geboden, zowel in de uit voerenden en de vertolkingen, als in de techniek van opname en persing. We beschikken over twee zeer uiteenlopen de voorbeelden uit deze serie. Op de eerste plaats een verzameling van 12 beroemde Franse chansons, die op Phi lips stereo 826 600 QY zijn uitge bracht onder de naam Sous Ie ciel de Ptrls. De twaalf nummers kregen hun beroemdste vertolkers, veelal de ma kers zelf. De lijst van medewerkenden en chansons segt genoeg: Georges Brassens met Une jolie fleur. Patachoi: met Voyage de noces, Jacques Brei met Marieke, Juliette Gréco met Je suis comme je suis, Claude Nougaro met One petite fille, Jacqueline Fran cois met Sous le ciel de Paris, Barba ra met A mourir pour mourlr, Guc Béart met Qu'on est blen, Yves Mon- land met Grands boulevards, Anne Sylvestre met Mon marl est parti, Serge Gainsbourg met La chanson do Prévert et Les Frères Jacques met Don Léon. 'n Nogal zwaar programma dus. Daarnaast is onder andere in de ze serie verschenen een concert van I musici (Philips stereo D 88257 Y). De beroemde musici spelen werken van Vlvaldl, Alblnonl en Locatelll. Vijf nummers staan op de Atco 33-229. Ze zijn van Sonny. De elpee is getiteld Inner views, die nader worden aange duid in de songs I just sit there, I told my girl to go away. Would I marry you today. My best friends girl is out of sight en Pammie's on a bummer. Aan deze informatie kan nog worden toegevoegd, dat „inside information" in de muzikaliteit van Sonny niet erg diep graaft. De uitvoering past »ch bij deze bescheiden visie aan. F.H. Nieuwe Belafonte met vraagtekens Een heel andere Belafonte, dan we ge wend zijn, is vastgelegd in de groeven van de langspeelplaat RCA Victor LSP- 3928. Voor degenen die zijn plater „stuk" draaien, zal het beslist even wennen zijn voordat zij zich gewonnen geven aan deze „Belafonte sings of lo ve"'. En het zijn er zeer velen, die noi steeds de weg naar de platenwinke gaan om een van de vele schitterend, songs met een folkloristische achtei grond van deze zanger te kopen. Ei nog onlangs konden we in deze rubriel een ander aspect van dit zangtaler belichten bij de bespreking van zii: ..Belafonte on campus" waarin hij ee gelukkige combinatie aangaat met he studentenleven. Weinig van dit alle vinden we terug op deze balladeselpc Natuurlijk is daar zijn fraai-getim breerde stem en zijn uitgewogen die tie. Maar de keuze van de elf sonp van deze plaat staat ver af van de bc ven geschetste „historische" Belafont. Maar hoe is hij in dit anders gericht repertoire geslaagd? Niet helemaal. Eei song als By the time I get to phoeni- is uitstekend. Maar het is typisch da deze weer vrij dicht bij zijn oudere re produkties staat. Zijn vertolking vai You time is echter niet in staat on enthousiasme voor deze nieuw ingesla gen weg op te wekken. Dit zijn twe< uitersten. Daartussen vinden we neger meer of minder geslaagde vertolkingen van een groot zangtalent, dat echter in deze vorm zijn meerdere moet erkennen in mensen als Frank Sinatra en Nat King Co lek hoogste regionen heeft geleid. Deze keer het bekende I'm a believer en het voor hun kunnen veel represent&tieve- re Wonderful baby. Met hun elastisch optreden vormen zij een tegenpool voor de bovengenoemde Brothers Four, die in vergelijking met hen „glad" zingen. Twede single Is de Polydor 59205, even eens een verrassing. James Last brengt op superbe wijze met zijn orkest het thema Evira Madigan, ren erfenis van ene W. A. Mozart (voor de liefhebber: uit het pianoconcert no. 21). Op de fa- zijde: Mornings at seven. Single num mer drie bevindt zich intussen al vol op in de belangstelling. Het is de Dec- ca AT 10 338 van Boudewijn de Groot. Het besprekingsexemplaar kregen we pas onlangs in ons bezit. Waterdrager en Als de rook om Je hoofd is verdwe nen. welk laatste nummer geheel uit de koker van Boudewijn de Groot komt, zijn zeer representatief voor de goede positie die hij in de vaderlandse liedjeswereld én in het hitwezen in neemt. Qua tekst gaat onze voorkeur uit naar het eerste nummer, qua mu ziek naar het tweede. Over het geheel is de muziek toch zeer Intensief en met veel gevoel voor orkes'tratie gekozen. Tenslotte in deze slnglcrlj de Philips JF 334 523 van de Jay Jays. Twee zeer verschillende soorten nummers zijn op deze zwarte schijf te vinden: You know you ain't right, hard van toon en I know in my mind. Fraaie Golden Earrings Voor een goede indruk van de Golden Earrings kunnen we wijzen op de Po lydor Special 236 283, het derde album van de groep. Naast een nieuwe toon die zij aan het vinden zijn, treffen we van de hand van Gerritsen en Kooymans verscheidene voorbeel den aan van de melodieuze produkties uit hun „eerste" periode. 'I Geheel kan als fraai worden gekwalificeerd door een goede timing en een goede samen werking tussen de vier leden van de groep. De composities zijn over het al gemeen goed van niveau. Koele Ashe joeg 32 aces langs Okker FOREST HILLS Opnieuw heeft Arthur Ashe zich de meerdere geloond van Tom Okker. Op Wimbledon schakelde de 25-jarige Amerikaan Okker uit in de kwartfinales, door hem in vier sets (97, 79. 79, 28) te verslaan, gisteren verstoorde de eerste kleur ling die doordrong tot de eindstrijd van de open Ame rikaanse tenniskampioenschappen te Forest Hills op nieuw de illusies van Nederlands sterkste tennisspeler aller tijden. Ditmaal had de marineofficier voor 7.100 toeschouwers in het stadion van de West Side Club vijf sets nodig. De cijfers waren: 1412, 5—7, 63, 36, 6—3. Een zege in het toernooi te Forest Hills had voor Okker een bekroning kunnen worden van een zeer succesvol seizoen, waarin hij kampioen van Zuid- Afrika werd en de Italiaanse titel veroverde. Eén troost had de 24-jarige Nederlandse kampioen: financieel leed hij geen enkel* schade. Omdat Arthur Ashe, aange kondigd als Amerikaans amateurkampioen, noch Clark Graebner van hun nationale bond toestemming hebben voor prijzengeld te spelen, stond vóór de halve finales al vast, dat Ken Rosewall en Okker de hoofdprijzen zouden verdelen. Niet de overwinning in de eindstrijd, doch de finaleplaats op zich maakte dat Okker zo'n 50.000 gulden rijker werd. Een troost: Okker halve ton rijker Het koele, berekende spel van de ster ke Amerikaan was Okker te machtig. De als vijfde geplaatste Amerikaan sloeg 32 aces, waarvan 15 in de lange eerste set. Ashe zelf had tienmaal geen verweer tegen de services van de Ne derlander, die achtste stond op de plaat- singsranglijst. De beide rivalen zorg den voor een boeiend duel waarin de kansen wisselden. Het beslissende ogenblik van de 2 uur en 45 minuten vergende partij kwam in de tweede game van de laatste sel. Bij de stand 3040 op Okker's service miste de Nederlander juist een lob van zijn tegenstander. Even schenen er in de zevende game nog mogelijkheden voor Okker. Drie verraderlijke spinnen de service's van Ashe maakten, dat Ok ker slechts heel kort hoop kon hebben op een gunstiger resultaat Onvermoeibaar Ashe, die in zes van de zevenmaal dat hij Okker eerder ontmoette zege vierde, bracht de eerste set na 62 mi nuten op zijn naam, na in de 20ste van de 26 games twee setpoints te hebben gehad. Okker kwam terug in de twee de sel. Hij was onvermoeibaar en bracht de in topvorm spelende Ameri kaan vele malen in moeilijkheden. In de elfde game eiste hij de service van zijn tegenstender op en even later de set. STIJGENDE PRESTATIES DEN HAAG Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft be sloten de tienkamper Ed de Noorlander af te vaardigen naar de Olympische Spelen in Mexico. Bij deze beslissing heeft de sterk stijgende prestatiecurve van dc Rotterdammer de doorslag ge geven. De kandidaten Fred van Herpen, Rein van den Heuvel, Clska Jansen en Anneke de Bruin werden afgewezen. Post-Sercu aan leiding in Londen LONDEN Peter Post en de Belg Patrick Sercu hebben gisteravond de leiding veroverd in de Zesdaagse van Londen. Het Nederland-Belgische duo kwam aan de leiding na de eerste van een serie van vijf premiesprints, die door Sercu werd gewonnen. De winnaars van vorig jaar Freddie Eugen en Palle Lykke (Denemarken) belandden op de tweede plaats en het geroutineerde Duitse kop pel Dieter Kemper en Horst Oldenburg stond aan het begin van de avond als derde geklasseerd. Ronde van Catelonië TARREGA De tweede etappe van de Ronde van Catelonië is gewonnen door de Belg Eddy Merckx. Hij reed de 187 km van Vilafortupy naar Tarrega in vijf uur, negen minuten en vijf secon den. Tweede werd Felice Glmondi in dezelfde tijd en derde de Italiaan Fer- reti op één seconde van de winnaar. De uitslag van de tweede etappe luidt: 1. Merckx (Belg.) 5.09.05. I. Glmondi at.) z.t.. 3. Ferretl (It.) 5.09.06, 4. Ocana (Sp.) 5.09.07 5. Jullo Galera (Sp.) 5.10.27, 6. Ma nuel Galera (Sp.) z.t.. 9. ex aequo onder anderen Cees Haart (Ned.) en Arle den Her tog (Ned.) 5.15.27. Door zijn overwinning heeft Eddy Merckx tevens de leiding genomen ln het algemeen klassement, dat er nu als volgt uitziet: 1. Merckx (Belg.) 9.52.25. 2. Glmondi (It.) z.tV. 3. Ferrett (It.) 952.29, 4. Ocana (8p.) 9.52.30. 5. Jullo Galera (Sp.) 9.59.50. «3. Haart (Ned.) 10.01.52. «6. Den Hartog (Ned.) z.t Ron Clarke ongewenste vreemdeling SOUTH LAKE TAHOE Roil Clar ke, wereldrecordhouder op de vfjf- en tienduizend meter, ia als „onge wenste vreemdeling" van de atletiek baan van het Amerikaanse South Lake Tahoe weggestuurd. De Australiër, die bad gehoopt zich samen met de Amerikaanse lange- afstandlopers In deze op bijna 2300 meter hoogte gelegen Callfornische plaats voor de Olympische Spelen le kunnen voorbereiden, kreeg van de coach van de Amerikaanse heren- atletiekploeg. Peyton Jordan, te ho ren dal buitenlanders niet van de baan van het Echostadion gebruik konden maken. F.en teleurgestelde Clarke vertelde later dat hij van tevoren bericht had gestuurd van zijn komst en had aan genomen. dat alles in orde was om dat hij niets van een eventuele wei gering had vernomen. Een andere Amerikaanse coach. BUI Bowerman, probeerde de „ban" ln de avond nog wat af te zwakken door te verklaren dat Clarke wel van de baan gebruik kon maken als de Amerikaanse at leten niet aanwezig waren. Het Iet wat bittere commentaar van Clarke op deze verklaring: „Wel, misschien dat lk dan onder lunchtijd en om twaalf uur 's nachts toch nog enkele minuutjes zal kunnen trainen". Een sterke backhand lob in de zesde game opende voor Ashe de weg naar winst in de derde set. Okker vocht verbeten door. Zijn ground-strokes hielden een groot gevaar in en brachten hem opnieuw naast Ashe. De overmacht was echter groot. De vijf de set was voor Ashe. die een van de beste wedstrijden uit zijn loopbaan speelde, wat bem de felbegeerde titel opleverde. Het was de zesentwintigste achtereen volgende overwinning in het enkelspel sinds juli, voor de 25 jaar oude luite nant in het leger. Hiermee is zijn recht op de titel als no. 1 voor zowel be roeps als amateurspelers nog eens bekrachtigd. De laatste Amerikaan die een titel won op de banen van Forest Hills was Tonv Trabert in 1955. Ashe won twee weken geleden de Amerikaan se amateur titel in Brookline (Massachu setts) de eerste Amerikaan die dit ln 13 jaar heeft gepresteerd en de eerste neger ooit. Ballen niet gezien Na afloop zei Ashe dat dit zijn groot ste overwinning was en zijn grootste ogenblik. „Het heelt lang gebuurd", zei hij „en nu hoop ik dat iedereen achtei ons zal staan als we naar Australië gaan. om de Davis Cup terug te bren gen". Okker, had moeite om recht voor zich uit te kijken, toen hij van de baan kwam. „Hoe kan je nu tennis spe len als je de bal niet ziet", zei hij bil wijze van lof voor het geweldige spel van Ashe" de ballen van Ashe gaan zo vlug aan je voorbij dat je geen tijd hebt om ze te raken", zei hij. Na haar min of meer verrassende ne derlaag ln het damesenkelspel, heeft Billie Jean King ook in de eindstrijd van het damesdubbel met een neder laag genoegen moeten nemen. Samen met haar landgenote Rosemary Casals verloor de Amerikaanse professional in drie set» (<—6. 97, 8—6) van de ge registreerde speelsters Margaret Smith- Court (Australië) en Maria Esther Bue- no (Brazilië). In belang van sport en goede naam Van orue sportredactie) BRUSSEL. De Koninklijke Belgi sche Atletiek Bond heeft de nationale kampioen marathonlopen Jozef Rombaux levenslang geschorst, wegens het gebruik van doping. Rombaux. een 28-jarige metaalbewerker, lid van de atletiekver eniging Olympic Brugge, werd op 31 augustus nationaal kampioen toen hU de marathonafstand in 2.28.31 liep. Hu maakte door het behalen van het kam pioenschap grote kans uitgezonden te worden naar de Olympische Spelen. De ailetiekbond heeft echter door een onverbiddelijke toepassing van de regle menten een einde gemaakt aan zijn sport- carrière. Het dopingonderzoek is voor Rombaux positief uitgevallen. Tijdens het kampioenschap liep hij praktisch da gehele afstand aan da lei ding. Hij kwam zo uitgeput over de finish, dat het hem ook niet mogelijk was direct urine te geven voor het onder zoek. Met de dokter, die verantwoorde lijk was voor de controle, werd overeen gekomen, dat Rombaux zich de volgende morgen zou melden. Hij deed dat Inder daad on verkleurde erbij, dat hij na de wedstrijd een aanzienlijke hoeveelheid caffeine houdende drank gedronken had on een rustige nacht had dank zij het gebruik van slaappillen. Hij ondersteunde zijn verklaring met een attest van zijn huisdokter. Desondank» heeft volgens de atletiek- bond het urineonderzoek uitgewezen, dat Rombaux vóór de wedstrijd stimulerende middelen had genomen. De bond meent, dat In het belang van de sport en de goede naam van de Belgische atleten, de strengste straf die ln de bondsregle- menten voorzien is levenslange uit sluiting moest worden toegepast. Wolfshohl rijdt weer PARIJS' De Duitse wielrenner Rolf Wolfshohl, die zondag tljdsns de weg wedstrijd Bordeaux-Parijs ten val kwam en na aankomst ln Parijs uitgeput ln elkaar zakte, is gisteren uit het zieken huis „Cochin", waar hij ter observatie was opgenomen, ontalagen. Wolfshohl heeft geen nadelige gevolgen ondervon den van de valpartij. Hij besloot zelfs dezelfde avond nog ln een wlelerwed- trijd Is Btot» IS ftMlMX Zürlch Het bestuur van dc Europe se Voetbal Unie (UEFA) heeft beslo ten de protesten van Rusland. Polen. Hongarije, Oost-Duitsland en Frankrijk tegen de gewijzigde loting voor de Euro pa-Cuptoernooien naast zich neer te leg gen. Gisteren Is in Zürlch het besluit ge nomen, dat de splitsing In Oozt- on een Westeuropese groep blijft gehandhaafd. De UEFA ging daartoe op 30 augustus over omdat gevreesd werd dat na de In val van de landen van het Warschau pact in Tsjccho-Slowakije, diverse West europese ploegen zouden weigeren tegen elftallen uit Ooat-Eur<«« uit te komen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7