Hoestende De Gaulle: Jalta is schuld van verdeelde wereld Nieuw Links ziet heil in PvdA met herstelde Vondeling 100 GULDEN ZEBRAPADEN ZEKER NIET OVERBODIG Kritiek op uitlating van officier Miljoen dollar voor Toon Twee keer mammoet GEWELD YANl STUDENTEN NIET MEER GEDULD Lening van St.-Iohannes de Deo „Nasmaak en voorproef van Vondeling Doop prins Maurits Concentratie eis voor Ned. zuivel Kaasprijs geefl verlies van 30 a 40 miljoen Toestand van Salazar gaat vooruil DINSDAG 10 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT Veilig Verkeer en ANWB: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Zebrapaden moeten niet afgeschaft worden". Dit is de me ning van enkele officiële instanties in antwoord op een uitspraak van officier van justitie H. Niemeyer in Leeuwar den. Volgens hem zou het beter zijn om de voetgangersoversteekplaatsen af te schaffen, omdat de meeste automobilis ten ze negeren en de voetgangers angs tig gaan reageren. Het Verbond voor Veilig Verkeer acht dit een zeer persoonlijke opvatting van de desbetreffende officier. Het probleem als zodanig leeft niet bij de minister van Verkeer en Waterstaat. Integendeel, er wordt steeds meer aandacht besteed aan de zebra's. Op 1 januari 1968 werd de minimale breedte van de voetgan gersoversteekplaats van 2,5 meter op 4 meter gebracht. Het ligt ook in de be doeling een nieuw verkeersbord te plaat sen bij deze oversteekplaatsen om ze duidelijk aan te geven, zodat ongeluk ken zoveel mogelijk vermeden kun nen worden. Ongelukken, die op deze plaatsen gebeuren, vinden hun oorzaak in het feit, dat sommige zebrapaden ongunstig gelegen zijn. In 1961 zijn op te grote schaal voetgangersoversteekplaat sen aangelegd en soms niet op de ge- schikste plaatsen. Deze mening van Veilig Verkeer wordt gedeeld door de ANWB, het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de ver keerspolitie Men is het er uitspraak var Leeuwarden enkele grote steden. eens, dat de de officier van justitie in zijn algemeenheid opgaat. Overigens is het alleen in het belang van de voetganger toch de grootste voorzichtigheid in acht te nemen. Hij is, ook op zebrapaden, de meeste kwetsbare deelnemer aan het verkeer. Een goed samenspel tussen au tomobilist en voetganger blijft een eers te vereiste. (Van c •espondent) SITTARD Toon Hermans heeft een dezer dagen een aanbieding gekregen voor een Amerikaans jaarcontract ter waarde van één miljoen dollar, ruim 3,5 miljoen gulden. Ofschoon het het hoog ste bod is, dat een Nederlandse artiest ooit uit Amerika heeft ontvangen, heeft Toon het vooralsnog niet geaccepteerd, daar hij geen jaar aan handen en voe ten gebonden wil zitten. Het jaarcontract werd Toon aangebo den door de bekende impressario Henri Goldgren, die intertijd Charles Aznavour naar Amerika haalde. Hermans Neder landse manager. Dick Binnendijk, zei gistermiddag: „Het is natuurlijk een prachtig aanbod, maar we kunnen pas 'n beslissing nemen als we in Toronto staan. Bovendien heeft Toons Amerikaanse agentschap „William Morris Agency", ook enige stem in het kapittel". Indien het aanbod geaccepteerd wordt, zou dat betekenen dat Toon reeds op 12 oktober een speciale gala-avond moet geven in New York. ir- en achterstukken van de 325 meter lange tanker ..Melanin", die bij de NDSM ligt, aan ammoettanker meet 200.000 ton. Het afgelopen weekeind zijn de scheepshelften verhaald en achter elkaar gelegd. TEN KOSTE VAN TANS EN DEN UYL PARIJS Door hoestbuien heeft De Gaulle zijn persconferentie, die volgens de voorspel lingen twee uur zou duren, moeten beperken tot vijf kwartier. Men zag hem een paar maal rood worden en met water hoestpillen innemen. Van veel betekenis was het niet. De Gaulle zelf had er het meeste last van. Overigens was het staats hoofd in vorm en kreeg de lachers op zijn hand, toen hij zei, dat de „wilde eenden zich niet moeten verbeelden kinderen van de goede God" te zijn. Dat was een houw naar de studenten. Een veeg uit de pan kregen eveneens sommige Pompidou had hij als eerste minister vervangen omdat een eerste minister te veel met zijn neus op de dagelijkse ge beurtenissen gedrukt wordt. In de mei dagen heeft Pompidou bergen werk ver zet, maar om hem niet onder een al te zware last te laten bezwijken had hij hem vervangen door Couve de Murville. De Gaulle herhaalde dat hij Pompidou voor andere taken in reserve hield. Over de mei- en junidagen kon het staatshoofd bezwaarlijk zwijgen. „Ik zal er niet de historie van ophalen", zei hij. „De studenten maakten anarchie en de vakbonden, nog altijd niet gedepoliti seerd, brachten het land door algemene stakingen aan de rand van de afgrond". Een groot deel van de geschreven pers en de radio „niet waar mijne heren jour nalisten?" had de openbare mening bewerkt. Die geschreven en gesproken pers heeft alleen maar belangstelling vóór schandalen, smart, geweld en distructie. Bepaalde intellectuelen uit literaire, artistieke, filosofische en esthe tische kringen worden rood als het in Frankrijk normaal en rustig toegaat. De regering kon die uitbarsting aanvankelijk niet de baas, maar toen de orde hersteld was. ..greep ik in en de uitslag van de verkiezingen heeft bewezen, dat ik gelijk had". Uit de meicrisis liok De Gaulle drie conclusies: het gaullisme heeft er zich goed doorheen geslagen en hij, De Gaulle, is de enige die dat kon; hervormingen zijn nodig; duidelijk is gebleken waar heen het systeem van de politieke par tijen leidt: naar dictatuur. Hervormingen Tot de hervormingen behoren de af schaffing van de Senaat, die met de so ciaal-economische raad hervormd zal worden tot een raadgevend lichaam voor, economische en sociale zaken. Tbt die hervormingen behoren ook de mede zeggenschap van de bedrijven en decen tralisatie, waarover een referendum zal worden uitgeschreven. De medezeggen schap in de bedrijven werkte De Gaulle, overigens zeer vaag, als volgt uit: wie in een bedrijf werkt moet er bij geïnteres seerd zijn. Hij moet op de hoogte zijn van de gang van het bedrijf, voorstellen kunnen indienen en de zekerheid heb ben dat naar hem geluisterd wordt. Zo als de aandeelhouders in een onderne ming hun geld steken, zo leveren de ar beiders het werk van hun handen. Wet telijk zal worden voorgeschreven dat de directie periodiek iedereen ontvangt, die correspond de schrijvende L. Kleijn) journalisten van de schrijvende en sprekende pers. bepaalde intellectuelen en vanzelfsprekend als van ouds de politieke partijen. Verder zei De Gaulle niets bijzonders. Van de negenhonderd genodigde journalisten zaten er niet meer dan /.evenhonderd in de benauwde zaal. De rest keek naar De Gaulle op de t.v. en luisterde naar de particuliere radiozenders/ die ieder kwartier een verslaggever uit de grote feestzaal van het Elysée aan het woord lieten. Tsjecho-Slowakije kwam aan het slot. Jalta is volgens De Gaulle de schuld van alles. Jalta heeft de wereld en produktie behoeft daar niet onder te lij den. Alleen op die manier kan er met klassestrijd een einde worden gemaakt- Op de hervorming van de universitei ten ging De Gaulle niet diep in. Dat on derwerp laat hij over aan zijn nieuwe minister van Onderwijs, Edgar Faure. Wel maakte De Gaulle duidelijk dat de universiteiten autonomie krijgen, maar l wat goeds te zeggen heeft. De vertegen- dat bezetting van lokalen, boycotten van examens of politieke propaganda niet zullen worden geduld. En voor de rest is De Gaulle gebleven wat hij altijd is geweest: tegenstander van Amerika, tegenstander van de NAVO en tegenstander van toetreding van En geland tot de gemeenschappelijke markt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nieuw Links is binnen de P.v.d.A. in opmars. De laatste tijd heeft deze radikale groep steeds meer klachten en wensen geuit. Deze centraliseren zich in het verwijt aan het partijbestuur, dat het niet meer hanteerbaar is, dat het teveel tijd verknoeit aan wat Nieuw Links noemt onbelangrijke zaken, dat de socialistische Tweede Kamerfractie te weinig goede oppositie voert en dat de party vastgelopen is in vastgeroeste tra dities. Met andere woorden, dat partijvoor zitter dr. J. Tans en fractievoorzitter drs. J. den Uyl met een aantal andere prominente figuren in de P.v.d.A. voor een groot deel van Nieuw Links afgedaan hebben. Deze meerderheid in de radikale socialistische groep wil dr A. Vondeling, oud-fractievoorzitter en oud-minister van Financiën in het kabinet Cals naar voren schuiven als de nieuwe leider van de partij. Als gevolg van de interne moei lijkheden in partij en fractie is dc najaars- AMSTERDAM (ANP) Een syndi caat onder leiding van de Nederlandsche Credietbank en de Nederlandsche Mid- denstandsbank, stelt op woensdag 18 september 1968 de inschrijving open op nominaal f 8 min 7l/t procent 30-jarige obligaties 1968 van de congregatie van de broeders van barmhartigheid van St.-Joannes de Deo, te Helvolrt, tegen 100 procent. Notering ter beurze zal worden aangevraagd, zo vermeldt het prospectus. partijraad, die op 21 september gehouden zou worden, voorlopig al uitgesteld. Gisteravond kwam het partijbestuur van de P.v.d.A. te Utrecht in spoedzit ting bijeen. Dit naar aanleiding van een brief van Nieuw Links over hun klach ten en naar aanleiding van de nota par tijstructuur, die Nieuw Links zo snel mogelijk in het openbaar aan de orde wil stellen. Er is nauwelijks iets uitgelekt uit deze vergadering, maar feit is des ondanks, dat de partijleiding in een ernstig conflict geraakt is met de woord voerders van Nieuw Links, waarvan on der meer André van der Louw als vice- voorzitter in het partijbestuur zitting heeft. Nieuw Links heeft in haar nota oéer de partijstruktuur, opgesteld door prof. G. Klein uit Delft en de heer W. Polak uit Amsterdam, vastgesteld, dat de vloed van de Tweede-Kamerfractie op het partijbeleid via het partijbestuur sterk beperkt moet worden. Dit gaat o.m. tegen drs. J. den Uyl, fractievoorzitter, en de heer dr. J. Tans, partijvoorzitter, en E. R Wieldraaijer, partijsecretaris. Nieuw Links staal er namelijk op. dal de leden van het dadelijks bestuur ledig ter beschikking van het party werk moeten zijn en bijvoorbeeld geen Kamer lid kunnen zijn. De dagelijkse bestuurs leden moeten daarom een salaris ont vangen, waartoe de Kamerleden een be drag in de partijkas dienen te storten. „Nu de vergoeding van de Kamerleden omhoog gaat. kan dit gemakkelijk", al dus Nieuw Links. Deze nogal vergaande nota is bij de andere bestuursleden niet Nieuw Linksers slecht gevallen. Als gevolg hiervan kwam men gisteravond bijeen, om te trachten de nota voorlopig uit de openbare discussies te houden en er eerst intern stevig over te praten. Dit is ech ter onmogelijk gebleken, omdat de kern kwesties uit de nota al bekend gewor den zijn. De moeilijkheden binnen het partij bestuur hebben ook reeds weerslag bin nen de socialistische Tweede-Kamer fractie gehad. Daar hebben zich de laat ste tijd soms heftige meningsverschillen ontwikkeld tussen aanhangers van Nieuw Links en andere fractieleden. Ondanks deze partij problemen var P.v.d.A. hebben de P.P.R. en thans ook de P.S.P. te kennen gegeven met de P.v.d.A. te willen praten over de moge lijkheden tot een progressieve concentra tie. Dc P.S.P. steunt in dit verband de opvattingen van de P.P.R.dat hel ge sprek een oriënterend karakter moet hebben en dat moet worden nagegaan hoe de contacten aan de voet in de top benut kunnen worden. Bovendien wil de P.S.P. in dit oriënterend gesprek weten, hoe de standpunten van de P.v.d.A. zijn in een aantal belangrijke politieke vraag stukken, zoals buitenlandse politiek, dc NAVO. de kernbewapening en de bin nenlandse financieel-economische en so ciale opvattingen voor de toekomst. Autokerkhof op snelweg MÜNCHEN (AFP) Dc verkeers weg Neurenberg-München leek gisteren onder Freising wel een autokerkhof. Nadat in dichte mist twee vrachtwagens op elkaar waren gereden, volgde er een minutenlange kettingbotsing waar bij 140 auto's betrokken waren. 26 personen raakten gewond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-minister dr. A. Vondeling van de P. v. d. A.. in Jon gerenkringen genoemd als de nieuwe grote man van zijn partij, legt op het ogenblik de laatste hand aan een aan- j tal politieke beschouwingen: „Nasmaak 1 en voorproef". Het boek. dat 180 pa gina's eigentijdse parlementaire en po litieke beschouwingen telt. komt in no- vember uit. Het had reeds eerder moe ten verschijnen. maar het ernstig auto-ongeval, dat dr. Vondeling en zijn vrouw vorig Jaar trof, heeft dit ver- i hinderd. De oud-minister van Financiën, voor heen minister van Landbouw en frac tievoorzitter van dc socialistische ka merfractie, heeft zijn langzaam vorde rend herstel de laatste maanden niet in ledigheid doorgebracht. Hij heeft weldoordachte hoofdstukken gewijd aan onder meer „Cals is dood. leve Cals" (het zou een eigen lijfspreuk kunnen worden), „Moord met voorbedachte rade" (over de val van het kabinet- Cals). „Schmelzer" enz. Vooral heeft hij aandacht besteed aan zijn opvattin gen over de partij- en parlementaire vernieuwingen, waarover dr. Vondeling steeds duidelijk uitgesproken opvattin gen heeft. Dit geldt onder meer voor zijn streven naar een progressieve con centratie en naar hervorming van de parlementaire werkzaamheden. Het boek ..Nasmaak en voorproef' wordt vooral belangwekkend door een aantal politieke onderzoekingen, die nog niet eerder gepubliceerd zijn. Dr. Von deling zal na Prinsjesdag weer her steld in de Tweede Kamer verschijnen. Aardig japonnetje zo'n tapijt. IJat is dun ook de bedoeling van ontwerpster Margie KeysetOnder haar leiding is een tentoonstelling in Amsterdam voor ellcaar gekomen, die sinds gistermiddag onder het pakkende motto Wonen in mode mode tn wonen" eenendertig modellen laat showen in tapijtstof. Dc bedoeling is te laten zien, dat vloerbedekking even modieus van kleur kan zijn als dc kleuren die wij dragen. Het behoeft geen betoog, dat dit model de naam ,J£toile" draagt. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt van 13 september tot en met 3 november een tentoonstelling ge houden van schilderijen, gouaches en aquarellen van Sam Francis. Galerie De Sfinx, O. Z, Voorburgwal 241 Amsterdam, exposeert van 12-29 september schilderijen van M. Bueno de Meequita en Helène Bueno, kera miek van Wilma Mantje-Bakker en collages van Fie Werkman. Europa in twee invloedssferen verdeeld, wat hij. I)e Gaulle, nooit heeft willen erkennen. Ook ai beweren alle historici dat Tsjecho-Slowakije met Jalta niets te maken heeft, De Gaulle zal tot zijn dood het tegendeel blijven volhouden. Verder dan een afkeuring over wat de Russen met Praag hebben gedaan kwam De Gaulle niet. Het is wel eens geweest: „Leve het vrije Quebec", maar ditmaal geen „Leve het vrije Praag". Biafra zou De Gaulle als zelfstandige staat wel willen erkennen, maar daarvoor is hel nog te vroeg. Hij kijkt de kat uit de boom. laten dopen. Maar dat is niet alles, de predikant haalde nu zijn preektekst weer aan. De doop is een verbintenis van God met de mens. In Christus maakt God met ons voor eeuwig een nieuw begin Dat is Zijn kant van de verbintenis, daarom worden wij in Zijn Naam ge doopt. De ouders erkennen dat ook Maurits het niet zal halen, zo vervolgde ds. Berkhof, zijn leven zal zijn als het onze. bezoedeld en gespleten. Dat leven moet sterven, maar in de doop wordt het gewassen en mag het opstaan voor een nieuwe toekomst. God zegt: Ik ac cepteer je, ik wil je leven vernieuwen in contact met de nieuwe mens Jezus Christus. Doop Na zang van het Apeldoomse chris telijk jongenskoor, stelde prof. Berkhof aan de ouders de gebruikelijke doop- v ra gen. Daarna begaf de heer Van Vol lenhoven zich naai- de consistoriekamer om de dopeling te halen. Bij het doop vont ging prinses Margriet aan de rech terzijde van prof. Berkhof staan, achter haai de drie peten, prinses Christina, jhr. Krayenhoff en erfprins Aloys Kon- Stantin. Om 't geheel gegroepeerd stond de deputatie van tien peten van de koop vaardij. Bij het doopvont gekomen gaf de jonge vader de dopeling over aan prinses Margriet. Na de korte doopplechtigheid werd het prinsje door zijn vader weer naar de consistoriekamer gebracht en toever trouwd aan verzorgster mej. Ravenhorst Onder de lulde orgeltonen van Choral III van Hendrik Andriessen verliet de doopsstoet om ruim half een de kerk. Vanmiddag kon h«t kerkgebouw door het publiek worden bezichtigd; vervol gens werden de bloem versieringen ver deeld onder de rust- en ziekenhuizen ln Apeldoorn. TILBURG (ANP) „Opnieuw zal ik u zeggen, dat de coöperatieve zuivelin dustrie en -handel zich veel straffer moeten organiseren". In de algemene vergadering van de Koninklijke Neder landse Zuivelbond FNZ predikte voorzit ter G. H. E. M. vsn Waes de concen- tratlegedaehte. Hij drukte de duizenden zuiverlcoope- ratoren uit vele Nederlandse steden en en dorpen, die ditmaal in Tilburg bijeen I waren, op d.- feiten zijnde de prijs die op het ogenblik op de Leeuwarder zul- i velbeurs voor de kaas wordt gemaakt f 3.30 per kilo. Pas een kaasprijs van f 3.47 zou, wat de opbrengst van de ver- I werkte melk betreft, gelijkwaardig zijn I aan de door EF,G-regelingen gegaran deerde minimumprijzen voor boter en magere melkpoeder. Nu blijft de op brengst van de melk en de kaas twee cent per kilo achter bij die van de melk, die in de tegen minimumprijzen verkoch te of ingeleverde boter of melkpoeder zit. En die minimumprijzen liRgen al I niet onbelangrijk/ beneden het peil van de richtprijs voor de melk. Het achterblijven van dc kaasprijs kun in de eerstkomende jaren de Nederland se v eehouder op een verlies van 30 40 miljoen gulden jier juar komen te staan. D« heer Van Waes zag er voldoende re den in om te pleiten w>or een drastische concentratie van Nederlandse coöpera tieve zuivelbedrijven en zuivelorganisa- ties, een concentratie waarbij scheids lijnen tussen gewesten en scheidslijnen tus.sen produktie en afzet zouden ver dwijnen. en waarbij ook een deel van het particuliere bedrijfsleven zou wor den betrokken. Zou het beeld, dat de heer Van Waes voor de geest staat werkelijkheid wor den, dan zouden er over een aantal ja ren nog tien twintig grote coöperatie ve verenigingen bestaan, die alle coöpe ratieve melk zouden verwerken en die hun marktbelangen zouden bundelen in één Nederlandse zulvelverkoopbeleid Texoprint necml Tuma over HELMOND (ANP) De raad van bestuur van Texoprint N V. heeft ovei- eenstemming bereikt met de directie van Tuma N V. over de overname v an het gehele geplaatste aandelenkapitaal van Tuma, ao deelt Texoprint mede. ADVERTENTIE Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt- paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren) levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bi| Spaarbanken, boerenleenbanken, R.uüm .enb.mken, Poetkantoren. Banken i fondsen. Hypotheekbanken. Beu..■fond sen. Spaarkassen. Levensverzekering maatschappijen. .i-.'urani e l', •.nnpet- 01 vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51. Oen Hang, vrij blijvend de brochure over dit nat anale LISSABON (AFP) Het herstel van premier Salazar van Portugal die zater dag geopereerd is aan een bloediitolsel ih de hersenen, verloopt gunstig, zo ls te Lissubon bekend gemaakt. De patiënt heeft enige woorden met de artsen ge wisseld

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5