Arbeiders Brno verwerpen akkoord Vrouw bekent: 16 kinderen gedood v- POGING TOT MOORD IN ONGELUKKIG HUWELIJK MEER OBJECTIEVE NORMEN VOOR SCHOOLPRESTATIES Kamerleden niet direct volle loon KOESNETSOV SPRAK SVOBODA INVALIDEN UIT R DAM ZAGEN PARIJS Naar nieuwe grondwet in Rhodesië Venetianen maken hier studie van overstroming „HAVEN DES LICHTS" VRACHTRIJDER KREEG DOODSKISTEN machine bank werkers Beoordeling van leerlingen een tere plek Bisdom R'dam betaalt 72 missiepriesters Nixon achter Israël Tegen vrouw 3 jaar geëist Overheid moet chaos oploss ssen ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 'RAAG (AFP-AP-Reuter) ,,On» e reweten en onze eer weigeren onze goedkeuring r verlenen aan het in Moskou getekende commu- jjqué. WU hebben echter vertrouwen in onze «iders en zullen onze taak blUven vervuilen en voorwendsel verschaffen voor een tweede «vangenschap van onze leiders of voor acties die let verlies van mensenlevens als gevolg hebben". Dit is een verklaring van tienduizend fabrieks- irbeiders van Brno, zoals gepubliceerd in bet blad prsce. Deze uitspraak i6 enigermate tekenend voor bet machteloze verzet, dat in Tsjecho-Slowaküe illerwege heerst. pe toostend in Tsjecho-Slowakije blijft ook voor iloskou zorgen baren. De Russische ambassadeur Praag, Tsjervonenko, is, naar verluidt, naar Moskou ontboden. De reden is niet duidelijk. De meningen zijn verdeeld: of hij moet het polit- jureau nadere inlichtingen geven of hij wordt, na dw gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije, og> <®e post niet meer geschikt geaoht. Intussen ls een topdiplomaat, Koesmetsov, uit Moskou in Praag geweest om „openhartig en ka meraadschappelijk" (openhartig duidt doorgaans op meningsverschillen) met president Svoboda te spreken. Het is in hoge mate waarschijnlijk, dat de Tsjecho-Slowaken zich nog lang niet zo ge dragen, als de Russen dat zouden willen. De gevolgen van het akkoord van Moskou wordt steeds meer voelbaar. Aan twee groepen is hel recht ontzegd zich te organiseren. Het zijn de K- 231 (een verwijzing naar paragraaf 231 in de wet ten van Tsjecho-Slowakije) en club van partij lozen. K-231 richtte zijn aandacht vooral op de rehabilitatie van slachtoffers van de stalinistische arin vooral d« Russen de hand heb ben gehad. De andere partij had veel aanhang onder de jonge intellectuelen. Pers, radio en t v. worden langzamerhand weer normaal, al mogen slechts vier kranten verschij nen. Opnieuw doen geruchten de ronde over een spoedige bijeenkomst tussen de Russische en T sjecho-Slowaakse leiders. Vroegere berichten hierover zijn tot dusverre ontkend. In het buurland Roemenië heeft men water bij de wijn gedaan. Boekarest zou toegegeven hebben aan de zeer dringende wens van Rusland om het ver drag van vriendschap en bijstand te vernieuwen. Voordien had Roemenië daar weinig neiging toe gevoeld omdat het niet strookte met de nationale onafhankelijkheid. Besprekingen hierover zouden volgende maand gehouden worden Ei wordt op het ogenblik intensief overleg ge pleegd tussen Italiaanse communistische leiders en andere communistische partijen, naar wordt ver ondersteld over de' Russische interventie in Tsjecho-Slowakije en de gevolgen daarvan binnen het communistische kamp. Naar het hoofdkwar tier van de communistische partij in Rome mee deelde is Giancarlo Pajetta, lid van het politbu reau. naar Boekarest vertrokken vanwaar hij zal doorreizen naar Boedapest. Tegelijkertijd vertrok Carlo Galluzzi, van de afdeling buitenland van de partij, naar Belgrado. Hij zal ook naar Sofia gaan. Pajetta, die als een van de scherpste geesten van de partij wordt beschouwd, bezocht deze week Londen en Parijs. In de Franse hoofdstad sprak hij ook inet Noordvietnamese vertegenwoordigers. Zoals eerder gemeld, heeft de Italiaanse commu nistische partij het Russische ingrijpen in Tsjecho- Slowakije zeer scherp veroordeeld. (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS. Wie zich vrU kan be wegen en normaal door het leven gaan heeft er geen flauw Idee van wat een reis van twee dagen naar Parijs voor gehandicapte jongemen- jen betekent. Vijftig van zulke jon geren uit Zuid-Holland, omgeving Botterdam, hebben wij gistermorgen uit speciale autocars zien dragen naar ten rondvaartboot voor een tocht over de Seine. Sommigen werden aan boord in rolstoelen gezet, anderen bewogen zieh op krukken aan dek en mochten gaan waar ze wilden. er in hun binnenste omging? Daar kunnen zelfs de vergezellende dokters en verpleegsters niet precies antwoord op geven. Misschien komt ir pas over een paar dagen of over een paar weken uit. Maar zeker is dat de Parijse reis een belevenis is geweest. Bij alle kwam dat ene woord eruit: „Heerlijk". Want men moet het zich voorstellen. Al deze jongemensen leven in hun eigen kleine wereldje. Waar niet zo heel veel gebeurt. Ze kijken thuis de televisie, doch dat zijn maar demensies waar de diepte in ontbreekt. Plotseling mogen zij er uit. Niet per boot- of bustocht door Ne derland, wat ook al geen kleinigheid iar ze mogen echt de grens over. Naar die wonderlijke magneet die Parijs heet. Ze rijden naar Schiphol, worden in een Electra van de KLM gedragen, die opstijgt en tot ver boven de wolken vliegt. Ze landen op Le Bourget, zien echte Franse douane ambtenaren, horen Frans spreken en rijden door die enorme stad van ne gen miljoen inwoners. Over de Champs Elysées, langs de Are, de fon teinen, en niet te vergeten langs de Eiffeltoren. Het is- bijna te veel, te overweldigend dat verwerken ze alle maal later. Ieder op zijn eigen manier. Vrijdag zou de lunch op de eerste ver dieping van de Eiffeltoren worden gebruikt, maar dat is niet doorgegaan wegens tijdnood. Voor heen en overdragen van patiënten komt heel wat kijken. Geluncht werd aan boord de grote rondvaartboot met ruime dekken en uitzicht over de Seine naar alle kanten. Uitzicht op het verkeer de weg en de zware Rijnaken het water. Daarna nog een meenschappelijke feestavond met evenveel Fransen in de school het ziekenhuis van Poincaré in de buitenwijken. Speciaal deze nachten afgestaan. Vanmiddag zou het Nederlandse ge zelschap weer op Schiphol zijn. De Lionsclub die deze tweedaagse ge organiseerd heeft, verdient een pluim. Net als ieder ander gewoon naar Parijs gaan is voor de patiënten meer sen feest geweest. Zijn ze straks thui9 uitgerust, dan borrelen al die Parijse herinneringen naar boven. Van binnen staat hun boomgaard in volle bloei. Is dat niet prachtig? SALISBURG (Reuter) Een speciaal tongres van de partij van premier Ian Smith, het Rhodeslsche Front, heeft met *17 tegen 206 stemmen de voor stellen van Smith en zijn medewerkers goedgekeurd voor een nieuwe rrondwet. Smith c.s. willen beginnen met de vorming van een parlement waarin ook Afrikanen zijn vertegenwoordigd, onge veer volgens de nu geldende verhouding. Na vijf jaar wil men drie provinciale parlementen in het leven roepen, één blank en twee Afrikaanse, benevens een overkoepelend nationaal parlement. (Vanc r parlementaire redactie) RIO DE JANEIRO (Reuter) De „moeder" van het weeshuls „Haven des Lichts" in Rio de Janeiro, Edilsa Bar- bosa Marques, heeft bU het politieverhoor bekend, dat zestien van de weeskinderen, die aan haar zorg waren toevertrouwd, in de loop van de tijd zyn overleden. Een dag tevoren kreeg de politie uit haar, dat kinderen waren gemarteld, dood geranseld of misbruikt. De vrouw verklaarde, dat de onder vreselijke omstandigheden gestorven kin deren, in leeftijd varieerden van de veertien maanden oude gedeeltelijk ver lamde Benvinda tot de 13-jarige Eliete da Silva, die door haar man, met wie zij samen het tehuis dreef, is dood geranseld. De man, Barbosa Marques, verdween toen de politie vorige week een inval deed. Hij verscheen gisteravond voor de televisie journalisten hadden hem gevonden om zich tegen de beschul digingen te verdedigen en te zeggen dat vijanden van hem valse geruchten over het weeshuis hadden verspreid. De inval van de politie was het gevolg van een klacht van buren, die het vreemd vonden dat de radio midden in de nacht op volle sterkte-speelde terwijl de kin deren op blikken trommelden en carna valsliederen zongen. Sommigen zeiden, dat ze herhaaldelijk gejammer hadden gehoord. Een ander had gezien, dat des avonds kleine doodkisten aan een vracht rijder werden meegegeven. Volgens een van de bewonertjes van het weeshuis, de 10-jarige Manoël de meesten hebben geen achternaam moesten de kinderen lawaai maken om te voorkomen dat de buren de kreten van hen die gemarteld werden zouden horen. Toen de politie kwam zat Manoël. zelf geketend en overdekt met builen in een donker kamertje. Gisteren legden twee zusjes, die vroe ger in het tehuis hadden gezeten, een getuigenis af. Een van de meisjes, de 16-jarige Marinalva, droeg nog steeds de littekens van martelingen. Zij zeiden, dat kinderen, die, half dood van honger, voedsel wegnamen, slaag kregen of dat hun mond werd volgestopt met oude Hoogovens IJmuiden vraagt voor onderhoud6- en reparatiewerkzaamheden aan zeer uiteenlopende werktuigkundige apparatuur en installaties. Goede theoretische opleiding en ruime ervaring Leeftijd 25 tot 45 jaar Aanvangssalaris f 10.340,- per jaar, overeenkomend met ca. f 198,- bruto per week In dagdienst. HOOGOVENS IJMUIDEN lappen. De twee zusjes werden vijf jaar geleden door een commissaris van politie geadopteerd nadat ze zes jaar in het tehuis hadden doorgebracht. Niet dui delijk is waarom de betrokken politie ambtenaren geen ondërzoek instelden. De totaal ondervoede kinderen uit het weeshuis van het echtpaar Marques worden hier onderzocht. EN HAAG Volgende week brengt een Italiaanse delegatie een studiebe zoek aan waterbouwkundige werken in Nederland om hier met deskundigen te bepraten hoe Venetië tegen overstro mingen kan worden beschermd. De Italianen zijn hiertoe door de Europese cultuurstichting uitgenodigd. Bezoeken zullen worden gebracht aan het ministe rie van Verkeer en Waterstaat, de Del tawerken, het KNMI in De Bilt, het wa terloopkundig laboratorium in Delft en het waterloopkundig laboratorium De Voorst in de Noordoostpolder. Koningin Juliana heeft i'i het Wilhelmitiapark in Utrecht het uionumem t* haar moder, koningin Wilhelmnwonthuld. De koningin met de beeldhouw Mari Andriessen bij het zojuist onthulde beeld. (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Om te komen tot een betere en meer objectieve beoordeling van de prestaties van scholleren Is op gericht het centraal instituut voort toets ontwikkeling. Het instituut dat sal wor- 1 la Arnhem ls een auto noom onderdeel van de stichting voor onderzoek van het onderwijs (SVO). Tot directeur is benoemd drs. J. W. Solberg uit Eindhoven. In de SVO was men met vele onder wijsdeskundigen van mening, dat de beoordeling van leerlingen een tere plek vormt in het onderwijs. Met name het ontbreken van duidelijke onderwijs doelstellingen zou een aantal scholieren in de huidige praktijk ten zeerste duperen. Het instituut voor loetsontwik keling wil nu door „hinderlijk vragen" de daartoe bevoegde onderwijskringen aanzetten tot een scherper formulering van deze doelstellingen. Dan zal het in stituut in staat zijn om beter dan thans het geval is, objectieve maatstaven aan De vaststelling van dergelijke algemeen geldende normen zal een tweeledig effect hebben: enerzijds zai een brok willekeur bij de beoordeling van de ver richtingen van de leerling worden weggenomen, maar anderzijds zullen ook de leerkrachten op grond van de toets- resultaten nadrukkelijk worden gecon fronteerd met het gevolg van de eigen didactische inspanningen. Behalve deze ontwikkeling van objec tieve studietoetsen waarmee dus het nieuw opgerichte instituut wordt belast heeft de stichting voor ondersoek van het onderwijs nog een aantal vraagstukken in studie, zoals de leerstofplanning, het zitten blijven en de klaisogrootU. DEN HAAG (KNP) Een half jaar na de start van de hulpactie, die in het bisdom Rotterdam Rotterdam in sa menwerking met Pauselijke Missiewer ken Internationaal heeft opgezet voor het bisdom Tabora in Tanzania heeft het diocesaan secretariaat een bedrag van f 112.000,— ontvangen voor het ba- sisi-programma en f 17.000,-- voor de extra-projecten in Tabora-stad en in Nzega, respectievelijk een hostel en een huishoudschool voor meisjes. De Kerk van Tabora heeft ook hulp gevraagd voor het levensonderhoud van de 72 priesters die in haar dienst zijn, 30 Afrikanen en 42 buitenlanders, waar onder 17 Nederlandse witte paters. Deze mensen, die naast hun pastorale bezig heden een groot aantel sociale activi teiten ontwikkelen, met name in gebie den die door de regering nog nauwe lijks ontsloten zijn, kunnen door de ar me bevolking niet worden onderhouden. Het bisdom Rotterdam zorgt nu voor een minimum toelage van 2 tot 3 gul den per persoon per dag. Een bedrag van f 72.000,-- werd inmid dels overgemaakt. Daarnaast werd Ta bora geholpen bij haar zorg voor de vluchtelingen uit Kongo en Mozambi que in een kamp bij Kipalapaia. f25.000,— werd beschikbaar gesteld, waarvan f 7.000 door de jeugd van het bisdom Rotterdam speciaal ten behoe ve van het onderwijs in het kamp. Het gat tussen de werkelijke kosten en de regeringssubsidie voor verschil lende scholen, klinieken en andere pro jecten ten behoeve van de jeugd werd verkleind met een bijdrage van f 17.500,-, eveneens van de Rotterdamse kinderen. Speciale cursussen, die er op gericht zijn priesters en studenten te oriënte ren op hun nieuwe taak in het moderne Tanzania werden gesteund door een gift van f 18.000,--. Daardoor werd het mo gelijk gastcolleges te laten verzorgen door specialisten uit andere Afrikaan se landen en uit Europa. In totaal is een bedrag van f 132.500,- beschikbaar gesteld. Het nog ontbrekende ls voorgeschoten door het nationaal bu reau van de Pauselijke Missiewerken, dat de bijstandsactie van het bisdom Rotterdam heeft gecoödineerd met de hulpprogramma's van de PMW-Interna- tionaal voor de 800 jonge kerken in de HOUSTON (AP). Richard Nixon. de j republikeinse kandidaat voor het presi dentschap van de Verenigde Staten heeft gezegd dat de vrede in het Middcn- Oosten alleen gehandhaafd kan blijven als Israël een militaire superioriteit kan behouden over s\jn buren. „Als de buren van Istael ooit de in druk krijgen dat ze straffeloos een oorlog kunnen beginnen tegen Israël, ia dat een groot gevaar voor de vrede", zei Nixon j „En als Israël om de militaire superio riteit te behouden bepaalde vliegtuigen nodig heeft dan ben ik ervoor dat Israël die vliegtuigen krijgt". UTRECHT (ANP) Drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht geëist tegen de bij na 34-jarige mevrouw Sophia B. van R., die hij schuldig verklaarde aan de primair ten laste gelegde poging tot moord op haar echtgenoot. Het huwe lijksgeluk was al vele jaren in dishar monie. Toen de vrouw ontdekte dat zij in verwachting was van een andere man en haar echtgenoot niet in een scheiding wilde toestemmen, probeerde zij hem tweemaal met thallium te vergiftigen. Hoewel sprake was van haaruitval, moeheid en spierpijn in de bovenbenen, kon de man na een behandeling van en kele weken in het ziekenhuis naar huis terugkeren. "Tet in '57 begonnen huwelijksleven van c vrouw werd tijdens de rechtbankzitting Is ongelukkig geschetst Na een jaren lange gelukkige verloving met een ande re jongeman, die werd verbroken omdat haar aanstaande schoonmoeder een hu welijk tegenwerkte, zocht de jonge vrouw een toevluchtsoord bij een toen 25-jarige Utrechtse melkbezorger. Gelukkig werd ze naar haar zeggen geenszins. Haar man maakte lange dagen, kwam moe thuis en ging dan meteen slapen. Van seksueel verkeer was de laatste vijf jaar nimmer sprake. ,.Ik voelde me als een huishoud- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is te verwachten, dat de meerderheid van de Eerste Kamer haar steun zal geven aan het regeringsvoorstel om dc vergoedingen voor leden van de Tweede Kamer op te trekka» tot 40.000- gOlJeh m«t ifU-ok van bepaalde andere verdiensten. Een commissie van de Eerste Kamer kon in grote HJncn met de voorstellen instemmen. Wel vraagt een groot aantal leden van de commissie zich af of niet beter een systeem kan worden gekozen, waarbij een minimale en maximale schadeloos stelling wordt vastgesteld. Een beginnend Kamerlid kan namelijk niet zonder meer als een volwaardig lid worden beschouwd, aldus deze leden. Enige leden vinden wel, dat de schadeloosstelling moet worden aangepast, maar volgens het voorstel wel erg fors is. Anderen achten deze drastische verhoging niet nood zakelijk en menen, dat dit een slechte indruk bij het Nederlandse volk zal maken Vele leden zijn van oordeel, dat als de vergoedingen voor leden van de Tweede Kamer worden aangepast, er ook iets moet gebeuren met de vergoedingen voor leden van de Eerste Kamer- ster en dat wilde ik niet langer zijn", verklaarde de vrouw voor de recht bank. Ze was vele malen geopereerd, meen de ook geen kinderen meer te kunnen krijgen en zocht tenslotte haar geluk bij een Marokkaan, die bij haar inwoonde Ze leefde mot deze gastarbeider als in een huwelijk en raakte In het begin van dit jaar in paniek, toen ze het ver moeden kreeg in verwachting te zijn. Jlir. Roëll weg uit kabinet der koningin DEN HAAG (ANP) Bij KB is aan Jhr, mr. w, F Roëll op zijn verzoek •ervol ontslag verleend als directeur van het kabinet der koningin en la te vens benoemd tot directeur van het ka binet der koningin mejuffrouw mr. F. M de Geniff, voordien ucretarla. „Ik heb er niet bij nagedacht wat ik deed", verklaarde de vrouw voor de rechtbank, hoewel ze bij de politie en de rechtercommissaris duidelijk zou heb ben gemaakt dat ze haar man wilde do- De psychiater beschreef de vrouw, die over enkele weken haar baby verwacht, als iemand die op het moment van de po gingen een vernauwd béwustzljn had. Vanaf haar jeugd heeft ze agressiege- voeiens opgestapeld. Als een uitbarsting komt, is haar bewust zijn niet geheel normaal, waardoor ze in feite perma nent in een toestand van een dreigend* desintegratie verkeert. De raadsvrouwe mevrouw De Geus- Viëtor oordeelde dat er geen sprake ls geweest van een vooraf beraamd plan. Voorts noemde zij het middel (het ver gif) ondeugdelijk en de gebruikte hoe veelheid onvoldoende voor een dodelijk gevolg. De vrouw raakte in een labiele toestand door 'smans weigering in een echtscheiding toe te stemmen. Tweemiljoenste auto DEN HAAG De regering zal met concrete plannen moeten komen, die in een hoog tempo gerealiseerd kunnen worden en welke gericht zijn op het opheffen van de chaos in Stadscentra. De overheid moet epn oplossing bieden voor de situatie: 2.000.000 auto's voor 3.500.000 gezinnen. Dit is de conclude van een com mentaar. d.it de Stichting Weg geeft naar aanleiding van het feit, dat dezer dagen de twee miljoenste auto in ons land op de weg komt. De snelle groei van ons autopark ls c-en duidelijk bewijs, dat de Nederlan der de voorkeur geeft aan een eigen ver voermiddel. Het gebruik van de eigen auto ls het middel om zijn leefruimte, zijn actie-radlus aan te passen aan de werk- en recreatievormcn, die de wel vaart hem hebben gegeven. Deze twee miljoen au to's moeten ook voor d» overheid aanleiding zijn zich ten aan zien van de noodzakelijke verkeersvoor- zieningen op een meer realistisch stand punt te stellen. Helikopter In üostsee Een helikopter van de Zweedse marine met 13 men sen aan boord is gisteren in de Oost zee gestort. Twee leden van de be manning werden gered. Elf mensen lijn om het leven gekomen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5