zaalvoetbal fred hemmes Mm X I WL Noteren bij de radio ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1968 het begon als vrijetijdsvulling sierplant van de tennisbond LEIDSCHENDAM Fred Hemmes is thuis en dat is hoogstverwonderlijk voor een onbezoldigd globetrotter die, van hoofdstad naar hoofdstad trekkend, toch de nuchtere Hollander is gebleven, die de zanderige kluiten van zijn geboorteland liefheeft boven het rimpelloze moderne pla veisel in den vreemde, die de stapeling van bonkige luchten en het dreigende van het loodgrijze kolkende water pre fereert boven de strakke azuurhemel en de glanzende zee van daarginds. Fred Hemmes is een produkt van Nederlandse bodem, het kleine land dat toch zoveel grote sportmensen heeft voort gebracht. Fred Hemmes is voorbestemd er ook een te worden. Dit is het verhaal van een jong, rijkelijk met talent begiftigd tennisser, die de leemte tussen Okker en de smalle vaderlandse tennistop tijdig moet overbruggen. jummi wordt een volledig erkende sport Goede sportlieden zijn bescheiden om dat zij voortdurend hun eigen beperkt heid beseffen. Zij onderkennen zuiver de limiet van hun kracht en weten pre cies waar de grens ligt, die met trai ning en wilskracht is te overwinnen. Is die marge overmeesterd, dan heeft men de uiterste lijn bereikt. De waar de van de sport zit dan ook in het over winnen van die marge. En daar moet men meestal jaren over doen. Fred Hemmes kreeg het talent in de schoot geworpen en bouwde het uit naar de hoogte van nu. Als Fred Hem mes atleet tvaS'-getvftrdèn," zöü "Ti ij 'oók rfaarin hebben uitgeblonken; als Fred" Hemmes door was gegaan in de pugiüstiek zou ook daar zijn talent naar voren zijn gekomen. Talenten in de sport zijn broers van elkaar. De tak van sport die zij kiezen, is bijzaak. Fred Hemmes koos tennis en de wils krachtige jonge knaap is op weg naar de hoogste top. In de loop der tijd zal hij nog meer rijpen om ten slotte zijn coupe succesvol te plaatsen, Fred Hemmes is voor de Koninklijke Neder landse Lawntennisbond 'n representa tieve figuur. Zijn gave dwingt alom be wondering af, zijn sportiviteit alom eer bied. Fred Hemmes is de toekomstige sierplant van de tennisbond. Het was niet voor niets dat Tom Okker hem als partner naast zich dulde en nadien constateerde: „Zorg dat je deze jongen niet kwijt raakt". Fred Hemmes wordt niet van land naar land gestuurd om dat de KNLTB het geld zo graag kwijt wil. De KNLTB hangt zich „en plein comité" aan Fred Hemmes op. Men investeert jaarlijks enige duizenden guldens omdat men in een toestand verkeert waarheen de prestaties van Okker de bond hebben gemanoeu- Fred Hemmes geboren op 14 juni 1950 is een loot van de tennisboom ..Hemmes". Verre voorvaderen zorg den voor de wortels waarvan vader (Van onze sportredactie DEN HELDER Het begon als vrUetijdsvulling. De commissie be- drijfs- en someravondvoetbal in Den Helder zag er een mogelijkheid in de leden ook op de lange winteravonden bezig te houden. De heer K. Y. Stulve was de trotse, maar nog onwennige vader, toen vier Jaar geleden in de Helderse sporthal het zaalvoetbal ten doop werd gehouden. De Helderse zaalvoetbalorganisatie wist in de loop van die vier jaren het juiste leefkli maat te scheppen om deze tak van sport als een volwaardige loot aan de KNVB-stam aan te bieden. Het Hel derse zaalvoetbal dient zelfs als het nationale voorbeeld van hoe-het-moet. De groei van het zaalvoetbal in Den Helder ia Indrukwekkend. Er werd in 1964 begonnen met achttien teams. Dit seizoen zullen ruim tachtig ploegen deelnemen aan de competitie. Dat het zaalvoetbal ook als kijkspel attractief Is. blijkt hieruit, dat de HZVO de grootste contribuant van vermake lijkheidsbelasting is voor de gemeente Den Helder, wat de sport betreft. IK BEN BLIJ DAT MIJN VADER ALTIJD EEN BEETJE ACHTER ME AAN HEEFT GEJAAGD Wim en zoon Fred dé vruÊhtën hetaben geplukt en nog plukken. Tennisleraar Wim Hemmes gaf zijn toen achtjarige zoon „de sporen". „Ik deed graag aan boksen en aan ju do. Ik zwom graag en deed wat aan hockey, maar mijn vader zat me voort durend achter mijn broek. „Jong", zei hij steeds ga toch alleen door met ten nissen. Je hebt 't. Ik heb er nooit spijt van gekregen. Ik geloof dat ik geen tijd heb gehad om na te denken of ik wel juist had gedaan. Toen ik op een leeftijd kwam dat ik echt zelfstandig kon denken, had ik al veel van de sport geproefd om er toen mee te stop pen. Mijn vader heeft altijd een beetje achter me aan gejaagd. Ik ben achter af blij dat het gebeurd is. Je bent jong en wispelturig. Dat is nu voorbij. Toen ik amper acht jaar was, duwde hij me al zo'n verrekte zwaar racket in mijn haijden. Slaan moest ik. Nou, dat heb ik gedaan, Waar die bal terecht kwam kon me toen niks schelen, maar ra ken zou ik hem. Alle begin is nieuw, hè. Als je wat geduld hebt, voel je dat het lekker gaat en dan ben je zo jong als je bent reusachtig nieuws gierig. Dat was ik ook. Ik wilde alles leren. woonden toen in Den Haag en ik speelde op park Leeuwenbergh in Voorburg. Elke dag zowat. Toen kreeg mijn vader werk in Venlo en daar ben ik tot mijn twaalfde jaar ge bleven. Ik was, geloof ik, een goede leerling". „Tien jaar was ik toen ik voor de eerste keer bondstraining kreeg. Allemaal jonge tennissers, van mijn leeftijd. Ri chard Kasten was erbij en Willem Puf- kus, Peter Soeters, Philip van der Kwast. Het was eigenlijk een soort dis trictstraining van Parlevliet en Joop de Mos. Daar heb ik ontzettend veel van geleerd. Later na twee jaar gin gen we over naar Rinus Buytelaar maar toen werd het ook meer op de landelijke toer gegooid. Nu ben ik nog bij Buytelaar. Je leert natuurlijk lang niet zoveel meer bij als vroeger, da's logisch. Het gaat nu allemaal veel ge leidelijker. Je wordt sterker, dus je slagen worden krachtiger". De erelijst van Fred Hemmes groeide. Als twaalfjarige speelde hij in Keulen tijdens zijn eerste buitenlandse toer nooi. Een Duitse krant signaleerde: ,,dieser Knirps spielt klug und überlegt, so musz Gottfried von Cramm auch ge- spielt haben". Hoedje af dus voor Fred Hemmes, want Gottfried von Cramm was in 1936 Wimbledonwinnaar. Blik gericht op Wimbledon. „Volgend jaar misschien". ernorm sterk geworden. Ik heb veel ge reisd vorig jaar en dit jaar. Miami, Berlijn, Vervier, Milnchen-Gladbach en dan natuurlijk met de Davis-Cup- ploeg naar Spanje. We hebben daar 'n vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen Zwitserland. ..Hlstoriale F. Hem mes" schreven de Spaanse kranten. Ik ben niet zo goed in Spaans maar ik weet wel dat 't iets lovends was. Ik heb .daar de nummer twee van Zwitserland verslagen. En nu hoop ik op Wimble don. Volgend jaar misschien. JACQUES ROS Wat maakt zaalvoetbal zo aantrekke lijk? Wat is de oorzaak dat deze tak, oorspronkelijk opgezet om de zomer avondvoetballers ook 's winters bezig te houden, complete standaardelftal len uit de KNVB trekt? Zelfs de heer Stuive weet er geen verklaring voor. Zaalvoetbal is bovendien niet eenvou dig. Op een oppervlakte van 40x20 meter is een goede techniek een eer ste vereiste voor de vijf veldspelers (plus een doelman). Het gevaar van ruw spel ontkent de heer Stuive ech ter niet. „Een zaalvoetbalwedstrijd staat of valt met de scheidsrechter", zegt hij. maar hij wijst er meteen op dat in het afgelopen seizoen slechts drie strafzaken behandeld moesten worden op de in totaal 550 wedstrij- De Helderse spelregels, die grotendeels door de KNVB zullen worden overge nomen. zijn ten dele uit nood geboren, ten dele ontwikkeld uit de praktijk. Want de aanvankelijke opzet om een compleet elftal zeven spelers, één weinig attractief. Dat een wedstrijd slechts 2x20 minuten duurt, vindt zijn oorzaak in de ook in Den Helder nog altijd heersende zalennood. „De KNVB wil de wedstrijden 2x30 minuten laten duren, maar dan zouden wij niet eens voldoende tijd hebben om de competi tie te voltooien", verklaart de heer Mengelmoes De spelregels zijn i mengelmoes uit deze regels heeft het Helderse zaal voetbal een geheel gemaakt, dat strafminuten kent (twee of vijf. afhan kelijk van de aard van de overtre ding), dat wisselspelers toelaat, dat een door de veldspelers te mijden keeperscirkel heeft en een tijdwaarnc- mer langs de lijn verplicht stelt, die tevens het scoreverloop bijhoudt De (KNVB)-scheidsrechter kan zich dus volledig op het spelverloop concentre ren. dat grotendeels op de regels van veldvoetbal is gebaseerd. Aldus ontstond „maar dat was puur toeval", volgens de heer Stuive een wedstrijd die in de uitslag meest al de „normale voetbaleijfers" weer geeft. De moeilijkheid bij het nemen van strafschoppen de doelman werd uit zijn heiligdom geknald bij een af stand van zeven meter werd onder vangen door de aanloop van de schut ter te beperken tot een enkele meter 7o ft het zaalVbètbal in ft-n Helder gegroeid: tot ruin) tachjtig^teams, tok 17/000 toeschouwers per seizoen en met een budget van f 20.000. De heer Stuive verwacht, dat de ontwikkeling zal voortduren Uniform Destijds kreeg hij zonder meer toe stemming van de KNVB om deze tak van voetbal op te zetten. Er ging veel tijd zitten in vergaderingen, studiebe zoeken e.d. om geleidelijk te komen tot een uniforme reglementering In het afgelopen seizoen speelden de kampioenen van Den Helder, Gro ningen en Twente tegen elkaar. Het ligt in de bedoeling om in dit sei zoen tot een officieel Nederlands kampioenschap te komen. De KNVB- studiecommissic, waarvan de heer J. Timan voorzitter is, zal dan een tijd rovende taak hebben voltooid. Dan Is het zaalvoetbal volledig erkend en zul len tegelijkertijd de voetbalverenigin gen beschermd zijn, want elke club zal het recht krijgen de eerste elftal- spelers te verbieden aan zaalvoetbal deel te nemen. „Volkomen begrijpe lijk", zegt de heer Stuive. „In de ach terliggende Jaren bleek hier en daar, dat de spelers zich te veel op de zaal- wedstrijden concentreerden, waardoor de inspiratie voor de KNVB-wedstrlj- den te lijden had? Voor hei nvertge zal elke 'Voetballers ven, die alleen dan op het officiële „veldstrafregister" zullen worden aan getekend als de overtreding zeer ern stig is. Zaalvoetbal is erkend. De zaal- verenigingen zullen ook mogen deelnemen aan de tot en de N.S.F. houdt bij de bouwadviezen van sporthallen rekening met zaalvoetbal. fa- - a V „Zo jong als ik toen was, ik wilde alles leren" Toen vader Hemmes zijn werkterrein van Venlo naar Spijkenisse verlegde, veranderde Fred Hemmes slechts van vereniging. Uit Limburg nam hij mee: één titel Nederlands jeugdkampioen, Venlo s kampioen en drie Limburgse jeugdtitels. Fred Hemmes twaalf jaar vroeg of het zo goed was. Drie jaar bleef hij in Spijkenisse. Hij was lid van de Rotterdamse tennisvereni ging Toeg Hillegersberg. Daar verwierf hij, behalve wat titels, ook de vriend schap van Jan Hordijk, even oud, even talentrijk. In 1965 verhuisde Fred Hem mes voor de derde maal. De Metselaars werd zijn nieuwe en voorlopige laatste club. Daar werd Fred Hemmes inge haald als „zeer bruikbaar". „In Den Haag ben ik eigenlijk met dat reizen begonnen. Je zat daar dichter bij het vuur. De Metselaars is 'n ster ke vereniging en daarin heb ik me uit stekend kunnen ontplooien. Toen kreeg ik voor de eerste keer mijn kans in de nationale kampioenschappen. Dat was in 1966. Ik ging lekker door de eerste en de tweede ronde heen toen kreeg Ik uitgerekend Tom Okker. Je komt er gewoon niet aan bij Okker. Je doet je uiterste best om tenminste een set te pakken, want winnen kan je niet van Okker je moet wel zo ontzettend veel geluk hebben. In Tilburg heb ik eens een set gewonnen. Onbegrijpelijk vond ik dat toen. Nu niet meer Dit jaar was het weer raak. Ik kom door de eerste ronden heen en sta prompt weer tegen Tom. Nu was er helemaal niets meer met hem te beginnen. Hij was nog snel ler dan vorige jaren. Kan je nagaan. Ik vind zoiets echter niet erg. Je leert er alleen maar van. Tom is veel ln het buitenland en daar doe je de meeste ervaringen op. Keiharde business Jan Hordijk en ik zijn drie maanden naar Engeland geweest. Keiharde busi ness daar, maar als je er door komt, heb je het gevoel of je de hele wereld aan kunt. 's Morgens vroeg moesten we er al tegenaan. Op die zware dlenatkis- ten tegen een heuvel op en dan van ne gen tot een uur constant tennissen op Wimbledon. Ik ben daar vooral fysiek „Toen ik amper acht jaar was, duwde mijn vader aar racket in mijn handen" TOTOTWEDSTRIJDEN AjaxFort. SIM f'omb. DOSSparla VolendsmNAC Holland Sport -ad Telstar—G VA V FC Twente—A' FfUenoord—AZ uT MVV—P8V NEC—DWS YeendamFC Pen Bosch RBC—Haarlem HVCElInkwU1' Roda JC—Forties VI. EERSTE 'SIE Blauw WitRCM Eindhoven—D' Helmond Spor V trtse SC Cambuur— tes WagenlngenRVV Willem 11—De V i jrkers TWEEDE DIVISIE ZFC— Excelsior EDO—NOAD Hermes DVS—PEC AGOVVSC Drente Zwolse BoysIleerenveen De GraafschapSC Gooiland TC VVV—Velox De Baronie— Llmburgls

Leidse Courant | 1968 | | pagina 15