HET IS KNOKKEN GEBLAZEN OP HET G0KFR0NT Semi-kini: Nationale najaars loterij 1968 mikt op tien miljoen gulden CONCURRENTIE JAAGT HOOFDPRIJS OP TOT KWART MILJOEN EN EEN P&0- WERELDCRUISE -> o Reizen tegenwoordig even vanzelfsprekend als bezit van ijskast DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 (Van één onzer verslaggevers) Amsterdam Op het Nederlandse loterijfront is sinds kort de strijd om de gunst van koning publiek in alle hevigheid losgebarsten. De voetbaltoto bracht als eerste onder een rookgor dijn van sportieve bedoelingen onge meen zwaar geschut in stelling: een half miljoen in baar, belastingvrij geld voor de man met de ware hokjes geest, daarnaast tonnen vol banknoten voor de amateurgokkers, die met hun totokruis even van het winnende pad zijn afgedwaald. Het eerste verweer op deze frontale aanval kwam uitge rekend van de eerbiedwaardige Staatsloterij, die sinds mensheugenis met een ambtelijk pruimenmondjed e illusies van de kleine man heeft be heerd. De Staatsloterij gooide met een royaal gebaar haar antieke image over boord, knakte door de stramme knieën en kondigde aan, dat ook de overheid diep in de prijzenbeurs zou tasten. „Oké", zei toen SUFA-direc- teur A. M. Bergers, „als de kaarten zo liggen, dan zullen we ook eens wat vuurwerk afsteken" en prompt kwam uit zijn gokbus een Nationale Najaars loterij met drie hoofdprijzen van een kwart miljoen en een wereldcruise i La Jules Verne op één van de meeuw- witte schepen van P en O (met nog 50 mille aan zakgeld in het knuistje). Met die gouden uitdaging kwam hij LEIDSE COURANT "ailÉill«slmr':, „jgjjL J fcW x gen van elke SUFA-actie: voor de Nationale Najaarsloterij '68, die van daag van start gaat, werden de 16 STER-spots voor televisiereclame in eigen beheer vervaardigd. SUFA-me- derwerkers tekenden ook voor de acht films, die in het programma van de Socutera worden uitgezonden en voor de kleurenfilms van 15 minuten, die in 200 bioscopen in Nederland zullen worden gedraaid. Om voor de 2 mil joen loten een snelle, succesvolle af zet te garanderen worden voorts twee kranten gedrukt, die gedurende de ac tie huis-aan-huis verspreid worden. Oplage van elke krant 3,6 miljoen, ofwel 224 ton kleurig bedrukt papier. De SUFA beschikt daarnaast over 'n leger van 10.000 vrijwilligers, die een belangrijk deel van de loten ver kopen. Ook kan de SUFA bij elke ac tie rekenen op de automatische adhe sie van 60.000 getrouwen, die zich ge abonneerd hebben op de diensten van de SUFA. Door middel van hun giro overschrijvingen is de SUFA bij voor baat reeds verzekerd van een bedrag van 750.000 gulden. „We zijn er van overtuigd", aldus directeur Bergers, „dat onze loterijen de steun hebben van een efficiënte organisatie, maar niettemin hebben wij besloten om in de komende maanden toch 'n markt onderzoek in te stellen. Wij willen 0:n te bewijzen, dat die hoofdprijs van een kwart miljoen geen nep ia, liet de SUFA onder wakend toezicht van een leger rechercheurs een kist vullen met het ongehoorde lokaas van de Nationale Najaarsloterij 1968. Hippe mannequins en een verbijsterde leeuw uit het wildpark in Hilvarenbeek fungeerden daarbij als breekijzers. Na afloop werd de buit opnieuw geteld en toen bleek, dat zelfs de leeuw zij het met de grootste moeite met zijn poten van de poet was afgebleven. Het wachten is nu op de winnaardie in deze prijzenswaardige binnenzee mag zwemmen. ze loten kopen en waarom niet. Er zijn op dit moment nog te veel on beantwoorde vragen bij elke actie. Voor een goede communicatie tussen consument en SUFA is een dergelijk onderzoek noodzakelijk, want bij het groter worden van de loterijen stijgt ook de kans op mislukking navenant. Een het is immers juist onze taak om het risico zo klein mogelijk te houden". V ri jeti jd sbestedi n g Dergelijke onvoorstelbare risico's ont braken, toen zijn vader, de Rotter dammer A. M. Bergers senior in 1949 zijn eerste actie lanceerde. Hij vanmorgen in het Amsterdamse Kras- napolsky op de proppen. Zijn uiteinde lijke bedoeling is om met zijn na jaarsactie tien miljoen gulden bijeen te brengen, die dan verdeeld zullen worden onder een handvol nationale instellingen. Om er een paar te noe men: het Koningin Wilhelminafonds, het Nationaal Rheumafonds, het Ne derlands Asrmafonds, het Nederland se Rode Kruis, het Wit-Gele Kruis en 't Koningin Julianafonds. Deze or ganisaties profiteren al Jaren van het werk van de SUFA, maar tot nog toe moesten zij zich tevreden stellen met financiële resultaten, die aanzien lijk lager waren dan het bedrag, waar Bergers nu op mikt. Ter vergelijking: de twee voorafgaande SUFA-acties (Voorjaarsloterij 1968 en SUS-15) le verden elk drie miljoen op en als de Najaarsloterij slaagt, dan betekènt dit dus in één klap een ruime ver drievoudiging van de opbrengst. Een reuzesprong, die volgens direc teur Bergers een succes moet worden. Waarom? „Steeds meer Nederlanders" zegt hij, „zijn bereid een gokje te wagen en daardoor is de markt voor loterijen ook van jaar tot jaar gro- groter geworden. In het seizoen 1966- 1967 werd ln ons land 366 miljoen gul den uitgegeven aan loterijen, kans spelen en publieke offervaardigheid. In dat bedrag participeerden de lote rijen onder justitieel toezicht met een opbrengst van 15 miljoen slechts op bescheiden wijze. Het is duidelijk, dat de SUFA nog speelruimte genoeg heeft om uit te breiden. Een grotere actie betekent automatisch een ver hoging van het prijzenpakket. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de SUFA kunnen wij nu in één lote rij drie hoofdprijzen van een kwart miljoen uitkeren. Voor een loterij is dit een onontbeerlijke stimulans", al dus de heer Bergers De loterijen onder auspiciën van de SUFA hebben tot nu toe een bedrag opgeleverd van 79 miljoen gulden. Tot 1963 werden daarnaast enige collectes georganiseerd, die in totaal 3l/i mil joen gulden opbrachten. Vergelijkt men nu de resultaten van de afgelopen jaren dan blijkt, dat de opbrengsten ondanks de verscherpte concurrentie van binnen- en buitenlandse loterijen steeds groter zijn geworden. Een voorbeeld: in 1957 leverden de SUFA- loterijen een bedrag van 4 miljoen op, in 1967 was dit reeds opgelopen tot 8Vi miljoen. Een ruime verdubbeling dus in tien jaar. De nieuwe uitdaging is nu om die 81/» miljoen opnieuw te verdubbelen, maar deze keer binnen twaalf maan den. „Wij zijn hiertoe gedwongen", al dus directeur Bergers, „omdat wij an ders door de kosten overwoekerd wor den. Alleen met een grotere actie zijn wij in staat onze uitgaven binnen het wettelijk toegestane kostenpercenta- ge te houden. Dit percentage van ma ximaal 40 procent is vastgesteld in 1915 en sindsdien niet veranderd. De kosten van een loterij daarentegen zijn met sprongen omhoog gegaan. Ik noem als kleinste voorbeeld al- leen_ de portikosten, die in twintig jaar" van 2 cent zijn gestegen tot 15 cent. Voor één loterij zijn we nu aan porti al een bedrag kwijt van 160.000 gulden. Ook drukkosten, papierkos- ten, salarissen en advertentiekosten zijn vele malen in prijs verhoogd. Zouden wij nu hardnekkig blijven mikken op 'n opbrengst van pakweg 3, 4 miljoen, dan teke nwij automa tisch ons eigen doodvonnis. Dan kun nen wij immers noodzakelijke propa ganda niet meer maken zonder over die fatale rode streep van veertig procent te schieten. Die verdubbeling van de opbrengst is voor ons gewoon een noodzaak". Bekijkt men het „huishoudboekje" van de SUFA, dan blijkt overduide lijk, dat er op alle fronten met die 40 pet. gewoekerd wordt. De SUFA beschikt sinds vorig jaar over een efficiënt kantoor aan de Rotterdamse Blaak, waar directeur Bergers met zijn 15 medewerkers alle acties voor bereidt en coördineert. Voor 1967 ope reerde de SUFA vanuit een oud he renhuis aan de Heemraadsingel, waar alleen een grimmige improvisatie keer op keer uitkomst kon bieden. Zegt di recteur Bergers: „onze drukkerij was ondergebracht in de kelder, waarin je niet eens recht op kon staan. De arbeidsinspectie bekeek onze zaak dan ook terecht met 'n radeloze blik. Elke keer, als er papier werd ge bracht, kreunde 't huis onder de kar- revrachten. 15 ton papier is voor ons een hele normale zending en al die balen werden noodgedwongen in de gangen, op de trappen en in de tuin opgeslagen. Het was een onhoud bare situatie. Nu beschikken we over een eigen, moderne drukkerii die per actie 100 ton papier verwerkt. Voor elke loterij drukken wij 18 miljoen dubbele antwoordkaarten, die we te gen kostprijs aan onszelf leveren. De goedkoopste drukker kwam met een offerte uit de bus, die 36.000 gulden hoger lag dan onze prijs. Vrij logisch. Wij behoeven immers geen winst te maken". Efficiëncy is trouwens ook het wacht woord bij de overige voorbereidin- Nederland is dol op gokken en liefdadigheid Dit zjjn de omzetten in 1966/1967 voetbaltoto 39.000.000,- pa&rdentotalisator 42.000.000,- staatsloterU 78.000.000,- cult. en liefd. loterijen justitieel plm 15.000.000.- plaatseljjke loterijen en prijsvragen (excl. collectes) via ver gunning B. W7.000.000.- Duitse lotto 35.000.000.- Belglsche Nationale Loterij postduivenwedstrjjden windhondenraces gok- en speelautomaten (direkte uitkering) gok- en speelautomaten (zonder direkte uitkering) kienspelen in België 10.000.000 3.500.000,— 300.000,— 4.000.000.— 2.000.000.— totaal 236.400.000. publieke offervaardihegid d.m.v. collectes doch zonder kerke lijke collectes 130.000.000. totaal loterijen, kansspelen en publieke offervaardigheid deed dit vanuit zijn huis in Overschie, waar hij zijn familie op de eerste eta ge huisarrest had opgelegd om daar mee zijn eerste goklustig geesteskind in watten van een haastig geïmprovi- deerde organisatie te leggen Als voor zitter van de katholieke EHBO in Ne derland wilde hij de financiële breuk van zijn organisatie afdoend spalken en daartoe had hij een speldjesactie ontworpen, die in enkele weken het ongehoorde bedrag van 28 mille op bracht. Na het succes van zijn eer ste actie werd groot-improvisator Ber gers een veelgevraagde loterijpionier, die tussen zijn normale werkzaam heden bij een Scheepvaart Expedi tie Bedrijf het Nederlandse volk ver raste met een opklimmende reeks van spectaculaire stunts. In 1961 krijgt zijn éénmans pro-deo- werk het fundament van een stich ting: Dc Stichting Uitvoeringsorgaan Financiële Acties (zeg maar SUFA). Compleet met voorzitter en bestuur, met statuten en een penningmeester. Bergers zelf wordt de eerste direc teur, die met zijn beproefde wapens van inventiviteit en oeverloos enthou siasme, de slag om de miljoenen voortzet. Als hij zijn taak in 1963 overdraagt aan zijn zoon (ook A. M. Bergers, het briefpapier behoeft dus niet eens veranderd te worden) be staat zijn unieke erfenis uit een SUS- actie en uit de Voor- en Najaarslote rijen, een drievoudige troefkaart in het harde spel om de volksgunst. Het is deze erfenis, die de SUFA in de komende maanden hoopt te ver dubbelen. De Najaarsloterij fungeert daarbij als kleurig visitekaartje. Ton Het wachten is nu alleen nog op de aspirant-miljonairs, die de gok wil len wagen. Medellin: geweld soms toegestaan MEDELLIN (AFP) De tweede con ferentie van het Latijns-Amerikaanse episcopaat heeft woensdag met een meerderheid van meer dan tweederde een document over de vrede goedge keurd. dat door een speciale commissie is opgesteld. Er staat in dat de Kerk vredelievend is. maar niet pacifistisch. Geweld wordt over het algemeen veroordeeld, maar is volgens het document gerechtvaar digd als de bevolking er haar toevlucht toe neemt uit zelfverdediging tegen tir- nie, of dit nu tirannie van mensen is dan wel van stelsels. De op het ogenblik in Latijns-Amerika bestaande toestand kan de mensen tot gewelddaden brengen, zo wordt gezegd. In een ander stuk, dat aan de voltal lige conferentie zal worden voorgelegd, wordt herverdeling van de grond nood zakelijk geacht, de kerkelijke landerij en niet uitgezonderd. De conferentie heeft tenslotte besloten de term „afgescheiden broeders" voor de andere christelijke Kerken af te schaffen. Voortaan zal worden gespro ken van „zusterkerken". (Van onze moderedactrice AMSTERDAM Terwijl het publiek nog nauwelijks afscheid kan nemen van 't strand en pas aarzelend belangstelling opbrengt voor bont en laarzen om de winter mee te trotseren heeft de badmodefabrikant zijn collectie voor de volgende zomer klaar en doc it de detaillisten hun bestellingen. Linda Lu, die waternimf met internatio nale naam en faam nn werkelijkheid is hethrt merk van één fabrikant. tH. Caals te Weertdw zelf ontwerpt voor eigen breie- rij, filmdrukkerij en atv /its) maakt momenteel met koffers vol bekoor lijke nietigheden 'n show- tournee door ons land en toont bad- en strandmode 1969. De mooie Linda laat met plezier de vloeiende lijn van haar heupen zien; zo zijn slank en blijven dik wijls onbedekt door origi nele coupe. Maar niet alle baadsters zijn gelijk en daarom kan bijvoorbeeld mevrouw Lu ze bekleden met eendelige modellen. BADMODE VOOR VOLGENDE ZOMER yollow, congo copper, grotto blue en spring green. Drie eigen stoffen strijden In deoe collectie om de voorrang: bunny velvet, een zacht, soepel opper vlak mei fijne, sterke mazen aan de binnenkant: Sicily rib dat lijkt op een zijden ottoman met brede ribbel; en satin akin, MB lycra satijn (niet te ver warren met de satijnen laatex van weleer). Heupaccent Linda Lu's heupaccent blijkt al uit de bikini, waarvan 't broekje (hoog opgeknipt, ofwel met korte pljpjce „boy logs" genoemd, een enkele maal zelfs als pikante, knie- lange Bermuda uitge voerd) zeer laag op de heup begint. Maar het spreekt zeer duidelijke taai bij de semi- kini. die een reactie Is op dat zijn biezen met kleu rige margrieten bedrukt, garneringen die ook langs bikini's en eendelige pak jes veel z(jn gebruikt. Dc top van dc gewone bi kini kan nog steeds de ronde halslijn en het «ntt van het korte „onder lijfje" hebben, maar het Jean HarlowdecoMeté is met een zeer diepe V. soms als overslag, de nieuwste variatie. Dc bedrukte stoffen zijn rijk van kleur en origineel van dessin door fijne teke ning binnen grote UJzien: luipaarden tussen bonte bladeren is daar een frap pant voorbeeld van het model kreeg do naain „Luipaard op schoot". aandacht beslet met hansoppen en met alleraardigste combinaties van (heren)vestje en wap- die uitstekend verrukkelijk zijn. Wij spreken niet meer over shocking colors, want die schok zijn we te boven. Maar bad. en strandmode kan niet mee doen aan de sombere kleuren, die de grote mode thans voorschrijft. Aan het water moeten wij het kunnen opnemen tegen de zon en tegen elkaar! Wei nigen houden zich op aan eenzame stranden of in privé bassins: daarom moeten onze kleuren, zo niet shocking, dan toch wel vrolijk en krachtig genoeg zijn om niet in do schaduw gesteld te wor den. Vandaar de tropische kleuren van Limda Lu: bougainville roze, mango Linda Lu accentueert vloeiende heuplijn de al zo gewone bikini. Deze semi-kini heeft zij- decolletés, die de heup en een deel van de bora vrij laten. Soms zijn geweldige gaten op die plaats geknipt in de stof van het eendelig pakje. Het blklnl-achtlg boven- stukje is ook wel aan voor- en achterkant ver lengd met een of twee punten, cMe op het broekje zijn gehecht. Deze geraf fineerde lijnen worden ge accentueerd door brede biezen van grove kant of door „marigold paspels". perend kort rokje en vele kleurstellingen. Als dame met minder fraaie propor ties zouden wij nief schro men. ofschoon dat de be doeling rdet is! Heet van de naald i-i de uniekeqieuui ontwikkelde stof, die voorlopig ,jto- lyester transparant" heet en eruit ziet alsof er kleu rige kraaltjes in fijne mo tieven op ren effen fond zijn geborduurd. Wa za gen roze op wit de zon slaat er duizend vonken uit. Minister opent nieuw kantoor van Gasunie 1 GRONINGEN (ANP) „De Neder- 11 landsr gasunie heeft in de eerste jaren i van haar bestaan een zeer spectaculaire ontwikkeling doorgemaakt. Deze expansie zal nog aanzienlijk verder voortschrij den en het is daarom een heugelijk leis dat van nu af de verdere opbouw en uit- liouw zal kunnen plaatshebben vanuit dit fraaie gebouw, waarin een prettige en doelmatige huisvesting van het personeel j is verzekerd". Minister mr L. de Block (Econo mische Zaken) heeft dit vanmiddag ge zegd bij de officiële opening van het nieu we hoofdkantoor van de N.V. Nederland- De bewindsman illustreerde de dyna mische ontwikkeling van de Gasunie met enkele cijfers. In 1962 was de totale omvang van de afzet van alle gassoor ten samen 0,9 miljard kubieke meter (op aardgasbasis). „In 1968 zal de gasafzet in Nederland naar raming tien miljard m3 bedragen, dus tot ruim het elfvoud zijn gestegen", aldus mr. De Block. AMSTERDAM (ANP) De Neder landse Spoorwegen hebben over de af gelopen zomerperiode toeristisch gezien beslist niet te klagen. Er werd vaker, verder en gemakkelijker gereisd, zo constateerde mr. A. II. Rsmcller, «hef acquisitie en toerisme van de Neder landse Spoorwegen. Reizen, aldus de heer Bameüer, is bezig in snel tempo gemeengoed te worden en een normaal verschijnsel in het hedendaagse levens patroon. Bij de Spoorwegen heeft men voorts de indruk, dat bij velen het reizen in toenemende mate een sight-sceing- karakter krijgt. Men wU veel zien en veel afwisseling. Er is minder animo gedurende een lange tijd op één en dezelfde plaats te blijven De heer Ra- meijer neemt aan dat het toegenomen bromfiets- en autobezit deze mobiliteit in de hand heeft gewerkt. De verstede lijking en de grotere vrije tijd bevorde ren deze ontwikkeling bovendien. Dat er vaker wordt gereisd heeft men bij de spoorwegen duidelijk gemerkt met de 8-daagse vakantiereizen in Nederland, naar België en Duitsland. Er waren dit jaar 10 meer mensen die 3 of meer van deze reizen maakten. Het gevolg van deze ontwikkeling is een grotere spreiding dor reizen over het seizoen. Bepaalde pieken zijn er na genoeg niet meer. Ook in het gebruik van de 8-daagse algemene abonnemen ten komt het vaker reizen tot uitdruk king. Het tweemaal kopen van zo'n abonnement ln één vakantieseizoen neemt toe. Dat er steeds verder wordt gereisd is geen uitzondering meer. De heer Hu- meijer betoogde, dat de nog dikwijls verkondigde mening dat het dngtoeris- me, vooral uit de grote steden zich over wegend afspeelt op afstanden van maximaal 3d km, lijkt te zijn achter haald, want uit deelneming aan de N.S.- vakantiedagtochten blijkt dat de gemid- d.'lde P'-I' li ''in 11'I' I- .ilsl.md reed:. I 60 km bedraagt. Daarbij komt dan vaak nog een tocht per bus of boot. De heer I Rameijcr verwacht dat deze ontwikke- I ling verder zal gaan, want bij het reizen is nog geen verzadigingspunt bereikt. Groeiende reservering cn betere voor- I lichting en documentatie resulteerden I volgens de heer Rameljer in een snellere bereidheid om tot reizen over te gaan. ,.Het reizen is men even vanzelfspre kend gaan beschouwen als het bezit van een ijskast", aldus de heer Rameljer. Uitbreiding van het meerdaagse reis programma van de Spoorwegen in eigen land is niet meer mogelijk. Oorzaak: het gebrek aan hotelbedden of het gesloten zijn van hotels in de wintermaanden of tijdens de weekeinden. Daarom gaat men bij de spoorwegen met nieuwe projecten steeds meer rondneuzen in de periferie Nieuwe initiatieven voor het komende off-season zijn bijvoorbeeld meerdaagse reizen naar Terschelling cn Zandvoort, kerst.-v ngementen naar Amsterdam, T«- .ie, Montferland, Zuid-Limburg, Brabant en een fietsformule naar Oot- marsum. Nieuw bij dc N. S. is voorts oen minlcheque, die men cadeau kan doen bij verjaardagen. Jubilea, huwe lijk e.d.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11