Meer schriftelijk en minder mondeling bij eindexamens Frisdranken gaan het van het bier winnen Bisschoppen laten vraagtekens staan Russische pers vriendelijker voor Tsjechische leiders ADVIES WERKGROEP EINDEXAMENS Zestig liter per hoofd van de bevolking Onze levensverzekering Is straks bijna f 4.000,- hoger Belgische katholieken We gaan op onze sloffen even lopen naar Rome PREMIE SPAARPLAN PTT niet te kort geschoten OOSTDUITSE TROEPEN NA 3 DAGEN WEG STUDIERAPPOR T D '66: Gekozen premier maakt kabinet DINSDAG 3 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA T Eerste protest bij docenten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wanneer het advies van de werkgroep-eindexamens door de be windslieden voor onderwijs ongewijzigd overgenomen wordt, zullen de eind examens voor VWO HAVO en MAVO straks een dominerend schriftelijk ka rakter krijgen. Bovendien komt er dan een herexamenregeling met weinig spe- Hngsmogelijkhcden, zoals al bjj het kweekschooleindcxamen in gebruik is, en komen er voor het vaststellen van de uitslag meer bindende bepalingen dan met name bij de Gymnasia, maar daar niet alleen, thans gelden. Het concept-advies heeft in kringen van de betrokken docenten hier en daar al protesten uitgelokt. Zo hebben klas sieke secties van de lerarengenootschap- pen ernstig bezwaar er tegen gemaakt, dat de werkgroep een k.b. over 't eind examenreglement wil uitlokken op een moment dat versschillende staatscommis sies voor de modernisering van leerplan nen hun advies nog niet hebben kunnen indienen. Hierop vooruitlopend kanten deze secties zich in elk geval tegen de voorstellen die het weglaten van een mondeling examen in de klassieke talen mogelijk moeten maken en tegen 't ver vangen van het thans bij het eindexamen Gymnasium toegepaste verlengde examen door een herexamen dat zijn nut alleen in een heel andere tak van onderwijs heeft bewezen. De ministeriële werkgroep erkent dat haar voorstellen later „door research en reflectie" mogelijk verbeterd moeten worden. Ze wil de schoolexamens hand haven, het herexamen desnoods centraal regelen. Vanwege het dringend tekort aan ge committeerden zouden ook leraren als gecommitteerden kunnen optreden,- waarbij scholen dan driehoeksgewijs te werk moeten gaan; één der gecommit teerden zou overigens uit 't „naast ho gere" onderwijs, b.v. het wetenschappe lijk onderwijs moeten komen. BUNN1K, (A.N.P.) Dc oud voorzitter van de bond van bierhandelaren en mineraal waterfabrikanten, mr. C. J. G. vijf jaar meer frlsdronken Becht, verwacht dat er binnen vijf Jaar meer frisdranken worden gedronken. Het jaar verbruik zal dan 60 liter per hoofd der bevolking zijn en de jaarlijkse produktie komt dan neer op 760 miljoen liter (50 pet. meer dan thans het geval is). Voor dit jaar wordt een verbruik van 45 liter per hoofd der bevolking verwacht. Mr. Becht, directeur van Vrumona N.V. in Bunnik, sprak tijdens de ingebruik neming van een nieuwe bot- tellijn van deze frisdranken- fabriek. Het bierverbruik in 1957 tot 1967 steeg van 20 liter tot 43 liter per hoofd der bevolking, maar het fris- drankenverbruik nam in deze jaren toe van tien tot 41 liter. Mr. Becht verwacht de ko mende jaren een verdere con centratie in de Nederlandse frisdrankenindustrie. In 1962 waren in ons land 371 fris drankfabrikanten; in 1966 nog maar 231. Naar het oor deel van mr. Becht zal dit aantal nog verder dalen. Er zal in de toekomst steeds meer vraag zijn naar grotere stadige uitbreiding van de consumptie van frisdranken het gevolg van de grote wel vaart, stijging van het aantal auto's (snelverkeer bevordert het gebruik van alcoholvrije dranken), stijging van het aantal t.v.-toestellen (ver hoging huiselijke gezelligheid) en voordeliger verpakkingen, waarbij de consument ook meer belangstelling zal gaan tonen voor de eenmalige weg- gooiverpakking. De oud-voor zitter houdt tevens rekening met de toenemende vraag naar caloriearme produkten en internationale merkartike len. Volgens mr. Becht is de ge en toeneming van het gebruik van koelkasten. „Ruim 85 pet. van het aantal Nederlandse gezinnen heeft nu altijd fris dranken in huis", zo zei hij. „De prijssituatie in de Neder landse cola-branche is op het ogenblik bedrijfseconomisch niet verantwoord en zal dan ook tijdelijk moeten zijn. Met vermijding van emoties ver trouw ik op een spoedig her stel van een verantwoorde marktsituatie", aldus mr. C. J. G. Becht. Hij ging uitvoerig in op de zogenaamde cola-oorlog. Hij releveerde dat coco-cola de prijs van haar driekwartliter fles tot 59 cent verlaagde zonder rekening te houden met de introductiecampagne van Pepsi-Cola (introductie prijs 79 cent) en de prijsstel ling van de eigen merken van grootwinkelbedrijven. „We hadden het prijswapen van onze concurrent niet ver wacht", zo stelde mr. Becht, „maar als de vijand het wapen kiest zullen wij ook volgen". Volgens hem is de oorzaak van de hele cola- oorlog de structuur van de huidige markt. Hij bestreed daarmee de meningen van velen als zouden de moeilijk heden het gevolg zijn geweest van overproduktie en een j slechte zomer. ADVERTENTIE De werkgroep stelt verder voor dat het Nederlands geëxamineerd zal worden in twee onderdelen schriftelijk en een mon deling examen. Alle overige vakken wor den hetzij schriftelijk geëxamineerd en wel in twee zittingen, hetzij één maal schriftelijk en één maal mondeling. Voor alle vakken geldt dat zeker één schrifte examen met centrale opgaven zal worden afgenomen. Bij alle schooltypen zou de mogelijk heid van een herexamen moeten worden ingevoerd en wel in de eerste week de zomervakantie. Voor het exan Gymnasium en Atheneum zou een k; didaat geslaagd zijn, wanneer hij 'voor zijn zeven examenvakken geen onvol doende eindcijfer haalt, of slechts één 5 als eindcijfer; of slechts één vier geen vijf en in totaal minstens 42 punten; of twee vijven en in totaal minstens 43 pun ten. Voor een herexamen komen in a merking kandidaten met één vier er of 41 punten, één drie geen verdere Toenemend verzet tegen encycliek (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL De verklaring van Belgische bisschoppen over de encycliek Humanae Vitae heeft in België tot nu toe weinig commentaar uitgelokt. In kringen van de bijna 200 onderteke naars van de open brief aan het Bel gisch episcopaat zijn echter zeer ver schillende reacties op het bisschoppe lijk schrijven te vernemen. Die reacties variëren van „een verklaring die niet tot de duidelijkheid bijdraagt" tot „een zeer wijs stuk dat voldoende genuan ceerd is en duidelijk de mogelijkheid voor het dragen van eigen verantwoor delijkheid open laat". Zoals wij zaterdag meldden hebben de Belgische bisschoppen zich in hun ver klaring achter de pauselijke encycliek gesteld cn op genuanceerde wijze de mogelijkheden voor een soepele pasto raal aangegeven. De verklaring van de bisschoppen is intussen door vooraan staande Belgische theologen enigszinB verduidelijkt. Mgr. Philips, hoogleraar aan de katholieke universiteit van Leu ven, heeft de passage waarin de bis schoppen zeggen, dat de pauselijke uit spraak „uiteraard verplichtend" is in ruime zin uitgelegd. Zijns inziens moe ten de woorden „uiteraard verplichtend" worden opgevat alsof er stond „in de regel verplichtend behoudens speciale gevallen". Deze speciale gevallen worden aangegeven, aldus mgr. Philips, wanneer de bisschoppen spreken over degenen, die ter zake kundig en be kwaam, na ernstig onderzoek een ge fundeerd persoonlijk oordeel vormen en dan tot een ander besluit komen. Ge vraagd naar hun reacties op de bisschop pelijke verklaring bleken enkele onder tekenaars van de open brief hun oordeel juist op deze passage te gronden. Een huisvrouw zei ons onomwonden: „Als nu na de encycliek ook de verklaring van de bisschoppen nog met gebruiks aanwijzing gelezen moet wofden en door de ene theoloog zo en door de an dere theoloog zus uitgelegd, waar blijven we dan. De verklaring van de bisschop pen zal heel wat mensen niet verder helpen. En ze zal ook in de zielzorg de verwarring alleen nog maar groter ma ken. Mogen de bisschoppen van de ge wone gelovige mensen eisen, dat ze tus sen de regels door kunnen lezen en is het nu nodig omwille daarom de duide lijkheid voor de eigen kerkprovincie te verdoezelen?" Een ander ondertekenaar, die zei door contacten in het afgelopen weekend te kunnen spreken namens een groep van j ondertekenaars, vond juist, dat de ver- 1 klaring van het episcopaat „heel bruik- I baar is omdat er zoveel tussen de regels door te lezen valt. Er zijn natuurlijk al- tijd mensen die een concreter woord wensen, maar in de huidige omstandig heden lijkt me dat niet mogelijk. De bisschoppen konden moeilijk iets anders verklaren. Ik zie geen tegenstelling tus sen de verklaring van de bisschoppen en van onze open brief. Het episcopaat heeft voldoende ruimte gelaten voor de praktische zielzorg, het eigen geweten en de verantwoordelijkheid van de ouders". Wij herinneren eraan, dat de open brief aanvankelijk 75 Belgische intellec tuelen het aantal ondertekenaars is nu tot bijna 200 gestegen de pause lijke encycliek voor een belangrijk deel verwierp, vooral op het punt van de ge- boortenregeling. Er viel en er valt nog steeds iri Tsjecho-SUytcakije niets te ver jagen of te beschermen voor de Sovjettroepen. Ze vervelen zich dan ook kennelijk en hebben ver strooiing nodig. Twee Russische soldaten en een vrouwelijke col lega dansen op de tonen van een Russisch orkestje (boven). Twee andere soldaten doen het wat rustiger aan en spelen een par tijtje schaak op de koepel van hun tank (onder). voldoende en minstens 41 punten, twee vijven en 4042 punten of één vier en één vijf en minstens 41 punten. Alle an dere kandidaten moeten afgewezen wor den. Voor HAVO en MAVO (zes vakken) wordt voorgesteld: slagen bij geen enkele onvoldoende of slechts één vijf; één vier met 36 punten of meer en twee vijven en 37 punten of meer. Herexamen bij één vier en 34 of 35 punten, één drie en 35 of meer punten, twee vijven en 3436 punten en één vier en één vijf met minstens 35 punten. Herexamen kan slechts in één vak worden opgelegd; over de vraag of dit herexamen een schoolexamen blijft of ge centraliseerd mag worden afgenomen, lopen de meningen in de werkgroep sterk uiteen. Een compromis kon niet worden bereikt. PLAN VAN KLAVERJASSERS (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER De heren C. Neef- kes (51) en H. van der Ree (37), leden van de eerste Helderse wandelsportvere niging De Jutter willen half maart vol gend jaar van Den Helder uit van start gaan voor een ruim 1800 km lange wan- dellocht „naar Rome". Beide heren die drie jaar de wandelsport beoefenen, be ogen daarmee een tweeledig doel. In de eerste plaats willen zij een stunt le veren om hun vereniging in de belang stelling te plaatsen. Terwijl tevens een particuliere audiëntie bij Paus Paulus op het programma zal staan. De heer Neefkes, magazijnmeester bij het reac torcentrum Petten en de heer Van der Ree, die handarbeider is, kwamen op dit idee tijdens een klaverjasdrive. Vast staat al dat de NTS de route en rust plaatsen zal uitstippelen. Het ligt in de bedoeling dat belde lange-afstandlopers, die elk jaar trouw meedoen aan de Nij meegse vierdaagse, na hun bezoek aan de eeuwige stad per vliegtuig naar ons land zullen terugkeren. De vraag be antwoordend waarom zij de monster trip willen maken zeggen de twee: „Niet al leen vinden wij het iets aparts en boven dien ook een heel gewone zaak. Als men- in staat zijn kruipend, per autoped, met het vliegtuig of per zeilboot grote afstanden te overbruggen dan moeten er zeker in slagen op onze sloffen de hoofdstad van Italië te lopen". en dat kost geen cent méér! Alles wat wij doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. We betalen nu samen jaarlijks zo'n 500 gulden levensverzekeringpremie en daarom krijgen we straks elk jaar 100 gulden terug van dit natio nale plan. Belastingvrij! Wij gaan het geld gebruiken om onze levens verzekering te verhogen. Dat scheelt maar liefst zo'n 4.000 gulden Misschien Is het Premie Spaarplan ook Iet6 voor 0. Even een briefkaart!® aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (levensverzekeringen, «paar- en effectenbewljzen. hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietafloasingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken. Ralffeteenbanken. Postkantoren. Banken. Borgstellingafondaen. Hypotheekbanken. Bouwfondsen. Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit ISieh-tuin-nekrace mei Hi wren leen bank (Van ren onzer verslaggevers DEN HAAG De P.T.T. kan de stuk ken van de I'odperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven even anel en bovendien goedkoper afhalen en beaor- gen dan de bank dal self nu doet. Er /ijn voor de bank echter andere voorde len i leden intensief overleg gepleegd over deze kwestie, waarbij «Ie P.T.T. wat hel verlenen van service betreft zeker niet tekort is geschoten. De P T.T heeft de Boerenleenbank in de loop van het overleg een zakelijke l offerte gedaan. Daarin werd aangeboden voor dit speciale geval tegen een prijs, die uiteraard niets meer te maken had met de normale posttarieven, het ver voer te verzorgen volgens de hoge eisen van het door de bank opgestelde tijd schema. waarbinnen het dagelijks trans port van documenten dient plaats te vinden. Desondanks heeft de Boeren leenbank dit aanbod voorlopig afgesla gen, aldus blijkt uit een gezamenlijk communiqué van de bank en de P.T.T. De Boerenleenbank heeft er als tijde lijke maatregel toch de voorkeur aan gegeven een eigen besteldienst te «tich- ten, hoewel de daaraan verbonden ver voerskosten hoger waren dan de kosten, die de P.T.T. in rekening bracht. De Boerenleenbank acht dit prijsverschil verantwoord, omdat hoewel de P.T.T.- dienst even snel werkt er voor de bank toch voordelen verbonden zijn aan de eigen besteldienst, omdat die uiter aard verder en beter kan worden inge past in de eigen bedrijfsvoering. De Boerenleenbank en de P.T.T, zullen het overleg voortzetten over de vraag, aan welk vervoerssysteem uiteindelijk de voorkeur moet worden gegeven. PRAAG (A.P--Reuter) De Rusaisehe houding jegens Tsjecho-Slowaküe is aan het veranderen. De toon in de Sovjetpers wordt vaderlllk, bijna vriendelijk, ver manend, Oorlogsheld maarschalk Konjcv put zich in het regeringsblad Izvcstia een halve pagina uit in loftuitingen aan het adres van Svoboda (die onder hem ge diend heeft) en Dubcek „die een „strijd vaardige soldaat moet zijn geweest". Vo rige week was Dubeck, volgens de Pravda, nog een verrader. Het pro-Rus sische radiostation in Tsjecho-SlowaklJe beeft zijn uitzendingen gestaakt „na zijn patriottische plicht vervuld te hebben". Intussen zinnen de nieuwe Tsjecho- Slowaakse communistische leiders op middelen om de bezettingstroepen zo snel mogelijk weg te krijgen. Het centrale partijcomité heeft hen daartoe gemach tigd. Analyses hebben uitgewezen, dat tenminste 45 van de 87 leden van dit comité fervente aanhangers van Dubcek zijn. Slechts twee hebben zich geschaald achter de Russische invasie, namelijk Novy en generaal Rytir. Naar verluidt hebben beide daarna ijlings hun toevlucht in de Russische ambassade gezocht. Maar voorlopig zijn de Russische troe pen in Praag en elders nog lijfelijk aan wezig. Ze hebben laten doorschemeren, dat de door de Tsjechen graag gebruikte termen als „bezettingstroepen", hun niet erg welgevallig zijn. Men spreekt nu van „buitenlandse troepen". Tsjechische jongeren en Russische sol daten. Veelal in deze trant: „Wat komen jullie hier doen?" Antwoord: „Jullie red den van het kapitalisme". Vraag: „Heb ben jullie dan kapitalisten cn contra revolutionairen gezien? Wij hebben jullie niet gevraagd hier te komen". Antwoord: „Jullie Tsjechen schieten op ons. Er zijn hier 40.000 contra-revolutionairen". Vraag: „Hoe weet je dat?" Antwoord: „Het staat in de Pravda". Vraag: „Ge loof je wat in d« Pravda staat of wat je zelf zietZo gaat het uren door, tot een gemoedelijke Russische officier komt zeggen dat het bedtijd is. De onveran derlijke vraag aan het eind is: „Wanneer gaan jullie naar huls?" Antwoord: „Tot we genoeg hebben rondgekeken. MISREKENING In Moskou zijn druk besprekingen aan de gang tussen hogere en lagere partij leiders. Men maakt zich in Rusland be zorgd over de felle reacties, die de be zetting gewekt heeft, met name van de zijde van de communistische partijen. Men begint meer en meer de idee te krij gen een politieke misrekening te hebben begaan. Volgens het Westduitse blad Die Welt gaat men na, wie daarvoor verant woordelijk moet worden gesteld. Het ls wel zeker dat do merkwaardige Rus sische neglng om geen waarde te hechten aan rapporten, die niet overeenkomen met het vooropgezette ideologische beeld, parten heeft gespeeld. Zo kreeg men een scheef beeld over de toestand ln Tsjecho- Slowakije. Dc voornaamste schuldige zou Joeri Andropov zijn, de huidig# chef van de KGB, de Russische geheime dienat. Andropov was tijdens de Hongaarse op stand In 1956 ambassadeur in Boedapest. De Oostduitse troepen zijn al drie da gen na de Invasie uit Tsjecho-Slowakij* teruggetrokken. Men vermoedt omdat de aanwezigheid van Oostduitse troepen uit gelegd kan worden als een schending van het verdrug van Potsdam Overigens ondervindt ook Oost-Dults- land de gevolgen van de toestand in Tsjecho-SIowakije: de najnnrsbeurs in Leipzig is beduidend stiller dan ander». (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG D '66 heeft in twee •tudierapporten haar voorlopige wensen bekend gemaakt voor de wijziging van het kiesstelsel en het Nederlandse staats recht. De belangrijkste en nogal in grijpende wijzigingen zijn: De door de kiezer rechtstreeks ge kozen minister-president zoekt zelf zijn ministers. Het kabinet moet in normale omstan digheden vier jaar regeren. De Eerste Kamer moet verdwijnen. De leden van het parlement worden door middel van het districtenstelsel D '66 denkt aan ongeveer vier parle mentsleden per district. De stemprocedure moet vereenvoudigd worden. De kiezer moet namelijk zelf zijn voorkeur voor zijn kandidaten kunnen bepalen. Splinterpartijen bemoeilijken het par lementaire werk. Zij moeten door middel van de vereenvoudigde stem procedure (kiesdeler per district) uit het parlement geweerd worden. „Het parlement is geen opiniepeiling". Kabinetswisseling mag niet plaats vinden zonder nieuwe verkiezingen. Regeringsbeleid en minister-president moet eninzet van algemene verkie zingen zijn. D. '66 heeft een deel van dez# wij zigingen reeds in haar partijprogram staan. In de studierapporten zijn de nieuwe opvattingen uitgediept, -ndat men een duidelijker beeld moest heb ben voor de meningsvorming binnen de staatscommissie grondwets- en kieswetwijzigingen. Voorop blijft bij deze partij staan, dat de minister-president aan de hand van een door hem ontworpen rogcrings- program door de kiezer rechtstreeks gekozen moet worden. In dit systeem is de mlnister-preei- dent ook verantwoordelijk voor de hoofdlijnen van het regeringsprogram. Dit in tegenstelling tot de bestaande situatie. Als gevolg van de voorgestel de veranderingen moeten de ministers benoemd en ontslagen worden op voor dracht v#n d<- minister-president. Een systeem, dut vergelijkbaar ls met de Engelse methode, waarin de premier eveneens zijn keuze bepaalt. De studie rapporten van D. '66 wijzen er thans op. dat over de benoeming en het ontslag van de falnisters af spraken met verschillende groeperin gen gemaakt kunnen worden. Omdat de minister-president rechtstreeks ge kozen wordt, kan zijn regering volgens de ideeën van D. '66 niet zonder meer door het parlement naar huls gestuurd worden. Hij moet voor zijn regerlngs- program wel steeds een meerderheid in het parlement vinden, vooral omdat zijn program tevoren niet door bepaal de fracties goedgekeurd ls. Met verkiezingen van het parlement door middel van het meervoudig dis trictenstelsel wordt volgens D. '66 bereikt, dat iedere parlementariër een allround politicüs moet zijn. Hij heeft zelf het persoonlijk vertrouwen van de kiezer in zijn district verworven. „Het is geen gemis, dat op deze wijze geen gespecialiseerde deskundigen meer tot Kamerlid gekozen worden. Deskundigen horen thuis ln de staf van de parit ncntsledcn, waar zij een onmisbare steun vormen", aldus de studierapportt x „Een Kamerlid moet wel vrij zijn ln de plenaire Kamer vergaderingen cn in de commissie vergaderingen deskundigen mee te brengen en onder zijn verantwoorde lijkheid het woord te laten voeren", meen D. '66.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7