ANQUETIL DE MAESTRO ACHTER DE TRIOMF VAN DE COMBINE Wens bij sprookjesfontein in vervulling Steevens als enige van Nederlanders aan de finish De vergeten campionissimo Adorni won strijd van de oude vedetten SPORTBIJLAGE VAN „OE LEIDSE COURANT" De muziek was er toevallig ook bij (Van sportredactie)' ST.-MAARTENSDIJK „Ik ben zaterdagavod maar weggelopen. De telefoon stond niet stil", ver telt Toon Hage, vader van de nieuwe wereldkampioene op de weg. Zaterdagmiddag was de hele familie Hage op bezoek bij een familielid waar zij de wedstrijd in Italië via België op de televisie zouden kunnen volgen. Die uit zending kon echter niet worden opgevangen. Daarom had men zich maar weer aan het radiotoestel genesteld. Direct nadat Keetie Hage als eerste over de finish was gegaan, begonnen de geluk wensen in huize Hage binnen te stromen. „Er was zaterdag toeval lig ook een muziekdag in ons dorp en toen Keetie wereldkam pioene was, kwam de stemming er natuurlijk goed in". Het grote feest moet echter nog komen. Vrijdagavond organiseert de supportersvereniging „Samen Stérk" de officiële huldiging. Van avond wordt ze al gehuldigd bij de revanches op de stadionbaan in Amsterdam waar zij zelf niet zal rijden omdat er geen tegen standsters zijn. Maar dan is de nieuwe wereldkampioene al de gehele dag in de schoolbanken van de vakschool voor meisjes in Goes geweest. (Van onze sportredactie) IMOLA Hoe vergangelijk sportroem te, bleek weer eens in Imola. Daar stond de enige, nog levende Italiaanse campionissimoGino Bartali, voor de toegangspoorten van het circuit en hij had niet eens een uitnodiging. De Italiaanse wielerbond had het niet nodig gevonden om Bartali, die in 1938 en 19J,8 de Tour de France won, een vrijkaart te geven. En toch is het nog maar weinig jaren geleden, dat heel Italië aan de voeten van Bartali lag. Contract voor Steevens en Wagtmans (Van onze sportredactie) IMOLA Harrie Steevens (Elsloo) en Rini Wagtmans (Sint-Willibrord) hebben een contract gekregen voor de grote Italiaanse tijdrit Trofeo Baracchi. Deze wordt in oktober als afsluiting van het internationale wielerseizoen in Bergamo gereden. VITTORIO ADORNI IMOLA Aan Adorni had niemand gedacht. Maar de dappere Vittorio werd ook eerst belangrijk aan de vooravond van het wereldkampioenschap, toen de azen van de wegsport een combine maakten en Eddy Merckx die toch al zo veel invloed heeft in de vercommercialiseerde wielrennerij de pas naar een nieuwe titel en dus naar de absolute alleenheerschappij en de miljoenen lires, francs en guldens af te snijden. Dat was een knap businessspel, dat zich in die laatste uren voor de start aftekende. En voor de zoveelste keer in zijn lange carrière was de maestro achter dit denkspel de Fransman Jacques Anquetil. Hij verenigde een aantal vedetten, wier invloedssfeer door een nog steeds groeiende macht van Merckx aangetast dreigde te worden, in een exclusieve groep. De namen: Anquetil, Wolfsehohl, Janssen, Gimondi, Van Looy en Altig. (Van onze sportredactie) Een half uur voor de wedstrijd be zocht Anquetil nog even het hotel van de Duitsers waar tenslotte Wolfshohl en Altig als laatsten instemden met het plan. Altig biechtte dit alles later eerlijk op. Ook Van Looy wond er na afloop geen doekjes om. Zelfs Janssen verklaarde zich in het openbaar gelukkig dat Merckx niet had gewonnen. Merckx kwam nog voor de start erachter dat hij tegenover een overmacht zou staan. Daarom besloot hij snel het initiatief over te nemen. Een initiatief dat hem diverse voordelen maar natuurlijk geen wereldtitel zou brengen. Immers, Vittorio Adorni, zijn meester knecht die zich in de Ronde van Italië ■olledig voor hem had opgeofferd, had al lange tijd een beloning verdiend. Een wereldtitel zou bovendien zijn fabriek (Faema) zeer welgevallig zijn en als Merckx op de achtergrond met de Italia nen de vlucht van Adorni zou afscher- zou dat de pppülariteit van Merckx in Italië nog aanzienlijk doen toenemen. En in Italië verdient tenslotte Eddy Merckx zijn lires. Men zou er in Bel- Het gezicht vertroken van inspanning en een schreeuw van opluchting over het bereikte resultaat: Keetie Hage passeert de finish. Zij is wereldkampioene, de eerste Nederlandse die dat heeft volbracht. gië wel minder gelukkig mee zijn, maar wat zou het. Als de commercie ter tafel komt, vergeet men gemakshalve de na tionale eer. Ordinaire ruzie Dat bleek trouwens zaterdagavond al in het Nederlandse kamp. Daar kwam onze nationale ploeg om 10 uur bijeen om een plan de campagne te bespreken, een bijeenkomst die uitdraaide op een ordinaire ruzie. Stuk voor stuk verklaar den de renners zich bereid dertigduizend gulden voor de ploeg af te staan als een van hen wereldkampioen zou worden. In ruil daarvoor zou de man met de bes te positie in de wedstrijd gesteund wor den. Slechts één renner deed niet mee: Jan Janssen. De Tourwinnaar had zijn belangen elders vastgelegd. Ab Gelder mans, zijn ploegleider in de Tour de France, nam hem dat bijzonder kwalijk. „Wat is dat nu, Jan?", vroeg Gelder mans, „ik dacht dat je met ons zou mee spelen". Maar Janssen had ditmaal totaal geen interesse in het samenspel met Ne derlanders. Hij had zich verbonden aan de exclusieve groep-Anguetil. Er vielen toen zeer harde woorden. Er is maar een van de drie die een bevrijdende lach op het gelaat kan toveren. Dat is de middelste, wereldkampioen Adorni. De Belg Herman van Springel (links) werd, als in de Tour, weer tweede en vindt dat kennelijk maar matig. Michele DanceUi heft rechts de hand ook al niet met een gebaar dat pure vreugde tekent Hoogtepunt De dag later ging alles zoals Anquetil het wilde. Hoogtepunt in dit spel van de combinatie was de dertiende ronde (195e km). Adorni demarreerde uit de vier manskopgroep die verder bestond uit Van Looy, de volslagen onbekende Portugees Agostinho en de Italiaan Carlotto. Dat gebeurde op een lange helling. Van Looy richtte zich op, liet zijn stuur even los en wachtte. Hij was aan het eind van zijn krachten. Hij had dat al rondenlang voe len aankomen en bovendien... Adorni was niet Merckx, zijn aartsrivaal. De weg was vrij voor de Italiaan. Van Looy, die al vanaf de start met bewonderenswaardige aanvalsdrift in de voorste linies had ge reden, had geen krachten meer en in de achtervolgende groep blokkeerde Merckx met behulp van de Italianen (zij waren in totaal met zeven man), de ambities van de resterende acht concurrenten, onder wie Anquetil, Jourden, Altig, Van Sprin gen en Poulidor. Grootse vorm Adorni had ook de macht om de kans, die hem werd geboden, te grijpen. Hij had een week tevoren op hetzelfde cir cuit een wedstrijd gewonnen voor alleen Italiaanse renners In grootse vorm over brugde hij met een machtige solo, die de 300.000 toeschouwers langs het circuit in vervoering bracht, de laatste 80 kilo meters die hem nog restten van de regen boogtrui Een Italiaanse triomf, die de massa buiten zichzelf van vreugde bracht. Er speelden zich langs 't mooie, maar o zo zware, circuit onbeschrijflijke tone len af. Dertigduizend mensen hadden ge durende de nacht op het circuit gekam peerd, complete wijngaarden werden door de massa vertrapt, na de finish sloegen de carabinieri onbarmhartig in op het publiek, dat zich naar 's lands gebruikt op Adorni wilde storten. Maar dit alles terzijde. Grendel zat dicht Terwijl de exclusieve groep-Anquetil Merckx in die laatste kilometers blok keerde, blokkeerde Merckx de exclusieve groep. Rudi Altig, die tegen het einde ten minste een ereplaats zeker wilde stel len per slot van zaken heeft hij ook Italiaanse belangen (Salvarani) de marreerde tot vier keer toe maar de grendel werkte doeltreffend. Zo groeide het verschil tussen Adorni en de rest aan tot een tiental minuten, voldoende voor een langdurige omhelzing van Adorni door de bekende tafelredenaar Adriano Rodoni, president van de U.C.I. en de Italiaanse Wielerbond. Intussen kwam Herman van Springel in die laatste ron de naar (alweer) een tweede plaats en greep Dancelli het brons omdat Merckx al op 500 meter van de finish de sprint aantrok en daarbij moest ervaren, dat elk seizoen anders is en dat hij op dit moment bepaald de kracht mist om zo'n onverstandige daad met succes te be kronen. Het pijnlijke was dat ook dit een we reldkampioenschap van oude vedetten was. Rik van Looy, die in december 35 jaar wordt, en Anquetil die in januari dezelfde leeftijd bereikt, speelden een zeer belangrijke rol in de strijd. Trou wens. de winnaar Adorni is ook al 31. KEETIE HAGE: ONGELOOFLIJK, IK HEB GEWONNEN i jongere? Nee. Rilt (Van onze sportredactie) IMOLA Die zonnige woensdag middag in Rome stond Keetie Hage aan de beroemde Trevifontein, waar ooit Audrey Hepburn in de film „Roman Holiday" speelde. Na het i nspannende achtervolgingstoernooi wilde Keetie Hage Rome zien. Ze belandde tenslotte bij de sprookjes fontein, waarvan de legende wil, dat wie met de linkerhand over de rechterschouder een munt in het water gooit, een wens mag doen. Ze vroeg een munststuk, sloot de ogen, gooide vijftig lires in het water en mompelde, dat ze wereldkampioene op de weg wilde worden. Drie dagen later bleek, dat legende en waarheid samen kunnen gaan. Op het auto circuit van Imola sprintte Keetie Hage zaterdagmiddag naar de regen boogtrui. Toen ze, door de felle wind uitgeput, van de fiets stapte, sloeg ze de handen voor het gezicht en zei zacht: „Ongelooflijk, ik heb gewon nen". Er bleek dat ook "n wereldkampioene een golf van enthousiasme kan losslaan. Vergeten waren de vooroordelen tegen het dameswielrennen. Men bestormde de zwaar hijgende Zeeuwse, die haar tranen de vrije loop liet. Zcseueenhalve minuut later arriveerde zusje Bella aan de finish. Iemand zei, dal Keetie de regenboogtrui had veroverd. Ze liet meteen haar fiets op de grond vallen en wrong zich in het tumult. Voor de ongelukkige Henny Hondeveld, die ook in de kopgroep van negentien zat, maar in de laatste ronde bij een valpartij betrokken was en met een verkreukelde fiets aan de finish stond, had niemand meer oog. Blauw jurkje Diezelfde avond om acht uur lag Keetie Hage in hot hotel Albergi del Ie Terme in Castel san Piedro, gekleed in een charmant blauw jurkje, op bed. Bella zat naast haar. Keetie zuchtte, sinds ze met die grote versnelling pal tegen de wind in over de meeste reserves bleek te beschikken, heeft de publiciteit zich op haar gestort. Fotografen en journalisten verdrongen zich urenlang om de wereldkampioene Nauwelijks gearriveerd, monteerde een firma snel "n nieuw versnellingsapparaat op haar fiets. De directies van Gazelle en Vredeetein beloofden een nieuwe Niet ijdel Zuster Bella: ,,Ik denk. dat na dit succes in Nederland meer meisjes zullen gaan fietsen" Met die opmerking komt automatisch de vraag naar voren of ze zelf dat fietsen wel vrouwelijk vinden. Keete Hage: ..Alle beroepsrenners zeggen, dat ze er niks aan vinden. Wij ontmoeten natuurlijk veel mensen, die zeggen, dat het onvrouwelijk is en ik moet eerlijk bekennen, dat ik, toen ik in de laatste ronden zo zat af te zien, bij mezelf dacht: jc bent niet normaal dat je dit doet. Een valhelm op het hoofd is niet zo erg charmant, dat weet ik wel. Maar ach, ik ben niet zo ijdel. Ik kijk zelden in een spiegel en als de wedstrijd voorbij is, vind je het toch weer fijn. dat je dit alles mag meemaken en in vreemde landen kunt komen". Dertiende Dit wereldkampioenschap was de dertiende overwinning van Keetie Hage in dit seizoen Zus Bella was vijfmaal winnares. De suprematie van de belde zusjes leidde tot een bundeling' van krachten van de concurrentie in Nederland. Keetie Hage: „De meiejee, die tegen ons rijden, zitten nu In één ploeg uit Sint-Willibrord, want ze weten dat Bella en ik alles samen doen". Er blijkt- ook, dat er wel een stuiver aan dameswielrennen te verdienen is. De beide zusjes wonnen bijvoorbeeld op een dag wel eens driehonderd gulden. Keetie: „Dat was in Sint-Maartensdijk, waar we een supportersclub van ongeveer honderd personen (waarvan maar liefst tachtig mannen) hebben. We hadden zowat alle premies" Maar de zusjes delen dc winst niet samen. Met {,e regenboogtrui wil Keetie de verdiensten toch opvoeren. Ze zegt: „Wat zou ik een organiserend comité nu mogen vragen als rijvergoeding We durven eigenlijk niet goed die rijvergunning vragen. Thuis zegt Bella soms: „Schrijf jij eens een briefje aan de organisatie". En dan zeg ik: „Doe jij het maar, dat ligt jou beter." Het slot van het liedje is, dat *we helemaal niet schrijven". Ontwapenend Er gaat een ontwapenende eenvoud van deze meisjes uit. Ze fietsen drie jaar. maar het te Iedere keer net alsof ze voor het eerst op de fiets stappen. Vooral Keetie heeft een mooie erelijst opgebouwd. In het eerste jaar. op de Nlirnbergring, werd ze achter de Belgische Yvonne Reynders, die na een dopingzaak de fiets aan de kapstok heeft gehangen, tweede. In de achtervolging eindigde ze in Frankfort als negende. Vorig jaar, in Amsterdam, werd ze in de achtervolging achtste en in Heerlen op de weg zevende. Dit jaar in Rome derde op de achtervolging, met de beste tjjd van alle deelneemsters, en wereldkampioene op de weg. Toch leek donderdagmiddag het geluk Keetie Hage in de steek te laten. Bij de eerste training op de weg reed een vrachtauto haar aan. Ze viel en haar linkerhand moest met zes krammen gehecht worden. Maar dat deerde haar niet. Keetie kan hard zijn voor zichzelf. Er kwam geen klacht over haar lippen. De uitslag luidde: De uitslag luidde: 1. en wereldlcampli Keetie Hage (Ned) 55 km (gem. snelheid 37.162 km/u); Rusland) z.t.: 3. Mllena i> Gerda Smulders (Ned). 7 ;\ina ironmova (Rus!) 8. Emilia Sonk (Rusl). Nicole van den Broeck (Belg). 10. Loebova Zudorojanaja (Rus!) allen In dezelfde tijd aLs KrcUe Hacr; Looy vooral heeft menigeen nog een, lesje gegeven. Hij fietste ongeveer 175 km aan dc leiding, voor een „oude" coureur op dit zware parcours een fantastische pres tatie. „Jammer", zei de man, die nog al tijd gewillig luistert als men hem als „keizer van Herenthals" aanspreekt, jammer dat ik niet nog een goeie coureur bij me had. Met zijn tweeën zouden we misschien Adorni hebben kunnen hou den. Alleen kan ik dat niet meer opbren gen op deze leeftijd. Ik heb dat trouwens nooit gekund op zo'n parcours". Men be hoeft niet zo verbaasd te zijn over de ze stunt van Vittorio Adorni. In 19fi4 ein digde hij al achter Jan Janssen in Sa- lanches als 2de in het wereldkampioen schap. Hij won in 1965 bovendien de Ronde van Italië, hij eindigde vorig jaar als derde en dit jaar als tweede in de Giro. Een knap coureur dus. Te zwaar Voor Nederland werd deze titelstrijd een compleet drama. Bij de negentien renners die de rit uitreden, bevond er zich een van „vaderlandse makelij", Har ry Steevens. Jan Harings stapte af in de elfde ronde („ik kon de heuvels niet aan"). Harm Ottenbros volgde in de der tiende ronde („mijn versnellingsapparaat was defect cn ik raakte achter; dat was het einde"). Twee ronden later stapten Jan Janssen en Eef Dolman („de afstand was te veel voor mij") af. Intussen had den in voorgaande ronden ook Peter Post („als Adorni op thee heeft gereden, stop ik morgen met fietsen"), Wim Schepers („geen macht meer in de benen") cn Ed dy Beugels („hel was te zwaar") het par cours verlaten, evenals Wagtmans, Den Hartog. Harry Steevens was de enige doorbijter. Hij kwam met de Zwitser Pfenninger als laatste, twintig minuten na de winnaar binnen. „De weg was steeds versperd. Dui zenden verlieten voortijdig hun plaats. Pfenninger en ik kwamen er bijna niet meer door. In de voorlaatste ronde had de organisatie zelfs ergens een hek ge plaatst. Men zei dat we maar moesten af stappen maar daar dachten we niet aan" Voor zijn dapper doorzetten kreeg Harry Steevens later veel waardering. Hij had het dubbel en dwars verdiend. De uitslag luidt: I Vittorio Adorni (It) 277 Sprlndel (Belg) op "fill (ID ie' Vit). 6. 'reiicè Kunde (Did) op 12,05, 14 Gianni Molt» (It) op 12.07, 15. Rilt vnn Looy (Belg) z.t.. ib Joaqulm Agostinho (Port) op 13.25. 17. John ny Schlcck (Lux) op 18,10. 18. Harry Steevens (Ned) op ^20.00, 19. 1-oulx Prcnnlnger (Zwlls) De Belg Herman van Springel staat na dit wereldkampioenschap op dc eer ste plaats van het klassement Supei Prestige Pernod, het officieuze wereld- puntenkampioenschap voor beroepsren- De stanci luld(: i. Van Sprlndel (Belg) 184 pun.cn, 2. Janssen (Ned) 158, 3. Merckx (Belg) en Glmontll (It) 145, 5. Goddroot (Belg) 125 fl. Adorni (It) 120 Duwen en slaan is verboden UTRECHT De spelers Van Empe- len (HVC) en Van der Oever (Willem II) die bij de ontmoeting Willem II HVC op 25 augustus slaags raakten, zullen vier wedstrijden niet mogen spe len. Van Empelen werd gestraft we gens duwen en Van der Oever wegens Jan van Scheijndel in Dover voor tweede poging (Van onze sportredactie) SAS VAN GENT. Voor de Haagse 1 an ge-afstandzwemmer Jan van Scheijndel betekende de Ronde van Sas van Gent, een twee- kilometerzwemwedstrijd, de laat ste voorbereiding op zijn tweede poging bet Kanaal tussen Enge land en Frankrijk over te zwem men. Vanuit Sas van Gent vertrok hij direct naar Engeland. „Ik hoop binnen vier dagen een tweede poging te kunnen doen", aldus de 31- jarige verwarmingsmonteur. „Het wach ten is op goed weer". Jan van Scheijndel is de morele klap van zijn eerste mis lukte Kanaalrace alweer te boven. Met het vaste vertrouwen dat het dit keer beter zal gaan, vertrok hij naar Dover. „Mijn conditie is nog steeds prima", aldus Van Scheijndel, die in Sas van Gent op de zesde plaats eindigde. „Die klassering viel me niet tegen. Alleen de tijd had voor mij over deze korte afstand wat sneller moeten zijn". Op 19 augustus moest Jan v. Scheijn del, na vier uur zwemmen, zijn eerste poging het Kanaal te bedwingen opge ven wegens maagkrampen. Om deze reden zal hij niet meer uit het water hoeven. Van Scheijndel: ,,Ik heb een middel bij me dat maagkrampen tijdens het zwemmen moet voorkomen". Peter Post was nijdig (Van onze sportredactie IMOLA De populariteit van Jan Janssen lijkt ook te gaan knagen aan de overheersende positie van „keizer" Peter Post in de zesdaagse. Voor Amsterdam is het koppel Janssen-Duyndam kopland. De organisatoren deden Post, die aanvankelijk met Duyn- dam zou rijden, zo'n laag aanbod, dat deze kwaad besloot dit niet te accepteren. Dat had de orga nisatie trouwens ook wel ver wacht Amsterdam dus zonder de zesdaagsekeizcr? In Imola zei Post nijdig: „Dacht Je dat tk voor een aalmoes rijd? Er is trouwens sedert de vorige /.csdnagse van Amsterdam een kwestie tussen Kurt Vyth en mij. Eerst wilde hij mij niet een tafel van 700 gulden geven die ik bij een premiesprint had gewonnen cn toen de afrekening van de zesdaagse kwam, trok hij enige duizenden guldens sociale lasten af van mijn eindafrekening, ter wijl duidelijk was, dat hij die voor zijn rekening zou nemen. Maar hij zal het merken Ik kan ln die dagen dc zesdaagse van Charleroi rijden."

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9