Radicalen zeggen „ja tegen P.v.d.A. AUTO TEGEN BOOM OP Wijze richtlijnen van episcopaat Eén donor levert hart, long, nieren aan vier mannen Israëlische Boeing vrijgegeven ZZZ op pagina 1722 Eerbied voor Paus is niet in geding GEZAMENLIJK GESPREK VROUW IN KEUKEN ERBR VND Stedelijk en provinciaal wegennet blijft achter CHRISTELIJKE BOND BOYCOT BEURS OP ZONDAGEN Jaarbeurs blijft bij standpunt Nederlander laat 10.000 olympische GEVECHTEN BIJ KHE SANH Danang bestookt met Russische raketten Slachtoffers verkeersweekeinde Toestand van alle patiënten bevredigend Geesteszieken duiven vliegen [DRONKEN MANNEN MET ziekenhuis Vandalen houden huis in school MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ROME (AFP) Algerije heeft zater dagavond de Israëlische Boeing-707, die in de nacht van 22 op 23 juli door drie Arabieren werd gekaapt, vrijgege ven. Eerder op de dag waren de zeven bemanningsleden en vijf Israëlisch pas sagiers, die al die tijd door de Algerij nen zijn vastgehouden, al in vrijheid ge steld. De Boeing werd naar Rome gevlogen door een bemanning van Air-France, met als tweede piloot Vitali-Nikolaiev, vice-voorzitter van de internationale pi lotenvereniging (Ifalpa). Deze organisa tie gelastte aanvankelijk een boycot van Algerijnse vliegvelden, maar herriep dit besluit nadat Vitali-Nikolaiev en voor zitter Jan Bartelski in Algiers onder handelingen hadden gevoerd over de vrijlating van toestel en inzittenden. De Boeing werd i n Rome overgedragen aan El AlpersoneenlDaarmee is de zaak afgesloten. De gezagvoerder van het gekaapte vliegtuig, Abarbanel, heeft in Rome ver teld dat hij en zijn lotgenoten in Algiers als krijgsgevangenen werden beschouwd en onder zeer strenge bewaking stonden. Ze waren ondergebracht in een kazerne en genoten geen enkele vrijheid. De be manningsleden waren talloze malen on dervraagd, maar „ik kan niet zeggen dat wij slecht behandeld zijn", aldus Abarbanel. CHICAGO (AP) De laatste naam.t in het telefoonboek van Chicago is nu de heer Zeke Zzzypt. Zeke Zzzypt heeft die driemaal z voor z'n naam gevoegd om de laatste te zijn op pagina 172Z van de gids. Op die manier verdrong hij mejuffrouw Zijzda, die de eer jaren lang gehad had, na het vertrek van Zyzzy Zzyxyxxy. enige jaren geleden. Leuvens hoogleraar over encycliek (Van i correspondent LEUVEN. De verklaring van het Belgisch episcopaal over de encycliek Humanae Vitae wordt door prof. Louis Janssens, hoogleraar in de moraaltheo logie aan de unversiteit van Leuven, zeer delicaat en verstandig genoemd. In een vraaggesprek wfjst hij er op, dat de bis schoppen beginnen met de wezenlijke waarde van de encycliek, de benadruk king van het verantwoord ouderschap, naar voren te halen. De pastorale richt lijnen. die zij geven, doen volgens prof. I Janssens niets af aan de eerbied voor het pauselijk gezag, terwijl zU toch ruim te scheppen voor hen, die zich niet met het absolute verbod van voorbehoed middelen kunnen verenigen. De bisschoppen laten duidelijk uitko men, dat zij begrip hebben voor hen, die niet akkoord gaan met de encycliek ofwel om de daarin gebruikte argumen ten ofwel om de gevolgen die zij voor hun persoonlijk leven zal hebben. Zij wijzen erop, dat iedere katholiek in laat ste instantie zijn eigen geweten moet volgen. Degenen, die wel instemmen met de encycliek maar die zich niet in staat voelen om dienovereenkomstig te leven, wordt gezegd, dat zij zich niet te gauw van Gods liefde gescheiden moeten voe len. De bisschoppen erkennen dus dat De twaalf vrijgelaten Israëlische bemanningsleden en passagiers van de op 2.7 juli gekaapte EI-Al- Boeing bij hun aankomst op het vliegveld van Rome. er onder de katholieken ten aanzien van de encycliek twee stromingen zullen ont staan. Zij wijzen erop, dat aanhangers van beide stromingen elkanders geweten hebben te eerbiedigen. Ik vind dat een zeer verstandige uitspraak". Professor Janssens vindt de opvattin gen over de natuurwet, zoals die in de encycliek zijn neergelegd, zeer verou derd. „Geen enkele filosoof van onze tijd zal deze kunnen aanvaarden". Uiteinde lijk verwacht professor Janssens, dat de encycliek als resultaat zal hebben, dat de gezagskwestie in de Kerk in 'n nieuw licht zal worden geplaatst. „De Paus wordt omgeven door een kleine groep van conservatieven, die de klok terug willen draaien. Ook zelf schijnt hij in zake het kerkelijk gezag conservatieve opvattingen te zijn toegedaan. Wij moe ten daar rekening mee houden. Het is goed, dat de discussie over het gezag in de Kerk nu op gang begint te komen. Over het resultaat ben ik zeer optimis- Professor Janssens is van mening, dat de bewuste leken het recht en de plicht hebben, hun eigen geweten te volgen, zij zijn daartoe „deskundig" genoeg. Vroe ger werden alleen moralisten en pries ters als deskundigen beschouwd nu moet men ook de leken, die zich een eigen levensbeschouwing probeeren te volgen en die op het seksuele terrein ervaring hebben, als deskundigen beschouwen. Indien zij menen met de encycliek van mening te moeten verschillen, hebben zij daartoe het volste recht. Op onze vraag, of aldus de eerbied voor het pauselijk gezag niet in het ge ding komt. antwoordde de professor, dat dit niet het geval hoeft te zijn. „De eerbied voor het gezag eist, dat wij ons te luisteren zetten, dat wij ons openstel len en in vertrouwen beginnen te lezen.' Maar die houding ontslaat ons niet van de plicht onze eigen mening te vormen. Het is helemaal niet tegen de eerbied voor het gezag, dat men de argumenten op hun waarde toetst en de conclusies, die uit die argumenten getrokken wor den kritisch beoordeelt". Professor Janssens wijst erop, dat de onrust rond de encycliek overal de kop opsteekt, zelfs in Italië. Eerst was het alleen de niet-katholieke pers, die zich kritisch opstelde, nu ook de katholieke pers. Hij deelt mee dat in Leuven op 4 september aanstaande een congres van Belgische moralisten over de encycliek zal worden gehouden, mede als voorbe reiding op het internationale congres dat zal plaats hebben in Amsterdam. OEGSTGEEST (ANP) De Politieke Partij Radicalen heeft „ja" gezegd op dc uitnodiging van de P.v.d.A. om tot een gezamenlijk gesprek te komen. Dit blijkt uit een brief van het P.P.R.-bestuur, gezonden aan het bestuur van de P.v.d.A., dat zoals bekend onder meer ook de P.P.R. uitnodigde tot deelname aan dat gesprek. Op de vandaag gehouden vergadering van de kerngroep van de Politieke Partij Radicalen is een voordracht opgemaakt ter vervulling van,de vacature van partij voorzitter, welke vacature ontstond door het bedanken op medisch advies van dis. P. C. M. W. Bogaers. De kerngroep heeft als zijn mening uitgesproken dat aan het congres alleen die kandidaten zouden kunnen worden voorgedragen die nu al te kennen geven konden dat zij een eventuele benoeming zouden aanvaarden. Op de voordracht werden geplaatst: 1. mr. E. C. M. Jurgens, 2, dr. M. van Huiten en 3. mevrouw T. Jager van Lonkhuizen. De heren Van Bakel en Van Gorcum die belden eerder werden geplaatst op de voordracht van het P.P.R.-bestuur aan de kerngroep, werden niet op de nieuwe voordracht geplaatst, omdat zij thans niet definitief de toezegging tot het aan vaarden van een eventuele benoeming konden doen. OlD GASTEL (ANP) In het zie kenhuis te Roosendaal ia zaterdag de 35-jarige roevrouw A. C. Sebregta-Bier- booms, gehuwd en moeder van een kind, door ernstige brandwonden over leden. Donderdagmorgen om half zeven, toen de vrouw alleen in de keuken van haar woning in Oud-Gastel aan het werk was, raakte zij door nog onopge helderde oorzaak bij het gastorstel in Haar man. die nog te bed lag, werd door haar gillen gealarmeerd, rende naar de keuken en bluste het vuur met water. De vrouw had derde graads ver brandingen en werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis gebracht Zonder bij kennis te zijn gekomen is zij daar overleden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Door financiële pro blemen blijft de ontwikkeling van het stedelijke en provinciale wegennet ach ter bij het landelijke. Dit is ontoelaat baar. omdat het lange afstandsverkeer slechts een fractie is van het woon-werk- verkeer. Alle met behulp van zeer grote bedragen kan hier een oplossing worden gevonden. Deze bedragen ko men slechts in geringe mate beschik baar uit de rijksmiddelen, terwijl boven dien de kapitaalmarkt door de rijks overheid wordt geblokkeerd en geregu leerd". Dit heeft ir. H. D. Prins, voorzitter van de Nederlandse vereniging van we> genbouwers, vanmorgen in Schevenin- gen gezegd bij een algemene ledenver gadering van zijn organisatie. Behalve lof voor de rijkswegeplanning had ir. Prins weinig goede woorden over voor de huidige gang van zaken in de wegen- „Het langs elkaar werken van rijk, provincies en gemeenten kan niet lan ger worden geduld. Slechts een veel in tensievere coördinatie en een centrale financiering kunnen een oplossing bie den. Het wetsontwerp herziening van hel gemeentelijk belastinggebied geeft al evenmin soelaas: volledig is voorbij ge gaan aan de veranderende bestuurlijke taak van rijk; provincies en gemeenten. De in het wetsontwerp gecreeërde ver ruiming wordt door deskundigen op niet meer dan driehonderd miljoen geschat", aldus ir. Prins. Val Aba niet bevestigd LAGOS (AP) Regeringsfunctionaris sen in Lagos wilden geen bevestiging geven van berichten dat Aba, de zetel van de Biafraanse regering In handen van de federale troepen was gevallen. In Port Harcourt werd echter bericht dat federale troepen dc stad, de groot ste van de drie steden die nog In Bia fraanse handen zijn, door de federale Nigeriaanse troepen zou zijn veroverd. UTRECHT (ANP) Het bestuur van d« christelijke bond van patroons in 't menbileringsbedrijf In Nederland heeft zich in een schrijven tot het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs gericht om te protesteren tegen de op zondag 8 september plaatsvinden de opening van „interdecor". een vak beurs voor woninginrichting te houden in bet kader van de Internationale najaars- „In ons bestuur en in onze ledenkring leven ernstige bezwaren tegen het zon dag openstellen van de jaarbeurs in het algemeen en tegen het open zijn van „interdecor". in het bijzon Jer. Wij delen u mede met alle ons ten dienste staan de middelen onze leden te zullen oproe pen de interdecorbeurs totaal te mijden, dus ook op de andere dagen van de week", aldus het schrijven. Ook op ons congres in september, al dus het bestuur in zijn brief, zullen wij openlijk protesteren tegen deze schending van de zondagsheiliging waaraan door a medewerking wordt verleend en die door u wordt doorgezet nadat belang rijke sectoren van het bedrijfsleven, niet alleen uit protestants-christelijke kring, hun bezwaren aan u hebben kenbaar gemaakt. Wij menen dat u ook onze leveran ciers door uw ingenomen standpunt een slechte dienst bewijst, daar u ons dwingt andere wegen te zoeken om tot een goe de assortimentssamenstelling te komen. Dc Kon. Ned. jaarbeurs deelde naar aanleiding van de brief van de meubi leringspatroons mee, dat zij blijft bij haar standpunt, dat de deelnemers moe ten uitmaken of de beurzen al of niet op zondag geopend moeten zijn. Zoals be kend heeft van de exposanten, die in dertijd reageerden op een enquête over deze kwestie de meerderheid zich uitge sproken voor de zondagsopening. Het is ondoenlijk, aldus de jaarbeurs, ook de mening van de beursbezoekers te peilen. Overigens noemde men het „vreemd" dat de meubileringspatroons, „interde cor" niet alleen op zondag willen mijden, maar ook de rest van de week. De jaar beurs heeft er al eerder de nadruk op gelegd, dat standhouders, die religieu ze of sociale bezwaren hebben, hun stands op zondag gesloten mogen houden. debiele jongens in Heemstede is zondagnacht door brand geheel ver woest. Binnen een half nur was alles verloren. (ADVERTENTIE) SAIGON (AP) Vletkongstrljdcrs hebben vanmorgen vroeg Danang. op een na de grootste stad van Zuld-Vict- nam, met raketten bestookt, waardoor tien mensen gedood en 43 gewond wer den. aldus delen Vietnamese militaire woordvoerders mee. Alle slachtoffers zijn Vietnamese burgers, met uitzonde ring van een gewonde Amerikaanse sol daat. De woordvoerders zeiden dat zeven verschillende delen getroffen waren. Het was niet onmiddellijk bekend welk type raketten gebruikt werd maar men gelooft dat het grote Sovjet 122 millime ter raketten waren. Inmiddels deelt het Amerikaanse opperbevel mee, dat een fel gevecht gevoerd werd tussen Ame rikaanse mariniers cn Noordvietname- se troepen bij Khe Sanh. Amerikaanse mariniers die vijf kilo meter oprukten ten zuidoosten van de basis Khe Sanh stuitten zaterdagavond op een Noordvietnamese versterking. Gisterochtend telden de mariniers 22 dode vijanden. Een marinier werd ge dood en zeventien gewond. Een deel van het medische team van het methodistische ei ekenhuis in Houston tijdens 'n persconferentie. Daarop werden details gegeven van de transplantatie-ingreep, waarbij één donor aan vier mannen een hart, een long en twee nieren leverde. Links: hartspecialist dr. De Bakey. Onder: de donor Nelva Hernando z. De Nieuwe Komedie geeft op zaterdag dag 14 september in het Paviljoenthea ter te Scheveningen de première var Aristophanus' „De Ruiters" onder re gie van Mlnas Christidls. HOUSTON A.P.Chirurgen in Houston hebben medische ge schiedenis gemaakt door gelijk tijdig het hart, een long en twee nieren van een jonge vrouw over te planten in vier mannen. Het hoornvlies van de donor, een 20-jarige vrouw, die zelfmoord had gepleegd, werd ook verwijderd en in een ogenbank geplaatst voor later gebruik. Het was een belangrijke dag in de geschiedenis van de harttransplantaties, want behalve die in Houston werden er in de Verenigde Staten nog twee derge lijke operaties verricht cn wel één in Pittsburgh en één in Stanford (Calif.). Dr. Michael E. Debake, de Internatio naal bekende chirurg, die de leiding had van de vijf groepen medici die de ope raties in Houston verrichtten, zei dat het voor het eerst was dat vier organen van één patiënt konden worden getransplan teerd. Hij zei dat verscheidene uren na de operaties de toestand van alie patiën ten bevredigend was. De donor was mrs. Nelva Lou Hernan dez. William C. Carroll (50) kreeg haar hart, William J. Whaley (39) «-cn long en William C. Kaiser (41) en Thomas A Stevenson (22) beiden een nier. ZALTBÓMMEL (ANP) In de nacht van zaterdag op zondag hebben vanda len huisgehouden in dc christelijke school en de kerkconsistorie te Neder- Toen koster G. Verheij zondagmorgen om half negen de kerkklokken wilde gaan luiden, ontdekte hij dat een ruit van de school kapot was geslagen. De koster waarschuwde onmiddellijk het hoofd der school en de voorzitter van het schoolbestuur, de heren A. Mol en J. van Duist. Bij het betreden van het gebouw zagen de drie mannen dat in de vijf keurig onderhouden lokalen een wa re ravage was aangericht De bloempot ten waren tegen de muren kapotgegooitf, kaarten vernield, meetlatten en aanwijs stokken doorgebroken, oliekachels omge gooid, bijbels en andere boeken in stuk ken gescheurd, kasten omver geworpen en schuimblusser8 leeggegoten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Henk de Weerd (24) uil Breda, zoon van de internationaal ver maarde duivenexpert, Is door de Mexi caanse duivensportbond uitgenodigd op 12 oktober ter gelegenheid van de ope- i nlng van de Olympische Spelen in het j Olympisch stadion van Mexico 10.000 j duiven in vrijheid te stellen. Henk de Weerd ontving tevens een uitnodiging de volledige spelen mee te maken als eregast van de president van de Mexicaanse duivensportbond. Bovendien staan (al van trips door Mexico op het programma. Henk de Weerd, 4de Jaars student in de diergeneeskunde, zegt ervan: „Het is natuurlijk een geweldig buitenkans je. Maar ik heb dat eerlijk gezegd aan mijn vader te danken. Ik zie de uit nodiging in de eerste plaats als een erkenning van en een bekroning op zijn baanbrekend werk voor de duivensport gedurende bijna 40 jaar. Hij is 20 keer de oceaan overgevlogen en in i Mexico is hij al zeven keer geweest. Dit jaar heeft hij er een slordige 50.000 kilometer vliegreizen op zitten. En hij vindt dat ik het nu maar eens van hem over moet nemen". DEN HAAG Het verkeer heeft dit weekeinde reden tegen een boom. Beiden waren op slug dood. mede door het gunstige zomerweer zijn tol geëist. De 13-jarige Hannie van Moeren uit Eindhoven, die op In Lieshout vlogen twee mannen, die onder invloed haar fietsje een straat wilde oversteken, is door een van alcohol verkeerden, met hun auto uit de bocht. Zij auto gegrepen en gedood. In Jubbega botsten twee auto's. De bestuurder van een der auto's, de 39- jarige J. de Vries kwam om het leven Te Kruisland is de 'waalfjarlge Pe ter Brouwers gedood toen hij op zijn fiets door een achteroprijdende auto werd aangereden. De 60-jarige wielrijd- ster A. A. Vervoren is bij het overste ken van dc provinciale weg 38 door een auto aangereden en gedood. Bij het met de fiets oversteken van een weg in Helden is de 36-jarige J. G. van der Lee door een auto gegrepen en daarna overleden. In Eerbeek is de drie-jarige Frank Schut bij het oversteken onder een auto gekomen. De kleuter overleed in een zie- j kenhuis In Apeldoorn De 60-jarige H. Kluun Ls in Ede door een auto gegrepen, toen hij de straat overstak naar zijn hotel Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. In het Academisch ziekenhuis is de 3-jarige Marianne Westerbaan overle den. Het meisje kwam bij het spelen onder het achterwiel van een motorcar rier terecht. In Vollenhoven ls de 55-jarige K. Mooi- weer door een auto gegrepen en op slag De 58-Jarige mevrouw T. Verploegh is In Enspeek door een auto gegrepen. Zij overleed ter plaat.se. In Annen liep de drie-jarige Geert Groenhof plotseling van achter een ge parkeerde auto de rijbaan op. Een pas serende personenauto kon de Jongen niet meer ontwijken. De kleuter was op slag dood. Een losgebroken hond, die de rijbaan opliep, is de oorzaak van een valpar tij op een weg in Grashoek. Een motor rijder, met vrouw en kind op de duo, kwamen te vallen. Zij werden alle drie ernstig gewond. De hond liet ter plaat se het leven. Zaterdagavond liep ln Amsterdam een tram uit de rails, reed het tri ttoir op en kwam tot stilstand tegen de gevel van het tclecommunicatiegebouw van de PTT. Er was een licht gewonde. VICIDALE DEL FRIULI (AP) 12 geesteszieken en drie artsen hebben gisteren de deuren en liften versperd en zich verschanst in een ziekenhuis om zich te verzetten tegen de politie die hen naar een krankzinnigegestlcht wil overbrengen. Dc directie van hot ziekenhuis had in juni besloten de psychiatrische afdeling te sluiten en dc- patiënten over te bren gen naar een nabijgelegen krankzinni gengesticht. De directie zei dat de exploi tatie te duur was en omdat het aantal zieken ver beneden de caplcltclt van tachtig patiënten bleef. De chef van de psychiatrische af deling, dr. Edelweiss Cotti, ging tegen de beslissing In beroep bij de plaatselij ke autoriteiten en het ministerie van Volksgezondheid en slaagde erin d>- overplaatsing uitgesteld te krijgen. De politie kwam gisteren met het bevel de ziekenzaal te ontruimen, maar vond de deuren op slot cn de lift gebarricadeerd. Internationale Galerie Ores, Javastraat 17, Den Haag, toont van 7 tot en met 28 september polyester en aluminium reliëfs van Ad Dekkers.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5