SaCeicUcScm^cmt Belangrijk nieuws NORTON FILTER KING SIZE Robert Stolz Klarinettist Benny Goodman nam n loopje met t orkest AGLNA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 2 SEPTEMBER 19tio Politiek moet nu beslissen |N de BOdale politiek is het weteont- werp minimumloon een van de belang rijkste actuele zaken. Op korte termijn zal de Kamer hierover een beslissing moeten nemen. Jammer genoeg is er in het bedrijfs leven een ernstig meningsverschil over een belangrijk onderdeel van het wets ontwerp blijven hangen: over de vraag waaraan het minimumloon gekoppeld moet worden: alleen maar aan het ge middelde van de regelingslonen of aan een index waarbij behalve de loonstij gingen ook de stijging van de kosten van het levensonderhoud een rol speelt en wel een rol in beperkende zin. We hebben al enkele malen over dit meningsverschil geschreven: de vakbe weging wil de stijging van het minimum loon koppelen aan de index van de rege lingslonen alleen; de werkgevers wen sen een gemengde index waarbij de kosten van het levensonderhoud feitelijk beslissen omdat anders de econo misch zwakkere bedrijfstakken via 'n op gekrikt minimumloon gedwongen kunnen worden hun gehele loonbeleid tc rich ten op een voor hen economisch te hoog liggend gemiddelde. De vakbeweging laat zich niet uit over de gevolgen van een wat opgekrikt minimumloon, maar stelt dat juist in economisch zwakke be drijfstakken de slechts betaalden soci aal zitten te springen om een aanvaard baar minimum. A AN het einde van de vakantieweken hebben verschillende vakbondsleiders laten blijken dat deze zaak hen hoog zit; vooral van CNV-zijde is krachtige taal gesproken. Daarentegen hebben vertegenwoordi gers van het samenwerkingsorgaan der werkgeversverbonden deze week in de vaste commissie voor Sociale Zaken van de Tweede Kamer hun zwaarwegende bezwaren tegen koppeling van minimum loon aan de index van de regelingslo nen alleen toegelicht. Naar hun mening kan op deze manier zelfs de vrije, ge differentieerde loonpolitiek een fictie worden en zullen verdere bedrijfsslui tingen allengs niet uitblijven. Van werkgeverszijde heeft men ook wel enkele bezwaren tegen het wetsont werp van minister Roolvink, bijvoor beeld tegen de consequenties ervan op bijverdiensten en ander part-timewerk. Men gelooft er dan ook. dat het artikel dat ontheffingen mogelijk moet maken, geen theoretische mogelijkheid tal kun nen blijven. In het algemeen schijnt dit deel van het bedrijfsleven evenwel be reid te zijn om mee te gaan met het huidige wetsontwerp, dat overigens ook een produkt is van een meerderheids- advies van de Sociaal Economisch Raad. Aanzienlijk minder gemakkelijk ligt de kwestie bij de vakbeweging. Daar i: zelfs de stelling verkondigd dat 't beter is geen wet te hebben en dan maar jaar tot jaar te onderhandelen dan ontwerp te aanvaarden waarbij de hoog te van het minimumloon afhankelijk wordt van een gemengde index. Zij het dan ook dat elke drie jaar een verdere correctie mogelijk zal zijn. r\P deze manier is de wettelijke rege- ling van het minimumloon volledig het voorwerp van een politieke beslis sing geworden. Dit gebeurt in de socia le wetgeving meer, maar in het onder havige geval betreuren we het uitblij ven van overeenstemming tussen de partners in het bedrijfsleven toch wel erg. In beider standpunten zitten elemen ten die wederzijds aanvaardbaar moeten worden geacht, zodat het ons bevreemdt dat men geen gezamenlijk amendement op het wetsontwerp heeft kunnen den. Dat er reeds in het stadium advies binnen de SER een meningsver schil bestond, betekent toch niet dat men het daarom ook maar oneens blijven. Bekijkt men de feiten nuchter dan blijkt het volgende. Wanneer de stijging van het minimumloon geregeld zou den gelijk de vakbeweging wil. dan gaat juist de ontheffingsparagraaf een koevoet worden die vaak gebruikt zal moeten worden en komt er in de gedif ferentieerde loonpolitiek een nieuwe hy pothecaire verplichting die onderhande lingen erg bemoeilijken kan. Wordt onverkort vastgehouden aan het wetsontwerp van minister Roolvink, dan komt er een andere, maar even lastige hypotheek op de loonpolitiek te rusten en kan men erop rekenen dat het drie jaarlijkse „bijschaven" een lastige kwes tie gaat worden die grote spanning kan oproepen en in menig geval toch de eco nomische gevaren met zich meebrengt, waartegen het wetsontwerp het bedrijfs leven juist vrijwaren wil. menlijk tussenvoorstel hebben kunnen formuleren. Of verwacht men, dat dit wel in het politieke vlak zal geschieden? Operettemuziek gespeeld zonder sentimentaliteit Een eivolle Houtrusthal heeft saterdag Robert Stolz, de 88-jarige, uitbundig toegejuicht. En met reden, want de man die deze eeuw de operette groot gemaakt heeft, was de centrale figuur van „Ein Abend in Wien", die op Robert Stolz' Nederlandse tournee 1968 ook de Hagenaars opgediend werd. De sterke kant van de vertolkingen, die Robert Stolz de operettemuziek geeft, is, dat hij de operette op haar intren- «ieke muzikale waarde beoordeelt: Strauss en Lehar maar ook Künneke, Abraham en Stolz zelf worden niet als show of revue behandeld. Robert Stolz dirigeert tamelijk straf, uiterlijk als een echte kapelmeester. Maar het resultaat is, dat de operettemuziek nu eens niet sentimenteel klinkt; zelfs op de solisten heeft de dirigent in dit opzicht 'n merk bare invloed. Zaterdag was het resultaat, dat onder Stolz' leiding het Limburgs Symphonie Orkest een mooie volle klank produceer de en dat de details van ouvertures en Strauss' favoriete dansmuziek nu eens niet in de verdrukking geraakten. Niet alles kwam even gaaf uit de bus de „Zigeunerbaron"-ouverture was overi gens een sterk begin maar wat het Limburgs Orkest onder Stolz presteerde, was over het algemeen de moeite waard. Solisten Solisten Margit Schramm en Rudolf Schock werkten ditmaal met een micro foon; vooral de tenor wist hiervan een goed gebruik te maken. Beiden zongen ze stukken uit hun repertoire, waarmee ze op dit terrein naam gemaakt hebben Zowel Margit Schramm als Rudolf Schock excelleerden vooral in de dooi Stolz zelf gecomponeerde liederen. Wanneer weten de gezelschappen, die in Nederland oprerettes brengen, krach ten aan te trekken die Strauss, Lehar en de anderen componisten van deze licht voetige muze vocaal en instrumentaal zo weten te belichten als Robert Stolz op zijn „Abend in Wien" doet? G. v. L. ADVERTENTIE erugblik Herman Krebbers onderscheiden in feestend Hengelo HENGELO (ANP) De violist Her man Krebbers heeft zaterdagavond in zijn geboorteplaats Hengelo tijdens een concert in het stadhuis de gouden ere penning van de stad gekregen. Kreb bers, die met het Overijssels Philhar- monisch Orkest het Vioolconcert van Beethoven vertolkte, kreeg de penning op de openingsdag van de feestweek „Hengelo honderd jaar metaalstad", die is georganiseerd ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de ma chinefabriek Stork. Dennis O'Keefe overleden STA MONICA CAL De acteur Dennis 'O'Keefe is zaterdag in het Cali- fornische Santa Monica overleden. Hij 58 jaar geworden. Zijn filmloop baan begon hij in 1937. In 1958 en 1959 trad hij met een eigen show voor de televisie op. De zomerslaap van de tv schUnt zijn einde te naderen. Dit weekeinde waren er, naast buitenlandse produktles en herhalingen, twee uitzendingen, die in een volwaardig winterprogramma niet zouden misstaan. Het waren wel twee uiterstenWilleke international, zater dag bij de AVRO en De wereld van Louis Paul Boon, gisteren bU de KRO. Voor we bij beide uitzendingen kant tekeningen maken: die veelheid van buitenlandse programma's en herhalin gen in de zomertijd accepteren we graag in de wetenschap, dat ze zo „op een koopje" gevulde zendtijd middelen vrijmaakt om in het aanstaande winter seizoen, wanneer de kijkdichtheid veel groter is, met programma's van for maat te komen. De Nederlandse tv moet met kleine riemen roeien. Potver teren voor weinig kijkers zou daarom uit den boze zijn. Willeke international, programma rond Willeke Alberti, heeft ons veel genoe gen gedaan. Willeke zong erin; ze deed voorzichtig aan acrobatiek: acteerde wat en maakte en paar danspasjes. Goed gedaan? Eigenlijk niet. Willeke is charmant, maar ze heeft geen bflzon- dere schoonheid. Haar slemmiddelen zijn heel beperkt; als acrobate, toneel speelster en danseres werkt ze op ama teurniveau en in sommige momentjes, onder andere in het Italiaanse finale liedje, was ze uitgesproken onelegant. Maar maar staat tegenover, dat ze on danks alles, uitgesproken een artieste is. Die suggereert dat alles wat ze doet met enorm plezier wordt gedaan; met een niet-ingestudeerde spontaniteit, die alleen de vrucht van hard werken kan zijn èn van begaafdheid. Willeke zal nooit een groot zangeres worden. Mis schien wèl een grote vedette. „De wereld van Louis Paul Bonn" was een programma van Hans Keiler. Een goed programma in zover 't zich richt te tot de kijkers die Boons werk ken nen en zich daarom interesseren voor kanttekeningen bij dat werk. in hoofd zaak bestaande uit ruim gefilmde im pressies van het lelijke Aalst, waar Boon geboren werd en tegen de achter grond waarvan zUn werk gesitueerd is. Dat werk kwam er eigenlijk niet uit. een literaire waardering ervan werd niet gegeven. Waardoor, geloven wij, het programma niet slaagde in wat de opzet van een dergelijk pi'ogramma behoort te zijn: belangstelling voor het werk van de schrijver wekken en daar door tot lezen nopen. De KRO maakte er gisteren wèl een culturele avond van. Vóór Boon stond Beethovens Fidelio in een typisch thea trale en nogal statische opvoering van de NDR. Met een mooie titelrol van Anja SHja, die ons het stiekeme chau vinistische plezier bezorgde, dat de beste Leonore van de laatste kwart eeuw, toch maar een Nederlandse (Gré BronwenstUn) is. Eén opmerking bij NTS-Sport: men geeft geen service aan de voetballief hebbers, die men de uitslagen onthoudt en slechts kop-en-staartse standen- lijsten biedt. Dat men de uitslagen wel via de radio kan vernemen is een on zinnig argument: speciaal op een mooi- weer-dag als gisteren, wanneer veel late thuiskomers de radionieuwsdienst gemist zullen hebben. En die standen- lijsten: zelfs landskampioen Ajax viel er buiten gisteren. Doet men het om een „mooier plaatje" te maken. Dat zou lijken op een spoorboekje, waarin de helft van de dienstregeling was weggelaten om leuke fotootjes van trei nen te kunnen opnemen. Onzin? Inder daad, van dezelfde soort als NTS.- Sport bedrijft» V» ...dat ook U aangaat Steeds meer mensen roken filter king size sigaretten. Wat gisteren een verschuiving leek in de rookgewoonten, is vandaag een duidelijke revolutie! In 1968 roken de mensen anders, ze roken filter king size. Norton heeft daaruit de enig mogelijke konsekwentie getrokken: 25 voor fl. 1,50 Misschien rookte u nog geen filter sigaretten. Probeer dan Norton Filter King Size! De volle echte tabak van de meest selecte amerikaanse plantages, het direct* filter en het interessante king size formaat maken van Norton Filter King Size die regelrechte, vitale sigaret die U onmiddellijk herkent. Steek er een op - juist dat direct® filter geeft die zachte en toch verrassend-echte smaak! Norton Filter King Size - rijp, vitaal, echt... World Registration Pending Uitzending zonder één coupure Vanavond via Nederland I In samenwerking met de directies van het Holland Festival en het Rotter dams Philharmonisch Orkest is de NCRV er deze zomer na moeizame onderhandelingen in geslaagd de fameuze jazzmusicus Benny Goodman naar Nederland te krijgen. Echter niet om jazz te spelen, maar om enkele klassieke klarinetconcerten te vertol- David Koning, hoofd van de afdeling drama van de NCRV, tekent hierbij aan: „Wij hebben die nogal gewaag de onderneming op touw gezet met een speciale bedoeling. Onderzoekin gen naar de kijkgewoonten bevestig den de wetenschap, dat uitzendingen van concerten door middel van televi sie slechts belangstelling genoten in een beperkte kring, die nooit groter leek te worden. Vandaar dit experi- ment, waarvan we verwachten dat het vooral jongeren zou kunnen verleiden ook eens klassieke muziek te beluiste ren. In eerste instantie is deze opzet volledig geslaagd, want reeds enkele uren na de openstelling van de kassa was er geen plaatsbewijs meer te krij gen". Het optreden van Benny Goodman was in vele opzichten een bijzondere erva ring, zij het niet geheel in gunstige zin. Dit bleek ook wel uit de kritieken die na het concert op 29 juni in de pers verschenen. Goodman, die de klarinet overigens volledig beheerst, misdroeg zich volgens de perskritie ken soms op ergerlijke wijze. Hij had een gemakkelijke stoel en een glas wa ter laten aanrukken en speelde de mu ziek van blad. Hij meende zich ver schillende keren met zowel het Rotter dams Philharmonisch Orkest en diri gent Franz-Paul Decker te moeten be moeien en presteerde het zelfs in het klarinetconcert van Arnold het orkest opnieuw te laten inzetten. De NCRV heeft alles op beeldband vastgelegd en zal in twee programma's het volledi ge concert zonder ook maar één coupure uitzenden: vanavond, maandag 2 september, om 21.35 uur het eerste deel, met het concert voor klarinet en orkest in a. groot van Mo zart, voorafgegaan door enkele delen uit „Water Music" van Handel. Op 10 september om 21.30 uur volgen dan het concert voor klarinet en strijkor kest van Malcolm Arnold en het sym fonisch gedicht ..Franceses da Rimi ni" van Tsjaikovski. De AVRO brengt van 20.45 tot 22.15 nederland i (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56, 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK-IKOR: 19.06 uur: Kenmerk NCRV: 19.31 uur: Het leven begint bij 100, tv-serie NTS: 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 20.45 uur: De gevangene, tv-serie 21.35 uur: Rotterdams Philhar monisch Orkest 22.25 uur: Wees stil, dagsluiting NTS: 22.30 uur Tweede journaal TELEAC: 22.35 uur: Cursus in fortnatie nederland ii (STER- reclameuitzendingcn om 18.55 cn 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO: 19.03 uur: Sportpanorama NTS: 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Peyton Place, tv-serie 20.45 uur: Gerechtigheid in Worowogorsk, tv-spel NTS: 22.15 uur: Tweede journaal nederland i Televisie morgen NOT-NTS: 11.00 uur: Verkennen en ontdekken 11.25 uur: Van Wilson tot Johnson 14.25 uur: Walter en Conny De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO HEDENAVOND hilversum i NCRV: 20.15—21.40 uur: Het grote podium, concert 22.50—23.30 uur: Gurli Plesner, alt HILVERSUM II NRU: 20.0522.30 uur: Scala internationaal 22.55—23.55 uur: Metro's Midnight Music RADIO PROGRAMMA HILVERSUM c Katholieke Volksp Een uitzending over grammofoonmi dlum: Berlijns fllhai i klassieke muziek. 21 muziek. 22.15 Litera hoeken, schrijvers i piano (opn.): kl te grammofoonm HILVERSUM tadlojouraaai. 18.25 Ik uur via Nederland 2 het televisiespel naar een motief van Anton Tsjechov. getiteld „Gerechtigheid in Worowo gorsk", in overname van Bavaria in München. Aaltje Noorderwier herdacht DEURNE (ANP) Op initiatief van het gemeentebestuur van Deurne werd gisteren de 100ste geboortedag herdacht van een van Nederlands beroemdste zangeressen: Aaltje Noordewier-Reddin- gius. Haar nagedachtenis werd geëerd met de onthulling van een beeldjf, voor stellende de harpspelende Orpheus. De onthulling werd verricht door een leer linge van de vermaarde kunstenares, de zangeres Aafje Heynis. die tevens een zangrecital gaf. De musicoloog Wouter Paap sprak over de grote betekenis van Aaltje Noordewier voor de Nederlandse en internationale zangwereld. Ter af sluiting van de herdenkingsplechtigheid gaf het Brabants Orkest 's avonds een Een rondreizende rechtbank is aange komen in het kleine Russische stadje Worowogorsk. Daar heeft het strenge gerecht drie zondaars veroordeeld: de j PEN legt contacten tussen Tsjechische schrijvers t twintig-jarig bestaan iltureel Contact m.m.v. a-Smlt, bestuurgedeleg» Kunstzinnige Vorming er dijk. secretaris van de P van het^Nederlands fed."''stichting"''voor Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00. 7.30. 8.00. 8.30, 12.30. 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.00. 19.30. 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 soldaten. 18.28 Paardesport- HILVERSUM 1.55 MededeUnger AVRO: 7.00 Nieuws. 7.20 Lichte gramnni- 54 Deze dag. AVRO: kroniek. 22.30 Nieuws. 22 Midnight Music: licht 13.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED (324 m BENTVELD (ANP) De internatio- xeldbond van schrijvers, zijn hoofdkantoor te Londen een lijst aangelegd met de namen, tij delijke adressen en telefoonnummers huwelijkszwendelaar Saizevv, de van zichzelf overtuigde dirigen het kerkkoor juffrouw Gradusso vu«» eu i„„ de .chuchtere, altijd ho„ErriEc Daar- J'8*",f »",""e «hriJvi». 4»/iw«»iiun ldie momenteel buiten hun vaderland vertoeven en daarheen onder de huidi ge omstandigheden niet willen of kunnen terugkeren. Door middel van deze lijst I de internationale P.E.N. al diegenen wensen, waar zij ook contact kunnen bren- Als zich ook in Nederland Tsjechische of Slowaakse schrijvers mochten bevin den, dan kunnen deze hun namen en ver dere gegevens op de lijst plaatsen door bemiddeling van het Nederlandse P.E.N.- centrum, secretariaat Duindoornlaan 1, dendief Snitkin. Deze drie zitten samen in een cel, j waar ze niet al te streng bewaakt wor den door de altijd lichtelijk dronken «erehUdimaa, Wladimir. Ze wach-„nd,r ten op htm vervoer naar de grotere ge- l|)n m„ vangenis, waar ze hun straf '.uilen uit- zitten. Ieder van deze delinquenten heeft zijn eigen geschiedenis en er varingen met de gefortuneerde, maar wispelturige godin Justitia. In de rol len van Mria Gradussovna, Saizev, Snitkin en gerechtsdienaar Wladimir ziet en hoort men respectievelijk Lu cie Mannheim, Walter Kohut, Gerold Wank* en Benno BtfjwnhsnÉ» G.S. Utrecht willen eigen toneelgroep UTRECHT (ANP) Om een groter en ruimer publiek te kunnen betrekken bU het toneelgebeurcn is het van belang, dat zich in de provincie Utrecht een eigen toneelgroep manifesteert die zich concentreert op dit gewest. Dat stellep Gedeputeerde Staten van Utrecht in de bijlagen bij de begroting voor 1969. Het colege acht het niet uitgesloten, dat de gemeente Utrecht eventueel samen met een andere gemeente in de toekomst zal fungeren als standplaats voor een bepaalde toneelgroep. De pro vincie heeft zich bereid vertelaard tot besprekingen over deze zaak met de ge meente en andere belanghebbenden. 5 Rostrum of Composers: en FM-kanalen) a. (10.00 Nieuws.) platenprograro- BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nteu 12.03 Lichte muziek. 12.10 Tutnbouwkroni< 1 12.13 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, nu drdelingen, programma-overzicht en SOS-t>« de schippers. 12.48 Lichte ziek. 12.55 Bi inlands persoverzicht, eroericht en beursberichten. 13: luzlek. 14.00 Nlueuws. 14.03 Gevi Nieuws). 16.00 Nieuw

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2