LES VAN CHIO: LET OP DE AMAZONES Landenprijs was voor Amerikaanse dames Grote Prijs Rotterdam naar Carol Hofmann Voor de atleten blijven deuren maar open staan Pessoa kwam 0.1 sec. te kort Steijlen was 9 minuten eerder aan finish van marathon CHIO in cijfers Kleine tennisze?e op België Tsjechische handbalcoach kwam toch Okker moeiteloos ronde verder SP0RTT0T0 SPORTBIJLAGE MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 (Van onze ROTTERDAM De springruiters zullen in het ver volg danig rekening moeten houden met hun vrouwe lijke collega's. Dat is de les van het 21e officieel internationaal concours hippique in de Maasstad. De dames waren tot voor kort niet meer dan een aan trekkelijke entourage, die zich in het Kralingsebos met dressuur bezig mochten houden en zo nu en dan in de ring een meestal ondergeschikte rol mochten spelen, het CHIO 1968 heeft duidelijk aangetoond, dat sportredactie velen onder hen zich gemakkelijk met hun mannelijke collega's kunnen meten. Dank zij drie foutloze par- coursen in de tweede manche van de landenwedstrijd waren de Amerikaanse dames ongenaakbaar en de emancipatie ging zondag bij de strijd om de Grote Prijs van de stad Rotterdam nog verder, toen Carol Hofmann met Out Late in de barrage ééntiende seconde sneller was dan de eveneens foutloos rijdende Nelson Pessoa op Pass Opp. De landenwedstrijd was een aange legenheid tussen de Verenigde Staten en Brazilië met Frankrijk als goede derde en een felle strijd tussen Duitsland, Engeland en Zweden om de volgende drie plaatsen. Nederland stond na de eerste manche zevende met 24% punt, maar toen Toon Ebben, die weer last kreeg van zijn dijbeenblessure, in de tweede manche verstek moest laten gaan en de Nederlandse equipe aangewezen was op het rijden van Bakker (28 fou ten!), tuimelden onze landgenoten naar de negende en voorlaatste plaats, nog achter de weinig imponerende Denen (69% punt) en Japanners (68 pnt.). Met liefst 81% strafpunten bleef Nederland echter nog ruim voor op de Belgische uit drie man bestaande equipe, die liefst 159% strafpunten noteerde, waar van de heren Damman (73% uit twee ritten) en Storme (66) het leeuwe-aandeel opeisten. De Verenigde Staten hadden na de eerste manche door foutloze parcoursen van Carol Hofmann op Out Late en Frank Chapot op San Lucas slechts 4 strafpunten tegen Brazilië 5, dank zij foutloze parcoursen van Fernandez op Cantal en Nelson Pessoa op Pass Opp. Frankrijk, met vier parcoursen met 4 fouten, stond toen op 12, Duitsland en Zweden op 16, Groot-Brittannië op 16%, Nederland op 24%, Denemarken 36%, Japan 40 en België 82%. Moeiteloos In de tweede manche werd over het algemeen beter gereden over de veertien hindernissen maar daar voor Brazilië alleen Fernandez zijn prestatie van een foutloos parcours kon herhalen, terwijl de Amerikaanse dames Chapot, Hofmann en Kusner moeiteloos alle obstakels namen, was de strijd al na de derde deelnemer besli9t en behoefde de heer Chapot met San Lucas niet eens meer in actie te komen. Een pikante bijzonderheid was dat zo wel de Zweedse mej. Von Geyer op Imperial als de Japanner Alaki op Far East in beide manches de strijd moesten staken omdat hun paard driemaal wei gerde voor de achtste hindernis, een toch Wie anders dan Aad Steijlen had marathonkampioen moeten worden. Hij was het zelfs aam zijn stand verplichtt want hij had het retourtje Mexico al in zijn bezit. die intussen gezelschap had gekregen van de Hagenaar Henk van Rasteren, stonden de klokken stil op 53.25. Bij het keerpunt in Minnertsga stond Steylen op 1 uur, 8 minuten en 40 seconden Zijn voorsprong op de „achtervolgers" werd steeds groter. Het talrijke publiek langs het traject zag Steylen bij het 30 km-punt na 1.42.45 passeren. In de slotfaze liep de ASV'er nog duidelijker weg van Hol, die pas het eindpunt bereikte, toen Steylen al bijna 9 minuten bin- LEEUWARDEN De zekerheid van een retourtje naar Mexico heeft za terdag duidelijk invloed gehad op de verrichtingen van de lange- afstandloper Aad Steylen tijdens zijn raoe om het nationale marathon kampioenschap in Leeuwarden. Stey len, die vrijwel geen tegenstand on dervond, deed het rustig aan, al moet worden erkend, dat hij in het eerste gedeelte veel van zijn krachten moest vergen, toen hij tegen de straffe wind optornde. Al dadelijk na het verlaten van het sportpark „Nijlan" nam de atleet uit Eibergen resoluut de kop. Na vijf kilometer, bij de Frieslandhal, be- droeig zijn voorsprong 300 meter. Bij het verlaten van de Friese hoofdstad hadden zijn tegenstanders al een niet meer te overbruggen achterstand op gelopen. De eerste tien kilometer vol bracht Steylen in 34 minuten en 5 seconden. Wim Hol van Sliedrecht Sport volgde op ruim anderhalve minuut. Via Beetgummermolen en Beetgum vervolgde Steylen zijn race tegen de wind in met een regelmatige gang. Bij verlikum, na 15 kilometer, werd een tijd van 51 minuten en 26 seconden afgedrukt. Voor Wim Hol, Steeple chase De tijd van Steylen was niet bepaald indrukwekend (2.25-48,8) die van Willy Willems van Kimbria Maas tricht op de 3000 meter steeple chase was dat evenmin. Met 9.07,9 be haalde de Limburger weliswaar het nationale kampioenschap, maar hij bleef ver achter op zijn eigen natio nale record (8.45,0). Met Egbert Nij- stadt. De Jong, De Schipper en Veld vormde Willems spoedig een kop groep, die tot ruim drie ronden voor het einde intact bleef. Toen moest Nijstadt, die een schoen verloor, af haken, spoedig gevolgd door De Schipper en Veld Willems en De Jong vochten het verder uit. In de laatste ronde liep de Maastrichtenaar gemakkelijk weg van zijn concurrent. De bijnummers brachten nauwelijks prestaties van betekenis. Vooral de sprintnummers, met toch sterke deel neming, werden danig beïnvloed door de sterke tegenwind. Alleen op de 800 meter bereikte een atleet een vermeldenswaardig resultaat. Bram Wassenaar won met grote voorsprong n 1 minuut en 50,1 seconde. De uitslag van de marathon was: Aad Steylen (ASV. Eibergen) 2.25.46.8, Hol (Sliedrecht Sport) 2.34.11. 3. Van Kasteren (Sparta, Den Haag) 2.43.38.2. 4. Van Blerck (Sprint, Breda) 2.45.13.8, 5. De Ruiter (AV '34. Apeldoorn) 2.47.16.2, 6. Vink (AV 23. Amsterdam) 2.49.57.4 7. Keljne (Shell, Rotterdam) 2.50.08.0. 8. Stolk (AV, Gouda) 2.51.37.0. 9. Kraan (De Bata ven. Lelden) 2.51.47.0. 10. Visser (Horror. heus niet zo imposant uitziende muur. Wil het Rotterdamse CHIO echter de belangstelling, die dit ruiterevenement op het ogenblik heeft, niet verliezen, dan moeten de Nederlandse ruiters toch beter voor de dag komen dan dit jaar het geval was. Wouters v. d. Ouden- weyer zorgde in de Adieuprijs nog voor een vijfde plaats op Fabiola en Lance Huët op Medrano voor een negende plaats in het spel „Zoek uw eigen weg" om de prijs van de Maas, maar het was over het algemeen toch een niet-Neder- landse affaire. Zo ook het spectaculaire sluitstuk om de Grote Prijs van de stad Rotterdam. Wel reed Josje Ernst met Blacky een leuk parcours, maar enige fouten op de laatste drie hindernissen leverden haar 12 strafp. op en Lance Huët kwam met Medrano met acht fouten ook nog goed voor de dag, maar Bakker vestigde met 24 fouten een triest diepterecord, terwijl Wouters v. d. Oudenweyer na zes spron gen (12 fouten) de strijd opgaf. De Brit Kidd en de Zweed Groenberg kwamen kort na elkaar ten val op de verraderlijke vierde hindernis en moeilijke twee sprong. De viereneenhalve meter brede sloot vlak voor het einde van het par cours deed de meeste van de 41 deel nemers de das om. Bijna ook Carol Hof- Geen paardehoef Aanvankelijk gaf men voor haar bij de sloot 4 fouten aan, maar een nader onderzoek wees uit dat er geen paarde hoef op de plank stond, zodat ze alsnog een foutloos parcours had gereden en met de zes andere foutlozen de Frans man Jouy, de Duitser Snoek, de Zuid afrikaan Grayston, de Britse miss Good win, de Braziliaan Pessoa en landgenoot Chapot in de barrage mocht uit komen. Acht hindernissen, elf sprongen telde het barrageparcours dat 455 meter lang was en binnen 78 seconden gereden moest worden. Jouy op Prélude de Paul- stra en Grayston op Royal Searcher no teerden 8 fouten, maar de Duitser Snoek reed op Dorina een foutloos parcours in 59,9 seconden. Carol Hofmann echter, op Out Late, gleed daarna zo gemakkelijk over de obstakels dat zij een foutloos parcours reed in de ongelooflijk snelle tijd van 55.3. Mej. Goodwin op All Trumps noleerde vier fouten, maar Nelson Pessoa op Pass j Opp ging flitsend snel en foutloos rond. Zijn tijd. 55,4, was ééntiende seconde slechter dan die van Carol Hofmann, wat haar een eerste plaats en 300,- meer opleverde, want ook de laatste die tijd niet meer verbeteren. Voor hem werd 55,6 genoteerd en daar hij tevens de laatste hindernis afsprong, werd het voor Chapot een vierde in plaats van een derde plaats, die nu naar de Duitser Snoek ging. Zo werd het weekeinde een dubbele triomf voor de Amerikaanse olympische ploeg en gezien hun prestaties over de hele linie in de ring een volkomen ver- BREDA Nederland heeft de tennis- interland tegen België, die in Breda werd gespeeld, met 18—16 gewonnen. Na de eerste dag was de stand nog gelijk: 88. Do uitslagen zijn (eerste dag): beren- enkelspel: Jan Hajer (Ned.)—Ene Drossart (Belg.) 1—8, 26; Nlek Fleury—Patrick Hom- K Cnpellmann (Did.) •j\ plus 74S is 167», li. internationale dre«- S Hall-Carp (GB) met pnt. 2. mevr enard 843 pnt., (C.tn met^San reroan- '■d'sve'sso'pnt.Lmevr ck (Ncd.) met Nonlus >ej- (VS) Opp 0 ft. 55.3, 3. (Did) met Dorina 0—sh.h. 4. Fr. Chapot (Fr) met San Lucas 4-55.6, 5. mej. Jane Goodwin (GB) met All Trumps 4—58.2, 6. JL Jouy (Fr >met Jarhuprtngcon (categorie A: I Kathy Kus 32 punten, 2. An mltt(K«m Pb' 31"nt W »ec 4 mei. J. (GB) met Trick Track 30 pnt., je AdleuprU» (vs) met Fru lond Hay (GB) met Gockc|m*Dld) mej A Candle r (Ncd) r rr.) met H. Snoek en, 2. 54. P.nt860 1 (GB) met Roman T Fukushlma (Japan) met Hagenaars schoten raak ROTTERDAM In Rotterdam zijn de wedstrijden om de Nederlandse kampioenschappen vrij pistool en snel vuur pistoolschieten gehouden. Neder lands kampioen vrij pistool werd de Rot terdammer Peters met 537 punten. Hij bleef met dit totaal zes punten boven het Nederlands record op dit onderdeel. Het tweede onderdeel werd na barrage gewonnen door de Hagenaar Post Uiter- weor. De titels voor teams gingen naar „Rotterdam" (vrij pistool) en Oranje Nassau (Den Haag). TIENKAMP VAN BIJNA 20 UUR Van onze sportredactie VLAARDINGEN Edward de Noorlander, voor wie de deur naar de Olympische Spelen nog steeds op een kier staat, heeft zaterdag en zon dag in een bijna twintig uur durende tienkamp bewezen dat de KNAU hem enige weken geleden niet ten onrechte bij het N.O.C. heeft voor gedragen voor uitzending naar Mexico. De 23-jarige Rotterdammer verzamelde op het Vlaardingse sport park „De Vijfsluizen" 7478 punten, een totaal waarmee hij het Neder lands record van Eef Kamerbeek (7632 p.) tot op 164 p. benaderde. De Noorlander, die in drie tienkampen in dit seizoen van 7190 via 7272 naar een persoonlijk record van 7478 punten ging, zal eohter nog een week moeten wachten voor hjj het ja of nee van het NOC krijgt. Pas maandag 9 september zal het NOC over hem beslissen. Op diezelfde vergadering zal dan ook gesproken worden over Ciska Janssen, die in Vlaardingen de vijfkamptitel veroverde maar met haar totaal van 4634 punten opnieuw onder de vereiste 4700 punten bleef. Zij krijgt zaterdag en zondag in Parijs echter nog een kans om het vereiste totaal te halen. Andere dubieuze kandidaten van de KNAU zijn voor het NOC de 400-meterlopers Rijn v. d. Heuvel en Fred van Herpen en discuswerpster Anneke de Bruin, die ook nog een kans krijgen om aan de eisen van het NOC te voldoen. Van den Heuvel en Van Herpen moeten een tijd van 46.5 sec. maken, terwijl Anneke de Bruin in de landenwedstrijd tegen Frankrijk en Zweden zal moeten bewijzen, dat zij in staat is om in haar eerste drie worpen tot 53.00 meter te komen en dan bovendien ook nog een worp van boven de 54.00 meter zal moeten hebben. De Noorlander boekte op het openingsnummer, de 10 meter, in vergelijking met Brescia al 0.3 sec. winst en toen ook het verspringen zij het slechts minimaal voordeel opleverde, voelde hij, dat zijn berekeningen om tot een totaal tussen de 7400 en 7500 punten te komen juist waren. Dat het kogelstoten een licht verlies van dertien centimeter opleverde, werd ruimschoots gecompenseerd door de winst b(j het hoogspringen (1,86 tot 1,93 m). Hoe klein de voordelen op de eerste dag ook waren geweest, De Noorlander kon de dag afsluiten met een totaal van 3869 punten waarmee hij 131 punten voor lag op zijn tussentotaal van een maand geleden. Ook gisteren ging het goed. Alle nummers, met uitzondering van de 1500 meter, brachten winst. Bijzonder veel punten leverden de horden en het polsstokhoog op en toen na het speerwerpen de totaalstand werd opgemaakt, bleek dat De Noorlander de 1500 meter zou moeten lopen in vier minuten en 17.2 seconde om aan het totaal van 7500 punten te komen. Die opgave bleek na de vermoeienissen van het polsstokhoogspringen, dat ruim drie uur had geduurd, te zwaar. Hij kwam, na voortreffelijk gesteund te zijn door de Delftenaar Balde, tot 4.20.2. Achter De Noorlander legde Frank Stam, de kampioen van vorig Jaar, beslag op de tweede plaa/ts, terwijl de Amsterdammer Riohard Langemeyer verrassend derde werd. Bij de dames, die 's zondgs de vijfkamp verwerkten, stond van te voren als vast, dat de titel naar Clska Janssen zou gaan omdat de nationaal recordhoudster Marian Ackermans wegens de hoogte-stage in Sankt-Moritz ontbrak. De enige vraag was of de Amsterdamse, die enige weken geleden MOTORCOUREUR JOHN HARTLE VERONGELUKT LONDEN Een van de meest voor aanstaande Britse motorcoureurs, John Hartle, is zaterdag tijdens een wedstrijd voor 500 cc-motoren in Scarborough overleden toen bij in botsing kwam met zijn landgenoot John Blanchard en van zijn machine viel. Hartle moet op slag dood zijn geweest. Blanchard liep slechts lichte verwondingen op. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM In alle vroegte ar riveerde gisteren in ons land de Tjechi- sche sportleraar aan de universiteit in Leipzig, dc 39-jarige Jarislaw Mraz, die zich met vrouw en twee zoontjes van 7 en 4 jaar voor twee jaar in ons land zal vestigen. Hij is door het Nederlands Handbal Verbond aangesteld als bonds coach en zal op 16 september de eerste van de zes regionale trainingen gaan leiden. Er bestond grote onzekerheid over hun komst. Op het congres van het IHF zijn dc wedstrijden voor de Europa-Cup hand bal afgelast, evenals de wereldkam pioenschappen dames, die in december in Rusland gehouden zouden worden. De wereldkampioenschappen heren, die in het eerste kwartaal van 1970 in Frankrijk gehouden zullen worden, on dergaan ook wijzigingen. Alle voorron den zijn afgelast en eind februari zal de technische commissie van de Inter nationale Handbal Federatie bijeengeko men om die eventueel opnieuw vast te stellen. Dat betekent, dat Nederland op 4 en 26 februari niet tegen Hongarije en Oost-Duitsland speelt. De herenploeg zal met de damesploeg een trip maken, rond 15 december, naar Noorwegen en Finland. in Beverwijk waar Marian Ackermans het Nederlands record op 4797 punten braoht de begeerde 4700 punten zou halen. Evenals In Beverwijk bleek weer het verspringen de tegenvaller. Ciska Janssen, goed voor sprongen rond de zes meter, begon met 5,45, sprong daarna ongeldig en kwam tenslotte in haar derde en laatste poging tot 5,00 m. Bij deze sprong zette zij echter een halve voet voor de balk af. Haar illusies kon zij toen wel opgeven. Zij mag het zaterdag en zondag in Parijs nogmaals proberen. De gedetailleerde uitslag van de tienkamp is: (Reep. 100 meter, ver, kogel, hoog. 400 m. 34.78, 3.40, 42.72, 5.21.2, 6351; 4. De 7 11.7. 6.20. 12.51. 1.60. 52.3. 17.1. 38.24 3.20, 60.80, 4.33.8. 6316: 5. Balde (AV '40) 11.7. 5.89. 11,81. 1.70. 51 4. 16.1. 37.12. 3.30. 43 hi 4 1 fc eertvolecns uo meti hoogspringen. vcrs| puntentotaal): L Cl> 12.33, 1.56 5.64 24.5, 4634 pnt: 2. Janssen (Sagltta) 11.5, (el 14.13 m. hoog 1.55 m. ver 6 48 m, 200°! sec): 2. Ingrltl Becker 5015 (11.2, 11.8 horden 14.6. discus 48.70, polshoog 4.60, spec 64.14, 1500 m 5.02.2); 2. Hans Joaclm Wald' 7654, 3. Manfred Hock 7361. 4. Erich Klam Boven 5000 punten T()dena de Westduitse kampioen schappen vtff. en tienkamp, die in Hannover werden gehouden, kwamen twee atletes boven de 5000 punten. De nieuwe kampioene. Heide Rosendahl, kwam tot 5040 punten en titelverdedig ster Ingrid Becker tot 5015 punten. Bij de heren veroverde Werner von Moltke. bij afwezigheid van de gebles seerde wereldrecordhouder Kurt Bcnd- lin, het kampioenschap met een totaal van 7768 punten. FOREST HILLS FOREST HILLS Fred Stolle, de winnaar van Forest Hills in 1965, die sinds de invoering van het „open" ten nis geen enkel resultaat van belang meer behaalde, is uitgeschakeld door de Brit Curtis in de tweede ronde van de internationale kampioenschappen van Amerika. Tonv Roche, tweede geplaatst voor Fo rest Hills, was tegen de Amerikaanse universitaire kampioen Stan Smith dicht bij een nederlaag. De hardslaandc Ame rikaan forceerde bij 44 bijna een doorbraak op de service van Roche, het geen de beslissing had kunnen bren gen. Nu redde Roch zich nog net: :i6, 10—8, 3—6, 6—4. 6—4 Tom Okker had weinig moeite met de Amerikaan Schloss: 61, 60. 64 Ook de overige geplaatste spelers plaatsten zich voor de derde ronde, de veertigjarige Pancho Gonzales zelfs heel gemakkelijk 62 62 62 tegen de Australiër Colin Stubbs. Voorts zag men de comeback van twee oud-kampioenen (Vk Slexas en Chuck McKinlcy, twee oud-Wimbledon- kampioenen. De 45-jarige Seixas behaal de een eenvoudige overwinning op zijn jonge landgenoot Tom Gorman, terwijl de vijftien jaar jongere McKinley, die de wedstrijdsport al jaren niet meer se rieus beoefent, zich ontdeed van een an dere Amerikaan, William Tym. Vince Matthews op 400 m snelste SOUTH LAKE TAHOE In het op ruim 2200 meter hoogte gelegen South Lake Tahoe heeft de Amerikaan Vince Matthews zaterdag het wereldrecord op de 400 meter verbeterd en gebracht op 44,4 seconde. Het oude record stond sinds 20 mei 1967 op naam van zijn landgenoot Tommie Smith. DEN HAAG De uitslagen van de dit weekeinde gespeelde voetbal wedstrijden, die tellen voor sporttoto no. 3, zijn: Fort./Stttardia-oonvb.N. B.C. Spartu AJax N.A.C.—D.O.S Go Ahead Volendam G.V.A.V. Holland Sport A D.O. T. Ist.ir JUS, F.C. Twente P.S.V.- FeUenoord D.W.S. M.V.V Heracles- Helmond Sport Den Bosch Cam buur Haarlem Wapeningen EJmbursla V.V.V. i kolom er als Fort./Sltt.-comb. - N.E.C SpartaAJax N.A.C.—D.O.S Go AheadVolendam G.V.A.V.—Holland Sport A.D.O.—Telstar A.Z. '67 FC. Twente P.S.V,Foljenoord D.W.S.—M.V.V HcraolesHelmond Sport F.C. Den Bosch— S.C. Camb. Haarlem—Wagvnlngen Llmburgia—F.C, V.V.V De cijfers van sporttoto 3 zijn: deelnemers: 829.730; inleg: ƒ1.791.316,-; prijzengeld: ƒ806.092.-. eerste en derde prijs: beide 24L828,-; tweede en extra-prijs: belde 161.218,-. G steravond waren er op het kantoor van de sporttotallsator al 77 meldingen van dertien goede uitslagen binnen gekomen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11