00 LEIDATO'68 officieel geopend „ANDERS DAN ANDERS'' Motto dit jaar: LEIDATO- EVENEMENTEN N. Langezaal 40 jaar in dienst bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij Erepenning universiteit voor Amerikaanse neusarts BONA STARS ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Gistermiddag 16.00 uur werd de de Leidato-huishoudshow, die dit jaar wordt gehouden op het Schuttersveld, of ficieel geopend. Even over vier heette de voorzitter van de Leidato, de heer J Wolfslag, de aanwezigen hartelyk wel kom. Speciaal richtte hij zich tot Lei- dens eerste burger, mr. G. C. v.d. Willi gen en de andere leden van het gemeen tebestuur. Ook de genodigden uit de middenstand werden In zijn welkomst woord betrokken. De heer Wolfslag her innerde aan het motto van de Leidato dit jaar: „Anders dan anders". Wij voelden ons wat benauwd in het corset van de Stadsgehoorzaal. Hier op het Schuttersveld, dat wel bekend staat als het plein der verloren schoenen - er was hier vaak feest en bij het gehos daarbij werd licht een schoentje verlo ren - hebben we alle ruimte en armslag om het parkeerprobleem op te vangen en om eventueel in de toekomst in staat te zijn een nóg grotere expositie te hou den." Aldus de heer Wolfslag. Hij zei dat het braakliggende veld door de Lei dato voor bepaalde tijd veranderd is in een lusthof. Het deed hem genoegen dat de op bouw vlot,, prettig en in alle gemoeds rust is verlopen. „Maar officieel open ik de tentoonstelling nu nog niet, daarvoor >p?e burgemeester, de he ligen, in ons midden." „Belangstelling is graadmeter De aldus ter spreekgestoelte genodig de burgervader vond het niet nodig het belang van de Leidato uiteen te zetten." De belangstelling voor dit gebeuren is daarvoor voldoende graadmeter". Hjj doelde daarby op de rekord-aantallen bezoekers die de vorige zes „Leidato's" hadden getrokken. „Het moet een moeilyk besluit ge weest zjjn de Stadsgehoorzaal te ver laten," zei de heer Van der Willigen. „Ze was gemakkelijk bereikbaar, alleen ging het parkeren er niet zo gemakkelyk. Maar de groeikansen van deze tentoon stelling moeten we benutten. Tedere stil- Zaterdag 81 aug.: Optreden van trio Ted de Braak; 2 uur taptoe Kunst en Genoegen op het Schuttersveld. Zondag 1 sept.: Ria Valk. Maandag 2 sept.: Imca Marina. Dinsdag S sept.: The Luckberries. Woensdag 4 sept.: Rita Corita; 2 uur vliegerwedstrijd voor kin deren tot 14 jaar. Donderdag 5 sept.: Johnny en Rijk. Vrydag 6 sept.: Cocktail-trio. Zaterdag 7 sept.: Willy en Willeke. Zondag 8 sept.: Ronnie Tober. Voorts worden dagelijks in de filmzaal Leidse films gedraaid; de tijden worden op de show aange- Het optreden van de artisten op het podium bij de kantine is elke ayond gepland om rond half negen. Behandeling Bezwaarschriften door Ged. Staten In de openbare vergadering van de tweede kamer uit het college van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, te houden dinsdag 3 september a.s., zul- ien onder meer in behandeling komen: Bezwaren tegen bestemmingsplan nSassenheim herziening 1967", der ge meente Sassenheim (10 uur). Id. tegen bestemmingsplan „Over slagplaats" der gemeente Boskoop (10.15 uuiO. Id. tegen bestemmingsplan „Heilige Geestlaan" der gemeente Rjjnsaterwou- de (11.30 uur). Id. tegen bestemmingsplan „Zijlwate ring I" der gemeente Wassenaar (11.45 Burgemeester Van der Willigen neemt b(j de stand van De Leidse Courant en de Nieuwe Leidse Courant een krant in ontvangst. stand betekent in feite achteruitgang". De burgemeester achtte twee aspec ten op de expositie tegenwoordig, te weten: het voorlichten van de huis vrouw, dus waaraan de technische naam „huishoudbeurs" doet denken en in de tweede plaats het streven van de ex posanten een zo gevarieerd mogelijk beeld op te hangen van de mogelijkhe den die de Leidato middenstand te bie den heeft. Tevens dankte hij het bestuur van de Leidato, omdat het het gemeen tebestuur de mogelijkheid heeft gege ven een afdeling, voorlichting, op de beurs af te vaardigen. „Toen ik hier kwam sprak de heer Menken reeds in zijn inleiding van de Leidato. Hij vertelde me toen, dat het begrip Leidato hetzelfde inhoudt als „middenstand". Van toen af wist ik de belangrijkheid van de Leidato voor de Leidenaars". Mr. Van der Willigen acht te het boven twijfel, dat ook ditmaal het publiek in groten getale de zeven de huishoudbeurs gaat bezoeken." En ha afloop zal het publiek zeggen: dit was de beste van allemaal. Waar- ik de Leidato Afscheid van M. Langezaal De heer Wolfslag dankte de burge meester daarop en sprak de hoop uit, dat de burgervader, nèt als vorige ma len, na de traditionele rondleiding bjj de opening, nog eens op eigen gelegen heid zou komen om zonder rondleiding hetgeen de Leidse middenstand biedt te gaan bekyken. Ook dankte de heer Wolfslag eenieder nog voor de prettige medewerking. Spe ciale dank bracht hij aan de heer M. Langezaal, eigenaar van de meubel zaken „Moeders Ideaal". De heer Lan gezaal gaat binnenkort nl. uit zaken. Als waardering voor de steeds van hem genoten medewerking overhandigde de heer Wolfslag hem een schilderij. Daarna nam de rondleiding een vang. Om half zes was de openings plechtigheid ten einde. Kunstzinnig ambacht op de Leidato. De heer J. v.d. Vliet (Gouda) aan het werk als meubelbeeldhouwer. Dit be roep, dat uitsterft, beoefent hjj al twin tig jaar. GROEIBRILJANT Wanneer U een BRIUANTRING (één bril- jont) koopt, kunt m deze later inruilen voor een nieuwe ring met een GROTERE BRIL JANT. Slechte het PRIJSVERSCHIL betaalt U bij.' Zo groeit geleidelijk, zonder grote uitgave in eens, Uw BRIUANTRING en uw WAARDE VAST BEZIT. LOUPE-ZUIVERE BRILJANT BEHOUDT ALTIJD ZUN WAARDE! PIERROT JUWELIER HORLOGER MAARSMAN8STEEG 21 LEIDEN TELEF. 30778 Gistermorgen werd by A. W. Sijtlioff's Uitgeversmaatschappij N.V., Doezastr. te Lelden in kleine kring het feit ge vierd dat de heer N. Langezaal jr. 40 jaar verbonden was aan liet Drukkerij bedrijf. Tijdens een korte samenkomst memoreerde de heer G. de Fllnes, direc teur, de grote verdiensten van deze naar z\jn mening zeer ervaren jubilaris. De heer Langezaal trad op 20-jarige leeftijd in dienst als gediplomeerd zet ter. Al spoedig werd hij gieter, (Mono type-zetsysteem), een functie die hij blijven uitoefenen. Naast zijn werk zag de heer Langezaal kans om vele belangrijke functies in het openbare leven in te nemen. Zo was hij jarenlang lid van de gemeenteraad en de Kamer van Koophandel. Momenteel is hij hoofd bestuurslid van de Algemene Neder landse Grafische Bond en maakt deel uit van de onderhandelingscommissie voor de CAO in deze bedrijfstak. De heer Langezaal is een encyclopedie ge worden voor de grafische wereld en een specialist bij uitstek op het gebied van de CAO. Hij is binnen het bedrijf een zeer gewaardeerd lid van de On dernemingsraad. Namens de Personeels vereniging en de ondernemingsraad wer den hem vele bloemen en attenties aan geboden. Collecte voor Wilhelminafonds In de afgelopen jaren was het Ko ningin Wilhelmina Fonds, in staat de Nederlandse centra waar kankeronder zoek en behandeling van kankerpatiën ten plaats vindt met jaarlijks ruim twee miljoen gulden te steunen. Ook onze Leidse gemeenschap heeft zich steeds haar goede kant laten zien. Vorig jaar overschreed de opbrengst van de jaarlijkse collecte voor het eerst de vijf entwintig düizend gulden, bijna zesdui zend gulden meer dan het daaraan voorafgaande jaar. Eén dezer dagen ont vangt men een zakje, dat in de loop van de volgende week wordt opgehaald. Op zaterdag 7 september vindt de straat collecte plaats. Mocht, door een ver gissing, het zakje met uw gave niet af gehaald worden dan kunt u het in één der bussen gedurende de straatcollecte,, deponeren of inleveren bij: Mevr. G. BURGER, Wasstraat 9; mevr. J. LIGTVOET, Corn. Schuyt- laan 78; mevr. J. W. van Zijp, Lage Morsweg 71; KOSTER MARE KERK Mare 50. Collectanten voor de straatcollecte kun nen zich op vrijdag 6 september tussen 19 en 21 uur melden op Breestraat 127. (Raad van Arbeid). Eenrichtingverkeer Dorpsstraat e.o. Zoeterwoude De verkeerssituatie in de dorpskern is sinds gisteravond ingrijpend gewijzigd door dat het eenrichtingsverkeer in de Dorpsstraat van kracht is geworden. Op 30 mei besloot de raad tot het in stellen hiervan. De belangrijkste motie ven waren het steeds intensievere door gaande verkeer en het gereedkomen van een flink aantal woningen in het uitbreidingsgebied Westeinde. Al het verkeer (dus ook de wielrij ders) vanuit de richting Leiden wordt nu vanaf het begin van de Dorpsstraat via de Dr. Bouwdijkstraat en een ge deelte van de Veldzichtstraat geleid. Het verkeer dat uit de richting Stomp- wijk komt is verplicht gebruik te ma ken van de Dorpsstraat. Het geheel is duidelijk met borden aangeduid. Het zal in het begin nog wel moeite geven om aan de nieuwe situatie, die absoluut een aanmerkelijke verbetering is, te wennen. De bushalte van de Citosa in de lijn Leiden-Zoetermeer is verplaatst voor passagiers die op moeten stappen in de richting van laatstgenoemde plaats. Deze is nu halverwege de Dr. Bouwdijk straat. Ook het éénrlchtingverkeer in de aangrenzende Kerklaan en Veldzicht- straat ia gisteren tegelijkertijd van kracht geworden. Het Katholiek Vrouwengilde van Zoe terwoude heeft, vroeg als altijd, 't win- terprogramma gereed. De seizoenopening vindt plaats op woensdag 17 september. Dan is er des avonds om 19.30 uur een H. Eucharis tieviering in de Aloysluskapel aan de Schenkelweg. Daarna zal het bestuur de leden gaarne ontvangen met 'n kopje koffie en gebak in het Don Boscohuls. Hier zal een gesprek worden gehouden „van vrouw tot vrouw". Daarna zal de ken A. Lamot een causerie houden on der de titel „Vooroordeel". SPORTDAG K.P.J. Morgen zal de Zoeterwoudse K.P.J. gastheer zijn van enkele zusterafdelln- gen bij de jaarlijkse sportdag. Uitge nodigd zijn Mijdrecht, Vinkeveen en Ha- zerswoude. Om 11 uur is er een ont vangst in het Don Boscohuis. Om 12 uur vangt een uitgebreid sportprogramma op het gemeentelijk terrein aan de Nleuweweg dat tot 5 uur zal duren. Naast vele atletieknummers voor dames heren zal er een hindernisloop en touwtrekken worden georganiseerd. De dag wordt besloten met een dansavond met muziek van „The Jolly Jokers" tij dens welke de prijsuitreiking zal plaats- Het voorkomen van snurken zou een een kernachtige beschouwing aan de van de voornaamste oorzaken van echt- verwonderde vraag van de mens naar scheidingen in de Verenigde Staten I het leven, die hij als typerend zag voor wegnemen. Dat was de humoristische de hele menselijke situatie. Hij sprak konklusie van de rector-magnificus van als zijn vaste overtuiging uit, dat de de Leidse universiteit, prof. dr. P. Mun- kennis nooit ontmenselijkt zou wor- tendam toen hij gisteren de Penning den en dankte nogmaals de universi- der Universiteit uitreikte aan prof. dr. M. If. Cottle vanwege zijn verdienste op het gebied van de rhlnologie, spe ciaal van de neuskunde. Prof. Cottle, die 70 jaar tweede geleerde uit Chicago, die dit jaar de Penning ontvangt werd door prof. Muntendam gekenschetst als de Billy Graham van de neus, een vai de reizende profeten, die grote aktivh teiten vertoont in de Verenigde Sta ten en een invloed heeft, die zich ver daarbuiten uitstrekt. Ongetwijfeld, ging de rector-magnificus verder, heeft de kennis van alles wat er met ons neusorgaan gebeurt een grote invloed op het sociale leven, op de publieke gezondheid en zelfs op de politiek, al moet dit laatste wel met een korrel zout worden genomen. Prof. Munten dam memoreerde voorts de intense samenwerking van het instiuut in Chi cago met de keel-, neus- en oorheel kundige kliniek van het Leidse Aca demisch Ziekenhuis. Hij betrok hier vooral ook prof. dr. H, A. E. van Dis hoeck in zijn lof, die de research van uit Leiden stimuleerde. Een en ander had als resultaat, dat de voordracht van prof. Cottle voor de Penning van de Leidse universiteit nauwelijks nog een punt van diskussie was, waar het bestuur van de univer siteit zich gaarne mee verenigde. Prof. Cottle sprak in zijn dankwoord over 't grote plezier, waarmee hij zijn aktivi- teiten altijd heeft verricht en wijdde Driejarig jongetje uit Alphen a.d. Rijn door meisje gered Twee jongetjes van ongeveer drie jaar waren gisteren aan het spelen aan de waterkant (van de Rijn) bij de Jullana- brug. Een van de Jongetjes duwde de ander, de 3-jarlge Nonny Mèndes uit Spanje afkomstig en nu wonende ln de Zuider-Nassaustraat ln het water. Een elfjarig meisje dat langs kwam fietsen, zag het ongeval gebeuren en rende, na haar schoenen en sokken te hebben uitgetrokken, naar de waterkant waar ze aanvankelijk niets zag. Het tweede Jongetje, dat de veroorzaker was van het gebeuren, was reeds verdwenen. Plotseling zag het meisje, de elfjarige Ansje van Willigen, een handje boven het water uitsteken. Ze kon het grijpen en het jongetje uit het water trekken. Het Jongetje had, behoudens een nat pak, geen letsel. De Leidse Bona Stairs moeten zon- ig-middag a.s. weer naar Amsterdam n hun tweede wedstrijd in het Lew Lake toernooi te spelen en wel tegen het Delftse Punch, Dit kan, en zal ook wel, een spannende strijd te zien ge ven- Enerzijds is het de vraag of de Stars-aanval een afdoende antwoord zal weten te vinden op de zeer straf fe, doch ook soepele verdediging van de Delftse studenten, anderzijds of de spelers van Punch, die tot nog toe pas weinig getraind hebben, reeds genoeg conditie en trefzekerheid hebben om de wedstrijd met succes te kunnen be ëindigen. Wanneer de Bona Stars een hoog tempo, dus veel break spelen en als dit niet lukt, datgene wat op de training ingestudeerd is, proberen toe te passen, hebben zij een reëele kans om te winnen en zo bij de laatste 4 te eindigen. Opstelling: Th. Bark; A. en P. de Jong; C. Pley; H. Stol; H. van Mame ren; P. Ruysenaars; C. den Hollander. teit, die hem in staat stelde zyn be zoek aan Nederland niet alleen een wetenschappelijke maar ook een toe ristische aantrekkelijkheid mee te ge- Eerste paal voor C A-atelier te Katwijk Aan de Hoomealaan te Katwijk werd gisteren in opdracht van de N.V. Natio nale Confectie Industrie (CenA) de eerste paal geslagen voor de bouw van een confectie-atelier. Het ontwerp is van het architecten bureau D. T. van Manen H.B.O. te Voorschoten. De werkzaamheden wor den uitgevoerd door Bouw- en Aanne mingsbedrijf A. B. Loman te Huizen, terwijl de airconditioning van het ge bouw wordt verzorgd door het Tech nisch Installatiebureau J. J. de Jong ln Sluitingsuur café's in Oegstgeest later? Donderdag a.s. komt do raad var Oegstgeest bijeen en gaat zich dan ondci het sluitingsuur var diverse inrichtingen als café's Het sluitingsuur was vastgesteld op I uur, maar daaraan Is toegevoegd, dat de burgemeester ln bijzondere om standigheden en te zijner beoordeling het tijdstip van sluiting later kan stel len. De eigenaars van de meeste hore cabedrijven hebben zich tot het college gewend met het verzoek het sluitlngs- te wQzigen van 24 uur tot 1 uur. voeren als motief aan, dat ln Lel den reeds geruime tijd het sluitingsuur op 1 uur is gesteld, waardoor een sterke .zuigkracht" op hun bedrijven uitgaat, waardoor zij ln concurentlepoaltle bena deeld worden. Gebleken la echter, dat ln Leiden het sluitingsuur ls vastgesteld op 24 uur, maar dat de burgemeester een permanente ontheffing daarvan kan geven. Voorgesteld wordt ln de bepa ling de woorden „ln bijzondere om standigheden" te schrappen. De burge meester Is dan bevoegd een permanen te ontheffing onder door hern te atollen voorwaarden te verstrekken. RIJNLANDSE PROCESSIE NAAR KEVELAER WAS EEN ZONNIG FEEST Begin dezer week vertrokken bij mooi 2er negen touringcars van Maarae en Kroon (tezamen pl.m. 370 pelgrims) In oostelijke richting. In „Tivoll" te Nij megen werd de koffie gebruikt en om ongeveer 13.30 uur kwam de karavaan ln Kevelaer aan. De rit was warm, want Inmiddels was de zon flink gaan schlj- Ieder kreeg ruimschoots tijd voor verfrissing en een hapje eten, waar- jm 4 uur de plechtige Intocht plaats vond. Het werd een feestelijke tocht, zonovergoten, onder de klanken van de muziekvereniging „Liefde voor harmo nie" uit Roelofarendsveen, welk korps dit jaar voor het eerst de muzikale be geleiding verzorgde. In de basiliek werd door deken Th. in Nlekerk van Roelofarendsveen een kort openingswoord gesproken. „Wij gaan naar Kevelaer", aldus de deken „om te luisteren naar Maria, die zo sterk is voorgegaan ln liefde voor en geloof ln de Heer. Een bede vaart ls een boetedoening en als zoda- een zeer goede voorbereiding voor echte Eucharistieviering. Laten wij bidden, dat wy steeds beter en echter mogen leren bidden, om aldus ons ge loof op de juiste wijze te beleven." Hierna werd de processiekaars ln de Kaarsenkapel geplaatst, waarna leder vrijaf was tot 19.30 uur. Het plechtig Lof werd gecelebreerd door deken Van Niekerk, pater A. Dor- resteljn O.F.M. uit Haarlem hield de predikatie. Pater Dorresteljn hield de pelgrims het Christendom voor als een levensprogramma Na het Lof werden enkele pelgrims gehuldigd, die 50, resp. 40 of 25 maal deze bedevaart hebben meegemaakt. Het betrof de heren Van I)||k nlt Haar lem, S. P. Hoogervorst alt Ter Aar, Th. d. Meer Jac.zn., Th. v. d. Meer J.zn. i Bert v. d. Meer G.zn., allen uit Roelof arendsveen. De eerste dag werd besloten met een Lichtprocessie rond de Genade- en Kaar senkapellen. DE TWEEDE DAG Dinsdag werd om 10 uur de H. Eucha ristie gevierd. Deken Van Nlekerk was hoofdcelebrant, terwijl de andere aan wezige priesters (w.o. pastoor J. van Ro8sum uit Langeraar) concelebreerden. Het Duitse koor van de basiliek voer de een meerstemmige H. Mis uit van Falst, voor jongens en heren, orgel en blaasmuziek. In de middaguren werd (ln parochiële groepen) de Kruisweg gebeden, wat in een fraai park, waar de zon tussen de bomen speelt, nauwelijks als een boete doening kon worden beschouwd. Des avonds volgde de grote Lichtprocessie naar de 122e statie. Het was prachtig weer en bladstil, zodat ieder de zeer- eerwaarde heer Drost uitstekend kon verstaan. Woensdagmorgen werd om 7.30 uur de H. Eucharistie gevierd voor alle overleden leden van de broederschap. Het Duitse koor voerde een meer stemmige H. Mis van Requiem uit. Om 11 uur volgde de uittocht. In de kerk van Oud-Kevclaer sprak pater Houtsma O.Carm uit Aalsmeer een kort woord ten afscheid. Om 3 uur 's middags werd de thuis reis aanvaard. Na een plezierig opont houd in Tivoll te Nijmegen, waren allen tussen 19.30 en 20.30 uur weer thuis. Het buitengewoon mooie zomerweer heeft er stellig toe bijgedragen, dat al len op een paar welbestede dagen kun nen terugzien. Ook 's avonds was het nog heerlijk bulten, zodat menigeen nog even een ommetje maakte. Het was, zoals een van de pelgrims opmerkte: „Schrijf mij maar vast op voor het vol gend Jaar", VOORSCHOTEN Spannende strijd DE KLSBERG— DE BLAUWE TORNADO'S Voor de eerste ronde In de strijd om de Kleine Europa-cup had de St.-Jozef school uit Voorschoten beter bekend als De Blauwe Tornado's geloot tegen de sterke Elsbergschool uit Leidschcn- dam. Gistermiddag traden deze twee sterke cup-fighters op het prachtige Leldschendamse sport-complex tegen el kaar aan ln 't veld. Honderden toe schouwers omzoomden het terrein, ge wapend met toeters en spandoeken. De Elsbergers, gesteund door hun enthousiast thuisfront, gingen direct in het offensief, maar het eerste succes Kwam aan de andere kant toen na prach tig aangeven van linksbuiten Pim Koe mans diens broer Rik Koemans onhoud baar inschoot (01). Even zakten de Elsbergers af en 't was dan ook Dik Does. die er voor de Tornado's 02 van maakte. Nog voor rust echter bracht Dlc- derlk Scholten met een mooi doelpunt do stand op 12. Na de hervatting zag hot er aanvan kelijk naar uit, dat de Voorschotenaren een gemakkelijke overwinning zouden behalen, want achtereenvolgens scoorden Ronnie Ammerlaan, Rik Koemans en nogmaals Ronnie Ammerlaan met een prachtig afstandsschot van zeker 30 m. (15). Nu echter kwam de Elsberg school geweldig opzetten. Marcel Kou- wenhoven maakte er binnen 10 minuten 35 van (eenmaal uit een vrije trap) en ca. 5 minuten voor het einde passeer de de snelle linksbuiten Herman Jans drie Tornado-verdedigers Inclusief de keeper 45!! Fanatiek verdedigden nu de Blauwe Tornado's en toen de voortref felijk leidende scheidsrechter Aarts ten slotte voor de laatste maal floot, haalde „alles wat Voorschoten was" verlicht adem. De wedstrijd was spannend en sportlef. Half jaar voor vrouw die baby om het leven bracht De Haagse rechtbank veroordeelde gisteren de 29-jarlge weduwe Anna 11. uit Bodegraven, terzake van kinderdood slag tot ze*, maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwanrde!(Jk en aftrek van de tjjd in voorarrest door gebracht. Haar echtgenoot was door een auto-ongeluk om het leven gekomen, In verband waarmee de bestuurder van de auto wegens veroorzaken van dood door schuld tot gevangenisstraf werd veroor deeld. Toen deze man op vrije voeten kwam ontstond er een relatie met de vrouw van het slachtoffer. De man weigerde evenwel de baby, die als gevolg van die verhouding werd geboren, to erkennen en eveneens om de vrouw te huwen. Zodra op 26 oktober van het vorig Jaar de baby, een meisje, werd geboren, bracht de vrouw het door verstikking om het leven en wierp het lijkje enkele dagen daarna ln het water, Toen In december een baby uit het water werd opgehaald en aanvankelijk een ander echtpaar van de moord werd verdacht, ging de vrouw zich bij do politie melden. De officier van Justitie had bij diens els van 30 weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, rekening gehou den met do moeilijke situatie, waarin de verdachte door dit alles was komen te verkeren-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3