Een duif is een atleet Jaarsma lonkt al naar atoomenergie Ontslagen personeel bezet gesloten ziekenhuis Maaseik Fatale droogte in deel Haïti VRIJDAG 30 AUGUSTUS 196S PAGINA 0 Eeuwfeest van „Stoomfabriek van ijzerwerken" HILVERSUM. „In de iets verdere toekomst zie ik de atoom energie van belang worden, zeg: over tien tot vijftien jaar. Of we ermee bezig zijn? (aarzeling). Wat is atoomenergie? Het is elektriciteit ik bedoel: het wordt als elektriciteit de huizen binnengebracht. En met elektrici teit zijn we in zekere mate bezig. We experimenteren. Als 't straks zover is, zal Jaarsma erbij zijn". Dat is dan een hele stap, als men be gint te rekenen bij de salamandertjes, waarmee de NV Koninklijke Haarden- fabriek E. M. Jaarsma zijn eerste faam verwierf, maar sindsdien zijn er ook honderd jaar verlopen. Het eeuwfeest van het bedrijf is voor concerndirec teur Eduard S. Jaarsma (48, achter- leinkind van de stichter Everhardus Mennes Jaarsma) aanleiding om de deur van zijn gesloten N.V. op een kier te zetten. Veel blijft verhuld, want de concurrent hört mit en die heeft met de omzet van Jaarsma, met de winst en met de concrete toekomstplannen niets te maken. „We zijn beste vrien den", zegt Eduard S. „Maar zaken zijn zaken". Hij vraagt zijn neef ir. Rienk S. Jaarsma, die in het belenden de vertrek eveneens op een directieze tel troont, of hij ook bij het interview wil zijn, maar Rienk S. heeft het te Een paar gespreksflarden verder vat hij de honderd succesvolle bestaansja ren van zijn bedrijf aldus samen: „In goede harmonie een goed produkt ma ken, dat is alles. In je reparatie-afde ling een kachel terug krijgen, die tach tig jaar oud is, omdat er een nieuw rooster in moet.... Dan lever je toch wel kwaliteit." Het begon, zo blijkt, in 1868 in Sneek, waar overgrootvader Everhardus een stoomfabriek van ijzerwerken opzette, die hij in de plechtstatige stijl van die tijd „De Nijverheid" noemde. Hij had een knecht en een hulpje. Achterklein zoon Eduard: „Wat hij maakte? Al les, wat van ijzer was. Schaatsen, messen, molens voor snijbonen, noem maar op. Maar hij begon al gauw met brandkasten en kolomkachels en rond 1880 schakelde hij helemaal over op kachels en haarden. Waarom? Tja, dat was zo'n flits... het principe, dat wij nu ook nog huldigen: er viel aan te ver dienen. Het maken van kachels was in die tijd stukwerk; het gebeurde door de plaatseijke smid. Wij waren de eer sten, die met een geïndustrialiseerde opzet begonnen. We lagen helemaal Geprofiteerd In 1904 liet Jaarsma een complete straat bouwen in Hilversum, waar zijn tachtig werknemers met hun gezinnen konden wonen en verplaatste hij zijn Op alle fronten worden de sportpre staties tot het uiterste opgevoerd. Records worden vaak meermalen in één seizoen gebroken, waarbij presta ties worden verwezenlijkt, die voor heen niet mogelijk werden geacht. De oorzaak hiervan moet niet alleen bij de kwaliteit van de atleten worden gezocht: een grote rol in deze spe len de veranderde inzichten omtrent voeding, training, mentale voorberei- In de duivensport is men in deze ontwikkeling ook niet achter gebleven. De serieuze postduivenhouder be schouwt zijn duiven als atleten, die het hele jaar door, maar vooral ge durende het wedstrijdseizoen, met de grootste zorg omringd worden. Het resultaat is er dan ook naar, en komt vooral tot uiting, wanneer we de wedvluchtuitslagen van 30 jaar ge leden vergelijken met die van heden. Vroeger werd het als een grote pres tatie beschouwd, als een duif, onge acht de tijd die hij daarvoor nodig had, van een lange-afstandsvlucht (700-900 km.) thuis kwam. Thans kan een aankomst, een uur na die van de winnaar, ai te laat zijn voor de klas sering in de uitslag. Zelfs bij ongun stige weersomstandigheden zijn tegen woordig de prijswinnaars met een halve week wel thuis. Oorzaak van deze betere prestaties: meer vakkennis van de duivenhou- ders, waardoor betere verzorging, in de meest uitgebreide zin van dat woord, van de duiven. De duivenhokken De tijd, dat de duiven, gehuis vest in een kippenhok of op een zol dertje boven een varkenshok e.d., top prestaties verrichten, is voorbij. (Hoe wel ook hier de uitzondering de re gel bevestigt). Om goed gezond en in de juiste conditie te kunnen blijven, behoeven de duiven zuivere, onbedor ven lucht, zoveel mogelijk constante temperatuur, zon en droogte. Ook is van belang, dat de duiven zich thuis voelen op het hok, dat iedere duif dus een eigen plaatsje naar zijn zin heeft. Met de bouw van de hokken wordt hier dus rekening mee gehou den. Om frisse lucht in de hokken te verkrijgen, zonder dat dit aanleiding geeft tot tocht, worden de daken van ventillatie-openingen voorzien, (oud- Hollandse dakpannen, golfpannen, golfplaten) en tevens wordt een dub bel plafond aangebracht, met ook weer een opening, op een plaats, waar de duiven er geen last van hebben. Dit houdt een constante luchtdoor- stroming in stand, die van groot be lang is i.v.m. het zuurstof- en vocht gehalte van de lucht in het hok. De ramen en invliegopeningen worden zo veel mogelijk op het oosten of zuid oosten geplaatst, (Droge wind, aoni De grootte van het hok dient te zijn aangepast aan het aantal te houden duiven. Duivenvoer Uit onwetendheid of gemakzucht nam men het voorheen niet zo nauw met het duivenvoer. Diegenen, die wel be lang hechtten aan de juiste voerme- thode (voersamenstelling en hoe veelheid) hebben dit aan hun resul taten op de wedvluchten kunnen mer ken. De voederhandel heeft zich in deze niet onbetuigd gelaten, en brengt wetenschappelijk samengesteld dui venvoer in de handel, verschillend voor elk jaargetij, waarin alle gra nen en zaden aanwezig zijn, die de duiven op dat moment nodig hebben. Rest voor de duivenhouder slechts oordelen over de hoeveelheid van het aan de duiven te verstrekken voer, waarbij het gewicht van de duiven nauwlettend in de gaten moet worden gehouden, omdat dit gewicht vaak van doorslaggevend belang is voor het al dan niet winnen van „vroege" prijzen. Vooral als een duif jongen heeft, komen de natuurlijke instincten weer boven. Als gevolg hiervan trekken dan vrijwel alle duiven naar het open veld, waar ze groen voer, gekiemde granen, grond steentjes enz. zoeken, waarvan ze „weten", dat dit nodig is voor een gezonde groei van hun jongen. Ook de oude duiven zelf heb ben behoefte aan deze zaken. De dui ven krijgen op het hok roodsteen, ge malen schelpen, houtskool, mineralen, /itaminen enz. Toch, als ze jongen heb- Drie arrestaties na moord op VS-ambassadeur GUATEMALA (Rtr) De politie in de stad Guatamala heeft drie personen, onder wie een student, aangehouden voor ondervraging in verband met de moord op de Amerikaanse ambassadeur John Mein, die woensdag op klaarlichte dag werd doodgeschoten. Een ondergrondse communistische or ganisatie, die zich de „strijdkrachten van het verzet" noemt, heeft laten weten dat zij verantwoordelijk is voor de aan slag op de ambassadeur. Men had hem als gijzelaar willen vasthouden om hem uit te wisselen tegen gevangengenomen leden van de verzetsbeweging. Na de moord heeft president Julio Cesar Mendez de staat van beleg voor het land afgekondigd. Er is bevel go- geven voor drie dagen nationale rowy. ben, verkiezen de meeste de vrije na tuur boven de fabrieksartikelen. Om dat het vaak om grote aantallen dui ven gaaL.is^ide.schade- die _ae. -aan richten vaak aanzienlijk, te meeiv waar het om landbouwgronden gaat. Het is de eigenaars van deze gron den dan ook niet kwalijk te nemen, dat ze maatrègelen nemen tegen de ze plundering! Er wordt met vergif gewerkt, en er wordt op de duiven ge schoten. Gelukkig hebben de belang hebbenden (postduivenhouders en landbouwers) begrip voor eikaars moeilijkheden, hetgeen is geresulteerd in een overeenkomst, die bepaalt, dat de postduivenhouders in een bepaald gedeelte van het jaar hun duiven niet mogen laten uitvliegen voor de avond, en de landbouwers verbiedt om 's avonds op de duiven te schieten of ze te vergiftigen. Hoewel voor beide partijen deze re geling wel iets te wensen overlaat, is dit toch een stap in de goede rich ting naar de oplossing van een pro bleem, dat vermoedelijk wel nooit uit de wereld zal raken. Jong geleerd is oud gedaan. Als de duiven plus minus 9 weken oud zijn, kunnen zal al worden afgericht, wat betekent, dat de duiven enkele ma len op een paar kilometer afstand van het hok worden losgelaten. Langza merhand wordt deze afstand opge voerd, zodat tegen de tijd, dat de wedstrijden voor de jonge duiven wor den gehouden, de jonge vogels vaak verrassend snel de weg naar het hok weten te vinden. Merkwaardig is het dat de jongere vogels veelal „vlug ger van begrip" zijn dan de iets oude re vogels. Trucjes Buiten de perfecte lichamelijke condi tie wordt ook veel aandacht geschon ken aan het moreel van de duiven. Het is een feit, dal een duif een feil loos geheugen heeft, wat kan worden afgeleid uit om. het volgende: zelfs als een duif vele jaren vermist is ge weest, en dan toch weer het hok be reikt, vliegt hij onmiddellijk zijn oude broedhok in, dat dan toch meestal al lang in bezit is van een ander stel duiven. Als de „baas" er niet tussen komt, vecht hij zich letterlijk invali de om de indringers te verjagen. Mede dank zij dit geheugen is het mogelijk de prestaties van de duiven op te voeren. Dat kan op verschillen de manieren. Bijv. men zorgt ervoor, dat de wedstrijdduiven een hekel krij gen aan een bepaalde duif, door deze regelmatig in de diverse broedhokken te zetten. Na enkele weken kunnen de duiven deze plaagduif, ook wel „beul" genoemd, niet meer „luchten of zien". Nu neemt men deze beul van het hok weg tot enkele minuten voor het inkorven van de vliegduiven Als men dan de beul in het hok lus laat, slaan alle duiven hun broedhok te verdedigen, waarna ze in de mand worden gedaan. Ze zullen met de meest mogelijke spoed huiswaarts ke ren, bang als /.e zijn, dat de beul in „hun" broedhok zal zitten. Bijna alle duivenhouders kennen de theorie van het duivenhouden uit het hoofd. Toch zijn het veelal dezelfde namen, die we in de top van de wed vluchtuitslagen tegen komen, toch zijn het (bijna altijd) dezelfden, die nau welijks enkele prijsjes in een seizoen winnen. Toch besteedt de laatste ca-* tegorie zeker zoveel tijd aan zijn hob by dan de eerste. Wat daar de oor zaak van is? Misschien verschil in kwaliteit duiven. Misschien verschil in interpretatie van de theoretische voorschriften. Misschien gebrek aan feeling om een kolonie duiven goed te leiden, d.w.z. zo te leiden, dat de juiste voorwaarden aanwezig zijn om veie vroege prijzen te kunnen winnen. bedrijf naar die stad. Sneek was hem niet centraal genoeg meer, het Gooi bood hem ruimte te over op een maagdelijk stuk hei en een belangrijke spoorverbinding voor de deur op de koop toe. De hei is inmiddels versteend tot stad, maar Jaarsma staat nog bla kend op dezelfde plaats. 530 perso neelsleden zijn er nu en de produktie beloopt 'n kleine honderdduizend haar den per jaar. De kolenhaarden, die Jaarsma zijn faam hebben gegeven, worden bijna niet meer gemaakt en dan nog slechts De plaatwerkenj, een stampende toestand, doende zijn aandeel te leveren in de (geheime!) omzet van Jaarsma. voor de export naar België, Duitsland, Frankrijk en Zuid-Afrika. Er gaat 5 percent van de produktie inzitten. De produktie van oliekachels is drie jaar geleden gestaakt. Eduard Jaarsma: „We hebben het bewust laten vallen. We zagen meer in gas". Hij blijkt ge weten te hebben, waar de klepel hing. toen de bel van Slochteren ging luiden. „.Het aardgas kwam als een schok, maar dan in positieve zin. We hebben er meteen van geprofiteerd. Dank zij de goede gastechnici, die we konden aantrekken en het up-to-date laborato rium dat we inrichtten, waren we klaar toen 't eerste aardgas door de buizen heen binnenstroomde. Wij wa ren de eerste fabriek van kolen- en oliehaarden, wiens gasapparatuur door het Gas Instituut officieel werd goed gekeurd". Zal de markt voor gashaarden, waar op het bedrijf zich zo gretig geworpen heeft, binnenkort niet verzadigd zijn en wat dan? Jaarsma: „Momenteel brengt de totale Nederl. industrie inclusief import meer dan een half miljoen gas haarden per jaar op de markt. Ik dacht, dat we de komende twee jaar geleide lijk zullen afzakken tot 350.000 en dat dit cijfer vervolgens constant zal blij ven. Mensen, die hun haard willen ver vangen en zo. De mensen kopen tegen woordig makkelijker ze zijn gauwer op iets uitgekeken. Daarom is behalve de goede kwaliteit ook het model van Modegevoelig De haard is een modcgcvoclig artikel geworden. Als leiddraad dient min of meer de meubelindustrie. Er is tegen woordig 'n hang naar 't klassieke en het romantische vooral bij Jongge trouwde paartjes. Die trend vind je bij onze modellen terug, al leveren we na tuurlijk ook de strakke moderne stijl. Of we de meubelindustrie dankbaar zijn voor haar grillen? Dat weet ik zo net niet. Het ontwikkelen van nieuwe modellen kost veel geld. Laat ik zeg- Hoe dan ook: bij dat constante markt- volume van 350.000 gashaarden, dat ei- straks zal zijn, kunnen we nog wel wat verkopen, als we vasthouden aan de 3 eisen, waaraan Jaarsma altijd zijn succes te danken heeft gehad: aantrdk- kelije modellen, optimale kwaliteit en een goede service. Maar daarnaast zoe ken we iets anders. Het zou slecht be leid zijn, als we dat niet deden. Wie zegt: het gaat goed, en niet doets, doet het fout. We leven tevreden, maar we willen tevreden blijven Leven. We heb ben 100 jaar achter ons maar we willen er de komende honderd jaar ook zijn. In welke richting we denken? Dal ga ik echt niet zeggen. Er zijn meer men sen, die de krant lezen Laat ik het zo stellen: we zoeken domweg naar we gen om onze produktiebasis te verbre den. Aan fusie denken we niet. Wel zijn we, zonder iets op het oog te hebben, bereid tot samenwerking Ik kan me voorstellen, dat we iets voor een ander zouden gaan doen plaatwerk, email leerwerk. moffelen en dat een an der iets voor ons gaat doen. We komen v oorlopig ook niet op de beurs. We zijn zeer gezond". Mensenwerk Tot de welvaart van Jaarsma draagt in steeds belangrijker male de afdeling centrale verwarming bij, die een apar te directeur heeft, de heer F. Sloot- man. In 1938 opgezet, levert hij thans reeds 20 procent van Jaarsma's gehei me omzet. „Hij is uitgegroeid tot een afdeling, die elk project tot een goede oplossing kan brengen", zegt Eduard S. tevreden. „We hebben de verwar ming verzorgd van kazernes en zie kenhuizen. We hebben een vaste rela tie met de Staatsmijnen in Limburg We hebben voor een ziekenhuis de airconditioning gemaakt en de aanleg van het sanitair verzorgd. Ook de lei dingen voor lachgas en zuurstof. Bij elkaar wel 57 kilometer, geloof ik. Het is gewoon een kwestie van de goe de mensen hebben. We hebben zeer be kwame verwarmingstechnici in dienst. Iets kan nog zo mooi zijn het wordt gedaan door mensen". Het romantische model is „in", vooral bij jonggehuwden. Speciaal voor hen is deze „Sorrento" ontworpen. Maltha als enige achter encycliek KEULEN (KNP) De Nijmeegse hoogleraar in de dogmatiek, prof. Mal tha O.P., heeft op een discussie-avond In Keulen de encycliek Humanae Vitae verdedigd. Hij was de enige van de dis cussianten die zich achter de encycliek plaatste. maltha vond, dat de Paus verplicht whs de continuïteit van de kerkelijke leer te handhaven. Hij toonde zich bang voor het gevaar dat velen proberen de katholieke standpunten prijs te geven en zich aan te passen aan de opvattin gen van protestanten en humanisten. Zijns inziens waren de argumenten niet dwingend genoeg on) de kerkelijke leer over de geboortenregeling te verande ren. Maltha kreeg sterke tegenstdand van prof Franz Bbckle, moraal theoloog uit Bonn en van prof. George Scherer, fi losoof uit Essen. Zij noemden de ency cliek onwetenschappeli jk en vonden han- having van de traditie om de traditie een zinloze zaak. üok het argument dat het gebruik van antlconceptionele midde len lot seksuele losbandigheid zou lel den. wezen zij van de hand. Uit Athene wordt vernomen, dat de Grieks-orthodo xe Kerk zich achter de encycliek heeft geplaats. In een schrijven aan priesters en gelovigen zeggen de bisschoppen, dat het motief voor hun standpunt is ge legen in „nationale belangen". Er moe ten namelijk meer kinderen komen, me nen zij. Vandaar dat hun brief niet In gaat op de ethische of pastorale pro blematiek. Mede om die reden wordt het schrijven door vele priesters en ge lovigen heftig bekritiseerd. We nemen elke patiënt aan (Van onze correspondent) MAASEIK In de hal van het zieken huis van Maaseik staat een bus waarin veel mensen geld deponeren. Iedereen, die zich solidair verklaart met dc „be zettingsactie". die het verplegend perso neel is begonnen, wordt uitgenodigd een bijdrage te leveren in de kosten van het levensonderhoud van verplegers, ver pleegsters en werksters, die dag en nacht aanwezig blijven. „Van do opbrengst kunnen we gemak kelijk leven", zegt actielelder Alphons Leun, „heel Maaseik is solidair met ons. Zelfs ons eten wordt tegen een klei ne vergoeding door inwoners van Maas eik klaar gemaakt en aangevoerd". De „bezetters", en daar zijn mensen bij die eigenlijk vakantie hebben en personeel, dat reeds ontslagen Is, weigeren in de lege ziekenhuisbedden te slapen. „We willen dat in het ziekenhuis alles nog be ter marcheert dan anders en daarom slapen wo in slaapzakken en op veldbed den in de ruimten, die niet voor de zie kenverpleging nodig sijn", zegt de heer Leurs. Gisteren werd de slaapzaal ont ruimd omdat er bedjes dienden te wor den geplaatst voor kindoren, die een keeloperatie moesten ondergaan. Het slaapgerlef ging aan de kant en de kin deren van de gehuwde verpleegsters, die anders de hele dag op deze zaal ver blijven, moeste donderdag bij familie leden worden ondergebracht. Dp „bezet ters" zijn vol goede moed. Enig resul taat hebben ze reed> geboekt de op dracht aan de ambulancedienst om geen mensen meer naar het ziekenhuis van Maaseik te brengen, is ingetrokken. Het verplegend personeel blijft in het zieken huis en zal zonodig op 15 september tot de officiële bezetting overgaan. Van de eerder aangekondigde maatre gelen van de raad an behoor om mm 1 september geen zieken meer toe te la- ten. verwacht men niet veel resultaat. „Wij nemen iedere zieke aan'", zegt de heer Leurs. Geen antwoord geeft hij op onze vraag of hij zich in deze gerugge- steund'weet door de huisartsen, die, om dat zij uiteraard ook niet bl) een sluiting gebaat zijn, na 1 september ongetwij feld zoveel mogelijk zieken naar het zie kenhuis van Maaseik zullen sturen. In tussen gaan de besprekingen maar door. Woensdagavond vergaderden do bemid delaars mr. Smets (lid van GedlStaten) en burgemeester Claessen met de raad van beheer. Het resultaat van deze be sprekingen, waarin mr. Smets het stand punt van de huisartsen uiteen zette, was aldus voorzitter Bleuk van de raad van beheer hoopvol. Donderdagmiddag kwamen afgevaardigden van het minis terie van Volksgezondheid een belang rijke besprekingen van zaterdag aan staande met dc minister zelf, voorbe reiden. Zij hebben de raad van beheer en de huisartsen duidelijk gemaakt dat de minister concrete overeenkomsten en garanties verwacht. Tijdens de vergade ring tussen raad van beheer en huisart sen die daarna volgde, bleek dal de kans op een oplossing van hel conflict zeker aanwezig is. De moeilijkheid is alleen nog dat heide partijen hetzelfde uitgangspunt hebben: er mag geen over winnaar maar mag ook geen overwon nene uit de bus komen. Zwarte vlaggen hangen nog aan de kerkdeur evenals di opschriften „rijker dan goud Is uw ge loof" en „rijker dan goud is uw dokter". PORT AU PRINCE (Rtr) In het Noord-Westen van Haïti heeft een drong- tcperiode geheerst van anderhalf Jaar, die volgens buitenlandse waarnemers een hongersnood heeft veroorzaukt, die te vergelijken is met de toestanden in Biafra. Officieel is bekend, dat In oen district alleen al meer dan vierhonderd mensen van honger zijn omgekomen ia het tijdvak van mei tot juli.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9