RADIO DONAU NAM AFSCHEID „Vrije stemmen' zwijgen weer Zenders verstopt of over gedragen Geheim protocol stelt zware eisen Kroonprins Harald gehuwd met Sonja Yietkong roept op lot aanval In kathedraal van Oslo Weer meer studenten universiteit Nijmegen Militairen niet onheus behandeld Ambtenaar geen anonieme werknemer Zelf doen geeft dag winst PTT- verliest race van Boerenleenbank MAATSCHAPSVISSERS VINDEN BEGRIP BIJ MINISTER ROOLVINK Demonstratie in Den Haag gaat niet door Succes voor rekeningen bij boerenleenbanken VRIJDAG 30 AUCüoiuc DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De geheime zenders die zo goed heb ben gewerkt, zijn thans verstopt of overgegaan in de handen van degenen die ze zullen gebruiken voor officiële doeleinden. Sommige sprekers die veelal met door ontroering verstikte stem het nieuws omriepen, zullen niet meer worden gehoord. De ma: die spraken zijn terug in hun betrek kingen van voor de crisis. Enkelen zul len wellicht enige tijd onderduiken. Het laatst gehoorde station dat zich nog „vrij en wettig" noemde was de Slowaakse zender „Donau", die dagen lang heeft uitgezonden vanuit een ge heime plaats buiten de Slowaakse hoofdstad Bratislava. Het station heeft gisteren in het mid daguur afscheid genomen, zijn luisteraars beleefd bedankt voor hun aandacht en meegedeeld, dat technici en sprekers te rug zouden keren in hun vroegere be trekkingen. Het voornaamste Praagse station heeft enige tijd letterlkij onder vuur gewerkt. Enkele uren nadat de troepen van het Pact van Warschau waren binnengeval len deelde het dit vanuit zijn studi's over zijn gewone golflengten aan de wereld mee. Terwijl schoten kraakten buiten het in de nabijheid van het Wen- ceslausplein gelegen gebouw, riep het de bevolking op, zich trouw te tonen" jan- premier Oldrich Chei-nik en partij leider Alexander Dubcek. Terwijl het gebouw van de radio door de invallers werd bestormd en bezet, duurden de uitzendingen met nauwelijks een onderbreking voort. De microfoons waren inderhaast overgebracht naar een geïmproviseerde studio in een naburig huis. Toen het zelfs daar te moeilijk werd, bracht men de studio over naar een van de voorsteden van de stad. Aan het Tsjecho-Slowaakse leger werd verzocht het nodige materieel te lenen. AMSTERDAM (ANP) De Neder lands-Belgische co-produktie „M. Ha- wardam" is uitgenodigd voor het film festival in Londen in november. Hoofd rollen in de film worden gespeeld door Ellen Vogel en Hilda Uitterlinden. De produktie is van Rob Dumee/Park- film N.V.-Sofidok. Het scenario is van Jan- Blokker. De regie is van Harry Kümel. Dictaat van Moskou WENEN (A.P.) De vrije stemenm van Tsjecho-Slowakije zijn eindelijk tot zwijgen ge komen. Hun taak was per slot van rekening vervuld. Een week lang hadden zij de wereld verteld wat in hun land gebeurde, toen weinig anderen dit konden doen. Gisteren zijn zij een voor een uit de ether verdwenen. Van nu af zal Tsjecho- Slowakije hoogstwaarschijnlijk met slechts één stem spreken en wel met een officiële. Reorganisatie van regering, gedwongen breuk met Westen HAMBURG (DPA) Volgens inlich tingen van welingelichte züde be staat er naast het communiqué over de Russisch-Tsjechoslowaakse onder handelingen in Moskou nog een pro tocol waarin Tsjecho-Slowakije voor waarden gesteld zouden zijn. De Rusen zouden evenwel van de ver tegenwoordigers van Tsjecho-Slowa kije geen handtekeningen onder dit protocol geëist hebben. Wel zouden de Tsjechen het officiële communi qué ondertekend hebben terwijl zij van het bestaan van het protocol afwisten. Op grondvan de door DPA verkre gen inlichtingen, die wellicht nog niet volledig zijn, zouden in elk geval de volgende voorwaarden gesteld zijn: 1. De communistische partij moet bij de politieke leiding deb oventoon voeren, waarbij parlement en rege ring op het tweede plan komen. 2. De regering in Praag moet gere organiseerd worden. Aangenomen wordt, dat minister van Buitenlandse Zaken, dr. Jiri Hajek en vice-pre- mier, dr. Ota Sik, vervangen moeten worden. 3. Tegenover collaborateurs mag niet gediscrimineerd worden. 4. Tsjecho-Slowaïqje moet van elke financiële steun uit Kapitalistische landen en van de wereldbank afzien. De enige economische binding met het buitenland moet de Comecon blijven (de raad voor onderlinge eco nomische steun van de Oosteuropese landen). 5. Naast opheffing van de persvrij heid moet een zuivering uitgevoerd worden onder de Tsjecho-Slowaakse en in Praag werkzame buitenlandse journalisten. De buitenlandse journa listen ln Tsjecho-Slowakije moeten onder scherp toezicht staan. 0. Er moeten strenge bepalingen ko men voor het binnenkomen en ver laten van Tsjecho-Slowakije. 7. Bij het onderhouden van betrek kingen tussen Tsjecho-Slowakije moet rekening gehouden worden mbet de betrekkingen tussen West- en Oost- Duitsland. 8. Er dient overleg te zijn tussen de landen van het Warschaupact in alle kwesties van de betrekkingen met 9. Tsjecho-Slowakije moet zich dis- tanciëren van Roemenië en Zuid- Slavië. 10. De Tsjecho-Slowaakse strijd krachten moeten volkomen onderge schikt zijn aan het oppercommando van het pact van Warschan. HONGKONG (AP) Het Nationale bevrijdingsfront van Zuid-Vietnam heeft via radio Hanoi een beroep gedaan op haar soldaten en aanhangers om in geheel centraal Zuid-Vietnam „de vij and aan te vallen, te vernietigen en te verpletteren in het nieuwe algemene of- fenzief dat nu op gang komt". In het bericht werd gezegd dat „hef tige aanvallen tegen de Amerikanen en de marionettenvijand (Zuid-Vietnam) overal in centraal Zuid-Vietnam zijn be gonnen en de situatie overal zeer gun stig is voor grote overwinningen". OSLO. (Reuter) In de driehonderd jaar oude kathedraal vun Oslo is gisteren het huwelijk voltrokken tussen kroonprins Harald van Noorwegen en de 31-Jarige Sonja Uaraldscn, dochter van een zakenman uit Oslo. Ongeveer 2800 soldaten stonden langs de route opgesteld die de stoet volgde van het koninklijk palels naar de kathedraal en duizenden mensen juichten het bruidspaar toe. De kroonprins droeg het donkerblauwe uniform van legerkapitein. De bruid was gekleed in een eenvoudige witte zijden japon, waarvan de driekwartmouweh waren afgezet met witte parels, diamanten en witte bloemen die overeenkwamen met haar bruidsboeket van witte fresia's, witte rozen en witte lelietjes van dalen. Bij aankomst in de kathedraal begeleidde koning Olav van Noorwegen de bruid naar het altaar, waarna de huwelijksplechtigheid begon. Dc bisschop van Oslo. dr. Fridtjof Birkeli, zei het bruidspaar dat zij trouw moet blijven aan het motto van koning Haakon 7 en koning Olav 5: „alles voor Noorwegen Onder de 850 gasten bevonden zich o.m. prins Claus der Nederlanden, koning Gustaaf Adolf van Zweden, koning Frêderik en koningin Ingrid van Denemarken, koning Boudewijn van België en de presidenten van Finland en IJsland. 's Avonds werd in het koninklijk paleis ter ere van het bruidspaar een diner voor 230 gasten gegeven. Er zijn geen plannen bekendgemaakt voor de huwelijksreis, maar men gist dat de jonggehuwden naar het Caraibisch gebied en Mexico zullen gaan. De kroonprins zal Noorwegen op de zeilwedstrijden tijdens de Olympische Spelen vertegenwoordigen. voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel, is met enlcele andere leden van de Tweede Kamer terug zijn bezoek aan Indo- De heer Van Thiel torste als een kleurige doos met orchideeën mee. (Van onze correspondent) NIJMEGEN In totaal 1354 nieuwe studenten hebben zich in de afgelopen week ingeschreven aan de kath. univer siteit te Nijmegen. Dit betekent weder om een stijging van 12 procent, nadat het vorige jaar een stijging van 10 pro eent (1208) was te constateren. Hoewel •lit in feite een onbillijkheid met zich brengt, heeft het college van curatoren in verband met het te grote aantal nieu we studenten in de geneeskunde, zich genoodzaakt gezien maatregelen te treffen om het aantal medische studen- Onderzoek naar smaadschrift in ochtendblad AMSTERDAM (ANP) Dc Amster damse officier van justitie, mr. W. Ton- ohens, heeft bij de rcchlcr'-eommissaris een gerechtelijk vooronderzoek gevor derd tegen de journalist J P. M. van Elswijk (Ilicrdcn) en dc adjunct-hoofd redacteur van Dc Telegraaf, de heer H. Goeman Borgcsius, naar aanleiding van een klacht over een artikel in die krant °P 20 juli j.l. over het rijksasiel „Dr. S. van Mesdag" in Groningen. De geneesheer-directeur van dit asiel de zenuwarts J. A. van Belkum, die in het artikel beschuldigd wordt van mis handeling van patiënten, had de klacht ingediend en de officier verzocht een strafvervolging in te stellen. Boven het door de heer Van Elswijk geschreven artikel stond als kop „meer cipier dan geneesheer". De heer Van Belkum werd er in gekenschetst als een sadist, die zijn patiënten op onmenselij ke wijze behandelt, Na bestudering van de processen-verbaal wordt bekeken of ci' een strafvervolging zal worden inge steld. ten te reguleren naar de maximale op namecapaciteit. De 1354 nieuwe studenten zijn als volgt over de diverse studierichtingen ver deeld, waarbij tussen haakjes de cijfers van het vorig jaar staan: godgeleerd heid 44 (85), letteren 141 (142), rech ten 206 (149), geneeskunde 365 (260) wis- en natuurkunde 250 (234), sociale wetenschappen 305 (253), terwijl de ove rigen zijn verdeeld over kleinere facul teiten of slechts enige lessen volgen. De eea6tejaars studenten zijn deze week bezig aan een intensieve intro ductieweek. Tal van onderwerpen ko men aan de orde. zoals sport, studie en studentenleven, studentenorganisaties, seksualiteit, maar ook bijvoorbeeld een onderwerp als „universiteit en gemeen te". Uiteraard zullen fora en discussie- bijeenkomsten niet ontbreken. j Geneeskunde Op grond van de opleidingscapaciteit in de verschillende onderwijsfazen van de studie in de geneeskunde worden absolu te maxima per jaarklasse vastgesteld. Op basis van tentamens en propaedeu- tische examens zal worden bepaald welke studenten worden toegelaten tot de practica van het volgend jaar. Op aandrang van de minister van Onder wijs en Wetenschappen zullen dit jaar 90 studenten worden toegelaten voor liet begin van de studie in de tandheelkunde. Dit gebeurt in goed vertrouwen op de tijdige realisering van een aantal voor zieningen, betreffende de omvang van de wetenschappelijke staf. Gebeurt dit niet tijdig, dan zullen ook hier aan het einde van het studiejaar regulerende maatregelen moeten worden getroffen. Medezeggenschap Op tal van debatavonden en forum discussies werd van de kant van studenten tegenover de aanwezige leden van de wetenschappelijke staf, hooglera ren en docenten de wens geuit in het begin van dit studiejaar per faculteit 'n openbare discussie te houden over za ken als de structuur van de faculteit, het studieprogramma en de doelstellin gen van de faculteit. De senatus contrac tus heeft inmiddels deze gedachte over genomen en voorgelegd aan de facultei ten, die alle positief hebben gereageerd met als gevolg dat tijdens de college uren en reeds in begin september deze discussies zullen plaatshebben. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Ik wil de uitdruk kelijke verzekering geven, dat men in de Nederlandse krijgsmacht voortdu rend let op het handhaven en bevor deren van de goede verhoudingen". Dit heeft minister Den Toom (De fensie) geantwoord aan het Tweede- Kamerlid Gransen (P. v. d. A), die een aantal gebeurtenissen had opge somd waarbij dienstplichtige soldaten door meerderen onheus zouden zijn behandeld. Het Kamerlid vroeg zich af, .of hierdoor de betiteling van het leger als autoritair, totalitair en pa triarchaal niet begrijpelijk werd. Minister Den Toom zei te menen, dat het onjuist is incidentele gevallen als algemene maatstaf te hanteren. Bovendien had hij de genoemde geval len laten onderzoeken en was daarbij tot de slotsom gekomen dat van een onheuse behandeling geen sprake zou zijn. De bewindsman vond derhalve, dat de genoemde omschrijvingen van het leger onverdiend zijn. AMSTERDAM (A.N.P.) In hetzelfde hotel (Krasnapolsky) in Amsterdam, waar 75 jaar geleden de Nederlandse bond van Gemeenteambtenaren werd opgericht, heeft deze bond vandaag z(Jn jaarlijks congres gehouden, dat dit keer een bij zondere tint kreeg door de jubileumvic- Nadat in besloten kring vanochtend het huishoudelijk gedeelte was behandeld, sprak vanmiddag in aanwezigheid van vele genodigden de ruim 80-jarige prof. dr. G. A. van Poelje, erelid van de bond, de feestrede uit. Met het oog op de toekomst zei voor zitter G. Grolleman vanmorgen in zijn openingswoord dat het beleid van de bond er op gericht moet zijn te voorko- dat de ambtenaar gedegradeerd wordt tot een anonieme werknemer, en )or te ijveren dat hij zijn eigen ge zicht, nl. dat van overheidsdienaar, be houdt. „Daarbij zullen wij er ook voor moeten hebben dat binnen het kader van het overheidspersoneel de gemeente ambtenaar zijn eigen plaats blijft inne- i, nl. die van dienaar te zijn van de locale gemeenschap." Deze richtlijnen gelden volgens hem in versterkte mate oor de toekomst, omdat in de sociaal- economische democratie de taak van het •heidsapparaat groot is en nog steeds wordt uitgebreid. De opbrengst van het jubileum fonds is 20.164 gulden, bestemd een sociologisch onderzoek. Bank richt eigen besteldienst op (Van be- EINDIIOVEN Het „eerste langrijkstc doel van onze eigen post dienst is de tijdwinst van een dag", al dus de toelichting van een woordvoer der van dc Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven op het be richt dat de CCB met ingang van 1 sep tember geleidelijk aan zelf de post van laar de zeshonderd kantoren gaat bezorgen. „De postbezorging via dc PTT vergt te vee! tijd van ons bedrijf. Dit is natuurlijk niet bevorderlijk voor een snelle afhandeling van zaken", aldus de CCB. Het was onder andere bijzonder lastig voor de enorm toegenomen salarisreke- ningen bij onze kantoren. De afwikke ling hiervan vergde in de meeste geval len drie tot vier dagen. „Als er een week end tussen zat waren er gauw vijf da- mee gemoeid. Door het in gebruik ïen van een eigen postdienst zullen minstens een dag tijd kunnen bespa- en daardoor de service tegenover e cliënten kunnen verbeteren", aldus het commentaar. Binnenkort gaan twaalf postwagens in de Boerenleenbank vrijwel alle over boekingen en correspondentie van de kantoren uit het gehele land ophalen. Dit gebeurt 's avonds op de 55 daarvoor aangewezen netbanken. Hiermee wor den door de CCB bedoeld de kantoren die tot taak krijgen de post te verza melen van andere kantoren en filialen binnen een straal van maximaal tien kilometer. De post gaat dan naar de Geen revaluatie Westduitse Mark FRANKFORT (AFP) De raad van de Westduitse Centrale Bank, die gis teren in Frankfort bijeen is geweest, heeft het denkbeeld van een. revaluatie van de Westduitse Mark volledig van de hand gewezen. De Bundesbank heeft hiermee een einde gemaakt aan de hardnekkige geruchten over een voor genomen revaluatie die de laatste da gen in beurskringen de ronde deden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De voorgenomen massale protestdemonstratie van de zo genaamde maatschapsvissers naar het regeringscentrum in Den Haag gaat vrijwel zeker niet door. Dit is het re sultaat van een bespreking, die een de legatie van de maatschapsvisscrs gis termiddag met minister Roolvink van Sociale Zaken had. De maatschapsvissers hebben een unieke vorm van winstdeling, namelijk dat zowel elk bemanningslid als de schipper-eigenaar een gelijk deel van de winst ontvangt. Als er geen winst wordt gemaakt ontvangt de bemanning geen geld. Niettemin heeft deze regeling de maatschapsvissers in het verleden nooit windeleren gelegd. Hun jaarlijkse inko men is gemiddeld 100 procent hoger dan dat van vissers, die onder CAO va ren. Volgende week dinsdag wordt in de Tweede Kamer het wetsontwerp mi- nimumloon en vakantietoeslag behan deld. Als deze wet wordt aangenomen worden de maatschapsvissers als werk nemer en werkgever tegenover elkaar geplaatst. Dit zou funeste gevolgen voor het systeem hebben. De heer K. Hoekstra van de Neder landse vissersbond, dr. H. A. H. Boel mans-Kranenburg van de stichting voor de Nederlandse visserij, alsmede verte genwoordigers van de IJsselmeervis- sers en Zeeuwse vissers* hebben gister middag een gesprek met minister Rool vink gehad. Zij hebben de bewindsman uitvoerig het systeem van de maat schapsvissers uitgelegd en de voordelen ervan benadrukt. De delegatieleden waren van mening, dat de minister begrip heeft gekregen voor de situatie en gezien deze erva ring zullen de delegatieleden het hoofd bestuur van de bonden adviseren de de monstratie niet door te laten gaan. Men vertrouwt erop, dat zowel de minister als de Kamerleden de belangen van de 3000 maatschapsvissers zal onder kennen. Zoals bekend waren de vissersbonden aanvankelijk van plan met 250 kotters naar de Scheveningse haven te stomen om daarna te voet vanaf de haven in een demonstratieve optocht naar het Binnenhof te lopen om een petitie te overhandigen. Coöperatieve Centrale Boerenleenbank in Eindhoven. Tijdens de avonduren zul len overboekingen en dergelijke door een computer worden verwerkt. De eigen postdienst zorgt er dan verder voor dat de afgehandelde opdrachten voor de volgende morgen om negen uur weer op de netkantoren aanwezig zijn die voor een verdere verspreiding zullen zorgdragen. Direct daarna kunnen de cliënten over hun geboekte opdrachten beschikken. Om de post te kunnen ver werken wordt op de centrale bank in Eindhoven een sorteerploeg van ruim twintig man ingeschakeld, De bezorging van de bankafschriften bij de cliënten geschiedt ook bij de nieu we regeling nog door de PTT. In het verleden zijn diverse banken er even wel al toe overgegaan zelf de post te bezorgen bij cliënten die in de buurt van hun kantoren wonen. Dit ter bespa ring van de hogere portiekosten. Postwet Het probiet i 250 i tege lijkertijd een eerste klas maaltijd voor tc zetten, houdt de vliegtuig- jabrieken bezig. De laatste weken lieeft Lockheed allerlei groepen men sen uitgenodigd voor gratis maal tijden om gugei;eps te krijgen over de problemen die zich straks in grote vliegtuigen gaan voordoen. Lockliced werkt momenteel aan de ontwikkeling van een groot drie- motorig vliegtuigdc L-1011. In die toestellen zullen over enkele jaren enkele honderden passagiers bhtm ■olledig i al- ebruiken. In een modelromp werken momenteel proef stewardessen aan proe/maal tijden voor proef passagiers. De proef heeft voorlopig goed gesmaakt. zorgen dan thans gebruikelijk is. Een struikelblok zou het posttransport bij de spoorwegen zijn. De bank heeft toen zelf een plan ontworpen voor het post vervoer tussen de Centrale Bank in Eindhoven en den banken In de rest van het land. Uit een kostenberekening bleek dat een eigen postdienst niet noe- •dlg duurder zou zijn dan die de PTT, Volgens de centrale directie van de PTT in Den Haag is de postdienst van de CCB, die op maandag 2 september met 200 kantoren gaat beginnen en tegen het eind van volgende maand op volle toe ren zal draaien, niet in strijd met de postwet, waarin monopolies zijn vastge legd voor het bestellen van brieven door dc PTT. Evenmin is dc postdienst van de CCB in strijd met de bepalingen van het postbcsluit. kred ietverlen i ng sterk toegenomen EINDHOVEN (ANP) Blijkens cij fers van ultimo Juli zijn de toever trouwde middelen van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de daarbij aangesloten banken het bedrag van vijf miljard gulden ruim schoots gepasseerd. Hel totale bedrag van dc toevertrouwde middelen ultimo juli beliep 5 -00 11 jnen «lilden. De sterke toename vun de middelen in het verstreken gedeelte van 1968 is vooral een gevolg van het grote succes dat de gezins- of privé-u it keringen bij de Boerenleenbanken gehad hebben. Deze rekeningen worden gebruikt voor de ontvangst van salarissen enerzijds en voor betalingen in de gezins- en privé- sfeer anderzijds. De concurrentie tussen de verschillen de bankinstellingen in ons land speelt zich sedert ongeveer een jaar in hoofd zaak af op het terrein van deze privé- rekeningen. De boerenleenbanken heb ben daarin tot heden toe hun partij blijk baar goed meegeblazen, zodat zij een groot deel van deze gelden tot zich heb ben kunnen trekken. Daarnaast bleven de traditionele spaargelden bij de boeren leenbanken in ruime mate binnenko men. Op het gebied Van spaarrekenin gen kennen de boerenleenbanken mo menteel negen verschillende typen reke ningen met aangepaste voorwaarden. De kredietverlening van de boeren leenbanken is eveneens sterk toegeno men. In de verstreken periode van 1908 zijn het vooral de kredieten ter finan ciering van hel eigen woningbezit ge weest, die een zeer sterke toeneming te zien hebben gegeven. In feite lag het ge drag van de nieuw verstrekte leningen ter financiering van eigen woningen op een niveau dat twee keer zo hoog was als dat van de overeenkomstige periode van 1967. De subsidiemaatregelen van de regering, die in werking zijn getreden met ingang van 1 januari 1968 zullen daaraan zeker niet vreemd zijn geweest. Verder zal de vrees voor een prijsstij ging van bouwwerken op 1 januari 1969, als de belasting op de toegevoegde waarde wordt ingevoerd, zeker ook een aantal mensen hebben aangezet om nog vóór deze datum een eigen woning te la ten bouwen. De vraag naar nieuwe kre dieten van hel bedrijfsleven in land bouw en middenstand bleef op hetzelf de niveau als verleden jaar. Ultimo ju li beliep de totale kredietverlening van de Boerenleenbankorgonisatle 3100 mil joen gulden. De beleggingen beliepen rond 2100 miljoen gulden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7