NEDERLAND KIEST PRESIDENT VAN VS. WORKSHOP MAAKT MAN MODEBEWUST Actie precedent: Nationale dromen zijn bedrog" Ondernemers voor verticale prijsbinding Lang en slank ook het komend jaar troef Eén confessioneel ()i]deriiemersverbond VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1968^ - DE LHÜDSE COURANT PAGINA 15 UDDEL „Je moet je met je eigen zaken bemoeien", zeggen ze in Uddel. Dat klinkt op het eerste gehoor niet bijster vriendelijk. Toch ligt in deze korte terechtwijzing de kern besloten van een niet-onvriendelijk bedoelde campagne, waar binnenkort, in septem ber en in oktober, dat bele Nederland se volk mee te maken gaat krijgen. Die campagne is de „aktie precedent", op gezet als een dringende oproep aan iedereen om mee invloed uit te oefe nen op de Amerikaanse presidentsver kiezingen. Een klein deel van de aan zienlijk grote groep voorstanders van deze actie bevindt zich thans, tot 31 augustus in Uddel. Er wordt daar, in een klein tenten kamp op de terreinen van het jongeren ontmoetingscentrum de Hunneschans, door enkele tientallen enthousiaste jon geren gewerkt aan het welslagen van de onderneming. Onder vele motto's wordt actie precedent straks gevoerd sn daarvan is: „bemoed je iïiet je eigen zaken". Wat willen ze daar in de bossen van Uddel met zo'n opmerking, die aan het doel van de actie voorbij schijnt te schieten en er lijnrecht mee in tegen spraak schijnt te zijn? Tenslotte gaat het er om in Uddel de ambitieuze plan nen vorm te geven en de praktijk van de actie voor te bereiden: men wil met veel ruchtbaarheid een nieuw element aan de Amerikaanse presidentsverkie- zingen toevoegen. Men wil er op de monstratieve wijze inspraak in vragen. De president van de Verenigde Staten, zo is het standpunt van de actievoer ders, houdt zich zo regelmatig bezig met andere landen in de wereld en met name met Nederland, dat het langza merhand tijd wordt, dat die andere landen ziich met de verkiezingen in Amerika gaan inlaten. En zij beweren, dat je je met je eigen zaken hebt te bemoeien? Inderdaad. Dat wordt je in Uddel wel tienmaal toegevoegd. Het is aardig ge vonden. Het geeft goed weer, wat de kennelijk overtuigde wereldburgers in het werkkamp eigenlijk willen. Was zij .verstaan onder „eigen zaken!' reikt 'n 'stuk verder dan de traditionele bete- l kems, die men eraan zou kunnen" hech ten. De campagne rond het toekomsti ge staatshoofd van de Verenigde Sta ten wordt door hen beschouwd als een „eigen zaak". Ook een zaak van de Ne derlanders. Actie precedent tracht hier mee een „precedent" te scheppen. Toezeggingen Uddel en Amerika. Het kleine dorp ligt mijlenver van het enorme land verwijderd en zal de toekomstige bewo- ran het witte huis ooit van Uddel gehoord hebben? Hij zal er wel geen weet van hebben, dat er binnen het /an een groepje tenten, verscho len tussen het groen van een Veluws bos, iets wordt uitgebroed, waar hij straks, zoals de precedent-mensen ho pen, wel van zal vernemen. Wat hier gebeurt, is niet de vrucht van een Idee, slechts enkelen achter staan. Overal in het land klinken adhesie-: betuigingen en zijn er toezeggingen ge- om mee te doen. De organi satoren spreken reeds van duizenden. Het initiatief tot de actie is voortge komen uit de vredesbeweging Sja- loom. Het idee is inmiddels overge nomen door vrijwel alle andere vre desbewegingen en vele kerkelijke orga nisaties in Nederland. In Odijk, het oentrum van de Sjaloom-beweging, is i autonome werkgroep in het leven geroepen, die plaatselijke acties sti muleert en suggesties geeft. En alles schijnt op gang te komen, zoals men het wilde. Actie precedent formuleert haar be weegredenen aldus„Het vraagstuk oor- log-vrede, de verhouding tussen rijke en arme landen, de rassenrelaties wor den door de president van de Verenig de Staten aanzienlijk beïnvloed. Zijn verantwoordelijkheid ter zake van de oorlog in Vietnam en de politiek ten aanzien van China zijn zeer duidelijk. Het is zonneklaar, dat al deze zaken het directe belang van alle wereldbur gers raken, en niet slechts dat van de 200 miljoen toevallige inwoners van de Verenigde Staten (zes procent van de wereldbevolking). Het is dan ook on juist dat slechts de kiesgerechtigden van deze toevallige groep in de pre sidentskeuze kunnen participeren". Betalen Daarom de actie en daarom ook Ud del. Kosmopolitiek werkkamp heet het. Degenen; die hun tijd en hun capaci teiten hier beschikbaar stellen, moeten ervoor betalen. De kosten zijn dertig gulden per week. Voor wie de volle vier weken wenst uit te zitten negen tig gulden. ER zijn ook week-end wer- „Dat geld wordt graag opgebracht. Het zijn hoofdzakelijk jongeren van in de twintig die komen. Zij kunnen hier creatief werkzaam zijn voor een zaak, waar zij blijkbaar warm voor lopen". Aldus de 24-jarige Amsterdamse stu dent en kampleider Flip Lambalk. Sa men met zijn medewerkers legt hij in deze weken de publiciteitsbasis voor actie precedent. Het gaat in Uddel vooral om het uit denken en produceren van propagan damateriaal. De grafische produktie is niet gering. Stapels geschriften, pamfletten, muurkranten, plakkers en speldjes komen in de ene werktent ge reed om later te worden doorgezon den naar de plaatselijke actievoerders in het land. Men wil een hoeveelheid materiaal creëeren met een duide lijk provocerend karakter en hiermee de samenhang tussen VS-president en wereldproblemen onder de ogen van de mensen brengen. En vooral atten deren de betrokkenheid van iedereen bij de verkiezingen. Flip Lambalk is verantwoordelijk voor de wijze, waar op het een en ander in de werktent op papier gezet wordt. Kapstok Hij zegt: „De Amerikaanse presi dentsverkiezingen zijn voor ons eigen lijk nauwelijks meer dan een actuele kapstok, waar we een appèl tot mon diaal denken aan ophangen. "We heb ben niet de illusie, dat we nu in 1968 daadwerkelijk invloed kunnen uitoefe nen op de keuze van een president. Het gaat erom, een wereldpolitieke bewust wording bij de mensen te bevorderen. De mentaliteit van de mensen te be- invloeden tot wereldlijk denken. Te la ten zien, dat wat over de grenzen ge beurt ons allen aangaat. We zouden op dezelfde wijze een actie kunnen voeren in verband met een belangrijke gebeur tenis in Rusland of in Arabië. Maar Nederland is nu eenmaal meer gericht op Amerika". Je met je „eigen wereldzaken" be moeien dus. In feite is de actie prece dent dan ook een pleidooi voor een we reldregering. Uit de teksten, die in Ud del gefabriceerd worden, blijkt ook dat dit pleidooi speels zal zijn. Het zijn eer wereldpolitieke prikjes dan uiteen zettingen met politieke pretenties. Leuzen De werktent puil uit van de verse leu zen. De wanden zijn ervan binnen mee bedekt als schubben op een vis. In ge concentreerde vorm bevindt zich hier alles nog bijeen, wat straks over het land moet uitwaaieren. Een selectie: „oost, west, noord, zuidl kruip eens in een andere huid" en „mondiaal meer mens" en „vandaag doen wat morgen mogelijk is" en „kunt u wat inschikken" en „nationale dro men zijn bedrog" en ook „van grenzen Of al deze kreten de officiële propa- gande halen, staat nog niet vast. Wel blijkt eruit in welke gedachtensfeer de actie zich ontwikkelt. Waarom voelen de precedent-kampeer ders zich dagelijks zo thuis in deze kil le tent, waar vanwege het langdurig achterwege blijven van zomerweer een elektrische straallamp geplaatst moest worden? Wat zeggen zij, nu zij zich be vinden tussen al die papieren, een paar oude, versierde persen, touw, flesjes, etenswaren, potjes en kwas ten? Een student m.o. tekenen drukt zich als volgt uit: „Als er geen eenheid komt in de wereld, is dat een aantas ting van het eigenbelang. Als ieder een, in de oude zin van het woord dan, aan zijn eigen belang zou denken, gaat dat dus tegen het wezenlijke eigenbe lang in. En daarom ontwerp en teken ik hier voor deze actie. Kijk, wat wij doen is nauwelijks idealistsich. Het gaat gewoon om de werkelijkheid. Wij zijn geen idealisten. Wel streven wij naar iets, wat er In feite nog niet is. Misschien zou je het, zo gezien, toch een beetje idealistisch kunnen noemen. Iemand, die bijvoorbeeld ontwikkelings hulp nastreeft, werkt voor iets dat reeds bestaat. Ontwikkelingshulp kan alleen nog uitgebreid worden of an ders geregeld. Wat wij doen is vechten Het opvullen van dit vacuum zal een aanvang nemen in het gebouw Tivoli in Utrecht op 14 september, wanne» „kosmopolitieke werkdag" wordt houden. Het oinde van deze dag bete kent tevens de inzet van een der meest wezenlijke onderdelen van de actie: het verspreiden van de pocket: „Wij scheppen een precedent". In dit boek zal de koper een invulkaart aantreffen. Hij kan hierp zijn mening- kwijt. De kaarten zijn bij voorbaat ge adresseerd aan enkele bekende Ameri kaanse kranten en tijdschriften. Zo wil men tevens in Amerika laten weten, wat hier bij velen aan de hand is. Veel verwachtingen heeft men ook van twee uitgebreide televisieuitzendingen van VARA „Achter het Nieuws". Dit wordt een soort wetenschappelijke steekproef naar de vraag hoe Neder land gestemd zou hebben. Wie de sfeer, die rond actie precedent zal komen te hangen, heeft opgesno ven, in zijn beginstadium tussen het Uddelse geboomte, staat er eigenlijk van versteld met welke eenvoudige middelen de basis voor de actie wordt gelegd. Een handjevol doortastende jongeren die in hun kielzog wat her en der versierd materiaal meevoeren, wan delt op zeker moment een niet eens zo heel grote tent binnen, midden in de Veluwse eenzaamheid, en een maand later is heel Nederland voorzien van keurig en kleurig gedrukte of gestencil de in het oog springende propaganda- papieren, waar je magazijnen mee zou kunnen vullen. De tent met de ietwat gebruinde theedoeken op de scheerlij nen zal dan verdwenen zijn. Over is het bos. Men kan zich met zijn eigen zaken gaan bemoeien. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De federatie van het Katholiek en Christelijk Ondernemers Verbond in het midden- en kleinbedrijf vindt, dat er wel aanleiding is een wet tot regeling van een ordelijk economisch verkeer in te stellen. Het begrip „or delijk economisch verkeer" is moeilijk te omschrijven, maar de federatie zou er vooral een eerlijk handelsverkeer on der willen verstaan. De federatie vindt in dit verband, dat verticale prijsbin ding een wezenlijke bijdrage levert tot de ordelijkheid van het economisch ver keer, zodat zij deze toegestaan wil zien. Vooruitlopend op zo'n wet zou, gezien de problemen rond de prijsontwikkeling van bepaalde produkten (met name brood en melk), de overheid een mini mumprijsregeling tot stand moeten brengen. Ook zou moeten worden bezien, of'er nu niet ietMé doen valt tegen on eerlijke reclame. Uitgangspunt daarbij moet zijn, dat reclame-uitingen door de feitelijke bedrijfsvoering moeten wor den gedekt. Als men bijvoorbeeld in ad vertenties een oude prijs doorstreept en er een lagere voor in de plaats stelt zou moeten worden nagegaan, of die ou de prijs inderdaad voorheen gegolden heeft en zo neen, dan zou opgetreden moeten kunnen worden. Voorts is de federatie van mening dat het probleem van de „grijze markt" brandend vraagstuk voor de middenstand moet worden onderzocht. Onder „grijze markt" wordt verstaan het te gen sterk gereduceerde prijs verkopen van artikelen aan personeelsverenigin gen, werknemersorganisaties en derge lijke door fabrikanten en grossiers. Men kan bovenstaande opvattingen vin den in een brochure, waarin de f<?dera- tie repliek geeft op het rapport van de ministeriële commissie-Zijlstra, die de instelling van een wet tot regeling van een ordelijk economisch verkeer bepleit te. In de brochure wordt de commissie- Zijlstra een nogal oppervlakkig optre den verweten. Zonder bewijs stellen Zijl stra c.s. dat de „grijze markt" niet van grote betekenis is. De middenstand is een tegengestelde mening toegedaan. In de kring van de (nieuwe) federatie be staat de indruk, dat het ministerie van Economische Zaken spoedig met een voorontwerp van wet zal komen. er tien jaar geleden nog nauwelijks sprake van dat ook een man modebewust zou kunnen ïu is dat een normale zaak. Vooral de groep jongemannen tussen 15 en 35 staan open voor nieuwe ideeën en tonen Interesse voor hetgeen ontwerpers en confectionairs aan kleding op de markt brengen. Zij het wel dat namen als Cardin, Esterel, Dior en Feraud, in tegenstelling tot de vrouw, voor hen nog onbekend zyn. De man, en zeker de jongeman van vandaag, en laten we ons dan ook nog beperken tot de Neder landse, houdt van enigszins degelijke goede kie ling, niet te progressief maar wel beantwoordend ian de stijl van dat moment. Toch kijken mannen minder vooruit in de mode dan vrouwen. En daaraan probeert ook de Terlenka Workshop al enkele jaren iets te doen. De Terlenka Workshop is een soort ontmoetings punt tussen' herenmodedetaillist en de textiel industrie. Als men de weg ziet die van de „mode makers" naar de „modedragers" loopt via spinners, wevers en breiers, confectionairs en detailhandel, i» het te begrijpen dat er enerzijds mogelijkheden tot misverstanden zijn en dat anderzijds tendenzen in de realiseringsfaze alweer voorbij kunnen zijn. Deze lange tijdweg is thans „kortgesloten" door de Terlenka Workshop na alle fazen in de „textiel- kolom" (spinners, wevers, breiers, confectionairs, detailhandel). Regelmatig terugkerend element van de Terlenka Workshop is de modegebeurtenis, in clusief prognose voor de komende twee jaar, dit keer gehouden op donderdag 29 augustus. Als showplaats diende de fotostudio van International Textiles, niet bepaald ideaal, omdat inkopers en journalisten in de betrekkelijk kleine ruimte wa- samengeperst, waardoor ook het uitzicht wel •eng moeilijk was. Hoe de man er in 1969 en in 1970 uit zal zien, weten we nog niet. Wel heeft een groep mode ontwerpers, aangesloten bij de Terlenka Workshop, bepaalde voorspellingen gedaan. Volgens die ont werpers, of liever gezegd stylisten, waaronder Jacques Gross, Werner Lauer, Gerdard de Both en Doede van Duijl, blijft het colbertjasje lang en slank, meestal met split of stolpplooi, maar komt er daarnaast in de sector vrijetijdskleding een min of meer bloezend kort jasje, dat met een band om de heup wordt gesloten. Pantalons veranderen weinig, ze lopen meestal naar odneren toe iets wijder uit, zijn er met en zonder omslagen. Het vest heeft een lange knoopsluiting en is van on deren recht of hoekig. Tijdens de show zagen we diverse „bloesson- pakken", ook wel gemakpakken genoemd. Eén model had schuin verwerkte ritsen op het voor pand van het jasje en aan de hals bovendien een korte schuine drukknopsluiting. Een ander pak trok de aandacht door de vele stiksels op het voorpand en de doorgestikte naden. Doorstikken hoort erbij Doorstikken zal er wat de kleding voor het ko mende en het volgende jaar betreft bijhoren. Evenals de grote zakken, soms met klep en steek- zak ineen. Sommige colberts hadden niet alleen aan de zijkanten grote zakken maar ook op borst hoogte, zoals een gemakpak met klaverbadrevers en rondgesneden kleppen. De rondingen bleken optisch met elkaar in verband te zijn gebracht. Een grijs-groen kostuum, dat zeer hoog werd ge sloten met hoog geplaatste zakken, waarvan de intast op de normale hoogte was aangebracht. Op deze manier was er onder de klep een extra-xak- ruimte verkregen. De revere bij de verschillende getoonde ontwerpen varieerden nogal eens. Som mige kostuums met een overslag en twee-rijslui- ting hadden lange, enigszins brede revers, andere kostuums met een-rijsluiting hadden korte smalle revers. Er werd ook een colbert met napoleon kraag getoond. Op deze modepresentatie, die overigens niet al te strak was georganiseerd en waarbij de vreemde lichteffecten doodgewoon storend werkten, konden inkopers en journalisten ook een mouwenkostuum bewonderen. Het lijkt ons niet nodig te omschrij ven hoe dit er uit zag, hoogstens behoeft vermeld te worden dat het jasje nog was voorzien van een brede leren ceintuur met grote gesp. Overhemd-kostuum Veel aandacht was ln de collectie zeker besteed aan de combinatie va noverhemd met kostuum. Zo droeg een dressman bij een grijs-bruin kostuum een reseda-groen overhemd, by een blauw pak een rose overhemd en by een grijs pak hardblauw overhemd. Er waren overigens ook ge noeg combinaties van minder tegengestelde kleu- Overhemden waren speciaal voor deze collectie otworpen en meestal bestond de mogeiykheid om een pak of enkel jasje te combineren met drie verschillende overhemden. Zeker een nieuwe ont wikkeling in de herenmode zyn de gebreide ga rens. Op deze show zag men onder meer een ge breid jasje met suede voorpand en pantalon van geweven stof in dezelfde kleur. Een pak in grijs met dunen krijtstreep was eveneens van een ge breide stof vervaardigd; De dassen die by de com binaties werden geshowd waren weinig spectacu lair. Meestal effen, tornt met een vaag jugendetil- Een hoofdstuk apart vormden ln de collectie wel de kleuren. Het eeuwige grys en het eeuwige donkerblauw beginnen langzamerhand de aan dacht te verliezen. Voor de wever is dit wel een moeiiyke zaak, omdat van hem als het ware ge- eist wordt dat hy in de modetoekomst kan kyken. De Terlenka Workshop heeft voor dit aspect veel begrip getoond en contact opgenomen met stylis ten van het I.C.A. (International Colour Autho rity) in New York, Londen, Parijs en Amsterdam, wat betreft de kleuren voor de zomer van 1970. Een praktisch voorbeeld van de kleurenactivitelten van de workshop is de recente coördinatie met de weefindustrie in Tilburg. Sinds maart 1968 werkt een weversgroep van het Nederlands Herenmode Instituut sam enmet A.KU. binnen het concept van het Terlenka Young project, een onderdeel van de Terlenka Workshop. Naast het contact tus sen de wevers onderling, dat er al was, bracht de workshop een verticale coördinatie in. Sjabloon van kleuren Dit betekent het gezamenlijk by oonfeetie en han del propageren van dezelfde trendkleuren, met de bedoeling het kleurenrisico voor ieder te verklei nen. Het resultaat is een sjabloon van kleuren voor de winter 1969/1970, gebaseerd op chanel- blue en amber-brown. Wat du collectie betreft, die donderdag werd getoond, bleken vooral lobstcr- brown, o is ter-green en nimbus-blue de aandacht te vragen. Nog enkele opmerkeiyke stukken uit de oollectie: een zwart jersey avondpak met zilveren gespsluiting, een kaftan met plisse-front in een rulle terlenka tweed en een overall van een beige terlenka atrijkgaren met daaroverheen een mouw- Samengaan christelijken en katholieken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op 1 september zal de reeds aangekondigde federatieve sa menwerking tussen het Nederlands Katholiek Ondernemersverbond en het Nederlands Christelijk. Ovcr- ncmersverbond 'n fett worden; Dc *a- TTten Werking zalTfSehfeden ahaerac naam Federatie van het Katholiek en het Christelijk Ondernemersverbond in het midden- en kleinbedrijf. Voor zitter van de nieuwe federatie ls de heer H. de Mooy (58). voorzitter van het NCOV, vicc-voorzitter is de heer P. F.' M. Ncttcsheim (64), voorzitter van het NKOV. De federatie zal voor lopig gehuisvest zijn op het adres Laan van Meerdervoort 16 in Den Haag, het oude adres van het NKOV. Er wordt gewerkt aan plannen voor de bouw van een nieuw kantoorpand in Rijswijk. Het besluit tot federatieve king is ingegeven door het feit, dat beide verbonden geënt zijn op dezelf de wortel en vanuit een gelijke basis van ehristenzijn hun visie geven op het maatschappelijk leven. Daarnaast hebben efficiency-overwegingen 'n rol gespeeld bij de krachtenbundeling. De federatie beschikt nu ten gunste van de bij haar aangesloten zelfstan dige ondernemers over het grootste bureau-apparaat met verreweg het grootste aantal gespecialiseerde me dewerkers. Dit apparaat staat nu ter beschik king van ongeveer 85.000 zelfstandi ge ondernemers: het NKOV brengt. 60,000 leden in, het NCOV 25.000. Dit is samen bijna een derde van de on geveer 265.000 ondernemingen die in ons land in het midden- en kleinbe drijf actief zijn. Bij het Nederland? Katholiek Onder- 46 landelijke organisaties aangesloten. Bij het Ne derlands Christelijk Ondernemer* Verbond 30 landelijke vakorganisaties en vele tientallen plaatselijke midden standsverenigingen. Dc beide bladen van de twee verbon den, respectievelijk De Katholieke On dernemer en dc Ondernemer, hebben inmiddels opgehouden te bestaan. Op 9 september zal een nieuw maand blad verschijnen, dat onder de naam dc Ondernemer in het midden- en kleinbedrijf, ais officieel orgaan van de federatie zalfungcrcn. Het bestuur van de federatie wordt gevormd door de ledenraad, die is op gebouwd uit het vijftien leden tellen de bondsbestuur van 't NKOV en het veertien leden tellende verbondsbe- stuur van het NCOV. De dagelijkse besturen van beide or ganisaties, die uit deze beide bestu ren waren gevormd, treden als dage lijks bestuur van de federatie op. Dit dagelijks bestuur telt negen leden. j verbond «ar» ondernemer*, de uit het N.C.O.V. af boon# tiff 9 keer H. de Mooy.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 15