DAF VERLAAGT ZIJN PRIJZEN Ford 20 M kreeg nieuwe motor en strakker uiterlijk Hubert Horatio Humphrey een stem uit het verleden VAUXHALL KOMT MET TWEE NIEUWE MODELLEN Type 33 kost nu f200.- minder Veilig botsen Ambitieuze j politieke evangelist Vlekkenziekte onder snoek en brasem in Velu wemeer „Monteur ontvoert kind van vier jaar DE LEEDSE COURANT DAF 55 stationcar met 136 km kruissnelheid Dc DAF heeft de prijs van het model 33 (voortaan de DAF 33 comfort) met 200 geilden verlaagd. Dc standaard kost dus thans f 4.795,het luxetype f 5.195,De basisuitvocring van de DAF 33 is voorts door enkele extra voorzieningen nog meer aangepast aan de eisen van comfort. Ook geldt dal voor de DAF 44, waarvan de prijs f 5.950,bedraagt. De comfort-uitvoeringen van de 33 er de 44 zijn tegen meerprijs leverbaai met r' een vouw- óf een schuifdak Nie1 is verder dat de DAF na de r ue ervaringen met de stationcar 44 ..ok een stationcar 55 gaat uitbrengen De prijs zal f 6.905,bedragen. De prijs van het model 44 werd terugge bracht tot f 6.650,De maximumsnel heid (tevens kruissnelheid) wordt ge- garandeed op 136 km. per uur. De DAF 55 stationcar met neergeklapte achterbank biedt een redelijke bagage ruimte van 125 cm. breed, 86 cm. hoog en 135 cm. lang. Er is een naarboven scharnierend achterportier (zie foto). Door de stakingen in Frankrijk werd de levering van motoren voor de DAF 55 ernstig gestagneerd. Daardoor ont stond een achterstand in de produktie van de DAF 55 Sedan. Deze zal bin nenkort ingelopen zijn, zodat het dan mogelijk zal zijn de DAF 55 Coupé op stapel te zetten. EINDHOVEN Hotel Cocagne te Eindhoven is de laatste dagen het middelpunt van grote Fordbedrij vigheid geweest. Vandaag werd de sluier van geheim zinnigheid opgelicht. Gepresenteerd werden namelijk de nieuwe Ford 12 M, 15 M, 17 M en 20 M-modellen, wagens waarmee de Duitse Fordfabriek de komende maanden het verloren terrein snel wil terugwinnen. Er moest iets aan de Duitse Fordserie (Taunus wer den ze voorheen genoemd) gaan veranderen. De wa gens waren niet meer zo geliefd. Niet alleen in ons land, maar ook in de rest van Europa, Men is in Keulen; dan ook koortsachtig aan het werk geslagen. De eerste resultaten van dat werk zijn dus nu open baar gemaakt. Dat men nog lang niet klaar is met de nieuwe lijn bewijzen de wijzigingen, die bij de 12 M en 15 M zijn te vinden. Uiterlijk is bij deze wagens (nog) alles bij het oude gebleven. Van binnen heeft men de zaak echter alvast duchtig onderhanden genomen. Zo kan men nu in alle modellen een schokabsorberend stuur wiel vinden, terwijl het instrumentenbord, bedienings knoppen, knoppen van deuren en ramen en de uit stekende delen van de handrem zodanig zijn gecon strueerd, dat ze bij een zware stoot gemakkelijk af breken. Naast deze veiligheidsvoorzieningen zijn er ook be vestigingspunten voor autoriemen aangebracht. De verdere eigenschappen zijn gelijk gebleven. De 12 M- koper kan kiezen uit zes verschillende motoren, ter wijl de keuze bij de 15 M tot drie is beperkt. Ver dwenen is de 1200 cc V-4 motor. Het grote Fordnieuws is dit jaar te vinden in de duurdere klasse- De 20 M heeft niet alleen een strakker en lager aanzien gekregen, maar is door de nieuwe V-6 motoren sneller geworden. De 20 M TS is ver vangen door de 20 M SL. Standaard is deze wagen uitgerust met de 2.1 liter V-6 motor van 106 pk. Nieuwe bumpers voor en achter, die aan de uiteinden omhoog gaan, zorgen samen met de rechthoekige kop lampen en de veranderde grille voor een nieuw aan- Ook de 17 M heeft dit nieuwe gezicht gekregen als mede een betere wegligging, doordat men de achteras van twee geleide-armen heeft voorzien en vóór de stabilisatorstang heeft versterkt. Verder vindt men standaard op deze wagen een wisselstroomdynamo, verwarmde achterruit en het schokabsorberende stuurwiel. De nieuwe serie zal vanaf 6 september op de Neder landse markt leverbaar zijn. De prijzen zijn nog niet vastgesteld. Experimenten op een proeftérrein van General Motors in dc Verenigde Staten hebben uitgewezen dat veel ongelukken minder ernstige gevolgen kunnen heb ben indien men autogordels gebruikt en deze op de juiste manier bevestig! Worden dc gordels onjuist gebruikt, da kunnen ze alleen maar nadelig werken. Heupgordels dienen laag gedragen t worden, dwars over de dijbekkenstreel en zonder speling. Diagonaal-gordel; moeten zó gedragen worden dat de ge bruiker zonder moeite zijn vuist tusse borstkas en riem kan plaatsen. Voorts hebben proeven uitgewezei dat bij een onvermijdelijke botsing toci maatregelen genomen kunnen worde om de overlevingskansen te vergroter De met een heupgordel uitgeruste bc stuurder kan de hevigheid van de stoo met meer dan 80 pet. térugbrengei door beide handen op de bovenrand vai het stuurwiel te plaatsen, de ellebogt uit te spreiden en het voorhoofd op d rugzijde van de handen te laten rustei Het voordeel van deze houding is da de bestuurder tot op het laatste momen de controle over zijn voertuig kan hou den. Als de bestuurder een driepunts gordel draagt, leunt hij in zijn gorde naar voren met het hoofd naar voren terwijl de houding van handen en on derarmen hetzelfde blijft. De passagier, die naast de bestuurder zit kan de hevigheid van een stoot be perken door naar voren te leunen, zijn onderarmen op de bovenrand van het dashboard te plaatsen en zijn hoofd op de armen te laten rusten. Draagt hij een driepuntsgordel dan moet hij de armen op de bovenrand van het dashboard plaatsen, de ellebogen uitspreiden en vervolgens in de gordel naar voren leu nen, waarbij hij het hoofd zoveel moge lijk naai- voren dient te houden. De Vauxhall afdeling van General Mo tors heeft onlangs twee nieuwe model len geïntroduceerd. Het zijn de Viva 1600 en de Victor Combi. De Viva 1600 vertoont uiterlijk geeri verschillen met de gangbare Viva mo dellen. Wel werden transmissie wielop hanging en remmen aangepast aan het extra-vermogen van de 1599 cc motor. De Viva 1600 heeft een topsnelheid van 140 km per uur. De 1599 cc motor, die reeds in de Victorserie wordt ge bruikt, onderging lichte wijzigingen om n de Viva te worden ingebouwd. Hij evert 84 pk bij 5800 toeren per minuut. Schijfremmen voor en trommelrem- nen achter met servo-bekrachtiging vorden standaard geleverd. De prijzen an de in ons land verkrijgbare uit voeringen zijn Viva 1600 de Luxe 7690 julden. Viva 1600 de Luxe automaat 1600 gulden en Viva 1600 SL 8190 gul- De Victorserie werd uitgebreid met 'n •ombinatiewagen. Met neergeklapte ichterbank heeft deze wagen een laad ruimte van 1,71 kubieke m; de laad ruimte is bereikbaar via een omhoog klappende achterdeur (vijfde deur). De lengte van de laadvloer is 175 err combinatiewagen heeft een zwaardere achteras en is uitgerust met een vier- cilinder 1598 cc motor met bovenlig gen de nokkenas, die 84 pk levert bij 5800 toeren per min. De wagen koet 10.150 gulden. (Van onze correspondent) CHICAGO Ze hebben vice-president Hubert H. Humphrey een „stem uit het verleden' genoemd, en een „man van zijn tijd", en ook een verrader van de Het gewone beeld van Humphrey is dat van een snel pratende topverkoper, die veel met uitroeptekens werkt, een politieke evangelist, die de ene leuze na de andere ten beste geeft. Maar de 57-jarige Hubert Horatio Humphrey is meer. Hij is een man van brandende ambities, die ontvlamden in de depres sie en de zandstormen van zijn jeugd in South Dakota, toen de gedwongen verkoop van zijn ouderlijk huis een einde betekende van zijn kinderjaren. Het is 33 jaar geleden, dat Humphrey met zijn padvindersgroep Washington bezocht. Uit de Amerikaanse hoofd stad schreef de jonge hopman aan zijn a.s. vrouw, Muriel Buck: „Ik moet meer lezen en schrijven, meer denken als 11c mijn droom om iets in de wereld te worden wil vervul len. Ik zie de dag dat wij, jij en ik, als we belden ons ertoe zetten grotere dingen te doen, hier in Washington kun nen wonen en misschien in de politiek of in de regering gaan werken. Ik heb als doel lid te worden van het congres. Lach niet om me, Muriel. Het klinkt wat egocentrisch en onredelijk, maar Muriel, ik weet dat het anderen ook is gelukt". Humphrey werd 21 mei 1911 geboren in een kamer boven de winkel van zijn vader In Wallace, South Dakota, een plaats van niet veel meer dan 100 men sen. Hij was de tweede van vier kinderen, met een oudere broer Ralph en twee zusjes. Frances cn Fern. De grootste invloed in zijn leven was zijn vader: „Dad was een prachtvens. Hij was mijn held. Hij hield van mensen en van politiek. Hij was feitelijk de enige democraat ln een republikeinse plaats. I Maar zij kozen hem tot burgemeester, I maakten hem lid van de wetgevende I vergadering en bijna was hij kandidaat geworden voor het gouverneurschap". Humphrey herinnert zich, niet zonder I bitterheid, dat de sluiting van de ban- i ken in de late twintiger jaren econo mische ontreddering bracht en „op ze kere dag kwam lk van school en daar zaten mam en pap in tranen in de boomgaard. Mijn dad zei: „Zoon. ik heb ons huis moeten tfelkopen". Mijn kinderjaren eindigden hiermee. De zwarte dagen van de depressie sloegen toe toen Humphrey naar de universiteit van Minnesota ging. De ien ruilden kippen, eieren en vlees oor kruidenierswaren in de zaak zijn vader. Hij moest de universi teit verlaten en zijn vader begon op nieuw in het nabije Horon, een grotere stad van 6000 mensen. Toen zijn vader tot lid van de wetge vende vergadering was gekozen, ging Hubert een stoomcursus in de farmacie de universiteit van Denver volgen, zodat hij de drugstore kon drijven. In 1936 trouwde hij met Muriel en keerde op de universiteit van Minneso ta terug. Na twee jaar studeerde hij cum laude af. Vlak daarvoor werd hun program. Met een klap was Humphrey een nationale figuur geworden en in datzelfde jaar 1948 werd hij ook de eerste democratische senator in de ge schiedenis van Minnesota. Onder Johnson Zijn tegenstanders beweren nu, dat Humphrey's succesjaar 20 jaar geleden was en dat hij sindsdien in kwaliteit is teruggelopen onder Invloed van John son. Maar aan de andere kant zoi Humphrey zonder Johnson niet ge weest zijn waar hij nu is. Ze werden in hetzelfde jaar lid van de senaat. John son kwam snel ln de kern, maar Hum phrey niet. Hij had het toen moeilijk. Maar John son had Humphrey gevolgd en toen hij in 1953 de democratische fractieleider in de senaat werd, bracht hij Humphrey in de „Club". De ambities van Humphrey groeiden. In 1956 verwachtte hij, dat Adiai Ste venson. de democratische kandidaat voor het presidentschap, hem liberale zaak. een „opgewekte krijgsman" en een „huilende havik". Toen hij onlangs op de National Press Club in Washington werd ingeleid, zei de voor zitter: „Wil de echte Hubert Humphrey nu opstaan?". DEN HAAG (ANP) Langs de oevers /an het Veluwemeer en in de fuiken an de beroepsvissers worden, naar het ministerie van Landbouw cn Visserij mededeelt, sedert enige weken dode en zieke Nnoeken en brasems aangetroffen. De ziekte Is herkenbaar aan schubben- verlies over grote delen van het li chaam. rode verkleuringen en soms open wonden. Deze ziekte, dip behoort tol dc zogenaamde pscudomonasinfccties Is voor de vis zeer besmettelijk cn wordt aangeduid met de naam vlekkenziekte. Daarnaast valt het op, dat vele vissen bezet zijn met soms grote aantallen kar- perluizen. Dit kleefachtige diertje kan bijdragen aan de verspreiding van de in fcctle. Beide verschijnselen werden het eerst en tot nu toe het ernstigs! geconsta teerd in de omgeving van Harderwijk. De verontreinigde toestand van het wa ter in dit gedeelte van het Veluwemeer is zeker een factor, die het optreden van de vlekkenziekte bevordert. De vlekkenziekte is voor de mens on schadelijk. De afdeling sportvisserij en beroepsbinnenvisserij van de directie der visserijen raadt aan dode vissen uil het water te verwijderen en te begra- aanwijzen als kandidaat voor het vice- presidentschap. Maar Stevenson liet de keuze over aan de conventie, die sena tor Estes Kefauver aanwees, en Hum phrey werd door een vriend in de hoek van de zaal huilend aangetroffen En in 1960 ging Humphrey het met te weinig organisatie en te weinig geld in de voor- verkiezingen opnemen tegen John F. Kennedy. Hij reed zijn nederlaag tege- Nu, acht Jaar later, kwam Humphrey beter te zitten, In I960, zo zegt hij, wist dat dc kansen tegen mij waren. Ik herinner me, dat een paar van mijn zogenaamde vrienden plotseling verdwe nen. Ik had cynisch en kwaad kunnen worden, maar dat was het niet waard. Wel leerde ik dat je zonder geld niet kon winnen". In 1964 koos Johnson hem als kandi daat voor het vice-presidentschap Het was niet gemakkelijk om de tweede viool te spelen naast een veeleisende en sen sitieve leider als Lyndon B. Johnson. Toen ik vice-president werd, vertelt Humphrey, werd ik er voor gewaar schuwd dat mijn verhouding tot de pre sident binnen zes of 12 maanden over eenkomstig het historische patroon slech ter zou gaan worden. Het is niet ge beurd. Het is een feit, dat de meeste presidenten en vice-presidenten elkaar voor de nationale conventie nauwelijks kennen. Maar president Johnson en ik zijn al 20 jaar vrienden. Hij kent me goed genoeg om loyaliteit te verwachten, maar geen na-aping. Op kritiek, dat hij in de regering ter zake van Vietnam degene is geweest die Johnson dnor dik en dun steunde, ant woordt Humphrey: „Een vice-presldpnt eerste kind, Naney, geboren. Maar de studie was nog niet klaar. Hij behaalde daarna een graad in de politieke weten schap op een beurs aan de universiteit van Louisiana. Burgemeester Toen kwam de eerste slap om „ie mand" in de wereld te worden. Twee vakbondsleiders vroegen hem zich kan didaat te stellen voor het burgemees terschap van Minneapolis. De oerst< keer verloor hij, maar twee jaar later haalde hij het, Op 34-jarlge leeftijd hij de jongste burgemeester van grote Amerikaanse stad. Het was stad met problemen. In 1948 geraakte hij in het eentrum van het nationale politieke toneel. Hij werd niet alleen kandidaat voor d. Amerikaanse senaat, maar ook de lel der van de delegatie van zijn staat naar de democratische conventie in Philadelphia, waar de verkiezing van Harry 8. Truman automatisch was maar waar ook een strijd woedde over de burgerrechten. broederschap der mensen onder de hoe- van God geplaatst. Ik geloof niet in compromis op het punt van de rborging der burgerrechten. We kunnen geen water ln de wijn doen. Tot hen die zeggen, dat wij de kwestie van de burgerrechten opjagen, zeg ik: „We zijn 172 jaar te laat". De conventie aanvaardde het sterke kan nooit loyaal genoeg zijn. Ik ben geen vice-president geworden om de pre sident te hedriegen". Veranderd Maar Humphrey geeft toe, dat hij niet dezelfde Humphrey is van 20 jaar geleden." Ik ben veranderd," vertelt hij op bijeenkomsten van zakenlieden, die misschien nog aan hem denken ais bommensmijter en een liberaal door dlk en dun". Als de mensen me vragen wat er gebeurd ls met dat liberale pro gram waarover lk zoveel heb gepraat, dan kijk ik hun recht ln de ogen en antwoord hun: „Het is voorbij, Dat Is gebeurd. Dat ls de wet van het land, Humphrey vertelt graag, dut hij uit armoede is omhooggeklommen. Hij leeft nu ln betrekkelijke weelde. Z'n huls in Minnesota aan het Waverlymcer, een uur rijden van Minneapolis, heeft vljr slaapkamers, een zwembad, een sauna, een verblijf voor gasten, een botenhuis en natuurlijk boten. In Washington woont hij in een luxe flat met een prachtig uitzicht op de Po tomac. „Weet je, zegt Humphrey," alles is op zijn kop. Een mens zou de beste dingen van het leven moeten hebben, als hij ze het meest nodig heeft, als hij er het meest van kan genieten. Wat mij be treft, ik had het mooiste huls van mijn leven willen hebben, toen mijn kinderen klein waren, en kijk nu eens. ik heb twee huizen, maar ik heb geen kinderen meer thuis en ik heb vrijwel geen tijd om ln mijn hulzen te zijn. Maar Humphrey, een ambitieus man, kijkt nog steeds uit naar nog een ander huis Het Witte Huis. ?5 vertelt program uit de Humphrey, die lid was vai kiezlngsprogrammacommlssie, hierover: „Ze hadden een voor de burgerrechten, mar ging men de zware problemi weg Wi) wilden een eenvoudige m, krachtige paragraaf dat het program van Truman voor volledige burgerrech- n steunde. Met de nadruk op gelijke werkgelegenheid en gelijke behandeling ln de strijdkrachten". De conventie toesprekend. zei Hum phrey „We hebben ons geloof |n de Optimisme over Eisenhower WASHINGTON (Reuter-AFP) De artsen die oud-president Eisenhower in het Walter Reed-hospltaal behandelen, hebben zich voorzichtig optimistisch over de toestand van de generaal uitgelaten. In hun medisch bulletin wijzen zij er evenwel op dat de gezondheidstoestand van Eisenhower nog kritiek blijfi. Se dert zaterdagavond waren er geen belang rijke onregelmatigheden In de hartslag opgetreden. De geestkracht van de pa- tiënt blijft „opmerkelijk goed". BEVERLY HILLS (AFP) Het vier Jaur oude jongetje' Stanley Stafford, zoon van de president van de „Fide lity Bank" te Beverly Hills Is ontvoerd. De ontvoerder, die de moeder van het kind kort nn de ontvoering had opgebeld, beeft volgens de politie ge zegd, dat hij hnnr terug zou bellen om het bedrag van de losprijs vast te stellen. Iemand die als monteur was gekleed had woensdagmiddag bij de rami) Ie Stalford aangebeld en mevrouw Stal- ford gevraagd of hij een aantal appa raten mocht controleren. Toen hij een maal binnen was, had hij mevrouw Stal ford gelast hem de sleutels van de Cadillac van de familie te geven. De „monteur" reed met de wagen weg en nam de kleine Stanley mee. Vorig jaar is in Beverly Hills het elfjarig zoontje van de bankier Young ontvoerd en drie dagen later „terugbe zorgd" tegen een losprijs van 250.00(1 dollar. De ontvoerder is nog niet ge pakt. Volgens mevrouw Stalford hoeft de ontvoerder haar met een revolver ge dreigd en geld geëist. HIJ wilde zelfs de brandkast forceren. Toen mevrouw ■Stalford zei, dat cr geen geld in hui« was, had de man huar, aun handen en voeten gebonden, in een kast opge sloten. Daarna was hij met de auto van de Stalfords weggereden. 1

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7