Belangrijk nieuws Russen verlangengeleid' toerisme Eenzame Svoboda liet zich niet intimideren NORTON FILTER KING SIZE Polen en Hongaren niet betrouwbaar KLACHT VAN TSJECHISCHE DESKUNDIGE ALEXANDER DUBCEK GEBOEID WEGGEVOERD Sjelepin, Sjelest en Gretsjko voorstanders van invasie Diefstal van lonen in Yatikaanstad Sympathie voor Tsjechen Frans leger helpt Tsaad ACHTHONDERD KILOMETER DODE STREEK FINANCIËLE HULP VOOR GESTRANDE TSJECHEN Vader zag zijn zoontje niet in water vallen DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1968 PAGINA 5 PRAAG (Reuter) Naar Tsjecho-Slowaakse partijfunctionaris sen onthuld hebben werd partijleider Alexander Dubcek vorige week woensdag geboeid uit het partijhoofdkwartier naar een Rus sisch militair vliegtuig overgebracht, vanwaar hij naar onbekende bestemming in Slowakije werd overgebracht alvorens hij in Mos kou aan de onderhandelingen deelnam. ADVERTENTIE ...dat ook U aangaat. Steeds meer mensen roken filter king size sigaretten. Wat gisteren een verschuiving leek in de rookgewoonten, is vandaag een duidelijke revolutiel In 1968 roken de mensen anders, ze roken filter king size. Norton heeft daaruit de ehïg mogelijke konsekwentie getrokken: Volgens de zegslieden trachtte Dub cek vorige week woensdagmorgen ir zijn privékantoor in het hoofdbureau var de communistische partij telefonisch in lichtingen te krijgen over de invasie toen het gebouw omsingeld werd door Russische parachutisten. Een Russische veiligheidsfunctionaris en twee solda ten, gewapend met machinepistolen, drongen het vertrek binnen, pakten Dub cek de telefoon af en rukten het appa ll de n De functionaris die dit heeft meege deeld was ooggetuige van de gebeurtenis- het partijgebouw. Dubcek en de andere aanwezige leiders, onder wie parlementsvoorzitter Josef Smrkovsky premier Oldrich Cernik, werden in n kame in het gebouw opgesloten en kregen daar een koude maaltijd. Smrkovsky pakte een aantal suiker klontjes van een theeservies en stak de ze in zijn zak, onder gemompel van: „Ik zal ze nodig hebben". Daarna werden volgens de getuige Dubcek, Cernik, Smrkovsky en een klein aantal andere vooraanstaande functio narissen met een transportvliegtuig naar een geheime plaats in Slowakije gebracht, waar zij vierentwintig uur werden vast- Inhouden. «- Inmiddels h&lden de Russén de pre sident Svoboda naar Moskou gebracht, de Russische leiders hem onmid dellijk een ultimatum stelden: als hij niet zou instemmen met veranderingen i de partij en regering zou van Slowa- je een Sovjetrepubliek worden ge maakt, terwijl Bohemen en Moravië autonome gebieden onder Russisch toe zicht zouden worden. Svoboda, die zich stalen zenuwen toonde, stelde van zijn kant echter een tegen- ultimatum: als Dubcek en de andere lei ders niet zouden worden vrijgelaten zou hij weigeren met de Russen te praten. Diezelfde avond nog werden de leiders uit Slowakije naar Moskou gevlogen. President Svoboda werd bijna vijf da gen lang geïsoleerd gehouden in de Rus sische hoofdstad en nam in die tijd al leen deel aan „dreigende bijeenkom sten" met de Russische leiders. VATICAANSTAD (AP) Een dief heeft de lonen van de timmerlieden van het Vaticaan gestolen, zo is gister avond meegedeeld door de gendarmerie van Vaticaanstad. In het totaal verdwenen 960.000 lire uit een gesloten geldkist in de timmerwerk plaats. Het geld was bedoeld als loon voor de werklieden en was gedurende hun vakantie in de kist opgeborgen. Er werden veel vingerafdrukken gevonden en een schroevendraaier, die de dief had gebruikt om de kist open te breken. De vingerafdrukken zullen geen spoor opleveren, want de politie van het Va ticaan heeft geen archief van vingeraf drukken. Partijsecretaris Brezjnev, premier Ko- sygin en partij theoreticus Michael Soes- lov zouden op de bijeenkomst van he. partijpresidium waarop werd besloten tot invasie in Tsjecho-Slowakije ernstige bedenkingen tegen 't invasieplan te heb ben geuit. De grootste voorstanders van de interventie, P. E. Sjelest en A. N. Sjelepin, behaalden echter de overwin ning aangezien minister voor Defensie maarschalk Gretsjko zich aan hun zij de schaarde met de verklaring dat het leger de bezetting van Tsjecho-Slowa kije van vitaal belang voor de veilig heid van de landen van het Warschau pact beschouwde. Lenart weigerde Tijdens het „overleg" met Svoboda eisten de Russische onderhandelaars van Svoboda dat hij behalve het presi dentschap ook de leiding op zich zou ne men van een nieuwe regering van „ar beiders en boeren". Hij weigerde dit. De Russen stelden vervolgens voor, dat de voormalige premier Josef Lenart tot eer ste partijsecretaris zou worden benoemd. Zowel Svoboda als Lenart wezen dit van de hand. Ook zou Svoboda niet zijn inge gaan op voorstellen voor ontvangst van Russische economische hulp en uitbrei ding van de culturele betrekkingen. Naar van uiterst betrouwbare zeslie- den verder is vernomen, begonnen de Russen na drie dagen onderhandelingen te beseffen dat zij een politieke blunder van grote afmetingen hadden begaan en dat hun hoop, dat tenminste de helft van de Tsjecho-Slowaakse bevolking hen zou steunen en partijleider Dubcek zou afzweren, finaal de bodem was in geslagen. De Russen stelden de presi dent later op de hoogte van meldingen hun correspondenten in Praag, dat de bevolking zich massaal verzette te gen de interventie. 25 voor fl. 1,50 Misschien rookte u nog geen filter sigaretten. Probeer dan Norton Filter King Size! De volle echte tabak van de meest selecte amerikaanse plantages, het direct® filter en het interessante king size formaat maken van Norton Filter King Size die regelrechte, vitale sigaret die U onmiddellijk herkent Steek er een op - juist dat direct® filter geeft die zachte en toch verrassend-echte smaak! Norton Filter King Size - rijp, vitaal, echt... wWorld Registration Pending Vijftien meter onder zee en 82 kilometer uit de kust moest de Australische kikvorsman en ci neast Bon Grounds het opnemen tegen een zeebaars van 150 kilo. Het dier werd aggressief en rukte hef. masker van de duiker af. Deze dacht toen> dat zijn laatste minuut was aangebroken maar hij kon ontsnappen en naar de oppervlakte zwemmen. Daar rustte hij tmntig minuten in de volgboot, dook weer onder en toen was de laatste minuut van de baars aangebroken Divisie moest teruggetrokken ivorden (Van onze correspondent W. Oberleitner) WENEN Een van de interessant ste verschijnselen tijdens de bezetting van Tsjecho-Slowakije was de toenemen de demoralisering van de bezettings troepen, vooral de Poolse en Hongaarse. Terwijl de Sovjetsoldaten de hun gege ven bevelen uitvoerden, tekende zich bij de Poolse eenheden spoedig onverholen sympathie voor het bezette land af. Een van de beide Poolse divisies die op 21 augustus Tsjecho-Slowakije binnen trokken, gaf tenslotte zulke duidelijke tekenen van verzet, dat zij in het week einde door de commandant, generaal Zivicky, naar Polen terug gezonden moest worden. De soldaten van deze di visie hadden rood-wit-blauwe vaantjes, de kleuren van het bezette land, op hun pantserwagens en voertuigen bevestigd en de geschutslopen met rouwbanden be hangen. Als Russisiche vliegtuigen kran ten voor de bezettingstroepen afwierpen, werden deze door de Polen verzameld en vernietigd. Soortgelijke berichten kwamen ook uit het zuiden, dat door Hongaarse eenhe den bezet is. Hoewel de regering van Boedapest uit voorzorg slechts partijle den had gemobiliseerd, werden deze over de werkelijke reden van de inval in het ongewisse gelaten. De in Tsjecho- Slowakije levende Hongaarse bevolking verzette zich echter ondubbelzinnig te gen die bezetting en het gevolg hiervan was, dat vele Hongaarse soldaten, door hun landgenoten ingelicht, slechts met tegenzin de hun gegeven bevelen opvolg den. Aangezien zowel Hongarije als ook Polen duidelijk emotioneel reageerden, werden maandag bepaalde Hongaarse eenheden bij Comorn naar Hongarije teruggehaald, omdat men op hen niet meer kon vertrouwen. Een niet geringe rol speelde bij de be zettingstroepen de volledig ontoereiken de verzorging. Reed» kort voor het bin- r^ntrekken in Tsjecho-Slowakije was uit Polen bericht ontvangen, dat bij Bilitz liggende Sovjetmilitairen zelfs bij kin deren om brood gebedeld hadden. Ook in de afgelopen week functioneerde de aanvoer niet en de soldaten waren ge dwongen zichzelf te redden. Zij rooiden aardappelen en stalen komkommer» en fruit van het land. De Tsjecho-Slowaak se geheime zender maakte hierover grapjes en adviseerde de bevolking „hon den en katten niet op straat te laten lo- (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS. Franse soldaten z(jn op verzoek van de regering van Tsaad in Centraal-Afrika het land binnen ge trokken om de strijd aan tc binden tegen rebellen in het noorden, in het berg- massicf van Tihesti. De president van de onafhankelijke republiek Tsaad, Tombal- baye, kan de opstandelingen in genoemde streek geen baas en heeft derhalve een beroep gedaan op Franse militaire b(j- Verdrag-en van bijstand beataan tuosen Frankrijk en twaalf Afrikaanse staten: Senegal, Kameroen, Gabon, Niger, Dahomey, Ivoorkust, Togo, de Centraal Afrikaanse Republiek, Mauretanië, Kongo-Brazzaville; Tsaad en Madagas kar. De regering van Tsaad achtervolgt de rebellen al vier jaar lang, maar de laatste weken dreigen de opstandelingen met afscheiding, waartegen de regering zonder hulp van bulten weinig kan doen. Tsaad beschikt maar over zeventien honderd soldaten en vijfendertighonderd gendarmes en politieagenten, die alles behalve modern gewapend zijn. Volgens Parijs zal de Franse militaire inter ventie slechts korte tijd duren en van meer symbolische betekenis zijn. FREISTADT. Russische tanks aan alle grensdoorgangen tussen Tsjecho-Slowakije en het Westen van Schirnding af, in het uiter ste noorden, tot en met het Oosten rijkse Hainburg, de poort naar Bratislava De hele streek erlangs, 800 kilometer lang, is een dode strook geworden. Vorige maand passeerden er naar schatting een 120.000 auto's en bussen vol toe risten, die op weg waren naar Dubceks vakantievleespotten. landelijke rust teruggekeerd, die hier geheerst moet hebben, toen de koude oorlog nog woede en toen het IJzeren Gordijn nog werkelijk van ijzer was. Wat zeggen de bewoners van de grensstreek ervan? Ze geloven het eeFlijk gezegd wel een beetje. „De Russen zitten er en ze zullen er blijven zitten", menen ze. „Het vrije verkeer, zoals dat er de laat ste jaren was, komt voorlopig niet meer op gang". Een deskundige op toeristisch gebied uil i'sjecho-Slowakije zegt mij in Frei- stadt hetzelfde, Hij is ijlings van een studiereis door het Westen teruggekeerd om zich bij zijn gezin in Praag te voe gen. Zijn naam wil hij liever verzwijgen. „De Russen wijten de liberale opvattin gen in Tsjecho-Slowakije onder meer aan de invloed, die de toeristenstroom op de bevolking heeft gehad", zegt hij. „Er is hun veel aan gelegen, die stroom in te dammen. Toerisme: best, want het brengt de deviezen binnen, die de socia listische republieken zo hard nodig heb ben, maar dan wel een strak geregle menteerd toerisme. Zoals in Bulgarije bijvoorbeeld. Dat land maakt enorme reclame voor de mogelijkhedén, die er zijn voor het doorbrengen van de vakan tie, maar in de praktijk komt het erop neer, dat de toeristen er samengepakt worden in twee kunstmatige centra het goudstrand bij Varna en het zonne brand bij Sozopol. Zij krijgen zelfs doen met de socialistische landen, die r talons, een soort monopoly-geld om hun maaltijden en verteringen te betalen zogenaamd omdat zij dan niet aan hun hotel gebonden zijn (zij kunnen er in alle officiële restaurants en bars mee terecht) maar in werkelijkheid, om hen te beletten het binnenland in te trekken. Excursies worden geleid door reis leiders, die lid zijn van de geheime politie, en gaan bij voorkeur naar het nabije buitenland, naar Istanboel of naar Odessa. De obers en het hotelpersoneel krijgen eens per week tijdens indoctri natiecursussen door de geheime politie ingehamerd dat zij vooral niet mogen aanpappen met toeristen. De Russen willen dat wij in Tsjecho-Slowakije dezelfde toestand krijgen. Ik heb ge hoord dat de Nederlandse toeristen het Griekenland van de kolonels boycotten. Laten zij in hemelsnaam hetzelfde N.A.V.O. Frelstadl ligt ongeveer op de helft van de 800 kilometer lange gren» van Tsje cho-Slowakije mei het Westen, vlak boven het Oostenrijkse Linz. Er is geen spoor van enige militaire activiteit. In dien de Russische aanwezigheid langs de hele grens al bedoeld is als provocatie en intimidatie, dan trekt de N.A.V.O. zich er zo te zien en politiek heel begrijpelijk weinig van aan. Maar r.'emand hier gelooft dat de Russen zullen provoceren of intimideren. Hun aanwezigheid ls een zaak van praktisch belang cn zal dat blijven zolang Europa twee machtsblokken zijn, die elkaar in precair evenwicht houden. Uitgewuifd door vrienden en bekenden is gisteren met een bus een groep Tsjechen naar hun land vertrokken. Het voorlopige einddoel is de grens. Daar zuilen zij wel verder zien. DEN HAAG (ANP) In verband met de aanwezigheid in ons land van een groot aantal Tsjccho-Slowaken, die tengevolge van de gebeurtenissen in hun land niet naar hun land kunnen of willen terugkeren, heeft het mlnlsteire Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk contact gezocht met de Nederlandse federatie voor vluchtelin genhulp, teneinde met hen de verdere opvang en begeleiding van deze groep gestrande personen nader te bespreken. In het bestuur van de Nederlandse federatie is daarop besloten de volgen de regeling te trefen: het universitair asielfonds (UAF), werkend ondcraus- piciën van de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp, zal de activi teiten van het comité „hulp aan Tsje chen", onder voorzitterschap van de heer J. J. Wittenberg, in overleg met dit comité nader bundelen en kanali- i. In de uitvoering hiervan zal het UAF worden bijgestaan door andere organisaties, die deel uitmaken van d« Nederlandse federatie voor vluchtelin genhulp. Het centraal bureau voor hulp aar Tsjechen en Slowaken ls op grond var praktische overweging gevestigd te Am sterdam, Kloveniersburgwa, 95, tel. (020) 220207. Over de besteding van de bij het co mité Wittenberg binnengekomen gelden zal dit comité verantwoording afleggen aan de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp, dat gevestigd is de Huygensstraat 21 te Den Haag, tfn. (070) 117610. Ten aanzien van Tsjecho-Slowaken, die in financiële moeilijkheden komen te verkeren, wordt meegedeeld dat zo no dig op grond van de algemen bijstands wet (ABW) hulp kan worden geboden. Het central* bureau hulp aan Tsjecho- Slowaken te Amsterdam zal op alle ter reinen bemiddeling verlenen, inclusief met betrekking tot zaken van financiële bijstand. De Remeente, die een verzoek krijgt voor bijstandverlening, kan zich terzake voor advies wenden tot het cen traal bureau te Amsterdam. Het aan tal ln ons land met vakantie zijnde Tsjecho-Slowaken bedraagt ongeveer 500. Op het gironummer van het comité „Hulp voor Tsjechen ln Nederland" (het comlté-Wlttenberg) is tot dusver 6.400 gulden binnen gekomen. Dit bedrag is niet voldoende om de kosten voor de eerste hulp te financieren. Er zijn ook Tsjechen, die naar Amerika of Canada Willen emigreren. Ook hen wil men hel pen. Het comité hoopt dan ook, dat op giro 170.000 nog geld zal komen voor deze mensen. MAASTRICHT (ANP) Gisteravond verdronk ln de Maas nabij Maastricht de achtjarige Giorgio Ohlntu, afkomstig uit Waubach. Het kind was met zijn vader op het terrein van de watersport- club Rrandwyck. De vader, die langs do waterkant ln het gras lag, werd plotse ling gewaarschuwd door een vriendje van Giorgio, die meedeelde, dat do jongen in het water was verdwenen, Do Maastrichtse brandweer heeft no£ P°- gtngen gixlaan te dreggen, doch dit bleef Bonder resultaat.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5