Sovjetinval voor NAVO een les Generaal Johan Adolf von Kielmansegg: Vlak voor de invasie geheim gesprek van Dubcek met Hongaar Kadar Goeie morsen, ik leef nog vci"ath|mgen Gewapende overval op tankstation Systeem van alarmering vraagt om verbetering TELEFONISCHE POLITIECONTROLE OP BEJAARDEN MIAMI BEACH Resultaten van VNU overtroffen „Toeristen uit Polen mishandeld VOLOP HULP AAN TSJECHO-SLOWAKEN IN OOSTENRIJK Twijfel bij naderen van grens WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Pompbediende neergeschoten (Van i correspondent) MAASTRICHT Afgelopen nacht om streeks half drie vond in het tankstation van het garagebedrijf Jos Janssen in Maastricht een gewapende roofoverval ilaats, waarbij de pompbediende, A. Loffcld door schoten in zijn benen werd gewond en naar het ziekenhuis St.-An- nadal moest worden overgebracht. Even voor de overval meldde zich een nan bij de pompbediende met het ver- oek in de garage iels aan zijn wagen e mogen herstellen. De pompbediende ;af de man toestemming in zijn werk- ilaats het euvel te herstellen. Op ver- :oek van de tot nog toe onbekende man >racht de pompbediende een oliespuit iaar de werkplaats en werd toen van- ilt de werkplaats beschoten. Twee ko- ;els troffen de mai.. De vier andere choten echter misten. Kermend, viel de ieer Loffeld tegen de grond en begon m hulp te roepen. Op dit hulpgeroep nelde een buurtbewoner toe, die de lompbediende hielp. Volgens de heer ,offeld was hij aangeschoten door een net een zwarte nylonkous over het loofd. Bij het eerste vluchtige onder dek dat de Maastrichtse politie en de zoon van de garagehouder bleek dat (een geld of materiaal werd vermist. Vermoed wordt dat de dader of daders volgens de politie vermoedelijk twee laders) in paniek zijn gevlucht na hun choten. Er zijn volgens de politie ten- ninste zes schoten gelost. Vermist knaapje was verdronken UTRECHT (ANP) Leden van de Jtrechtse vaar- en duikerschool hebben linsdagmiddag om kwart voor drie in de Vecht, het stoffelijk overschot ge vonden van een driejarige jongen F., die nds maandagmiddag werd vermist. Het cnaapje is vermoedelijk tijdens het spe- het water geraakt. (Van een onzer verslaggevers) BRUNSSUM. Generaal Johan Adolf graaf von Kielmansegg, oud- opperbevelhebber van AFCENT, heeft naar aanleiding van de inval in Tsjecho-Slowakije van landen van het Warschaupact gezegd, dat de NAVO hieruit heel wat wijzer kan worden over de Russische strategie van oorlogvoering. Von Kielmansegg meent dat het uit moet zijn met het inkrimpen van de geallieerde troepenmacht in West-Duitsland, dat de na 1967 teruggetrokken troepen moeten worden teruggebracht en dat de NAVO het waarschuwingssysteem tegen een eventuele aanval vanuit het oosten aanzienlijk moet ver- Al tien maanden geleden waren er en kele factoren die wezen op een diepgaan de verandering in Tsjecho-Slowakije. Acht maanden geleden begon datgene wat met de Praagse lente werd aange duid en vier maanden geleden begonnen in het Oostblok grootscheepse manoeu vres die uitmonden in de inval in Tsjecho-Slowakije. Deze manoeuvres werden gehouden op een tijdstip waar op men in het Oostblok doorgaans geen PARIJS (AFP) In de dagen die aan de Oosteuro- pese inval in Tsjecho-Slowakije voorafgingen, heeft partijleider Dnbcek nog in het geheim overleg ge pleegd met z(jn Hongaarse collega, Janos Kadar. De Hongaarse partijchef zou b(j die gelegenheid zijn opgetreden als bemiddelaar tussen enerzijds de Sovjet-Unie, Polen, Oost-Duitsland en Bulgarije en aan de andere kant de liberale leiders in Praag. Dit staat in een artikel in het Parijse blad Le Monde van de hand van Stanislav Budin, hoofdredacteur van het Praagse weekblad Reporter. Volgens hem duidde een lang gesprek, dat de Roe meense president Ceausescu aan het einde van zijn bezoek aan Praag op vrijdag 16 augustus op een re ceptie met de Sovjetambassadeur had, al op de na derende crisis. Deze gedachtenwisseling werd bij gewoond door president Svoboda en partijleider Dubcek. De volgende dag was Dubcek tegen de ver wachting in niet aanwezig bij een gesprek tussen leden van het partij presidium en een veertigtal Tsjecho-Slowaakse journalisten. Cisar, een der partij secretarissen, deelde met een ernstig gezicht toen mee, dat de partijleider onverwacht Praag per vliegtuig had moeten verlaten voor een gesprek op een onbe kende plaats met een niet nader genoemd persoon Dit bleek later Kadar te zijn geweest. In het gesprek met de journalisten had het presidium erop aangedrongen, niet in te gaan op de polemiek die de Russische pers toen in strijd met de afspraken van Cierna en Bratislava tegen Tsjecho-Slowakije was begonnen. Toen journalisten hun vrees uitspra ken voor een gewapende actie van de Russen, ver zekerde het presidium, dat er geen sprake zou zijn van een militaire interventie. Wel zeiden de partij leiders bevreesd te zijn voor een provocatie, die hen zou verplichten de politie in te schakelen, waardoor weer de partij zou worden afgeleid van het gevaar van de zijde van „contra-revolutionairen". Op dinsdagmiddag 20 augustus kwam het presidium bijeen om te spreken over het komende partijcongres. In deze bijeenkomst verweten „neo-conservatieven", zoals Kolder en Indra, partijleider Dubcek dat hij erop uit zou zijn, zich populair te maken bij de in telligentsia en de „contra-revolutionairen". Kort voor middernacht ontving premier Cernlk het bericht van de invasie. Iedereen was verrast en verbijsterd, behalve Indra, Kolder en Svestka, de toenmalige hoofdredacteur van het partijblad Rude Pravo. Op dat ogenblik ontving Dubcek een brief van de Rus sische partijchef Brezjnev, waarin deze de leiders in Praag ervan beschuldigde dat zij zich niet hielden aan de afspraken van Cierna en Bratislava. Over de aan de gang zijnde inval werd echter niet gerept. Het presidium stelde een verklaring op, waarin tegen de bezetting werd geprotesteerd. Radio-Praag bleek evenwel intussen te zijn uitgeschakeld, zodat de bood schap niet kon worden omgeroepen. Door toedoen van de „stalinistische" minister van Voorlichting, Hofman, waren voorts de telefoonverbindingen met het buiten land verbroken. Tenslotte saboteerden ook de inmid dels afgezette leiders van het partijblad Rude Pravo en het persbureau CTK de verspreiding van berich ten van de partijleiding. Enkele uren later arriveerden Russische tanks bij het gebouw van het centrale partijcomité. Dubcek, Svo boda en parlementsvoorzitter Smrkovsky werden gedwongen urenlang met hun gezicht tegen de muur te staan, terwijl zij met mitrailleurs werden bedreigd- Zij mochten geen gebaar maken en geen woord spre ken. Tenslotte werd het drietal met onbekende be stemming weggevoerd. De andere partijfunctionaris sen werden vrijgelaten, aldus de lezing van Stanislav De twee minuten stilte werd gisteren niet overal in acht genomen. Wel op de Dam in Amsterdam, waar velen verstarden na de klokslag van één «ur, alhoewel niet iedereen dezelfde reden voor ogen stond manoeuvres houdt. Het waren in de ste plaats de stafoefeningen van 't War schaupact zonder deelname van Roe menië op het gebied van Tsjecho-Slowa kije. De Russische troepen hadden toen drie dagen nodig om hun stellingen Tsjecho-Slowakije in te nemen, maar toen de manoeuvres waren beëindigd hadden zij er ruim 5 weken voor nodig het land weer te verlaten. Tegelij kertijd met deze Russische traagheid hadden overal aan de Tsjecho-Slowaak- grens oefeningen plaats van Poolse, Oostduitse en Russische luchtafweertroe- en onmiddellijk daarop oefeningen van verzorgingstroepen en herhalings oefeningen van reservisten. Door het Russische legerblad Rode Ster werden gezamenlijke manoeuvres als de grootste sedert 1945 beschreven en was de kwaliteit van de troepen en hun prestaties zeer goed. Op 10 augustus werden deze grootscheepse oefeningen beëindigd. Op 11 sugustus evenwel von den opnieuw aan de Tsjechische noord grens oefeningen plaats waarover door Moskou met geen woord meer werd ge- Nauwelijks tien dagen later begonnen deze troepen met hun invasie in Tsjechp- Slowakije. Heel de opzet van deze gezamenlijke, al begin juli begonnen manoeuvre, be antwoordt aan 't klassieke beeld dat de opmars van grote legers voorafgaat. Waarschuwing Voor de NAVO is het zaak uit de Rus sische tactiek de nodige consequenties te trekken. De strategie van het lexibe- le antwoord, een antwoord, dat gericht moet zijn op tegen het Westen gerichte militaire voorbereidingen in het Oost blok, is afhankelijk van een waterdicht waarschuwingssysteem. De nu met de Russische inval in Tsjecho-Slowakije op gedane ervaringen nopen de NAVO aan dit waarschuwingssysteem het een en ander bij te schaven. De manoeuvres van de landen van het Warschaupact hebben voor het Westen minstens vier ernstige waarschuwingen opgeleverd: ten eerste hebben de Russen bewezen in staat te zijn als het ware grote manoeuvres uit hun mouw te schud den en ongemerkt een opmars van hun land- en luchtstrijdkrachten en die van hun satellieten op gang te brengen en dat bovendien in zeer korte tijd. Wan neer men bedenkt dat deze manoeuvres nog zijn aangekondigd, is het duidelijk dat het verrassingselement aanzienlijk groter zal zijn als een aankondiging achterwege blijft. Ten tweede: de Russen hebben hun werkelijke bedoelingen tot het laatste moment verborgen kunnen houden. In Cierna en Bratislava onderhandelden zij minzaam, sloten een akkoord om dit met voeten te treden toen hun troepen voor de inval gereed waren. Vermoedelijk is tot de inval in Tsjecho-Slowakije al be sloten op 8 mei, toen de leiders van de landen der bezettingstroepen in Moskou bijeen waren. Ten derde: voor de militaire strategen in de NAVO bestond er sedert midden- li een voorwaarschuwingsperiode door de akkoorden van Cierna en Bratislava was deze voorwaarschuwingsperiode ei genlijk niet meer van toepassing. De Russische manoeuvres die tot de voor bereiding van de inval dienden, duurden ongeveer dertig dagen. Tussen 't tijdstip het akkoord in Bratislava en de in- val waren nog geen twintig dagen ver streken. Was er sprake geweest van een inval in het Westen dan zou de NAVO nooit tijdig nieuwe troepen hebben kun nen aanvoeren, met andere woorden: de theorie van het flexibele antwoord valt en staat met een juist en feilloos functioneren van het waarschuwingssys- Ten vierde: hiermee is het duidelijk dat de NAVO nimmer mag afgaan op mogelijke politieke afspraken bij het in acht nemen van de waarschuwingstijd. De militaire strategie moet onafhanke lijk van de politieke ontwikkelingen wor den bepaald. De landen van de NAVO zijn na de Russische inval wel verplicht de strate gie van het flexibele antwoord perna- ment op zijn betrouwbaarheid te beproe ven. Daartoe is een nuchtere politieke kijk nodig, wishfull thinking is daarbij niet op zijn plaats, aldus graaf Von Kiel mansegg. Tsjechische grens gesloten voor journalisten en toeristen WENEN (AFP-DPA) Sedert dins- ig is de grens tussen Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije alleen nog open voor diplomaten, Tsjecho-Slowaakse ingezete nen en inwoners van de andere commu nistische landen. Buitenlanders kunnen het land vrij verlaten, evenals Tsjecho- Slowaken die geldige papieren hebben. De grens is gesloten voor westerse toe risten en journalisten. Het schijnt dat enige kilometers van de grens Russische troepen controle uitoefenen. Op een hoogte van zeshonderd meter boven de Faiigataufa lagune van Frans Polj/nesië voert een ballon van hef Franse leger de eerste Franse waterstofbom aan (achter de ballon zichtbaar). Even later was de ontploffing een feit. Reohts de paddestoel na de explosie. De foto's van de explosie, die op Sli augustus plaatsvond en die de afgelopen dagen door veel landen iverd afgekeurd, zijn gisteren door het Franse leger vrijgegeven. Franse H-bom had kracht van twee megaton PARIJS (AP) De eerste waterstof bom die Frankrijk zaterdag op haar proefterrein in de Stille Oceaan tot ont ploffing heeft gebracht, had de kracht van twee megaton, zo hebben Franse functionarissen meegedeeld. Zij wezen er verder op dat de veilig heidsmaatregelen die bij de proef in acht waren genomen, het resultaat hadden gehad dat de radioactieve fall out tot een minimum beperkt was. De Franse minister van Technisch On derzoek, Robert Galley, zei dat toen de ballon waaraan de bom was bevestigd een hoogte van 600 meter had bereikt, het apparaat tot ontploffing was ge bracht. Op deze hoogte was volgens hem het gevaar voor radioactieve besmetting van de grond uiterst gering. Flitsen rond Tsjecho-Slowakije WARSCHAU Poolse toeristen in Tsjecho-SlowakUe. Roemenië en Joego-Slavië worden mishandeld en opgejaagd, zo meldt het Poolse regcringsblad Zycie Warszawy. Ze krijgen geen voedsel en geen ben zine of worden met stenen beko geld. De Duitssprekende toeristen daarentegen worden met de grootste voorkomendheid behan deld. UTRECHT De solidariteils- demonstratie van de internationale federatie van transportarbeiders is voorlopig opgeschort. PRAAG Volgens radio VrU Praag zijn enkele functionarissen van de Tsjecho-Slowaakse com munistische partij, die als pro- Russisch bekend staan, naar Rus land gevlucht. WENEN De VN-conferentie over het vreedzaam gebruik van de ruimte in Wenen is geëindigd met een fel protest van de Tsjechische delegatie tegen „ge welddadige bezetting van de Tsjecho-Slowaakse academie van wetenschappen in Praag, waarbij schoten zijn gelost". BERLIJN De Oostbcrlijnse volkspolitic heeft drie personen aangehouden van een groep van dertig man, die voor de Tsjecho- Slowaakse ambassade in Oost- Berlijn hun sympathie voor Tsjecho-Slowakije betuigden. BONN Amerika, Engeland en Frankrijk hebben de Poolse lucht vaartmaatschappij LOT geen toe stemming gegeven extra-vluchten te maken door de luchtcorrldors boven Duitsland. NEW YORK De Amerikaanse t.v.-maatschappij NBC heeft mede gedeeld dat een van de correspon denten en een filmploeg enkele uren door de Russen zijn vastge houden. Hetzelfde overkwam ook twee Nederlandse journalisten. WENEN Toeristen en journa listen mogen tot nader order Tsjecho-Slowakije niet meer bin nenkomen. Dit is bekendgemaakt door het Tsjecho-Slowaakse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Buitenlanders, die voor zaken of officiële reizen naar Tsjecho-Slo wakije willen, hebben, behalve een visum, een speciaal certificaat nodig waarin het doel van hun reis uiteen wordt gezet. WENEN (AP) Een vrouwelijke arts uit Tsjecho-Slowakije stond met tranen in de ogen voor het hoofdkwartier voor dc „hulp aan Tsjecho-Slowakije" in de Wcense Auerspergstrasse. Een Oosten rijker had haar juist een biljet ven vijf tig schilling in de hand gedrukt, zodat ze een taxi naar haar plaats van bestem ming kon nemen. Eerst wilde zij het geld niet maar omdat zij vijf dagen had moeten wachten voor dat zij naar haar land kon terugkeren, bezat zij geen geld meer. Uiteindelijk, nog steeds huilend, nam zij het geld aan, en vertrok naar het huis Qy AEKDENHOUT (ANP) Blijkens «en IIAMI BEACH (AP) norgen, ik leef nog. steek even de vlag uit en ga ik weer naar bed", c een vrolijke vrouwen- m door de telefoon van het Utiebureau in dc voorstad rth Miami Beach. „Pret- antwoordde de i hettoestel. vrouw is een van de rtien ingezetenen van orth Miami Beach, die elke beginnen met de politie te bellen. „En als ze ons et bellen, bellen wij hen", rtelt hoofdcommissaris Ai- t E. Dubois. systeem, dat door de po litie het „North Miami Reasurance Programma" wordt genoemd en in het Nederlands heel goed ,,be- jaardenwacht" zou kunnen heten, wordt door de aan gesloten bejaarden „een ze gen" genoemd. Al deze men sen wonen alleen en ze zijn allen ouder dan vijfenzestig jaar. Van allen woont de fa milie kilometers ver weg en, vaak in andere staten. De bedoeling is bejaarde, alleenwonende burgers gerust te stellen door de wetenschap dat hun, als hun thuis iets zou overkomen en zij hulp nodig zouden hebben, die door de politie kan worden verleend, daarop kunnen re kenen. Als een van deze men sen omstreeks negen uur niet heeft getelefoneerd, belt de politie zijn of haar woning op en als zij geen gehoor krijgt, gaat onmiddellijk een wagen van de gemeentelijke hulp dienst naar die woning. „Het is een prachtig iets voor iemand, die alleen woont en hier geen familie heeft", zei een vrouw, die tien maanden weduwe is en wier naaste verwanten in New Jersey wonen. „Ik woon alleen in een huls en het geeft mfj een heerlfyk, rustig gevoel t« weten dat ik, in geval me iets overkomt, iemand kan op bellen en dat ik hier niet ziek of gewond zal liggen zonder dat iemand naar me komt kflken". De politie houdt dossiers bjj met ge gevens over de lichamelijke en gezondheidstoestand van elke aangeslotene om zonodig passende eerste hulp te kunnen verlenen. Slechts een bejaarde man heeft het lidmaatschap van de bejaardenwacht van North Miami Beach opgezegd. Hij vergat telkens op te bellen en vond tenslotte, dat hjj de politie te veel last veroor zaakte. BRjki tussentijdse mededeling van de raad van bestuur over dc gang van zaken in 1968 hebben de bedrijfsresultaten van de Verenigde Uitgeversbedrijven N.V. in de eerste helft van het Jaar de eerder uitgesproken verwachtingen niet on belangrijk overtroHen. Er is alle reden om aan te nemen dat deze gang van zaken ook voor hel gehele jaar 1968 zal gelden. Een en an der resulteert in een duidelijke stijging van de nettowinst per aandeel, niet alleen ten opzichte van 1967 doch ook ten opzichte van 1966. Een combinatie van factoren, zoals de opbrengstverho gingen van tijdschriften en dagbladen, het gedeeltelijke herstel van de adver tentiemarkt voor deze media, en een stringente kostenbeheersing, heeft hier toe bijgedragen, aldus de raad van bestuur. Na de vouwfiets is er vouwbrommer. Het voertuigje, door een Duitse machinebankwerker in z'n vrije tijd gebouwd, is €5 cm hoog en 1 meter 20 long. Het past dus in vrijwel elke kofferruimte. vouwbrommer in serie gemaakt gaat worden, komt de prijs op ongeveer jSO gulden. Altijd nog tweemaal zoveel als een goede vouwfiets. Maar jat don moet je trappen dat de commissie haar had toegewezen Zij had ook kaarten gekregen voor gra tis maaltijden, gratis vervoer met de trams in Wenen, gratis medische behan deling en een busreis naar haar vader land. Twaalf jaar geleden hebben de Oos tenrijkers in hun kleine land ongeveer 200.000 Hongaren opgenomen, die ge vlucht waren voor de Russische tanks. Weinigen van de duizenden Tsjeeho-Slo- waken die nu naar Wenen komen, zijn echte vluchtelingen, maar zij krijgen dezelfde vriendelijke behandeling. De gehele dag verzamelen Tsjecho-SIo- waken zich in de Auerspergstrasse met hun problemen en hun twijfels aan de toekomst. Tot nu toe hebben echter slechts ongeveer honderd van hen poli tiek asiel aangevraagd. Joego-Slavlsche functionarissen hebben de Oostenrijkse autoriteiten meegedeeld dat er alleen al uit Joego-Slavië 10.000 Tsjecho-Slowaken op weg naar Wenen zijn. Duizenden anderen zijn in andere Europese landen met vukantie. Hun twij fel en angst nemen duidelijk toe naar mate zij dichter bij de grenzen van hun vaderland en de buitenlandse tanks ko men. De artsenorganisatie heeft vrije me dische behandeling en medicijnen beloofd De stad Wenen heeft haar gaarkeukens beschikbaar gesteld. Oliemaatschappijen hebben bonnen beschikbaar gesteld voor gratis benzine en tot nu toe hebben sjechoslowaakse auto's gratis 13.500 li ter getankt. Ook spoorwegbiljetten zijn beschikbaar gesteld Gewone burgers komen naar het hoofd- kwaï tier en bieden kleine hoeveelheden chocolade, worst en sigaretten aan. „De isjecho-Slowaken nemen dut liever niet aan." zo zei een functionaris, het lijkt te veel op liefdadigheid. Rode Kruis gaat met eigen toestel op Biafra vliegen DEN HAAG (ANP) Het Nederland se Rode-Kruis heeft een vliegtuig van Martin Aircharter in eigendom verwor ven om pen maand lang voedsel naar Biafra le brengen. Verwacht wordt, dat op 4 september de eerste vlucht wordt gemaakt. In totaal zullen zestig vluchten naar Biafra worden ondernomen, alle onder aupiclën van het internationale Rode-Kruiscomité in Genève. Het toestel is een vrachtvliegtuig van het type DC 7-c, waarmee per vlucht 13.000 kilo voedsel kan worden ver voerd. Het toestel wordt door Martin Aircharter geleverd met bemanning en het nodige grondpersoneel, alsmede met brandstof voor alle vluchten. Deze actie gaat het Rode-Kruia in ons land één miljoen gulden kosten, waarbij nog een lief bedrag komt voor de verzekering* - garanties.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5