Dr H. J. Franken (Deir Alia) vond nieuw opgravingsproject in Jordanië Schending vrijheden Tsjechoslowaakse volk Inter-universitaire hulp voor gestrande academici GROFVUIL- OPHAALDIENST. „Wilde" Ned. Zaalvoetbalbond doorkruist plannen K.N.V.B. WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT Bestaande theorieën van Amerikaan weerlegd Na een verblijf van ongeveer een maand in Jordanië, waarby de hoofd- glad Annnan hem als uitgangspunt diende., is dezer dagen in ons land te ruggekeerd dr. H. J. Franken, lector in de Palestynse archeologie aan de Ryks- oniversiteit te Leiden. Dr. Franken ver dierf zich in binnen- en buitenland veel bekendheid door zyu opgravingscam- Ïagnes - vyf in getal - welke hy met zyn >am verrichtte in de ruïne-heuvel (teil) In het Jordaanse Delr Alla. Deze op- gravingen werden gesubsidieerd door de Nederlandse organisatie voor Zuiver- Wetenschappelyk Onderzoek, maar zyn thans stop gezet wegens de vijandelyk- bcden tussen Israëliërs en Jordaniers in dit gebied. 5 Dr. Franken heeft zyn jongste reis (gemaakt om de rechten van de Neder landse opgravingen in Jordanië verder te regelen en uit te zien naar een nieuw project, nu het werk in Deir Alia is stil komen te liggen. Teruggrijpend op het onderzoek, dat in de afgelopen jaren in Deir Alla is verricht, zeide dr. Fran ken, dat hierby twee fasen te onder- scheiden waren. In het eerste stadium hielden zijn medewerkers en hy zich bezig met „Archeologisch-technische k arbeid", bestaande uit het dateren van het uit de ruïne-heuvel te voorschyn ge- - komen aardewerk. Het tweede stadium bestond uit het onderzoek van de „teil" e als zodanig. De resultaten van liet wetenschappe- lijk speurwerk waren zeer spectaculair, omdat zij de theorlën en opvattingen 1,1 van de Amerikaanse archeoloog Nelson f] Glueck met exacte gegevens weerleg- Nelson Glueck, die vóór de tweede wereldoorlog onderzoekingen in Trans- jordanië heeft gedaan en daar elke ruï- n nederzetting heeft beschreven, alsmede zijn vondsten, ging er voet stoots van uit, dat de bybelse gegevens dit gebied exact waren, waar men vóór de komst van de Iraelieten de rij- van de met hen verwante Ammo nieten, Adomieten en Moabieten aan trof. Op grond van deze bijbelse gege- dateerde Nelson Glueck het daar door hem gevonden aardewerk. Daar hy echter onbekend was met het Jor daanse aardewerk uit de dertiende eeuw vóór Christus, etiketteerde hij op deze manier zyn vondsten met gegevens uit n geheel ander studieveld. Een bezoek aan het Palestyns mu- um in Jeruzalem, maar vooral de op graving van de ruïne-heuvel in Deir Al la maakten het dr. Franken duidelyk, dat Jordanië in het verre verleden een en cultuur heeft gehad en niet als aanhangsel van de beschaving van Palestina mag worden beschouwd, ge- ïyk Nelson Glueck meent. Desastreuze gevolgen De opvattingen van deze Amerikaan, aldus dr. Franken hebben desatreuze gevolgen voor de studie van het Oude Testament gehad. Op deze vondsten zijn nameiyk theorlën gebouwd, die, in het Leidse slagers willen verhoging keurtarief voorlopig opschorten Eerst „doorlichting" afwachten De Slagersfederatie voor Leiden en Omstreken heeft aan de leden van de Leidse gemeenteraad een schrijven ge richt waarin verzocht wordt, de voor- jstelde verhoging van" dé këtittariè- de oorzaken van de gestegen tekorten. Het geeft de slagers, aldus de brief, te denken, dat na de voorgestelde ta- 1riefsverhoging het Leidse slachthuis '3\ praktisch aan de top van de Nederland se tarieven komt te liggen. e- De bekorten kunnen volgens de fe- j; deratie veroorzaakt worden, omdat no door de slagers te weinig wordt be- 20 taald; er kan ook door de export- - slachterij te weinig worden betaald en ook kunnen de oorzaken liggen bij de ,5 exploitatie van het slachthuis zelf. Daarom acht de federatie een „door lichting,' zoals die tijdens de laatste zitting van de raad door het college van b. en w. is beloofd, noodzakelijk. Indien zou blijken, dat het tekort niet xn de slagerssector ligt, dan zouden door de nu voorgestelde tariefsverho ging bedragen door de slagers moeten worden betaald die niet rechtvaardig zouden zijn. Burgerlijke Stand Overleden: P. van Heerden, 24 jaar, an; A. M. Plemp van Duiveland, 71 aar, vrouw; J. Wolvers, 74 jaar, wed. van J. A. Verduin; H. Nieuwenhuijsen, 92 jaar, wed. van H. Blansjaar; G. A. i Tol, 78 jaar, wed. van T. Baak; de Haan, 55 jaar, echtgenote van I. A. G. van Bemmel; T. J. Marius, jaar, wed. van D. Boogerd; M. Altu- ïay, 29 jaar, man; J. Klinkhamer, 79 aar, vrouw; W. H. Heijnis, 82 jaar, G. C. M. Nijssen, 23 jaar, man; VL F. E. P. Davids, 72 jaar, echtgenote van N. J. G. A. Elenbaas; J. Tegelaar, 79 jaar, man; J. Bootsma, 75 jaar, Nieuwenburg, 72 jaar, man; C. J. Trouwer, 70 jaar, man; C. M. iaastrecht, 85 jaar, wed. van J Koevoet. Gehuwd: L. A. van Berge Henegou- en en G. Lammers. Geboren: Abram F., z.v. A. F. der Heijde en E. M. Fehling; Paulus A. M., z.v. A. P. M. Heemskerk en A \L Kortekaas; Rijk F., z.v. W. Koudij: en J. A. Strubbe; Jan W.. z.v. W. Haas- ioot en W. van Velzen; Paulus H. M„ :.v. L. L. Hoogeveen en C. M. J. Drie- en; Corinda, d.v. C. Ouwehand en P. 'an Beelen; Tamara E. L.. d.v. C. K. darner en L. B. Vis; Edmond A. C., v. R. E. C. Burton en S. I. W. Black. LEIDSF AGENIM WOENSDAG 28 AUGUSTUS Stadhuis Kamer b. en w.: Commis- e van beroepschriften, 17.00 uur. DONDERDAG 29 AUGUSTUS Leidseweg 225b, Voorschoten Kon- taktavond Kon. Ned. My voor Tuinbouw en Plantkunde. Lezing „Lybië, land ie dorst". 20.00 uur. Microtheater „Imperium" (Vestestraat 40) Opvoering „The corn is green" van Emlyn Williams, in het kader vai de toneelultwisseling Leiden-Oxford. Aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 30 AUGUSTUS Leidato-halleu (Schuttersveld) Ope ning Leidato Huishoudshow. 16.00 uur. Openstelling: 30 aug. van 19.0022.30 -ar; 1 en 7 sept, van 11—17 en va —22.30 uur; 2 t/m 6 en 8 sept, van 13— pT uur en van 19 tot 22.30 uur. MAANDAG 2 SEPTEMBER Jacobaxaal De Burcht Algemene le denvergadering Ned. Kath. Sportbond, 20.00 uur. Stadhuis Leidse raad. 19.30 uur. licht van de opgravingen in Deir Alla, herzien moeten worden. „De opgravin gen in deze plaats hebben ons een sleu tel in handen gegeven voor de chrono logie van het Jordaans aardewerk, waardoor het ook mogelijk is gewor den de vroeg-Israelietlsche ceramiek le onderscheiden van die uit Kanaan. Vervolgens heeft dit archeologisch on derzoek aangetoond, dat Delr Alla niet identiek is met het bijbelse Sukkoth (hutten), waar Jacob indertijd onder komens voor zyn vee heeft gebouwd. In Delr Alla is nameiyk aan het licht ge komen, dat hier ten tyde van deze aarts vader een geweldig tempelcomplex stond, dat het door Salomon in Jeru zalem gebouwde heiligdom ln omvang verre overtrof en er als het ware een „concurrent" van vormde, getuigde de phillppica's van Iraels profeten tegen dergelyke tempels. Nu door de oorlogsomstandigheden de opgravingen in Deir Alla voorlopig niet kunnen worden voortgezt, heeft dr. Franken naar een andere heuvel ge zocht, die een nog centralere plaats in het leven van Moab heeft ingenomen. Hij meent deze inderdaad gevonden te hebben, maar kon hierover vanzelf sprekend nog geen nadere mededdelingen doen, omdat deze kwestie eerst met de Nederlandse organisatie voor Zuiver- Wetenschappeiyk Onderzoek besproken moet worden. Protest Leidse Universiteit een gisteren dinsdag 27 augus- door hen aan de ambassadeurs de Sowjet-Unie, Hongarije en Po len en aan het bureau van de zaak gelastigde van Bulgarije gezonden tele gram protesteren de vertegenwoordi gers van de Senaat, de lectoren en de wetenschapelijke staf der Leidse Uni versiteit bij de regeringen van de ge noemde landen en de bewindvoerders van Oost-Duitsland tegen de militaire en civiele maatregelen, welke naar hun mening een flagrante schending bete kenen van de fundamentele vrijheden van het Tsjechoslowaakse volk. Aangezien, aldus het telegram, deze vrijheden de grondslag van ieder we tenschappelijk denken en werken vor men, zijn de genoemde vertegenwoor digers ervan overtuigd, dat de weten- Schappelijke betrekkingen met de be trokken landen hiervan ernstige scha de ondervinden. Zij geven de leden van het weten schappelijk corps in overweging zich erover te beraden, of het nog mogelijk is contacten met wetenschappelijke werkers in de betrokken landen in stand te houden. Het telegram besluit met de mededeling, dat het College van Curatoren der universiteit met de verklaring zijn instemming heeft be- Van het telegram is een afschrift i de tendam, in zijn begeleidende brief, van de gelegenheid gebruik te maken ons respect uit te spreken voor de wijze, waarop het Tsjechoslowaakse volk zijn vrijheden verdedigt. L. H. F avier koninklijk onderscheiden i.v.m. 40-jarig jubileum De heer L. H. Favier werd vanmorgen in het stadhuis getooid met de bronzen medaille, behorende by de orde van Oranje-Nassau, die hy uit handen van burgemeester G. C. van der Willigen mocht ontvangen. By de feestelijkheid waren tevens de echtgenote van de heer Favier, alsmede vele belangstellenden van de firma Imenexco aanwezig. By genoemde firma heeft de heer Favier namelijk veertig jaar gewerkt als magazijnbediende. De burgemeester prees de toewyding 1 plichtsbetrachting van de jubilaris. Hy achtte het een bewys van trouw aan een bedryf, als een werknemer een pe riode van 40 jaar daarby weet „vol te boeken". De algemeen directeur van Imenexco, de heer J. J. N. B. Smits, overhandig de de jubilaris daarna de penning van de Ned. Maatschappy voor Nyverheid en Handel. Tevens gaf de heer Favier namens de directie een portefeuille met inhoud, vanwege het feit dat de 64-ja- rlge magazynbedlende na zyn pensione ring ovlgend jaar een reis naar Cali- fornië gaat maken, „waarbij een ex traatje nooit overbodig is". De financieel directeur van het be dryf, de heer J. W. Stoffers, bood de jubilaris tevens een enveloppe met in houd aan; hetzelfde viel hem te beurt van de heer J. v. Es, die namens het personeel sprak. De cliëntèle van het bedryf boden de heer Favier 'n prach tige fruitmand aan. Onder indruk van de recente ge beurtenissen, die andermaal een aan slag vormen op de zelfstandigheid van Tsjechoslowakije, is in academisch ver band het initiatief genomen tot op richting van een Inter-Universitair Hulp-Comité, dat zich ten doel stelt bijstand te verlenen aan hoogleraren, wetenschappelijke medewerkers en in het algemeen academici, die gestrand zijn en als aanhangers van de intellec tuele vrijheid in hun land thans niet kunnen of willen terugkeren. Het streven is er in het bijzonder op gericht naast of tezamen met de be staande hulporganisaties eventueel be- DONDERDAG 29 AUGUSTUS Aloëlaan, Rijnsburgersingel, Marislaan, Mussenbroekstraat. Buurt 11: Maresingel (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrekvaart), Pas- VRIJDAG 30 AUGUSTUS teurstraat, Hansenstraat en Korte Han- senstraat, Leeuwenhoekstraat, Groen- Buurt 12: Veilingkade, Lammen- oordstraat en -plein, Lucas v. Leyden- schansweg (van Veilingkade tot Lam- straat, Bakker Korffstraat, Jan Lieven- menschansplein), Lammenschansplein, straat, Frans v. Mierisstraat, Gabriël Zoeterwoudseweg, Meloenstraat, Ap- Metzusstraat. Broekweg, Stadspolder- pelstraat, Tomatenstraat, Druivenstr., weg, Haarlemmerweg, Raampoort, Kersenstraat, Carbuterweg, Planteyn- Raamstraat, Maredijk, Piet Heinstraat, straat, Kanaalweg (van Lammebrug tot Vondelstraat, Poelgeeststraat, Schut- spoorlijn), Vrouwenweg, Cronestein terstraat, Maredijkhofje, Vaartkade, (Woonschepen). VAL VAN 7 METER LIEP VRU GOED AE Gistermiddag omstreeks 15.00 uur viel de 17-jarige leerling-metselaar Ka- rel Schaudron uit de dakgoot van een pand in de Zonneveldstraat, waar hij met werkzaamheden bezig was. Hij kwam - ongelukkig - terecht op een ze ven meter lager gelegen binnenplaats. Met diverse gebroken en gekneusde ribben en andere lichte verwondingen werd hy per EHD naar het Diaconessen- huis overgebracht. CLUB- EN BUURTHUISWERK A.s. vrijdagavond 30 augustus van 18.30 tot 22.00 uur, wordt er onder auspiciën van de Stichting voor club- en buurthuiswerk Leiden een demon stratie-avond gegeven van boetseren, emailleren en kralenwerk. Deze avond is bedoeld als kennismakingavond, het ligt nL in de bedoeling om in het kader van bovengenoemde Stichting voor da mes en heren vanaf 18 jaar, dus voor de oudere jeugd maar ook voor vaders en moeders een cursus in bovenge noemde aktiviteiten te beginnen. Deze demonstratie-avond wordt ge houden in het honk „De Duikboot," Titus Brandsmalaan 76, Leiden Z.-W., en zal gegeven worden door mej. L. Veelenturf (hoofdleidster honk „De Duikboot"), mej. V. A. G. Groenendijk en de heer J. P. A. v. d. Hout. beiden van kunstatelier „De Kelder' alhier. De entree is geheel gratis. MET MELK MINDER BIER „En het houd maar niet op." ver zuchtte de Haagse politierechter, Mr. J. van Oldenborgh, nadat hij een aan tal verdachten had veroordeeld omdat zij onder invloed van drank verkerend een auto hadden bestuurd. Telkens opnieuw klaagden verdachten hun nood over het gemis van hun rijbewijs en de repliek van de rechter was steeds: „U hebt dat alles tevoren kun- „Het is verschrikkelijk", gaf een 47- jarige caféhouder uit Leiden te ken nen nadat hij de eis van de Officier had aangehoord en de rechter stemde in: „Het is verschrikkelijk," doch doel de daarmee op het feit waarvoor de caféhouder terecht stond. Want het al coholpromillage in het bloed van deze verdachte was wel uitzonderlijk hoog 2.15 hetgeen dus ongeveer viermaal het maximum toelaatbare is. Het was allemaal gebeurd, doordat de caféhouder vijf koeien had gekocht „Dus had u melk genoeg en behoefte geen bier te drinken," constateerde de rechter. „Maar het waren droge koei en," replikcerde de caféhouder. Van wege de droge koeien was dan wat nattigheid gebruikt en toen verdachte midcifJttlg te verlenen ter verkrijging tijdelijke arbeidstaak of werk kring in overeenstemming met be kwaamheid en vakkennis alsook ter verkrijging van huisvesting, studio- en werkmateriaal en financiële middelen. In het comité hebben zitting ge- >men jhr. prof. mr. H. F. van Panhuys (Leiden), voorzitter, prof. dr. J. W. Bezemer (Universiteit van Amster dam), prof. dr. Z. R. Dittrioh (Utrecht), prof. dr. S. D. Fokkema (Vrije Uni versiteit, Amsterdam), prof. dr. I. Ga- dourek (Groningen), prof. dr. A. F. Manning (Nijmegen) en mr. Th. J. Vondraecek (Leiden), secretaris en penningmeester. Het telefoonnummer van de secre taris is 01710-26822, 's avond 070-242985. Bijdragen kunnen worden gestort op girorekening nr. 667962 ten name van de penningmeester. HERSENSCHUDDING NA BOTSING Om 12-15 uur gistermiddag botsten op het kruispunt Mozartstraat/Debussy- straat een bromfiets en een auto. De bromfiets, die uit de Mozartstraat kwam, Werd bestuurd door een 34-jarlge In woonster van Leiden; de auto werd be stuurd door een 45-jarige Leidenaar. Beide voertuigen liepen geringe blik schade op; de dame werd met een hoofd wond, een gekneusde linkerarm en eer lichte hersenschudding over gebracht per EHD naar het Academisch Zieken- MEISJE AANGEREDEN Op de kruising Rynsburgerweg/Hout- laan werd gisteravond 21.45 uur een 12- jarig Leids meisje, rydend op een fiets, aangereden door een auto, bestuurd door een 21-jarige bewoner van Rynsburg, die op de Rijnsburgerweg reed. Het meisje stond nl. even stil op de krui- jsing, kennelijk om over te steken. Als I gevolg van de aanrijding liep het meis- linker-onderbeenfractuur op, waarmee ze per EHD naar het Diaco- nessenhuls werd vervoerd. Open Jeugdwerk „Leython" start 2 september Van maandag 2 september tot en met vrijdag 6 september organiseert de Stichting Open Jeugwerk „Ley- thon" in haar gebouw aan het Leven daal 101 een feestelijke openingsweek. Vanaf half 4 's middags tot 's avonds 11 uur is de Leidse Jeugd van 14 tot 26 jaar daar van harte welkom. In de middaguren is er alle gelegen heid om een flesje te vatten, platen te draaien, kranten te lezen of een diskussie met leeftijdgenoten aan te in. 's Avonds is er steeds aan kant- klaar programma. Maandagavond wordt begonnen met een groot openingsbal. waaraan de Disefools hun medewerking verlenen. De avond daarop dinsdag 3 september worden 2 films vertoond: één over de beroemde Zuidpoolreis van Hillary en Fuchs en één over de bouw van Ame- rika's eerste raketlanceerbasis. Op woensdagavond krijg de kunst een kans. Onder de veelbelovende titel „Nader tot Kunst" houden de Leidse schilder Hollebeek en pottebakster Li- li Willemsen en de fotograaf Jan den Hengst beiden uit Alphen en de Zevenhovense graficus Hens Runhaar een grandioze kunstdemonstratie. Donderdag is het dan hoog tyd voor cabaret. Daarvoor staat een optreden van het Leython-huis cabaret „Sjat- lésjen" op het programma. De week wordt vervolgens besloten met een flower-power-party, die van beat voorzien wordt door The Inspri- Met deze uitgebreide feestweek wil de Stichting Leython proberen enkele honderden nieuwe leden te werven, die zich inschrijven voor het komende seizoen, dat van september tot en met juni duurt. Het is de tweede maal dat dit gebeurt. Programma Leidse Schouwburgver. Hel bestuur van de Leidse Seliouw- burgvereniging organiseert tevens twee series abonnementsvoorstelllngen, deels In samenwerking niet K O. CENTRUM speelt 23 en 24 septem ber „Slaehtveld" van Borts Vlan, een blQapeL THEATER zal waarschyniyk 2 voor stellingen geven van „Moordenaars avond" van José Triana, op 21 en 22 oktober. Er worden echter nog onder handelingen gevoerd daaromtrent. Voor Leldens Ontzet (3 okt.) Is het cabaret „Adam en Eva" gekontrak- teerd. Het programma heet „Feest" en staat onder leiding van Plet en Frans Koster. 20 september en 21, 22 en 23 oktober zjil Herman van Veen weer optreden met zyn gezelschap Harlekyn. Bouden (ju de Groot komt 15 oktober. Voor de avond van 12 september komt de Hoofdstad-Operette met „Czardos- Flirstin". Seth Gaaikema komt met zyn gezel schap op 25 januari as. en Paul van Vliet met zyn gezelschap Pepyn op 21 en 22 maart. TENTOONSTELLING RUDI POLDER BIJ V. D. VLIST Van 6 tot en met 28 september wordt n Galerie v. d. Vlist, Botermarkt 3 te Leiden, een tentoonstelling van re cente schilderijen van Rudi Polder ge houden. De opening zal geschieden door Gijs Kording, kunstcriticus van de Nieuwe Haagse Courant. DIPLOMA ZW EM MEN ZWEILANDBAD In het Zwellandbad zyn een groot aan tal jongens en meisjes geslaagd voor het zwemdiploma A, tydens door de Stich ting ter Bevordering voor Zwemonder- richt in Leiden en Omstreken georgani seerde examens. De geslaagden zyn: A. Korenhof, E. J. Mentlnk, A. Mol, H. Bakker, M. C. A. Knyff, I. A. M. Goddyn. K. van Aken, M. Weysters, J. M. Webbers, W. M. Wesselius, C. Juf fermans, H. de Haan, T. Stlgter, G. Kunst, A. H. Bontius, N. Mulder, A. Brunekreef, P. de Roode, Y. Noorlander, A. Stigter, J. A. M. Hoogduin, C. I. M. Dlckhoff, R. Boot. M. v.d. Zwart, N. Kaptein, J. L. de Jong, P. Kortekaas, J. Pardon, E. Galjaard, R. de Graaf, V. .d. Zwart, J. F. v. Heel, G. J. le Bleu, F. Korpelshoek, M. Eeuwema, E. W. Korea, R. Munzen Meyer, T. A. v. Dal, Winkel, R. Molenaars, J. C. M. Omtzigt, G. J. Kerling, J. Houwaart, J. P. Homan, R. P. v.d. Berg, N. B. Ver- noef, U. de Sitter, R. zyistra, M. v.d. Reyden, W. v.d. Mey, A. L. v.d. Leeden, M. d. Hollander, C. J. Vliegent- hart, J. C. Hoogendoorn, T. Haaster, M. E. v. Kesteren, M. Steenvoorden, J. Wer- nafs, C. H. Vellekoop, A. Hlns, A. Haan stra, G. Kroesemeyer, H. Fekkes, C. S. Nieuwkoop, M. J. T. d. Hollan der, P. G. M: d. Hollander, J. A. M. an Kesteren, P. C. v.d. Eyk, H. C. •d. Willigen, W. Hogewonlng, W. Haan stra, J. P. S. Spruyt, N. B. Ravensber- gen, E. A. H. Kroon, J. W. v.d. Willi gen. A. Noort, T. A. Huyzer, W. Heems kerk, G. J. A. M. de Wolf, G. J. v.d. Wil ligen, R. H. P. Groenendijk, B. Lut. LEIDERDORP Verkeersongeval - Gisteravond te gen half elf vond op 'het kruispunt Per sant Snoepweg-Acasialaan het zoveelste verkeersongeval plaats. Een 2CV, gaan de ln de richting van het Zyikwartier, verleende geen voorrang aan een Volks wagen, bestuurd door D. S. uit Leiden, ■ver de Persant Snoepweg, richting Lelden reed. Het „leiyke eendje" knalde tegen de Volkswagen op, waardoor deze ondersteboven op de andere zyde van de ryweg kwam te liggen. Belde bestuur ders kregen geen letsel. OVER DE TAX Een 29-jarige oberkelner uit Noord- wyk was er zich niet van bewust ,over de tax" te zijn geweest, toen hij op 10 juni met de door hem bestuurde auto over de H. Geestweg reed. Zijn toestand demonstreerde hij door over de weg te laveren, hetgeen de aandacht van de bemanning van een politieauto trok. Verdachte had moeite om uit de auto te komen en vond een bloedproef overbodig, omdat hij zichzelf op het alcoholmisbruik wel wist te „taxeren". Erg dronken was hij niet, zo deelde een politieman als getuige mee, want hij wist de vragen goed te beantwoor den. De eis was zoals gebruikelijk, 2 weken gevangenisstraf en een jaar in trekking rijbewijs. Omdat het met de dronkenschap minder erg was gesteld, veroordeelde de rechter tot acht dagen gevangenis straf en dit jaar intrekking van het rijbewi.is waarvan vier maanden voor waardelijk. En in alle gevallen gold aftrek van de tijd waarin het rijbewijs reeds is ingenomen. TOERNOOIEN LEIDSE BOYS Leidse Boys organiseert a.s. zondag weer haar jaariykse ,,In Memoriam A. J. v. d. Born-toernooi" voor de eerste en tweede elftallen van Woubrugge, Kou- derkerk, SVOW, Hazerswoud.se Boys. Eiand/SDC en Leidse Boys. Zaterdag organiseert Leidse Boys te vens een junioren-toernooi, waaraan de zelfde verenigingen meedoen als op zon dag by de senioren. Een van de vele sporten, die een kans gaat krijgen In de toekomstige Sporthal van Lelden is het zaalvoetbal. Elders In den lande wordt deze sport al druk be oefend en niet name in Helmond en Eindhoven is men er helemaal weg van. Niet minder dan 42 zaalvoetbalcluhs voornamelijk hedryfsteams uit ge noemde steden zyn aangesloten aan de onlangs opgerichte Nederlandse Zaalvoet balbond. Een bond, die helemaal los staat van de KNVB. De studiecommissie zaalvoetbal van de KNVB, onder voorzitterschap van mr. J. J. de Jongb, heeft ln april de KNVB een rupport doen toekomen, waarin zjj adviseert tot oprichting van een otriclële afdeling Zaalvoetbal binnen de KNVB. Dat zou dan hedenavond in Utrecht gaan gebeuren. Het Is dus niet de bedoeling, dat men tot oprichting van een aparte bond komt. ALS SPORTHAL KLAAR IS OOK IN LEIDEN ZAALVOETBAL? Dat gebeuren gaf de nasleep tot aan de rechter. De Officier van justitie eiste 15 dagen gevangenisstraf en een jaar ontzegging van het rijbewijs, want volgens verdachte zou hij vijf borrels hebben gedronken, doch de Officier meende gezien het resultaat van de bloedproef te moeten aannemen, dat het er wel tien geweest zullen zijn. Het vonnis voor deze verdachte werd twee weken gevangenisstraf en een jaar intrekking van hek rij be wij in Ecu van de bestuursleden van de (Hel- mondse) Nederlandse Zaalvoetbalbond Is de heer J. van Bruggen, die echter ook secretaris is van bet voorlopig bestuur voor landeiyk zaalvoetbal en die ook lid is van de studie-commissie. De houding van de heer J. van Bruggen Is door de organisaties, die tot dusverre zaalvoet bal organiseerden met ontstemming waargenomen, zy betreuren het Hel- mondse Initiatief. De KNVB heeft alle afdelingen ln een schryven al gewaarschuwd tegen de „wilde bond". Verwacht wordt, dat de KNVB haar leden gaat verbieden om deel te nemen aan wedstrijden door de Helmondw bond georganiseerd. De Nederlandse zaalvoetbalbond heeft naar het schijnt ook andere spelregels dan b.v. de Helderse Zaalvoetbal Organi satie, die naar zy heeft laten weten zich geheel distancleert van de nieuwe bond. Het ligt in de bedoeling, dat de Helderse spelregels door de officiële afdeling zaal voetbal ln de KNVB byna ongewyzlgd worden overgenomen. Als men hedenavond in Utrecht tot oprichting van een afdeling binnen de KNVB komt, dan zullen de afdelingen van ile KNVB van rlchtiynen worden voorzien om te voorkomen, dat overal willekeurige organisaties worden opge richt. Het Is do bedoeling, zo vertelde mr J. J. de Jongb ons, dat ln elke afdeling een compctltle-lelder wordt aangesteld. In Leiden en omgeving zijn er nog geen specifieke zaalvoetbnleliihs en hy dacht, dat vooral de bestaande veldvoetbalver- cniglngen zich er mee bezig zullen bon is de nieuwe Sporthal eenmaal gereed en melden zich nieuwe clubs aan, die zich alleen op zaalvoetbal toeleggen, dan kunneu die ook ln de KNVB afdeling doen by de secretaris, do heer S. zaalvoetbal worden opgenomen. Rijnsburgerweg 102, Rynsburg LEIDSE BIOSCOPEN De films ln de week van 29 aug. tot aept. zyn door de KFC als volgt ge keurd: Camera: Le Gendarme de Saint Tropsa (prol.), alle leeftyden. (Nacht, vr. en zat. 23.30): The young one, 18 jaar. Dageiyks: 2.80, 7.00, en 915 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.16 uur. Lido: Bruggenhoofd Benchi, 18 jaar. Dageiyks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Ik ben nieuwsgierig - geel. 18 jr. Dagelijks: 2.30, 7,00. en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: Samen uit, samen thuis (a.l.) Dugeiyks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.16 uur. Trianon: Wat deed je toen het licht uitviel 7, a.l. Dageiyks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Terugkeer voor de wreker, 14 J. (Nacht. vr. en zat. 23.30): Liefdes spel, 18 Jaar. Dageiyks: 2.30, 7.15 en 9.15 mm Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. KORRELTJE Marktberichten WOERDEN, 28 aug. Kaas Aan voer 60 partijen. Prijzen: le kwal. 3.93 4.00; 2e kwal. 3.803.92; extra kwal. tot 4.35. Handel stug. LEIDEN, 28 aug., Groente Aard beien 50-55; appelen 32; peren 14; prut- men 37-69; aardappelen 6-16; andyvie 10-17; augurken 20-25; pronkbonen 50- 73; snybonen 89-161; stambonen 72-121; stokbonen 57-133; kroten 7-15; rode kool groene kool 8-21; spitskool 34; pos telein 13-30; prei 25-44; spinazie 7-68; spruiten A 55-73; Idem B 68-80; kom kommers 23-44; tomaten A 310-320; id. B 295-310; Idem C 275-285; idem CC 245 •250; uien mlddelfyn 11-17, alles per 100 kg; meloenen 37-139; bloemkool A 15- 52; idem B 15-37; idem C 23-24, sla 5-24 alles per 100 stuks; bospeen 49-51; pe terselie 9-12; aeldery 9-12, alles per 100 Laatste orgelconcert in Katwijks Nieuwe Kerk CHARLES DE WOLF was door een hem overkomen auto-ongeval niet in staat het laatste concert in de Nieuwe Kerk te Katwijk te geven. De bekende Groningse organist Wlm van Beek van de Martinikerk was bereid dit con cert te verzorgen. Zijn fraai en ver antwoord spel deed ons de teleurstel ling vergeten. Met een Preludium en Fuga in d. van een leerling van Bach, P. Kellner, werd het concert geo pend. Het werk kon echter de groot heid van de leermeester niet bereiken. Het preludium werd een zwakke imi tatie van Bach en ook de fuga had geen verrassend thema. Ook Van Beeks spel kon deze zwakheid niet verbloemen. Van J. G. Walter speelde Van Beek ?n concert in Bes. Dit concert gaf niet ccr de knapheid van Walther zoals ij die kennen in zijn Koraalpartita's en Koraalbewerkingen, Door de vaak fraaie registrering werd 't toch nog 'n concert. Door het juiste tempo en Franse kleuren kwam de Grootheid van César Franck in het gespeelde Choral III tot volledig openbaarheid. was mystiek zonder romantische overdrijving. Een fraai geregistreerde Voluntary van J. Stanley werd ge volgd ten slotte door het eerste deel uit de 5e symphonie van de Franse romanticus C. M. Widor. Widor was een begaafd organist en ter knap componist; maar zijn tijd in de symphonische richting in de Franse orgel kunst is voorbij. Toch wist Van Beek door technisch knop en fraai orgelspel ons te boeien niet al leen, maar ook te bewijzen dat hij een groot organist is. Ongeveer 200 aan wezigen hebben van dit laatste zomer- concert kunnen genieten. VALKENBURG Zelfveroordeling gehonoreerd „Ik had een verschrikkelijk stuk in mijn kraag", aldus zelfveroordeling door een 41-jarige koopman uit Val kenburg en maakte het daarmee de Officier niet moeilijk om de gebrui kelijke twee weken gevangenisstraf te eisen, doch vanwege de zelfveroor deling wilde de Officier dit honoreren met een week voorwaardelijk doch n jaar intrekking van het rijbewijs. Op 18 juni, na 6 of 7 biertjes plus gin-tonic reed hij met de door hem bestuurde auto te Noordwük eerst bij na tegen een lantaarnpaal en toen een mede-inzittende een ruk aan het stuur gaf, kwam de auto in de berm van de weg terrecht. De eis van de Officier van justitie vond verdachte erg, want hij moet met zyn auto bloemen naar Duitsland brengen. „Dat zult u dan voorlopig per bak fiets moeten doen," gaf de rechter te kennen, want het vonnis werd twee weken gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk, een jaar in trekking van het rijbewijs waarvan vier maanden voorwaardelijk. RIJNSBURG BLOEMBINDCUR8U S Het bestuur heeft besloten de aangifte voor de cursus bloemschikken en bloem- blnden per 7 september te sluiten. Na deze data kunnen geen aanmeldingen meer aangenomen worden. Aangifte voor deze cursus voor beginners en voor ge vorderden kan men voor genoemde data

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3