J w Economie staat hoger loon toe S)aGeidócSoti^aitt Dubcek c.s. voor moeilijke opgave Televisie-portret van Hubert Humphrey Pruimenoogst groter dan ooit TAPTOE DELFTa it 'PWm Nederlandse Operastichting brengt komend seizoen liefst vijftien opera 's Soesterberg en omgeving voor ramp behoed DE LEIDSE COURANT HET akkoord van Moskou, dat geslo ten is tussen Tsjecho-Slowakije ener zijds en Rusland, Polen, Oost-Duitsland, Hongarije en Bulgarije anderzijd is een compromis, waarbij de Russen waar schijnlijk meer bereikt hebben, dan zij na de blunder van het militaire ingrij pen, mochten verwachten. De belangrijk ste Russische concessie is, dat Dubcek en zijn medestanders aan het bewind blijven, zij het met behoud van de door het partijcongres uitgestoten orthodoxe partijkopstukken en voorts dat het libe ralisatieprogramma mag worden voort gezet. De belangrijkste veer die de Tsjechen hebben moeten laten is, dat de bezettingstroepen pas worden terugge trokken als „de toestand in Tsjecho-Slo wakije genormaliseerd is". Het is duidelijk dat de Russische, Oostduitse enz. opvatting over wat een genormaliseerde toestand is, totaal ver schilt met wat de Tsjecho-Slowaken hier onder verstaan. Het communiqué noemt maatstaf noch tijdsbestek. Men zou hier uit kunnen concluderen, dat de beoorde ling voorbehouden is aan de bezettende mogendheden, c.q. Rusland alleen. Dit gevoegd bij de eis van de Russen, dat de vrije meningsuiting aan beperkingen onderhevig dient te zijn, kan men zich afvragen wat er terecht moet komen van het liberalisatieprogramma. De arm slag van Dubcek c.s. lijkt vooralsnog zeer verkleind. ÜET communiqué van de besprekin- "gen is vergeleken met het zichtbare deel van een ijsberg. Zo'n zichtbare spits ziet er soms ongevaarlijk en vrien delijk uit, maar men weet nooit wat voor gevaarlijke obstakels onder de water oppervlakte schuilen. Het vereist het uiterste aan stuurmanskunst en een gro te mate van zelfbeheersing deze te ont wijken. De buitenwereld weet niet, wat er besproken is, dat niet in het commu niqué vermeld staat. Dubcek en de zij nen weten het wel. Zij kunnen ongeveer bepalen hoever zij kunnen gaan, willen zij niet opgescheept blijven met een lang durige bezetting, waarvan de Tsjecho- Slowaakse bevolking walgt. jyiAAR over het totaal genomen hebben **Me Tsjecho-Slowaken toch een over winning behaald waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Zij hebben voor komen dat de eerste doelstellingen van de bezetting waar gemaakt werden. Zij hebben door hun vastberaden houding de vorming van een marionettenregering verijdeld. Zij dwongen daarmee de be zetters tot een conferentie tussen vrijwel gelijkwaardige partners. Zij lieten daar mee het ware gezicht van de Sovjet- Unie zien: een kolos, die bang is voor zijn lemen voeten. Zij bereikten dat hun lot onvergelijkelijk veel beter en hun toe komst gunstiger is dan van Hongarije in 1956. Dat is de grote winst van Tsjecho- Slowakije. Communisme en Praag DEMOEDIGEND en beangstigend te- gelijk is de houding van menig com munist tegenover het geval Tsjecho- Slowakije. Bemoedigend is, dat meer en meer mensen die de communistische ideolo gie geheel of half onderschrijven, het communistisch imperialisme gaan ver foeien; beangstigend vinden we ech ter, dat nog altijd zoveel Europeanen die met het communisme sympathise ren, verwacht blijken te hebben, dat het Sovjetcommunisme zijn imperialisti sche bedoelingen zou hebben opgegeven. En dit ondanks het feit, dat Ruslands blijvende kritiek op Joego-Slavië niet voor tweeërlei uitleg vatbaar is. We moeten trouwens niet uit het oog verliezen, dat het communistisch verzet waarop Moskou's politiek naar aanlei ding van de interventie in Praag thans stuit, allerlei nevenoorzaken en bijbe doelingen heeft. Het fel-reagerende Roe menië bijvoorbeeld ligt met het Krem lin overhoop, niet omdat het zijn eigen burgers dichter bij persoonlijke vrijheid wil brengen, maar omdat het in het con flict Moskou-China aan de kant van Mao terecht gekomen is. De dubbelzinnige houding van de officiële communistische leiders in Nederland is op een soortge lijke verklaring terug te brengen. Iedereen die nu teleurgesteld doet, heeft bovendien de les van Hongarije slecht geleerd. In zekere zin geldt dit ook yan de Tsjeóho-Slowaakse leiders. Zolang in de grote internationale politiek Moskou elke stap di^ het zet, afmeet naar zijn belangen als communistische, imperia listische mogendheid, kan men moeilijk verwachten dat de Sovjets een ontwik keling van het Europese communisme in liberaliserende richting de vrije loop sullen laten. Een belangrijk gevolg van de zekere ontspanning die de co-existentiepolitiek tussen Oost en West gebracht heeft, is dat de Sovjet-Unie in Europa haar stre ven om meer rechtstreekse invloed te krijgen buiten het blok van het War schaupact heeft afgeremd; Stalins opvol gers hebben dit gedaan omdat de feiten hen ertoe dwongen. Maar zolang de droom van het we reldcommunisme niet opgegeven is, ligt voor de hand dat de Sovjets binnen de sfeer die ze na 1945 door wapengeweld en intriges tot de hunne hebben weten te maken, moeilijk een verzwakking kun nen tolereren. Zeker niet op een mo ment dat in de rug van de Sovjet-Unie China een permanent gevaar in plaats van een betrouwbare dekking blijkt. Bovendien blijft de Duitse kwestie een van de voornaamste stukken op het schaakbord van Ruslands internationale politiek. Elke stap in de richting van Duitse hereniging zonder dat die hereni ging een communistische hereniging wordt, beschouwt Moskou als een levens gevaar. Het aan diverse Russische fou ten gepaard gaande ingrijpen in Praag moet dan ook voor een belangrijk deel verklaard worden door vrees voor de gevolgen in het ook langzaam ontwaken de Oost-Duitsland. Niemand mag ontkennen dat in be paalde opzichten het communisme anno 1968 niet meer het communisme van 1945, laat staan dat van 1918 is. Op dit moment is in verschillende landen de tendens naar een nationaal, niet in de eerste plaats imperialistisch denkend communisme naar voren gekomen. Of die tendens ook in Moskou vorde ringen heeft gemaakt? Men doet er goed aan dit sterk te betwijfelen. En wat er in door Moskou onder controle gehouden landen gebeuren kan, wordt daarom helaas niet uitsluitend be slist door wat de betreffende volkeren willen en wat andere communistische partijen redelijk of onredelijk vinden, maar door de uitkomst van rekensom metjes op het Kremlin. En van de inten ties van de Sovjetleiders die deze s< metjes maken. Met alle respect voor het streven de wereldvrede door betere verhoudingen veilig te stellen, moet men van deze in tenties niet te snel het beste veronder stellen. Bij hun vele fouten hebben de westelijke leiders die geloven in de nood zaak van een „harde" politiek, wat hun beperkte mate van vertrouwen in Kremlinleidlng betreft toch wel gelijk. AMSTERDAM (ANP) „Het gehele beeld van onze economie, met uitzonde ring van de werkloosheid, rechtvaardigt het verzet dat de vakcentrales dit voor jaar tegen het kabinetsbeleid hebben ge voerd. Het geeft ons ook aanleiding om. zo het kabinet het voornemen mocht hebben dit beleid toch door te zetten en voor 1969 een contractsverlenging te overwegen, ons daar opnieuw fel tegen te verzetten". Dit heeft de voorzitter van het NVV,1 de heer A. H. Kloos, vanochtend gezegd op het congres van de metaalbedrijfs- bond NW, dat in het RAI-congrescen- trum in Amsterdam wordt gehouden. Er is geen enkele aanleiding voor af remming van de loonontwikkeling, zo zei hij. Integendeel, onze economie biedt ruimte voor stijging van de reële koop kracht van der werknemers. Het Centraal Planbureau heeft voor 1968 een overschot op de lopende reke ning van de betalingsbalans geraamd van vijfhonderdmiljoen gulden. De nieuwste cijfers over de in- en uitvoer- verhouding geven, volgens de heer Kloos aanleiding tot de veronderstelling, dat dit overschot wel eens enkele honder den miljoenen meer zouden kunnen be dragen. De onzekere factor hier blijft de dienstenbalans, die zich wat minder gunstig laat aanzien. Uitermate gunstig ontwikkelt zich z.i. de industriële produktle. De prognose van het CPB was een stijging daarvan van 6llt procent op jaarbasis. Geduren de de eerste vijf maanden van 1968 was er al een stijging van elf procent. Het w®tenschappelijk Instituut van het NW becijfert globaal een groei van de industriële produktie voor geheel 1968 van negeneneenhalf tot tien procent. De investeringen vullen een belangrijk stuk van de ontstane ruimte op. In het eerste kwartaal van 1968 stegen de overheidsinvesteringen met 23 procent t.o.v. 1967. Het volume van de investerin gen van de bedrijven nam met tien pro cent toe. De beperkte groei van 1967 is vervan gen door een stevige ontwikkeling der in vesteringen in het eerste kwartaal van 1968. De heer Kloos vindt dat niet ver wonderlijk, want de loonstijging in de bedrijven blijft achter bij de produkti- viteitstijging en in de industriële sec tor zelfs in sterke mate. Dat betekent, dat de winsten in het industriële bedrijfs leven zeer fors omhoog zullen gaan in 1968. In de bedrijfstak van de metaal- elektrotechnische industrie is dit jaar de eerste, die in dc onderhandelingen de nieuwe CAO, met de opvattingen ondernemers en waarschijnlijk ook met fan het kabinet wordt geconfron teerd, zo zei de heer Kloos. Wie onder handelt, moet er rekening mee houden, dat de kosten van levensonderhoud vol gend jaar zeker vier k vijf procent zul len stijgen, een stijging die overigens gedeeltelijk wordt veroorzaakt door dan een procent verhoging van de sociale lasten. De invoering van de belasting over de toegevoegde waarde zal ongetwijfeld, vooral in de beginperiode ondernemers nopen een extraatje in de wacht te sle pen. Er zal een heel strak monetair be leid moeten worden gevoerd om deze onnodige prijsstijgingen zo snel moge lijk de kop in te drukken, anders is kettingreactie van prijsstijgingen loonstijgingen onvermijdelijk. Als vakbeweging moeten we uitspre ken. dat we liever de jaarlijks terugke rende strijd voeren met de centrale werkgeversorganisaties over de hoogte het minimuminkomen dan het wets ontwerp over het minimumloon en de minimumvakantiebijslag aanvaard zien aldus de heer Kloos. Merkwaardig genoeg waren er giste ren de dag van dc „oplossing" van het conflict vrijwel geen ac tuele beelden uit Tsjecho-Slowakije. De t.v. moest het dus zoeken in commentaren. Het meest doordachte was dat van dr. Fuchs, Bonner cor respondent van de Praagse radio, die door Johan van Minnen werd onder vraagd en goed was uiteraard Henk Neuman die op II sprak. Bij gebrek aan veel werkelijk nieuws was het voordehandliggend dat men zij het met vertraging te rugziet op de geprogrammeerde uit zendingen. De AVRO bleek daarbij ver te willen gaan: ze bood terwille van zo'n geprogrammeerde uitzending een stuk eigen werk aan de NTS aan voor het tweede net. Dat leek op een gevoel voor coördi natie. Maar daar was de AVRO toch niet sterk in gisteren. Want tijdens de uitzending van onder meer die film (positie van de Tsjechen in ons land) had de AVRO gelijktijdig een extra-actualiteit ingelast, waardoor kijkers die ook gisteren het Tsje chische nieuws vooropstelden het on mogelijk werd gemaakt alles te zien. Laat op de avond had de NTS nog een onthullend „extra" gesprek met de plaatsvervanger van de Russische ambassadeur in Londen. Dat onthul lende school In de typische rode denk- mentaliteit van de ondervraagde waarin waarheid en leugen zulke be trekkelijke begrippen waren dat ook de gewiekste vraagstelling dood moest De uitzending was rechtstreeks, dus zonder ondertiteling. Henk Terlingen vertaalde en passant. Moeilijk werk. vooral ook omdat zodra hij sprak de discussianten onhoorbaar werden. Hij koos de meest bevredigende methode: vertaalde fragmentjes van de hoofd punten van het gesprek waarbij het orgineel niet „dood" werd gemaakt. Hij bracht het er uitstekend af! Driemaal raden wie dit is. Ze is modehuisdirectrice, 'n beetje pinnig, een beetje bijziende, ze rookt sigaren en ze is getrouwd. Het concern waarvan zij met straffe hand de leiding voert, heet Willekie DiUekie. Juist: liet is Willeke Alberti, pardon: Oonk, die zaterdag in deze gedaante in het vaderlandse beeldaquarium is te zien. STER (Reclameuitzendingen om 18.55, 19.03. 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: De bosbrigadiers, 19.31 uur: Persoonlijk, portret van Hubert H. Humphrey 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Uitzending Stichting Socutera 20.25 uur: Diefstal op bestelling, film 21.50 uur: Wielrennen, wereld kampioenschappen NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen o 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA 19.03 uur: Coronation Street, t.v.-serie •19.51 uur: Dansminiaturen, volksdansen NTS 20.00 uur: Journaal VARA 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Maar wat doe je als het Kerst is, eenakter 21.10 uur: Als ik vier dromeda rissen had, film 21.55 uur: Orgelconcert door Charles de Wolff NTS 22.10 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I NTS 13.00 uur: Democratische Conventie 'VIJZIGINGEN BLIJVEN MOGELIJK De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's VARA 20.45—21.15 uur: Mu-zi-ka-lei-dos-koop 23.20—23.55 uur: Jazz-magazine HILVERSUM II NRU 20.25—21.40 uur: Sir Henry Wood Promenade Concerten 22.40—23.55 uur: Iks - een sprong in het duister, amusements programma RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA In de serie „Persoonlijk" besteedt de NTS vanavond van 19.3119.56 uur op Nederland I aandacht aan Hubert Ho ratio Humphrey, een der democra tische kandidaten voor de presidents verkiezingen. Hij heeft lange tijd, als tweede man naast president Johnson, een voor hem onnatuurlijke terughoudendheid moeten tonen. Zelf deed hij eens schertsend het verhaal van de twee broers: de een emigreerde, de ander werd vice-presi dent, en van beiden had men niets meer gehoord. Van Humphrey heeft men in ieder ge val wel gehoord, zeker nu hij door het onverwachte besluit van de Amerikaan se president, zich niet meer kandidaat te stellen, die kans heeft gekregen eeri gooi te doen naar het hoogste ambt in de Verenigde Staten. Dit is de twee de keer want al in 1960 toen nog tegen John F. Keniiedy trad Humph rey in het strijdperk, maar moest het opgeven door gebrek aan succes in de voorverkiezingen en door gebrek aan geld. Dit keer heeft de 57-jarige Humphrey deze beide hindernissen kunnen omzei len; voor deelname aan de voorverkie- zingen was hij misschien tot zijn geluk te laat, en als vice-president KAPELLE (ANP) Sinds begin au gustus worden er op Zuid-Beveland veel pruimen geoogst jarenlang is de oogst niet zo groot geweest en aangevoerd op de fruitveilingen in dit gebied. De grootste aanvoeren van pruimen heeft de veiling in Kapelle-Biezelinge. Daar lagen begin deze week de dagaanvoeren rond 50 ton. In hoofdzaak wordt op het ogenblik het ras reine victoria aange boden. Dit is een pruim van zeer goe de kwaliteit die zowel gevraagd is voor consumptie als voor de fabriek. Verwacht wordt dat deze week de laat ste week zal zijn met zeer grote aanvoe ren van pruimen. De afzet vindt in hoofd zaak plaats op de binnenlandse markt. Vanuit Zeeland worden er vooral veel verladen naar de grote steden in Hol land terwijl er ook in Brabant dage lijks veel Zeeuwse pruimen verkocht kunnen worden. heeft hij alle kans een verkiezingscam pagne te voeren zonder in eigen zak te hoeven tasten. Dankzij de steun van het democrati sche partij-apparaat en tot nu ten minste de stilzwijgende zegen var president Johnson, kon Humprey al we ken geleden aankondigen de meerder heid van stemmen op de Democrati sche Conventie in Chicago, achter zich te hebben. De film van vanavond „Mild amusant routinewerk"; zo om schreef onze recent ruim vijf jaar ge leden de film van vanavond „Diefstal op bestelling". Hij was niet zo heel te vreden met dit werkstuk, waarin on der meer Rita Hayworth, Lex Harri son en Alida Valli meespelen. „Het is niet erg dat zij nog steeds actief zijn", schreef hij, „maar laten zij met hun leeftijd meegaan en geen rollen spe len die iedere onbeduidende en jonge re acteur of actrice verbeterd zou heb- Afgezien van het feit dat de oudere garde zich wat vermoeid beweegt in de dynamische rollen, bevat deze com binatie van thriller en comedie toch wel aardige momenten. De charman te schilderijendief Bourne vervangt de Velasquez in het huis van een goede vriendin door een kopie, welke is ver vaardigd door zijn vriend Jean. Bour nes vrouw moet het werk over de Spaanse grens smokkelen, maar hel raakt in handen van een gewetenloos verzamelaar die zijn kennis gebruikt om het echtpaar te chanteren. Nu wil hij het grootste schilderij van Goya uit het Prado hebben. Bourne moet het voor hem stelen.(Ned. I 20.25 uur). ADVERTENTIE Kaarten bij de V.V.V.'s te Delft, Den Haag, Rotterdam, Schiedam, Utrecht en via de V.V.V.-theater bespreekbureaus. Prijzen v.a.f 2.-. Engeland blijft wapens leveren aan Nigeria LONDEN (AFP) George Thomson, Engelands minister voor Gemenebest zaken, heeft dinsdag in het Lagerhuis meegedeeld dat de Britse regering ver gunningen zal blijven verstrekken voor de uitvoer van wapens naar Nigeria. Stopzetting van de leveranties', aldus de minister, zou betekenen dat Engeland zijn invloed op Lagos verliest en de Ibo's aanmoedigen de strijd voort te zet ten in plaats van te onderhandelen. Voorts zou de Sovjet-Unie dan niet aar zelen Engelands plaats in te nemen. LAGOS (AFP) Naar mededeling van de directeur van het Nigeriaanse Rode Kruis hebben de federale autoritei ten drie Rode-Kruisfunctionarissen uits. gewezen. 22.40 S.O. S.-berichten. 22.45 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Moderne muziek (gr.). 23.20 Radio Jazz magazine. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18.00 Klassieke en semi-klassleke gewijde mu ziek. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Ac tualiteiten. NRU: 19.00 Weg wezen., toeris tische kroniek. 19.30 Sir Henry Wood Prome nade Concernten: BBC-Symfonle-orkest en solist: klassieke en seml-klassieke muziek (opn.). (In de pauze: plusminus 20.05-20.35 Grammofoonmuz. en reportage wereldkam pioenschap wielrennen te Rome). 21.40 Por- :hter-zanger Georges Brassens. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. Tussen 18.50 en 22.15 Reportage lelrennen. enken. 19.00 Nieuws en 19.30 Oper ding. 9.00 Stereo: Filharmonisch orkest van Parijs (gr.): moderne toneelmuziek. 9.35 Wa- Modeme gitaarmuziek (opn.). 12.26 Medede programma j Badinerie: kla; sleke en moderne muziek (gr.). (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00 i Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Toeringclub: va- kantletlps. 8.45 Voor de hulsvrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische le zing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (opn.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de gen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuw 12.41 Actualiteiten. 12.50 Middagpauzediens 13.10 Parasolasldo: gevarieerd programm NRU: Populair klassieke actualiteiten. HILVERSUM II 1240 m en FM-kanalen) - NCRV: 8.00 Nieuws. 9,02 Voor de zieken. 9.Ü Lichte instrumentale mttzlek. 10.oo Nieuws 10.03 Muziek bil de koffie (11.00 Nieuws). NRU: 12.00 Nieuws,, 12.03,.De. inwoners van.. i de platen door. Nieuws. 15.03 Holster: licht muziekpro- imma. 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrr: lershow. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualitei- i. 17.07-18.00 Draaijijofdi .program! sel Ned (324 m) Weerbericht, ledellngen, programma-overzicht en S. inlands Der rsberlchten. 13.: Lichte orgelmuziek. 17.30 Belangrijke rol voor Schevenings Circustheater Alle onzekerheden ten spijt, gaat de leiding van de Nederlandse Operastich ting met goede moed het nieuwe seizoen, in, een seizoen, waarin men blijk geeft van de nodige aandacht voor de lief hebbers van het zo geheten „ijzeren reputolre": Giuseppe Verdi wordt met twee van zijn zéér populaire werken aangekondigd: met Traviata (tien) en Un balio in Maschera (twaalf voorstellingen). Dat men bovendien Johann Strauss' Der Zigeunerbaron (met elf opvoeringen) aankondigt, zal elkeen, hetzij op het sohellinkje, hetzij parterre zittend, be paald verheugen. Naast deze goede bekenden enkele herhalingen van de laatste seizoenen. Dat men met een reprise van Bergs Wozzeck (zes voorstellingen) durft te kamen, duidt erop, dat dit werk, gezien en gehoord de reacties, een klassieke opera is geworden, die men op dezelfde wijze beschouwt als Beethovens Fidelio, die ook zesmaal gaat: onder Willem van Otterloo. SensationeelDat wordt onge twijfeld de presentatie van Bizets Carmen, want Bruna Maderna heeft hier de leiding. Rondom deze partituur is reeds tientallen jaren de nodige deining en met reoht en reden mag men verwachten, dat men nu eens komt met een versie van dit meesterwerk, waarin Van 29 augustus t/m 7 september (behalve zondag 1 september) Aanvang 21.00 uur. (behalve dinsdag 3 sept 20.30 uur.) Festival in Venetië geopend VENETIë (DPA) Het omstreden 29e internationale filmfestival van Ve netië dat al zoveel protesten, demon straties en zelfs vechtpartijen heeft uit gelokt, is dinsdagavond geopend. Het festival had eigenlijk drie dagen gele den moeten beginnen. De grote filmzaal was bij lange na niet vol. Bij de opening hebben zich geen incidenten voorgedaan. de oorspronkelijke bedoelingen van de componist, zozeer afwijkend van de re dactie die ons sinds jaar en dag in de Grand Opéra te Parijs wordt voor geschoteld, blijken verwerkelijkt. We zijn benieuwd, maar, eerlek gezegd, ook wel een beetje bevreesd. Oprecht verheugd zijn we over het feit, dat men Jean Fournet heeft aan getrokken om de voorstellingen van Stravinsky's Le Rossignol en Ravels L'Heure Espagnole te verzorgen. Fournet is een vakman bij uitnemend heid, die een aanzienlijke versterking van de gelederen van de dirigenten be tekent, iemand, maar dat schijnt men vergeten te zijn, die als dirigent en directeur van de Opéra Comique te Parijs een rol van betekenis heeft ge speeld in de historie van de muziek dramatische kunst in Europa. Bepaald aangenaam verrassend is voorts de aankondiging van een reeks opvoeringen van Handels Julius Caesar, geregisseerd door Rudolf Hartmann, gedirigeerd door Paul Hupperts met zijn Utreohts Symfonie Orkest. Handel als operacomponist t Een ini tiatie/ als hier gesignaleerd, doet denken aan de pogingen, die men in de twin tiger jaren heeft gedaan deze meester op het toneel, juister gezegd wéér op het toneel, te brengen. In Engeland, in Nederland, maar vooral in Duitsland, waar tijdens de Göttlnger Hand el festsp iele van 1920 onder meer de aandacht werd gevraagd en verkregen voor zijn Rodelinde. Het seizoen 1968-1969 wordt besloten met Hansel und Gretel van Engelbert Humperdinck (18541921), een sprook jesopera in Wagneriaans idioom uit 1893, die destijds veel succes heeft ge hadmaar hoe zal een publiek anno 1969 hierop reageren Het totaal kwantum voorstellingen in den lande bedraagt 71, waarvan 21 in het Circustheater te Sclieveningen, zes te Rotterdam, drie te Utrecht, twee te Eindhoven, de rest te Amsterdam. Men ziet het: Den Haag is een impor tant afnemer. Niet alleen blijkend uit dit getal, niet alleen uit bepaalde pre mières, doch ook, vooral ook, omdat de directie van de Nederlandse Opera te Scheveningen kan profiteren van een aocommodatie, die nergens elder» in Want, dit zij uitdrukkelijk gememo reerd, in het komende seizoen wordt niet minder dan negentig dagen het Circus theater door de Opera bezetzulks voor het houden van repetities. En, mag men de leiding van de stichting geloven i en waarom zou men dat niet mogen f dan zou ze het then,ter geheel als „tij delijk domicilie" witten hebben. Doch Scheveningen doet nog meer: voor de zes te geven voorstellingen var de Opera Studio wordt het Paviljoen- theater zevenmaal als voorbereidings ruimte beschikbaar gesteld. Zes voor stellingen, waar men Brittens Albert Herring, Mozarts Cosi fan tutte Purcells Dido and Aeneas zal kunnen zien en horen. Resumerend: van niet minder dan vijftien opera's zal men in 1968-: kunnen kennis nemen, het ziet er wel hoopvol uit. (Van o e correspondent) UTRECHT De vliegbasis Soester berg en de omliggende plaatsen zijn 16 april van dit jaar voor 'n enorme ramp behoed. Door het snelle ingrijpen van het bewakingspersoneel van de vliegba sis kon een brand, die was aangestoken, worden bedwongen. Tijdens de behandeling van een straf zaak voor de Utrechtse rechtbank wei den eerst gisteren bijzonderheden be kend. Terecht stond de 26-jarige stads reiniger E. G. uit Amsterdam, die, vol gens zijn verklaring tegen de politie, be kende kranen van kerosinetanks te heb ben opengedraaid en daarna de hei ron dom te hebben aangestoken. Tegen de man, die voor de rechtbank! zijn bekentenis introk, werd plaatsing een krankzinnigeninstituut voor een jaar en ter beschikkingstelling van de rege ring geëist.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2