Meerderheid gaat gewoon door Televisiedebat over encycliek Solidariteit met Tsjechische volk voor één etmaal Den Ottolander staat alleen in verdediging Tsjechische poloploeg gestrand in Moskou hoofd- elektro- monteurs Volvo presenteert luxueuze ,164' Brand legt fabriek in as BISSCHOPPEN ZUID- AMERIKA 10 DAGEN IN BERAAD BIJEEN Veroordeling van actie door CPN Artsen in dienst bij bedrijven KENNEDY WEIGERT KANDIDAATSTELING Twijfel aan kansen van Humphrey DINSDAG 27 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer redacteuren) BUSSUM. In een KRO-tele- visieuïtzending hebben enige katholieken hun mening ge geven over de encycliek Huma- nae Vitae, waarin als enige middel tot geboortenbeperking de periodieke onthouding wordt toegestaan. Uitgangspunt van hun gesprekken was behalve de encycliek het statistisch materiaal dat door het Neder lands Instituut voor Publieke Opinie, Attwood Statistics, In- tomart en het Sociologisch Instituut van Nijmegen werd verzameld betreffende de hou ding van het Nederlandse volk op het onderhavige gebied. Aan het gesprek, dat onder leiding van Ad Langebent werd gehou den, namen deel prof. Snijders en zijn echtgenote mevr. Snij- ders-Oomen, dr. P. den Ottolan- der, prof. Haarsma, pastoor Van der Lugt, mevr. Nolet- Damen, dr. P. A. van Keep, de heer F. Saes, drs. H. Molleman, drs. O. Janssen en de heer M. Hartsuyker. Aan het eind van de uitzending werd een vraag gesprek met bisschop Ernst van Breda ingelast. Eerst werd besproken hoe Nederland oordeelt over de encycliek. Uit de ge houden onderzoekingen was gebleken, dat 71 procent van de Nederlanders en 63 procent van de katholieke Ne derlanders zich niet met de encycliek kon verenigen. Dr. Saes noemde het bemoedigend, dat zovelen zich zon der meer tegen de encycliek durfden uitspreken; hij zag hierin een teken dat het katholieke kerkvolk mondig is Paus uitgaat van een ver ouderd mens en vrouwbeeld: „Ik ervaar dat als kwetsend voor de man en de vrouw". Het tweede punt van gesprek was de geoorloofdheid van geboorenbeper- king. De gehouden onderzoekingen wezen uit, dat van de Nederlandse katholieken 58 procent geen bezwaar had tegen geboortenbeperking. Wat de middelen betreft: 6 procent van de katholieken aanvaardde alleen p.o., 89 procent aanvaardde ook andere mid delen, waarbij slechts weinig onder scheid werd gemaakt tussen pil, con doom en coïtus interruptus. Prof. Snijders wees nogmaals op het toen hij vroeg, of zijn gesprekspart ners zouden durven zeggen, dat de Paus zich met deze encycliek ver grepen heeft aan 't collegialiteitsprin- cipe van het concilie, en prof. Haars ma zonder meer met „ja" antwoord de. Prof. Snijders viel prof. Haarsma bij. Hij vond dat door de encycliek de gro te meerderheid van de Nederlandse bevolking, katholiek en niet-katho- liek, als „niet weldenkend" en „niet fatsoenlijk" werd gebrandmerkt. „Ik kan niet geloven", aldus prof. Snij ders, „dat er bijna geen weldenkende mensen op de wereld zijn, want bijna geworden. Dr. Den Ottolander dacht daar anders over: het viel hem mee, dat 20 procent met de encycliek in stemde en 17 procent het nog niet wist. „Als ik naga welke leiding de Nederlandse katholieken van hun bis schoppen en priesters gehad hebben of niet gehad hebben dan valt het mij stukken mee". Prof. Haarsma noem de het opvallend, dat de reactie van de katholieken op de encycliek prak tisch niet meer verschilde van die der niet-katholieken. Hij constateerde een ernstige gezagscrisis in de Kerk. Me vrouw Nolet-Damen wees erop, dat de geringe verschil tussen katholieke en niet-katholieke Nederlanders. Hij noemde het onhoudbaar dat er zo iets als een voor ieder weldenkend mens duidelijke natuurwet zou bestaan, die 'n strikte veroordeling van geboorten- beperkende middelen inhoudt. Den Ot tolander wierp de vraag op, wat voor waarde men moet toekennen aan de meerderheid bij het beantwoorden van de waarheidsvraag en wees op de merkwaardige consequenties waartoe men moet komen, als men aan de meerderheid altijd het gelijk toekent. Even ontstond er een heftig moment, geen mens staat hierachter". De en cycliek noemde hij ontworpen vanuit verouderde en bijzonder benauwde categorieën, waaraan de werkelijk heid van de huwelijksverhoudingen veel te weinig te pas is gekomen. Den Ottolander vond dit „een zeer zware beschuldiging, tegen de Paus inge bracht". Uit de gehouden onderzoekingen is ge bleken, dat vóór de encycliek 25 pro cent van de katholieken de pil ge bruikte en 33 procent andere midde len, terwijl 24 procent het hield op p.o. De overgrote meerderheid der katholieken deelde mee, zijn gedrag onder invloed van de encycliek niet te zullen wijzigen. Dhr. Saes merk te naar aanleiding van deze gegevens op, dat de artsen, die zelf door de en cycliek aan het twijfelen zijn ge bracht, hun twijfel niet mogen over dragen op hun patiënten maar deze zelf de beslissing moeten laten nemen. Uit de gehouden onderzoekingen bleek, dat de meeste gehuwden er niet over dachten met anderen over hun huwelijksproblematiek te overleg gen. 8 procent overwoog naar een arts te gaan en 4 procent naar een priester. Den Ottolander noemde dit heel begrijpelijk en zag er een bewijs in, dat de priesters het vertrouwen der gehuwden verspeeld hadden. De heer Saes daarentegen noemde die 4 procent betrekkelijk veel: hij maakte zich helemaal geen zorgen over het vertrouwen dat het gelovige volk in zijn geestelijke leiders stelt. Het gesprek met mgr. Ernst leverde weinig nieuwe gezichtspunten op. Over de encycliek zei hij: „Als 't ge weten van de mensheid zich ontwik kelt en 't spreken van de Kerk blijft daarbij achter, dan ontstaat een kri tische situatie, die de aard van de bin ding der mensen tot de Kerk wij zigt". Op de opmerking, dat velen het schrijven van de bisschoppen over de encycliek „vaag" hadden gevonden, zei hij, dat het een eerste reactie was, die snel moest worden opgesteld. Na uitvoeriger beraad zullen de bisschop pen spreken op „duidelijk verstaan bare wijze". SCHIPHOL (ANP) Terwijl alle an dere buitenlandse ploegen naar hun va derland zijn teruggekeerd, is, diep on- zelukig. de Tsjechische waterpoloploeg die evenals het Nederlandse zevental heeft deelgenomen aan een internatio naal toernooi in de aan de Zwarte Zee vlak bij de Turkse grens gelegen Rus sische stad Batumi, in Moskou achter- tebleven. Het Tsjechische gezelschap is daar ge strand en maakt zich ernstige zorgen over de terugkeer naar Praag. „We zijn hier in handen van kannibalen", zeggen ze. Dit vertelde vanochtend het Neder landse waterpoloteam op Schiphol bij de terugkeer uit Moskou. „We hoorden het nieuws woensdag aan de Zwarte Zee van Tsjechische toeristen, die transis torradio's bij zich hadden", aldus trai ner Rudi van Feggelen. „Ze stonden te huilen van ellende. De Tsjechische waterpoloploeg wilde zich eerst uit het toernooi terugtreken, maar besloot later uit taktische overweging toch maar mee te doen. Hoewel we in Zuid-Rus- land niet eens zo ver van de Tsjechische grens verwijderd waren, moet toch al tijd iedereen eerst terug naar Moskou, want van daaruit worden alle reizen naar en van het buitenland gedirigeerd". (ADVERTENTIE) ot* zelfstandig onderhoude- M reperatiewerkzaamhed*#» Hm de elektrische apparatuur uit te voeren en storingen aan installatie* van raar uiteenlopende aard op te sporen en te Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en leagapanningskabels. Leeftijd 27 tot 45 jaar. Mae ken in dagdienst of in ploegendienst worden geplaatst. Hat beate aenvangeeataoe ie 11.002,per jaar, overeenkomend met oe. f 210,bruto per week in dagdienst en ca. f 250, bruto per week in ploegendienst. Voor gehuwden, die in Leiden of op grotere afstand van ons bedrijf wonen, komen woningen beschikbaar. Ilmwtden, PertonMltvoeraienins „Qeboow Buitenhof'. HOOGOVENS IJMUIDEN "KJ DEN HAAG Volvo „164" is dc bena ming van de nieuwste wagen, die door Volvo op de markt wordt gebracht. Het is 'n luxueus ingerichte wagen met 'n drieliter zescilinder motor van 145 pk. De krachtbron waarmee deze wagen is uitgerust heeft een zevenmaal gela gerde krukas, voorverwarming van de luchtinlaat, uitlaatgasreiniging en lood- bronzen lagers. Volgens de fabriek heeft de motor een grote trekkracht bij lage toerentallen. De Volvo 164 wordt gepresenteerd in vier verschillende uitvoeringen met nor male of automatische versnellingsbak. Het uiterlijk van deze nieuwe Volvo verschilt van de 140-serie door grote re afmetingen met een totale lengte van 471,5 cm en een gewijzigd front. De binnenuitrusting is luxueus te noe men. De wagen heeft afzonderlijke voorzittingen, die zowel horizontaal als vertikaal verstelt kunnen worden. Ver der een verwarmingsinstallatie met drie mondstukken bij de voorruit en speciale leidingen naar het voor- en achtercompartiment. Dc achterruit wordt elektrisch verwarmd. De krachtbron is onder meer uitgerust met voorverwarming van de aangezo gen lucht en uitlaatgasreinigingssys- teem. Het luchtfllter is voorzien van een inlaatkanaal met twee aanzuigmon- den; één onder het uitlaatspruitstuk en één voor de radiateur achter de grille. Op het punt, waar de aanzuigmonden samenkomen is een thermostatisch ge regelde klep aangebracht die de inlaat- lucht op een constante temperatuur van dertig graden Celsius houdt. De voorverwarming heeft als voordeel dat de choke kort na het starten kan wor den uitgeschakeld en dat het rustig lopen van de motor bij wisselende tem peraturen verzekerd is. Verder is de motor uitgerust met twee carburateurs van het Zenith-Strom- berg type. Het benzineluchtmengsel wordt door een thermostaat gecontro leerd, waardoor een vollediger ver branding optreedt, hetgeen resulteert in schonere uitlaatgassen. De nieuwe Volvo zal in ons land zeker niet vóór mei van het volgend jaar ge leverd kunnen worden. De prijs zal boven de 20.000 gulden komen te lig gen. Demonstratie transportarbeiders UTRECHT, (A.N.P.). De Internatio nale federatie van transportarbeiders (I.F.T.) heeft de aangesloten bonden in de hele wereld verzocht, medewerking te verlenen aan een solidaritcitsdcmon- stratie van 24 uur tegen de vijf Oost bloklanden. die Tsjecho-SlowakUe heb ben bezet. Van een boycotactie van lan gere duur is geen sprake, aldus een ver klaring van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel (N.B.V.). De N.B.V.-bond kwam gisteravond in spoedvergadering bijeen om zich naar aanleiding van berichten over 'n boycot actie te beraden. Pas vanochtend ontving de N.B.V. i$it Londen, waar het hoofd kwartier van de I.T.F. zetelt, een tele gram, waaruit blijkt, dat het de I.T.F. te doen is om een solidariteitsdemon- stratie van één dag. De Tsjechische or ganisatie van transportarbeiders heeft daarom gevraagd. De N.B.V. gaat nu na Twee slachtoffers busongeluk in levensgevaar MüNCHEN (AFP) Vierentwintig Inzittenden van de Nederlandse bus die zaterdag bij Mlinchen verongelukt is, worden volgens de politie verpleegd in vier verschillende ziekenhuizen. Twee van hen, een vrouw en de chauffeur, verkeren nog in levensgevaar. op welke wijze een 24-uursactie tegen vervoersmiddelen uit de vijf communisti sche landen kan worden gevoerd. Het accent zal daarbij waarschijnlijk wel op de havens vallen. Zeven bestuurders van de N.B.V. zijn thans bezig met een inventarisatie. Daar na zal ook worden beslist op welke dag de solidariteitsdemonstratie zal plaats vinden. De I.T.F. telt in de hele wereld 6,5 miljoen leden. Wat Nederland betreft is alleen de N.B.V. aangesloten. Noorse boycot Het Noorse grondpersoneel van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. en van de Noorse chartermaat schappij B raathen heeft besloten, vlieg tuigen uit de vijf landen die Tsjecho- Slowakije hebben bezet, te boycotten. Dit gebeurt naar aanleiding van een oproep van de Tsjecho-Slowaaksche luchtvaart maatschappij. Opening van jacht in Italië: vijf doden ROME (AP) In Italië is zondag het jachtseizoen geopend met het resultaat dat zeker vijf mensen zijn gedood en 36 gewond. Verscheidene honden zijn gedood en gewond en er zijn tal aan bosbranden uitgebroken. Een van de slachtoffers was een ze venjarig meisje dat bramen plukte toen het door kogels werd getroffen. Zij is thans stervende. Door branden is 500 hectare bos op Elba verwoest, en daar- het resultaat van tien jaar bosbouw. Waldeck Rochet veroordeelt bezetting PARIJS (DPA) De secretaris-gene raal van de Franse communistische par tij, Waldeck Rochet, heeft de bezetting van Tsjecho-Slowaklje opnieuw scherp veroordeeld. „Niet zonder bitterheid en smart stel len wij onverbloemd vast, dat wij met betrekking tot de militaire interventie in Tsjecho-Slowakije het met de com munistische partij van de Sovjet-Unie in hoge mate oneens zijn", '.o heeft de Franse communistische leider in een vraaggesprek voor de radio gezegd. Aan de andere kant verzekerde Waldeck Rochet, dat niet gerekend mocht worden op deelneming van de Franse commu nisten aan „het anti-Sovjetconcert", dat door „de vijanden van het socialisme" was ontketend. Minister installeerde recherchecommissie (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Polak (Ju stitie) heeft vanmorgen de adviescom missie voor opsporingshulp en techni sche rechercheaangelegenheden geïn stalleerd. In zijn installatietoespraak wees de bewindsman erop, dat een goed werkende recherche een belangrijk at tribuut is voor een goed staatsbestuur. De commissie, onder voorzitterschap van mr. W. A. baron van der Feltz, procureur-generaal en directeur van po litie te Leeuwarden, zal onder meer na gaan welke van de taken van de onder het ministerie van Justitie ressorteren de onderafdeling opsporingsbijstand op landelijk niveau kunnen worden vervuld. „Als het goed was, zou bij de politie en het openbaar ministerie het besef leven dig moeten zijn dat de onderafdeling opsporingsbijstand hun gemeenschappe lijk instrument is. Dit besef tot werke lijkheid te maken behoort ook tot de ta ken van de commissie". MEDELLIN (K.N.P.) Gisteren zün 250 Zuidamerikaanse bisschoppen in het seminarie van Medellin (Colombia) begonnen aan een tien dagen durende vergade ring. ZU zullen zich beraden over houding en bijdrage van de Kerk in het maatschappelijk gistende sociaal-economische leven van Zuid-Amerika. Basis van hun besprekingen zijn uitvoerige studies over de godsdienstige, sociale en econo mische situatie. Richtsnoer zal onder andere zijn de rede die Paus Paulus zaterdag bij de opening van het Eucharistisch Congres heeft gehouden. De episcopaten van alle twintig Zuidamerikaanse landen z(jn vertegenwoordigd Een deel van de afgevaardigden (vijftien procent) Is door de Paus benoemd. Als gasten zijn uitgenodigd vertegenwoordigers van de orthodoxe, de anglicaanse en andere pi-otestant.se Kerken. De bisschoppenconferentie, ook wei Celamconfercntie genaamd, is een strikt Zuidamerikaanse aangelegenheid Wonderlijk genoeg vormt het voorzitterschap een uitzondering,d it wordt namelijk bekleed door de Italiaan mgr. Samore, president van de pauselijke commissie voor Zuld-Amerika. In een verklaring voor de pers heeft een van de belde vice-presidenten, aartsbisschop Brandao Vllela van Teresina In Brazilië erop gewezen, dat de conferentie zich vooral zal bezig houden met het armoedeprobleem in Zuid-Amerika. In het recente verleden, aldus deze zegsman, was de politieke infiltratie in de Kerk zeer sterk, zeker waar het katholicisme staatsgodsdienst werd, met als gevolg dat de kerkelijke leiders (de bisschoppen» vereenzelvigd werden met de politieke macht. Elders werd het katholicisme de godsdienst van de heersende klassen, wederom met het gevolg, dat dc Kerk vereenzelvigd werd met een machtsgroep. In belde gevallen heeft de Kerk gezwegen over de vele misbruiken op het economische, burgerlijke en militaire terrein. Verwacht wordt, dat de conferentie van Medellin dc nodige botsingen zal opleveren tussen de vooruitstrevende bisschoppen onder leiding van mgr. Helder Camara en de behoudsgezlnden, die nog steeds de meerderheid vormen Met dit verkeersbord nodigt de ANWB de autotnobilisten-henge- laars uit of» op deze parkeerplaats de hengel uit te gooien. Het bord. dat in ons land weinig te zien zal zijn, staat in Oostelijk Flevoland. Weinig tbc bij buitenlandse arbeiders (Van een onzer verslaggever) DEN HAAG Onder buitenlandse arbeiders in ons land komt weinig tu berculose voor. Dit heeft minister Rool- vink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) gezegd in een mondeling overleg met de vaste Kamercommissie. Alle gastarbei ders worden dan ook doorgelicht. Ook deelde minister Roolvink mee, dat er niet meer dan achthonderd werk loze gastarbeiders zijn, op een totaal van zeventigduizend man. In België, aldus de minister, zijn op 180.000 buitenlandse arbeiders zestien duizend man zonder werk. Minister Rool vink deelde verder mee, dat de buiten landse arbeiders precies dezelfde rechten hebben als hun Nederlandse collega's. Ook zij kunnen gebruik maken van de centra van vakopleidingen. Het vraag stuk of en onder welke voorwaarden er kinderbijslag aan de gastarbeiders moet worden gegeven, is momenteel in INVAL TSJECHO-SLOWAKIJE AMSTERDAM. (A.N.P.). liet dag blad „De Waarheid", officieel orgaan van de Communistische PartU Neder land. verscheen maandagavond in Am- ster later dan gebruikelijk met op de voorpagina een manifest van de C.P.N. over Tsjecho-SlowakUe. In dit manifest wordt onder meer ge zegd: ln de nacht van 20 op 21 augustus heeft de regering van de Sovjet-Unie. geholpen door vier andere regeringen, die deel uitmaken van het Warschau pact, troepen opdracht gegeven Tsjecho- Slowakije binnen te rukken en de macht over te nemen. De motieven die hiervoor werden aangevoerd waren: a. dat in Tsjecho-Slowukije een verscherping van de binnenlandse conflicten was tc voor zien, waardoor de nationale belangen van deSovjet-Unie en van andere Oost- europese staten in gevaar werden ge bracht; b. dat de troepen gestuurd wer den op verzoek van een groep functio narissen van de Tsjecho-Slowaakse com munistische partij, die in dc oppositie zijn tegen de huidige partijleiding regering van het land. Het partijbestuur van de C.P.N. ver klaart met grote nadruk, dat een der gelijke handelwijze onaanvaardbaar is, dat deze niets te maken heeft met de communistische beginselen en de com munistische politiek, dat zij een schen ding vormt van alle besluiten en ver klaringen van de internationale commu nistische beweging. Verder wordt gezegd, dat het zonne klaar is, dat de inmenging in Tsjecho- Slowakije plaaLs vind' met de stilzwij gende goedkeuring van dc Amerikaanse imperialisten. Tegelijkertijd grijpen deze hun kans aan om een wilde anti-com munistische ophitsing te ontketenen. In werkelijkheid maken zij misbruik van de wandaden van de huidige leiding in de Soviet-Unie voor de handhaving en uitbreiding van NAVO-militnrisme en vooral om de aandacht af tc lelden van de verheviging van de wrede Ameri kaanse veroveringsoorlog in Vietnam, dip door dit gehele „pro-Tsjecho-SIowakijc- front" openlijk of bedekt gesteund wordt Tenslotte wordt geëist: onmiddellijke stopzetting van iedere inmenging in Ts j echo-Slowak ij e (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Vorig jaar waren ei in ons land 92 bedrijfsgeneeskundige diensten, waarbij in totaal 150 bedrijfs artsen werkzaam waren. Deze 92 dien sten verzorgden 563 ondernemingen met 392.700 werknemers. Van dit totaal wa ren 438 ondernemingen (met 108.700 werknemers) niet wettelijk verplicht 't personeel bedrijfsgeneeskundig te laten verzorgen. Minister Roolvink heeft dit gezegd in een mondeling overleg met de vaste Kamercommissie van Sociale Za ken en Volksgezondheid. De bewinds man deelde voorts mee, dat hij het plan heeft dc bedrijfsgeneeskundige dienst, door een verandering van de veiligheids- weg, in beginsel ten goede te laten ko men aan iedere werknemer, i'n welke sector van het bedrijfsleven dan ook werkzaam. (Van e r verslaggevers) ALMELO lm amper anderhalf uur heeft een felle vuurzee een deel van de in de binnenstad van Almelo gelegen fabriek van de N.V. Sisa in de as ge legd. De brandweer, die werkt op vrij willige basis, stond voor een vrijwel ho peloze taak doordat het deel van de bin nenstad, waar de fabriek is gelegen, verouderde waterleidingbuizen heeft, waardoor de druk op de leiding onvol doende was. De schade wordt geschat op meer dan een miljoen gulden. Eerst toen men gebruik maakte van het wa ter van het riviertje De Loolee werd de druk beter. Met 40 brandweerlieden en met 25 stralen wist men tenslotte het I vuur te localiseren. CHICAGO (A.P. - Reuter). Vice- president Humphrey maakt volgens de laatste schattingen nog steeds de beste kans gekozen te worden tot democra tisch kandidaat voor het presidentschap. Maar in diens strUd met de andere kan didaten, McCarthy, McGovern en Mad- dox, groeit dc twüfel of Humphrey wel in staat zal zUn het straks met succes op te kunnen nemen tegen de republi keinse kandidaat Richard Nixon. Bij het zoeken naar een zekere „winnaar" hebben 'n aantal democraten opnieuw een beroep gedaan op senator Edward Kennedy, jongste broer van de vermoorde president John en senator Robert, Kennedy heeft eveniwel contact opgenomen met ex-gouverneur Dl Salie van Ohio, die van plan was Kennedy voor te dragen en heeft hem verzocht zjjn naam niet te plaateen op de lijst v»n kandidaten. Toch zijn er mensen, die blijven hopen dat Kennedy van mening zal veranderen als de partU een dringend beroep op hem zal doen. Humphrey zelf MUft zeer optimistisch. HU hoopt al bU de eerste stemming ruim veertienhonderd stemmen te behalen, terwijl 1312 stemmen vereist zUn om gekozen te worden. Voorzichtiger schattingen geven Humphrey evenwel slechts 894 stemmen. Wel hebben de aanhangers van Humphrey reeds enkele overwinningen behaald in procedure- kwesties, Zo werd de eis, dat de dele gatie van Texas opnieuw zou worden bezien, omdat te weinig rekening ge houden rx>u zijn met de belangen van minderheidsgroepen, weggestemd. De openingsrede van de conventie werd gehouden door senator Daniel Inoye van Hawaii, die zich een trouw volgeling van de binnen- en buiten landse politiek van de regering-Johnson toonde. HU verklaarde, dat een oplossing voor Vietnam gevonden moet worden, liever aan de conferentietafel dan met wapens, maar toch „op verantwoorde wijze". HU noemde de oorlog „immo reel", maar zei dat het nog immoreler zou zUn zloh niet te houden aan beloften en verplichtingen. Eerder had de commissie voor het verkiezingsprogramma de programma punten van de senatoren McCarthy en McGovern van de hand gewezen, In het programma is dus niet oen onmiddellUk en onvoorwaardelUke stopzetting van de bombardementen opgenomen, maar een stopzetting onder voorwaarde dat de levens van de Amerikaanse soldaten niet ln gevaar komen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7