Lijdzaam verzet is ons op het lijf geschreven..." Ex-directeur Radio Praag: Tsjechen ook economisch op weg naar de vrijheid tm De radio heeft ons volk bijeen gehouden VASTGEKLONKEN IN COMECON VOORSTANDER VAN EEN DONAUMARKT Inval het werk van ezels... DINSDAG 27 AUGUSTUS 1968 ~>E LEIDSE COURANT PAGINA «V (Van t izer verslaggevers) HILVERSUM Te midden der professionele nieuwsjagers.die op het vinkentouw der Hilver- sumse zuilen de chaos in Tsjecho-Slowakije tot hand zame televisie-items ombou wen, houdt zich ook doktor Karl Remes op, een zestig jarige, pijnlijk geduldige vluch teling uit het land, waarin de haat nu al dagen met sikkel en hamer geoogst wordt. Com mentatoren van alle Neder landse omroepverenigingen varen sinds de nachtelijke in val der Russen blind op het kompas van deze kleine, grijze man, die in de catacomben van de Bussumse Vitusstudio hoop en desillusie als vogels uit de ether plukt. Remes weet, waar hij de noodkreten van zijn volk moet zoeken: hij was zeil van 1945 tot 1948 één van de di recteuren van Radio Praag en als hij nu in de tropische/ zomeravonden de krakende stemmen opvangt, doet zijn herinnering automatisch de rest. „Gisteren kreeg ik de zender van Hradec door", zegt hij glimlachend „Een klein station in de provincie. Ik heb het zelf in 1945 opgericht. Wij Tsjechen zaten op dat moment in het zelfde zinkende schip als nu. Het verschil was alleen, dat de Hazi's van toen vervangen zijn door onze Russische vrienden. Na jaren van terreur en onderdruk king kwam ons volk ook in 1945 in op stand en de radio was daarbij het ver trouwde baken. Binnen twee dagen was er over het hele land een netwerk van zenders gespannen, die de communica tie verzorgde. Ik moet eerlijk toege ven, we hadden onze zaken niet zo perfect als nu: „Wat deze radiojourna listen op dit moment presteren is ont roerend en geweldig tegelijk. De eerste uren was het duidelijk improvisatie, je hoorde steeds diezelfde stemmen van manner kennelijk dachten: „Dit is het einde, maar laat de wereld het dan ook we ten Ze hadden die afschuwelijke berusting van mensen, die zeker weten dat ze sterven gaan. Morituri te salutant. Zij, die gaan sterven groeten u. Ze gingen ook ademloos door, uur na uur, alsof ze. wilden zeggen: „Luis ter, want nu kan het nog. Straks houdt het op. Straks trappen de Russen de deuren van onze geïmproviseerde stu dio's in elkaar en zult u onze stemmen nooit meer horen". Gisteren was het compleet anders. De omroepers hadden een normale pro fessional rust, er werd gecoördineerd, het hele land gaf in perfecte samen werking de laatste heet van de naald informaties door". „Misschien ben ik alö oude radioman bevooroordeeld, noem het sentimen teel, maar die verpletterende rust bij al die zenders heeft me de adem be nomen. Het is doodjammer, dat de Ne derlandse televisiekijker alleen de kruimels van dat geweldige werk krijgt. Begrijpelijk overigens, je luis tert een hele avond, je vangt honder den dingen op en de meeste zijn inmid dels voor Nederland alweer achter haald. Je hoort, dat er 800 man ge vraagd worden om de oogst in een be paald dorp binnen te halen, iemand vertelt, dat zich weer 600 mensen heb ben opgegeven voor de communistische partij. Je vangt het op en je weet, wat ze er mee bedoelen". „Als een Tsjech er de pest in heeft, als ze hem "echt kwaad hebben ge maakt, dan provoceert hij zijn tegen stander op een hele subtiele manier. Bij de Putsch van de communisten in 1948 was opeens de helft van ons volk vurig kathdliek. Een jaar daar voor keek niemand naar de Kerk om, Soldaat Schweik „Elke Tsjech heeft iets van die goeie soldaat Schweik. Hij protesteert niet gauw, hij grijpt niet naar de wapenen. Maar hij is wel een grote liefhebber van het passieve verzet. Het verzet dus, waar ze hem niet op kunnen grijpen. Schweik kunnen ze ook niets maken, om aan de mobilisatie te ontsnappen meldt hij zich juist vrijwillig. Maar wel in een invalidewagen. Ik heb een Duit se officier in de tweede wereldoorlog ontmoet, die wanhopig uitriep „Wat zijn jullie Tsjechen in hemelsnaam voor een volk. Jullie roepen maar „bit- 1 te schön". Jullie vinden alles goed, wat we zeggen, maar er gebeurt alleen niks". Ik kon hem alleen gelijk geven, als het even kan maken de Tsjechen zich niet schuldig aan sabotage, ze doen rustig, wat de vijand van hun ver langt, maar het pakt altijd verkeerd uit. Het lijdzaam verzet is ons op het lijf geschreven. Daarom hebben de reacties van de laatste dagen mij ver wonderd. Hier komt opeens een ande re Tsjech tevoorschijn. Ik had het nor maal gevonden, als de Tsjechische lei ders waren gevlucht en vanuit het bui tenland hun orders hadden gegeven. Dat zou in de lijn van ons volk heb ben gelegen. Maar Dubcek is gebleven en heeft het risico genomen". Ook het volk heeft op precies dezelf de wijze gereageerd, het is openlijk in verweer gekomen, het heeft de discus sie met de bezetter niet geschuwd. Maar het is wel zo wijs geweest om niet naar de wapens te grijpen. Ze hebben ons volk altijd beticht van laf heid, maar de mensen, die dat riepen zaten veilig in hun eigen beschermde milieu. De Tsjechen wisten beter. Die wisten, dat er Russen op hun lip zaten. En Hongaren, Bulgaren, Oost- Duitsers. Ze wisten, dat het passief verzet hun enige redding was". „Daar komt nog iets bij, een Tsjech is dol op improviseren, hij gaat pas echt leven, als de zaken niet meer voor hem worden voorgekauwd. Daarom is hij ook zo'n bitter slechte communist. Hij is in doorsnee gewoon te intelligent om zonder slag of stpot een kadaverdiscipli ne op te brengen. Die vrije zenders daarentegen waren 'n kolfje naar zijn hand, daar was hij al min of meer mee vertrouwd geraakt. Ik wil niet be weren, dat er in Tsjecho-Slowakije al tevoren een netwerk van illegale zen ders was opgebouwd - daarvoor was dc paniekstemming die eerste dag te groot maar ze hebben het prachtig opge vangen. De radio heeft ons volk in de meest dramatische uren van zijn be staan bijeengehouden. Zonder die stem was het zo goed als zeker verloren ge gaan". „Ik vind het jammer, dat de Neder7 landse televisie dat aspect van de vrije zenders niet heeft belicht. Je moet er zelf naar geluisterd hebben, die perfec te organisatie, die feilloze timing. En dat ondanks het feit, dat de Russen op hun hielen zitten, dat ze elk moment ontdenkt kunnen worden. Je hoort dat trouwens ook af en toe roept een stem, dat de zender voor enkele minuten uit de ether verdwijnt. Dan zijn ze kenne lijk gewaarschuwd. In heel Tsjecho- Slowakije werkt de telefoon niet meer, maar de vrije zenders beschikken nog steeds over honderden telefoonlijnen, waarover ze het laatste nieuws krijgen aapgereikt. Een frappant staaltje daar van was bijvoorbeeld 't signaleren van besmette auto's waarin de geheime po litie zijn overvallen doet. Niet alleen de nummers van de wagens worden door de vrije zenders doorgegeven, maar ook hun bewegingen". Optimistisch Nu gaat hij die straat in, nu is hij op weg naar die stadswijk. Als oude ra- diorot zou je op dat moment spontaan het volkslied willen gaan zingen". (Van onze financieel-economische medewerker) Niet alleen de militaire macht van de Sovjet- Unie heeft verhinderd dat de Tsjecho-Slo- waakse hervormers hun eigen weg konden gaan. Ook de economische invloed van Moskou zou een ernstige barrière zijn geweest voor een eigen nationale politiek van de Tsjecho- Slowaakse Volksrepubliek. De Tsjechen zijn met handen en voeten gebonden *an de economische betrekkingen van het Co- meconsystcem. Reeds in 1945 heeft Stalin er bewust op aangestuurd dat de Sovjet-Unie zou worden omgeven met een aantal bufferstaten die door communisten geregeerd zouden worden. Stalin is in deze politieke opzet geslaagd. Deze nieuwe vorm van russificering van Oost-Europa had echter niet alleen een militair-strategische betekenis. De Oosteuropese satellieten zouden weliswaar de eerste klap bij een Westerse aanval op de Sovjet-Unie kunnen opvangen, terwijl zij bovendien de Russen in staat stellen voorposten te hebben in West-Europa, dat zich in 1949 door oprichting van de NAVO defensief tegen de sovjetisering van Europa had geweerd. Stalin heeft echter ook steeds gewild, dat de economieën van de satellietlanden op de Russische ïomie moesten worden afgestemd Dit gebeurde tot 1955 door middel van bilaterale verdragen die Moskou in staat stelden enorme roofbouw op de industriële capaciteit van Oost-Duitsland en Tsjeoho-SIowakije te plegen. De satellietlanden waren niet meer dan de werkplaatsen voor de Russische economie. Bekend is in dit verband de totale ontmanteling van de zware industrie van Oost-Duitsland, hetgeen de levensstandaard van •lat land lange tijd laag heeft gehouden. Staling opvolger Kroetsjev zag in de economische gemeenschap van de Comecon een geschikt instrument om een economische wedloop met het Westen aan te gaan. Deze concurrentiestrijd is echter voor de Russen en hun bondgenoten op niets uitgelopen. In het bestaan van de E.E.G. ontdekten de Russen een krachtige tegenstander. De Russen hadden bovendien verzuimd rekening te houden met de wensen van de andere Oosteuropese landen, hetgeen tot krachtig verzet van enkele van deze landen tegen de Comecon in zijn oorspronkelijke opzet heeft geleid. Zo was aan Roemenië dc rol toebedeeld van agrarisch producent voor de; totale communistische gemeenschap in Europa, het land moest afzien van industrialisatie op grond van een door de Russen ontworpen schema van internationale arbeidsverdeling. De Roemenen voelden bitter weinig voor deze gedachtengang omdat zij vreesden dat de levensstandaard alleen maar kon stijgen indien tot grootscheepse industrialisatie zou worden overgegaan. De Sovjet-Unie neemt in de Comecon een sleutelpositie in. Het land voorziet de andere lidstaten van aardolie en ijzerertsen, terwijl het meer dan driekwart van de exportproduktie van deze landen afneemt. Tsjeoho-SIowakije is afhankelijk van Rusland waf de afzet van machines betreft. In deze tak van nijverheid hebben de Tsjecho-Slowaken zich vanaf het beginvan de jaren vijftig gespecialiseerd, voortbouwende op 'n vooroorlogse traditie. De kwaliteit en de technische bruikbaarheid van de Tsjechische produkten was echter zo slecht, dat zij in de Westerse landen geen afzet konden vinden. Enige weken geleden heeft de nieuwe vice-president van Tsjeoho- SIowakije, de vermaarde econoom prof. Sik, in een televisietoespraak toegegeven dat de Tsjechische machines niet zo lang mee kunnen als die van de Westerse landen. Moeilijkheden Binnen de Comecon doen zich vanaf zijn op richting grote problemen voor. Buiten die welke betrekking hebben op het verzet van enkele leden tegen de door de Russen bedachte inter nationale arbeidsverdeling, zijn er problemen mei betrekking' tot de graad van liberalisering van de economische ontwikkeling. Nog in 1962 had de vroegere bewindhebber in Tsjecho-Slowakije Novotny een warm pleidooi gehouden voor een gecentraliseerde procluktie- en distributieplanning. De feitelijke gang van zaken is mede onder invloed van nieuwe economische denkbeelden van de Russische economen Libermann en Leontjev geheel anders ver lopen. De produktie is steeds meer een zaak van de ondernemingen zelf geworden waarbij hel winst- en afzetprlncipe als basis is genomen. Ook op het terrein van de monetaire samen werking zijn grote problemen ontstaan. Tsjecho- Slowakije heeft zich voorstander verklaard van een gemeenschappelijke Donaumarkt tezamen met Hongarije, Roemenië en Zuid-Sla/vië. Dc Russen voelen echter niets voor dit idee, omdat het een breuk in de Comecon zou teweegbrengen, Deze landen waren bovendien van plan te komen tot onderlinge convertibiliteit van hun valuta's omdat he<t multilaterale betalingsschema van de Comecon niet voldoet. Ook merkten deze leden telkens op, dat zij economische banden met Wes terse landen op prijs stellen.' De Zuidslaven en de Roemenen hebben in de afgelopen jaren op eigen gelegenheid nauwe economische betrek kingen met het Westen aangeknoopt. Het nieuwe Tsjechische bewind was van plan zich hierbij aan te sluiten. Zij vreesde dat de politiek van de Sovjet-Unie, Polen en Oost-Duitsland op de lange termijn kataatrofaal zou kunnen zijn, omdat deze landen alcli «leeds meer van de wereldmarkt isoleren en de voorkeur- geven aan bilaterale handelsverdragen met Westerse landen. Crisis Tsjecho-Slowakije bevindt zioh reeds twee jaren in een economische crisis. De economische struc tuur van hel land kan alleen maar worden gere viseerd door een fundamentele wijziging van de lirjjzcnstriicltiiir en door grootscheepse decentra lisatie van de industrie. De Sovjets hebben deze zienswijze afgekeurd, omdat toepassing ervan kapitalistische elementen in het systeem zou bin nensmokkelen die zouden kunnen leiden tot aan tasting van de politieke structuur van de volks De nieuwe communistische leiders wisten zich gesteund door de groep moderne economen onder leiding van de vice-premier, professor Ota Sik. Zij hadden een plan ontworpen om met behulp van elementen uit de Westerse markteconomie de nationale economische groei een krachtige injectie te geven. Dit jaar is er reeds verandering ingetreden. De buitenlandse hulp is weer gestegen In tegen stelling met voorgaande jaren, toen de export een daling loonde. Ook ts meer aandacht besteed aan de consumptiegoederenindustrie. In het kader van de Comecon moest de Tajeoho-Siowaakse economie zioh voornamelijk toeleggen op de fabricage van kapitaalgoederen waardoor de consumptiegoederen op do achtergrond zijn ge- De militaire interventie zal aan de economie van Tsjecho-Slowakije grote schade toebrengen. Het ontbreken van politieke stabiliteit staat elke her vorming en verbetering van de levensstandaard in de weg. De Russen zullen naast politiek.' drók ook economische pressie op de Tsjechen uit oefenen. De huidige ontwikkelingen zetten een rem op een nauwelijks begonnen groelfaze, die voorlopig niet meer is kunnen worden dan een afgebroken experiment. Dr. Karl Renten, die in Hilversum de Tsjecho-S'lowaakse „vrije" zenders opspoort en zo voor een belangrijk stuk nieuwsgaring zorgt. Is Remes optimistisch over de afloop van de Sovjettragedie? Hij haalt de schouders op, produceert een moeilijke glimlach voor de hoogst biedende, zegt: .^Helaas, ik ben en blijf een Tsjech. Ik ben zelf geen com munist, niet, omdat ik wal tegen het systeem heb. Ik heb de boeken van Marx en Lenin niet eens gelezen. Maar ik paste domweg niet in het systeem. Zoiets merk je gauw. Je krijgt een ideologie voorgeschoteld en je merkt na een paar uur, dal het alleen pro paganda is. Wat nu in mijn land is gebeurd, heb ik al eerder meegemaakt, München 1938, 15 maart 1930. 1948. El ke keer knipper je met je ogen. je denkt: „aKn dat nou zonder meer" en dan merk je, dat het inderdaad alle maal kan. Ik heb deze keer weer dat zelfde hulpeloze gevoel gehad als bij de dood van mijn vader. Je staat naar zo'n stervende man te staren en je denkt: „Ik heb eigenlijk te weinig contact met hem gehad. Wal weet ik eigenlijk van hem". Zo is het ook met Tsjecho-Slowakije elke keer, ais je aan de vrijheid begint te wennen, sterft ie onder je handen. Een oude man, die je nauwelijks kent, maar die je wel een hoop verdriet bezorgt. Ik ben zelf al in 1948 het land uitgevlucht. Ik had er niks meer te zoeken. Het papiertje heb ik bewaard: „Een brevet van politieke onbetrouwbaarheid". Daar kon je geen kant meer uit. Weet wat tragisch is? Al mijn vrien den, die indertijd gebleven zijn. Al die mensen, die een baantje als tramcon ducteur hadden gekregen of bij de stadsreiniging werkten. Jaar in jaar uit. Juist de laatste maanden kreeg ik van deze mensen opgetogen brieven. Ze hadden hun baan op het ministerie teruggekregen. Ze waren weer op hun oorspronkelijk uitgangspunt terug. Ik vraag me af, wat er nu weer mei ze gaat gebeuren. Ik heb vrienden, die achttien jaar in de gevangenis hebben gezeten, omdat ze het niet eens waren met het regime. Ze zijn nu vrij, maar voor hoe lang? Ik zou zelf in septem ber naar Tsjecho-Slowakije gaan, ik heb in. Praag een moeder van 87, die ik in twintig jaar zegge en schrijve één keer heb gezien. Ik zal er waar schijnlijk nog een paar jaar bij moe ten doen, want de kans is mooi ver- llezehcrw „Dc Russen houden vol, dat ze ons weer eens bevrijd hebben. De Tsjech zegt: „Hij heeft mijn land bezet". Het zijn twee woorden, die op een gegeven moment precies hetzelfde betekenen. Ik heb in mijn leven nog nooil een be zetter gezien, die niet kwam met de be doeling om iets te redden. Ik persoonlijk heb alleen het geduld niet opgebracht om te wachten op die redding. Ik had een geweldige baan in Praag, een huis met alles er op en er aan. Twee piano's. Een tuin. Als je dan met één hemd en één broek de grens overvlucht, dan zijn het niet die zaken, die je mist. Een huis, een auto. Het zijn abstracties. Maar dat stomme porceleinen beeldje van een man met accordeon, dat boven op de piano stond, dat miste ik. Ik was als een kind zo blij, toen iemand dat jaren later voor me meenam. Hij had hel zien staan '■ri dacht, dat ik er wel blij mee zou zijn." Keines glimlachte. Zegt dan geprik keld: „Weet je, wat me steekt? Ik heb weken lang geroepen: die Russen pik ken het niet, ze vallen onslannd bin nen, maar toen ze alsmaar wegble ven. begon ik te aarzelen. Natuurlijk, ik kende hun streken. Ik weet er alles van, maar het duurde zo lang, dat ik dacht: „Nou durven ze niet meer". U weet hel. Op dat moment kwamen ze. Kijk, daar heb Ik nou de peet over". Flitsen rond Tsjecho-Slowakije 7 ,KW DELHI lil de Tsjecho- Slowaakse ambassade van New Delhi dreef het Indiase parlements lid Sondi tien ezels binnen, die de namen droegen van de militaire leiders van het Warschaupact. „Dc inval in Tsjeeho-SlowakUe is het werk van ezels geweest", zei hij. 'vVENEN Tot gisteravond heb- oen 150 Tsjecho-Slowaken in Oos tenrijk asiel aangevraagd. Er zijn voorts in dit land 2400 Tsjecho- Slowaakse toeristen, die de ont wikkelingen willen afwachten. PRAA^i De vrije zender Mld- dcn-Bohemen meldt, dat dc radio omroeper Jlri l.ukas, die met dc Rusen samenwerkt, uit de com munistische partij is gezet. PRAAG Vrije Tsjecho-Slowaak- se zenders maken melding van een geheime Russische zender, die de Russische inval veroordeelt. WULLOWITZ Via Wullowitz aan de grens tussen Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije mogen sedert gistermiddag geen buitenlanders meer Tsjecho-Slowakije binnen komen. Zestig Russische tanks zijn naar de grens gedirigeerd. Ook de grenzen met Beieren zijn voor reizigers uit Wes--Duitsland en andere Westelijke landen gesloten. UTRECHT Het aannemen, van wagonladingen en stukgoed uit Tsjecho-Slowakije en voorts via alle Oostduits-Tsjechlsche en Pools-Tsjcchische grensovergangen is gestremd. Vervoer naar Tsjecho- Slowakije is alleen mogelijk via de Westduitse en Oostenrijkse grens. VENETIë Dc Tsjecho-Slowaak- se cineasten Yvan Passer en Jlri Kreijoik hebben in Venetië opge roepen voor een boycot van de landen, wier troepen Tsjecho- Slowakije zijn binnengevallen. PRAAG In het centrum van Praag hebben twintig man een vrouw afgetuigd, die aangepapt had met een Russische tankbeman ning. De politie greep na enige tijd in en ontzette de vrouw. WASHINGTON De V.S. hebben bU de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen drie incidenten in Praag waarbij Russische troepen en Ame rikaanse diplomaten betrokken waren. Eenmaal zou een auto van een militair attaché zijn bescho ten', voorts drongen Russische militairen het vertrek binnen van een ambassadefunctionaris en ten slotte hadden Russische militairen appels gegapt uit de tuin van de ambassade. PARIJS Het bezoek dat de Poolse leider Gomoelka in oktober aan Frankrijk zou brengen, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. PEKING China heeft bij de Sovjet-Unie geprotesteerd, omdat Russische soldaten over de Chinese ambassade in Praag zouden heb ben geschoten. DEN HAAG Het bestuur' van de internationale zuivelbond, waarbij ook Nederland is aangesloten, heeft Iresloten de jaarvergadering in Moskou niet te laten doorgaan. BERLIJN Jongelui in West- BcrlUn hebben een Russische bus. die op weg was naar het Russische oorlogsmonument met hakenkrui sen en ss-tckens beklad, toen het voertuig, vol met militairen, bij een rood stoplicht wachten moest. PRAAG Volgens de vrije zen ders zijn momenteel achttien Rus sische auto's met meetapparatuur bezig met het opsporen van heime zenders. Zij worden bijge staan door Russisch ambassade personeel. LONDEN Premier Wilson heeft afwijzend gereageerd op eventuele economische sancties' tegen Sovjet-Unie en verklaard, dat de toekomst van de wereld afhangt van het bestaan van Oost en West naast elkaar. MOSKOU Larissa Daniel, vr< van de schrijver Joeri Daniel, die een gevangenisstraf van vijf jaar uitzit en Pavel Litvinov, kleinzoon van de oud-minister van Buiten landse Zaken, zijn zondag aange houden toen zij probeerden op het Rode Plein een betoging te orga niseren tegen de interventie in Tsjecho-Slowakije, zo wordt uit gewoonlijk welingelichte bron in Moskou vernomen. PRAAG Radio Vrij Praag heeft meegedeeld dat de Russische auto riteiten ln hun ambassade In Praag een televisiezender hebben opge richt, in strUd met het huidige in ternationale reglement, en dat de uitzendingen daarvan andere tele visiestations kunnen storen. Ge« vraagd wordt niet naar de uitzei* dingen van de Russische zender té kijken.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5