HEINEKEN KOOPT AMSTEL %£aidóe(5oiirta/nt Teleac leert amateurs noten lezen via t.v. Watersnood in India Dobbelman naar Koninklijke Zout Fusie R.V.S. en Zeven Provinciën Blaffende honden bijten niet klucht die nergens leuk werd Zeer zwakke voorstelling PAÜLNA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 2i AUGUóiu,: Het voortgezet onderwijs en de beroepskeuze dit wordt steeds genoemd als één de voordelen by de modernisering ons voortgezet onderwas. Inderdaad Is het een groot voordeel; maar dit voordeel zal voor een deeJ weer teniet worden gedaan, wanneer ni&t tegelijkertijd bij het voortgezet onderwys een andere zaak toenemende belangstelling krijgt: het verband tussen school en beroepskeuze. Een eigenschap van het oude systeem was, dat het vele mogelijkheden lang open hield; de keuze tussen A- en B-richting moest vrij Iaat gemaakt worden en beide richtingen leidden tot een eindexamen en een diploma dat het „opstapje" was tot zeer veel beroeps- en studiemogelijkheden. In theorie biyft dit laatste het geval; de praktijk zal meestal echter wel zijn, dat de 1beperkter keuze van examenvakken het terrein van praktische mogelijkheden beperkt. Bovendien moet In vele gevallen de keuze tussen A. of B-riohrtdng (de basis voor de samen stelling van een vakkenpakketvroeger gemaakt worden. En hierdoor wordt het voortgezet onderwijs veel nauwer betrokken bij de beroepskeuze van de leerlingen die het opleidt. langen alleen maar een vereenvoudiging van het probleem: ze laten eenvoudig de vakken waarvoor ze de minste feeling en belangstelling hebben, schieten. Een leerling, die van Frans niets terecht brengt, zal als regel later geen Frans gaan studeren of een beroep kiezen waarbij de Franse taal elemen tair is; b(j de exacte vakken ligt het weinig anders. Iets anders staan de veelzydig be gaafde leerlingen ervoor; zy zijn tot vele mogeiykheden in staat en dlkwyis ls ook hun interesse er een die een breed terrein bestrijkt. Na 1945 is er bij deze leerlingen reeds onder stimulans vai bepaalde overheidsmaatregelen eei vergrote belangstelling voor de B diploma's merkbaar geworden, omdat deze maar weinig wegen afsluiten en de keuzemogeiykheden na het eindexamen derhalve zo groot mogeiyk maken. Wy hebben de indruk, dat in de prak rijk er volgens de spelregels van de mammoetwet hierin wel het een of ander zal veranderen. Een leerling, die op gymnasium of atheneum een bepaald vakkenpakket met een B-karakter kiest, zal bij een bepaalde keuze van vakken later ernstige moeiiykheden kunnen krijgeni wanneer hy verder wil gaan studeren in de medicy'nen of in de theoretische wiskunde. Ook voor het bedryfsleven kan het verschil gaan maken of de leerling die solliciteert een bepaald vak wel of niet in de laatste schooljaren heeft bygehouden. Van de school zal derhalve meer ver wacht worden op het gebied van voor lichting en adviezen: aan de leerlingen èn aan hun ouders. adviezen inzake beroepskeuze we dan een soortgeiyke ontwikkeling als terzake van de seksuele voorlichting. Vroeger begon men daar eens over te denken in de hoogste klassen; tegen woordig erkent iedereen de noodzaak van vroeger beginpen. De onderwysmodernisering dwingt de school ook met de voorlichting omtrent een latere beroepskeuze vroeger te be ginnen. Dit kan de school vanzelf sprekend niet alleen en zy heeft hierby niet heit beslissende woord. Maar dik wijls speelt de sohool wel een belang rijke rol. Nu de experimenterende scholen met het onderwys „nieuwe styi" tot de hoogste leerjaren gevorderd zyn, hopen we dat ook over dit aspect van hun taak oriënterende gegevens zullen loskomen. De relatie tussen onderwys en be roepskeuze wordt sterker; dan moeten de zekeringen, die kortsluiting kunnen voorkomen, ook zo degeiyk mogeiyk zyn. In het belang van de jonge gene ratie en de maatschappy mag op dit gebied de periode van experimenteren niet te lang duren. Er kunnen levens geluk en algemeen belang by gemoeid zyn. Strijd tegen luchtvervuiling centraal aanpakken EN goed teken vinden we het, dat naast de grote vakcentrales ook be- drijfsbonden in toenemende mate aan dacht geen besteden aan de Europese politiek. De bondsvergadering van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid krijgt op die manier vrijdag een uitgebreide resolu tie te verwerken over de Europese in tegratie. In grote lijnen onderschrijven we de conclusie. Maar niet al haar overwe gingen voor het volle pond. Aan een ver beterde Europese Gemeenschap stelt de bedrijfsbond onder meer de volgende voorwaarde: „De vervallen verklaring van het lidmaatschap van, respectieve lijk de opschorting van een associatie verdrag met, de Gemeenschap, Indien in het betreffende land niet langer spra ke is van een democratische staats- land, Spanje en Portugal. Maar wie ra dicaal deze weg wil inslaan, moet ook een vraagteken zetten bij de associa tieverdragen met sommige Afrikaanse staten. En zal ook huiverig moeten staan tegen elke vorm van toenadering tussen de Europese Gemeenschap en het communistische blok, ook wanneer Moskou bereid zou zijn het ergste zeer van Tsjecho-Slowakije te helen. Met name ligt er dan wel enig ver schil tussen lidmaatschap en associatie. Bovendien kan men bij de economische samenwerking niet voorbij zien aan po litieke en .militaire verdragen, zoals bij voorbeeld voortvloeien uit het NAVO- pact. Daarom zijn overwegingen als die welke we uit de ANMB-resolutie lichten wel psychologisch begrijpelijk, maar daarom nog niet altijd verstandig en soms zelfs riskant. Als men tenminste bij de toepassing van wat men vraagt principieel conse quent zou willen zijn. Riskant ERWTJL we allemaal onze uiterste best doen om, teneinde de burger nauwer bij het werk van de overheid te betrekken, bestuurstaken te decen traliseren, ontmoeten we soms een te genkracht die in het algemeen belang van dezelfde burgers om centralisatie vraagt. D® Europese integratie is op inter nationaal vlak hiervan een sprekend voorbeeld. Maar ook binnen de nationa le grenzen blijkt centralisatie naast de centralisatie nodig te zijn. In een studie van KVP-werkgroepen over de luchtver ontreiniging wordt bijvoorbeeld te recht om een centrale aanpak ge vraagd. Een overgrote meerderheid van de werkgroepen vindt dat de uitvoering van een binnenkort bij de Tweede Kamer verwachte wet op de luchtverontreini ging centraal en niet gemeentelijk moet worden geregeld. Het argument dat deskundigheid en instrumenten voor een gemeentelijke aanpak onvoldoende zul len blijken, gaat niet voor alle geval len op. Sterker is het motief dat, wan neer de wetstoepassing aan lagere be stuursorganen wordt overgelaten, er on gelijkheid van maatregelen zou kunnen ontstaan. Een industrie die door de éne gemeente tot bepaalde, haar onwelge vallige maatregelen moet worden ver plicht, zou zich tot een andere gemeen te kunnen gaan wenden. Vooral in het geval van industrievestiging dreigt er dan gemakkelijk rechtsongelijkheid en een ongewenste vorm van concurren tie tussen publieke organen. Wel pleiten bedoelde werkgroepen voor inspraak bij 't opstellen van nor men. Akkoord! Maar we hopen dan, dat de gemeenten hierbij zoveel mogelijk als agglomeraties zullen optreden. Bij de tegenwoordige problemen van lucht- en waterverontreiniging is het vrijwel on denkbaar dat gemeentelijke grenzen nog een rol kunnen spelen. Er kunnen al leen dan goede normen worden opge steld, wanneer agglomeratiewij ze wordt nagegaan, hoe centrale maatre gelen moeten worden opgesteld. De populaire t.v.-omroepster Eugenie Herlaar heeft vorige week in het Piusziekenhuis te Harderwijk het leven geschonken aan een dochtertje. Foto: een gelukkige moeder met haar Annemiek-Andrea. (Vai b muziekredactie) In het aanstaande seizoen heeft de Stichting Teleac voor detelevisie een cursus „Noten en tonen". Deze cur sus is in het „lesprogramma" opge nomen mede op instigatie van het Centraal Beraad Amateuristische Mu ziekbeoefening en afgestemd op koor zangers, leden van muziekverenigin gen, beoefenaars van huismuziek, die de basis van hun muzikale ontwikke ling willen verstevigen. In het geheel gaat men 25 lessen uitzenden. Plaats van voorbereiding: Teleacstudio Delft, in een oud ketel huis van het hoofdgebouw der tech nische hogeschool. Daar is men doen de met opnamen hiervoor. Meer dan de helft van de uitzendingen staat al op ampex: 14 december a.s. hoopt men geheel gereed te zijn. De uitzendingen worden samengesteld onder regie van Ad Krechting met medewerking van leerlingen van het Rotterdams Conservatorium en lei ders van bepaalde zangkoren. Presentatoren van deze 25, steeds een half uur durende wekelijkse lessen: Kees Stalwijk, benoemd adjunct-direc teur van het Rotterdams Conserva torium en Wim ter Burg, koordirigent, organist, muziekdocent aan een kweek school en muziektherapaat bij meer voudig gehandicapte kinderen. Alle cursisten ontvangen een schrif telijke begeleiding, door Kees Stal wijk geschreven, onder redactie van Willem Hijstek, de directeur van het Maastrichts Conservatorium. Het initiatief voor deze uitzendingen kan en moet men toejuichen. Wat de te behandelende stof betreft: aan d( orde komen de zaken, nodig om aar het einde van de cursus een eenvou dige melodie van blad te kunnen tref- Peze doelstelling is overigens gauwer geformuleerd dan verwerkelijkt. Maar nodig om amateurmusici de gelegen' heid te bieden sneller en efficiënter te repeteren, waardoor men in kortere tijd tot een beter technisch resultaat kan komen. Naar we vernamen, bestaat voor initiatief grote belangstelling, voorbeeld St.-Cecilia, de R.-K. uit 40 leden bestaande mannenzangvereniging uit 's Gravenhage directeur A. J. Claasterman gaf zich en bloc als cursist op. Behalve de schriftelijke samenvatting kan men ook nog enkele, daarbij pas sende grammofoonplaten bestellen. Wat ons voor het nuttige effect zéér aanbevelenswaardig lijkt. liet KRO-programma „Huweiyksprak- tyk in cijfers bevatte uitermate belang wekkend materiaal over de wyze v op de jongste pauselijke enycliek in ons land is ontvangen en de (naar is gebleken zeer geringe) invloed die gehad heeft op de huweiykspraktyk bü de Nederlandse katholieken. Dat de uitzending op een tijdstip viel, waarop 'n zeer geringe kijkdichtheid verondersteld mag worden (op „I" waren gelijktijdig respectievelijk actua liteiten rond Tsjecho-Slowakije en Rawhide te zien) vonden we daarbij geen ramp. De cijfergroeperingen ko men via de pers toch wel in de publi citeit (de KRO geeft bovendien de gehele uitzending in een brochure weer) en cijfers doen het nu eenmaal beter als ze overzichtelijk zijn afgedrukt, dan wanneer ze vluchtig op het tv-scherm verschijnen. Ook geen ramp was die geringe kijk dichtheid ten aanzien van het gesprek rond deze cijfers door een forum specialisten. Het was in zekere zin goed gesprek, omdat onder leiding van Ad Langebent heel zinnig en heel diep op de materie werd ingegaan. Maar dat gebeurde soms in een vak-jargon dat de uitzending onbegrijpelijk moet heb ben gemaakt voor de leken, waar he' massamedium televisie zich toch op de eerste plaats behoort te richten. In dat verband bedachten we dat het toch enorm gewenst zou zijn dat er weer een „televisiebisschop" zou optre den. Zoals in de tijd van mgr. Bekkers. We weten niet of in het Nederlandse episcopaat iemand te vinden is die het gezag van zijn ambt kan verbinden met de eenvoud en de mildheid van pasto- raal-bewogen zijn, zoals mgr. Bekkers dit kon. Maar dc „geleerde" discussie van gisteravond toonde weer eens aan welk een grote lacune zijn heengaan heeft geschapen. Wg. VANAVOND VIA NED. 1 Galashow uit „De Doelen" Van 20.50 tot 21.25 uur via Nederland 1 presenteert de AVRO-televisie van avond de kijkers een door Lucile de Mul samengesteld amusementspro gramma onder de titel „Gala Show", waarin vier verschillende facetten van de showbusiness in beeld worden ge bracht. De medewerkenden aan dit px-ogram- ma, dat werd opgenomen in „De Doe len" te Rotterdam zijn Jan Arntz Dan ce Company, Leo Fuld, Marino y su Compania en Roger Whittaker. Leo Fuld zingt achtereenvolgens „Langs de Maas", „My Jiddische Ma ma", en „You got to have a little maz zel". Roger Whittaker vertolkt „If I had a hammer", „Sixteen tons", „Me xican Whistler", „If I were a rich man" en „Michael row the boat asho- Onder de titel „Beroemde dansen beroemde pas de deux" zond de AVRO- televisie op 2 oktober 1967 en op 28 ju-: li 1968 twee afleveringen van de „Ballet-Festival" uit. Vanavond van 21.45 uur tot 22.20 via Nederland 1 komt een derde afle vering op het scherm. Men ziet dan ach tereenvolgens „Pas de Deux uit het bal let Doornroosje" van Peter Tsjai- kovsky, gedanst door Svetlana Berio- zova en Donald MacLeary; „Pas de Deux uit de balletsuites I, II en van Dimitri Sjostakowitsj, gedanst door Helga Heinrich en Edward Villella; „Pas de Deux uit het ballet La Fille Mal Gardee" van Herold, gedanst door Josette Amiel en Flemming Flindt en „Pas de Deux uit Hendrik VIII" van Charles Camille Saint-Saëns, gedanst door Suzanne Farrell en Jacques d'Amboise. De choreografen zijn Frederick Ashton, Kurt Jacob, Jo seph Lazzini en Jacques d'Amboise. De regie heeft Kurt Jacob. (STER- reclameuitzendingen oi 18.55, 19.03, 19.56 e 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO: 19.06 uur: De Monkees, tv-serie 19.30 uur: De vliegende non, tv-serie NTS: 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 20.50 uur: Galashow, amusementsprogr. 21.25 uur: Beroemde gevechten uit deze eeuw, boksmatches 21.45 uur: Balletfestival, beroemde dansen 22.20 uur: Zendtijd Orde van Vrijmetselaren NTS: 22.50 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: De Verrekijker, jeugdjournaal 19.15 uur: Van gewest tot gewest 19.35 uur: Wij Europeanen Duitsland, documentaire 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De dubbelspion, 21.10 uur: En toch werkt het, documentaire 22.00 uur: Amerikaanse verkiezingen 22.15 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I NTS: 13.00 uur: Amerikaanse verkiezingen VARA: 17.00 uur: Pipo de clown WIJZIGINGEN BLIJVEN MOGELIJK De met aangegeven programma's zyn kleurentelevisieprogramma's AVRO: 20.40—21.20 uur: De citadel, luisterspel NRU: 22.55—23.55 uur: Het muziekleven in Nederland van vóór '40 HILVERSUM II KRO: 20.45—21.25 uur: De dienstweigeraar, luisterspel 23.00—23.55 uur: Vergezichten, vakantiemagazine Radionieuwodienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.01 RADIO PROGRAMMA HILVERSUM ojournaal. 18.30 Stere laretprogramma. 19.35 Reportage ispel. 21.20 Zing r ;rslag van de realiteit. I Radiojournaal met o.a. re] schappen wlelre KRO 18.00 STer Nederlandse componister lermuzlek van (opn.) 20.45 Pro- populair klas sieke muziek. 21.25 De dienstwelg» spel. 22.30 Nieuws. 22.40 Overweging. 22.4: Gewijde muziek. 23.00 Vergez'lchten: klank- Lichte muziek. 19.30 Amusemet i les. 18.32 Grammofoon voor het verkeer. 18.40 Taalwenken. 18.55 Llch- -fieuws en weerbericht. Symfonische muziek. 22.00 tisch strijdlied. 7.23 i teportage wlel- alle markten de hulsvrouw), ziek (gr). 9.35 Waterstan- llo. 10.00 Lichte grammo- foonmuzlek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo. Oude koorwerken (gr). 12.00 Stereo: Praags Radio Symfonie orkest en Radiokinderkoor: Klassieke dansen (gr). 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Way-Out, programma voor de jeugd. 15.00 Fluit, plano; viool en piano: ou- Nteuws. 16.02 Operettefragmenten, (gr). 18.45 Stereo: VARA's Popshow. 17.20 Katrijn en de Q-stralen, hoorspel (herh.). 17.55 S.O.S.- HILVERSUM II (294 m) - NCRV: 7.00 itriidprogramma. 11.51 muzikaal ved- .ctualltelten. KRO: e: gevarieerd pio- maar...). NCRV: 14.00 Stereo: Radio Filhar monisch orkest en solist: klassieke muziek (opn.). 14.45 Stereo: Over de band: geva rieerd muziekprogramma (opn). 16.00 Nieuwj 16.03 Voor de Jeugd. 17.00 Stereo: Volksira- ziek uit de Arabische en Zuid-Amerikai:- eld. 17.15 Stereo: Lichte gran Overheidsvoorlichting HILVERSUM III (240 i NCRV: 9.00 Nieuws. 9. 13.00 Nieuws. 13.03 Radiojournaal, et 'm op: vrolijk platenprogramm*. leuws. 14.03 Muzlek-Boetiek: muziek- nma met prominente Nederlands populair verzoekplatenprogramma 'leuws. 16.03-18.00 Superclean dream e. (17.00 Nieuws. 17.02-17.05 Radio il). EL NED (324 m) 12.00 Nieuwi lchte muziek. 12.40 Weerbericht, me gen, programmaoverzicht en SOS-be- voor de schippers. 12.48 Lichtx 1.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 rsberlchten. 13 20 16.03 Beursberichten. 16.0 AHMEDABAD De eerste minister van de Indiase staat Goejarat heeft maandag in het parlement bekendge maakt dat deze maand door overstro mingen minstens 341 mensen zijn omge komen in Goejarat. Voorts zijn 35.000 stuks vee verloren gegaan en gewassen te velde over een grote oppervlakte weggespoeld of vernield De ergst getroffen stad is Soerat. Daar stierven 112 mensen en werden 30.606 hutten en huizen verwoest of be schadigd. In het aangrenzende district Broach stierven 109 mensen. Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De fusie tussen de twee grote bierbrouwerijen Heineken en Am- stel, die gisteren officieel werd, ls ge volgd door twee andere grotere fusies. De seep- en wasmiddelenfabriek Dobbel man te Nijmegen is toegetreden tot Koninklijke Zout Organon te Arnhem. Dc Rotterdamse Verzekerings Sociëteit zal met de Haagse Assurantie Maatschappij De Zeven Provinciën samengaan. De fusie tussen Heineken en Amstel ia, noaJs wy gasteren reeds berichtten, een reactie op het opkopen van De Drie Hoefyzers (Breda Bier) en Oranjeboom door de Engelse Allied Breweries. Een schaalvergroting was voor beide bedryven noodzakelijk. Door de fusie ls het nieuwe bedrijf een van de grootrte brouwerijondernemingen van de E.E.G. geworden. De fusie ls geschiedt in de vorm van een bod op aandelen van JLmstel door Heineken. Alle brouweryen van de twee maatsohappyen blijven als afzonderiyke onderneming bestaan met handhaving van de afzonderiyke produkten en merken. Men is ervan overtuigd, dat de fusie geen nadelige gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid, eerder meent men te kunnen spreken van een toekomstige uitbreiding van het aantal werknemers. De coalitie tussen Heineken en Amstel is niet als een verrassing gekomen. „Dit samengaan lag in de lijn van de verwachting", aldus reageerde dr. Ir. F. Smits van Waesberghe, directeur van de N.V. Brouwerij De Drie Hoefyz*rs te Breda. „Ik geloof niet, dat er als gevolg van de fusie grote verschuivingen zullen plaatsvinden", vertelde de heer Smits. Dobbelman Koninkiyke Dobbelman N.V. te Nymegen heeft besloten tot de Koninkiyke Zout Organon N.V. te Arnhemi toe te treden. Dobbelman zal in de hulshoudeiyke produktendivisie wor den opgenomen, waarbij Dobbelman zo veel mogelijk zelfstandig zal biyven ope reren. Zoals nu te voorzien is, zal dit lelden tot een vermindering van het aantal personeelsleden by Dobbelman. Over de afvloeiingsregeling wordt mo menteel met de vakbonden overleg ge pleegd. Het bedrijf van Dobbelman, sinds 1854 In handen van de familie Dobbelman, ls 235 jaar oud. Dobbelman ls in het grootte de derde wasmiddelen fabrikant van Nedeiriand. Dobbelman voert onder meer het merk Castella en is eveneens bekend van de goedkopere grote pakken biologisch inweek- en voorwasmiddel. KoninkUjke Zout is eigenaar van een ondermaatschappy, die het merk Biotex voert en die nu in Nijmegen de hoognodige produktie- faoiliteifen krijgt. Verzekeringen Vandaag werd er op de Amster damse effectenbeurs niet genoteerd in de fondsen R.V.S. en Zeven Provinciën. Beide verzekeringsbedryven zullen een fusie aangaan. De Haagse maatschappy De Zeven Provinciën houdt zich voor- nameiyk bezig met schadeverzekeringen. Er komen per jaar ongeveer negentig miljoen guldens aan premie binnen. De Rotterdamse Verzekerings Sociëteit is actief op het gebied van levens verzekeringen (5,15 miljard), brand- en variaveirzekering (dertien miljoen aan premies). Het vermogen is 65 miljoen. De fusie zal, zo werd nadrukkelijk vastgesteld, geen nadelige gevolgen hebben voor het personeel van beide bedrijven. De in Den Haag gevestigde „Zeven Provinciën" heeft op 't ogenblik een kleine vierhonderd man personeel in dienst, terwyi de in Rotterdam zetelende R.V.S. ongeveer zesentwintig honderd personeelsleden telt. Door het samengaan van de twee maatschappyen zal het nieuwe concern een premie inkomen hebben van meer dan 250 mil joen gulden. 55 In het door zijn leegte onmetelijk lijkende Circustheater ging gisteravond de première van een uit Engeland af komstig blijspel, dat in Nederland is aangekocht door de ongesubsidieerde produktiegroep „Tournee Theater", die zich met deze eerste voorstelling ta melijk zwak presenteerde. Nu is het uiteraard een hachelijke onderneming een blijspel te moeten brengen voor een zeer klein publiek, dat zich over een grote zaal heeft verspreid, waar door alle weerklank uitblijft. Waarom dc première van dit stuk op de altijd moeilijke maandagavond werd ge plaatst, zodat het bij gebrek aan lachen uit de zaal meer op een lijkschouwing leek, is een groot raadsel. Er waren trouwens meer raadsel achtige dingen in de voorstelling die men gisteravond meemaakte. Er was kennelijk gestreefd naar eenvoudig amusement. Men had een Londens suc cesstuk aangekocht, enkele acteurs met Kay Francis overleden NEW YORK (AP) Kay Francis, een ster van het witte doek uit de jaren 30 en het begin van de jaren 40, is op 63-jarige leeftijd gestorven. Miss Francis, die in 1946 na een afwe zigheid van 18 jaar waarin zij meer dan 50 films maakte, op het toneel te Broad way terugkeerde, had zich in 1952 van het toneel teruggetrokken. Zij stierf na een langdurige ziekte. Claas Prins overleden BUSSUM (ANP) In Bussum is op 65-jarige leeftijd overleden de kunst schilder Claas Prins. De heer Prine was niet alleen een bekende figuur in de Gooise schilderswereld, waar hy ver schillende functies in schildersorganisa ties vervulde, maar bovendien was hy kd en vele jaren voorzitter van het Amsterdamse schildersgenootschap „De Onafhankelijken". Bovendien was hij vice-voorzitter van de Nederlandse Fe deratie van Beeldende Kunstenaars, faam in het komische werk geënga geerd. maar daar bleef het feitelijk bij. Het stuk blijkt alles bijeen niet meer dan een maakwerkje, waarin in navolging van Feydeau en latere Fran se boulevardisten, allerlei verwarrin gen rond echtgenoten en vermeende minnaars plaatsvinden in hotelkamers, die overigens slechts gebruikt worden voor zeer eerzame doeleinden, al lijkt het niet altijd zo. In hoeverre dit „Blaffende honden bijten niet" een amusant stuk is, valt niet af te leiden uit de voorstelling, die ervan gegeven wordt onder regie van de uit Vlaanderen overgekomen Anton Peters, die een heel pover '♦aaltje van vakmanschap heeft getoond. Zijn voorstelling ls slecht bedacht, rommelig, inconsequent, en bovenal totaal geest loos. Met 'n overvloed aan hoofd- en bij zaken zou dat toe te lichten zijn, maar het moge genoeg zijn erop te wijzen, dat zijn aanwijzingen voor hoofdrol speler Johan Kaart slechts hadden be staan uit het laten aanbrengen van een merkwaardig soort Amerikaans ac cent, hetgeen de enige typering was voor de rijke Amerikaanse industrieel, die Kaart moest spelen. Bovendien was het stuk zwak bezet. Men had niet alleen veel mensen in rollen, waar zij minder geschikt voor waren naar type, uiterlijk of leeftijd, over het geheel was hier een zeer middelmatige groep acteurs aan het werk, die zelden tot sprankelend ko mediespel kon komen, h et enige wat de voorstelling nog een succes had kunnen maken. Dat was ook de schuld van de regisseur. De man, die opeens een rol als echtgenoot krijgt op drongen en nooit weet of hij weg moet lopen of gauw dichterbij komen, werd door het spel van Rens van Dort, die slechts korte tijd had kunnen repete ren, nog de aardigste in het geheel. Verder bracht Winnifred Bosboom ook ,nden, Ger Smit, Lol veel aan. Maar voor iedereen leek het wel of zij veel verder hadden kun nen komen, wanneer zij de situaties zouden spelen en zich minder moeite gaven om zo ontzettend leuk te doen, want dat is alleen maar vermoeiend voor beide partijen in de schouwburg- Het bleef verder onbekend wie er verantwoordelijk was voor het nogal fantasieloze en zwak geconstrueerde de cor; een ontwerper werd in het pro gramma niet genoemd. Ook qua kle ding was het geheel nogal fantasieloos. Voorlopig blijft het stuk nog een tijd in het Circustheater in Scheveningen. Jan Verstappen. Drie concerten moderne muziek in „De Doelen" (Van onze muziekredactie) ROTTERDAM Ter gelegenheid van de Internationale muziekweek 1968 organiseert de stichting Gaudcamus, Centrum voor Hedendaagse Muziek, een drietal concerten, in de grote zaal van De Doelen te Rotterdam. Op twee van de drie uitvoeringen profiteert men van de aanwezigheid van het concertorgel aldaar. Op 7 sep tember treedt de organist Karl-Erik Welin met het Groot Omroepkoor op; op de 9e daaraanvolgend kan men hem eveneens horen in samenwerking met het Noordelijk Filharmonisch Or kest onder leiding van Charles de Wolff. De reeks van drie wordt besloten met Paul Hupperts en het Utrechts Symfo nie-Orkest op 12 september: de pianist Theo Bruine ie hier solist. Haagse C omedie geeft jeugd de „eerste keur" (Van onze kunstredactie) DEN HAAG De Haagse Comedie houdt ook in het seizoen '68-'69 de nog jonge, maar de bij het gezelschap en dt jeugd van de Haagse agglomeratie al bijzonder dierbare traditie in ere, de ge nerale repetitie van zoveel mogelijk stukken toegankelijk te stellen voor leerlingen van middelbare scholen. De eerste van deze openbare genera le repetities is die van het blijspel „Zie hier, een vrij man" van Tom Stoppard, vrijdagavond 30 augustus om kwart over acht in de schouwburg. De tweede openbare generale repetitie, die van „Trommels en trompetten", Ber- tolt Brechts bewerking van het blijspel „The recruiting officer" door George Farquhar, vindt precies een week later plaats in hetzelfde theater en op dezelf de tijd. Ondanks de schoolvakanties is de be langstelling ook dat is inmiddels a! een traditie geworden bijzonder groot. Er zijn alleen nog wat plaatsen op galerij en balkon ter beschikking voor „late beslissers". Die kaartjes zijn al léén voor houders van culturele jeugd- paspoorten en leerlingen van middelba re en daarmee gelijk te stellen scholen voor zover de voorraad strekt door haastige laatkomers nog te bemachtigen dagelijks tussen tien en vier uur in het kantoor van de Haagse Comedie op num mer 8 in de Schouwburgstraat. Vechtpartijen voor festival VENETIë (AP) Winkel- en hotel personeel zijn vanochtend vroeg slaags geraakt met studenten en filmregisseurs over het uitstel van de opening van het filmfestival van Venetië. Een politieman werd bij de vechtpar tijen voor het gebouw waar het festival zondagavond had moeten beginnen, ge- De studenten en regisseurs hebben be loofd, dat zij 't festival zullen vertoren door sit-indemonstraties. De winkelier» klaagden, dat zij in de afgelopen dagen minder klanten hebben gehad, toen d« opening van het festival zondag twe« dagen werd uitgesteld.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2