Josef was gelukkiger dan Georg KLASSENSTRIJD VOOR TSJECHEN VOORBIJ KONVOOI NEDERLANDERS OVER GRENS Cultureel verdrag met Rusland van de baan? 4 RUSSEN KWAMEN ALS DIEVEN IN DE NACHT Dubceks experiment niet aanvaard Wasautomaten meer gevraagd Tsjechen zijn geen lafaards Oproer in parlement van India Vrouw door echtgenoot neergestoken Liesbeth List moet tóch naar Rusland Werknemers verduisterden f 30.000,- TSJECHISCHE REGISSEUR VRAAGT ASIEL ;ATERÜAG 24 AUGUSTUS J DE LEIDSE COURANT De Russen hebben het tijdstip voor hun laffe overval op Tsjecho-Slowakije goed gekozen. Het middernachtelijk uur is bijna symbolisch: het tijdstip waarop misdadigers hun slag slaan. Zij hebben het bovendien heel wat intelligenter gedaan dan in 1956, toen Hongarije in bloed werd gedrenkt. Het zijn deze keer niet alleen de Russen die hun handen bezoedeld hebben, maar ook de Oost duitsers, Polen, Hongaren en Bulgaren. Waarom moesten er eenkwart miljoen soldaten duizenden tanks worden ingezet tegen 14 miljoen mensen die alleen maar een beetje vrijheid verlangden, die in vrede wilden leven met hun bondgenoten? Vormde Tsjecho-Slowa kije werkelijk een gevaar voor het Oostblok? In strategisch of politiek opzicht? Heel be slist niet. De nieuwe Tsjecho-Slowaakse rege ring heeft voortdurend haar trouw aan het Warschaupakt beleden en niets wees erop, dat de Tsjechen en Slowaken uit het bondge nootschap wilden treden. In feite waren ze daartoe niet eens in staat. De economische en [strategische positie waarin het land verkeert, si te ingewikkeld dan dat Tsjecho-Slowakije zich had kunnen losscheuren uit het Oostblok. Wat heeft de Russen dan tot hun paniekdaad gedreven? Angst voor de nieuwe koers die Dub- cek consequent vervolgde? Jawel, angst voor hervormingen, angs voor wat voor experiment ook. En dat Dubcek aan het experimenteren s, heeft hij niet verheeld. Nieuwe stijl Wie hel actieprogramma van Dubcek opper vlakkig leest, zou kunnen menen, dat het de Praagse hervormers vooral ging om een her- n de burgerlijke democratie. In het Wes- is men dan ook niet weinig teleurgesteld a enige tijd bleek, dat het Dubcek hele maal niet ging om een terugkeer naar de Wes telijke parlementaire democratie. Afgezien van het feit, dat een. dergelijke „terugkeer" binnen het Oostblok eenvoudigweg niet haalbaar ge weest zou zijn, zou het in de ogen van de mar xisten ook een teruggang betekend hebben. Het actieprogramma pleitte immers niet voor herstel van een oude toestand, maar nieuwe maatschappij, waarin nieuwe - tuurlijk socialistische vormen eer basis moesten gaan scheppen voor een nieuwe samenleving. Het ging niet om restauratie, maar om creati viteit, niet om een terugval, maar om vooruit gang. Hoe zagen de Tsjecho-Slowaakse hervor mers hun nieuwe maatschappij vorm van voor Wanneer men van een dergelijke stelling uit gaat, kunnen er geen tegengestelde belangen bestaan. Er konden theoretisch zelfs helemaal geen tegenstellingen bestaan, omdat het pro letariaat de macht in handen had. Was er toch sprake van onenigheid, dan was dat de schuld van de klassevijanden, individu en, per definitie buiten 't systeem stonden en in het ergste geval dus „voor het algemeen welzijn" geliquideerd moesten worden. Een dergelijke theorie klinkt weliswaar kin derlijk simplistisch, maar voor Dubcek was dit nog geen reden om met deze theorie te breken. ders vervangen wordt door moderne technie ken, waarin de elektronica onvermoede moge lijkheden biedt voor planning en berekening van resultaten. Troetelkind Het is voor een communistische partij geen eenvoudige zaak om haar klassieke troetel kind. de arbeidersklasse, duidelijk te maken, dat zij in de nieuwe verhoudingen geen eerste plaats meer kan opeisen ten opzichte van bij voorbeeld de technische intelligentia. En dit is nu precies gebeurd in het nieuwe actieprogram ma. Daarin werd namelijk een beroep gedaan januari 1968, toen de nieuwe koers geboren werd. Die vraag kan alleen maar beantwoord worden, wanneer de rol en de functie van de communistische partij centraal gesteld wordt. Dubcek was en bleef communist. Klassenstrijd Tot het einde van de vijftiger jaren ging het in Tsjecho-Slowakije om een consolidering van de klassiek communistische maatschappij. In feite heerste er klassenstrijd, zodat de dicta- tur van 't proletariaat noodzakelijk was. Dat betekende ook, dat alle macht in 't partijappa raat geconcentreerd was. De partij vormde de avant garde van de vroeger uitgebuite arbei ders, de uitoefening van de macht geschiedde in hun naam en in hun belang. Volgens het klas siek marxistische dogma is de arbeidersklasse de meest progressieve en in getal ook grrot- ste maatschappelijke klasse. Wanneer in naam van de arbeidersklasse geregeerd wordt, zal te- vans 't algemeen belang op de meest progres sieve wijze gerealiseerd worden. Hij en zijn medehervormers gingen er niet van uit, dat het systeem niet deugde, maar zij beweerden slechts dat er een nieuwe en be slissende faze was aangebroken. In Tsjecho- Slowaakije behoeft de „revolutie" niet meer geconsolideerd te worden, zo redeneerde men, zij is al geconsolideerd. En juist daarom is de Tsjecho-Slowaakse samenleving in een sta dium gekomen waarin de oude politieke mid delen niet meer gebruikt kunnen worden. In feite betekende dit. dat de nieuwe leiders in Tsjecho-Slowakije de mythe van de klassen strijd overboord zetten en daarmee ook de mythe van het proletariaat als voortbrenger van materiële waarden en drager van de maat schappelijke vooruitgang. Het nieuwe actie program ging uit van een andere, in zekere zin pas beginnende, werkelijkheid: een hoog ontwikkelde industriële samenleving, waarin door een juiste werkverdeling allen op veel voudige wijze van elkaar afhankelijk zijn, waarin de klassieke spierkracht van de arbei op de arbeidersklasse om afstand te doen van „de eerste plaats". Op de lange duur is het immers in het belang van de arbeidersklasse zo luidde het argument dat alle „wer kers" eensgezind samenwerken om tot een op timale produktie te komen. De tweede historische opdracht van de arbei dersklasse bestaat dan juist in het tot stand brengen van deze eenheid van het hele volk. De eerste historische opdracht, de machtsover name door het proletariaat, is daarmee ten In het actieprogramma stond dan ook duide lijk, dat de communistische partij zich voor taan zou beschouwen" als de vertegenwoordig ster van de belangen van het progressieve deel van de bevolking in al haar geledingen". Daarom zocht zij steun van allen „die begrip hebben voor de behoeften van de gehele maat- schaopij", dat wil zeggen, de steun van hen die hun persoonlijke en groepsbelangen willen vergeten, wanneer het gaat om het algemeen welzijn van het hele volk. Daarmee had Dubcek de grondslag voor een democratie- nicuwe-stijl gegeven, waarin het individu (inspraak van ieder op elk niveau) en het col lectief (het welzijn van het hele volk) weer in evenwicht zouden kunnen komen. Het belang rijkste daarbij was eigenlijk, dal de Tsjecho- SloAyaakse hervormers bij hun streven naar een socialistische democratie in belangrijke mate waren afgeweken van de orthodoxe klas senstrijdideologie en dat zij daardoor in staat waren een vrij recht te krijgen op de eigenlijke problemen van een moderne gediffe rentieerde maatschappij. Rechtzinnig De perspectieven van Dubcek betekenen geen uittreden uit het socialistisch kamp. De mar xistische beginselen waren in wezen niet aan getast, want per slot van rekening is de klas senstrijd geen marxistisch beginsel, doch al leen maar 'n marxistische methode om 't doel te bereiken: een maatschappij waarin recht vaardigheid en vrijheid voor allen bestaat. De Tsjechische schrijvers hadden dan ook gelijk, toen zij in hun manifest aan de vooravond van het beraad in Cierna Nad Tisou schreven: „Ons hele streven kan worden samengevat in deze vier worden: socialisme, bondgenoot schap, soevereiniteit en vrijheid". Al deze vier elementen werden door het ac tieprogramma van Dubcek gewaarborgd. Het ging de hervormers om socialistische vrijheid, en daarmee staan ze wellicht dichter bij Karl Marx dan hun Oosteuropese bondgenoten die zich zelf nu tot grootste vijanden van Tsjecho- Slowakije hebben gemaakt. Na Cierna, en ze ker na Bratislawa hebben de „zuster partijen" beseft, dat er in Tsjecho-Slowakije partijen beseft, dat er In Tsjecho-Slowakije iets geheel nieuws gebeurde, dat het om werkelijke hervormingen ging en niet alleen maar om een vleugje destalinisatie. Dubcek een gevaar betekende voor het ijze ren regime dat zij in hun eigen landen nog voeren. En evenzeer beseften zij. dat het hier ging om het gelijk of hel ongelijk van een maatschappijvisie. Tevens heeft men in Bratislawa ingezien, dat de strijd tussen conservatieven en progressie- ven, tussen behoudenden en vernieuwers, tus sen rechts en links in de communistische we reld, zich in 'n beslissende laze bevond. Het Tsjecho-Slowaakse reveil was daarom 'n veel groter gevaar dan 't „Westerse Imperialisme". In de strijd tussen Oost en West gaat 't alleen maar om de macht. In de „broederlijke discus sie" met Tsjecho-SlowakUe ging het om een „infectie" van hel marxisme, die vol gens de bange opvattingen die de aardscon- servatlef eigen is de socialistische wereld van binnenuit zou uithollen. In de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland. Polen, Hon garije en Bulgarije kan het communisme alleen maar met geweld aan de macht blijven. In Tsjecho-Slowakije werd bewezen, dat het ook anders kon, met andere leiders. Uitdaging Dubcek was er tot aan het begin van deze- week nog niet in geslaagd zijn experiment te ëoltooien. Eigenlijk stond hij nog maar aan het begin. Zijn actieprogram was slechts een blauwdruk voor een nieuwe maatschappij in Tsjecho-Slowakije. Pas op het aanstaande partijcongres dat op 9 september zou beginnen, had hij met de definitieve bouw kunnen begin nen. De Russen hebben getracht dat te voor komen. In hun panische angst voor het expe riment. dat ook andere Oosteuropese landen zou hebben kunnen inspireren, kozen zij de enige oplossing waarmee zij ervaring hebben geweld. Tanks en soldatenlaarzen hebben niet alleen de vrijheid en vrede van het Tsjecho- Slowaakse volk vermorzeld, maar ook voorlo pig een schandelijk einde gemaakt aan een experiment, dat op de duur een half wereld deel een betere toekomst had kunnen brengen L. VAN VLYMEN (Van een outer verslaggevers 1 DEN HAAG. Zoals de zaken er thans voorstaan zal de Tweede Kamer In september zeer waarschijnlijk niet overgaan tot de voorgenomen behandeling van de goedkeuringsprocedure van het culturele verdrag met Rusland. DU verdrag werd in mei 1966 gesloten, maar moest nog ter goedkeuring aan het parlement worden voorgelegd. Van regeringszijde zal aeker niet op behandeling worden aangedrongen. (Van onze speciale verslaggever Piet Snoeren) WAIDHAUS De breed gebouwde Josef /flokocnick met zijn bulderende lach was gis- ermiddag gelukkiger of slimmer dan zijn landgenoot en kunstbroeder Georg Prenocil. Beiden zijn violist bij het Rotterdams Philhar- monisch orkest. Beiden hebben de Tsjechische nationaliteit. Beiden waren met vakantie in Praag, toen de Russische aap uit de mouw kwam. Getweeën besloten zij gistermorgen terug te gaan naar Nederland, maar bij de eerste Rusische controle al viel Georg door de mand. Ondanks zijn auto met Nederlands num merbord en zijn geldige uitreisvisum werd hij met vrouw en kinderen onverbiddelijk naar Praag terug gewezen. Voor onbepaalde tijd.... Dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest niet naar nog een andere violist zal moten omkijken, dankt het aan Josef zelf, wiens vingervlugheid niet bij zijn strijkstok ophoudt Hij was onlangs in Egypte geweest en had daar in zijn pas poort een dubbelbladig visum aan over gehouden vol onleesbare Arabische krul- stempels. Zwaaiend met dit in drukwekkende paperas riep hij bij de controle: „Asjeblieft dit is mijn pas poort". De Russische militaire politie trapte erin en liet hem gaan. De 41- jarige Josef zegt bij grenspost Waidhaus: varen van die jongens.... (trekt met vingers ooghoeken omhoog)..., Wie sagt Mongolen Ja, Mongolen. Echte Dummkopfe. Maar de arme Georg, wat van hem worden Kan het Ne derlandse ministerie van cultuur geen irotestnota sturen? En mijn lieve vrouw- je Zij blijkt ballerina te zijn bij iet Nationaal Ballet van Praag. Over wee maanden houdt ze ermee op en wil r Nederland komen. Zorra heet ze, 17 jaar oud. Zal het haar allemaal luk- <en Josef zucht. Hij zegt: „Ik durf ïiets meer te geloven na wat ik vandaag g naar hier gezien heb. Het is ver schrikkelijk. De Russen zijn onze broe ders niet. Veel van onze mensen zijn iood. Ik ga nooit meeruit Nederland eg". Staking Om twaalf uur vrijdagmidag ging de Tsjechische grenspost bij Waidhaus voor ir in staking, solidair met het om Xibcek schreeuwende achterland. Een rankzinnig gezicht. Aan de neergelaten ilagboom hing een groot plakkaat, waar- 'p: „Stafka" staking. De grenswach ters lumelden wat rond en lazen het ille- lale blad „Vecerni-Praha". Door de ver- 'ekijker kon ik de koppen meelezen: lOprechte socialisten, wees solidair". Ik vroeg de Westduitse grenscomman- ant Hauptmann Weitzcl, wat er zou ge beuren, als ik nu de grens overstak. IIU limlachte een zeer wUs inan en :i: „Niets, wU, Westduitsers, zullen u lamelUk in dit uur de grens niet over [aten gaan. Dat hebben we met onze 'jcchische vrienden afgesproken. Heb- •n zy recht op een rustige staking of et". Zo is de sfeer, hier in Waidhaus. UTRECHT (ANP) De afzet van 'asmachines in ons land is in 1967 toe- lenomen met 42,6 procent vergeleken net 1966. De afzet van wascentrifuges 'aaide met 62,5 procent van 354.000 in 966 tot 132.900 in het voorbije jaar. In 1967 werden in Nederland 626.800 tofzuigers gefabriceerd tegen 646.200 en 30.300 in 1966 en 1965. De binnenland- markt nam daarvan in 1967 384.800 :,Jks op (in 1966 en 1965 respectievelijk 04.000 en 363.700). De verzadigings- :aad voor stofzuigers ligt in de Neder- ndse huishouding op 98 procent. Maar spanning volop. De venvachting dat de Russen van de stakingsprovocatie gebruik zouden maken om eindelijk deze enige open deur naar het Westen dicht te smijten, manifesteert zich door het machinale geschut, dat de Westduitsers over hun schouders droegen, en in de wijze, waarop hun verrekijkers de hori zon aftastten. Rosvadov het dorpje, waar de Russische tanks op de loer liggen, is vlakbij. Er gebeurt echter niets. Om klokslag één uur maakte de slagboom het gebaar, dat zo vervelend op de Hit lergroet lijkt. Waidhaus was weer nor maal open. Geologen teru„ Een nieuw Nederlands convooi, door ambassadeur Jongejans in Praag bijeen gebracht, profiteert ervan. Het zijn twee bussen en vijftig auto's, bij elkaar onge veer driehonderd man. Onder hen weer geologen van het congres in Praag. Een van hen, de 34-jarige geoloog P. Floor uit Leiden, zegt: „De ambassadeur ver zoekt te melden, dat niemand in Neder land zich ongerust hoeft te maken over familieleden in Tsjecho-Slowakije. De toestand kan ernstig worden, maar is het nog niet". Hij vertelt ook: „De Rus sische deelnemers aan ons congres smok kelden de naamplaatjes, die ze op hun revers droegen, weg. Misschien uit schaamte, misschien uit angst om op straat gemolesteerd te worden. Er wa ren zelfs vrouwelijke Russische afge vaardigden, die huilden....*. Nico Noort uit Leiden (24), student wis kunde, keert terug met een bagage vol geruchten, allemaal verspreid door de il legale pers in Tsjecho-Slowakije. en dooi de illegale zenders die nog werkzaam zijn. Hij somt op: „Bij de bezetting van de regeringsgebouwen hebben de Russen de hoge ambtenaren hun horloges afgeno men. Zo gek zijn ze daar op. Een Tsjechisch soldaat heeft zelfmoord ge pleegd door onder een Russische tank te springen. Een Rus, die weigerde op de Tsjechen te schieten, is door zijn supe rieur ter plaatse geëxecuteerd". Of het waar is, zal later blijken. „Men Ziet op vallend veel ambulances in de straten", bevestigt de 21-jarige student Frans Al- tena uit Utrecht. Hij zegt, dat de Russen zich erg pasief gedragen. „Maar ze zijn wel druk bezig met het opsporen van allerlei belangrijke personen. De Tsjechen weten dat. Ze verspreiden nu onder el kaar de autonummers van de geheime politie". Hij heeft een papier, waarop ze staan: „Oppassen voor a 15001 en aba 7119", is er met grote letters op geschreven. Haptmann Weitzel vindt uit zijn col legiale gesprekken met kolonel Macac aan de overkant van de grens, dat de toestand explosief is. „Geen enkele pro vocatie", smeekt hij namens de Tsjechen tegenover het journalistenleger, dat het land kost wat kost binnen wil. „De Tsjechen voelen zich onzeker, omdat zij weten, dat de Russen hen op de vingers kijken. Iedere provocatie kan een lont in het kruitvat zijn". En dan wordt dat kruitvat opeens zichtbaar. Een man moet zijn vrouw lijfelijk de grens overslepen. Ze huilt, ze worsteltU zult het zelf zaterdag avond in de televisie-uitzending van ..Brandpunt' kunnen zien, want Frits van der Poel zat er met zijn cemera bovenop. De man is Nederlander, de vrouw Tsjechische. Ze zUn getrouwd en daar om mag de vrouw er van de Russen uit. Maar ze wil niet. Ze vecht tegen haar eigen man om te kunnen blUven. „In Nederland zeggen ze. dat de Tsjechen lafaards zUn". jammert ze handenwrin gend. „In Nederland zeggen ze. dat wU niet durven vechten. Ik wil bewUzeo dat wU wel durven vechten. Als wU Tsjechen allemaal maar pal naast elkaar staan, zullen wU nooit breken. Of anders gaan we samen tenonder. Maar vechten dur- NEW DELHI (AP) In beide Huizen van bet Indiase parlement is het giste ren tot een woedende uitbarsting geko men toen bekend werd dat de Indiase afgevaardigde bij de Verenigde Naties zieh in de Veiligheidsraad onthield van stemming over een resolutie waar in de Sovjetinvasie in Tsjecho-Slowakije wordt veroordeeld. Het gehele niet communistische op- positieblok liep het Hogerhuis uit nadat premier Gandhi had meegedeeld dat In dia zich in de Ver. Naties van stemming had onthouden, omdat haar regering bezwaar had tegen het gebruik van woord „veroordelen" in de resolutie. Toen zij naar de aangrenzende kamer van het Lagerhuis liep om daar dezelf de verklaring af te leggen begroette le den van de oppositie haar met kreten als „treed af' „schande" en „lang leve Dubcek". De 80-jarige onafhankelijke J. B. Kri- palani, ex-voorzitter van de Congrespar tij, verklaarde nadat mevr. Gandhi haar rede had beëindigd: „Ik wilde dat ik niet had geleefd om deze onthouding van stemming niet te hebben zien gebeuren, omdat wij zelf zo voor onze onafhanke lijkheid hebben geleden". AMSTERDAM (ANP) Bij een ru zie heeft de 38-jarige koopman W. P. R. gisteren voor zijn woning in Amster dam-noord zijn 34-jarlge vrouw met een mes in buik en rug gestoken. Het slacht offer is in zorgwekkende toestand naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. De dader werd na zijn aanhouding in de psychiatrische afdeling van het zie- kenhuia opgenomen. De drie jonge kinderen van het echt paar zijn inmiddels bij familie onderge bracht. De vrouw was tijdens de ruzie achtervolgd door haar man het huis uit gevlucht. Toen lij in een plantsoen Pat na Deioi, vierde echtgenote vast de voormalige president 8oekarno van Indonesiëbrengt met haar dochtertje Kartika Sari haar vakan tie door aan de Franse Riviera. Zij is hier gefotografeerd in Bt.-Panl de Vence. kwam te vallen bracht hij haar een aan tal messteken toe. Echtelijke moeilijkheden blijken de achtergrond van de steekpartij te vor men. De man. die al enkele dagen uit huis was, kwam gisterenochtend om streeks tien uur thuis. Zijn 12-jarig doch tertje stuurde hij de struat op. Daarna ontstond de ruzie met het noodlottige gevolg, waarbij het later in de woning teruggekeerde meisje nog geprobeerd heeft haar ouders van elkaar te schel den. De eerste steken werden ln de wo ning toegebracht. Toen de koopman zijn vrouw op straat aanviel kwamen buren tussenbeide en pakten hem het mes af. Na zijn daad kreeg de man een aanval van epilepsie. Hij werd overgebracht naar de psychiatrische afdeling van het Wilhelmina Gasthuis. Deelname handelsbeurzen onzeker WaarschlJnlUk zal ook worden afgezien van Nederlandse deelname aan binnenkort ln Bulgarije en Tsjecho-Slowakije te hou den Internationale handelsbeurzen. Ver wacht wordt dat ln de regeringsverkla ring van dinsdag as. over Tsjecho-Slo wakije in de Tweede Kamer door premier De Jong een algemene gedragslijn zal worden uitgestippeld voor de Nederlandse houding t.o.v. de landen, die aan de overweldiging van Tsjecho-Slowakije heb ben deelgenomen. Dit debat zal worden voorgezeten door waarnemend voorzitter drs. Ncderhorst. Het bezoek van de Nederlandse parle mentaire missie aan Indonesië onder lei ding van Kamevoorzit ter rnr. Van Thiel zal namelijk niet voortijdig onderbroken worden en normaal op 30 augustus wor den beëindigd. Het Kamorpresldlum had mr. Van Thlell aten weten, dat hij zijn reis niet behoefde te onderbreken De organisator van de tentoonstelling Hengelo 100 Jaar metaalstad heeft be sloten geen Russische delegatie uit te nodigen voor de buitenlanddag op maan dag 2 september ln Hengelo. Dit besluit •Is het gevolg avn de gebeurtenlsen ln Tsjecho-Slowakije. Vla TROS-televisie is het Nederlandse volk gisteravond opgeroepen om deel te nemen aan een briefkaartenactie Inzake Tsjecho-Slowakije. Men werd verzocht een briefkaart ln de zogenaamde „Drie stuiversactie" te zenden aan de Russische ambassade ln Den Haag met als op schrift „Ik protesteer tegen het Russische Impresario stuurt deurwaarder AMSTERDAM. (A.N.P.) Aan de zangeres Liesbeth List, die in verband met de gebeurtenissen in Tsjecho- SlowakUe woensdagmorgen besloot af te zien van haar optreden op het Poolse songfestival te Sopot en van een aan sluitende tournee door dc Sovjet-Unie. is een deurwaardersexplolt overhandigd. In dit exploit wordt zU door impresario A. t'oerant. die deze tournee voor haar hoekte »>U het Kovjetsstaatalmprrsariaat. gesommeerd alsnog aanstaande dinsdag per vliegtuig naer de Sovjet-Unie te vertrekken. Soortgelijke explolten werden even eens ter hand gesteld aan de musicus Louis van Dijk, wiens trio Liesbeth List zou begeleiden, en aan de schrijver Cees Nuoteboom, die volgens de Impresario de zangeres en Louis vun Dijk in hun be sluit zou hebben beïnvloed, De heer Coerant stelt Liesbeth List, Louis van Dijk en Cees Nooteboom, in geval zij aan deze sommatie geen gehoor geven, aan sprakelljk voor een bedrag van 55.000.- Liesbeth List zou echter ln haar weigering om naar Rusland te gaan blijven volharden. in Tsjecho-Slowakije", of iets dergelijks. Deze briefkaarten van 15 cent zouden dan naar de mening der Initia tiefnemers bU miljoenen bij de Russische ambassade moeten worden bezorgd zodat men van dit enorme protest wel nota zal moeten nemen. Aangezien dc post kantoren op zaterdag gesloten zijn werd aan de Nederlandse winkeliers gevraagd om vandaag dozen of zakken in de win kels op te stellen ten einde het publick ln de gelegenheid te stellen daarin de briefkaarten te deponeren. Deze winke liers zouden dan deze briefkaarten maan dag aan de P.T.T. kunnen overhandigen. Een aantal Nederlandse kerkgenoot schappen, waaronder de r.-k. Kerk. de Oud-Kntholleke en de Nederl. Hervormde K-rk hebben een afkeurende verklaring uitgegeven naar aanleiding van de bezet ting van Tsjeoho-Slowaktje. De Oo6tprleeterhulp vraagt naar aan leiding van de Russische Invasie om een gebedsstonde door alle katholieken op dinsdag 27 augustus. De pastoors zijn gevraagd de gebedsstonde ln te lulden door twee minuten klokkegelui. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse politie heeft een 38-Jsrlge em- ballagechef uit Nieuwerkerk en een 54- jarige winkelier uit Rotterdam gear resteerd, die ervan worden verdacht een groothandel in levensmiddelen uit Rotterdam-Zuid voor f30.000, —te heb ben benadeeld. Via ingewikkelde administratieve knoeierijen wist de winkelier in «amen- werking met de cmballagechef. die bij de groothandel in dienst was, de groot handel ervan te overtuigen dat hij gro tere partijen emballagemateriaal (lege flessen, dozen en kisten) terugleverde dan in werkelijkheid het geval was. De bedragen die de twee voor het niet te ruggebrachte materiaal ontvingen deel den zij samen. Volgens de politie strekt de fraude zich uit over een perio de van vijf jaar. ROME (AP). Een van Tajeohowa- kUe's bekendste filmregisseurs, Jlrl Weiss, heeft gisteren In Italië politiek asiel verzocht en gekregen aldus heb ben de Italiaanse autoriteiten meege deeld. De 55-Jarige regisseur was de dag voor dc Russische Invasie naar Rome gekomen met zUn vrouw Blanes. HU had Juist de Amerikaanse distributierechten van zUn film „Moord, Tsjechische stUI" aan rolumbls-Jictures verkocht. Wetoa verklaarde „Ik ga niet neao Tsjeoho-Slowakije terug zolang het bezel to door een buitenlands leger en daar reken fle ook het rode leger toe".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5