Toeristenleger massaal over de grens 1 Ambassadeur Jongejans:„Wie na vandaag nog blijftdoet dat op eigen risico Roep om geld voor gevluchte Tsjechen Kritiek op Rusland houdt maar niet op Hag enaar: Er zijn al meer dan 150 doden55 Toestand van Eisenhower onveranderd Close-up van een drama r-'» 4" T -j hi TWEE DORPEN UITGEROEID Massale slachtingen in Biafra [VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 55 I WAIDHAUS. Het toeristen- leger zag gisteren geen heil meer Sn Tsjecho-Slowakije en stroomde massaal door Waidhaus de enige grensovergang met het pesten, die nog redelijk functio neert veilig Beieren binnen. Daarbij een konvooi van Neder landers (ongeveer vijftig auto's en twee bussen), dat in Praag inderhaast was samengesteld door imbassadeur Jongejans. Hij bege- eidde de teleurgestelde, opge lichte toeristen tot aan de grens. Hij reed aan kop, maar keerde onmiddellijk terug. Hij heeft zorgen. Wie na vandaag nog blijft, doet dat op eigen risico, heeft hij aten weten. Vooral de jongeren onder de toeristen schijnen provo cerend op te treden, en dat is uiterst gevaarlijk. Er zijn verhalen over een buitenlander, die is neer geschoten, omdat hij Russische tanks fotografeerde. In het alge- neen valt een toename waar te lemen van machtsvertoon door haviken van het Warscha-u- lact, die in Tsjecho-Slowakije zijn ingestreken. Het is .niet. veilig wer in Praag. F De 36-jarige inkoper T:Öfel'P uit Den Haag (Rade 32), vertelt, nadat aan de goede kant van de grens uit ijn bemodderde eend is gekropen: „Ze ijn op studenten ingereden. Ze hebben iet hun tanks hele trams plat gewalst, k weet niet of het waar is, maar de 'ederlandse consul heeft mij vanmorgen erteld, dat er al meer dan 150 doden ijn. In ieder geval zijn er veel gewon- want in Praag schreeuwen ze om loeddonors, en een bevriende chirurg, wij op bezoek zouden gaan, was erhinderd, omdat hij voortdurend aan de peratietafel staat." Zijn vrouw vult aan Br is geen eten meer te krijgen. "We ebben drie uur in de rij moeten staan. Ie zijn blij, dat we ons met koekjes op been hebben kunnen houden". Haar in: „Het machtsvertoon van de Russen de anderen wordt steeds brutaler. Ze eginnen zo maar in het wilde weg te ihieten". Koopman A. Visser uit Bussurn en zijn Tsjechen in Nederland hielden protestactie (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Nico van der Gaag, manchester jas, baard, driftig sigaretten rokend, lid van de socialistische jeugd van Nederland, had de rode vlag die hij meedroeg, halfstok vast gepunaised. Daarmee demonstreerde hij het best de stem ming op de betoging van Tsjechen, die in Neder land leven en gisteravond in de Ahoyhal te Rot terdam mede op initiatief van de socialistische jeugd, bijeen gekomen waren. Aanvankelijk was deze bijeenkomst vastgelegd in het Hongaars res taurant van het Groothandelsgebouw, maar deze was te klein voor zo'n duizend Tsjechen en so- sialistische jongeren. Geen massale demonstratie, wel felle verontwaardiging, zoals de hele wereld machteloos uiting had gegeven aan haar af schuw. Ontroerend hoogtepunt na zo'n dertigtal speeches van jongeren in het Tsjechisch, was de medede ling dat een Russisch soldaat, nadat hij na twee dagen bezetting in Praag vernomen had wat er gaande was, zelfmoord had gepleegd. In de wat roerige Ahoyhal viel een minuut lang een intense stilte „voor deze held". Tsjechische jongeren huilden. J. J. Wittenberg, in 1938 uit Tsjecho-Slowakije voor Hitier gevlucht en sindsdien verblijvend in Nederland, kwam met praktischer maatregelen. Hij vroeg adressen om gevluchte Tsjechen te helpen, hij vroeg geld. Tientallen adressen kon hij meteen na afloop noteren. En ook het eerste geld.-kwam binnen. Het secretariaat is voorlopig gevestigd bij dé heer Wittenberg, medewerker aan het instituut voor toegepaste psychologie, Jan Layckenstraat -21 te Amsterdam. Nog stond hij adressen op te nemen, toen een telegram van de Bond zonder Naam uit Haarlem werd voorgele zen. „Wij bieden gastvrijheid aan hen die naar de vrijheid vluchten", aldus dit telegram. Dat was het moment waarop het Tsjechische volkslied werd aangeheven. Tranen blonken in veler ogen bij de wat iele abrupte gang, waarin de Tsjech in het eerste Tsjechische deel het land, waarvan hij houdt bezingt om dan in het tweede Slowaakse deel strijdiger en pittiger van me lodie het losmaken van de duizendjarige keten van Hongarije te bezingen. Wit-rode vlaggen met achterin een blauwe drie hoek werden op tafel gezet door de demonstran ten. Leden van de socialistische jeugd droegen leuzen met rode inkt geschreven: „Ook Lenin was tegen interventie." „Solidair met Tsjecho-Slowa kije". „Leve het Tsjechische socialisme", „Geen Russische interventie", „Russen ga vechten in Vietnam", „Geef het Tsjechisch-Slowaakse so cialisme een kans". In alle verklaringen werd de solidariteit met Dubcek en het Tsjechische volk benadrukt. En tenslotte kwam dan de resolutie van de Nederlandse Tsjechen, die aan de Russi sche ambassade aangeboden zal worden en ver der over de radio onder andere naar Tsjecho-Slo wakije wordt uitgezonden: „Wij burgers van de Tsjecho-Slowaakse republiek, die op dit ogenblik op het grondgebied van Nederland aanwezig zijn, protesteren scherp tegen geweld, willekeur en ter reur en bezetting van het leger op dit moment in ons vaderland. De interventie in Tsjecho-Slowa kije is alleen vergelijkbaar met het optreden van Hitler-Duitsland. U, die zich uitgegeven hebt als geallieerden en vrienden, hebt niet alleen het in ternationale recht overtreden, van onze souverei- niteit, maar hoofdzakelijk ook de menselijke rechten. Wij eisen onmiddellijke vrijlating van de door u geïnterneerde staatslieden en functiona rissen en toestaan van een normaal functioneren van de regernig, parlement en overige staatsor ganen. Wij eisen onmiddellijk terugtrekken van al le bezettingslegers van het grondgebied. Wij eisen vergoeding van alle schade die door het bezet tingsleger is veroorzaakt. Wij eisen het berechten van alle schuldigen aan de misdaad van de bezet ting van Tsjecho-Slowakije. Stop het uitzenden of verspreiden van leugens. Wij protesteren tegen uw afschuwelijke poging om in Tsjecho-Slowakije een protectoraatregering in te stellen (protectoraat was de naam van Tsjecho-Slowakije onder de Duitsers, Red.). Zonder uitzondering stellen wij ons achter president Svoboda, achter de legale regering, achter de eerste secretaris van de par tij Dubcek, achter alle legaal gevormde organen. Met colloboratie, met misdadigers zullen wij het nooit eens zijn. Leve het vrije Tsjecho-Slowakije." Handtekeningen 350 lycea in Nederland zullen de komende dagen het initiatief van het actiecomité „Jongeren Goes" overnemen en handtekeningen plaatsen onder de petitie, waarmee men de jeugd van het getroffen Tsjecho-Slowakije moreel wil steunen. De Goe- se initiatiefnemers Wopke Veenstra en K. de Jong, rijden dinsdag per brommer naar Den Haag om de Tsjecho-Slowaakse ambassadeur petitie en hand tekeningen te overhandigen. Op die dag zal de school van de jongens het christelijk lyceum voor Zeeland in Goes demonstratief de vlag halfstok hijsen. Hel actiecomité hoopt, dat de deelnemende scholen dit voorbeeld zullen volgen en dat allen, die buiten schoolverband hun hand tekening hebben gezet, eveneens halfstok zullen vlaggen. Het Goes actiecomité heeft deze landelijke opzet van zijn actie kunnen realiseren door medewer king van d Nederlandse schoolpersunie in Amersfoort, die onmiddellijk begonnen is In het restaurant van de Rotterdamse Ahoyhal kwamen ongeveer duizend Tsjechen, die in Nederland verblijven, bijeen- met het overstencilen van de petitietekst Vandaag zijn petities en lijsten naar alle 35( scholen gestuurd. Twee vertegenwoordigers van de literaire facul teit van de rijksuniversiteit in Leiden hebben van middag in het gebouw van de Russische ambas sade in Den Haag een verklaring afgegeven, die is ondertekend door 240 studenten van de Leidse uni versiteit, en waarin de ondertekenaars „hun af schuw en verontwaardiging te kennen geven ovei de normloze schending van de vrijheden van hel Tsjecho-Slowaakse volk door politici en legers var de USSR, Polen, Duitse Democratische Republiek, Hongarije en Bulgarije". Het bestupr van de Ambtenaren Internationale enkele miljoenen leden is diep geschokt de invasie van troepen van de Sovjet-Unie eh baar geallieerden in Tsjecho-Slowakije. Dit slaat in communiqué, dat is uitgegeven na een tweedaags congres in Den Haag. Het bestuur van de Ambtenaren Internationale (waarbij voor ons land onder meer de algemene bond van ambtenaren is aangesloten) keert zich absoluut tegen iedere buitenlandse inmenging het zelfbeschikkingsrecht van een staat en betuigt het Tsjecho-Slowaakse volk, als slachtoffer een afkeurenswaardige en ongerechtvaardige aggressie, van zijn sympathie. vriend J. van Helder uit Tilburg, beiden terugkerend van een door de bezetting onderbroken zakenreis naar Praag, heb- n een eensluidend verhaal: „Wij zaten het Jaltahotel op de Wentzelplatz, het centrum van de stad. Wij zagen gister avond om kwart over tien opeens acht lichte tanks aankomen Russische of Bulgaarse, dat kun je niet zien posteerden zich voor het gebouw van de staatsbank. De mannen stapten uit gingen een sigaretje roken. Dat duurde ongeveer een half uur. Toen stapten Verslagen staan een aantal Tsjechen bU het houten kruis, dat de plaats i geeft waar in de straten van Bratislava gisteren een 17-jarig meisje door i uit een tank werd gedood- in en begonnen ze salvo's op het bank gebouw af te vuren. Zo maar. Ze hebben ook voor de gein het standbeeld gemi trailleerd, dat tegenover het Nationale Museum staat. Ik heb gezien hoe tank botweg een meisje overreed. Ze voelen zich de baas en ze zijn het ook. Tussen Praag en hier hebben we zeker 300 tanks geteld". De heer Visser even later en terzijde: „Ik heb met de Russen gepraat. Waarom schieten jullie hier met je kanonnen, heb ik gevraagd. Er waren er bij, die dach ten, dat ze gewoon op manoeuvres in Hongarije waren een oefening tussen de lichte en de blauwe divisie". Huilende mensen Flard van een gesprek met de 30-ja- rige A. Vegter, bankbeheerder te Utrecht, die met echtgenote Jans veertien dagen zou blijven, maar na vijf dagen blij is, heelhuids in Waidhaus te staan. „Overal huilen de mensen, zeroepen je toe: „Wij zijn lid van de communistische partij, maar dit mag niet. Dit kan niet de be doeling van het communisme zijn. Overal in de dorpen demonstraties. Je moet je er met de auto gewoon een weg doorheen banen. Demonstranten klimmen op de tanks om met de Russen te discussiëren. Waarom zijn jullie hier? vragen ze. Als de Russen dan antwoorden: om Novotny, jullie wettige president, weer aan de macht te brengen, worden ze vierkant in het gezicht uitgelachen". Mevrouw Vegter er tussendoor: „Maar vechten willen ze niet. Wij zaten toeval lig bij Praag in een hotel, waarin een militaire cursus voor officieren werd ge geven. Op de dag van de bezetting trok ken ze allemaal hun uniformen uit". Haar man: „Wij zijn goed weg gekomen vandaag. Op 30 km van Praag stootten we opeens op een Russische blokkade. Allemaal tanks over de weg. Een boertje heeft ons toen met onze auto door een weiland geloodst". Grootscheepse vlucht De vlucht van de Amerikanen is groot scheeps. Kolonel Bennett van het zeven de legerkorps in Duitsland, is er per soonlijk voor naar Waidhaus gekomen. Compleet met veldkeuken, ambulances, bussen en hoge uitkijktorens in de lucht helikopters. Vijftienhonderd Amerikanen hoopt hij deze middag zjjn militaire gastvrijheid te mogen aanbie den, waaronder veel eminente geleerden, die in Praag nu niet bepaald rustig over geologie hebben geeongresseerd. En wie komt het eerst de grens over, in een limousine met diplomatieke status uit Pi'aag? Het idool van allen, die heim wee hebben naar hun jeugd: de filmster Shirley Temple. Zij laat zich behaagziek uit de auto plukken en kirt met feilloos gevoel voor publiciteit: „Ik ben zo blij, dat ik hier ben. Ik heb in Praag mensen zien huilen en ik heb mee gehuild. Bang geweest? O ja, toen ik vanmorgen uit mijn hotel naar de auto van het corps diplomatique stapte. De kogels floten: je om de oren". Ze blijkt in Praag geweest te zijn om als vice-voorzitster van het internatio naal verbond ter bestrijding van mul tiple sclerose Tsjecho-Slowakije over te halen, tot deze organisatie toe te treden. Dat zal nu wel niet doorgaan. „Ik ver trek zo snel mogelijk naar Amerika", roept ze met een kokette blik naar de onstuitbare camera's. Dat is natuurlijk ook een manier van wegkomen, maar op mij maakte de vlucht van de 41-jarige Stanchek Svobo da veel meer indruk. Veertien dagen ge leden kreeg hij van Dubceks vrijgevige ambtenaren een visum voor Amerika, om zich met zijn vrouw te gaan voegen bij zijn kinderen, die al in Chicago zijn bij een broer. De Russen respecteer den gek genoeg het papiertje, en daar liep hij dan, in Waidhaus. Zijn ba gage bestond uit een koffertje en twee handtassen. „Is dat alles?", vroeg ik zijn vrouw. „Ja", zei ze. „De rest laten we met plezier achter. Alles en alles. Dit is genoeg om naar Amerika te ko men. Hoe eerder we weggaan, hoe beter. De Russen in Praag zijn erg slecht. Wat de Russen doen is verschrikkelijk. Ze schieten met kanonnen op ons, terwijl wij met blote handen staan". Alarmering onvoldoende Annulering van veel reizen DEN HAAG (ANP-Reuter-AP) De NAVO zal op korte termen het systeem van vooralarmering herzien als gevolg van de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije. Dit heeft de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, verklaard in een interview met het Duitse dagblad Die Welt. Brandt zei dat eenzijdige vermindering van de NAVO-strijdkrachten momenteel niet is aan te bevelen. Voor de 460.000 man van de Westuuitse Bundeswehr is het weekend verlof deze week Ingetrokken. Onder normale omstandigheden gaat veertig procent van de militairen met weekend verlof. Ditmaal wordt de Bundeswehr geheel operationeel gehouden. Behalve talloze toeristen-reizen naar Oosteuropese landen, die thans zijn ge annuleerd, zijn ook officiële bezoeken naar Oost-Europa afgelast. Zo zijn plannen afgelast voor een bezoek, dat president Johnson aan de Russische premier Kosygin zou brengen, aldus j deelt de Washington Post mee. De staatslieden zouden spreken over be perking van de atoombewapening- en andere kwesties. Ook het bezoek van de Engelse minister Stewart aan Hon garije en Bulgarije ie geannuleerd. Over het bezoek van minister Stewart aan Roemenië moet nog een beslissing worden genomen. Ook heeft een Suri naamse handelsdelegatie zijn bezoek aan de Sovjet-Unie afgezegd. Schaamteloos Uit de communistische wereld komen nog voortdurend anti-Russlsohe reacties binnen. Communistisch China heeft de inval in Tsjeoho-Slowakye veroordeeld als een „schaamteloze daad", die her inneringen wekt aan de bezetting van Sudeten!and door Hitter. Ook Albanië, dat het overigens verre van eens is met de liberalisering in Tsjecho-Slowakije, heeft de Russische invasie veroordeeld, Noord-Vietnam heeft daarentegen de Russische stap verdedigd, terwijl Noord- Korea nog geen commentaar heeft ge leverd. De grote Indiase communis tische partij heeft Moskou scherp aan gevallen, maar Japan heeft nog niet gereageerd. De regering van Joego-Slavië heeft verklaard, dat „de soevereiniteit van eon onafhankelijk land op onbeschaamde wijze is vertrapt" en de Italiaanse com munistische leider Longo heeft bij zijn terugkomst in Rome verklaard, dat hij in Moskou „met grote openheid" zijn ontstemming over de invasie naar voren heeft gebracht. Ook in Afrika is de invasie als een „droevige en ongeluk kige herhaling van de ongelukken, die veel kleine landen zijn overkomen",'ver oordeeld. Verschillende Afrikaanse lan den overwegen hun studenten uit Mos kou terug te trekken. Het Russische partijblad Pravda heeft in antwoord op deze kritiek de commu nistische partijen In het buitenland op de korrel genomen. Daarmee zijn de Russen tevens voor het eerst in kennis gesteld van de wereldwijde kritiek op hun optreden. Tot nu toe had cle Rus sische pers alleen de protesten van „imperialisten" gemeld. Gisteren had de Pravda voor het eerst Dubcek met name genoemd als hoofd van een partijfractie die de contra-revolutie aanmoedigt. WASHINGTON (AP) Artsen het Walter Reed-ziekenhuis hebben n gedeeld dat er geen essentiële vei dering is gekomen in de toestand oud-president Eisenhower. Tsjech strandt op rand van vrijheid WAIDHAUS Tien meter is de jonge Tsjechische grenswachter van de vrijheid af. Op tien meter afstand staat een dozijn man schappen van de Westduitse Grenz- polizei met uitgespreide armen klaar een levend vangnet voor zjjn wanhoopssprong naar een betere wereld. Maar opeens schijnt h(j zich te realiseren dat de kame raden, die hem op de hielen zitten, kunnen schieten. Je ziet als het ware hoe de angst hem in de benen schiet. Zojuist rende hU nog in rechte lijn op dc vrijheid af, maar nu gaat hij zigzaggen. 11U struikelt. HU haalt de laatste meters niet en laat zich reeds verslagen van de steil glooiende berm glUdcn. VU! andere Tsjechen springen hem als honden op de nek. Een korte worsteling. waarbU de glimp van getrokken pistolen. Dan is het over. De jonge Tsjechische grens wachter wordt in houdgreep af gevoerd. ZUn commandant loopt hem vloekend en tierend tegemoet. HU begint te grienen als een kind. dat ondeugend is geweest. Het gebeurde gistermiddag pal onder mijn ogen. Het gebeurde de dramatiek van het ogenblik van 30 seconden van withete spanning samengebald pal onder het oog van heel de vrije wereld, die hier in Waidhaus door tientallen televisiecamera's en telelenzen meegluurt over de Tsjechische grens. Ik hoorde opeens Iemand „Svoboda" schreeuwen „vrij heid" en ik keek. Hij sprintte van zijn post bij de Tsjechische slagboom weg, regelrecht op ons af. Ik zag dat ondeelbare ogenblik, waarop zijn zelfvertrouwen als een lekke band leegliep. Ik keek hem pal in het gezicht, toen een kame raad in de greppel op zUn borst ging zitten met een getrokken pistool in de hand. Een verschrik kelijke close-up van ontreddering. Drie zijn allen bij hem geweest. Maar de Duitse grenswachters hielden ons met een barrière van onwrik bare schouders tegen. Als hij de dunne streep tussen asfalt en kinderhoofdjes had gehaald, die bij Waidhaus hier de grens mar keert oke. Nu hq die niet heeft gehaald sorry. Geen inciden ten asjeblieft„Dut had de arme jongen zich ook moeten realise ren", zegt commandant Weitzel van cle Westduitse grenspost la ter. „De Tsjechen zouden niet ge schoten hebben, als hij midden op straat was gebleven. Ze kunnen niet riskeren, dat er kogels neer komen op ons gebied, want dat zou een grensincident betekenen, villen geen incidenten". Zo werd de vluchtpogingen van een Tsjech sinds het uur, waarop de Russen de grensdoorgangen hebben afge knepen, een trieste mislukking. Hoeveel zullen er volgen? <c IIt moment waarop de ongeluk kige grenswacht door collega's ABA (AFP) Twee op 20 km ten oosten van Aha krijgsgevangen gemaak te Nigerianen hebben verklaard dat last van de Nlgeriaanse generaal Adc- kunle, slachtingen zijn gehouden onder de Biafraanse bevolking. De eerste be richten hierover werden vorige week verspreid, na bet begin van het vrijdag J1 door generaal Adekunle gelanceerde offensief in de richting van Aba, dc ad ministratieve hoofdstad van Bail ra, al dus meldt een speciale correspondent van AFP. Genex-aal Adekunle zou zijn troepen bevolen hebben alles af te slachten wal leeft. Zo werd de bevolking van twee dorpen, die niet op tijd kon vluchten tij der het Nigei offensief, uitge- lueid, aldus de twee krijgsgevangenen. De Ierse pater Doheny, die een missie- leidt ten oosten van Aba. zes km van het front, heeft tegen AFP verklaard, dat de Nigerianen alles doden wat leeft, mannen, vrouwen en kinderen, zelfs huis dieren. Een Biafraanse officier vertel de de correspondent van AFP: „Het is waar, maar niemand wil het geloven". De Engelse journalist M. F. Forsyth, die Biafraanse „commando's" heeft ver gezeld op verscheidene operaties achter de federale Unies, verleide, dat het af slachten van alle Ibo's die gevangen ge nomen kunnen worden, regel is. De journalist zei verder: „Ik ben hier vijf maanden. Ik heb- talloze verwoeste en verlaten dorpen gezien. Maar uiteraard hebben de federalen ook enkele dorpen intact gelaten, bijvoorbeeld twee ten zuiden van Enoegoe, de voormalige Bia fraanse hoofdstad. De bevolking van die dorpen krijgt twee volle maaltijden per dag, maar op voorwaarde, dat zij lacht tegen buitenlandse journalisten, dit- overigens niet mee mogen met de fe derale troepen naar het front. Een of twee weken na de gevechten worden de ze journalisten naar bepaalde van te vo ren uitgezochte plaatsen gebracht en daarna weer in allerlijl naar Lagos ge bracht". zo verklaarde de Engelse jour nalist volgens de AFP-correspondent.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5