Volgens Centrum voor Volkshuisvesting Noodzakelijke vervanging van 40.001 haalbare kaart huizen per Rijzende Zonintroduceert nieuwe Toyota in Europa Compromis over rassenvraagstuk aangenomen jaar geen Miljoenen bereiden Paus enthousiaste ontvangst Gereformeerde Synode Besteding vrije tijd onderwerp op congres VERBETERING PER COMPLEX VOORGESTELD Alle eer komt aan Christus Belgen vragen open discussie Pensioenfonds op weg achterstand in te lopen Ziekenfonds en huisartsen nog niet akkoord PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1 .Sprinter' soepel en snel, redelijke prijs De Toyota Corolla 1100 Sprinter i.s de sportieve versie van de reeds geruime tijd in Nederland bekende Corolia. De Europese introductie vond don derdag in Leidschen- dam plaats. (Van e •rslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) LEIDSCHENDAM Toyota, écn van de Japanse merken op de Nederlandse automobielmarkt en de grootste auto producent uit het land van de Rijzende Zon, heeft donderdag: voor Europa een nieuwe wagen geïntroduceerd. Het Is de Toyota Corolla 1100 Sprinter, het eerste produkt uit de sportwagenserie van deze fabriek, die naar Europa is overgekomen. Toyota heeft onmiddellijk voor een interessante aanbieding gezorgd, want de Sprinter komt in een aantrekkelijke prijsklasse te liggen, 7.395,—. Daarmee kan deze van vele wagen zich meten met o.a. de luxe uit voeringen van de Fiat 850 Coupé en de Opel Kadett Coupé. In vergelijking met de reeds geruime tijd in Nederland bekende Corolla, welke wagen ondanks de verbeteringen die aan het 1969-model zijn aangebracht, 200 gul den in prijs verlaagd, zijn er technisch slechts weinig wijzigingen aan de Sprin ter te ontdekken. Zo is de motor afkom stig uit de normale Corolla, maar door de sportieve lijn is de topsnelheid tot 145 km/u opgevoerd. Vanwege deze ver hoogde topsnelheid heeft men besloten ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LUNTEREN De gereformeerde oecumenische synode heeft zich gisteren opnieuw bezig gehouden met het rassen vraagstuk. Prof. dr. D. C. Mulder uit Amsterdam stelde voor, het minder- heidsrapport (progressief) als uitgangs punt voor discussie te nemen; dit voor stel werd met 30 tegen 16 stemmen ver- De synode kon zich echter wel verenigen met een voorstel-Van der Kam, dat een commissie van drie zou pogen tot een compromis te komen door de waardevolle elementen van beide rapporten tot een geheel te verwerken. Leden van deze commissie werden de hooglelaren Soedarmo uit Djakarta, Klooster uit Grans Rapids en Helberg uit Pretoria. De synode schorste in afwachting van het resultaat van dit werk het debat. Het compromisrapport werd 's avonds in bespreking gebracht Verscheidene synodeleden spraken er hun vreuigde over uit. De Amsterdamse hoogleraar D. C. Mulder stelde voor aan de conclusies nog een uitspraak toe te voegen, namelijk dat iedereen vrij is te wonen waar hij wil, de school te bezoeken die hij wil en winkels le openen waar hij wil. Over dit voorstel ontstond een hartstochtelijk debat Alle gedelegeerden uit Zuid-Afrika waren tegen. Zij steldeni dat ook in Nederland voor de gastarbeiders regelingen worden gemaakt wat betreft wonen en werken. UTRECHT (KNP) Zondag a s. ver trekt een uit 32 leden bestaande dele gatie van de Katholieke Werkende Jongeren in Nederland naar Genève om deel te gaan nemen aan een Euro pees Congres over de vrijetijdssituatie van jongeren. Hel congres duurt van 26 augustus tot 1 september. De organisatie is in hun- den van de Europese organisatie van de KWJ. Er wordt aan het congres deelgenomen door circa 550 jongeren uit diverse landen. Aan het congres zijn vier jaar zonderlijk, ov voorafgegaan. „Zuid-Afrika heeft met een miljoen gastarbeiders te maken". Zij noemden het voorstel van prof. Mulder onaanvaardbaar. Deze heeft het tenslotte teruggenomen. met 'n grote meerderheid van stemmen. Zij besloot met de erkenning, dat het vraagstuk van de rassen niet zozeer ligt op het gebied van aanvaarding, maar van de toepassing van de beginselen. Daarom dringt zij er bjj de ledenkerken op aan, dat zij ten eerste nieuwe pogingen in het werk zullen stellen om in overeenstemming met de bijbelse normen te gaan leven. Voorts iedere vorm van rassendiscriminatie en racisme te verwerpen en iedere poging om de rassensuprematie met militair, economisch of ander geweld in stand te houden te verwerpen. Vervolgens ook meer subtiele vormen van rassen discriminatie (op gebied van huis vesting, werkgelegenheid, opvoeding, wetshandhaving etc.) te verwerpen. Tenslotte voor zichzelf en voor elkaar te bidden, dat God hun in alle omstan digheden wijsheid en trouw moge geven. om de Sprinter van schijfremmen op de voorwielen te voorzien. De acceleratie is goed te noemen; tijdens een korte rij proef bleek dat nog geen 17 seconden nodig waren om van 0 naar 100 km/u te komen. Voor de Inzittenden is een acceptabele ruimte overgebleven, ondanks het feit dat de hoogte van de carrosserie liefst met VA cm is afgenomen. Voorin heeft men hoofd- en beenruimte genoeg over gehouden, maar de hoofdruimte in het achtercompartiment is wat aan de krap pe kant. Men kan eventueel, in combi natie met de verstelbare rugleuning van de achterbank, de buckes-seats vóór ver anderen üi een unieke rustbank. Simca Geiyk met. de introductie van deze Sprinter heeft ook Simca voor nieuws gezorgd bij de 1000 modellen. De Simca S Coupé heeft duidelijk model gestaan voor een aantal technische verbeteringen.. Zo is de voorwiel- en achterwielophan ging gelijk geworden aan die van de Coupé; de wielen zijn groter geworden, terwijl de gewichtsverdeling Is herzien. Dit laatste komt de wegllgging ten goede. De wagens, die in de tweede helft van september op de Nederlandse markt komen (ook worden dan de prijzen vast gesteld), zijn ook uiterlijk wat gewijzigd. De koplampen zijn groter en ook de ach terlichten met richtingaanwijzers wer den vergroot. Alfa Romeo Om de zeer succesvolle 1300-modellenrij te completeren heeft Alfa Romeo de nieuwe Spider 1300 Junior en GTA 1300 Junior gepresenteerd. Ook in deze cilinderinhoudklasse wilde Alfa Romeo zijn steeds groter wordende groep cliën ten de mogelijkheid geven te kiezen tus sen een Sedan (1300 TI), een Coupé (GT 1300 Junior) en de beide eerder genoemde modellen. Met de introductie van de Spider 1300 Junior brengt Alfa Romeo dit type wagen binnen het bereik van een toenemend publiek met als belangrijkste voordeel een aanzienlijk lagere prijs, dan die van hetzelfde model met een grotere cilinderinhoud. Elegante vormgeving, comfort, prestaties, veilig heid op hoog niveau maken deze jonge 1300 Alfa Romeo tot een sterk concur- redende wagen in de klasse 13.000— 14.000 gulden. De prijs Is namelijk 13.480 gulden. DEN HAAG In theorie klopt het allemaal precies: na 1970 moeten per jaar 40.000 huizen vervangen worden, wil men het woningpeil kunnen handhaven. In 1970 moet ook het totaal aantal woningen op 4 miljoen gebracht zijn, om aan de woningbehoefte van de zeventiger jaren tegemoet te kunnen komen. Met deze cijfers voor ogen betekentdit volgens het christelijk sociaal centrum voor volkshuisvesting, dat de gemiddelde levensduur van de, Nederlandse woningen op honderd jaar gesteld moet worden. Een opgave, die heel wat anders vraagt dan de bestaan de woningbouwprogramma's. „De tijd voor een fun damentele aanpak lijkt gekomen", aldus het cen trum in zijn jaarboek 1967. Het christelijk sociaal centrum voor volkshuisves ting stelt zonder meer vast, dat Nederland niet in staat is de woningvoorraad in zo'n snel tempo te vervangen, zonder aan andere mogelijkheden te den ken. Noodzakelijk wordt het daarom de verbetering van de bestaande woningen grondig aan te pakken. Niet incidenteel, niet individueel maar per complex, per buurt, per wijk. Maar dan beginnen volgens het christelijk sociaal centrum voor volkshuisvesting (waarin de katholieke en christelijke woningbouw corporaties samenwerken) de moeilijkheden pas goed. De waarde van de te verbeteren woningen hangt immers af van de woningen ernaast en de waarde van complexen, straten en buurten is eveneens ge bonden aan de waarden van naastbijgelegen com plexen, straten en buurten. Maar de belangen en in teressen van de eigenaren in straat en buurt zijn zeer verschillende en dikwijls zelfs zeer tegenstrijdig, aldus het centrum. In het jaarboek 1967 geeft men toe dat het vinden van goede oplossingen bijzonder moeilijk is, organi satorisch en financieel-economisch. Daarom stelt het centrum de vraag aan de orde of woningcorpora ties financieel niet in staat gesteld moeten worden dergelijke complexen of buurten over te nemen en daarna te moderniseren. „Het zou kunnen blijken, dat de woningcorporaties de enige instellingen zijn, die gezien hun inspiratie bereid zouden zijn om dit stuk volkshuisvesting voor hun rekening te nemen", aldus het jaarboek. Het woord is hierbij volgens het centrum ook voor een groot deel aan de regering, want de bedragen die nu voor vervanging en ver betering uitgetrokken worden, zijn te gering. Er is te weinig geld voor de bestaande plannen, maar er zijn ook te weinig plannen om de proble men te kunnen oplossen. „Het is dus wel duidelijk dat wij hier nog pas aan het begin van een aanpak zijn", meent het christelijk sociaal centrum voor volkshuisvesting. De krotopruiming is zeer urgent, even dringend als de uitbreiding van de bestaande voorraad. Maar o de woningbehoefte in de zeventiger jaren te kunn opvangen moet Nederland ook op grote schaal O' gaan tot de verbetering van bestaande huizen, regering moet zich bezinnen op een meer struct reel beleid voor de verbetering en de woningcorp raties moeten gaan denken aan de mogelijkhedi hierin actief werkzaam te worden". GELDLENING De vraag naar geldleningen voor de financiering particuliere eengezinswoningen is de laatste ti enorm toegenomen. De Centrale Boerenleenbat te Eindhoven constateert sinds 1 januari zelfs i vraag, die tweemaal zo hoog is als die van vc' jaar in de sector particuliere woningen. Als voornaamste oorzaak van de stijging van de h pothecaire geldleningen voor de particuliere w< gen beschouwt men de rijkssubsidieregeling premiekoopwoningen, die begin dit jaar van krac werd. Volgens deze regeling krijgt de koper gedure; de 10 jaar een elk jaar kleiner wordende subsidi Een van de voorwaarden is, dat hij de woning blijft bewonen. Inmiddels begint ook de vrees vj prijsstijgingen in de woningbouw ten gevolge van belasting op de toegevoegde waarde, die volger jaar wordt ingevoerd in plaats van de omzetbela ting, de kooplust te stimuleren. Vanwege de sterk toegenomen vraag naar geld de particuliere woningbouw schijnen de hypothee) banken hier en daar hun rente te verhogen. Bij Centrale Boerenleenbank zijn deze evenwel nog c veranderd gebleven. Ze variëren meestal van 6,5 6,75 procent. Soeharto had meer Nederlandse hulp verwacht DJAKARTA (ANP President Soe harto heeft tijdens een ontvangst van de Nederlandse parlementaire delega tie dank betuigd voor de Nederlandse hulp, maar gezegd dat hij een groter bedrag voor het Indonesische economi sche herstel had verwacht dan de ne gentig miljoen gulden voor dit jaar. Zoals bekend brengt de Nederlandse delegatie onder leiding van mr. F. J. F. M. van Thiel op uitnodiging van het Indonesisch parlement een bezoek aan de republiek. Soeharto hoopte dat de Nederlandse parlementaiërs op meer hulp aan In donesië zullen aandringen. Mr. Van Thiel beloofde deze wens aan de rege ring over te brengen. (Van een onzer redacteuren) BOGOTA De ontvangst, die La- tijns-Amerika Paus Paulus VI gisteren bereid heeft, behoort tot de meest tumultueuze, die de Heilige Vader op reizen tot nu toe gekend heeft. Nadat hij, als eerste Paus in de ge schiedenis, voet op Latijns-Amerikaan- se bodem had gezet, werd hij bijna onder de voet gelopen door een menig te juichende en wenende Colombianen, die uitgelopen waren om hem te zien. Ondanks de twaalf uur durende reis, leek de Paus opgewekt en fit. Het enthousiasme van de mensen scheen hem goed te doen. Direct nadat de Paus het vliegtuig had verlaten, knielde hij neer cm de grond te kussen. President Lleras Res- trepo was de eerste, die hem begroet te. Hij zei dat Colombia zich vereerd voelde met het bezoek van de Paus. „Wij allen zijn door een en hetzelfde geloof verbonden en mede daarom is het een groot voorrecht u hier te mogen begroten". Hij noemde het volk van Columbia een groot volk, dat hard op weg is naar de vooruitgang. Het is een volk dat streeft naar vrede en vreedzame ontwikkeling. Daarbij wil het de wijze lessen van de Kerk als richtlijn nemen. In zijn antwoord zei de Paus, in Bogota te willen bidden voor de we reld, die zozeer behoefte heeft aan vrede, God te willen danken voor het geloof der Colombianen en ervoor te pleiten dat „de rijkdommen die God in zo ruime mate aan uw land heeft geschonken op billijke wijze verdeeld mogen worden over alle gezinnen en klassen". De duizenden, die op het vliegveld stonden om de Paus te begroeten, wa ren hoofdzakelijk rijken en welgestel- den, nonnen en priesters met honder den schoolkinderen onder hun hoede. De armen, de landarbeiders of cam- pesinos, stonden langs de weg naar de stad, duizenden en nog eens dui zenden. Zij hadden daar gestaan van voor zonsopgang bij de afgeladen kar ren, waarmee zij uit het binnenland naar de hoofdstad waren gekomen over de moeilijk begaanbare wegen door het gebergte. Bij de kruispunten van de hoofdweg stond een menigte, dertig tot veertig rijen diep. Daar was de weg afgezet door motorpolitie met jeeps, die Co lombia van Rusland heeft gekregen in ruil voor koffie. De campesinos koch ten van venters primitieve periscopen om althans een glimp van de Paus te kunnen opvangen: zij moesten er een dagloon voor betalen. In de kathedraal van Bogota ont moette de Paus de clerus van Co lombia. Hij vroeg de aanwezigen om hun gebed voor een goede priesterlijke taakvervulling. Hij vroeg zijn toe hoorders uitdrukkelijk zich niet aan hem te vergapen maar „hun aandacht te richten op Christus, aan wie alle eer toekomt". Bogota noemde hij een grote zaal van het laatste avondmaal. Na enige tijd gerust te hebben ver- Premie bijzondere ziektekosten AMSTERDAM (ANP) De Zieken- Lundsraad heeft heden in meerderheid besloten de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid te adviseren de premie voor de algemene verzekering bijzondere ziektekosten 1969 vast te stel len op één procent. Een minderheid in de raad sprak zich uit voor 0,9 procent. scheen de Paus in de namiddag voor de eerste maal op het Campo Eucha- ristico om aan 161 jongemannen de priesterwijding toe te dienen en aan 41 de diakenwijding. Drie van deze diakens waren getrouwd. De Paus riep hen op, in de bres te staan voor sociale rechtvaardigheid en de armen lief te hebben. Paus Paulus staat tijdens de reis onder een strenge medische controle. Zijn lijfarts besteedt voornamelijk aan dacht aan de bloeddruk, gezien de hoogte waarop Bogota ligt (2000 meter) en de ijlheid van de atmosfeer. Voor geval van nood worden zuurstofflessen gereed gehouden. Na de eerste rijproef met Concorde 001, het eerste Franse type van deze Brits-Franse produktie, liep het toestel in speciaal aangebracht vangnet. Dit was aan het eind van de baan geplaatst om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. De Concorde reed bij zijn eerste proef op de baan bij Toulouse met een snelheid ongeveer zestig kilometer. HUMANAE VTTAE BRUSSEL (KNP) Een groep katb lieke intellectuelen in België heeft open brief aan de Belgische bisscho pen gericht, waarin zij aandringen een open gedachtenwisseling over richtlijnen van de encycliek Human Vitae, die zij „een vergissing" n Onder de 75 ondertekenaars kom professoren en leiders van katholickj organisaties voor. „De betwistbaarheid van de directif ven omtrent de geboortenregeling lij) ons een feitelijk gegeven, dat niet de weg kan worden gegaan", zo hi het in het schrijven, dat aldus vi volgt: „Zullen wij nu als gemeenscha een weg opgaan, die zich helaas in soi mige uitlatingen van priesters en lek reeds schijnt af te tekenen, de weg v een onevangelisch compromis met waarheid of een dubbelzinnige pasto raai, die de vergissing van de encyclie! moet opvangen en goedmaken?" Het schrijven legt enerzijds waarde ring aan de dag voor de encyclie) maar het formuleert ook scherpe kri tiek op wat het noemt: „De ernstig leemten in de redelijke fundering de richtlijnen". De schrijvers trekke voorts de geldigheid van de pauselijk uitspraken in twijfel, omdat zij tege de meerderheid in de Kerk ingaan. D filosofische basis van de afwijzing de contraceptie is een ander dan die v de huwelijksleer van de Kerk. De n raal-theologlsche stellingen zijn dan c aanvechtbaar. Bovendien stelt de Kerk zich door de ze encycliek buiten de wereld. De men! heid moet in het kernprobleem, w voor staat, de gave bewaring v huwelijk, het licht en de steun v der grote morele inspiratiebronnen ont beren, aldus de Belgische intellectuele! Heerlen werkt aan eenvoudige gevallen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De afdoening van pen sioenaanvragen door het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds laat nog te wen sen over, maar er is niettemin een dui delijke verbetering waar te nemen in de „werkvoorraad" pensioenaanvragen. Na dat immers op 1 juli 1967 een top was bereikt van 4199, was de werkvoorraad op 1 juli 1968 gedaald tot 2946. De totale duur van de afdoening van de pensioenaanvraag ligt thans gemid deld bij drie maanden. Men streeft er- dit in de toekomst terug te bren gen tot twee maanden. Dit hebben minister Beernink en staatssecretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) meegedeeld in antwoord op vra gen van de Tweede-Kamerleden Van der Ploeg en Boot (beiden KVP). Beide bewindslieden zeggen dat de medio 1967 getroffen organisatorische maatregelen tot het inlopen van de ach terstand niet zonder resultaat zijn geble ven en dan ook niet als mislukt of als zeer onvoldoende kunnen worden be schouwd. Inmiddels heeft de directie besloten ■n dependance in Heerlen te vestigen. Daar zullen o.m. de meer eenvoudige, w te verlenen pensioenen worden afgedaan. Deze pensioenen kunnen door nieuw personeel na een betrekkelijk korte opleidings- en inwerkingsperiode worden behandeld. Op die manier hoopt de directie van het ABP de nodige ver lichting in het ernstige personeelstekoi te krijgen. De in Den Haag vrijkomend krachten zullen zich dan geheel kunnei wijden aan de afdoening van de lijke en ingewikkelde gevallen. Zoals be kend zal t.z.t. het ABP geheel naar Heer len worden overgeplaatst. Omdat d voornemen de personeelsvoorziening i West-Nederland en dus ook het inlope van de achterstand beïnvloedt, is to vestiging van een dependance in Heerlei besloten. UTRECHT (ANP) De overeenkomi 1968, tussen het gemeenschappelijk c leg ziekenfondsorganisaties (GOZ) e.. - landelijke huisartsen vereniging (RHAI is wederom niet door de ziekenfondsrad bekrachtigd. Hoewel beide organisatlt geen moeilijkheden meer verwachten, ble ken de huisartsen toch nieuwe bezwarei te hebben. De Ziekenfondsraad kon pas volgende maand weer bijeen. D huisartsen maakten bezwaar tegen he feit, dat zij nu geen nota's meer kunne: verzenden aan de verzekerden. In prir cipe zijn de huisartsen hiertoe wel be reid, maar ze zijn bang hierdoor hun ju rldische positie te verzwakken. De zieken fondsorganisaties zijn aan de bezwaret van de huisartsen tegemoet gekomet door voor te stellen de nota's in het v volg niet aan de verzekerden, maar i de ziekenfondsen te zenden. Op deze n nier zou er voor het nieuwe probleeu een uitweg zijn gevonden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4