Machinegeweren priemen naar oosten De tang is dicht TRIESTE BEELDEN LANGS TSECHISCHE GRENS Protesten tegen interventie Ook communisten zijn geschokt Tsjecho-Slowaken hebben te veel ineens gewild" Russen, Polen en O.-Duitsers bemannen wachttorens Konvooi toeristen naar grens Partij had één lijn moeten trekken DE LEEDSE COURANT PAGINA 5 f Gisteren slechts 23 burgers gevlucht Bezetters vermijden elke provocatie Piet Snoeren ARZBERG Aan de Westduitse kant van het omgekeerde IJzeren Gordjjn heerst rust, even sereen als de zomerhemel er boven. Over al de fleurige confetti van berm toerisme. bijna nergens het win terse grijsgroen van de Bundes- wehr, die iedere provocatie schijnt te vermijden. De doorlaatpost wordt bemand door vijf leden van de Grenzpolizei, maar zij lijken er minder te zijn om hun Heimat te beschermen dan wel om de voort durende stroom van nieuwsgieri gen in goede banen te leiden, de inwoners van het naburige stadje Arzberg, die hier „Rusje willen kijken en pesten", voordat zij zich de avondlijke Schnitzel zet- Aan de kapitein, die de grenspost beheert, vraag ik, of er gedacht is een doeltreffende regeling de eventuele vluchtelingen, zoals Oostenrijk al weken geleden i het diepste geheim heeft voor bereid. Ja zeker, zegt de kapitein, daaraan is gedacht, maar het is hier evengoed als in Oostenrijk overbodige zaak. Er zijn een voudig geen vluchtelingen. Wij hebben er hier gisteren precies één id, een 17-jarige jongen. Dat woensdagmorgen bij het ochtend krieken, toen de Rus sische bureaucratie nog niet op volle toeren draaide. Daarna niets r. Langs de hele Tsjechisch- Duitse grens zijn gisteren net meer dan 23 burgers naar de vrijheid gevlucht en een luitenant-kolonel de luchtmacht, die per heli kopter ontsnapte. De tang zit nu dicht. Met de verrekijker kun je hem die tang 's morgens vroeg sjouwden de Russische tanks slaapdronken gedrochten van naar haar door het niemands land. Lawaaierig rukken ze op tot vlak bij de slagboom, die zegt waar West en Oost elkaar kunnen ont moeten, als de wederzijdse pas poorten in orde zijn en er geen drank gesmokkeld wordt. Maar al gauw sjouwden ze terug. Ook de Russen vermijden elke provo- Nu liggen die tanks tien kilometer de grens in een onwrikbare egelstelling. De kapitein van de J grenspost wijst ze een voor een I aan. „Rustig blijven", zegt hij, „dat is het beste voor iedereen. Wat willen we doen? Wat kunnen de Tsjechen daarginds doen? Ver zet betekent zelfmoord, meine Lieber en met zelfmoord zijn de Tsjechen niet gebaat, hoe ver schrikkelijk het ook voor hen moet zijn, dat 30 jaar na het verraad van München opnieuw Duitse troe pen over hun land heen walsen. Hun aanwezigheid vinden ze erger dan die van de Russen". (Van onze speciale verslaggever Piet Snoeren) SCHIRNDING De wacht torens, die als stakerige ge drochten in het over 2 km behaaglijk voortgolvende nie mandsland aan de Tsjechische kant opdoemen, zijn bemand Onder het bord, dat met hoofdletters uitroept: „Welkom in Tsjecho-Slowa- kije", loopt een soldaat, zijn machine pistool in de aanslag, onze auto tege moet. Hij zegt niets. Hij staat daar Achter een tank, die 20 meter verderop schietklaar onder 't afdak van 't douanekantoor gereed staat, schrijdt een officier vandaan. Statig, in parade pas bijna, overbrugt hij het lege asfalt, dat zich uitstrekt tussen hem en mij. Zijn rode epauletten met de gouden sterren erop, stempelen hem tot een ko lonel van het Russische leger. „Wat wilt u?", vraagt hij in afgeme ten Duits, als hij eindelijk bij mij is. Ik ben met gepaste eerbied uit de wa gen gekomen en antwoord: „Ik wil lar Praag, Herr Kolonel". Hij vertrekt geen spier. Hij zegt slechts: „Ausgeschlossen! De grens is tijdelijk gesloten". „Voor hoelang, Herr Kolonel?" „Dat weten we niet". „En de toeristen? In Nederland maakt en zich zorgen over de toeristen". Zijn elegant geschoeide hand maakt n wegwerp-gebaar. „De toeristen zijn allemaal veilig en kunnen ongehinderd hun gang gaan", zegt hij. „Ze mogen blijven, als ze dat willen, maar wan- ze naar huis willen terugkeren, n we ze geen stroobreed in de weg. Ze schijnen bang te zijn, ja. Welnu, ze kunnen ongestoord het land verlaten. Und jetzt: zurück". Opnieuw een rit door twee kilometers riant niemandsland. Je voelt de machi negeweren van uit de torens in je rug prikken, maar dat is een Illusie. De sol daten in de drie verschillende unifor- keuren je geen blik waardig. Zij kijken, heel ongewoon voor Russen, Po en Oostduitsers, met harde ogen alleen maaf naar het oosten. Toneel van handeling of liever: van gebrek aan handeling de grensover gang tussen Beieren en Tsjecho-Slowa kije, die Schirnding heet. Eerstvolgen- door soldaten in drie verschil lende uniformen. Russische, Poolse en Oostduitse unifor men. De machinegeweren zijn niet gericht op het westen, waar wij vandaan komen, maar op het oosten op het weder om geknechte Tsjechische volk. Een vreemde, trieste gewaar wording: dit IJzeren Gordijn, dat opeens binnenste buiten is gekeerd, de lelijke kant met al zijn botte, naakte dreiging naar mensen gericht, die gisteren nog enige hoop koesterden op vrijheid. In doodsangst kruipen de manschappen van een door een M olotovcocktaü (koekje van eigen deeg dus)' getroffen Russische tank van hun brandend voertuig, terwijl twee Praagse jongeren met nationale vlag onbevreesd langs de bezetters paraderen. Deze en soortgelijke taferelen kenmerkten de Russische, Poolse, Hongaarse, Oostduitse en Bulgaarse aanval op Tsjecho-Slowakije. Deze opname werd gemaakt voor het gebouw van radio-Praag. de Tsjechische stad is Cheb, door de Duitsers Eger genoemd. Het is de meest noordelijke grenspost, vlak bij het stra tegische drielandenpunt, waar Oost- Duitsland, West-Duitsland en Tsjecho- Slowakije hun historisch gegroeide, grimmige huwelijksleven leiden. Het was een van de eerste punten, die de Russen onder de dekmantel van de nacht als dieven hebben bezet. De Russen, maar wie zijn dat? De jurist Umann uit Keulen zit met die vraag in zijn maag. Hij is op vakantie geweest in Tropau, een Tsjecho-Slo- waaks lustoord vlak bij de Poolse grens. Vanaf negen uur 's morgens het is nu zeven uur in de avond als ik hem spreek heeft hij zich een terug weg proberen te worstelen dwars door de ingewikkelde, kolosale oorlogsmachi- De demonstratieve optocht voor het merendeel door jongeren werd deelgenomen. de vrienden het Warschaupact hun al te loslippige part ner in de ijzeren tang hebben genomen. „Je houdt het niet voor mogelijk", zegt hij, in Schirnding afgemat zijn blaken de Mercedes op de handrem zettend. „Zoveel t^qepen zoveel materiaal, alle maal in een nacht. Maar de Russen ik heb ze met de Tsjechen horen pra ten. Wij kunnen het ook niet helpen, den ze. Blijf in Godsnaam rustig, dat is voor ons ook het beste. Wij zijn hier niet voor ons plezier, maar -ja, bevel is bevel. Ach, zal men ooit iets politiek der grote heren begrijpen? La ten we het een geluk noemen, dat in derdaad de Tsjechische soldaten zich helemaal niet hebben laten zien. Ik heb er tenminste tijdens mijn rit dwars door Tsjecho-Slowakije geen een gezien". NACHTMERRIE Herr Umann blijkt het nieuws van de bezetting om half acht 's morgens ge hoord te hebben. Hij heeft nog gepro beerd, met zijn gezin te ontbijten, maar dat lukte niet erg. „De obers in ons ho tel luisterden ondertussen naar Radio Praag", zegt hij, „en hun handen tril den zo, dat zij geen koffie konden in schenken. Wij zijn toen maar gaan rij- Een half uur later, in Bruntau, kwa men wij de eerste troepen tegen. Een commando-afdeling van het Poolse le ger. De rest van de dag is een nacht merrie geweest. Overal troepenbewe gingen. We zagen kinderen in een mach teloos gebaar uit ramen met stenen gooien naar de tanks. Op talloze auto's zagen we transparanten, die steun be loofden aan Dubeek. In Reisenbach. hier vlak bij, zagen we vijf lijken op straat liggen, die met bloemen waren toegedekt. Wat er precies aan de hand is geweest, weet ik niet. Ik ben blij, dat ik heelhuids hier aan ben gekomen". Tot zover Herr Umann, die zich, na enkele Bratwursten verorberd te hebben, per Mercedes over de brede Autobahn naar zijn comfortabele woning in Keu len ging, waar hij het verder wel op de televisie zal zien. O ja, hij was geschokt. Zoals de duizenden geschokt waren, die vandaag de grens passeerden per auto, in de twee internationale treinen, die Tsjecho-Slowakije volkomen volgens (Van o e correspondenten) PARIJS Het bestuur van de Fran- communistische partij heeft niet lang Kcaarzeld om al woensdagmorgen zijn verwondering en afkeuring" uit te spre ken over de Russische bezetting van Tsjecho-Slowakije. Het is de eerste maal 'n de geschiedenis, dat de Franse com munisten tegen Moskou neen durven zeg- ten, want tot dusver gold de Franse communistische partij als een stalinis tische partij. Voor de partij zat er wei nig anders op, want er is in Frankrijk geen Franse man of Franse vrouw te vinden, die geen afschuw en verontwaar diging uitspreekt over wat de Russen met Praag hebben gedaan. De vergadering van het partijbestuur een dramatische geweest. Want de leiders hadder er vast op gerekend, dat Rusland wel zou dreigen, maar niet met geweld zou interveniëren. Toen die drei gementen enkele weken geleden vaste vorm begonnen aan te nemen, reisde de secretaris van de Franse communistische partij naar Moskou om samen met zijn Italiaanse collega de Russische partijlei der Brezjnev ervan te overtuigen dat militair ingrijpen van de Russen fatale gevolgen zou moeten hebben voor het communisme in West Europa. ROME De verontwaardiging in Ita lië heeft geleid tot een feit dat zonder precedent is in de geschiedenis: de com munistische partij heeft openlijk en met bittere woorden de door Moskou uitge voerde inval afgekeurd. Het is nog niet eerder voorgekomen dat de Italiaanse communistische partij, zoals bekend de grootste in de vrije wereld, openlijk in verzet komt tegen Moskou. En het staat daarom wel vast dat het enorme gezag van het Kremlin bij de grote massa der Italiaanse communisten een onherstel-' bare schade heeft geleden. Voor de Italiaanse binnenlandse poli tiek zal het betekenen dat al degenen die tot nu toe 'n welwillende houding tegenover de communisten (van de linkse katholieken tot de linker vleugel van de socialisten), zich thans oprecht teleurgesteld voelen, juist op 'n moment dat het land met een tussen- regering, dus met een zeer nabije ka binetscrisis, te kampen heeft. WENEN Oostenrijk ziet zich thans gedwongen tot voorzichtig manoeuvre ren. Oostenrijk is immers een neutrale staat. Bovendien worden de strategen van Moskou bekwaam geacht, terwijl er berichten binnen zijn gekomen over de opmars van Hongaarse pantsereenhe den aan de oostelijke grens van Oosten rijk. Wel is diepgaand overleg gepleegd over de te treffen maatregelen in geval grote groepen vluchtelingen naar Oos tenrijk zouden uitwijken. Men is nu al zover dat men 200.000 mensen zou kun nen herbergen. Bondskanselier Klaus heeft de Russische ambassadeur meege deeld dat Oostenrijk het asielrecht in ere zal houden. BOEKAREST Roemenië, reeds lang in onmin met de Sovjet-Unie oen haar imperialistische politiek, heeft om onmid dellijke terugtrekking van de troepen uit Tsjecho-Slowakije gevraagd. Dit volk moet zijn eigen binnenlandse problemen zonder inmenging van buitenaf kunnen oplossen, aldus het centrale partijcomité. Partijleider Ceausescu kondigde op een massabijeenkomst aan dat een „natio nale garde van arbeiders, intellectuelen en boeren zal worden gevormd voor de bescherming van ons land". Het parle ment zal vandaag een protestresolutie tegen de interventie aannemen. WARSCHAU De Poolse bevolking heeft gisteren in grote consternatie naai het nieuws van de inval geluisterd. Mar kant was dat de voedselverkoop gisteren ver boven het gemiddelde lag. BELGRADO Het presidium van de Joego-Slavische communistische partij heeft verklaard dat de Interventie „eer ernstige slag betekent voor de socialis tische en alle progressieve krachten ir de wereld". dienstregeling verlieten, en een eenza me Hollandse jongeman vanmorgen op de fiets, wiens naam en herkomst nie mand kent. TRIESTE THUISKOMT Veel meer schokt het lot van de Tsjechen, die in tegenovergestelde rich ting de grensovergang passeren. Zij wa ren in hun jonge vrijheidsroes in West- Duitsland op vakantie gegaan. Gister morgen werden zij door de eentonige dreun van de nieuwsberichten uit hun droom gehaald en nu wilden zij zo snel mogelijk terug, naar Praag, naar Bra tislava en naar hun andere moederste den. Het waren er enkele tientallen. Zij waren welkom, de Russische kolonel liet hun hoffelijk passeren. „Waarom gaat u terug?" vroeg ik hen, terwijl zij efficient door de molen van de Westduit se passencontrole oostwaarts werden ge malen. Zij haalden hulpeloos de schou ders op. „Onze kinderen zijn daar, on ze ouders. Die kunnen we toch niet ln de steek laten?". Veel vertrouwen leken ze niet te heb ben in hun toekomst. Hun ogen waren leeg. Even leeg als de 55 wagons van de goederentrein, die op dat moment langs rommelde vanuit Tsjecho-Slo wakije naar West-Duitsland. Gisteren zou hij vol zijn geweest, symbool van de florissante betrekkingen, die er le ken te groeien nu kwam hij onverrich- terzake terug. Ook een symbool. JACHT NAAR BENZINE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken was er vanmiddag nog steeds niet in geslaagd verbinding te krijgen met de Neder landse ambassade in Praag. Vla een be richt van 't persbureau A.P. heeft men in Den Haag vanmorgen vernomen, dat de Nederlandse ambassadeur in Praag, drs. G. J. Jongejans, pogingen In het werk stelt een konvooi Nederlandse toe risten van Praag via Pilsen naar de Westduitse grensplaats Waidhaua te Of de heer Jongejans er in zal slagen een konvooi samen te stellen zal er voor al van afhangen of hel hem lukt voldoen de benzine te bemachtigen, want de Rus sen hebben alle benzinevoorraden in Tsjecho-Slowakije in beslag genomen. Op Buitenlandse Zaken heeft men goe de hoop dat onze ambassadeur het wel voor elkaar zal krijgen. „De heer Jon gejans is niet een type om bij.de pakken te gaan neerzitten", aldus een woord voerder. Zoals men zich zal herinneren heeft de Nederlandse diplomaat twee jaar geleden als zaakgelastigde in China met stoïcijnse onverschilligheid het be leg van zijn ambassade in Peking door staan. Men had hem toen gegijzeld in verband met de kwestie van de Chinese lastechnici in ons land, die zich in de Chineze legatie in Den Haag schuilhiel den. De Amerikaanse en Britse ambassades in Praag hebben eveneens maatrege len genomen om konvooien toeristen naar de grens te brengen. Er bestaat geen zekerheid over het juiste aantal Ne derlandse toeristen ln Tsjecho-Slowakije. Oost-Europakenner Van den Heuvel: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „De Tsjecho-Slowaken hebben teveel ineens gewild". Dat zegt in een analyse van de gebeurtenis sen drs. M. P. van den Heuvel, van 1964 tot 1967 corres pondent van het Parool in Moskou, en thans verbonden aan het Oost-Europa-instituut van de universiteit te Amsterdam. Hij is zaterdag teruggekeerd uit Praag. Van den Heuvel: „Waarom zouden zij het niet doen? Van hun standpunt uit bezien was er in Tsjecho-Slowakije een ontwikkeling aan de gang, die het land langzamerhand helemaal zou losweken uit het Oostblok. De Sovjet- Unie, Oost-Duitsland, Polen, Bulga rije en Hongarije hebben gezegd: „Democratisering, best, maar de lei dende positie van de communistische partij moet bewaard blijven". Dat is het beginsel van het democratisch centralisme. Dat betekent dat er aan de top beslist wordt en de beslissin gen via de sterk gedisciplineerde par tij naar beneden worden doorge stuurd. De echte democratisering die in Tsjecho-Slowakije aan de hand was (er werd openlijk gesproken.over een meer partijenstelsel), was een groot gevaar voor het Sovjetblok, omdat zij zou kunnen uitlopen op Zo iets als wij in het? Westen kennen, en op meer culturele en economische banden in het Westen met alle geva ren vandien. Was er angst dat de vrijheidsdrang in Tsjecho-Slowakije zou overslaan op Rusland en de andere landen? Van den Heuvel: „Mogelijk, maar of dat het voornaamste is, is een tweede. Je moet hier minder redene ren in termen van politieke ideologie dan in die van machtspolitiek". GEEN VAT In Roemenie hebben de Russen niet ingegrepen. Van den Heuvel: „Roemenië, dat is een mooi voorbeeld. De Roemenen zijn er in de jaren 19601963 wel in geslaagd zich aan de greep van Rus land te ontworstelen. Hoe kon dat? Het verschil met Tsjecho-Slowakije is, dat in Roemenië het hele partij-ap paraat, toen geleid door Gheorghiu Dej en nu door Ceaucescu, één lijn trok. De Russen hadden geen vat op de partij. Je kunt je alleen van dc Sovjet-Unie losmaken, als de partij een is en van bovenaf geleid wordt. In de praktijk zie je dan altijd de sta linistisch geleide partijen, dat zijn de zeer rechtse, erin slagen. Roeme nië (dat is vrij stalinistisch), China, Albanië, Joego-Slavië. In 1948 was Tlto eigenlijk een stalinist. De Tsjecho-Slowaakse communistische partij was dus verdeeld? Van den Heuvel: „Mensen die ik daar vorige week nog gesproken heb, zel den: de hele partij is een chaos. De partij was gespleten in de orthodoxe Novotnygroep en de liberalen. De he le veiligheidspolitie is nog in stalinis tische handen! Dat gaf de Russen een kans om een voet tussen de deur te Zij hebben geen risico genomen? Van den Heuvel: „De Russen hebben niet willen wachten op het Tsjecho- Slowaakse partijcongres, dat medio september moest beginnen. Dan zou den ze misschien hun invloed zijn kwijt geraakt. Kijk, de Tsjecho-Slowa ken hebben te veel ineens gewild: èn democratisering èn onafhankelijkheid van de Sovjet-Unie. De Roemenen wilden alleen het laatste, en dat i6 ge lukt. Wat de Tsjecho-Slowaken wil den, dat is onhaalbaar gebleken". van de zuiveringen (Slans kyproces 1952). Meer niet". Het is hem dus uit de hand gelopen? Van den Heuvel: „Ik zou zeggen van wel. Hij stond persvrijheid toe om alle schandalen, alle corruptie, alle rare perverse feestjes van de Novot- nykllnlek aan het licht te laten ko men, maar er kwam een hele lawine van. Dubeek wilde, om redenen van binnenlandse politiek, niet Ingrijpen En tegen de Russen, die dat verlang den, zei hij: „Het volk staat achter mij en weest gerust, we blijven com munistisch". Dat was een tweesnij dend zwaard: hij kon in zijn land de vrijheid niet inperken en hij kon te genover de Russen geen concessies Het zou verstandiger geweest zijn als de Tsjecho-Slowaken het wat rustiger aan gedaan hadden? Van den Heuvel: „Ja, maar dat is theorie. Als je twintig jaar stalinisme achter de rug hebt, wil je alles of niets. Ik heb met een Tsjechische ar beider gesproken, Carl heette, die in een kamp gezeten had, omdat zijn vader met een Duitse getrouwd was. Twee maanden geleden werd hij ge rehabiliteerd, maar wat heb je daar aan? Ze wilden van dat stalinisme af". KNIJPEN Van den Heuvel: „De Roemenen zul len hem wel knijpen nu, en Tito zal tanden knarsen. Maar zijn positie is veel sterker dan die van de Roeme nen. Die komen moeilijk te zitten. De Russen willen ln het najaar een conferentie van communistische par tijen houden om in de Internationale communistische beweging hun leiden de rol te bevestigen. Van den Heuvel: „Dat wordt mis schien wel uitgesteld, of anders wordt het een magere zaak. Ik denk niet dat de Italianen zullen komen, de Fran sen misschien toch wel.van een we reldwijde communistische beweging kun je nog nauwelijks spreken. In de buitenlandse politiek laten de Russen zich voornamelijk leiden door eigen belang, niet door idealen. Nassers ge vangenissen zitten vol communisten, maar ze werken met Egypte samen, omdat het de nationale belangen van de Sovjet-Unie dient. Het Kremlin trekt zich niets aan van de protesten van zusterpartijen in het Westen". KLOK TERUG TWEE VUREN Dubeek? Van den Heuvel: „Dubeek is hier ver heerlijkt als de geniale leider, die op handen gedragen werd. Dat is een beetje overdreven. Het Westen was machteloos, kon niets doen en heeft die machteloosheid gecompenseerd door van Dubeek een nationale held te maken. Maar Ik heb veel Tsjechen horen zeggen: Dubeek en die ande ren, het zijn pllemaal communisten. Ze hebben twintig Jaar het stalinisti sche bewind gesteund. Veel Tsjechen waren ervan overtuigd, dat Dubeek concessies zou doen en de vrijheid zou inperken. Dubeek zelf zat tussen twee vuren. Ik geloof dat hij ln janu ari, toen hij aan de macht kwam, niet zover wilde gaan als hij gegaan ia. Dubeek wilde drie dingen: economi sche hervormingen, een betere ver houding tussen Tsjechen en Slowaken en rehabilitatie van d« slachtoffers Wat gaat er nu in Tsjecho-Slowakije gebeuren? Van den Heuvel: „Uit de verklarin gen blijkt al, dat de Russen de conti nuïteit van het bewind benadrukken. Ze hopen dat mensen als Dubeek en Cernic aan zullen blijven. Misschien doen ze dat ook wel, met de gedach te dat er anders weer een stalinist komt. Als Dubeek en zijn aanhangers nee zeggen, zetten de Russen conser vatieve figuren als Bilak Swetska aan de top. Misschien wel Novotny, maar dat kan ik me toch niet goed voor stellen..". Er zal geleidelijk aan "wat gezuiverd worden, maar ik denk niet aan terechtstellingen. De jongens die opzij gezet worden, zullen wel een be hoorlijk pensioen krijgen en het con signe om zichh rustig te houden. De Russische troepen zullen voorlopig wel niet verdwijnen. Van een min of meer onafhankelijke koers in de bui tenlandse politiek zal geen sprake zijn, en de liberalisatieklok zal een stuk te rug gedraaid worden". HAAT TEGEN RUSSEN Van den Heuvel: „Ja, maar of ze die krijgen.Ik heb met een Tsjechische arbeider gesproken, die zei: West- Duitsland, dat is goed, maar dc Rus sen, die kopen voor 200 kronen koren in Canada en laten er ons 300 voor be talen. Ze haten Moskou. En nu ko men de Russen terug. Een vreselijke klap". Zouden communisme en democratie Van den Heuvel: „Nou, nauwelijks denk Ik. Er is in elk geval geen voor beeld van. Volgens de Pravda staat de bevolking voor honderd procent achter regering en partij, maar dat klopt niet. In die Oosteuropese lan den, (die niet vrijwillig communis tisch geworden zijn) staan bevolking en regering zover van elkaar af, dat geen enkel bewind het wagen kan aan vrijheidsdrang echt toe te geven".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5