Li S)e£aid4e(SoiiAcmt caron Het verborgen talent Siamese tweeling overleden Demonstraties Tsj.-Slowakije Den Haag vraagt om meer bijstand voor politie Prof. dr. F. van Heek wijst wegen ter verbetering Eisenhower had nieuwe hartkrampen KRO wijzigt t.v.-programma Zes teams van televisi naar Praag aankomende centrale verwarmings monteurs PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1964 De zoveelste leu sen bijeenroepen van een congres van Europese volkeren ter verdediging van de vrede op ons continent. Geen schending toelaten van de Europese vrede wi! zeggen iets te doen, dat van beslissende betekenis is voor het behoud van de wereldvrede. Op 't verwezenlijken van dit doel, dat de belangen van alle volken raakt, zullen onze gemeen schappelijke inspanningen gericht zijn". Van welke hartstochtelijke vredes- vrienden ia deze schone taal? Van Rus sische, Hongaarse, Poolse en Oostdultse communistische leiders, die op 3 augus tus onder de verklaring van Bratislava waaruit dit citaat hun hand tekening naast die van de Tsjecho- Slowaakse kopstukken zetten. T"iE zoveelste leugen waarvoor in de •*-' eerste plaats de Russische leiders verantwoordelijk zijn. Leiders, die onop- houdeiyk andere naties ervan betichten de wereldvrede te ondermijnen en in gevaar te brengen. Zoals Kroetsjev in Boedapest bewees, dat zijn communistisch regime als het om daden ging weinig minder infaam handeden kon dan Stalin c.s., heeft bet regime van Kosygin in Praag weer ednde gemaakt aan veel illusies. Wanneer het in de politiek eb moge het Sovjetcommunisme milder lijken als 't Maocommunlsme uit China, zodra het vloed dreigt te worden, gooit Moskou zijn camouflage weg en komt vast te staan, dat er geen bedrlegeHjker, geen aggressiever imperialisme dan het communistische Imperialisme bestaat. de wereldvrede: we weten weer wat Moskou eronder verstaat. Westeuropeanen, die de brug tussen Oost en West al geslagen zagen, die be weerden dat de coëxistentie het nemen van risico's wettigde, weten dat ook zij bedrogen zijn. De handtekening en het woord van Sovjetleiders zijn niets waard. Ze dienen alleen maar het doel van politici, die de ergste Imperialisten van de twintigste eeuw zijn. En dat noemt men „de wereldvrede dienen". J ai; Brand in stadhuis Oudewater OUDEWATER (ANP) Het uit 1588 daterende stadhuis van Oude water is vannacht ernstig door brand beschadigd. Het fraaie ge bouw met een vermaarde trap gevel kreeg landelijke bekendheid door de televisieserie „Stadhuis op stelten", waarin Oudewater onder de naam Bljjkerk een belangrijke rol speelde. Kort nadat een wachtmeester van de rijkspolitie de brand' had Ont dekt sloegen de vlammen uit de bovenverdieping. Nadat Anderhalf uur lang uit vüftien slangen water naar binnen was gepompt had men de brand onder de knie. Van het fraaie interieur was toen weinig over. Een bekend schilderij van de brand van 1575 in Oudewater bleef weliswaar gespaard maar liep veel waterschade op. De bui tenmuren en de trapgevel zijn overeind gebleven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Prinsenbeeksc tweeling Carla en Astrid van Dijk is gistermiddag omstreeks 12.00 uur ge storven. In de ochtend hebben zich on voorziene complicaties voorgedaan. „Een onderzoek had al eerder aan het licht gebracht, dat de vergroeiing gecompliceerders (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In verschillende ste den in Nederland is gisteren gedemon streerd tegen de invasie van troepen landen van het Warschau-pact op Tsje- cho-Slowaaksc bodem. Enkele demon- strantraties in Den Haag zijn gemeester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten aanleiding geweest bijstand te ver zoeken van de Koninklijke Marechaus see aan het Haagse politiekorps. De burgemeester vraagt de 40 mare chaussees te verdubbelen tot tachtig man. Hij heeft zich daartoe rechtstreeks gewend tot de betrokken divisiecom mandant, gebruikmakend van een spe ciaal artikel in de politiewet, waarin gesproken wordt over „zeer spoed eisen de gevallen". Naar alle waarschijnlijk heid zou het verzoek vandaag nog ge- effectueerd worden. Een .woordvoerder van de Haagse politie wees er in dit verband op. dat er thans veertien ge bouwen in Den Haag onder permanen te politiebewaking staan. Gisteravond hebben zich al enige moeilijkheden gedaan: er werden vier personen gear resteerd: Vanavond, morgen en zater dagmiddag worden nieuwe demonstra ties verwacht. In Amsterdam liepen drie duizend mensen door de Amsterdamse binnen stad met leuzen, gericht tegen de Sov jet-interventie. De demonstranten wa ren voor een groot deel jongeren. De demonstratie, waaraan -ook veel Ne derlanders, die niet in Amsterdam wo- meededen, verliep ordelijk. Ir Krasnapolsky belegde de Partij van d« Arbeid een protestbijeenkomst. Er werd telegram verzonden naar de Tsje chische ambassadeur in Den Haag, waarin van ontsteltenis werd getuigd. In Goes is een actiecomité bezig hand tekeningen te verzamelen om het Tsje chische volk moreel te steunen. De pe titie, waarvoor men tienduizend hand tekeningen verwacht, zal worden aange boden aan de Tsjechische ambassa deur. In Arnhem en Utrecht werden even- eenns demonstratieve optochten gehou den. Vanavond beleggen de grote politieke partijen in Rotterdam een protestbijeen komst in „Odeon". Als sprekers tre den op drs. M. van der Stoel, lid Twee de Kamer voor de PvdA, dr. W. J. Schuyt, lid Tweede Kamer voor de KVP en mevrouw G. van Someren Downer, lid van de Tweede Kamer voor de VVD. In de meeste Europese hoofdsteden zijn anti-Russische demonstraties ge houden. Daarbij kwam het meermalen tot gevechten met de politie, wanneer demonstraten projectielen wierpen naar de Russische ambassadegebouwen. Hier en daar werden Russische vlaggen verbrand. Minimale kans voor arbeidersjeugd bij middelbaar en hoger onderwijs Een jongen uit dc kring van vrije beroepen en hogere employés maakt een minstens vijftien maal zo grote kans tot middelbaar onderwijs te worden toegelaten dan zijn jaargenoten uit de groep der handarbeiders; vergelijkt men de cijfers voor toelating tot de universiteiten dan zfln de kans- verschillen nog groter. Verrassender dan deze cijfers is de uitslag van een onderzoek naar de oorzaak ervan: het knelpunt zit hem niet zo zeer ln de middelbare school en ook niet hoofdzakelijk in de eisen van de hoogste klassen der lagere school, maar in het feit dat by dc basis van ons onderwijs (inclusief de kleuterscholen te weinig rekening is gehouden met de specifieke behoeften van leerlingen die hun capaciteiten niet tot parate schoolgeschiktheid hebben kunnen ontwikkelen, omdat het onderwijs te weinig aandacht heeft kunnen besteden aan jie aanpassingsproblemen van het lager sooiaa] milieu. Het probleem komt vooral neer op taalachterstand; het doorsnee-kind uit dc lagere milieu's begint, in dit opzicht zyn schoolloopbaan met een achterstand, die in veel gevallen niet meer weggewerkt wordt. arbeider. De ervaring- Ln Zweden met dit sys teem is nog te klein om reeds hiervoor te kiezen; bovendien werkten zowel de geografische pro blemen in het dunbevolkte land als het ontbreken van bijzonder onderwijs en de zeer sterke achter stand die Zweden nog in 1950 kende, zo'n alge meen nationale scholengemeenschapssysteem in de hand. Prof. Van Heek c.s. menen, dat Nederland de op lossing van zijn probleem niet van de mammeot- wet te verwachten heeft en niet mag wachten tot er zekerheid bestaat omtrent vóór- en nadelen van het Zweedse systeem. Nieuw soort brugschool Prof. Van Heek zou graag gezien hebben, dat een voorstel van zijn Utrechtse collega Langeveld was gerealiseerd om het begaafde kind uit het niet alleen lessen te omvatten, maar ook samen leren, samen spelen, samen eten, ouderbegeleiding en dergelijke. Deze school zou als experimenteer- school kunnen starten, maar voorzover nodig een blijvend karakter moeten krijgen; blijvend vooral wat betreft de verzorging van alle leerlingen uit het rekruteringsgebied, tijdelijk terzake van het opvangen van begaafde leerlingen van andere scbolen tot ook deze gemoderniseerd zijn. Met deze speciale vorm van onderwjjs, die als een „doorstromingsschool" werken moet en speciale opvang in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs zou men potentieel begaafde kinderen, die nu geen kans krijgen, kunnen brengen tot een einddiploma gymnasium, atheneum of havo, met mavo en een voortgezette beroepsopleiding als uitwijkmogelijkheden. Met zulke „doorstromingescholen" zou men het kansen even goed gebruik als hun schoolgenoten1 uit hogere milieus; alleen bij „doubleren" blijkt er een wat geringer doorzettingsvermogen. Ook is bewezen dat de „democratisering" van voort- gezet en hoger onderwijs tot dusverre geeo ongunstiger percentages qua mislukkingen to' gevolg heeft gehad. Verschillen ln opleidingsniveau van de ouden (ook de moeder!) kunnen voor een belangrijk: deel de verschillen in deelneming aan middelbaai onderwijs tussen beroepsgroepen verklaren. Ook regionale verschillen zijn grotendeels hiertot terug te brengen. Bij de huidige structuur van ons onderwijs kanj van een reserve aan begaafde, goed van vhmoj geschikte leerlingen niet worden gesproken, Regionaal zijn er kleine afwijkingen, terwijl daatl Jazz-Spectrum. nade Concerts: Het Rus) moderne muziek. 21.35 Nle keren terug, hoorspel. 22.30 Nieuws. •S-berichten. 22.40 Radlojournaol. 22.55 Sre- HILVERSUM" II (298 m) NCR -oor muziek ln vrije tijd: ■emuziek. 18.30 Nieuws er .45 Actualiteiten. 19.00 Stei 19.15 Stereo: Leger (opn.). 19.30 Stereo: Pianorecital (gr.): klas- kelijk gedacht hadden", aldus dr. H. K. A. Visser, hoogleraar in de kinder geneeskunde en directeur-geneesheer van het Sophia-kinderziekenhuis in Rot terdam. „Operatieve behandeling zou zijn uitgesloten". Prof. Visser vertelde nog, dat hij uit verschillende landen in de wereld reac ties had ontvangen. Diverse medici had den hem om inlichtingen gevraagd, zo als het medisch team informaties heeft aangevraagd om tot een goede diagnose voor de Prinsenbeekse tweeling te ko- Een groep onderzoekers heeft onder leiding van de Leidse leraar F. van Heek ln de periode 1961—1967 researohwerk verricht om achter de oorzaak te komen van de kansverschillen waarmee Nederlandse kinderen tijdens hun schoolloopbaan te kampen krijgen; deze studie heeft in de wandeling al de naam gekregen van „het talentenproject". Het onderzoek heeft zich niet beperkt tot de oorzaken, maar heeft ook naar oplossingen gezocht. Hoewel de „mammoetwet" in bepaalde opzichten een vooruitgang betekent, laat ze het hoofdprobleem van de kansverschillen onopgelost; meer differentiatie, betere „door stromingsmogelijkheden" kunnen het perspectief voor leerlingen, die voortgezet onderwijs gaan volgen, verbeteren. Maar jongens en meisjes, wier talenten op de lagere school niet ontwikkeld werden, kragen op die manier toch niet de kans waarop zij recht hebben. De research-groep van prof. Van Heek ziet grote bezwaren ln het systeem van „comprehensive schools" waarmee in Engeland gewerkt wordt; aantrekkelijker lijkt het Zweedse nationale scholenigemeenschappensysteem, dat alle leer lingen van zeven tot zestien jaar in grote school gemeenschappen plaatst zonder enige splitsing in de eerste zes jaar, met maximum zeven uur keuzevakken op veertien- en vijftienjarige leeftijd en pas in het negende leerjaar een keuze uit sterk van elkaar verschillende richtingen variërend van gerichtheid op academisch onder wijs tot georiënteerd op een beroep als hand- lager milieu tegemoet te komen; de hoogste klassen van het lager onderwijs met de laagste van het voortgezet onderwijs combineren tot één brugschool. Dan zouden de overgangsmoeilijk heden verzacht kunnen worden en de didaktiek aangepast aan de speciale behoeften van de be trokken kinderen. Dit type onderwijs zou overigens toch geen oplossing bieden voor het probleem waarop de Leidse researchgroep gestoten is: het al achterop raken van potentieel begaafde kinderen uit de cultuur-zwakke milieu's is dc eerste jaren na het bereiken van de schoolpichtige leeftyd. Vandaar dat het „talentenproject" uitmondt in een pleidooi voor een heel ander, nieuw soort brugschool: een eenperimenteerschool met een speciale organisatie vorm waar door tijdeiyke differentiatie tijdig tegemoet kan worden gekomen aan byzondere aanpasingsmoeiiykheden (taalproblemen vóórop) die zich blijkens de feiten vooral by handarbeiders kinderen voordoen. De geestelijke vader van dit nieuw soort brug school is wederom prof. dr. M. Langeveld, die samen met drs. J. Sixma in het hier besproken boek een motivering en een uitwerking geeft. De nieuwe brugschool zou het huidige kleuter- en basisonderwijs moeten omvatten, niet in de eerste plaats gericht dienen te zijn op een omvangrijk leefstofpakket, intensief moeten werken door best kunnen beginnen in een milieu tussen de oude en nieuwe arbeiderswijken en in oude agrarische gebieden, die noch een vaste struc tuur, noch een industrie van goed niveau hebben. Omdat deze scholen hoge eisen stellen aan de leerkrachcten, verdient het aanbeveling die vol gens een „ploegenstelsel" te laten werken en te bevorderen dat- ze door aantrekkelijke salaris- voorwaarden voor langere tijd aan de school ver bonden kunnen worden. Achterhaald Is deze suggestie ondanks de vele technische en financiële problemen, die voor haar realisering overwonnen moeten worden al een boeiend resultaat van het vele researchwerk, minstens even belangrijk is, dat de onderzoekingen ver schillende tot nog toe vaak gehanteerde ver onderstellingen als drogredenen achterhaald hebben. Want terwijl ook de doorstromingsschool- Langeveld een experiment is dat zijn juistheid nog moet bewijzen (in hoeverre bijvoorbeeld gaat de zich snel veranderende maatschappij 't onder wijs verder voor nieuwe situaties stellen?), zal men bij onderwijsbeleid en didaktiek rekening hebben te houden met een aantal geheel of half nieuwe ontdekkingen bij de research van het team-Van Heek gedaan. jNoevnen we hiervan enkele sprekende voor beelden: kinderen uit lagere milieus die middel baar en hoger onderwijs kiezen, maken van hun soms ook van een „achterstand" aan meisjes1: sprake is. Bij handarbeiders bestaat er geen wantrouwen tegen middelbaar onderwijs, wel onzekerheid twijfel inzake de vraag of hun kinderen ervo< geschikt zijn. Intelligentie en schoolgeschiktheid bij hand-I arbeiderskinderen schijnen af te i invloed van geringe leesprestaties van de schoolloopbaan. Belangrijk Rond het belangrijke vraagstuk, dat in de Iaatsle conclusie wordt aangevoerd, valt er gelukkig e groeiende belangstelling te constateren. Wellicht blijkt eerlang dat het vinden van de goede op lossing van dit probleem en dan ook wel kinderen uit andere groepen dan het milieu waaraan prof. Van Heek c.s. bijzondere dacht heeft besteed voor ons onderwijs in algemeen en voor de „democratisering" van het onderwijs in het bijzonder van meer betekenis i dan menig experiment waarop thans binnen het kader van de mammoetwet de schijnwerpers v de belangstelling gericht worden. En dan heeft het boek „Het verborgen talent" zijn nut dubbel bewezen. G. i ent; milieu, schoo rof. dr. F. v. Heel i Zoon (Meppel). RADIO PROGRAMMA I BRUSSEL NED (324 m) HILVERSUM DONDERDAG 18.16 Radlojoui AVRO: 18.00 Jazzmu- ileke l Hallo Europa: portultslagen. 18.32 Grammofoonmuziek. :t verkeer. 18.40 Lichte mu- AVRO: 8.00 1 0 Openbaar Kunstbe- 20.30 Hoorspel. 21.16 5 Nieuws en berlch- 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 :n). AVRO: •beldsviti 1.55 Beursberichte! •ereld: informatie] dellngf (gr). (11.01 NRU: 1 Niet .00 Blik op de amma. 12.26 Mede- Lichte grommofoonmuziek. 12.49 Recht en leeht, praatje. 13.00 Nieuws, VARA: 13.11 Actualiteiten. 13.20 Stereo: Planorecital (gr). luzlek. 14.00 Wikken en wegen: irubriek. 14.10 Stereo: Dansmu ziek (gr). NRU: 14.30 Musonette: licht mu- 15.00 Lichte grammofoonmu ziekprogramma. ievenlssen ld. 15.30 Let 1 competitie vc inlsch Orkest (gr), moder Informatie: e HILVERSUM Nieuws. 7.10 Hi rle: moderne ;k. (7.3( KRO: 7.01 7.32 Actualiteiten; Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Toeringclub: vakantletips. 8.45 Voor de huls- 9.40 Zoekend geloven: godsdienstige klassieke grammofoc tijd. 10.00 Ster 11.02 Voor de 12.01 waalf 1 gevarieerd pro- (12.22 Wl) van het land; 12.26 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 alitelten; 13.00 Raden ipstand. hoorspel. 14.45 Stereo: Pop met pep. TROS: 15.00 Amuse- :k (gr.). 15.30 De mythe, radio- deel ralitel 16.0' ichte 16.30 Boem 50 Actualiteiten. i m en FM-kanalen) - HILVERSUM III VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Kllnk-klaai ïonsens. (10.01) Nieuws.) NRU: VPRO: 12.00 2.03 Agent 000. 13.00 Nieuws. 13.03 iraa. 13.30 Help: gevarieerd platen- a. TROS: 14.00 Nieuws. 14.03 Ac- 14.12 Iene mlene muze. Is de platenprogramma. AVRO: 15.00 De wijze waarop de t.v. gisteren de Russische aggressiè in Tsjecho-Slowa- kije in beeld bracht was weer 'n be wijs van 't feit dat als 't om 'n direc te weergave van nieuws gaat dit medi um met veel kortere riemen moet roei en dan de radio, waar immers elke actuele regel telexnieuw direct pas klaar voor uitzending is. Bij televisie verwacht men beelden. Die waren er in het NTS-journaal 's middags al. Heel dramatische beel den, overgenomen van de Tsjechische tv zolang die, terwijl de vijandelijke bezetting zich voltrok, nog in staat om in vrijheid uit te zenden. Wat de NTS en „samenvattende roepen" voorts op Nederland I produ ceerden >vas over het geheel teleurstel lend. Grotendeels kwam het neer op radio-met-cen-plaatje-van-de-spreker. Er waren bovendien technische feiten, zoals oude films die zonder ondertite ling op 't scherm werden gebracht die de indruk wekten dat de ruime tijd die voor de voorbereiding van het avond programma beschikbaar was weinig intensief was benut. De AVRO op „II" verzorgde ongecoör dineerd een eigen achter-het-nieuws- voorziening, waardoor soms op beide netten gelijktijdig nieuws over de Rus sische aggressie werd gegeven. Wat betere samenwerking zou hier gewenst zijn geweest. Waarbij we mogen con stateren dat de AVRO verhoudingsge wijs veel beter materiaal op de buis bracht, onder meer een lang ge sprek met de moedige Tsjechische am bassadeur in ons land en een reportage van een eigen team onder leiding van Johan van Minnen, gemaakt aan de Tsjechisch-Oostenrijkse grens. Ongepast vonden we de grace gast vrijheid dat aan communistische woordvoerders werd verleend om hun mening te geven over het gebeuren. Waarbij de indruk werd gewekt dat 'n communisme zonder terreur en zonder vrijheidsbekorting een reëele mogelijk heid zou zijn. Een halve eeuw comniu- nisme-in-praktijk in de Sovjet-Unie en een felle bestraffing van vingerocfe- ningen-in-vrijheid in Tsjeeho-Slowa- kije bewijzen overduidelijk dat com munisme in de praktijk een onmoge lijke raak is. Op dit aspect werd gis teren door de t.v. geen licht geworpen. TELEVISIE HEDENAVOND NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort VPRO: 19.07 uur: Concert voor NTS:8 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Portret van Jerry Lewis 21.05 uur: De muizen, eenakter 21.45 uur: Jho Archer Show, amusementsprogramma NTS: 22.35 uur: Tweede journaal NEDERLAND II n (STER- reclameuitzendingen oio 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Van gewest tot gewest 19.25 uur: Wat doe ik voor de kost, quiz 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: Een vredesleger, documentaire 21.15 uur: 21.15 uur: Duitsland ha de i log, documentaire KRO/RKK 21.55 uur: Paus Paulus in Columbia. NTS: 22.30 uur: Tweede journaal De met e aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM I AVRO: 21.35-22.30 uur: Niet allen keren terug, luisterspel 22.55-23.55 uur: Muziek voor de kleine zaal HILVERSUM II NCRV: 20.10-21.55 uur: Landlopen, lichtvoetig prograrr 23.00-23.55 uur: Hallo Europa Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM H: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 Extra „Hier en Nu" HILVERSUM NCRV's „Hier en Nu" brengt hedenavond via Hilversum II een extra-aflevering, die gewijd zal zijn aan Tsjecho-Slowakije en de behande ling daarvan in de Veiligheidsraad. Voorts zal aandacht worden gewijd aan de persconferentie, die de Zuidafri- kaanse dominee Vorster van de Ger. Oec. Synode hedenavond geeft (21.45 21.50 uur). WASHINGTON (AP Ex-president Eisenhower heeft nieuwe hartkrampen gehad en legerartsen hebben meege deeld dat wat zij noemden „de prikkel baarheid van zijn hart" is toegenomen. Momenteel is zijn toestand stabiel. HILVERSUM In verband met de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije i? vanavond het televisieprogramma van de KRO op Nederland II aanmerkelijk gewijzigd. Direct na het journaal en de reclame wordt om 20.20 uur een filmdocumentaire over de Russische strijdmacht uitgezonden. Deze documentaire is door de Russen gemaakt om de kracht en de paraatheid van hun legers, vloot en luchtmacht te tonen. De Sovjets gaven deze film de wrange titel „Een vredesleger". Henk Neuman zal deze documentaire van een toelichting voorzien. Om 21.15 uur volgt het tweede deel van de Duitse documentaire, die Thilo Koch samenstelde onder de titel „Duitsland na de oorlog". De Hitchcockthriller wordt verschoven naar een nader te bepalen datum. Om 21.55 uur presente ren KRO en RKK een reportage van het eucharistisch congres in Bogota en beelden van de aankomst van Paus Paulus in Columbia. ANTENNE HILVERSUM De overrompeling 4 Tsjecho-Slowakije door de legers vijf Oost-Europese landen hebben vi zelfsprekend de redacties van de tualiteitenrubrieken der Hilversumse omroepen cn NTS tot een nog grotere krachtsinspanning aangespoord. Niet minder dan zes t.v.-teams van NTS, KRO, AVRO, VARA en VPRO proberen elk op eigen gelegenheid via verschil- lende landen cn grensposten door dringen in de bezette Tsjechische r publiek. De AVRO zond Johan van Minnen regisseur-filmer Roelof Kiers; van VARA zijn het verslaggever Hans Ja cobs, filmer Frans Verhey en Brandt als geluidstechnicus; na de VPRO werd Dick Verkijk en c raman Buiting op pad gestuurd, terwijl de NTS is vertegenwoordigd door Jaap Walvis. Van de NCRV-radio is zoals bekend Jan Zindel gisterochtend reeds via Wenen naar Bratislava ve trokken, terwijl Jan de Graaf als r dioreporter van de VARA wegging. Hoewel de KRO-televisie in verband met het pauselijk bezoek aan Bogota een grote equipe naar Colombia heeft uitgezonden, besloot Brandpunt zijn laatste reserves aan te spreken. Gis teravond zijn twee teams van Schiphol per vliegtuig naar Neurenberg vertrok ken. Flits van der Poel, Willibrord Fre- quin, cameraman Ad Braamhorst geluidstechnicus Jenner. De tweede KRO-ploeg bestaat uit Hans Wortelboer, Fons Peters en een onbekende cameraman. Zij zullen zich in hun reportage spe ciaal toeleggen op het verzamelen ooggetuigenverklaringen door toeristen en vluchtelingen, die hals over k Tsjecho-Slowakije hebben verlaten thans met tientallen tegelijk in Zuid- Duitsland arriveren. Voorts vernemen wij, dat VARA-regis- seur Milo Anstadt ai gedurende week in Praag vertoeft voor het ken van een t.v.-documentaire over twintigjarig bestaan van de Tsjechi sche republiek. Hij is in gezel; van cameraman Dick Kool en geluids technicus Hoogeveen. De t.v.-sectie de VARA hoopt, dat het hem zal geluk ken saillante beelden van de brutale overval uit het land te smokkelen. vraagt op korte termijn Alleen zij, die ai enige opleiding at ervaring in deze branche hebben opgedaan, kunnen solliciteren. Fa. Caron, Haagweg 15 te Lelden. Tel (OUtO) 40444.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2