TSJECHEN HUNKERDEN NAAR VRIJER LEVEN Vrije radio van Praag bleef tot laatste minuut in lucht Wereld in beraad over troepeninval Terugkeer van toeristen uit Tsj .-Slowakije loopt normaal Monster in Tsjecho-Slowakije Geen gebruik van „rode lijn' „Wij horen een vreselijk geluid' Militaire krachts verhouding Praag doet beroep op de wereld Troepen op weg naar grensposten Sovjetinvasie gunstig voor Humphrey VERSCHERPTE BEWAKING BETROKKEN AMBASSADES Geen delegatie parlement op bezoek in Polen WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 LONDEN (A.P.) De Sovjet- invasie in Tsjecho-Slowakije is gekomen na ruim een jaar steeds meer toenemende druk tegen de aarzelende Tsjechi sche stappen naar een vrijer soort communisme. Tot het vorig jaar leken de Tsjechen de meest volgzame van de Oosteuropese satellieten van de Sovjet-Unie. In Praag bleef het rustig tijdens de crisis van 1956, waarbij de Sovjettanks in de straten van Boedapest vochten en voor de poorten van Warschau stonden. Maar onvermijdelijk in het na-Stalinis tische tijdperk, en speciaal naarmate het zoeken naar afzetmarkten voor hun industrieprodukten leidde tot meer contacten met West Europa, begonnen de Tsjechen en Slowaken te hongeren een vrijer leven. Het vorig jaar begon de stijgende onrust onder de Tsjechiesche intelligentia kenbaar te worden. In januari van dit jaar zette de jon- gere generatie Antonin Novotny af die sinds 1953 als eerste secretaris van de partij en als president de hoogste macht in handen had gehad. In zijn benoemde de partij de 46 jaar oude Alexander Dubcek, een Slowaak an deel van zijn vorming in de Sovjet-Unie heeft gekregen. Hij kwam naar voren na een lange machtsstrijd waarin Dubcek, Novotny verweet de economie van het land in gevaar te hebben gebracht door zich tegen hervormingen te verzetten en voortdurend het Slowaakse deel van het land te hebben achtergesteld. Deze zomer werden drastische her vormingen ingevoerd. De bevoegdhe den van de geheime politie werden in geperkt, de censuur werd voor een poos afgeschaft. Een nieuw partijpre sidium bestaande uit 11 man werd be kendgemaakt, het waren aanhangers van Dubcek die bekend stonden om hun liberale opvattingen. de Tsjechen weer in het gareel te brengen. Zij kondigden grote manoeu vres van de landen van het Pakt van Warschau aan en gebruikten deze om voor het eerst sinds de tweede wereld oorlog Sovjettroepen naar Tsjecho- Slowakije over te brengen. Nadat de manoevres waren afgelopen treuzelden de Russen met 't terug trekken van hun troepen en de zenuw oorlog nam in hevigheid toe. Maar tijdens twee historische vergaderingen op Tsjechisch gebied, een te Cierna tussen de Russische en Tsjechische partijleiding en een andere te Bratis lava waarbij ook de rest van het af brokkelende Oostblok betrokken werd, scheen het dat Dubcek toestemming had gekregen zijn hervormingen uit te stap zonder precedent in de Russische- communistische geschiedenis, werd ook gezien als teken van verdeeldheid in het Kremlin. Maar vóór Cierna hadden de twee hoogste Sovjetleiders, partijleider Leo nid K. Brezjnev en premier Alexej Kosygin bij afzonderlijke bezoeken aan Praag geprobeerd de crisis tot een op lossing te brengen. Kosygin tegen Kosygin zou tegen militaire interven tie zijn geweest en zich op het stand punt gesteld hebben, dat de grote eco nomische macht van de Sovjet-Unie moest worden gebruikt om Praag in het gareel te brengen; zestig procent van de buitenlandse handel van Tsje cho-Slowakije wordt met de Sovjet- Unie gedreven. Brezjnev, die Dubcek de koosnaam „Nasja Sasja" (onze Alexander) had gegeven, zou te Cierna zijn gaan over hellen naar de krachtige lijn waar voor de Oostduitse partijleider Wal ter Ulbricht pleitte. Ülbricht en ande re communistische kopstukken waar schuwden dat als de Tsjecho-Slowaak- se liberalisering ongebreideld zou ver der gaan, naar zijn land en naar de Sovjet-Unie zelf zou kunnen overslaan en zou kunnen leiden tot eisen voor soortgelijke hervormingen. De „havikken" spraken ook hun be zorgdheid uit dat de Tsjecho-Slowaak- se hervormingen de defensieve flank van het Oostblok tegen West-Duitsland zouden kunnen verzwakken. Bonn wordt in de communistische propagan da afgebeeld als een stel militaristen die voorbereidingen treffen voor aggres- sie om de territoriale verliezen van de tweede wereldoorlog ongedaan te ma- Evenals in 1938 bij de nazi-invasie wordt nu door de Sovjetpropaganda gezegd dat de invasie plaats heeft op verzoek van het Tsjecho-Slowaakse Onrust De Sovjet-Unie begon onrustig te wor- den. Zoals gebruikelijk verscheen het eerste openlijke teken in de Soviet s' pers die aanvallen deed op Tsjechische persoonlijkheden en programma's, fekou riep een reeks vergaderingen V ra de landen van het Oostblok bij- m tea die duidelijk bedoeld waren om Dubcek had deze besprekingen ge bruikt om met klem te betogen dat Tsjecho-Slowakije trouw aan het War- schoupakt zou blijven en dat de her vormingen noodzakelijk waren om van PTT' het communisme in Tsjecho-Slowakije een succes te maken. Maar in de af- - gelopen week begon de Sovjetpers weer te aggeren, zodat een overeen komst werd gebroken dat beide partij en zich zouden onthouden van aanval- Dubcek kreeg van zijn onrustige in tellectuelen een belofte dat zij zich zelf aan banden zouden leggen tenein de te voorkomen dat de Russen dit zouden aangrijpen als een provocatie. De volgende belangrijke stap in de Tsjecho-Slowaakse campagne van her vormingen had de volgende maand moeten plaatshebben met de verkiezing van een nieuw centraal comité, het voornaamste beleidsorgaan van de communistische partij en het belang rijkste forum om de liberalisering van het land te verwezenlijken. Liberaal presidium Dubeck en zijn collega's hadden het duidelijk gemaakt dat het nieuwe cen trale comité zou bestaan uit liberale partijleden en dat de communisten van de oude Novotnygarde zouden wor den uitgestoten. Moskou wist, dat als het een eind wilde maken aan de libe ralisering, het vóór september moest handelen. De onzekere manier waar op Moskou de laatste maanden heeft gehandeld aanvallen in de pers die dan weer werden gestaakt, manoeu vres en bliksembezoeken aan Praag voor besprekingen is volgens veel waarnemers in het Westen een teken van verdeeldheid onder de leiders in het Kremlin. Het Sovjetbesluit om zijn belangrijk ste kojJStukken naar Cierna te sturen voor besprekingen met Dubcek, een LONDEN - WASHINGTON - PARIJS (Reuter - A.P.). De actie van de Oost europese tegenstanders van de hervor mingen in Tsjecho-Slowakije heeft voor lopig een eind gemaakt aan de hoop van de hele wereld dat de Tsjechen een vrijer leven zouden krijgen. Men had nauwe- en militair ingrijpen op deze schaal verwacht. Wel hadden de meeste des kundigen er rekening mee gehouden dat de Russen door middel van pressie en subversieve acties zouden proberen het tij t« doen keren. De meeste regeringen werden vannacht volkomen onverwacht van de gebeurtenissen op de hoogte ge- Bij de Verenigde Naties wacht de Tsjechische delegatie op meer inlichtin gen. De leider van de delegatie is in Tsjecho-Slowakije op vakantie. Met Praag heeft men geen contact kunnen opnemen sinds het begin van de troepen bewegingen. De delegatie heeft dan ook geen enkele stap kunnen nemen voor een optreden door de Verenigde Naties. In Washington heeft president Johnson de nationale veiligheidsraad bijeen geroepen. Er is geen gebruik gemaakt van de „rode lijn" tussen Witte Huis en Kremlin. Vervolgens werd de Rus sische ambassadeur Dobrinin door minis ter Rusk ontboden om de toestand in Tsjecho-Slowakije te bespreken. Te voren was Johnson door de ambassadeur op de hoogte gesteld. Premier Wilson van Groot-Brittannië heeft zijn vakantie op de Scilly-eilanden onderbroken en is in Londen terugge keerd voor spoedoverleg. Ook de minister van Buitenlandse Zaken, Michael Ste wart, keert naar Londen terug. De Rus sische ambassadeur Smirnovski heeft vannacht waarnemend minister Chalfont van de toestand op de hoogte gesteld. Vannacht hebben hoge Britse functio narissen reeds onder leiding van Lord Chalfont overleg gepleegd, terwijl in Frankrijk enige ministers president De Gaulle op de hoogte brachten. In Oos tenrijk werden alle troepen direct in staat van alarm gebracht. In Italië is het centrale comité van de communis tische partij bijeengeroepen. Partijleider Longo zal zijn vakantie in de Sovjet- Unie afbreken en direct naar Rome terugkeren. Het partijblad „l'Unita" uit zijn „ernstige bezorgdheid" over de on verwachte Russische stap. Op verzoek Uit de vijf landen, die deelnemen aan de invasie in Tsjecho-Slowakije, wordt een gelijkluidende reactie gemeld. De communistische partijen van deze landen hebben alle een verklaring gepubliceerd waarin gemeld wordt dat de troepen Tsjecho-Slowakije zijn binnengetrokken „op verzoek van autoriteiten van partij en staat van Tsjecho-Slowakije'. Daar aan werd toegevoegd: „Wij staan nooit en niemand toe een lid van de socialis tische gemeenschap uit onze rijen te scheuren". Uit die landen wordt gemeld dat de troepen zullen worden terugge trokken zodra de belangen van het socialisme in Tsjecho-Slowakije en de andere socialistische landen niet langer worden bedreigd en de bevoegde autori teiten hun legering in het land niet langer nodig achten. De Tsjecho-Slo waakse ambassade te Londen noemt de militaire actie evenwel een inbreuk op het volkenrecht. „De Russen waren niet uitgenodigd". Roemenië en Joego-Slavië beraden zich over de troepenbewegingen „van vreemde mogendheden" in Tsjecho- Slowakije. Paus Paulus heeft vanmorgen tot Tsjechische pelgrims verklaard, dat hij hoopte dat de Russen de Tsjecho-Slowa- ken zoveel mogelijk in hun waardigheid zouden laten. Hij zei te hopen dat het verstand de bovenhand zou hebben. Het Vaticaanse persbureau reageerde diet „bezorgdheid". Het nieuwe bewind had dc betrekkingen met de Kerk aanzienlijk verbeterd en belangrijke concessies ge- WENEN (Reuter - A.P.). Tot halverwege de ochtend heeft radio- Praag vrij en onafhankelijk zijn berichten over het binnenrukken van de troepen van het Warschau pact wereldkundig kunnen maken. De laatste boodschap was: „Wij zijn nog steeds hier. Als u het volkslied hoort, weet u dat alles voorbij isEen minuut later WASHINGTON (A.P.) De invasie ii Tsjecho-Slowakije komt op een tijdstip dat de sterkte van het Amerikaanse ze vende leger, de kern voor de verdediging van West-Europa, verminderd is tot geveer 200.000 man. Ten tijde van BerlUnsc crisis in 1961 stonden ongeveer 273.000 Amerikaanse militairen tegen over bet ijzeren gordijn. Volgens Amerikaanse schattingen be schikt het Tsjechische leger over 14 di visies met ongeveer 175.000 militairen. Het zou dus zelfmoord zijn geweest zich tegen de Sovjetovermacht te verzetten. Alleen al in Oost-Duitsland heeft het Russische leger een twintigtal divisies, plus nog vier in Hongarije en twee in Polen. De Russen beschikken alleen al in Oost-Duitsland over 900 vliegtuigen van de tactische luchtmacht. De Amerikaan se tactische luchtmacht beschikt daaren tegen in West-Duitsland over slechts vijf squadrons. Het Oostduitse leger telt on geveer 85.000 man in zes divisies en hèt Poolse 185.000 man in 16 divisies. De Tsjecho-Slowaakse luchtmacht beschikt slechts over 600 jagers, hoofdzakelijk oude typen Migs. klonk het volkslied. Tot die tijd gaven de omroepers, die elkaar in hun opwinding vaak in de rede vielen steeds berichten door over de botsingen tussen de bezettende troepen en Praagse burgers, ter wijl op het Wenceslasplein „Praag se burgers met hun lichamen de oprukkende tanks proberen tegen te houden, die naar wis onderweg zijn". Bij herhaling deelden de omroepers mede, dat de bewering, dat de bezet ting aangevraagd zou zijn door de Tsjechische leiders onwaar waren en dat uit het gehele land steunbetuigin gen voor Dubcek waren binnengekomen. „Wij staan achter de wettige rege ring", aldus radio Praag, „Laat u niet provoceren. Op slechts 200 meter af stand is een illegaal station aan het uit zenden (radio Moldau). Geloof het niet. Het zendt uit in slecht Tsjechisch en slecht Slowaaks. Hier luistert u nog steeds naar de stem van radio Vrij Praag. I" t station dat u sedert janua ri de waarheid laat horen. Dit is een schending van het internationale recht. Dit is een droeve ochtend. Loop niet te hoop voor het gebouw. Dit zou inciden ten kunnen veroorzaken", aldus de zen der. Dit laatste is toch kennelijk het ge val geweest toen Russische tanks bet PRAAG (CTK) De leiding vuu de communistische part ij van de stad Praag heeft een beroep gedaan op „alle kame raden in de gehele wereld" en constateert dat „vandaag, tegen de wil van Tsjecho-Slowaakse regering, de nationa le vergadering en de Tcjecho-Slowaakse communistische partij de Tsjecho-Slo waakse socialistische republiek Is beset door de legers van vijf landen van het Warchaupact'. Gevraagd wordt aan alle communistische partijen te protesteren tegen „deae schending sonder weerga" er te eisen, dat de centrale comité» van da communistische partijen van de Sovjet- Unie, Polen, Bulgarije, Hongarije en da DDR hun troepen onmiddellijk terugtrek ken. De oproep is verspreid door het radiostation naderden en het vuur open den op betogers, waarschijnlijk nadat dezen kraanwagens voor de tanks re en de Russische voertuigen omsin gelden onder de kreet: „Fascisten >efascisten. Intussen kwamen meldingen binnen m andere schietpartijen: op het Ka- relsplein en voor het hotel Esplanade. Door de radiouitzendingen heen was ook het geluid van schoten te horen. De radio-omroepers onderbraken elkaar en alles duidde er op, dat zij trachtten hun laatste woorden te uiten voor de Russen binnendrongen. Een omroeper zei met van ontroering verstikte stem: „Wij horen een vreselijk geluid". Daarna volgde de allerlaatste mededeling, ge volgd door het volkslied: radio-Praag DEN HAAG Volgens in Den Ilaag ontvangen berichten bevinden zich thans 'nog jionderden Nederlandse toeristen in Tsjecho-Slowakije. Er bestaat zeer goede hoop, dat zij normaal naar huis kunnen terugkeren, want vanmorgen rond 10 uur waren praktisch alle grensovergangen nog open voor het uitgaande verkeer. Vanuit Oostenrijk ontvingen wij rond 10 uur bericht, dat desondanks troepenbewegingen gaande zijn naar en rond verschillende grensovergangen. Gemeld werd, dat de grensovergang Berg geheel gesloten was, dat ook Brünn door niet-Tsjechische troepen be zet is en dat de brug aldaar over de Stratka van springlading voorzien was. Russische tanks bewegen zich langs de grens van deze plaats. Gemeld werd ook, dat Russische troepen onderweg waren naar Lundenburg. In Berg was vanmor gen een volledig inreisverbod voor Wes terse burgers van kracht geworden. In Bratislava werd vanmorgen al gescho ten en de stad is „overspoeld" door mi litairen. Aan de grens tussen Tsjecho-Slowakije en Hongarije scheen vanmorgen na tien uur de situatie weer normaal te zijn, voor zover men in deze situatie van nor maal grensverkeer kan spreken. De Oostenrijkse zusterorganisatie van de ANWB meldde vanmorgen aan de ANWB dat veel Oostenrijkers nog pro beerden het buurland binnen tc komen. Hiertoe behoren vooral Oostenrijker, die CHICAGO (A.P.) Dc Sovjetinvasic in Tsjecho-Slowakije zal waarschijnlijk op de conventie van de democratische partij bier de haviken in de kaart spe len. De Oosteuropese crisis zal waar schijnlijk extra-steun betekenen voor vice-president Hubert H. Humphrey, die reeds een grote voorsprong heeft om de volgende week op de conventie tc wor den uitgeroepen als de democratische kandidaat voor hel presidentschap. Zijn voornaamste tegenstander, sena tor Eugene J. McCarthy, stelt zijn hoop op een strijd in de conventie over het oorlogsbeleid in Vietnam om zijn ach terstand op Humphrey in te halen, Maar de weerslag van de Europese crisis zal de taak van de democratische duiven ongetwijfeld veel moeilijker ma ken. Het is namelijk niet waarschijnlijk dat de conventie zich zal uitspraken voor concessies in Vietnam terwijl commu nistische troepen elders in opmars zijn. Zoals te verwachten was doen geruch ten de ronde dat in verband met de noodtoestand een beroep op president Johnson zal worden gedaan zich opnieuw voor verkiezing beschikbaar te stellen. Voor het Amstelhotel, waar de burgemeester van Moskou logeerde, werd terstond, na bet bekend worden van de invasie op Tsjechische bodem, politie bewaking ingesteld. familie- of zakenbelangen In Tsjecho- Slowakije hebben. De Oostenrijkse ANWB had hier en daar langs de grens radiowagens gestationeerd, maar radio- oproepen naar Tsjecho-Slowakije waren onmogelijk geworden. Wel kon men an dere berichten doorgeven over de situa tie langs de grens, die er vanmorgen niet hoopvol uitzag. De diverse reisbu reaus, die reizen naar Tsjecho-Slowakije verzorgen, verwachten, dat hun toeristen dezer dagen nol-maal naar huis kunnen, reizen. Morgen worden al vliegtuigen en bussen terugverwacht. Via een aantal reisbureaus heeft de Cira te Amsterdam thans ruim 100 toeristen onderweg. Daar naast echter reist een groot aantal Ne derlanders volgens een privéschema door het land. De ANWB wil trachten zoveel mogelijk te bemiddelen om hun terugkeer, wanneer zij dit wensen, te be spoedigen. Bij de gebouwen van buitenlandse di plomatieke vertegenwoordigingen liepen vandaag toeristen te hoop, die zich onder de hoede willen stellen van hun buiten landse vertegenwoordigers. Tsjechen, die in rijen stonden opgesteld voor de bui tenlandse ambassades, kregen nog hun papieren voor een bezoek aan westelij ke landen. De eerste Nederlandse, Westdultae en Franse toeristen zijn vanmorgen uit Tsjecho-Slowakije via dc grenspost Wuidliaus in West-Duitsland aange komen. De meeste van hen hadden Inderhaast hun vakantieverblijf verlaten, nadat zij door hun Tsjechische gastheren over de toestand waren ingelicht. Sommige toeristen hadden niet de tijd gehad zich goed aan te kleden of ie scheren. Een Tsjecho-Slowaakse douanebeambte ried het binnenrelzen van Tsjecho-Slo wakije af. Naar verluidt gaat het spoorwegver keer tussen Tsjecho-Slowakije en West- Duitsland gewoon door. Bij diverse grensposten is het vanaf vannacht onmogelijk Tsjecho-Slowakije binnen te reizen. Het Tajecho-Slowaakae bureau voor vreemdelingenverkeer, „Cedok", heeft de toeristen aangeraden in hun hotels te blijven en de ontwikkelingen rustig af te \tachten. Van verslag geve DEN HAAG Nadat de Haagse politie vannacht tussen drie uur en huif vier had vernomen, dat de Russische am - bassadcur een bezoek had gebracht aan premier lie Jong en even later verruim wat de reden daarvan was, Is zjj er direct toe overgegaan posten uit te Bel len bij de Russische ambassade aan de Andrles Blckerweg, de Tsjechische am bassade aan de Parkweg en btj de ambts woning van de Tsjechische ambassadeur aar» de Burg. van Karnebeeklaan. De andere ambassade* van landen, die bij het confllot betrokken zijn, staan onder verscherpt rijdend toelicht. De Haagse politie heeft dew maatrege len op eigen initiatief getroffen; de re geling noch een ambassade heeft erom verzocht. Er waren vanmorgen nog geen vergunningen uungevraagd om te demon streren. Overigens was e«r vanmorgen vroeg bij de Russische ambassade wel een mini-demonstratie. Een mevrouw met een kinderwagen liep namelijk langs met een bord, waarop stond „Verraad". De Amsterdamse politie oefent seder t vannacht circa half vier een verscherpt toezicht uit op hel gebouw van de han- delsvertegenwoordlRing van de U.S.S.R aan het Museumplein. Dit kantoor ligt, door een villa daarvan gescheiden, vlak naast het Amerikaanse consulaat-gene raal, dat al lang permanent onder politie bewaking staut. Voorts staat onder toe zicht het gebouw „Felix Meritis" aan de Keizersgracht, waar het kantoor van de C.P.N. is gevestigd en het dagblud „De Waarheid" wordt gedrukt. Verder ook de uitgeverij en boekhandel „Pegasus", waar internationale communistische lec tuur wordt verkocht. Op het hoofd bureau van politie zijn twee peletons van dp mobiele eenheid, een aantal motorrijders en ruiters geconsigneerd, als onderdeel van de door de politie getrof fen maatregelen In verband met de toe stand in Tsjecho-Slowakije. (Van parlementaire redactie) DEN HAAG In Haagse kringen neemt men aan, dat Nederland geen gr volg zal geven aan de Poolse uitnodiging een parlementair bezoek aan Polen tr brengen. Dit uit protest tegen het deel nemen van Poolse troepen aan de bwe-t ting van Tsjecho-Slowakije. De uitnodi ging hiervoor ls enige tijd geleden bin nengekomen bij de voorzitten, van d« Eerste en Tweede Kamer, die reeds voor bereidingen voor dit bezoek getroffen hebben. De parlementariërs zouden vol gende maand naar Waroohau gaan.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5