9a£eid«se(2ouftcwt VEEL T.V.-KIJKERS WILLEN MINDER VIETNAMBEELDEN Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! RING OM STEDEN ABA EN OWERRI Nog geen leven in vrijheid Laatste verzet van Biafra Rechtszaak tegen Turk aangehouden Koningin Juliana terug naar Nederland Nederland trekt zich terug uit Sopot LUISE RINSER TOT KARDINAAL DOEPFNER Encycliek wereldvreemd en levensvijandig VK NTS wijzigt programma eerste net NCRV-radio reageerde snel PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 AUGUSTUS 19lfe F |T\E vrees, die de afgelopen weken enigs- zins was weggeëbd, is vannacht toch bewaarheid geworden: twaalf jaar na Boedapest is er in Oost-Europa opnieuw een stuk vrijheid onder Sovjet-Russische laarzen vermorzeld. Met een cynisme aan machtspolitici eigen, hebben de Sovjet- Russische leiders een brutale overval op Tsjecho-Slowakije gepleegd, een land dat bij herhaling zijn trouw aan het socialis me en aan het Oosteuropese bondgenoot schap beleden en bewezen heeft. Overeenkomsten, zoals de afgelopen weken in Cierna en Bratislava gesloten zijn, blijken voor Moskou geen enkele waarde te hebben. Internationaal recht en socialistische vriendschap blijken in de mond van de leiders in het Kremlin even belachelijke als holle frasen te zijn. De infame daad van agressie, waaraan vijf Europese landen zich hebben schul dig gemaakt, wordt in Mosköu, Warschau, Oost-Berlijn, Boedapest en Sofia „gewet tigd", doordat men wijst op het acute gevaar van een contra-revolutie. In Tsjecho-Slowakije wees echter niets op een naderende rebellie. De hervormers hadden de afgelopen dagen juist voort durend op matiging aangestuurd, met name wat betreft de persvrijheid. De Tsjecho-Slowaakse kranten hebben zich zelfs niet laten verleiden om duidelijk stelling te nemen tegen de hernieuwde lastercampagne, die de Russische pers sinds vorige week begonnen was. Op regeringsniveau werd de Westelijke boot bovendien in het begin van deze week nog duidelijk afgehouden, zowel wat betreft de houding ten opzichte van de Bondsrepubliek als ook ten aanzien van kredieten uit het Westen. IN feite was de situatie in Tsjecho- 1 Slowakije de afgelopen weken in geen enkel opzicht veranderd, tenzij dat de datum van het veertiende partijcongres, dat op 9 september moet beginnen, steeds meer naderde. Voor de Russen: angst wekkend naderde. Want op het partijcongres zouden spijkers met koppen geslagen moeten worden en zouden de laatste Novotny- aanhangers uit de hogere partij regionen verwijderd zijn. Na het partijcongres kon Tsjecho-Slowakije pas echt aan een socialistische democratie hebben kunnen beginnen. De werkelijke reden van de Russische paniek was juist het vooruitzicht, dat het Dubcek zou lukken in een socialis tisch land de vrijheid van en voor ieder een te waarborgen. Men beseft in het Kremlin en wel licht nog meer in Oost-Berlijn dat het democratisch socialisme op den duur niet alleen binnen de grenzen van Tsjecho- Slowakije gerealiseerd zal worden, maar zal overwaaien naar andere Europese landen en daar een vruchtbare bodem zal vinden. IN hun angst hebben de Russen een groot gezichtsverlies geriskeerd. Onder het masker van socialistische verbonden heid blijkt een van angst verwrongen gelaat te zitten, dat als laatste redmiddel nog slechts een brutale invasie ziet, een daad die men alleen maar kan verge lijken met 't binnenstampen van de nazi laarzen in 1939. Een bittere bijkomstig heid van de huidige agressie is, dat ook nu weer Duitse laarzen Tsjecho-Slowaak se bodem wederrechtelijk betreden heb- Nu het onbegrip van de Russen met tanks bekrachtigd wordt, kan men nau welijks hopen, dat Dubcek het deze keer zal redden. Voor een land op de grens tussen Oost en West, in het hart van Europa, schijnt geen leven in vrijheid weggelegd te zijn. Nog niet. Van beslissing der kiezers naar advies van Kamer HILVERSUM Bijna de helft van het Nederlandse kijkerspubliek, namelijk 42 procent, is het eens met de uit spraak, dat „in het journaal minder aandacht moet worden besteed aan de oorlog in Vietnam". Maar een iets gro ter percentage, 49 procent, is het met deze uitspraak oneens en 9 procent had hierover geen oordeel. Een en ander blijkt uit een publikatie van de afdeling studie en onderzoek van NRU en NTS, naar aanleiding van een in het afgelopen voorjaar gehou den landelijke enquête. Ongeveer 400 personen representatief voor de Neder landse bevolking van 15 jaar en ouder, werd gevraagd naar enkele meningen over het NTS-journaal. Ook bij 'n aan tal andere, min of meer verwante uit spraken, is het aantal ondervraagden dat het daarmee al of niet eens is. op ongeveer gelijke wijze verdeeld. Dit gold bijvoorbeeld de uitspraken: „Het is onzin te zeggen dat er te veel ellende te zien zou zijn in het journaal" of „er moet in het journaal meer tijd worden ingeruimd voor gebeurtenissen die niet zo wereldschokkend zijn" en ..het is noodzakelijk dat men bij het journaal niet schroomt om authentieke foto's en filmbeelden te laten zien van oorlogshandelingen, relletjes e.d., zelfs als deze 'n gruwelijk karakter dragen". Steeds voelen mannen, jongeren en personen uit de hogere opleidingsni veaus meer voor de „hardere" aanpak. Opmerkelijk waren voorts de percenta ges personen, die het eens waren met uitspraken als „Er moet in het jour naal meer aandacht worden besteed aan gebeurtenissen in 't eigen land" (71 procent), of „het journaal besteedt onevenredig veel aandacht aan ge beurtenissen in het westen van ons land" (43 procent) en „het journaal is politiek vaak eenzijdig" (30 procent). Meeste weet je al Uit het onderzoek blijkt verder, dat ruim de helft van het publiek (54 pro cent) meent dat het journaal meer beelden dient te geven dan nu de ge woonte is, terwijl anderzijds 'n meer derheid (62 procent) een nieuwslezer in beeld noodzakelijk vindt. Voor 40 procent heeft het journaal, althans subjectief, een beperkte niéuwsfunctie. Zij zijn het namelijk eens met de uitspraak „het meeste nieuws var het journaal weet je al". Van de verschillende voorgelegde be weringen vond tenslotte „het journaal wordt steeds slechter" de minste in stemming, namelijk bij slechts 9 pro cent. Journaal korter In het onderzoek werden ook enkele vragen opgenomen naar de kennis bij het publiek over de wijze waarop het journaal thans wordt uitgezonden. Daarbij bleek dat 80 procent niet wist dat het journaal thans korter duurt dan vroeger (van 20 naar 16 rr ten), dat 70 procent niet op de hoog te was van het feit, dat het journaal thans met meer beelden geïllustreerd nieuws geeft dan vroeger en tenslotte dat 58 procent niet bekend was het feit, dat het journaal van acht nu tegelijkertijd via beide netten wordt uitgezonden. (ADVERTENTIE) W paar jaar geleden geloofde dat het „Voor Nederland een ge kozen minister-president" een serieuze zaak zou worden, moet zich vandaag teleurgesteld voelen. Zelfs D '66 berijdt zijn stokpaardje met verminderd enthou siasme; uit mr, Van Mierlo's jongste opmerkingen mag men afleiden dat een concentratie van politieke partijen mèt D '66 niet zal afketsen op het star vast houden aan de door kiezers rechtstreeks •an te wijzen minister-president. Zijn de meest nuchterdenkende D '66- politici twee jaar na hun aanval op de gevestigde politieke orde in Nederland tot de slotsom gekomen dat het recht streeks kiezen van de minister-president een op korte termijn moeilijk haalbare kaart is? Er zijn niet alleen grondwettelijk bezwaren; die kunnen als de kiezers willen, uit de weg worden geruimd. Zwaarder weegt vermoedelijk dat om praktische en reëel-politieke redenen ook menig voorstander van verzette bakens voor Nederland een overstappen op de Amerikaanse praktijk niet aanbe velenswaardig acht. Serieuzer gespreksstof blijkt tegen woordig te zijn om de Tweede Kamer na een algemeen politiek debat als epi loog op parlementsverkiezingen bij het ataatshoofd de kandidaat voor de kabi netsformatie te laten voordragen. In het eerste rapport van de staats- oommissie-Cals-Donner voor herziening van de kies- en grondwet wordt bijvoor beeld geconstateerd dat een Kamerdebat over de kabinetsformatie kort na de stembusstrijd nuttig kan zijn en dan zou kunnen uitmonden in een aanbeveling aan het staatshoofd. Nu geloven we moeilijk, dat zo'n aan beveling een vlotte zaak zou kunnen zijn. Wel als het alleen gaat om de aan wijzing van een formateur; niet als daar aan gekoppeld wordt de politieke con structie van het kabinet en de essentiële Inhoud van het regeringsprogram. Want dan zou het Kamerdebat wel ingeleid moeten worden door onderhandelingen tussen partijen (fractiesl), die groten deels buiten de openbaarheid zouden blijven. En dan blijft een goed deel van de thans geldende bezwaren van kracht. Verder moet ook de vraag worden ge steld, welke zwaarte de aanbeveling van de Kamer voor het staatshoofd heeft en wat er moet gebeuren wanneer de zo benoemde kandidaat-premier alsnog bij zijn pogingen faalt. Dan komt direct de vraag op, of men niet een meer haalbare en betere kaart trekken zou, wanneer aangestuurd werd op een algemeen Kamerdebat zonder stemming en dus zonder een formele voordracht. De fractieleiders kunnen dan in het openbaar spreken over hun advies aan de kóningin en zij kunnen dit advies verklaren en verdedigen. Lang niet uit gesloten is dat deze belangrijke bijdrage tot meer politieke duidelijkheid ook het zijne ertoe gaat bijdragen om aan het begin van de kabinetsformatie de bur gerij te tonen welke richting de meest logische en meest waarschijnlijke is. Daarbij houden we natuurlijk vast aan een zo duidelijk mogelijke stellingname vóór de verkiezingen als reëel en ver antwoord is; in elk geval een voor ieder een begrijpelijk overzicht van de hoofd punten van het gewenste program en dit zo concreet mogelijk. Op die manier zou het streven van een direct gekozen premier naar een advies van de Kamer allerminst een „weg terug", maar een beter alternatief betekenen. Benoemingen in het bisdom Rotterdam ROTTERDAM (KNP) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen heeft de volgend© benoemingen bekend ge maakt. Zij gaan in per 30 augustus a.s.: tot leden van het pastorale team deke naat Schiedam zijn benoemd de neo misten J. L. Groenewegen en Th. J. van Steekelenburg; tot leider is benoemd pastoor P. Grent. Tot leden van het pas torale team district 9 te Rotterdam zijn benoemd de neomisten W. E. F. M. G. Froger en M. E. H. Oostdam. Tot lei der is benoemd kapelaan M. C. A. Roes- sen. Tot kapelaan van de St. Pancratius- parochie te Sassenheim is benoemd de neomist J. J. P. M. de Graaf, als opvol ger van kapelaan F. A. M. Somerwil, die benoemd is tot kapelaan van de H. Jozefparochie te Wassenaar; kapelaan A. J. v. d. Meer van de St.-Jozefparo- ehie te Wassenaar heeft eervol ontslag gekregen om zich beschikbaar te stellen voor de zielzorg in Latijns-Amerika; tot leden van het priesterteam van het de kenaat Westland zijn benoemd: L. A. v. d. Geer, thans prefect aan 't diocesaan college „Leeuwenhorst" te Noordwijker- hout, met als bijzondere opdracht vol- wassen-katechese en assistentie in de H.- Andreasparochie te Kwintsheul; kape laan N. J. van den Akker, thans kape laan van de H. Teresia van het Kind Je- zusparochie te Den Haag, met als bij zondere opdracht pastoraat voor de Jeugd onder de 18 jaar en assistentie In de H. Machatusparochie te Monster; kapelaan C. de Boer, thans kapelaan van de H. Antonius Abtparochie te Den Haag is benoemd tot kapelaan van de H. Boni- fatiusparochie te Alphen aan den Rijn, als opvolger van J. van Adrlchem, die Bet West-Nederlands Symphonic Orkest onder leiding van Sam Swaap, dat zoals gemeld zijn activiteiten voor lopig zal blijven voortzetten, zal dit voortaan in enigszins gewijzigde for matie doen onder de naam „Sym- phonie-Orkest". Teneinde verdere ver warringen te vermijden is hiertoe be sloten na overleg met de nieuw ge vormde Stichting Gewestelijk Orkest. Wim van der Panne geeft donderdag 29 augustus een concert op het or gel vande Vaste Burchtkerk aan de Potgieterlaan te Voorburg. Uitge voerd wordt o.a. Bachs Toccata en fugo, de Pastorale van Franck reeds eerder werd benoemd tot prefect van het diocesaan college „Leeuwen horst" te Noordwijkerhout; neomist P. E. A. M. v. d. Lugt werd benoemd tot kapelaan van de St.-Benedictusparochie te Rijswijk als opvolger van kapelaan W. E. Ditter, die eervol ontslag heeft ge kregen in verband met zijn studie van de Arabische cultuur; kapelaan J. A. M. Morel van de St.-Jozef Opifexparochie te Leidschendam heeft eervol ontslag ge kregen om zich beschikbaar te stellen voor de zielzorg in Latijns-Amerika; ka pelaan W. G. van Sambeek van de H. Barabaraparochie te Rotterdam is be noemd tot kapelaan van de St.-Adelbert- pai-ochie te Delft. Vier middelen in één tablet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine ■i4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. LAGOS (A.P.) Eenheden van federale Nigeriaanse leger sluiten de ring om Aba en Owerri in een poging zo snel mogelijk twee van de drie belangrijkste steden in te nemen die nog in handen der Biafranen zijn, aldus verluidt in bC' trouwbare kringen in Lagos. De berichten over het nieuwe offen sief kwamen nadat de regering enkele van de onderhandelaars met Biafra in Addis Abeba naar de Ethiopische hoofd stad had teruggezonden met voorstellen die behelsden dat de bezetting van Bia fra beperkt zou blijven en dat Biafraan- se eenheden in het Nigeriaanse leger zouden worden opgenomen als Biafra ROTTERDAM (ANP) De behande- ng van het proces tegen de 31-jarige Turkse gastarbeider Muarat Y is gister middag door de Rotterdamse rechtbank aangehouden tot 10 september aanstaan de. De Turk had gisteren terecht moe ten staan omdat hij ervan wordt ver dacht in april van dit jaar een 28-jarige Rotterdamse ijzerwerker met een stilet to te hebben doodgestoken en de even- oude vrouw van het slachtoffer te heb ben verwond. De rechtbank besliste tot aanhouding van de zaak, nadat verdach te ernstige bezwaren had gemaakt tegen de in zijn zaak aangewezen tolk. zich overgaf. Een derde militaire' kolonne van Ni- gerianen zou om Aba heen trekken orr de stad te omsingelen. Twee kolonnes bevinden zich reeds 11 km ten zuiden van de stad, die met haar 131.000 inwo ners de grootste is die nog in Biafraanse handen is. Het verzet van de Biafranen ten den van Aba is aanzienlijk. Volgens dio Biafra doen de Biafraanse leiders een beroep op de burgerbevolking van Aba „de Nigerianen aan te vallen en te verjagen tot zij Biafra verikten". „De bevolking is bereid zijn leven te geven voor de verdediging van Biafra", aldus de radio. De Biafranen beschuldigen de federa len ervan een vliegveld te hebben ge bombardeerd dat door Biafra aan het Internationale Rode Kruis twee weken geleden is overgedragen voor hulp- vluchten. Dit is door het Rode Kruis be vestigd. Italiaanse fresco's als teken van dank naar Amsterdam FLORENCE (AP) Zestig fresco's, die de rampzalige overstromingen van november 1966 hebben overleefd, zullen een tournee van zes maanden gaan ma ken bij wijze van dank voor de gebo den hulp bij het herstel van de kunst werken. De fresco's zullen eerst te zien zijn in het Metropolitan Museum of Art New York en vervolgens in Amster dam en Londen. Het is nog niet pre cies bekend wanneer de collectie uit Florence zal vertrekken. De kostbare kunstwerken, die van de uren van 50 kerken werden afgeno men, zijn in anderhalf uur tijd gereed gemaakt voor de tournee. De fresco's zullen in water- en vuurdichte kisten •erstuurd worden. VAKANTIE AFGEBROKEN DEN HAAG. De koningin heeft in verband met de gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije, haar vakantie afgebroken en keert naar ons land terug, zo heeft de R.V.D. meegedeeld. IN GRIJPENDE WIJZIGINGEN MOGELIJK STER (Reclamcuitzendingen o 18.55, 19.03, 19.56 e 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: De bosbrigadiers, t.v.-serie 19.31 uur: Persoonlijk, portret van een staatsman 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Het water van de Indus, documentaire 20.45 uur: Uitzending Stichting Socutera 21.00 uur: Tirez sur le pianiste, film 22.15 uur: Tweede journaal NTS/NOT 22.20 uur: NEDERLAND II STER (Reclamcuitzendingen 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: •19.03 uur: Vaders tegen wil en 19.28 uur: Een nieuwe kijk op de berg Fuji, documen- NTS 20.00 uur: Journaal AVRO 20.20 uur: Peyton Place, t.v.serie 21.05 uur: De afspraak, t.v.-serie NTS 22.05 uur: Tweede journaal RADIO HEDENAVOND VARA 20.15—20.45 uur: Prijsbellen naar dé studio, quiz 22.55—23.55 uur: Serenade, pianokwaret Hll VFRSI1M II RADio- H NIEUWSDIENST NRU HILVERSUM I: 7.00, 20.0020.55 uur: 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, Het BerlUns Philhar- 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 monisch Orkest HILVERSUM II: 7.00, 22.40—23.55 uur: 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, Iks, een sprong in het 18.30, 22.30, 23.55 duister, amusements- HILVERSUM III: 1 programma heel uur vanaf 9.00 (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM/SCHIPHOL Tineke Roeffen, Herman Stok en Nico Hiltrop zijn vanmorgen, toen zij op het punt stonden in het vliegtuig naar Polen te stappen, door de KRO teruggeroepen. Het team zou naar Sopot gaan om daar het songfestival te verslaan. In verband met de interventie in Tsjecho-Slowa kije en de daaruit voortvloeiende span ningen heeft de KRO besloten het team niet te laten vertrekken. De omroep zal zaterdag ook de Eurovisiereportage niet Patricia Paay, die zondag al naar Sopot vertrokken is, kreeg vanmorgen door haar platenmaatschappij vei den telegram, waarin het „raadzaam werd geacht" zich onmiddellijk terug te trekken uit het songfestival en Holland terug te keren. Phonogram, die Liesbeth List zou af vaardigen, heeft zich ook bedacht. De zangeres, die samen met Cees Noote- boom naar Polen zou gaan, kreeg op dracht thuis te blijven. Er wordt thans overleg gepleegd met de KRO oi plaats van de festivalreportage een op treden van Liesbeth List uit te zenden. Lou van Rees is vanmorgen wél naar Polen vertrokken. Hij zou daar Patricia Paay onder zijn hoede nemen. Lou op weg naar het vliegtuig: „Ik ga, .natuur lijk, bij muziek geen politiek" RADIO PROGRAMMA VARA'S Popshow. 19.30 Nieuws, lands weekoverzicht. 19.45 Prom wedstrijdprogramma20.45 Count tersmuziek. 21.05 Radio Jazz M£ volksliederen. 23.55-24.00 HILVERSUM II (298 m) NRU: 18.00 Veel gevraagde gewijd* Berlijns filhai i Ochtendgymnastiei )onmuziek. VPRO: 7.54 Deze AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.33 roenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Ste- ■o: Londens Filharmonisch Orkest (gr): loderne muziek. 9.35 Waterstanden. 9.4( oor de kinderen. 10.00 Voor de kleuters. en (gr.). (11.00-11.02 iberlchten. 12,00 Stereo defn platteland. 12.34 I lokfluit en klavecimbel: i izlekII Radiokoor: k Planorecital: klassieke k. 14.20 Bredero 350 jaf nerie: klassieke Het levenc lassieke grar 7.32 Actualitei Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Toeringclub: intietips. 8.45 Voor de huisvrouw. NRU: Wat heeft dat kind: pedagogische le zing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok, (opn.) KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zle- 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Lich- ammofoonmuzlek. 12.26 Mededelingen land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 12.50 Parasolasido: gevarieerd 3.30 Stereo: Lichte grammo foonmuziek. NRU: 13.45 Stereo: Lichte gram- nuziek. NRU: 13.45 Stereo: Frag- ult de musical Hello Dolly van J. NCRV: 14.30 Stereo: Klassiek piano- n.). 15.00 Hervormde middagdienst. NRU: 15.30 Een mens z'n lust is z'n leven: RUGBUK Luise Rinser dat is een van de heel grote namen in de wereld der Duitse letteren van vandaag. De schrijfster van ook in het Nederlands vertaalde ro mans als „Daniela", „Mittc des Lebens" en „Aben- tuer der Tugend" is overtuigd rooms-katholiek. Maar haar katholicisme i6, evenmin als dat van haar ge loofsgenoten en kunstbroeders Böll en Amery, er een van onpersoonlijke onderworpenheid! Begrijpelijk dus, dat zij (terwijl vele anderen liever zwegen) zich resoluut met een open brief tot „haar" Münchener aartsbisschop, kardinaal Döpfner, heeft gericht om zich zeer duidelijk en openlijk tegen de jongste encycliek van Paus Paulus uit te spreken. Een opmerkelijke stap van een opmerkelijke vrouw, aan wier boeken zo velen niets meer of minder dan het behoud of de versterking van eigerr geloof te dan ken hebben. Laat ons, aldus Luise Rinser, er niet mee volstaan ons „particulier te ergeren". Zij spreekt van 'n „autoritaire", ja „despotische" beslis sing van 'n slinkende minderheid in de Kath. Kerk. Zich tot kardinaal Döpfner richtende, van wie zij weet dat hij de opvattingen van de Paus niet deelt, tenregeling grondig bestudeerde, genegeerd en ge desavoueerd. Hij heeft die commissie „publiekrech telijk gebruskeerd" door haar positieve houding te genover de geboortenregeling als dwaling en als zon dig te brandmerken. Overigens: dit was niet het enige geval, dat de Paus de overeengekomen collegialiteit met zijn bisschop pen „op grove wijze geschonden" heeft. Wij staan tegenover een „onhoudbare situatie". Hoe zullen al die echtgenoten zich voortaan gedragen die de pil reeds gebruikten, in het vertrouwen dat zij op de stilzwijgende, reeds half-officiële toestemming van de Kerk konden rekenen? „Zullen zij dat van de ene op de andere dag nalaten? Zij zullen er meer doorgaan Zij zullen om hun biecht vader niet in moeilijkheden te brengen in de biecht stoel zwijgen. Zij zullen derhalve, in de zin der en cycliek, zondaars (doodzondaars) worden en mis schien ook voor hun geweten een dubbelleven moe ten leiden, dat tot neurose leidt of geleidelijk tol stilzwijgende afval van de Kerk". Is, zo vraagt Luise Rinser dan met het oog op de dreigende overbevolking „is de Paus niet in staat schrijft zij: „Wat u met ons verbindt is uw overtui- sociaal-ethisch te denken?" ging dat de Kerk er voor de i En dan: „U staat aan de kant s is en niet omge- het levende leve Het advies van de Paus onthouding te leven is, v lange tijd onder de i de echteelieden om in iemand, die, zoals ik, i de werklozen heb ge- tracht ons te helpen. U zult dat ook in de kwestie leefd, bepaald onbarmhartig. Welke vreugde is die der geboortenregeling moeten doen. U hebt toegang tot de Paus, wij niet. U moet namens ons allen han- Daarmee staat (vervolgt zij) de kardinaal niet slechts op de bres voor de geboortenregeling en daar mee strijdt hij niet slechts tegen de overbevolking der aarde met al haar verschrikkelijke gevolgen; daarmee strijdt hij vóór alles om het behouden van alles waartoe het Tweede Concilie besloot. De Paus heeft namelijk het beginsel van de collegialiteit met zijn bisschoppen op grove wijze aangetast. Hij heeft defantasie over ^Een vaal© burcht" met 'n kleine Romeinse minderheid de arbeid der Jan Zwart. deskundige commissie di« 't probleem der geboor- lieden nog gelaten dan die der echtelijke omarming? Wie een ascetisch program opstelt, moet er ook voor zorgen, dat de voorwaarden aanwezig zijn waar onder dat program verwerkelijkt kan worden". Luise Rinser heeft haar open brief aan kardinaal Döpfner aldus besloten: „Ik vraag u om onbevreesd en in de zekerheid van ons aller liefdevol vertrouwen, de campagne te lei den die gericht is tegen een onrealistische, wereld vreemde en levensvijandige beslissing, waardoor zo wel het ambt van de Paus als de gehele Kerk in 't oog der wereld volmaakt zinloos en ongegrond in diskrediet werden gebracht". De tweede aflevering van de serie „Saltimbanques" was opgezet op een wijze die deed vermoeden dat de NTS de enige omroep is die niet met fi nanciële moeilijkheden te kampen heeft. Bij „De ellendigen" vonden we dat bewerker-regisseur Loet Steenber gen wat zuiverder dan de eerste keer de verhoudingen had afgewogen tussen het-spel-in-het-spel-in-het-spel. Zo ingewikkeld is het immers: t.\ teurs spelen een spel waarin toneelspe lers een draak opvoeren. De vorige maal kwam die draak tijdens de ope ratie om het leven; gisteravond bleef ze nagenoeg springlevend. Voor deel mag dat op rekening van de heer Steenbergen worden geschreven, het succes was vooral te danken de steracteurs van de Haagse Comedie die zoveel Up In zijn portemonnee laat Ko van Dijk is een prachtacteur, die desnoods ook prachtig-geresigneerd kan spelen. Maar eigenlijk geloven we zou hij het liefst altijd spelen als hij het gisteren mocht doen: met groot gebaar en veel uithaal van stem. Bij zo'n rol zou je eigenlijk wensen dat die hele Saltimbanques-ambiance was weggelaten onder het motto „De el lendigen zijn goed; Ko speelt het. Vooraf keken we naar de KRO op „I". De finale van hel kinderzangfestival was een voor herhaling geknipt evene ment. Brandpunt-extra was dat óók. Vooral door Piet Kaarts beelden van de Chinezenkampen in Borneo. Voorts had de KRO de taak om de Belgische Mon- treux-inzending op het scherm te brengen. Er zijn immers goede banden met de B.R.T., waardoor men moei lijk kon verzuimen dit programma over te nemen. En omdat elke andere omroep van blasfemie verdacht zou worden als ze het geval zou uitzenden kon dit alleen in KRO-verband gebeu ren. Het was een soort liefdesdaad dus, waarom we dit Ongelooflijke staal van vulgariteit en smakeloosheid met de mantel der liefde bedekken willen. Mits men ons de eerstkomende tijd niet over het Vlaamse gevoel voor humor wil onderhouden. We hebben een afkoe lingsperiode nodig voor we daar weer in geloven I I. Radtophilh; nuziek. II. Cell 16.50 Spelen r HILVERSUM III (240 l lek bij de koffie. (11.00 NIei 13.00 Nieuws. 13.03 Actualitei knalmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Popmuziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Holster: licht muziekpro gramma. 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrr: tie nershow. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07—18.00 Draaijljofdraaiik: verzoekplaten- BRUSSEL NED (324 m) 12.01 Beursberichte! 12.40 Weerbericht, i schippers. 12.48 1 mededelingen. 17.15 (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Het NTS-programma. 1 vanavond via Nederland I is ingrijpend gewijzigd. Van do oorspronkelijke op zet zoals die in de programmabladen gepubliceerd, zal vrijwel niets overblij ven. De gehele avond kunnen reporta ges, berichten en commentaren over de Tsjechische situatie worden ingelast. Via het Eurovisienet zullen repairtage® van t.v.-ploegen uit de Tsjecho-Slowa kije omringende landen worden ge- relayeerd; zo nodig zullen extra-jour naals worden uitgezonden. De aangekondigde hoofdfilm komt te vervallen. In plaats daarvan zal do Tsjechische film „Diamanten ln de nacht" van Jan Nemec worden uit gezonden. In Hilversum is een centrale redactie gevormd, bestaande uit journalisten van NTS en omroepen. Deze redactie zal zoveel mogelijk nieuws uit Tsjecho- Slowakije coördineren, zodat doublures kunnen worden vermeden. De komende dagen zal de berichtgeving uit het bezette gebied worden verzorgd door reportageploegen van de NTS, de VARA. de VPRO en de AVRO. ANTENNE TSJECHO-SLOWAKIJE (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het was drs. H. Glimmerveen, radio-chef van NCRV's „Hier en nu" die vannacht om acht minuten over half drie tijdens zijn nachtdienst in de NCRV-studio de door dc New Yorkse correspondent Peter Schroder werd opgebeld. Deze deelde mede, dat dc Russen een invasie in Tsjecho-Slowakije hadden gepleegd. De heer Glimmerveen controleerde onmiddellijk de telexapparatuur waar op het schokkend nieuws nog niet was bekend gemaakt door de buitenlandse persbureaus. Nadat de NCRV-redactie het ANP had ingelicht werd onmiddellijk een telefoongesprek met zijn correspondent in Praag de heer Jan Louis Gerritsen aangevraagd. Een kwartier later meld de de PTT, dat er geen verbinding met de Tsjecho-Slowaakse hoofdstad te krijgen was. Inmiddels waren omstreeks half vier de reporter Jan Zindel en de buiten landse commentator dr. Korteweg in de studio te Hilversum gearriveerd. Ge zamenlijk met de technici van de Nederlandse Radio Unie onder leiding van de heer Vermaak, werd toen het eerste bulletin voor de uitzending van „Hier en nu" om kwart over zeven vanochtend samengesteld. De goede oude radio toonde ook dit maal weer haar grote waarde als een snel reagerend communicatiemiddel. Vanochtend vroeg kwamen in Hilver sum de werkgroep actualiteiten van de televisie en de reportagecommissie van de radio-omroepen bijeen om hun plannen voor de komende dagen te be spreken ten aanzien van deze situatie. NCRV-reporter Jan Zindel is in alle vroegte via Schiphol naar Wenen ver trokken. Daar hoopt hij per auto de Tsjechische grensposten te kunnen be-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2