S^£eidóe(Sotvïcmt ARNOLD SCHÖNBERG over GEORGE GERSHWIN Iedereen blij met nieuw blijspel Geen t.v.-reportage van Dem. Conventie Radio blijft tot einde in de lucht Musicalshow van BRT vanavond via KRO-tv Kamerlid vraagt om protest tegen Soeharto Wedloop met de dood voor Belgische speleoloog Auto belandde onder trein PAGINA 2 DE LCTDSE COURANT DINSDAG 20 AUGUSTUS 1968 Ook reisroute voor „progressieven een onzekere zaak I^RITISCHE commentaren op de po- gingen van KVP, anti-revolutionai ren en CHU om tot een min of meer vérgaande samenbundeling van politieke krachten te komen, merken nog al eens op, dat hierbij goede voornemens gemak-, kelijker gemaakt worden dan hindernis sen metterdaad genomen. Dat is waar: het tempo van de be sprekingen noch de gemaakte vorderin gen zijn adembenemend. Een schone theorie blijkt bij pogingen om haar te realiseren op dusdanige praktische pro blemen te stuiten, dat behoedzaam wer ken noodzakelijk is, wil het maken van brokken worden voorkomen. Van de kant der niet-confessionele partijen is men de laatste maanden wat voorzichtiger geworden met zijn kritiek op het lage tempo in het gesprek der christen-democraten. Komt dat door de „lage druk" waardoor het politieke kli maat in de Nederlandse politiek door gaans wordt gekenmerkt. Of is „links" gaan begrijpen dat dit soort kritiek wel eens spoedig de kwestie van de pot die de ketel verwijt zwart te zijn, zou kunnen worden? Allengs blijft immers wel dat ook de reisroute om in Nederland tot een zogenoemde „progres sieve concentratie" te komen, nog een heel onzekere zaak is. NA eerdere aanzoeken van D '66 en de Politieke Partij Radicalen is nu de Partij van de Arbeid in eigen persoon in beweging gekotnen: in opdracht van het negen maanden geleden gehouden socia listisch partijcongres inviteert het P.v.d.A.-bestuur D '66, de PSP en de „Radicalen" om op bestuursniveau te gaan praten over de mogelijkheid en de vorm van politieke samenwerking bij de eerstkomende Kamerverkiezingen. Wat in het openbaar ook over dit aan zoek gezegd is en nog gezegd gaat wor den, binnenskamers schijnen de reacties niet overweldigend te zijn. Geen wonder: want uit niets blijkt dat de grote socia listische partij gewonnen is voor de ge dachte van D '66 dat echte politieke ver nieuwing in Nederland het „ontploffen" van de traditionele partijen behoeft, vele socialistische leiders staan dan ook vol argwaan en voorbehoud tegenover initia tieven om „op lager niveau" via gesprek ken van kiezers tot het leggen van fundament voor algehele politieke nieuwing te komen. Voor de Politieke Partij Radicalen is weer niet zo aantrekkelijk, dat ii P.v.d.A.-opzet geen plaats is voor de A.R P. Dat de anti-revolutionaire partij leiding op zo'n invitatie „ja" zou hebben gezegd, is dubieus. Maar de radicalen mogen dan al formeel meer en mee stand nemen van een vooruitstrevende christen-democratie, ze weten dat ze, zo lang ze een eigen identiteit nodig hebben, voor succes geheel en al aangewezen zijn op een diepere en behoorlijk brede penetratie in het kiezerskorps, dat tot dusverre achter de vaandels van KVP, ARP en CHU is gaan staan. Een feit is derhalve dat de praktische en gedeeltelijk ook politiek-principiële moeilijkheden om tot een „progressieve concentratie" te komen, niet veel kleiner zijn dan die van de naar een krachtig- vooruitstrevende christen-democratie strevende „groep van achttien". HOE ingewikkeld het beeld is van zaak die sommigen nog altijd als uiterst simpel proberen aan te prijzen, blijkt ook uit het volgende. Terwijl op landelijk niveau de niet- socialistische kandidaten voor een „pro gressieve concentratie" nogal een hard hoofd hebben in het jongste initiatief van de Partij van de Arbeid, denken in Am sterdam de socialisten met gemengde gevoelens over suggesties van D '66-zijde om tot een concentratie in de plaatse lijke politiek te komen. Deze gemengde gevoelens liggen vooi de hand, want het lijkt erop dat op dit moment D '66 meer belang hecht aan het verdwijnen van traditionèle partijen dan aan een concentratie die met hun hulp tot stand zou kunnen komen. En daar ligt dan levensgroot het wrikpunt: Van Mierlo zegt „Verdwijn, dan krijgt de progressieve concentratie haar na tuurlijke kans". Den Uyl redeneert: „Laat eerst zien wat zo'n concentratie politiek gaat inhouden en worden kan; dan zijn we bereid te verdwijnen". Maar wie zo redeneert, moet ook be reid zijn de christen-democratische con centratie een faire kans te geven. En dan niet op een termijn van twee of drie maanden, maar voor een periode die no dig is om een betrouwbaar politiek be leid te construeren. De hieraan verbon den risico's zijn zeker kleiner dan die van Van Mierlo's „ontploftheorie". Want tegenover de kans op „alles" staat dan de kans op „niets": een complete poli tieke chaos namelijk. RADIO PROGRAMMA Variëteltenkabinetge\ 19.30 Nieuws. 19.35 20.45 Zeil ln zicht, hoorspel. 21.15 Norddan- ce 1968: Dansmuziek uit Denemarken en Groot-Brittannlë. 21.65 Promenade Orkest en solisten: romantische muziek. 22.30 Nieuws; evtl. SOS-berichten. 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Nederlandse muziek ln de ko mende veertien dagen (opn.). 23.55-24.00 i.Oó Van je hui en moei je 't "hebben: licht programma. 20.00 Stereo: Radlophllharmonisch orkest en soliste: seml- klassleke en moderne muziek. 21.25 Harp en piano en twee hoorns: klassieke muziek. 21.40 Hedendaagse koorwerken (opn.). 22.30 Nieuws 22.40 Overweging. 22.45 Geestelijke liederen. 23.00 Vergezichten: vakantie-magazine. 23.30 Lichte grammofoonmuzlek. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportult- slagen. 18.30 Franse les. 18.32 Grammofoon muzlek. 18.35 Tips voor het verkeer. 18.40 Lichte muziek. 18.62 Taalwenken. 18.65 Gram mofoonmuzlek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.30 Lichte muziek. 19.45 Syndicale kroniek. 19.55 Grammofoonmuzlek. 20.00 Concert, (ln de pauze: boekbespreking). 22.00-22.15 Nieuws t berichten. WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.20 Socialis tisch strijdlied. 7.23 Stereo: Licht grammo foonmuzlek. (7.30-7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.20 Stereo: Lichte gram mofoonmuzlek. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de hulsvrouw). 9.00 Ste reo: Oude kamermuziek (gr.). 9.35 Waterstan den. 9.40 Lichte grammofoonmuzlek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Kerkorgelconcert oude muziek. 12.00 Stereo: Volksliederen (gr) 12.21 Voor het platteland, 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.29 Stereo: Wals- orkest. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Licht orgelspel. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Stereo: Radlol klasslel zestig minuten voor boven de zestig. NRU 17.02 Oude liedjes. VARA: 17.20 Voor de Jeugd. 17.65 S.O.S.-berlchten. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klassieke grammofoonmuzlek. 7.30 Nieuws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: Klassieke dan sen (gr. .)TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Op sleep tros: programma voor automobilisten. (8.30 Nieuws en actualiteiten) 9.15 Heel toevallig, klankbeeld. 9.45 Voor de kleuters. 10.00 Ste reo: Blaoskwartet (gr.): klassieke muziek. tuinbouw; 12.30 maar..)' NCRV: 14.00 Lichte gr' muziek. 15.00 In het zilver: programma oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 10.02 de Jeugd. 17.00 NCRV-klnderkoor: vaka Vanavond Brandpunt over Borneo (Van onze correspondent HILVERSUM De Brandpiratéquipe bestaande uit de redacteuren Aad van den Heuvel, Ed van Westerloo en filmer Piet Kaart is gisteren op Schiphol teruggekeerd van hun reis naar Indonesië. Vorige week heeft de KRO-televisie reeds twee reportages van dit team, namelijk vraaggesprek ken met president Soeharto en prof. Soemitro. minister van Economische Zaken, uitgezonden. De programma- leiding van de KRO-tv Is voornemens om vanavond via Ned. I, vlak na het eerste journaal, een Brandpuntrepor- bage te tonen, die dit team heeft ge maakt op Indonesiës Borneo, waar zoals beleend, de Chinese bevolking de laatste tijd voorwerp is geweest van talrijke moeilijkheden. Zaterdagavond volgt dan tot slot een grote reportage van het bezoek, dat de KRO-medewer- kers brachten' aan West-Irian, het voormalige Nederlands Nleuw-Guinea, waar volgend jaar het referendum wordt gehouden. De KRO-versI&g- gevers waren de eerste buitenlandse journalisten, die op West-Irian werden toegelaten. liedjes, afgewisseld met vraaggesprekjes. 17.15 Stereo: Lichte Instrumentale muziek (gr.). 17.50 Overheidsvoorlichting: Hoe gaan we? Een programma over verkeer, vervoer en vooruitzien. Samenstelling en presenta- HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) Zing, zing, zing: 10.80 Nieuws. 10.03 ^speelplaten. 10.30 Ramblers Radio Reprises. NRU: 11.00 Nieuws. k: muzlekprogra tenprogramma. I :erberlcht en beursberichten. 13.20 muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Gevarieerde mu ziek. (15.00 Nieuws). 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 1G.09 Lich te muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en me dedelingen. 17.15 Voor de Jeugd. Wat bezielde de AVRO om gisteravond „gevechtsseotor Verdun" uit te zen den? Op zo maar een zomeravond zon der een directe aanleiding past zo'n somber programma eigenlijk niet. Het moet een kwestie geweest zijn van om 't hand zitten, een lege plek In het programmaschema en dan, vooruit maar, die Duitse documentaire die al een paar jaar op de plank lag. Dan had men beter nog met de her haling van iets luchtigers kunnen ko men en dat programma, dat in zijn soort uitnemend was, kunnen bewaren tot een passender tijdstip; b.v. rond 11 november wanneer de vijftigste verjaardag wordt gevierd van Wapen stilstandsdag toen aan al dit naar geestige geweld een voorlopig einde Vooraf was er óók naargeestig geweld. In The High Chapparel, de western serie waarin keer op keer mensen worden neergeknald of het om vliegen gaat. De cowboygeschiedenis var Ver. Staten is inderdaad een ruwe gelegenheid geweest, maar als films als The High Chaparrel in de verte op waarheidsgetrouwheid zouden berusten was Amerika nu een maagdelijk land met als enige inwoners de kleinkinderen Cannon De AVRO bood ook een beetje eigen werk. Sportpanorama bracht attent een reportage van de damesatletiekwed strijd NederlandPolen in Uden die zondagmiddag niet kon doorgaan. En AVRO's Televizier had behalve een goede BBC-reportage uit Jordanië het bericht dat binnenkort de tweemiljoen ste Nederlandse autobezitters naar par- keerruime gaat zoeken. Medewerker Peereboom knoopte daar een paar in teressante cijfers aan vast. O.m. dat 10 procent ons nationale inkomen in de auto steekt, waarvan het leeuwedeel naar het buitenland gaat. Ook dat we veel meer uitgaven aan het blik waar in we ons vervoeren dan het huis waar in we leven. Het is een gekke dwaze wereld Vg. (Van o e omroepcorrespondent) HILVERSUM Naar wij van welin gelichte zijde vernemen heeft de pro grammaleiding van de NTS besloten geen rechtstreekse reportages te ge ven van de democratische conventie ir Chicago in de nacht van vrijdag op zaterdag. Dit in tegenstelling met de urenlange berichtgeving, die werd ge geven van de republikeinse conventie in Miami tijdens de nachtelijke uren van 7 op 8 augustus j.l. Het schijnt dat deze NTS-krachtproef zowel in houdclljk als gezien de interesse en waardering onder de kijkers geen suc ces is geworden. In tegenstelling met de radio, die tot 's morgens half zeven onafgebroken in een gezamenlijk pro gramma van de NRU de laatste cij fers doorgaf, werd de t.v.-ultzending midden in de nacht beëindigd. Uit de opzet van de vorige keer bleek reeds, dat er veel tussen de beoogde samenwerking van, radio en televisie in Hilversum haperde. Commentator mr. G. B. J. Hil terman, die samen met Willibrord Nieuwenhuis in de Verenig de Staten een toelichting gaf op de re sultaten vergiste zich herhaaldelijk door alleen maar te vertellen wat de kijkers al zagen, terwijl hij daarbij de radioluisteraars zonder beeld vaak in het ongewisse liet. Uit de kritiek op deze t.v.-reportages uit de V.S. werd duidelijk, dat ook nu weer de radio het pleit had gewonnen. KRO-commentator Henk Neuman ging stug door, zelfs toen de geluidsverbin- Vorig jaar ging in Brussel het toneel stuk „Alexander posthuum" in pre mière. Het succes van de reeks opvoe ringen die hierop volgde was bijzonder groot. Dat was voor de BRT de reden om het stuk voor de televisie te laten bewerken. Vanavond zendt de KRO deze t.v.-bewerklng via Nederland 1 uit. (20.35 uur). De hoofdfiguur van deze „musical show" is een zekere Alexander, ge speeld door Jef Cassiers (bekend uit de serie „Johan en de Alverman" en als het „Mannetje" van het duo de Woodpeckers). Het loopt eigenlijk een beetje verdrietig af met Alexander, die op het ondermaanse als eenvoudig kantoorbediende samen met zijn vrouw een keurig leventje leidt. Hij wordt het slachtoffer van de escapades van zijn vriend Marcel, een bedreven Don Juan. Tijdens een feestje wil een van de ge wezen vriendinnen van Marcel wraak nemen door vergif in zijn borrel te doen, maar door een vergissing wordt Alexander het slachtoffer. Aan de he melpoort aangekomen beklaagt hij zich over deze gang van zaken. Hij weet Petrus te overreden om hem een nieu we kans te geven. Alexander zal het overigens moeten op nemen tegen Kelly en Scott die op „II" als dubbelspion opereren. Zij nemen het op tegen een „overgelopen" Rus, een zekere Jan Hasel, die wordt be waakt door de geheime agenten Chan- tesov en Mike Woods, een goede vriend van Kelly. De verblijfplaats van Jan Hasel is natuurlijk strikt geheim. De „vijand" blijkt echter steeds nauwkeu riger op de hoogte van Jan Hasels doen en laten. Conclusie; hier klopt iets niet Mooie opdracht voor Kelly en Scott: voeg je bij de bewakers van Jan en zoek uit wie de verrader is, Chan- tesov of Woods. Wat daarbij komt kijken kan men zien in de nieuwe „Dubbelspion" die de NTS vanavond van 20.20 tot 21.10 uur uitzendt. Annie Schmidts „En ik dan..." (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Voor Annie M.G. Schmidts jongste blijspel „En ik dan is (zoals wU gisteren reeds in het kort meldden) de bUna 2Vt maand lange aan loop begonnen voor de premeire op 1 november. In het Nieuwe De La Mar Theater in de hoofstad zijn gisteren de leesrepctltics gestart voor de acterus en actrices die Annie M.G.'s nieuweling een theaterjasje moeten aantrekken: Mary Dresselhuys, Joan Remmelts, Jaap Wieringa, Als Bouwman en Etha Coster. Dat gebeurt dan onder regie van Berend Boudewijn en onder het toe ziende oog van Annie M.G. Schmidt, die van plan is zoveel mogelijk repetities bij te wonen. „Dan kan ik nog wat aan de scènes veranderen, als mocht blijken dat er iets te vlak is of te lang. Dat kan best, want ik heb er heel lanf an zitten wur men. Kijk, voor de televisie schrijf je vrij kleine plotjes en dialogen. Bij een blijspel als dit, een avondvullend stuk, moet de spanningsboog veel groter zijn". Mary Dresselhuys is erg blij dat de schrijfster bij de repetities zijn kan. „Dan kun je nog eens iets vragen van; hoe bedoel je dat nou, of kan ik dat niet beter zó zeggen? In het buitenland wordt vaak op deze manier gewerkt, wij zijn wel eens jaloers op de acteurs daar. Die kunnen mét de auteur voort bouwen aan zo'n stuk, terwijl in Neder land allen maar een vertaling gebruikt wordt. Dat het een Nederlands stuk is, kun de duidelijk merken. Het loopt alle maal erg lekker". Regisseur Berend Boudewijn is met de aanwezigheid van de schrijfster even eens erg in zijn sas. „Allereei-st kan het stuk zich meten met noem maar welke goede buitenlandse produktie, dat Fusie tussen grafische ontwerpers AMSTERDAM De beroepsvereni ging grafisch ontwerpers G-K.F. en de vereniging van grafisch otwerpers en il lustrators V.R.I. hebben besloten samen te gaan. De nieuwe vereniging, die be roepsvereniging grafisch ontwerpers Ne derland (G.V.N.) gaat heten, begint haar werkzaamheden 1 januari 1969. heb ik wel gemerkt. En daarbijwat is er heerlijker dan zo'n samenwerking? Annie is erg gemakkelijk met schrap pen: er is haar niet gauw iets goed ge noeg". Acteurs noch schrijfster wensten iets mee te delen over de inhoud van het stuk. Annie Schmidt verklapte al leen dat het gaat over een moeder- zoon relatie (Mary Dresselhuys - Jaap Wie ringa) Een vader komt er niet aan te pas. Joan Remmelts vervult de rol van de werkgever van de zoon. De produktie van „En ik dan.." be rust bij het trio De Crane, Meerburg en Hofman. Van het gesubsideerd to neel is (nog) geen verzoek bij Annie M G. Schimdt binnengekomen om voor die sector 'ns iets te schrijven. WEST-IRIAN DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid van het GPV. P. Jongeling, heeft minister Luns gevraagd te protes teren tegen de uitspraken van president Soeharto, dat de daad van vrije keuze in West-Irian voor de verantwoordelijk heid van Indonesië zal zijn en dat In donesië vastbesloten is, dat West-Irian deel van dc republiek Indonesië dient te blijven. De minister dient de secretaris-gene raal van de Ver. Naties, Oe Thant, te verzoeken ook protest aan te tekenen, aldus de heer Jongeling. Het GPV- Tweede-Kamerlid vraagt of de medede ling van Soeharto dat Indonesië, Neder land en secretaris-generaal Oe Thant hebben afgesproken dat de daad van vrije keuze voor de verantwoordelijk heid van Indonesië zal zijn een inter pretatie is van het New Yorkse akkoord, of dat lndert^ad een afspraak is ge- GRENOBLE Een paar honderd me ter onder de grond in een grot bij Gre noble vechten reddingsploegen sedert zaterdagmorgen om een jonge Belg, Yves Peters, levend naar boven te ha len. Zaterdagmorgen maakte de jonge man vergezeld van andere Belgische speleologen een val op 600 meter diep te van 8 en daarna van 5 meter en bleef liggen met ernstige verwondingen aan de sohouders, de armen en de wer velkolom. Zijn kameraden brachten hem naar een beschutte plaats en sloegen onmiddellijk alarm. De jongen mag alleen maar vervoerd worden op een harde plank, die spe ciaal voor hem gemaakt is door een plaatselijke timmerman op aanwijzin gen van een medicus, aangezien zijn beschadigde rugwervels geen transport toelaten op een normale brancard. De ze moeilijkheid van transport wordt nog vergroot door smalle gaanderijen, ondergrondse rotsen van 40 tot 50 me ter hoog, waar de gewonde overheen moet en stroomversnellingen op de me ren, die door langdurige regen sterk gezwollen zijn. Er hebben zich veel vrijwilligers speleologen aangemeld om te helpen, maar men kan slechts er varen mensen gebruiken, die in de grot ten precies de weg weten. Gisteravond bevond Peters zich op een diepte van nog slechts 250 meter. Een dokter aan de oppervlakte maak te zich toen gereed om af te dalen en het slachtoffer zelf bij te staan, wat tol dusver alleen maar was gebeurd op telefonische aanwijzingen door de red dingsploegen. De laatste 250 meter ne men. wat transport betreft, nog zeker een volle dag in beslag, zodat, als al les goed gaat, Peters niet eerden dan vanavond of morgenochtend naar een ziekenhuis in Grenoble kan worden over gebracht. De laatste uren worden eer wedloop met de dood, want Peten verliest veel bloed. BARNEVELD (ANP) Op een met knipperlichten beveiligde overweg op de spoorlijn ApeldoornAmersfoort nabij Barneveld, is vanmorgen om acht uur een personenauto door een trein gegre pen. De 81-jarige bestuurder uit Laren (N.-H.) was op slag dood. De trein kon door de schade niet meer op eigen kracht ding met Amerika wegviel, omdat de NTS er de brui aan gaf. Toen hij 's morgens om half zeven zijn taak beëindigde had hij niet alleen een toe lichting gegeven op het eindresultaat van de republikeinse conventie, maar slaagde hij er in om een uitstekende samenvatting te geven van het eer ste interview dat de A.F.N. uitzond met de Republikeinse kandidaat Nixon Naar verluidt zal de Ned. Radio Unie vrijdagavond op Hilversum 1 de Ameri kaanse berichtgeving over de demo cratische conventie op de voet volgen en deze verkiezingsuitzending pas be ëindigen indien de presidentskandidaat gekozen is. Mevrouw Van Embden- Boas, die reeds vorige keer zulk een opmerkelijke prestatie verrichtte door haar simultaanvertaling van het ge sprokene in Amerika, zal ook nu weer de luisteraars gerieven met haar in vliegende haast gegeven toelichting op het gesprokene. Willibrord Nieuwen huis en Klaasjan Hindricks zullen van uur tot uur impressies geven van de gebeurtenissen tijdens de conventie. De radioregie berust ook ditmaal bij Kees Buurman, chef van de afdeling coördi natie bij de Ned. Radio Unie. Nadere details over deze marathon- reportage van de NRU zullen dezer da gen worden bekendgemaakt. NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen o: 18.55, 19.03, 19.56 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO 19.06 uur: Finale Kinderzang festival NTS 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: Brandpunt HILVERSUM I AVRO 20.45—21.15 uur: Zeil in zicht, luisterspel NRU 22.55—23.55 uur: Nederlandse muziek ir de komende veertien dagen Alexander Posthuum 21.15 uur: Black Power en de 21.40 uur: De Wrekers 22.25 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER (Reclameuitzcndingen on 18.55 cn 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Internationaal Agrarisch Nieuws HILVERSUM II KRO 20.00—21.35 uur: Radio Philharmonisch Orkest 23.00—23.30 uur: Vergezichten, vakantieprogramma Joego-Slavië, documentaire 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De dubbelspion, 21.10 uur: Saltimbanques, t.v.-spel 23.10 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I AVRO 7.00 uur: Films voor de jeugd RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00. 13.00, 16.00, 18.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30., 19.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM heel i r vanaf 9.00 Dirigent Hendrich Rycken. William Shares neemt de rollen i JakeJim en Crcnvn voor rekening. (Van onze muznekredactie Het Residentie-Orkest komt in dit zomerseizoen met drie integrale uitvoeringen van Gersbwins „Porgy and Bess", de eerste op donderdag 22 augustus in de Rotterdamse Doelen, vervolgens op 23 augustus in het Amsterdamse Concertgebouw en de laatste te 's-Gravenhagc in Houtrust op zaterdag d.a.v. Hendrik Rycken is met de algehele leiding belast; medewerkenden zijn het koor Arti Vocali, uit Antwerpen, voorts de solisten Grace de Ia Cruz, Debria Brown, William du Pree, William Pearson, William Shores. Met recht en reden mogen we veronderstellen, dat voor deze manifestaties, uniek in haar soort, grote belangstel ling zal bestaan. Voor hen. die nog mochten twijfelen, omdat ze niet, of onvoldoende in staat zijn muziek van George Gershwin, „amusementsmuziek" dus, au sérieux te nemen, deze opwekkende beschouwing van niemand minder dan van dc vader der Weense School, de veel om streden en nog steeds bestreden Arnold Schönberg (1874 1951). Het artikel dateert, van 1938; het werd dus één jaar na de dood van de Amerikaanse componist geschreven. Drie uitvoeringen van Porgy and Bess op 22,23 en 24 augustus „Vele musici beschouwen George Gershwin niet als een ernstig componist. Maar zij zouden moeten inzien, dat hij, ernstig of niet, toch een componist is, dat wil zeggen een mens, die in de muziek leeft en alles, ernstig of niet, diepzinnig of oppervlakkig, door hel medium muziek uitdrukt, omdat dit voor hem de aangeboren taal is. Er bestaat een grote schare van componisten, ernstig -- dat denken ze ten minste of niet zoals ik weet die geleerd hebben noten samen te schikken: ze zijn slechts ernstig vanwege een volslagen gebrek aan humor en werkelijke inspiratie. Het lijkt mij, dat alleen reeds dit onderscheid een voldoende recht vaardiging is, dat men de een een componist noemt, de ander echter niet. Voor mij is de unstenaar als een appelboom: als de tijd daat is, begint hij, of hij wil of niet, te bloeien om daarna vruchten voort te brengen. En evenmin als een appelboom iets weet omtrent de waarde, die de marktexperts aan zijn produkt toekennen en daar niet naar vraagt, zo ook laat het de werkelijke componist volslagen koud, of zijn scheppingen de experts van de ernstige kunst bevallen. Hij zoekt slechts naar wat hij te zeggen heeft en zegt het! Gershwinvernieuwer Voor mij staat 't vast, dat Gershwin* een vernieuwer was. Wat hij met ritme, harmonie en melodie gedaan heeft, is niet gewoonweg maar stijl. Met het manierisme van tal van „ernstige" componisten heeft hij niets te maken. Een dergelijk manierisme berust op artificiële, door speculatie verkregen uitgangs punten, ontleend aan een gangbaar, veelal modieus idioom, aangetroffen bij collega's in een zelfde stijl levend Zo'n styi is een oppervlakkige com binatie van uitvindseltjes, waarin men een minimum aan ideeën be speurt. Muziek van dit gehalte zou men in reepjes kunnen snijden en die op een andere manier weer aaneen lijmen: het resultaat is dam hetzelfde niets, slechts op een andere manier uitgedrukt. Daf kan men met Gershwins muziek niet doen. Zijn melodieën zijn nóch produkten van combinatie, nóch van mechanische samenvoeging, maar eenheden, die zich daarom niet in stukjes laten snijden. Melodiehar- Ik weet het niet, maar ik stel me zo voor, dat hij op de piano geïmprovi seerd heeft. Misschien heeft hij daar later nog wat aan gevijld, misschien ook heeft hij er veel tijd aan besteed om de eerste op de piano verkregen resultaten opnieuw te bewerken ik weet het niet. Gershwinimprovisator Maar de indruk is die van een im provisatie: met alle voor- en nadelen van een dergelijke wijze van schep pen. In dit opzicht zou men de wer king ervan met een redevoering kunnen vergelijken, die iemand teleurstelt, wanneer hij ze leest en bij wijze van spreken met een loep onderzoekt: men mist dan de emotie, die men kreeg, toen men de spreker met zyn persoonlijke charme hoorde. Men moet er dan iets van je zelf bijdoen om die allereerste werking weer terug te krijgen. Maar zo is het met de kunst altijd: men ont vangt zoveel, als men zelf in staat is eraan te geven. Ik spreek nóch als muziektheoreticus, nóch als criticus en daarom ben ik niet gedwongen te zeggen of de ge schiedenis Gershwin als een soort Johann Strauss of als Debussy, Offenbach of Brahms. Léhar of Puccini zal beschouwen. Maar één ding weet ikGeorge Gershwin is een kunstenaar en een componist, hij drukte muzikale ideeën uit en deze ideeën waren nieuw, even nieuw als de wijze, waarop hij ze uitdrukte". WiUam Pearson creëert Porgy.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2