Oké boys, we gaan er vannacht uit, hou je klaar [DRIE KINDEREN IN VERKEER IN WEEKEINDE GEDOOD Meisje (5) krijgt nieuw hart N.-Vietnam gaat weer in aanval Jan van Scheyndel kan het water in In totaal 15 slachtoffers Vliegramp bij Port Said eist 41 doden Gouverneur Maddox neemt deel aan race MAANDAG 19 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOVER. Zondagavond wadhten op het verlossende tele foontje van kapitein John Heys uit Folkestone „Oké boys, we gaan er vannacht uit, hou je gereed" wachten op een hemel waar de wolken niet langer als wilde paarden doorheen draven, eindeloos wachten op de glorie of de nederlaag. Praat er maar niet over met Kanaalbédwinger- Iin-spé Jan van Scheijndel, want hij weet er alles van. De verve ling, alle nutteloze uren, die hij sinds vorige week zondag aan I de oostkust van Engeland als een lijfstraf heeft uitgezeten beetje slapen, beetje eten, beetje zwemmen en maar weer wachten hebben zijn uithoudingsver mogen steeds meer uitgehold. Hij weet het langzamerhand ook niet meer. Hij kijkt naar de toren van Dovercastle en ziet aan de straf wapperende vlag, dat hij zijn j kelk nog steeds niet tot de'bodem heeft leeg gedronken. Hij staart J naar het water in de haven en beseft, dat de natuur hem weder om 24 uur uitstel van executie kwart voor negen figureert hij op het Shakespearestrand, even buiten Dover, eerst als machte loze getuige bij het vertrek van een estafetteploeg, die in recordtijd naar de rotsen van Frankrijk wil crawlen. Een Engels team deed er vorig jaar nog 11 uur en 20 minuten over, maar volgens de gebaarde Amerikaan Ted Ericson hebben hij en zijn ploeggenoten twee .Amerikanen, twee Australiërs, een Canadees en een Engelse zangeres alle troeven in handen om binnen te tikken. Dezelfde Ericson heeft zich in de afge lopen dagen ook ontpopt als een Ma- chiavellifiguur, die knauwend en kau wend door de kamers van pension Hubart House dwaalde en overal het de onrust opstookte. Vrijdag avond sloeg hij Van Scheijndel een zekere kans op een snelle overwinning uit handen door glimlachend mee te delen, dat zijn 13-jarige zoon John de oudste rechten in zijn mollige handjes had om met kapitein Heys een poging te wagen het Kanaal te bedwingen. Door die manoeuvre schoof hij Van Scheijndel automatisch naar een tweede plan. Een dag later dook een nieuw gerucht op: Ericson had in de haven van Dover samengezworen met kapi tein Frank Gizzi, die hem had beloofd dat zijn boot (de „Freedom",' die met motorpeeh lamgeslagen in de haven van Dover lag) zondagmiddag weer vaarklaar zou zijn. Prompt liet Ericson daarop Heys als een steen vallen. Om zijn zigzagpolitiek af te ronden had Ericson een uur later een derde pilot, kapitein Hutchinson, gehuurd om hem en zijn estafettemakkers over het Ka naal te loodsen. Een afschuwelijk gezicht, mompelt Van Scheijndel, als de Australiër John Coorey zondag het kiezelstrand van Shakespeare Beach opkruipt en zich klaar maakt voor de race. „Hij duikt straks het water in en ik kan thuis op mijn bed gaan liggen kniezen. Als dat nog lang duurt kan ik beter naar huis gaan, dan kom ik begin september wel terug". De wind beukt op dat moment de steile rotswand en blaast de steigerende note- dop van kapitein Hutchinson steeds verder van de kust. Alleen met een verrekijker kun je de figuren aan dek nog onderscheiden, Ericson op de voor plecht en in zijn groene trainingspak, stralend als een beroepsgokker, die zojuist de bank heeft laten springen. Ericson weet op dat moment echter nog niet dat duistere machten driftig bezig zijn om de poten onder zijn over- winnaarsstoel weg te zagen. Een alar merend telefoontje naar Folkestone heeft in het tanige lijf van kapitein Heys de accu der gramschap tot ber stenstoe opgeladen en als hij zondag middag briesend in Hubart House arri veert Ericson ligt op dat moment al een half uur in het Kanaal, maar is te ver weg om nattigheid te voelen bestaat Amerika niet langer voor hem. Om de ernst van de situatie nog te onderstrepen heeft Heys een niet geheel propere kapiteinspet opgezet, die hem op slag doet lijken op een pot- verteerder die al vijf dagen met een bus langs de Rijn toert. „Dit pik ik niet", roept hij al bij de ingang monter. „Voor mij is een man een man en een woord een woord. Deze Yank heeft mijn vertrouwen beschaamd en nu ken ik geen mijnheer Ericson meer". Betekent dit automatisch, dat Van Scheijndel nu als eerste aan de beurt is? Heys knikt verbeten. „Als het weer goed is zwemt Jan maandagmorgen". Hij gaat nu dus steeds duidelijker van zijn machtspositie genieten. Er wordt gelijk een levensgroot krijgs plan gesmeed. Met het oog op de noord westenwind besluit Heys van Dover naar Kaap Gris Nez te varen. De con sequentie van deze beslissing, die Van Scheijndel als een vette oliebol ver werkt is, dat het vertrek moet worden uitgesteld tot maandagmorgen 10 uur. „De heren begrijpen wel waarom", zegt Heys. Voordat hij is uitgesproken heb ben de anderen het al gezegd. „Het getij", roepen ze met de discipline van een knapenkoor. Ja, de vaderlandse pers zal na zes dagen wachten in Dover nog niet de streken van het Kanaal kennen? Heys wil ook duide lijk in de notulen vermeld zien, dat hij de baas aan boord van de pokdalige „Keredor" is. Met twaalf nieuws- beluste gasten om zich heen lijkt dat hem geen overbodige toevoeging. „Met de zwemmers heb ik echter niks te maken", voegt hij er haastig aan toe. „Dat is het werk van de coach". „En „Ik ga hem dus niet vertellen of hij op 'n gegeven moment beter kan ophouden. Dat is het werk van de coach". „En die houdt zijn smoel", merkt coach Jan Schouten terzijde op. „We spreken nu gewoon af dat Jan tot Frankrijk in het water blijft". Heys knikt, hij kijkt Van Scheijndel peinzend aan en zegt: „Weet jij dat je het op je sloffen haalt, Jan? Je bent een Nederlander, je bent een Noordzeevis. Al die anderen, die Amerikanen en Australiërs zwemmen alleen maar in warm water, die weten niet wat ze voelen als ze een uur in het Kanaal hebben golegen. Jij wel. Jij bent thuis niet anders gewend. Daar komt nog wat bij. Ik ben een Engels man en ik krijg het dan ook verrekt moeilijk over mijn lippen, maar voor uit: die Hollanders zijn de beste zeelui van de wereld. Jullie weten alles van het water af. Verdomd vervelend maar het is waar". onmiddellijk weer tot de aanval over. „Je zult me halverwege nog gaan haten, je zult me gaan vervloeken als je niks liever wilt dan opgeven en op dat moment geen reddende hand van me krijgt. Ik heb al tweeëntwintig Kanaal zwemmers boven gebracht, gecoacht, en vijf hebben het gehaald. Maar alle tweeëntwintig hebben drie, vier keer op zo'n reis een levensgrote inzinking gehad. Het zijn de verschrikkelijkste momenten voor een kapitein, want dan moet je de bloedhond gaan spelen. Voor zo'n jongen zijn eigen bestwil, gewoon keihard op hem inbeuken". Jan knikt. Jan vindt het allemaal best. Als er maar een einde komt aan die hel vol lege uren. Hij besluit gelijk tot zes uur naar bed te gaan om tussen de lakens te mediteren over de 40 kilo meters, die hij morgen voor zijn malende armen krijgt. Een lid van het Engelse legerteam dat volgende week ook een poging wil wagen om de oversteek te maken, roept hem na: „Weet je dat ik vanavond naar De Haagse langen tien uur begornen Van Scheyndel zwei daar vanavond tus- standszweoimer Jan van Scheyndel is vanmorgen om aan zijn krachttoer om het Kanaal over te zwemmen, it van Dover naar Cape Gris Nez In Frankrijk, llij hoopt ■n acht en twaalf uur aan te komen. /Van de vooravond van de krachtmeting van de Nederlander speelden zich bijna traditionele taferelen af. Van Scheyndel heeft het gevecht om een „pilot" tenslotte gewonnen. Vlak voordat de Hagenaar het Noordzeewater Instapte, vertelde hij in een radiovraaggesprek niet erg zeker te zijn van de tijd, die hij voor de over brugging van het Kanaal nodig zal hebben. Niet al te optimistisch antwoordde hij op de vraag of hij 100 fit was: „Ik ben 100 zenuwachtig". Na zes dagen wachten betekent het in ieder geval een hele opluchting. Ook voor Leo Thurtng, die bijgaande overpeinzingen aan de vooravond optekende. de bookmaker ga en vijf pond op je de ceremoniële biefstuk van de dag, zet. Ik wed dat je stukken sneller i de overkant bent dan die Australiër Coorey. Je weet het dus, je kunt me die vijf pond niet door mijn neus die Jan tezamen met de eieren in het peristaltisch simpele maagputje zal werpen. Maandagavond tussen acht en twaalf uur weet het thuisfront dat Nederland er een held bij heeft. LEO THURING. General Bauden onderhandelt over verkoop AMSTERDAM (ANP) De General Banden en Rubber Maatschappij Hol land N.V. is met verschillende gegadig den in onderhandeling over de verkoop van de bedrijfsuitrusting en de onroe rende goederen, zo meldt het verslag over het per 30 november 1967 geëindig de boekjaar 1966-1967. Het staat echter nog niet vast of de besprekingen tot 'n daadwerkelijke ver koop zullen leiden. Het geconsolideerde verlies van 2,58 miljoen gulden in 1965- 1966. Het geleden verlies komt voor 3,3 mil joen gulden op rekening van het exploi tatieverlies tot 31 mei 1967, voor 4,9 mil- gulden op dat van het verlies ver band houdende met de sluiting van de fa briek over de periode van 1 juni tot en met 30 november 1967 en voor 1,8 mil joen gulden op rekening van de bedrijfs kosten van 1 juni tot en met 30 novem ber 1967. De directeur, de heer R. Lund, verwacht dat de bedrijfskosten voor de rest van 1968 een bedrag van 140.000 gul den per maand niet zullen overschrijden. MAASSLUIS (ANP) De 7-jarige Johan Marinus Haaring uit Maassluis werd vrijdagmiddag op slag gedood, toen tien met zijn vriendje op de fiets van school naar huis linksaf sloeg en loor een hem tegemoet komende bestel- iuto werd geschept. Het drieeneenhalf jaar oude dochter tje Gerda van de familie C. Vermunt uit Ëtten-Leur is zondagavond om het leven jekomen, toen zij op een particuliere spoorwegovergang, op enkele honderden neters afstand van de ouderlijke woning, en trein werd gegrepen. Het meis je werd honderden meters meegesleurd. De 4-jarige Frans van Rooy uit St.- •lichielsgestel is onder de wielen van 'n iractoraanhangwagen terecht gekomen 'n aan de opgelopen verwondingen over- Brits schip brengt Sovjettreiler op LONDEN (AFP) Een patrouille- "oot van de Britse marine heeft zon- 'aS een Russische treiler naar Lerwick P de Shetland-eilanden opgebracht, om- it de Russen daar in de omgeving 'innen de territoriale wateren zouden 'ebben gevist. leden. Het kind zat bij de vader op de trekker, die voor een voorrangsweg in zijn woonplaats stilstond. Bij het op trekken viel het jongetje van de trekker af en kwam onder de wielen van de aan hangwagen terecht. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. De 22-jarige wachtmeester van de rijkspolitie J. A. G. Nijssen uit Schie dam is zondag overleden na een ongeluk, dat hem overkwam op de Schapengors- sedijk in Rockanje. Het slachtoffer raak te op zijn motor met zijspan uit de bocht en vloog van het talud. Hij overleed on derweg naar het Dijkzlgtziekenhuis in Rotterdam. Op de weg E-10 nabij de gemeente Katwoude is zaterdagavond een perso nenauto, bestuurd door de 18-jarige J. P. K. uit Edam in botsing gekomen met een koe, die door twee sloten was ge waad. De naast K. zittende 18-jarige mej. E. J. van Baarsen diens verloofde uit Volendam werd met ernstig hersen letsel in het stadsziekenhuis te Purme- rend opgenomen. Zij is in de loop van de nacht overleden. Vannacht is op de verkeersweg nabij Soessduinen de 33-jarige Amerikaanse stafsergeant R. F. die gelegerd was in het kamp Nieuw-Amsterdam te Soester- berg met zijn auto in volle vaart eerst tegen een boom rechts en daarop tegen een boom links van de weg gebotst. De man was op slag dood. In de afgelopen nacht ca. kwart over twee is op de Eemnesserweg te Blaricum een auto, bestuurd door de 20-jarige J. C, Stolk uit Maartensdijk, in volle vaart tegen een boom gereden. De jon geman was op slag dood. In de auto za ten nog drie meisjes (twee uit Huizen en een uit Blaricum) en een jongeman uit Huizen. Deze werden allen meer of min der ernstig gewond naar het St,-Jans- ziekenhuis te Hilversum overgebracht. Ongevallen met dodelijke afloop deden zich verder voor te Culemborg, Greven- bricht, Laven, Oostburg, Zeeland, Lei den, Alkmaar, Wezep en Dijon, waar de 29-jarige vakantieganger A. B. uit Utrecht met zijn scooter verongelukte. CAIRO (AFP) Een lijnvliegtuie van de Egyptische luchtvaartmaatschap pij een Russisch toestel van het type Antonov is gisteren op 180 km ten noor den van Port Said in de Middellandse zee gestort. Alle 41 inzittenden zijn om bet leven gekomen. Van de inzittenden hadden de acht leden der bemanning, onder wie een stewardess, en zes van de 33 passa giers de Egyptische nationaliteit. Vol gens het Egyptische persbureau zaten verder in het toestel Irakezen, negen „Palestijnen", vier Syriërs, eeh Jorda- niër, een Algerijn en een Soedanees. De Antonov was op weg van Cairo naar Damascus. Kort na het vertrek had men het radiocontact met het toestel verlo- Voorstanders van de pauselijke encycliek Hwmanae Vitae betoogden gisteren in de straiten van Londen om hun steun te betuigen aan Paus Pautus VI. Verzet tegen encycliek komt meest van leken LONDEN (AP) Duizenden katho lieken, die zich verzetten tegen de pause- llcke encycliek over de gcboortenregeling. zijn zaterdag naar de kerken gegaan om te bidden om leiding. Zij waren hiertoe opgeroepen dooi- een comité van leken, dat gewetensvrijheid op het punt van geboortenregellng voorstaat. In de kathedraal van Southwark werd een grote groep gelovigen opgemerkt, die aan de oproep gehoor wilde geven. Daags tevoren was een groep aanhangers van kapelaan Paul Weir, die geschorst is om dat hij zich niet bij de encycliek wilde neerleggen, door de politie uit de kathe draal verwijderd. Zij hadden de nacht in de kerk willen doorbrengen. Het comité heeft de teikst bekend gemaakt van 28 brieven, die het heeft ontvangen van priesters, die zich verzet ten tegen de encycliek. Hun namen wor den uit voorzichtigheidsoverwegingen niet bekend gemaakt. In totaal heeft het comité al zestig van deze brieven ont vangen. De Catholic Herald waarschuwt in zijn jongst0 nummer, dat de crisis geleid heeft tot ernstige breuken in de Kerk tussen bissclioppen, geestelijken en leken. In het afgelopen jaar hebben meer dan 100 priesters in Engeland hun ambt NA BEAT OP VUIST MET AMBONEZEN ROTTERDAM (ANP In Krinpen. onder dc rook van Rotterdam, is het zaterdagavond tot vinnige vechtpartijen gekomen tussen Ambonnezen en jonge lui uit het stadje en omgeving. Daarbij werd gebruik gemaakt van allerlei, deels zelfgemaakte slagwapens als loden pij pen. knuppels, met kogels verzwaarde fietsbanden. Een jongeman uil. Krimpen werd vrij ernstig gewond. Hij moest door een arts worden behandeld. Een jonge Ambon- nees bracht vernielingen toe aan een auto door de beidé deuren daarvan in te trappen. Naar schatting namen 60 a 70 jongeren aan het gevecht deel. Een 17-jarige Ambonnees uit Moor drecht werd gepakt en moest de nacht op het politiebureau doorbrengen. Van ochtend is hij, nadat de politie overleg had gepleegd met de officier van justi tie, vrijgelaten. Zeventien mannen van de rijkspolitie zijn tot diep in de nacht doende ge weest de partijen gescheiden te houden of weer uiteen te drijven. De brug tus sen Krimpen en Capelle werd afgezet. Een lid van de wijkraad van het Am- bonnezenkamp „IJsseloord" heeft met enkele politiemannen uit beide plaatsen daar de doortocht weten te beletten. Het gemeentebestuur van Krimpen over weegt het verenigingsgebouw waar de jongelui hun vertier zoeken en waar de laatste weken tijdens de zaterdag (beat) avonden de vijandelijkheden ont stonden een tijdlang te sluiten. De New York Times meldt, dat uit een enquête onder corespondenten en mede werkers is gebleken, dat de encycliek met geestdrift ontvangen is door de episco paten van Polen. Zuid-Europa en Latijns Amerika. Het blad constateert verder, - in tegenstelling tot de verwach tingen slechts weinig mensen als gevolg van de encycliek uit de Kerk zijn getreden. De meeste priest ere, die zich verzetten, zijn niet gestraft. Het grote verzet tegen de encycliek komt in genoemde landen van de leken. In Italië onder andere van het dagblad H Messagero, dat over het algemeen als conservatief wordt beschouwd. De redacteur kerkelijke zaken van Amerikaanse weekblad Newsweek heeft zich in een toespraak voor een congres in Kansas City fel tegen de encycliek gekeerd. „Het document verpersoonlijkt alles wat verkeerd is in de katholieke op voeding. Als je het gelezen hebt. voel je dat de Kerk een bedompt kamertje Is". Zoelkifli Loebis bij Indonesische geheime dienst DJAKARTA (ANP) President Soeharto beeft een voormalige vooraan staande tegenstander van Soekarno ex-kuion*-| Zoelkifl Loebis, aangesteld als lid van de geheime dienst om de commu nistische activiteit te bestreden, aldus Is in Djakarta vernomen. Loebis, die de Sumatraanse opstand van 1958 tegen de toenmalige president Soekarno leidde, zou zich thans met een officiële missie in Beiroet bevinden. Vorige maand bezocht Loebis Japan en Cambodja, ter voorbereiding van de officiële bezoeken van Soeharto aan die landen. Zoelkifli Loebis heeft onder Soe karno enkele jaren gevangen gezeten. Democratische kandidatuur Vurig pleiter voor rassenseheiding ATALNTA (AP-Rtr) Gouverneur Lester G. Maddox (52) van Georgia heeft zaterdag formeel bekend gemaakt dat hij zal streven naar de democra tische kandidatuur voor het president schap. Hij zal dit doen „met grote trots en uit liefde voor mijn land". Hij heeft immers de drie andere democratische kandidaten, Humphrey, McCarthy en MoGovern, uitgemaakt voor socialisten. „Er is vandaag geen ware eerlijkheid, doelmatigheid en moraliteit in de rege ring", verklaarde Maddox. Hij zei te vergeefs te hebben gewacht op een de mocraat die naar voren zou zijn geko- H. A. HOUSTON (AP) Een vijf jaar oud meisje heeft in het hartinstituut van Houston een nieuw hart gekregen. De operatie, die een uur en drie kwartier duurde, is goed verlopen. Maria Ganna- ris heeft bij de transplantatie het hart gekregen van de 11 jaar oude James Dudley Herron II, die gistermorgen aan een hersenbloeding is overleden. De operatie werd uitgevoerd door dr. Denton A. Cooley. men „om dat gat t<- dichten dat ki de democratische partij bestaat". Voor Maddox gouverneur van Geor gia werd. verwierf hij bekendheid door dat hij dc negers uit zijn restaurant joeg. Hij sloot tenslotte zijn restaurant en ging in de politiek Thans stelt hij de regering verantwoordelijk voor de vele rassenonlusten in de Amerikaanse ste den. en pleit opnieuw vurig voor rassen scheiding. Maddox heeft verklaard dat het pres tige van de Verenigde Staten ernstig heeft geleden „omdat we er al bijna 2(1 jaar niet in zijn geslaagd als een we reldmacht op te treden. De besprekin gen in Parijs noemt hij „niets anders dan een overgave op lange termijn", terwijl hij economische sancties voor stelt tegen de Amerikaanse bondgenoten die oorlogsmateriaal leveren aan Noord- Vietnam. Maddox is een warm voorstan der van voortzetting van de strijd tot de overwinning is behaald. De democratische commissie, die het verkiezingsprogramma zal opstellen, is vandaag begonnen aan de hearliigs Daarbij is een duidelijke terugstelling aan het licht getreden tussen Humphrey en McCarthy,McCarthy wil dat het na tionale bevrijdingsfront, de politieke af deling van de Vietkong, zal deelnemen in een Zuid Vietnamese coalitieregering, hetgeen door Humphrey wordt afgewc- PIIOE BAI (AFP Reuter Noord- Metnam schijnt rijn derde grootscheep se offensief al begonnen te zijn. ao heeft zondag een hooggeplaatste Ameri kaanse militair op hel hoofdkwartier voor de noordelijke provincies van Zuid- Vletnam verklaard. Ten zuiden van de gedemilitariseerde zone zijn al drie da gen gevechten gaande na een „rustpe riode" van twee maanden. Amerikaanse troepen doodden zater- dug in de buurt van An Hon vijftig Noordvietnurpezen, die deel uitmaakten van een naar die stad oprukkende een heid van 150 tot 200 man. Bij het ge vecht raakten volgens een woordvoerder elf Amerikaanse mariniers gewond. Bij Hue sneuvelden negentien guerrillastrij ders. Voorts is het diatrictshoofdkwar- tier van Phoe Loc met mortieren en ra ketten bestookt, waarbij acht gewonden vielen. Een Amerikaanse militaire zegsman in Saigon heeft melding gemaakt van „plotselinge aanvallen van Vietcong en Noordvictnamesen op drie fronten, ln het noorden, in het centrale hoogland en de sector Saigon". Deze beginnen vol gens hem 'n belangrijks omvang aan te

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5