A.N.W.B. stuurt iemand liever niet met de motorfiets door de Sahara Haagse alarmcentrale helpt eerst de mens en veel later pas zijn auto Paus Paulus Overleg over criminele Surinamers in Amsterdam Acties tegen Griekenland, NATO en VS Arguedas weer in Bolivia Gevechtssector Verdun PAGINA J DE LEIDSE COURANT MAANDAG 19 AUGUSTUS 1968 Zelfs zo gaat het ai niet altijd even gemakkelijk. (Van een onzer verslaggevers) Dat de grote horde vakantiegangers het niet zó ver weg zoekt blijkt uit de niet barmhartige cijfers van de alarm centrale van de ANWB. De kaart waarop per traditie met spelden de ge vallen van verleende hulp worden aan gegeven, heeft praktisch geen autobahn meer. Dit deel van de kaart is een spel- dendeken geworden. Mrj. M. C. .A. J. van Lennep, hoofd van de alarmcentra- let „We moeien dit jaar wel Iets meer auto's ophalen dan vorig jaar, maar veel verschil is er in de cijfers toch niet. Vorig jaar waren het er tot 31 juli 826, dit jaar 851. Verschil is er jammer ge noeg wel in de aard van de ongelukken waar we in het buitenland mee te ken kregen. Ze worden ernstiger en eisen meer gewonden". Wel plezierig is, zo vindt mej. Van Lennep, dat op de alarmcentrale dit Jaar duidelijk het begin van een vakan tiespreiding merkbaar is. Die spreiding Se ook te lezen uit het aantal krediet brieven waarvan er nog steeds bijna da gelijks vijfhonderd worden uitgegeven. De alarmcentrale haalt auto's op, rij dend of niet, zendt onderdelen die op de plaats van de panne niet te krijgen zijn, of schept faciliteiten voor reparatie. Toch vindt men die auto niet belang rijk. „Bij ons telt eigenlijk maar éér ding", zegt mej. Van Lennep. „De men sen of de mensen in die auto. Als het •rom gaat mensen te helpen die werke lijk in moeilijkheden zitten, dan gaan we voor geen enkel probleem uit de weg. En er is niemand die we niet zou den vragen om ons verder op weg te helpen. Er moest dit jaar voor het •erst een auto net over de grens (Vervolg van de voorpagina Donderdag hoopt de Paus per vliegtuig In Bogota aan te komen. Hij zal worden vergezeld door kardinaal Tisserand, deken van het college van kardinalen, en kar dinaal Samore, prefect van de pauselijke commissie voor Latijns-Amerika. Het vliegtuig zal om 5 uur 's morgens uit Rome vertrekken en om 10 uur aan komen. Met grote belangstelling wordt tege moet gezien, wat de Paus zal zeggen tot de honderdduizenden boeren, die hij vrijdag zal treffen op het Campo San José, een enorme vlakte nabij Bogota, waarheen hij per helikopter zal worden vervoerd. De Paus zal staande in een jeep rondrijden en zich met de boeren persoonlijk onderhouden. Hij wil uit hun eigen mond horen, wat zij voor moeilijk heden ondervinden en wat zij van hem verwachten. In de Chileense stad Valparaiso heb ben drieëntwintig priesters hun functie neergelegd, om zich te gaan wijden aan de beweging der Jonge Kerk, die onlangs in het nieuws kwam door de bezetting van de kathedraal van Santiago. De priesters, achttien Chilenen, drie Span jaarden en twee Nederlanders, hebben een gesprek gehad met de kardinaal aartsbisschop van Valparaiso, mgr. Tagle. Na afloop daarvan deelde hij mee, dat „de kerkelijke autoriteiten hun stand punt niet voor het aanstaande weekeinde bekend zullen maken". Hij ontkende, dat de priesters door de kardinaal aan de kant waren gezet. De beweging, waar het om gaat, streeft naar een meer dynamische, democratische en revolutio naire Kerk. naar Rusland worden opgehaald. Een visum krijgen is niet zo moeilijk. Maar je moet er wel een reden voor hebben die op het lijstje van de Russische am bassade voorkomt. Een auto ophalen voor een ander stond daar nu net niet bij. Het heeft dan ook vijf weken ge duurd voor iemand de wagen kon gaan halen. Tweemaal in de week was er iemand bij de ambassade om voor het visum te pleiten. Uit Frankrijk kwam een telefoontje dat bij een auto-ongeluk in Bretagne de zoon van een Nederlands echtpaar zou zijn omgekomen. Nergens was hiervan bevestiging te krijgen. Een telefoontje naar het ANP had geen resultaat. Het Franse nationale persbureau wist eveneens van niets. Maar een uur later: belde datzelfde persbureau. Het ongeluk was niet in Bretagne, maar in Norman- dië gebeurd. De problemen waren toen snel opgelost". Hersenschudding Dat in de hulpverlening van de ANWB duidelijk de mens centraal staat mag ook wel blijken uit het geval vai vrouw die brokken had gemaakt er belde. Er werden haar de nodige in lichtingen gevraagd, maar ze leek overstuur dat ze bijvoorbeeld niet e de leeftijden van haar drie kinderen wist te noemen. Dan moet men de mens leren ken nen via de telefoon. Bij de alarmcen trale vertrouwde men dat „overstuur zijn" niet. De vrouw werd teruggestuurd naar het ziekenhuis, waar eerder al was geconstateerd dat haar niets i keerde. Ze bleek toch een hersenschud ding te hebben opgelopen. Toch even bellen „Met de brommer naar Israel, dat wil Ik dit jaar op mijn vakantie. En ik .wil ook nog wel graag een eind door Afrika. Wat vindt u, hoe zal ik gaan, en zal ik ook een Volendama kostuum aantrekken, een Volendarase meenemen en wat handel voor de verdienste?" Uit de vele duizenden informaties die ieder seizoen bij de A.N-W.B. worden getrokken, zijn er niet bijzonder veel als deze te lichten. Maar toch ook wel weer zoveel dat er aan het Haagse kantoor en daar alleen sectie voor „moeilijke gevallen" is verbonden. Een sectie die ieder jaar, en zeker niet minder dit seizoen zijn bestaan waard is. Niet omdat er zoveel Nederlanders door aan een wel heel bijzondere vakantie worden geholpen. Maar juist omdat i zoveel van deze plannen eindigen bij de A.N.W.B. [land vorig jaar zo goed was. Misschii wel omdat ook de slagzin „Eigen land is in" heeft aangesproken. Er i Toon Hermans weer op de planken HEERLEN Toon Hermans, die een week gelden een voetblessure opliep tij dens de Maastrichtse première van zijn Amerikaanse one-man-show, is weer in zoverre hersteld dat hij zijn werk heeft kunnen hervatten. Zaterdag j.l. trad hij waar op in Heerlen. man die opbelde met het verzoek zijn auto op te halen die volledig totallos was gereden. Hem werd gezegd dat het geen zin heeft om dergelijke auto's nog naar Nederland te brengen. De man was zo opgewonden dat er ook nog maar even een telefoon tje naar een garagehouder ging met het verzoek de auto even te bekijken. Die bleek toen ook niet ernstig beschadigd, en kon worden gehaald. AMSTERDAM (ANP) Zaterdagmor gen is er in de ambtswoning van bur- mcester dr. I. Samkalden in Amster dam een uitvoerige bespreking geweest, naar aanleiding van recente zware mis drijven in de hoofdstad, waarbij Snrina- ers betrokken waren. Aan dit overleg hebben behalve de Am sterdamse burgemeester deelgenomen de gevolmachtigde minister van Surina me. de heer Lim A Po, de officier van justitie, hool'd van het parket in Amster dam, dr. J. F. Hartsuiker, de hoofdcom missaris van politie, de heer P. A. Jong, de wethouder van Sociale Zaken, mr. J. J. Bootsma, en de hoofdinspecteur van politie C. J. de Roodes, in het bij zonder belast met de bestrijding van de handel in verdovende middelen. Na afloop van de bespreking in de ambtswoning is medegedeeld door een woordvoerder van de gemeente, dat „bijzondere aandacht" is gegeven aan recente misdrijven en aan de aard van de criminaliteit, waar mee men bij de ze delinquenten te maken heeft. Voorts is besproken de invloed van deze feiten op de stemming onder de grote groep Surinamers, die in Neder land verblijft. Ook is besproken welke voorzieningen zouden kunnen worden getroffen om de nadelige gevolgen na een en ander te voorkomen. De bespre kingen zullen op een later tijdstip wor den voortgezet Druk seizoen alweer bijna achter de rug „We hebben deze mijnheer niet ge vraagd of hij zich aan' ons advies houden. Maar veel kans dat hij gegaan is lijkt er ons niet," aldus de heer J. A. Jager, rayonchef, die als bezetter van een van de hogere posten bij de A.N.W.B. vaak met deze verzoeken wordt gecon fronteerd. „Die man die met zijn torfiets een tocht door de woestijn wilde maken hij had immers al met succes geoefend op het strand van Westkapel- ie hebben we ook maar van zijn voor nemen af trachten te brengen. En die met de step naar Rome wilde na de dige' oefeningen tussen Amsterdam Den Haag, eveneens. Maar een werke lijk serieus bedoelde vraag, en als het even kan proberen we dat na te gaan, behandelen we met de meest mogelijke grondigheid. Zoals het verzoek van de dame, ze woonde ergens op de Veluwe, die de route vroeg voor een voetreis naar Rome. We konden er achter ko men dat ze een verwoed wandelaarster was die voor alle afstanden in Nederland de neus ophaalde. We hebben voor haar een route uitgestippeld". Dit alles maakt het seizoen 1968 de A.N.WB., voor zover tenminste het Haagse kantoor ruim de Randstad be strijkt, niet ongewoon. Zeker niet de „eigen vervoer vakantiegangers" die zich hun vakantie door de A.N.W.B. la ten „voorschrijven". Zij zijn, uitzonde ringen daargelaten tevreden. Dat gevoel betreft dan, zonder dat zij zich ervan be wust zijn, de soms bijna griezelig per fecte dienstverlening die wordt verleend. De duizend routekaarten die in talloze samenstellingen worden verstrekt, de reiskredietbrieven, de reisreservecheques en alle andere papieren die op kantie maar nodig kunnen zijn. De alarmcentrale, de Wegenwacht, de op haaldienst voor auto's uit het buiten land, de schriftelijke en telefonische informaties. Geen prognoses Heeft de A.N.W.B. nog iets geleerd van het aflopende seizoen 1968? „Eigenlijk niet," zegt de heer Jager. „Onze aandacht kan in Incidentele geval len nog wel eens gevestigd worden op bepaalde puntjes, maar meestal moeten we gewoon volstaan met onze ervaring. Conclusies trekken uit een jaar, of prog noses maken voor het volgende, daar wagen we ons niet aan. Daar ontbreken trouwens de noodzakelijke weten schappelijke gegevens voor. Als bij alle Industrieën Is in 't toerisme wetenschap en research eigenlijk niet te missen". De heer Jager kan wel zijn indruk ge ven van de jongste vakantletljd van Ne derlanders In binnen- en buitenland. Het was dit jaar toch wel anders, zegt hij. Er zijn veel Nederlanders thuisgebleven. Misschien omdat het weer in Neder- Twintigste seizoen West-Ned. Symphonie Orkest (Van onze muziekredactie) DEN HAAG Wie gedacht heeft, dat de fusering van het Westnederlands Symphonle-Orkest en het Huid-hollands Orkest, luidend tot het ontstaan van het Gewestelijk Orkest Zuid-Holland te Delft, de opheffing van deze instellin gen tot gevolg zou hebben, heeft zich vergist. Want Sam Swaap kondigt in een fraaie folder het twintigste seizoen van het door hem gestichte en nog steeds gelelde Westnederlands Symphonie-Orkest aan. Vier concerten worden er onder zijn di rectie gegeven, alle in Diligent! ade violiste Fania Chapiro, de pianisten Toos Onderdenwijngaard en Paul Wiessing, de fluitist Jolle de Wit treden daar als solist op. Het twintigsta seizoen, waarin men zonder steun van overheidssubsidies zal spelen: dat ligt voor de hand. Of ver gissen we ons ook daarin Vocalisten Concours Den Bosch (Van onze muziekredactie) DEN HAAG Van 1 tot en met 7 sep tember aanstaande wordt in de Stads schouwburg Casino te 's-Hertogenbosch het vijftiende internationaal voolisten concours gehouden. Voor deelname heb ben ditmaal 81 zangeressen en zangers Ingeschreven, te weten 34 sopranen. 20 alten-mezzo's, 15 bassen-baritons en 12 tenoren. Deze vertegenwoordigen 25 verschil lende nationaliteiten: Amerika (8), Aus tralië (2), België (4), Canada (2), Chi na (1), Denemarken (1), Duitsland (10), Engeland (12), Frankrijk (4), Hongarije (1), Israël (2), Italië (1), Japan (1), Ko rea (1), Mauritius (1), Nederland (12), Oostenrijk (1), Polen (3). Roemenië (4), Schotland 2. Spanje (2), Tsjecho-Slo- wakije (2), Uriguay (2), Zuid-Afrika (1) Zwitserland (1). De jury is als volgt samengesield: Manus Willemsen, voorzitter (Neder land), Isabel Baillie (Engeland), Anton Dermota (Oostenrijk), Clara Ebers (Duitsland), Johannes den Hertog (Ne derland), Hans Kerkhoff (Nederland), Halina Lukomska (Polen), Friedrich Schramm (Zwitserland), Oda Slobodska- ja (Rusland) en Renaat Verbruggen (België). De KRO-televisie heeft aan de beste vocalist(e) van het concours een recital aangeboden, dat op 15 september aan staande zal worden uitgezonden. En op 14 september geven de prijswinnaars in samenwerking met Het Brabants Or kest onder leiding van Hein Jordans in het casino te 's-Hertogenbosch een eon- Bij de A.N.W.B. in Den Haag wa in april en mei rustig en in juni druk. Wellicht hebben de vakantiegan gers zich onder invloed van Frankrijk en andere internationale toestanden der voorbehoud" op hun vakantie vc bereid en pas op het laatste moment be slist om „dan toch maar te gaan". Ook in de eerste weken van juli was h< tegenstelling tot vorig jaar nog druk. In absolute cijfers is er echter met vorig jaar niet veel verschil. Duidelijk is wel, zo meent de heer Ja ger, dat Frankrijk en SPanje door 't wegblijven van toeristen 'n deviezendreun hebben gehad, evenals Griekenland, dat er duidelijk meer animo komt voor reizen naar Oosteuropa. Bovendien lijkt het erop dat het toch nog steeds verder weg gezocht wordt. Afrika bijvoorbeeld. „Helaas beseffen zoveel mensen die met hun auto dergelijke kanten op willen niet gauw wat afstanden betekenen. We hebben een autotoer naar Roemenië sa mengesteld. Er zijn er die gedacht heb ben dat dit net zoiets is als een rit naai Italië of Oostenrijk. Daarom zijn er ook klachten geweest. We hebben er toch maar iemand naar toegestuurd on mogelijkheden en moeilijkheden nog goed te bekijken". Vlek van 1000 km De heer Jager heeft een sprekend beeld van zo iemand, die nog niet al te best weet wat het betekent in een ander werelddeel auto te rijden. Een liefheb ber voor Afrika, die zich toch echt wel goed voorbereidde, meende dat hij in plaats van door de Sahara beter langs de kust kon gaan waar alleen maar dat kleine gele vlekje op de kaart te zien was. De man dacht er niet bij na dat datzelfde vlekje in werkelijkheid meer dan duizend kilometer zand was, in gelijking waarmee de weg door de Sa hara de enige wel 'n oase genoemd kan worden. „We hebben hem aangera den die weg toch maar wel te nen Praag streeft naar kredieten van westen WENEN (Reuter) Premier Oldrich Cernlk van Tsjeeho-8Iowakije heeft ver klaard dat zijn land overweegt grote le ningen te sluiten bij de Wereldbank en Westelijke landen. Cernlk zei dit in een vraaggesprek met een Oostenrijkse ra dioverslaggever. Zijn verklaring is de eerste officiële bevestiging van de be richten dat Tsjecho-Slowakije zich mo gelijk om geld tot het Wsten zal wenden als de Russen mochten weigeren het land geld te lenen. Het Russische partijblad Pravda schreef gisteren dat er in Tsjecho-Slo wakije sprake is van „een nieuwe toene ming van de ondermijnende activiteit van anti-socialistische krachten". Het blad verooordeelde opnieuw de aanval len van „reactionaire en anti-socialis tische krachten" op de partij en het socialistische stelsel van Tsjecho-Slowa kije, en keerde zich met name tegen de „lastercampagne" die zij „ontketend hebben tegen de arbeiders van de fa briek auto-praha". (ca 100 arbeiders van deze fabriek hebben in een op 30 ju li door de pravda gepubliceerde brief verklaard, zich te schamen voor dege nen in hun land die 't onmiddellijke ver trek van de Russische troepen na afloop van de Warschau-pactmanoeuvres eis ten. Mr. Schiff neemt afscheid van Soeharto DJAKARTA (ANP) De aftredende Nederlandse ambassadeur in Indonesië, mr. E. L. C. Schiff, heeft een afscheids bezoek gebracht aan president Soeharto. De heer Schiff vliegt zondag naar Ne derland, waar hij zijn nieuwe functie van secretaris-generaal van het minis terie van buitenlandse zaken zal opne- TROS wil Dubbelspion" overnemen (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De TROS zal waar schijnlijk na 1 oktober de uitzending van de serie „Dubbelspion" van de NTS overnemen. De omroep heeft een verzoek bij de NTS ingediend om de verdere afleveringen van deze popu laire teevee-strip te mogen uitzenden. De serie is dus gered, maar wat de TROS op het scherm brengt zal waar schijnlijk een „tweede keus" zijn. In Amerika worden sinds mei van dit jaar geen nieuwe afleveringen meer ge maakt, zodat de TROS genoegen zal moeten nemen met datgene wat de NTS niet heeft aangekocht. Reden waarom de NTS met de serie is gestopt, is te vinden in de omroepwet, waarin ataat dat de NTS geen amuse ment meer mag brengen. Althans niet in die mate (vijftig minuten achtereen) als bij „Dubbelspion". In plaats van deze serie komt nu een kortere film, AMSTERDAM (ANP) Op een bi eenkomst van bij de conferentie v: Brussel aangesloten Europese socialis tische jongeren- en studentenorganisa ties, het afgelopen weekend in Am sterdam gehouden is opgeroepen tot een actie in geheel Europa tegen het fas cisme in Griekenland op zondag 29 september. Zo is na afloop in een communique medegedeeld, Bovendien zal de confe rentie de striijd tegen de Navo en alli andere vormen van internationale kapi talistische repressie vergroten. Hierop aansluitend besloot de conferentie tot 'n grootscheepse internationale solidariteits actie zowel op politiek als op economisch en materiëel gebied, met de militante kameraden van de onwettig verklaar de Franse voorhoedeorganisaties". Op initiatief van de mobiele eenheid actiegroep „Vietnam" is gisteren in Am sterdam een demonstratieve optocht ge houden ter ondersteuning van de Noord- vietnamese eisen bij de onderhandelin gen in Parijs. De rond 200 overwegend jeugdige demonstranten voerden borden mee met tegen de Verenigde Staten ge richte leuzen en hieven bij tijd en wijle de bij deze gelegenheden gebruikelijk geworden kreet „Johnson moordenaar" LA PAZ (Reuter) Antonio Argue das, ex-minister van Binnenlandse Za ken van Bolivia die de Cubanen het dag boek van Che Guevara in handen speel de en in verband hiermee uit Bolivia vluchtte, is zaterdag in La Paz terugge- Arguedas zei op het vliegveld van La Paz tegen verslaggevers dat de Ameri kaanse Inlichtingendienst (CIA) hem na eind 1964 toen hij minister van Binnen- lanse Zaken werd, voortdurend scherp in het oog heeft gehouden. Via een tus senpersoon had het CIA er bij hem oi aangedrongen af te treden. De Ameri kaanse geheime dienst had hem ook ge prest contacten met communisten te leggen. Hij zei onder dwang voor de CIA ge werkt te hebben en sprak van verhoor- en martelafdelingen die de Amerikanen in zijn land hadden gesticht. Op kosten van de Amerikaanse regering had hij jaren geleden een informatiebezoek aan de V.S. gebracht, nadat bij langdurige verhoren zijn „oprechtheid" was vast gesteld. Met zijn hulp waren o.a. agen ten van Cubaanse afkomst in de Boli viaanse inlichtingendiensten geïnfil treerd. De Amerikanen hadden hem ook gevraagd president Barrientos, legerlei der generaal Ovando en andere hoge functionarissen in diskrediet te brengen. Grotonderzoeker ernstig gewond onder grond GRENOBLE (AFP) In de omgeving ran Grenoble is een reddingsactie aan le gang om een jonge Belgische grot- onderzoeker, Yves Peters, te redden die als gevolg van een val tamelijk ernstig gewond in de grot Berger ligt. Het slacht offer heeft zaterdagochtend een arm op twee plaatsen gebroken en zijn rugge- graat gekwetst. Door zware regenval is de rivier die door het grottencomplex stroomt zo gestegen, dat reddingsploe gen Peters slechts met veel moeite kun nen bereiken. De Belg verkeert niet in levensgevaar. ROTTERDAM (ANP) De Turkse gastarbeider, die op 3 augustus op het Centraal Station in Rotterdam zijn 37- jarlge vriendin neerstak, is in Herstal bij Luik (in België) aangehouden. De gastarbeider, de 32-jarige B.S., werd bij landgenoot aangetroffen. Hij heeft bekentenis afgelegd en zal aan Ne derland worden uitgeleverd. Oorzaak het optreden van de Turk was, dat rouw de relatie met hem wilde ver breken. De vrouw, die vier messteken opliep, is dankzij een operatie snel voor uit gegaan. Eerst werd voor haar leven gevreesd. TELEVISIE HEDENAVOND NEDERLAND I STER (Reclamcuitzendingcn o 18.55, 19.03, 19.56, 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR 19.06 uur: Kenmerk AVRO 19.30 uur: Sportpanorama NTS 20.00 uur: Journaal AVRO 20.20 uur: Tele vizier, actualiteitenrubriek 20.45 uur: High Chaparral, t.v.-serie 21.35 uur: Gevechtssector Verdun, documentaire NTS 22.20 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV •19.03 uur: Het leven begint honderd, t.v.-serie 19.28 uur: Sigaretten, tekenfilm 19.36 uur: Tom Jones Show NTS 20.00 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Poltiemuseum, t.v.-serie 21.35 uur: Wadway, documentaire j 22.05 uur: I Samenzang in KatwijH NTS 22.20 uur: Tweede journaal De met aangegeven programma's zijn kleurenteleviHieprogramma's. HILVERSUM I NRU 20.30—21.30 uur: Gamma van alpha bèta 22.55—23.55 uur: Metro's Midnight Music HILVERSUM II NCRV 20.30—21.30 uur: Het grote podium, concert 23.30—23.55 uur: Eigen keuze, poëzie RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.0 7.30, 8.00, 8.30. 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA bind U door.., praatj» carte tafelmuziek. 19.30 Nieuws. 19.35 uur R.V.U.: Beeld-Klank-Vorm, door Tom Hoog land. NRU: 20.05 Wie schrijft itmoetlng^ ln de wetenschap. 21.30 Een man In Bogota.., documentaire over de zwervende kinderen ln Colombia's hoofdstad. 22.00 Jazz ln aktle: Jazzkwlntet. 22.30 Nieuws. AVRO: 22.40 Ra- 'IM Sic,' Mid night Music: gevarieerd mkuziekprogramma. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18.10 Stereo: Lichte koorzang (gr.). 18.30 Nieuws en weerpraatje. 10.46 Actualiteiten. 19.00 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 20.30 Het grote podium: Holland Festival 1968: NCRV- gedichten. 23.55-24.1 17.20-17.30 Overh. Voorl.: i Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuzlek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 radiojournaal. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. NRU: 9.00 Uitgebreide' reportage of herhaling NRU-programma. 9.35 Waterstan den. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Re- Issance. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10 Arbeidsvitaminen (br). (11.00-11.02 f van Helsinki 1968: The New York Cham- r Soloist (opn): mod< 2.39 Sportrevue. 13.01 16.02 Stereo: Het J 17.551 S.o!s!-berich HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7.0C Het levende woord. 7.15 Stereo; en. 7.45 Stereo: Klassieke gram- k. 8.00 Nieuws. 8.11 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 Toerlngclub: vakantletips. 8.45 Stereo: Lichte« gramm ïuzlek. 9.30 Stereo: Rotterdams filhar- ich orkest (gr.): klassieke muziek. Theologische Etherleergang. 10.35 So- en piano: moderne liederen. 11.0C Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Medede lingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: ge- arleerd programma. (12.22 Wij van het land; !.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Ra- naar....) 14.05 Stereo: Muslësta: licht ikprogramma. 13.00 Pizzicato: muzi kaal mlddagmagozlne. 17.00 Overheids' lichting: Nieuws uit de Nederlandse P len. Spreker: Henk Dennert. 17.10 Voor de HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatji pep: licht platenprogramma (On Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 Pow-pow: licht platenprogramma. 12.00 Nieuws. 12.02 ro: tienerprogramma. 13.00 Nieuws Ekspres: gevarieerd platenprogi (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Er - Documentaire via Ned. 1 Van 21.35 lot 22.20 uur via Nederland I brengt de AVRO-teevee vanavond i een documentaire, getiteld „Gcvechts- ■ector Verdun". Enkele jaren gelden stuurde de Duit se Televisie een filmploeg naar Ver dun, de Franse vestingstad in het „Département Meuse", en maakte er met onder meer veel historisch mate riaal een documentaire over de meest barbaarse en mensonterende vernieti- fingMlag uit do eerste wereldoorlog. Telkens weer werden aan beide zijden nan vallen gedaan; telkens weer vielen er duizenden, tien duizenden doden. De slag rond Verdun werd nocli door de Fransen, noch door de Duitsers gewonnen Luitenant-generaal Von Falkenhayn poogde in het jaar 1916 de vijand voor te zijn en hem bij Verdun af te matten (uitputtingsstrategie). Von Falkenhayn dacht dat de verhouding van de Duitse tot de Franse verliezen 2 5 zou zijn en viel maanden lang aan. De verlie zen aan mensenlevens waren echter veel hoger dan geraamd: meer dan een half miljoen doden. Hoe alles werd verpulverd in en rond Verdun kan men in deze uitzending zien en horen. De regisseur is Horst Siebecke. Eerst had Aalten de finale van kamp gewonnen, maar later toen al le onregelmatighedèn op één hoop wa ren gegooid bleek cr een NCRV'se Salomon te zijn, die uitmaakte dat Halle precies evenveel punten had be haald. Dus: twee bekers en twee groe pen van min of meer gelukkige plaat selijke chauvinisten. We moeten erkennen dat we behalve begin en slot maar weinig gezien heb ben van het spektakel in Zutphen. Een verdwaalde groep dozensjouwers, ge handicapte marathonners en wat ge spartel in het water. Het was het ge wone Zeskampwerk: heerlijk vo< deelnemers, maar iets wat ons het scherm koud liet, ondanks het feit dat het evenement zich thans in een regenvrije en goed verlichte hal al- speelde. We kozen voor Duys. Willem balde zijn vuist op „II". Dat betekent meest al minder (duur) spektakel. Het be tekende ditmaal óók een naar o smaak bijzonder goede aflevering dat Willem Duys zich vrijwel geheel bij eigen (kleinkunst-! leest hield. Na Okker, poes en Idiële Reclame welks woordvoerder onthulde dat Duys deze dag jarig was kwam lou ter artistiek allooi. En het allooi zuiver. Mieke Telkamp vertelde van schnab- beltoerproblemen en Bert v. d. Linden over zijn eigen problemen nu hij Kraaykamploos met zijn nieuwe pro- duktie in zee moet. Pam Rueter wei-d door Duys als grafoloog geïntrodu ceerd. Maar dat weerhield deze grafi cus en ex libris-expert niet van het ge ven van een geslaagde toelichting op de Eschertentoonstelling in Laren. Duys had Rueter overigens eerder moeten inschakelen want dezelfde ten toonstelling was eerder in Den Haag en trok daar 38.000 bezoekers. Voorts was er nog Greetje Kauffeld, die elke (schaarse) keer dat zij op het scherm komt aan charme gewonnen lijkt te hebben, niet aan stem helaas. Maar het klapstuk bij Duys, tevens klapstuk van het tv-weekeinde, was een gesprek met acteur-filmer Louis van Gasteren en kitsch-promotor Theo Klein. Van Gasteren was de voorna: stc woordvoerder. Hij verklaarde dat de tv-kijker doodberoerd wordt omdat hij op het scherm alsmaar mensen ziet die (Okker bijvoorbeeld) kunnen wat hijzelf nooit zal bereiken. Het tweetal heeft deswege een stichting Nieuw Wereldrecords in het leven ge roepen. Doel: het ludieke (spel)-ele- ment ln de mens wakker te roepen. In beider plan kan ledereen wereldre cordhouder worden, ligt 100 meter bin nen tien seconden niet in uw macht, probeer het dan met een w.c.-doortrek- duur-record. Het werd een heerlijk-dwaas gesprek dat een der aardigste tv-evenementen van de laatste weken opleverde. Om dat we er zelf van genoten hebben, hier het adres van de stichting: post bus 3821, Amsterdam. Schrijft u eens, als u een gooi wilt doen naar een we reldkampioenschap. Er staan er nog veel open: postzegellikken, bellenbla zen of alle TROS-programma's kijken bijvoorbeeld! Gisteren, was er weinig te beleven. NTS-Sport vierde het begin van het voetbalseizoen met een aantal kloeke reportages, waarbij het commentaar achteraf gesproken werd, een verbe tering ten aanzien van de in het vorig seizoen gevolgde methode. Aardigste fragment: het eerste Go Aheaddoel- punt waarmee een vervelende Ajax- vcrtragingsproccdure werd afgestraft. Verder: bij de VARA een Franse tv- film van een kwartier inhoud die ruim een uur d uurde, dus drie kwartier ver veling. Bij de KRO zagen we een stuk je cinematografie waarbij een Zweed se woningbouw min of meer toevallig onderweg was. We zagen óók „Onze man in Washing ton". Voor de laatste maal want Wil- librord Nieuwenliuls gaat voortaan per uitzending één onderwerp behandelen. Een van de onderwerpen van desa laatste kruimelaflevering betrof het teveel aan geweld op de Amerikaanse tv. Door de KRO passend gedemon streerd met een Hitchcookmoord, waarbij alleen het toeval de moorde nares ontmaskerde. Die opeenvolging was toevallig, want het was een uitge stelde Hitchcock. Maar het heeft mis schien tooh wel zin om te onderzoeken in hoeverre tv in ons land een school- voor-misdaad is. ▼8-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2