Een dag om diep na te denken over de zegeningen van het kanaalzwemmen Echte vakmensen worden meegenomen in de dynamische groei van Hoogovens Regenslagen dweilen de boulevard aan Vascomij oog in oog met faillissement ROEMENIË NIET OP OME CON GESPREK Toon weer op de planken Mini-brommer krijgt kans HOOGOVENS IJMUIDEN Engelse katholieken verzetten zich tegen pauselijke encycliek Openbaar overleg 8-ste medische faculteit ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 1 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOVER. Een vrijdagavond het graafschap Kent: regen- lagen dweilen de boulevard van iver aan, schuimkoppen pavoi- fcren het groene water in de ven, de kale lounches van de >tels, die alle de indruk wekken, it ze met het oog op een nade- jnd faillissement vast door de ectie werden ontruimd, zijn üvuld met muisgrijze toeristen, aan het einde van de reis in rpletterend zwijgen hun sof agen. De mannen hebben onver- iderlijk vast afstand van hun Shtgenotes genomen met de Times de Daily Telegraph, die ze als Pn tent om zich heen hebben ;etrokken, de vrouwen tellen de teken van hun breiwerk, waar oor ze de meest schrijnende kleu- in wol hebben uitgekozen. Een vrijdagavond aan de Engelse oost- st betekent geduldig freewheelen van- de vertrouwde zekerheden: een glas ïw bier in de donkere put en voor ieder een limonade. Eén glas voor der, want morgen komt er weer een ag waarop de illusies verdronken moe- in worden. In de bingogrot hebben de irsts liefhebbers zich inmiddels aan de tafels gemeld, valse muziek golft uit manshoge luidsprekers. De restaurants er omheen puilen uit, aan alle tafels spoelen de gasten de gifgroene kingsize doperwten krachtig met hun softdrink Dit is een dag om lang en diep na te denken over de zegeningen van het Ka naalzwemmen. Er is alle tijd voor, want zelfs de officiële weerkenners hebben vanmiddag in de nieuwsberichten van de BBC de windstoten gesignaleerd, die al drie weken de krijtrotsen van het Gemenebest geselen. Een opmerkelijk resultaat, dat volgens de insiders dan ook de zoveelste triomf van de Britse wetenschap is. De negen Kanaalzwemmers, die zich als lemmingen hun weg naar de zee hebben gezocht, stonden ook vandaag weer uren achtereen op één van de ijzeren pieren, vanwaar ze peinzend in de richting van Kaap Gris Nez staarden. Sommigen maakten daarbij gebruik van een verrekijker, wat tot gevolg had, dat zij eerder dan de anderen tot de ont dekking kwamen, dat er weer geen blik- Voor een leek zou dit een ontmoe digende gedachte zijn, maar de Kanaal zwemmer put juist uit deze sof de kracht om te volharden in zijn overdonderende zegetocht. Zolang hij geen kans ziet zijn droom te water te laten, straalt hij dezelfde nutteloosheid uit, die elke gene raal buiten oorlogstijd een dramatische dimensie verleent. Ook hij werkt aan iets, dat alsmaar niet komt en aan die wetenschap ontleent hij zijn heldhaftig heid. Men behandelt de Kanaalzwemmer dan ook dienovereenkomstig met eerbied en voorzichtigheid. Als hij 's middags van 1 tot 4 een tukje doet, loopt iedereen in het hotel op zijn tenen en de man, die per ongeluk in die tijd de buitendeur achter zich dicht gooit, wordt onmid dellijk door een der coaches teruggeroe pen en op zijn vergrijp gewezen. In de weinige uren dat de Kanaalzwemmer niet slaapt of zijn aureolen van lijdzaam heid in de haven bij elkaar zwemt, ver toont hij dezelfde broosheid, die zéven- maandskinderen recht geeft tot oprecht medeleven. Nauwelijks heeft hij het bed verlaten of hij staat al weer te wanke len op zijn benen. Bij het ontbijt eet hij zijn eieren met spek met moeite en als er een biefstukje op het menu staat, moet de coach dit eerst in kleine dobbel steentjes snijden, want anders haalt hij de laatste hap niet. Dit zeldzame gemier noemt de Kanaal zwemmer concentratie. Vraagt men hem waarop hij zich concentreert, dan ant woordt hij: op de race. Vraagt men dan, waar die race dan wel heen leidt, dan blijkt dat hij hoopt, eens uit te komen op de plaats waar hij op dit moment staat. Men kan dan aannemen, dat hij het Kanaal bedwongen heeft. Laat hij zich echter halverwege de reis uit het water hijsen, dan spreekt men van een grote sufferd. De man die hiermee begon, is kapitein Matthew Webb, die in 1875 als eerste sterveling de geregelde lijndiensten ne geerde en in krachtige schoolslag van Engeland naar Frankrijk zwom. Te oor delen naar het borstbeeld dat sinds 1910 halverwege de boulevard van Dover voor velen met hoge nood een ware uitkomst is, was de voornaamste reden van deze tocht het feit, dat hij geen geld voor de boot had. Na Webb hebben nog enige honderden mensen hem nagevolgd. Ze stonden eerst enige weken trekkebekkend aan de kant en lieten zich op zekere dag door een verweerde visser naar Kaap Gris Nez brengen waar ze van de rotsen in zee sprongen en als een gek terugzwommen. Degenen, die het haalden houden vol, dat ze het voornamelijk aan eigen inzicht te danken hebben, zij die opgaven heb ben nog steeds een levendige afkeer vjm de gids, die niet deugde voor zijn taak en naar zij pas later hoorden ook zijn vrouw regelmatig sloeg. Dat te overdenken op een regenachtige vrijdagavond is een troostrijke gedachte. Hagenaar Jan van Scheijndel vertelt zojuist, dat hij nog steeds gelooft in zijn Alle hoop is derhalve nog niet ver- LEO THURING. HEERLEN WEIGERT GARANTIE (Van ome correspondent) EERLEN Het college van burgemeeester en wethouders van Heerlen aft de raad voorgesteld geen medewerking meer aan de re-financierings- >vmen van de Vascomij n.v. te verlenen. Hoewel de beslissing hierover is tijdens de raadsvergadering van 2è augustus kan vallen, mag reeds nu s zeker worden aangenomen dat praktisch alle raadsleden het negatieve Ivies van het colege zullen opvolgen. Is gevolg van diit advies verwacht men het faillissement van Vascomij Limburg annem in gsm aatschappij en van de Limburgse Bouwmaatschappij B. en W. van ieerlen streven ernaar de werknemers, die nog loonvordering hebben, „dezelfde -enoegdoening" te geven als z|j bij een geslaagde re-finanoiering gekregen zouden lebben In een uitvoerige toelichting op het raadsvoorstel maken burgemeester ji wethouders duidelijk dat de re-financiers niet aan de voorwaarden hebben oldaan, die de raad enige tijd terug al had verbonden aan het principeaanbod m voor tien miljoen garant te staan. Zoals bekend gingen de re-financlerings- lannen uit van een krediet van vijftien müjoen. Het bankiershuis Van Lansohot >r vijf miljoen garant staan. Geen uitnodiging Persconferentie in Praag PRAAG (Reuter) President Ceau- m Roemenië die een bezoek rengt aan Tsjecho-Slowakijc heeft op ten persconferentie in Praag bekend emaakt, dat zijn land niet is uitgeno- 1 voor de economische topconferen- die door zes communistische landen Bratislava werd voorgesteld. Op de persconferentie werd Ceausescu Dk gevraagd, of de Roemeense com- lunistische partij zal deelnemen aan de immunistische topconferentie, die door (Van onze correspondent) MAASTRICHT Toon Hermans heeft [rijdag van zijn arts dr. Lemmens toe- temming gekregen vanavond in Heerlen toet zijn Amerikaanse one-man-show op te treden. Dat betekent, dat hij na pre cies een week verplichte rust zijn korte by-out-tournec door Nederland en België 'oortzet. Toon Hermans zal liet de eerste Paar weken nog voorzichtig aan moeten De deze week uitgevallen optredens te eerlen, Eindhoven en in het Belgische ■nokke, gaat hij snel inhalen. HeexTen anavond, Eindhoven dinsdagavond, don- erdag treedt hij op in Knokke en maan- ag 26 augustus in Nijmegen. Een op reden in het circustheater in Scheve- ingen van 2 tot en met 5 september sluit de tournee af, waarna de grote roef Toronto volgt. Manager Dick Binnendijk noemde het isteren „een geluk" dat Toons blessure raar een week heeft geduurd. Als dat wee of drie weken waren geworden, ouden de gevolgen omvangrijker zijn. oronto zou dan waarschijnlijk moeten "orden uitgesteld. de Russische communistische partij voor november in Moskou is belegd. Ceauses cu deelde mee, dat de Roemeense partij nog geen besluit heeft genomen, hoewel zij wel aan Met voorbereidend werk voor de conferentie zal deelnemen. De Roemeense leider sprak berichten tegen, dat Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië zouden denken in de richting van de vorming van kleinere groepen binnen het communistische blok. De Tsjecho-Slowaakse partijleider Dub- cek, zei dat Tsjecho-Slowakije alles zal doen om het Duitse vraagstuk op te Tossen. Op een bijeenkomst van arbeiders in de Avia-vliegtuigfabriek in Praag, die naar aanleiding van het bezoek van het Roemeense staatshoofd en partijleider Ceausescu werd gehouden, zei Dubcek, dat Tsjecho-Slowakije desalniettemin „de revanchistische en neonazistische ten denties in de bondsrepubliek, die niet overschat maar ook niet onderschat moe ten worden", zal observeren. Tsjecho- Slowakije zou tegen deze stromingen in de Duitse bondsrepubliek vastberaden optreden, maar ook de democratische krachten steunen, die West-Duitsland tot een vreedzame democratische staat wil len maken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De mini-bromfiets, bijzonder populair in diverse landen, krijgt thans ook in Nederland een kans. Door wijziging in de voorschriften voor bromfietsen mag de nationale bromfiets- industrie produkten met kleinere wielen op de markt brengen, een compactere en meer modieuze, die aan de wens van vooral jonge bromfietsberijders tegemoet zal komen. Na 30 september a.s. kunnen brom fietsen worden goedgekeurd met wielen, die een velgdiameter van 40.5 cm heb ben (tot dusverre 48.2 cm). Ook is een verlaging van het geluidsvolume na de dertigste september verordonneerd. Bromfietsen, na die datum gekeurd, mogen een volume van maximaal 73 de cibel hebben (aanvankelijk was dit 75, het werd reeds met één decibel vermin derd). Door deze maatregel is Nederland met de geluidsbeperking voor bromfiet sen in de gehele wereld het verst gevor- ADVERTENTIE Je moet wel heel sterk in je schoenen staan, als je bijna 2 miljard gulden (2000 x 1.000.000) voor uitbreidingen in je onderneming steekt. Hoogovens IJmuiden doet dat. En wie de kranten leest, weet wat dit betekent: geld schept wérk. Wie investeert, schept arbeid. Hoogovens schept arbeid voor vakmensen die willen méégroeien met z'n groeiend bedrijf. Zeven nieuwe fabrieken Die 2 miljard gulden wordt geïnvesteerd m uitbreidingsplannen, die o.a. zeven nieuwe fabrieken omvatten: hoogovens 6 en 7,oxystaal- fabriek 2, blokwalserij 3, warmbandwalserij 2, koudbandwalserij 3 en een pelletfabriek voor de erts-voorbereiding. Los van de bouwkosten e.d. installeert men voor vele honderden mil joenen guldens aan werktuigkundige,elektro technische en elektronische apparatuur. Het nieuwste dat de moderne techniek thans biedt. Kolossale krachten Een deel van dat geld gaat naar de nieuwe, 3e blokwals, die van blokken staal tot 45.000 kg. plakken „mangelt". Het zal de zwaarste wals in de staalwereld worden met een hoofd aandrijving van bijna 20.000 pk, bestaande uit een horizontale aandrijving door 4 motoren van 3500 pk en een vertikale aandrijving door een motor van 5500 pk. alle gevoed door thyristoren. Minimale meting Tegenover deze geweldenaar staat de uiterst gevoelige apparatuur voor de automatische dikteregeling van staalplaat. Dat gebeurt door middel van een röntgen-diktemeter, die werkt met een nauwkeurigheid van enkele duizend- sten millimeters. Technisch luilekkerland Tussen deze uitersten ligt bij Hoogovens een wereld van technische verscheidenheid op hel gebied van produktie en transport, van bewe ging en aandrijving, van procesbesturing en controle, van pompen, verlichting, pneuma tische en hydraulische uitrusting, van akoes tische en optische communicatie, van conven tionele elektrische apparatuur tot geïntegreerde schakelingen. Het zijn maar enkele grepen uit de veelomvattende techniek bij Hoogovens. In dit technische „luilekkerland" kan een vak man z'n hart ophalen. Want waar mogelijk wordt hij van meet af aan ingeschakeld bij de opbouw en het in werking stellen van de kost bare en vernuftige installaties die later aan zijn vakkundige zorg zijn toevertrouwd. Inzicht en initiatief Routine en sleur bestaan niet bij ai het nieuwe dat Hoogovens onderneemt. Gevraagd wordt; zelfstandigheid, actie, initiatief. Daar zijn vak bekwame, toegewijde mensen voor nodig die in een dynamische taak willen meedenken en meedoen aan de praktische verbetering van rendement en efficiency. Dat vraagt inzicht en vindingrijkheid. Een uitdaging Deze advertentie over groei en uitbreiding van l-Ioogovens is een uitdaging aan vakmensen die voldoening zoeken in hun werk. Na een periode van oriëntatie en inwerken zullen nieuwelingen zich snel thuisvoelen bij Hoogovens IJmuiden. Aan vaklieden op elektrotechnisch, elektro nisch, instrument-technisch en werktuigkundig gebied worden op aanvraag gaarne verdere inlichtingen verstrekt over de mogelijkheden die er voor bekwame mensen bij Hoogovens liggen. Voor inlichtingen: afd. Personeelsvoorziening. Hoogovens IJmuiden (tel. 02510 - 94000). Belgische bisschoppen eens met Nederlandse (Van onze correspondent LONDEN In de kathedraal van aartsbisschop Cyrl Cowderoy van Southwark in Zuld-Londen was gister avond 't centrum van een opzienba rende demonstratie van katholieke le ken, die het niet eens zijn met het ver bod van de Paus op alle anti-conceptie- middelen en ook niet met de manier waarop in dit geval het gezag in de Kerk wordt uitgeoefend. Na de avondmis weigerden deze mensen de kathedraal te verlaten. De actie is het begin van een weekend waarin het protest van de Britse katholieken een hoogtepunt zal bereiken. Vandaag zouden veertig brieven van priestei-s worden gepubliceerd, die gre tig zijn Ingegaan op het aanbod van een groepje vooraanstaande leken om anonieme publiciteit te verzekeren voor geestelijken die het evenmin eens zijn met de Paus eri de Engelse bisschoppen, maar die zich in het openbaar niet dur ven uit te laten. Vanmiddag zijn in alle katholieke kathedralen gebedsbijeen komsten. Morgen zullen andersdenken de christenen bidden voor hun katho lieke broeders, die door de encycliek in een onmogelijke positie zijn gebracht. Tevens begint dit weekend de campagne voor handtekeningen van katholieken voor een petitie, die via de Engelse bisschoppen naar de Paus zal worden gezonden. Alle Engelse bisschoppen hebben de uitspraak van de Paus toegejuicht of in ieder geval onvoorwaardelijk en volle dig gesteund als het onveranderlijk woord van God, maar de betreffende herderlij ke brief van aartsbisschop Cowderoy behoorde tot de meest reactionaire en de minst liefdevolle. Bovendien is hij verantwoordelijk voor de suspensie van de jonge kapelaan Paul Weir, die niet bereid was zijn teleurstelling over de en- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het gisteren in Den Haag gevoerde openbaar overleg tussen de commissie Van Walsum en de optan ten voor de vestigingsplaats van de achtste medische faculteit heeft zoals te verwachten Viel 'n harde belangenstrijd opgeleverd. Nieuwe gezichtspunten zijn daarbij niet of nauwelijks naar voren ge komen. ledeie kandidaat deed zijn best om aan de hand van de inmiddels wel be kende argumenten de commissie Van Walsum te overtuigen. Gaandeweg ont stond de indruk dat de papleren van Til burg, Eindhoven, Twente en Maastricht (in deze volgorde) het beste zijn. De kan didatuur van stedendriehoek Deventer- Apeldoom-Zutphen in de IJsselvallei en die van Zwolle ls duidelijk minder sterk. cycliek te verzwijgen. Daarom is de ka thedraal van aartsbisschop Cowderoy uitgekozen voor deze sensationele de monstratie. Brieven De veertig te publiceren brieven zijn veelal noodkreten van vrijwel radeloze zielzorgers en zij geven een uitermate deprimerend en ontmoedigend beeld van de situatie in de Engelse Kerk. Naast desillusie is sprake van onzekerheid en hier en daar zelfs bitterheid, die voor al de recente ontwikkeling van het paus schap betreft. Een greep uit de anonieme brieven van de priesters: „Ik ben ervan overtuigd, dat de ency cliek een vreselijke misgreep is en ik zie nu het dïx-ecte gevaar van een Kerk, die alle contact mot de wereld verliest. De ze encycliek lijkt een taal te gebruiken, van, ik zou bijna zeggen, een andere planeet". tonen hoe onbelangrijk de Paus in feite „Misschien zal het huidige conflict ons tonen hoe onbelangrijk de Paus in feite is voor het christendom". „Gezien de uitgewerkte theorie van collegialiteit is het heel voorzichtig uitgedrukt onverdedigbaar als de Paus ln zaken als deze volledig op eigen gezag afgaat", „Mijn eerste reactie was mijn boord af te doen, maar verder denken bracht mij tot het besef, dat dit een vruchtelo ze en nutteloze daad zou zijn". „Ik voel me volkomen verloren". „Het ls wellicht nuttig nog eens over het volgende na te denken: in 1931, toen de wereld gebukt ging onder enorme economische moeilijkheden, meende Paus Pius XI zich de verbijsterende verklaring te kunnen veroorloven, dat niemand tegelijkertijd een goed katho liek en een echt socialist kon zijn". „Ik kan op geen enkele wijze inzien, hoe de Paus tot zijn vreselijke conclu sies kon komen". „Humanne Vitae geeft de Kerk onver mijdelijk een afgrijselijke image, die de conciliaire image van de Kerk als sa crament van Christus die de wereld be mint, uitwist. Nu tonen we aan de bui tenwacht een totalitair regiem onder een Kremlinachtig Vaticaan. Met een weer zinwekkend systeem van het afdwingen van gehoorzaamheid aan wetten, een sys teem waarin ik verwacht wordt een rol te spelen" „Het ïecente optreden van het paus schap leidt bijna tot wanhoop". „Mag ik eenvoudig zeggen, dat ik de ze encycliek zie als een van de meest tragische incidenten in do geschiedenis van de Kerk van Rome'.'" België Op 30 augustus komt het Belgische episcopaat bijeen voor een bespreking van de encycliek. Naar de Gazet van Ant werpen uit goede bron zegt te hebben vei-nomen, delen de Belgische bisschop pen de mening van hun Nederlandse col lega's. Naar verwacht wordt zullen de Belgische bisschoppen na hun vergade ring een drietal brieven opstellen, waar in zij hun standpunt kenbaar maken. De eerste brief zou gericht worden aan Paus Paulus. De tweede brief aan de Belgische pers. In deze brief zou een samenvatting van het bisschoppelijk standpunt neergelegd worden. Een derde schrijven zou bestemd zijn voor de gelo- Naar verluidt zouden de Belgische bis schoppen het volkomen eens zijn met de pauselijke veroordeling van de abor tus provocatus, maar niet met de ande re veroordelingen betreffende de metho den van geboorteregeling. Hierin zou vol gens de Belgische bisschoppen het oor deel van de Paus niet eigentijds zijn. In leidende kringen van de Kerk in België is men de mening toegedaan en dit geldt in het bijzonder voor de theolo gen en filosofen dat de encycliek, die niet onfeilbaar is, 'n aanloop kan wor den voor 'n nieuwe dialoog over de ge boorteregeling.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5