PIET KRUIVER: Ook scalp Jan Coebergh in verzameling Tom Okker NOOIT ZO VEEL RUITERS EN PAARDEN Piet van der Kruk naar Mexico „Ik kan geen bal meer zien Eerste finale nationale tennisstrijd Wie wordt Wolfshohl kopman, of Altig? Weer tijd en geld voor „volwassen" CHIO U.V.S.-D.0.S (Utrecht) Noteren bij de radio (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het kraampje van Piet Kruiver stond gistermorgen leeg. Een nieuwsgierige koopman op de dagelijkse markt in de Amsterdamse Albert Cuypstraat vroeg of we Pietje moesten hebben. „Hij is naar de dokter. Vanmiddag komt hij even tjes". Blonde Piet Kruiver zat gistermiddag doelloos voor zich uitstarend, op een plankje in zijn textielkraam. Zijn moeder probeerde wat truitjes, Italiaanse import, aan belangstel lende Amsterdamse huismoeders kwijt te raken. „Deze hele business is een noodge val", mijmert Piet Kruiver, die drie maanden geleden kreeg te horen, dat voetballen voor hem voortaan taboe moest zijn. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 (Van c sportredactie) Wel en niet arbeidsgeschikt Een vergroeiing van een ruggewer- vel grendelde de toegang tot het groe- veld, waarop de Zaanse voetballer zoveel successen oogstte, voor goed af. Voor Piet Kruiver is alleen nog maar plaats op de zit- of staantribune de voetbalstadions. „Voor mij hoeft het niet meer, ik kan geen bal meer Piet Kruiver, nu marktkoopman in Amsterdam, ligt een beetje overhoop ;en aantal artsen, die hem „wel «ii niet arbeidsgeschikt" verklaarden. I.i-beroepsvoetballer en importeur van Zfaliaanse mode Piet Kruiver, stopt zijn geloofsbelijdenis vol ëxplosieven hij zegt. „Wanneer ik jullie vertel, dat ik geen bal meer mag koppen, dat ik zelfs mijn eigen kleine dochter niet mag optillen omdat ik anders ver schrikkelijk pijn lijd, zou het dan zo gek m mij arbeidsongeschikt te verkla ren? Ik ben geen man om geintjes uit te halen. Wanneer ik niet meer kan voetballen, kan ik niet meer voetballen. eerlijk door het leven. Maar een andere arts meende, dat ik wel arbeids geschikt was en daar ben ik nu tegen beroep gegaan. Die kwestie speelt al n paar maanden. Vanmorgen moest ik opnieuw worden onderzocht. Drie fo to's genomen. Geen uitslag gehoord in het ziekenhuis. Wel moest ik premie be talen voor de werkloosheidswet, maar Piet ziet geen cent binnenkomen." Niets vernomen Piet Kruiver begon naast zijn carriè re als voetballer een eigen importhan- del van Italiaanse textiel, maar dit ini tiatief zakt als een lekgeprikte voetbal langzaam de helling af. Moeder Krui- komt erbij staan. Ze plant haar han den in de zij, als ze haar zoon hoort zeggen: „Ik kan geen auto rijden. Mijn nek doet pijn en mijn rug prikt wan- ik achter het stuur zit. Die im- porthandel gaat nu ook zo'n beetje naar de knoppen. De bond van beroepsvoet- heb ik geïnformeerd over mijn toestand. Ze zouden het bekijken, zei nu toe heb ik nog niets van ze Moeder Kruiver brengt er fel tussen in. „De jongen heeft een gezin met twee kinderen. Zijn vrouw moet rond komen van een paar schamele centen. Ik vind het diep treurig. En hij betaalt nog premie op de koop toe. Waarvoor betaalt hij die premie eigenlijk?" Piet Kruiver kijkt moedeloos naar het geschuifel voor hem. Hij is geen markt koopman in hart en nieren. Dat zegt hij ook. „Het is wel gezellig, maar ik be- DEN HAAG Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft gistermiddag besloten gewichtheffer Piet van der Kruk in te schrijven voor de Olympische Spelen in Mexico. Van der Kruk komt uit in het zwaargewicht. Als begeleider is aangewezen Ch. Hovens (Tegelen). By deze beslissing is in aanmerking genomen dat de prestaties van Van der Kruk, ondanks moeiiykheden buiten zUn schuld bü zUn voorbereiding, in op gaande iyn zUn, wat de verwachting rechtvaardigt van een resultaat op olympisch niveau in Mexico. Aan de Olympische Spelen zullen geen Nederlandse scherpschutters deelnemen- Het bestuur van het NOC heeft besloten de voordracht van de Kon. Vereniging Nederlandse Scherpschutters niet te aanvaarden. hoor hier helemaal niet te zitten. Ik ben niet van plan om over een paar jaar in een invalidewagentje rond te rijden". Zekerheid Piet Kruiver geniet van het magere zonnetje, dat over de kraampjes glijdt. Maar dat is tijdelijk. Hij wil graag een sociale zekerheid hebben. „Laat me even wennen aan een voetballoos leven. Ik kom er wel weer bovenop. Als eerst die kwestie met het arbeidsongeschikt zijn achter de rug is. Misschien kan ik het komende seizoen wedstrijdverslagen schrijven voor een dagblad. Ik zal el eens bellen. Wie weet. Piet Kruiver roeit met de weinige emen die hij heeft. DEN HAAG Jan Coebergh had de avond tevoren besloten zijn fijnzinnig „schaakwerk' om te rullen voor meer gedecideerd krachtwerk. HU had goed geslapen, goed gegeten en was vroeg naar de METS gekomen. „Sfeertje proeven" verklaarde hy. Misschien dat hij zonder gebruikmaking van dat krachtdadige spel, wat hem allesbehalve ligt, Iets lan ger het genoegen had gehad Tom Okker als halve finalist te bekampen. De over schakeling werkte als een levensgrote rem op het voordien zo gevarieerde spel van Coebergh. Daarom ook kon Okker, nauwelijks geïnspireerd, eveneens de naam van Coebergh In de steel van zyn racket kerven. Niets heeft hem daarbij in de weg gestaan. Hij verloor weliswaar zijn eer ste service-game, maar dat was een fu tiliteit. Met messcherpe passings, met voor honderd procent topspin geladen volleys, drukte Okker Coebergh steeds dieper in de misère. Tegen zoveel raffi nement, tegen zoveel kwaliteit had Coe bergh bitter weinig verweer. Vijf games was het schamele resultaat van nog geen drie kwartier tennis. In de voorafgaande ronden maakte Coebergh de indruk meer te kunnen presteren dan wat hij gisteren demonstreerde. Tegen iemand, die over de kwaliteiten van Okker beschikt, kwa men zijn gebreken schrijnend tot uit drukking. Het verschil in klasse is nog steeds hemelsbreed en daarom ook doet de KNLTB alle mogelijke moeite jong talent te pousseren. Jonge tennissers als Fred Hemmes en Jan Hordijk moeten over enige jaren sterk genoeg zijn om Okkers plaats aan de top over te nemen. Dat is dan ook hard nodig, want reeds lang spartelen onder Okker de spelers van de tweede garnituur, waar Jan Ha- jer nog net iets bovenuit steekt. Achter vesting Op het winderig centrecourt zou slecht-weerspeler Evert Schneider zich in zijn element hebben moeten voelen. Maar Evert Schneider ging er al heen met de gedachte dat hij alleen in compe titiewedstrijden Hajer kan overtreffen. Schneider had kunnen doordrukken, toen hij tot zijn verbazing constateerde dat zijn drives op de backhand van Ha jer niet werden geretourneerd. Hij ver zuimde dat. Verder ging de tactiek van Evert Schneider niet. Hij durfde geen initiatief te nemen, met uitzondering van de derde set, waarin hij Hajer met kei harde forehandvegen bestookte. Het leek er een moment op dat de wending was gekomen. Maar weer trok Evert Schnei der, die toch zo graag eenmaal meer had willen bereiken dan een vierde plaats, Moeilijk besluit voor Duitse wielerbond (Van onze correspondent) KEULEN Drie weken voor de we reldkampioenschappen wielrennen op de weg is er nog geen beslissing geno men wie kopman zal worden van de Westduitse ploeg. Zes jaren was Rudi Altig dat, maar hij heeft in dit sei zoen nog niet al te veel gepresteerd en geniet ook onder zijn collega's niet veel aanzien meer. Altig nam ook geen deel aan de Tour de France, waarin zijn grootste concurrent Rolf Wolfshohl de zevende plaats bezette. Reeds is de naam van Rolf Wolfshohl genoemd als kopman van het West duitse team in Imola. Zowel ploegleider Preiskeit als de bond van Duitse wiel renners bestrijden evenwel, dat reeds een definitieve beslissing is gevallen. Achter de schermen schijnt de strijd om de macht nog voort te duren. Ploegleider (in de Tour de France) Hans Preiskeit is er een voorstander van Rudi Altig te ontheffen van zijn jarenlange „functie" en Rolf Wolfshohl is zijn plaats te benoemen. Anderzijds kan men zich niet goed voorstellen, dat Altig voor Wolfshohl zou gaan rij den. Meer recht Dit zou immers de consequentie zijn van het aanwijzen van Wolfshohl als leider van de Westduitse ploeg be roepsrenners in Imola. Hij zou dan in de eerste plaats door de overige zeven man van zijn ploeg moeten worden ondersteund. Ongetwijfeld heeft Wolfs hohl op grond van zijn prestaties meer recht op het kopmanschap dan Rudi Altig en vermoedelijk heeft hij ook meer kans tegen de internationale con currentie. Wolfshohl won ParijsNice en liet bij de Westduitse wegkampioen- schappen Rudi Altig kilometers achter zich. Hij deklasseerde vrijwel de ge hele Westduitse wielerelite. Rolf Wolfs hohl zit daarmee feitelijk al op de troon, die jarenlang van Rudi Altig was. Vijandschap Wolfshohl en Altig zijn slechts naar bui ten goede vrienden. Men kan hen af en (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Te rekenen naar het aantal keren dat het Concours Hippique International Officiel in Rotterdam wordt gehouden, is het CHIO „volwassen". Van 25 augustus tot en met 1 september zijn voor de eenentwintigste keer de tribunes op getrokken op het terrein van de „Rotterdamsche Manege" en is het befaamde „strodorp", middelpunt van de gezelligheid die men ten i koste van alles wil laten prevaleren, opgebouwd. De organisatoren zijn er zelf enigszins verbaasd over dat het CHIO er al weer voor de een- entwingste keer is. De heer M. Schoufour, vicepresident van het CHIO en evenals alle anderen organisator-in-de-schaarse-vrije-tijd zegt daarover: „We vinden elk jaar weer mensen die tijd en geld beschikbaar willen stellen. Onze prijzen en accom modatie zijn vaak minder dan bij an- concoursen en toch hebben we elk een sterk veld. Ook ditmaal, tot onze verrassing want we dachten bij onszelf: het wordt geweldig als laatste oefening voor de Olympisch® Spelen of men ambieert meer de rust en blijft weg. Het is het eerste geworden. Nog nooit hadden we zo veel ruiters (om streeks 120) en zo veel paarden (bijna 200). Voorts komen er naar alle waar schijnlijkheid dertien landen, waarvan twaalf met een volledige equipe. Die twaalf starten dus in de landenwedstrijd en ook dat is weer een recox-d". Glimmend van voldoening zaten de organisatoren gistermiddag in de Joc keyclub van de Manege aan de Kra- lingseweg. het vijfdaags strijdperk van de paardesportelite. Aan de voorberei ding zijn tien maanden vooraf gegaan. Er werd her en der aangeklopt om de dikke drie ton bijeen te krijgen die het CHIO vergt. Grote zakenlieden spron gen weer bij want Rotterdam wil, en kan, het CHIO niet meer voox-bij laten gaan. Het is een onderdeel van de tota le sport in de Maasstad geworden. Vrijwillig Een onderdeel dat internationaal hoog staat aangeschreven. De Fédération Equestre Internationale heeft niet voor niets Rotterdam een keer het Europees kampioenschap voor springruiters, een maal de Europese titelstrijd dressuur en een keer het Europees kampioenschap voor jeugdruiters gedelegeerd. Men is er trots op en als straks de ruiters en paarden hun strijd leveren, is alle moei te om de eindjes aan elkaar te knopen en het gevecht tegen de (te) schaarse vrije tijd vergeten. Weer is er dan een evenement op basis van vrijwillig* me dewerking tot stand gekomen. „Zodra we het commercieel moeten gaan op zetten, is dat de doodsteek", aldus de heer Schoufour. Nieuweling Van de dertien landen, die hebben in geschreven, is Denemarken de nieuwe ling, neemt Portugal na lange tijd weer in Rotterdam deel en is Spanje evenals Portugal vorig jaar door „be smetting" niet aanwezig ook weer van de partij. Brazilië komt met een sterke equipe, aangevoerd door Nelson Pessoa. José Fernandes, Gerson Mon- teiro en mej. Lucia Faria staan Pessoa terzijde. Denemarken (met zes ruiters), behoort, evenmin als België (met vier) tot de internationale topklasse. Duits land laat de Olympische ruiters thuis. Ruiters en paarden rusten na een perio de van inzinking en onderlinge onenig heid. Maar Hendrik Snoek, die de Gro te Prijs van Aken won, Michael Gockel, Gert Wiltfang, Herbert Meyer, Willibert Mehlkopf en Hauke Schmidt acht Duits land een equipe om eer mee in te leg- 01. selectie Frankrijk komt met zes ruiters. Jon- queres d'Oriola ontbreekt maar Guy Lefrant (zilver met de Franse equipe in Tokio), Bernard Geneste, de coming man Philippe Jouy en Jean Chabrol di* het springpaard Nacarat van de Duit ser Alwin Schockemöhle heeft gekocht, staan hun mannetje. Uit het grote ar senaal goede ï-uiters en amazones van Groot Brittannië komen o.m. mej. A. Westwood en John Kidd. De Verenigde Staten schreef met de volledige Olym pische selectie in. Teamleider is William Steinkraus, die wordt vergezeld door Frank Chapot, Neal Shapiro en de da mes Kathy Kusner, Mary Chapot-Mairs en Carol Hofman, welke laatste vorig jaar in Rotterdam de Prijs van de Ama zones won. De Zweed Johansson, vorig jaar derde in het Europees kampioen schap in Rotterdam, zal ook weer ver schijnen en hij brengt de amazone Ma rianne von Geijer mee. Nederland heeft in Anton Ebben met „Kairouan" zijn topruiter, die terzijde wordt gestaan door de ervaren cracks Wouters van den Oudenweyer, Velstra en Jan Maathuis. Voorts verdedigen de vaderlandse kleuren Peter Bakker, Ta- nia de Conne, Lance Huet, Josje Ernst, Erik Schoemaker, Fanny van Gorkum, Pia Arts, Proetske de Jong-Arts en Ma- dy Korteweg-Koster. Nieuwe piste De dressuurwedstrljden zullen worden gehouden in een nieuwe piste. Zes lan den schreven in, waarvan Groot Brittan nië met de volledige Olympische equi pe, die geheel uit amazones is samen- gsstsld. Uit Duitsland komt voor het eerst naar Rotterdam wereldkampioen Josef Neckermann en voorts de befaam de dr. Reiner Klimke, die als een van de grote favorieten voor de Olympische titel wordt beschouwd. De Duitse ploeg wordt gecompleteerd door Rosemarie Springer en Kurt Capellmann. Behal ve Denemarken, Frankrijk en Zweden verschijnt natuurlijk ook Nederland met de nationale kampioen Kees Vellenga, rnevr. Schra, mevr. Benedictus, dhr. J. M. Swaab, die zijn internationaal de buut maakt, R. Bons, Erica den Boes- terd, Fredy Beeke en Johannes Ballast. Record Te rekenen naar het aantal keren is het CHIO volwassen, in werkelijkheid was het dit al lang maar het grootse paardesportevenement in Nederland is toch nog steeds gegroeid. Tot een record in dit jaar. „En als het zo doorgaat, moeten we doen wat in Aken al lang ver plicht is: voorwedstrijden houden, selecteren. Die landenwedstrijd baart ons zorgen met zoveel deel nemers. We hopen dat het niet zo uitloopt dat we de auto's rondom de ring moeten zetten wi Dij te lichtenaldus de heer Schou four, zich terug achter een vesting van onge loof in eigen capaciteiten. Ook in de vier de set, toen Hajer met 42 voorkwam en bij een snelle wending zijn rechterdij blesseerde. Jan Hajer mag met Tom Ok ker de „nationale'1 traditioneel besluiten. Omgekeerd De kwaliteit van de finale damesdub- bel was omgekeerd evenredig aan die van de enkelspelen bij de heren. Judith Salomé en Jenny Ridderhof enerzijds en Astrid Suurbeek en Ada Bakker ander zijds hebben geen momenb de «penning kunnen leveren, waarvoor een finale eigenlijk borg moet staan. Jenny Rid- derhof-Seven greep op volkomen ver keerde momenten in. Judith Salomé, haar partner, heeft de laatste dagen te veel moeten tennissen om die fouten te kunnen opvangen. Hoe zwak dit dubbel toe in een of ander Keulse lokaliteit In eikaars gezelschap aantreffen. In het be roep bestaat evenwel een eeuwigduren de vijandschap. Rudi Altig heeft altijd geweigerd om in een Tour de France samen met Wolfshohl te rijden. En samenwerking binnen de ploeg is zeer belangrijk. In ieder geval zal de sfeer in Imola onder de Westduitse ren ners niet goed zijn. Als Rolf Wolfshohl door de „Bund Deutscher Radfahrer" als kopman wordt aangewezen. Rudi Al tig zal zich voor Wolfshohl zeker niet het vuur uit de slofen. fietsen. Omge keerd zal dat ook met Wolfshohl het ge val zijn, mocht Altig, ondanks zijn dui delijk slechtere vorm, toch leider van de Westduitse ploeg in Imola blijven. (betaald voetbal) Aanvang 80 ouv, Normal* prijzen De eerste twee kampioenen konden gisteren worden gehuldigd: Astrid Suurbeek linksI en Ada Bakker wonnen het damesdubbel ten koste van mevrouw Ridderhof en Judith Salomé. zich weerde, blijkt wel uit het feit, dat een aan de pols geblesseerde Astrid Suurbeek haar boezemvriendin Ada Bak ker heel weinig assistentie behoefde te verlenen. Ada Bakker kon het ditmaal alleen wel al (6—1, 64). Aanzienlijk meer De mixed-partijen leverden aanzien lijk meer op. Lidy Jansen-Venneboer en Jan Hajer vormden een perfect duo. Annemieke Blom en Wirn Lagendaal werden de slachtoffers. Fred Hemmea kon het alleen moeilijk houden tegen de met revanche-ideeën rondlopende Peter Soeters. Marijke Jansen, de partner van Hemmes, speelde bijzonder zwak, ver loor keer op keer haar service-games en had geen controle over haar slagen, die veelvuldig in het net belandden. y Ridderhof 6—1, Gemengd dubbelspel, kwartfinales: Jan sen Venncboer/Hajer—Blom/I.agendaal 6—4, 6-2; flakker/KleuryJansen/Hemmes 6—t. 6—3; Suurbeek/Soeters—Salomé/ScholU 6—3. 6—1, Rldderhof/Arends—Veentjer/Haks 6-6, Sparta—NEC NACFortuna/Sltt. Comb. Go AheadAjax GVAV—DOS ADOVolcndam AZ '67—Holland Sport PSV—Telstar DWS—FC Twente MVV—FeUenoord DFC—Willem II Heracles—Blauw Wit NOAD—Fortuna VI. PEC—Roda JC EERSTE DIVISIE Vitesse—RCH FC Den BoschEindhoven SVV—Helmond Sport HaarlemSC Cambuur ElinkwUkVeendam VolewUckcrsWagcnlngen HVCRBC TWEEDE DIVISIE ExcelsiorDe Baronie SC Drente—ZFC HeerenveenEDO GooilandHermes DV8 Velox—AGOW Limburg!*Zwols* Boys FO VVVD* Graafschap

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13