hoog van het Qrand Gala IJSSELSTEIN zweedse groep op nederiandse top-tien DE STERREN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 HET IS DE HEP STARS GELUKT Héél goed gelukt om in de Neder lands top-tien te komen. Nog maar kort geleden, hooguit 3 maanden geleden schreven sommige bladen, dat The Hep Stars het hier waarschijnlijk wegens hun ouderwets aandoende sound nooit zou lukken om door te dringen. Nu is het zó, dat ouderwetse muziekjes „in" zijn, dus was het voor The Hep Stars helemaal niet moeilijk om de zo felbegeerde top-tien te halen Hun „Sunny Girl" is héél snel geklommen hier in Nederland. Enkele maanden geleden waren de Hep Stars in ons land om hun platen te „promoten". Ze zijn hier dus niet voor niets geweest. „Sunny girl" werd niet pas geleden uitgebracht, nee, reeds in maart was de plaat te krij gen. Ook een LP, kortweg „The Hep Stars", is verkrijgbaar. Er zit een klein kansje in dat we de groep in de wintermaanden nog eens hier „life" kunnen zien optreden. Want zegt de zanger. Sven: „In de winter kunnen we in Zweden niet optreden omdat de wegen dan prak tisch onbegaanbaar zijn. Die tijd zou den wij dus kunnen benutten om bui tenlandse toernees te maken". The Hep Stars werden in het voor jaar van 1965 in Stockholm opge richt. Vijf muzikale jongens zouden het gaan presteren om de grootste en snelste carrière te maken in de Zweedse popwereld. Na twee jaar was het eerste miljoen binnen. De Hep Stars waren een begrip. In hun beginperiode waren ze alleen de ido len van tieners, maar nu is hun pu bliek uitgebreid en hebben ze be wonderaars in alle leeftijdsgroepen, zelfs zestigers! In Zweden worden van hen meer platen verkocht dan van The Beatles en The Rolling Sto nes samen en dat zegt toch wel iets! Vier gouden platen hebben ze ge kregen en het ziet er naar uit dat ze er binnenkort nog twee bij zullen krijgen, o.a. voor Sunny girl". De Hep Stars zjjn zuinige jongens. Ze hebben hun geld in platenzaken, Allemaal zonder uitzondering zijn het zakenlui van het zuiverste water. De meeste nummers uit het Hep Stars-repertoire worden door de jon gens zelf geschreven en gekompo- neerd, meestal door organist Benny Anderson. De Hep Stars zijn popu lair in Zweden, maar ook daarbuiten willen ze bekend worden, reden waar om o.a. in Nederland hun platen wor den uitgebracht. Tot slot: Wie vormen The Hep Stars? Wel, daar is eerst Sven Hed- lund, voor zijn fans gewoon Svenne. Hij is 22 jaar en de zanger van de groep en ook maakte hij enkele hits. Zijn populariteit is te vergelijken met Mick Jagger in Engeland; Svenne kan dan ook bijna niet over straat Organist is Benny Anderson. Hij schrijft de teksten en de muziek van vele hits van de Hep Stars. Benny, 21 jaar, hoopt nog eens een eigen mu ziekuitgeverij te beginnen en zich dan terug te trekken in een villa ergens langs de Middellandse Zee. Sologitarist is de 23-jarige Jan Frisk, kortweg „Janne" genoemd. Houdt van lekker eten en koken. Janne heeft een huis in Torremolinos, dat hij ombouwde tot Indonesisch restaurant. Zijn liefste wens is om nog eens een specifiek Zweeds res taurant te openen in Londen. Lennart „Lelie" Ilegland, 25 jaar, is de bassist en de grootste zaken man van de Hep Stars. Hij is eige naar van een platenwinkel en een populaire boetiek in Stockholm. De Hep Stars N.V. behoeven zich géén zorgen te maken over geldzaken. dóór zorgt een accountantsbureau Drummer is Christer „Krille" Pct- terson, 25 jaar. Krille wordt „rub- berface" genoemd, omdat hij achter zQn drums op een heel gekke manier bekende personen kan imiteren. Hij haat auto's en is dan ook de enige van de groep, die geen auto heeft. Christer fietst liever en heeft zich dan ook zoveel geld bespaard met fietsen, dat hjj zich de aankoop van een flinke lap Bahama-eilanden kan veroorloven. De vakantie is weer voorbij. De meeste kinderen zitten alweer op school en doen hun best goede cijfers te krijgen. Is de vakantie fijn ge weest Lekker gezwommen in zee of in 't zwembad? Heerlijk gewan deld in de bossen of liever gerend over de bospaden want kinderen hou den niet zo erg van wandelen. Mis schien hebben er wel een paar van jullie een hoge berg beklommen? Of anders gewoon een weekje gelogeerd bij oma of tante? 't Was toch alle maal even fijn. Denk er eens aan terug en probeer dan een verhaal tje te maken over de belevennissen in de vakantie, 't Wordt vast wat goeds en't komt in de krant. Uit de stapel verhaaltjes komen er vandaag ook een paar in onze Krant- tentuin Anita Bierman, Noordwyk vertelt de kindervertellen weer-de kinderen vertell rvertellenweer-d< iren vertellen weer "dekindervertellen |J£ dekinderenvertell" rvertellenweer-d< irenvertellenweer dekindervertellen weer-de kinderen vertell rvertellenw i/iisnrnrn tellenweer de kinder vt KINDEREN erenvertell rvertellenv tellenweer de kinder vertellen weer-de kinderen vertell rvertellei wrnTFI I FM !Henweer dekinder y|'lï|F3 Ltil dekinder rvertellei w fcs% 1 tlenweer de kinder vertellen weer-de kinderen vertell dekindervertel lairrn wertellenweer rvertellenweer VWfcfcK dnderenvertell rvertellenweer ivertellenweer de kinder vertellen weer-de kinderen vertell Het is alweer bijna veertien jaar ge- den dat op een zangconcours in Detroit vier jonge vokalisten als eerste prijs een engagement kregen in de Ebony Lounge, Ohio. Voor vijftig dollar per dag maak ten toen de Four Tops hun bühne-debuui. Drie jaar daarvoor hadden ze elkaar op school leren kennen en het gezamenlijke besluit genomen 'n zanggroep te vormen. Er werd hard gestudeerd op vierstem mige harmonieën en aan een persoonlijk geluid gewerkt dat het van de vele an dere met succes gelanceerde close-har- monygroepen zou moeten winnen. Do start was veelbelovend. Er kwam zelfs een platencontract met Chess, maar het geluk zat hen niet mee. Het zou tien jaar duren voor zij hun naam waar w is ten te maken. In 1964 tekenden de Tops een platen contract met Tamla-Motown, Abdul „Duke" Fakir, Lawrence Payton, Re- naldo Benson en Levi Stubbs, vrienden voor het leven, gingen een nieuwe toe komst tegemoet. „Baby I need your lo ving" werd hun eerste hit en tevens een een Bilboard Award als meest verkochte single van het jaar. Naast de produktie van deze hits zprgde Motown er tevens voor dat de Four Tops als blihne-act hun mannetje zouden staan. Onder leiding van choreograaf Charlie Atkins werkten Abdul, Larry, Renaldo en Levi aan een eerste klas presentatie waarmee de groep zich in alle vermaarde uitgaans gelegenheden van Amerika kon laten zien. Tournees met Billy Eckstine, de Motown Revue en regelmatige TV-uit- zendingen consolideerden hun plaat- populariteit en de enige naam die in feite nog gemaakt diende te worden was die op internationaal terrein. Maar ook dit kwam voor elkaar. Met de toepasse lijke song „Reach out, I'll be there" ver overden de Tops in 1966 eerste plaatsen op zowel de Amerikaanse als Europese hitlijsten. Het werd hun derde gouden plaat. Daarna kwam de stroom succes sen pas goed op gang: „It's the same old song", „Standing in the shadows of love", „Bernadette", „Seven rooms of gloom", „You keep running away", „Walk away Renée",, stuk voor stuk voltreffers. The Four Tops vormen zo'n hechte groep, zijn met recht zulke Soulbrothers, dat zij mede dankzij hun jarenlange er varing ongetwijfeld nog lang van zich zullen doen spreken. Hun repertoire is trouwens tè veelzijdig om snel uit de running te raken. De Tops kunnen alle kanten op, hun songboeken bevatten naast Rhythm and Blues stukken, ook andere top-tunes, ook C W-mater laai, ook muziek van Broad\yay en Beverley Op het op 8 maart gehouden Grand Gala du Disque heeft heel TV-kijkend Nederland kannen konstateren dat de Four Tops inderdaad een der meest dynamische en muzikale groepen uit de Amerikaanse muziekwereld vormen. Dat zij niet alleen op de plaat maar juist ook op het podium tot die handvol attracties behoren die van hun optreden een ware belevenis maken. De koe In Friesland woont een boer op een boerderij. Hij heeft paarden, scha pen, hanen en kippen, die elkaar tel kens lopen te pikken. Ook heeft hij varkens en biggen, die de ganse dag in de modder liggen. Verder loopt er nog een koe, maar een ontevreden koe. Die koe heette Klaartje en op een dag, dat was me wat, wilde ze weg van de boerderij. Ze ging met de trein van Amsterdam naar Rot terdam, van Groningen naar Gori- chem en telkens kwam ze op een an dere boerderij, maar het was haar nergens naar de zin. Dan ging ze weer in de trein en reisde terug tot ze weer op haar eigen boerderij te rug was. Wat was ze blij, maar ook wat een gesnater. De varkens knor den, de kippen tokten en alle diereu riepen door elkaar: „dag Klaartje"! En Klaartje? Wel die riep het aller hardst: „Ik ben blij weer bij jullie te zijn, ik ga nooit meer weg". Doricn Lamboo Margootje maakt een sneeuwpop Het is woensdag. Alle kinderen van de eerste klas zijn druk aan het werk Ze tekenen een sneeuwpop. Ze heb ben een zwart vel papier van de juf frouw gehad. Ook Margootje zit in de bank Ijverig te tekenen en naast haar zit een meisje, dat is haar vriendinnetje. De juffrouw loopt te kijken Ze kijkt uit de ramen en daar ziet ze wat. Het sneeuwt. Mar gootje is klaar met de sneeuwpop en wil hem aan de juffrouw laten zien. Ze gaat rechtop zitten en roept dan opeens: „het sneeuwt, het sneeuwt!" De juffrouw begint te lachen. De kindereu mogen even voor de ra men gaan kijken maar dan zegt de juffrouw, dat ze weer op hun plaats moeten gaan zitten. Om twaalf uur gaan de kinderen naar huis. Mar gootje denkt, had ik maar iemand om mee te glijden en dan opeens ziet ze moeder staan, moeder met de slee. „Kijk eens, wat ik gemaakt heb"! roept Margootje. Moeder vindt de sneeuwpop prachtig. „Ik zal hem in mijn tas doen", zegt ze. „Wil je glijden of op de slee zitten?" vraagt moeder. Op de slee zitten", zegt ze blij. En zo rijdt Margootje naar huis. 's Middags heeft Margootje nog 'n echte sneeuwpop gemaakt. Helén Hillenaar, Hoogmade gaat In gedachten een heleboel jaren terug in de geschiedenis, tot wel 100 jaren vóór Christus en ze vertelt ons, hoe ze dan in ons land zou leven. We lopen allemaal in dierenvellen en we wonen in grotten, waar het koud en donker is. De meeste tijd van de dag zijn we buiten aan het spelen. De grote jongens oefenen zich in het gebruiken van pijl en boog. We zwemmen heel veel. Er is in ons land veel water. Mijn vader is op jacht,, omdat mijn dierenvel zo slecht is. Mijn moeder maakt er een kleding stuk van. Met een scherp geslepen steen snijdt ze het vel aan stukken en als draad gebruikt ze de darmen van de dieren. Haar naald is ook van steen. Het is nog vroeg in de mor gen, m'n broertje van twee jaar slaapt nog. We wonen met een hele boel mensen bij elkaar. Omdat het zo donker is in de grotten, gebruiken we in de lamp het vet van dieren. Zo hebben we toch nog wat licht. Ter wijl ik dit vertel is het al een poosje later geworden. Daar komt vader aan met nog een paar mannen. Ze dra gen een dood hert. Ze leggen het dier op de grond en gaan het villen. Daarna wordt het vel schoonge- krabd. Voordat ik het kan dragen moet het eerst nog drogen. Het vlees wordt onder dc mannen verdeeld. Ze gaan nu het vlees roosteren boven een vuurtje en dan kunnen we het eten. Zo leven we 100 jaar vóór Christus in ons land. Ons volk noem de men toen de Batavieren. Monique v_d. Westen Verdwaald op de hei Marieke zit bonen af te halen. Ze vindt het vreselijk, maar dat laat ze niet merken. „Waarom zucht je zo?" vraagt oma. „verveelt het je?" „O nee" zegt Marieke. „Ga maar wat spelen", zegt oma. „Mag ik naar Reintje?" „Ja, maar over een uurtje thuis komen hoor!" Reintjes moeder heeft het druk met de was. Daar komt Reintje. „Gaan jullie maar naar de boerderij", zegt Reintjes moeder. „Ja, naar Hannes en Bertus", zegt Reintje. „De jongens zijn er niet", zegt de boerin. Marieke en Reintje gaan naar de hei. Daar is de beek. Wat gaat het water van de beek hard. Marieke wil weten, waar de beek eindigt. Daar staan koeien. „Wat moeten die kleine meisjes hier"? denken de koelen. Maar Ma rieke trekt er zich niets van aan en ze lopen verder. „Ik wil naar huis", zegt Reintje „Ik niet", zegt Marie ke en ze loopt alleen verder tot ze verdwaalt. Het wordt donker. Ze wordt bang. Ze klimt op een heuvel. In de verte ziet ze een lichtje. „Oooooomaaaaa!" roept ze. Geluk kig, daar komen Bertus, Hannes, de boer en Reintjes vader al aan. Ze nemen haar mee. Oma doet pleisters op haar schrammen. Die heeft ze ge kregen, toen te telkens viel. De vol gende morgen spelen Marieke en Reintje weer fijn op de boerderij, maar ze lopen nu niet meer weg. De avonturen van Hokus en Pokus In een dorp woonde twee kleine jongens. Ze waren even groot als een liniaal. Ze heetten Hokus en Pokus. Hun vader en moeder waren gestor ven en daarom woonden ze bij hun grootmoeder. Die grootmoeder werd al ouder en ouder en op een dag stierf ze. Toen waren de jongens weer alleen. „We gaan maar naar een ander dorp" zeiden ze tegen el kaar. Ze vonden het allebei goed Ze pakten nu een paar spulletjes bij el kaar, niet te veel natuurlijk, anders werd het te zwaar. Na een tijd ge lopen te hebben, kwamen ze bij een groot plein. Het was juist kermis. Er waren daar een heleboel mensen, maar iedereen stond verwonderd te kijken naar die twee kleine jongetjes. Toen kwam er een dikke agent aan „Waar gaan jullie naar toe?" vroeg hij. „Wij gaan nergens naar toe wanl we hebben geen vader en moeder, geen oma en opa en ook geen oom en tante". „O!" zei de agent, „dan moet ik de burgemeester gaan ha len. Daar kwam de burgemeester al aan. Hij bekeek ze een poosje en op eens klopte iemand hem op de schou der. Het was een man van de kermis tent. „Ik wil die jongens wel heb ben," zei hij. „Zul je dan heel goed voor ze zorgen?" wou de burgemees ter weten De circusman beloofde dit. De burgemeester nam ze mee naar het stadhuis waar alles werd opgeschreven. Hokus en Pokus moes ten veel kunsten oefenen. Dat von den ze in het begin niets leuk, maat later gingen ze er aan wennen. Zo hadden ze weer een goede vader ge- Dag kinders, volgende week weer TANTE JO. Cuby and Blizzards nieuwste LP Trippin' thru' a midnight blues DE LAFFE AANVAL OP Korte inhoud van 't voorafgaande: Ridder Ewout van IJsselstein wordt door Keizer Karei ten strflde geroepen. Hij laat zyn gemalin, Vrouwe Adelheld en zyn zoon Roderik met 10 soldaten op het kasteel achter. De roofridder Aar- nout omsingelt het kasteel en de bewoners moeten zich door de honger ge dreven overgeven, behalve Roderik, die door de geheime gang vlucht om zijn vader te gaan waarschuwen. Vrouwe Adelheid probeert ook te ont snappen, door zich te verkldeen als een zigeunerin en zo met een troep zigeuners weg te vluchten. Om 7 uur vertrok de troep zigeuners naar Haarlem. Vrouwe Adelheid zat op een ossenwagen, die vooraan de troep reed. Ze was bijna gegrepen bij de poort, maar gelukkig kon de zigeunerkoning haar op 't nippertje redden. Na een tijdje gereden te hebben sprong Vrouwe Adelheid van de wagen. Ze wilde nu proberen alleen verder te komen. Ze gaf de moeder van het kind twee goudstukken uit de geldbuidel, die ze mee had kunnen nemen bij haar vlucht. Daarna verdween ze vlug tussen de bosjes van een groot woud. Ze wilde naar een kasteel lopen van een bevriend edelman. Het kasteel heette „Aerdenhoudt". Inmiddels was op kasteel IJsselstein de ontsnapping van Vrouwe Adelheid door ridder Aarnout ontdekt. Hij liet meteen de ruiters uitrijden. De voet knechten doorzochten het hele kasteel, maar ze vonden natuurlijk niemand. Vrouwe Adelheid had ondertussen flink doorgestapt. Ze hoefde nog maar drie uur te lopen. Maar opeens kwamen er 10 ruiters op het pad waar ze liep. Ze had gelukkig nog de zigeunerkleding aan. De ruiters herkenden haar niet. Ze reden met een boog om haar heen. Het kon wel eens een heks zijn. Dit gevaar was ze gelukkig ontlopen. Na een uurtje kreeg Vrouwe Adelheid opeens, zonder dat ze' iets gemerkt had, een klap op haar hoofd en ze viel in zwijm. Toen ze bijkwam lag ze in in een donkere kerker, die slechts spaarzaam verlicht werd door een klein raampje, hoog in de muur. Hiervoor zaten dikke tralies. Vrouwe Adelheid bonsde keihard op de deur. Langzaam hoorde ze stappen naderen in de holle gang. De wacht riep: „Wat is dat voor een lawaai?" „Ik wil eruit, eruit, wat ls dat voor een manier om een gravin neer te slaan?" „Ha, ha, een gravin, moet je dat horen, dat zal lk aan de burchtgraaf ver tellen." „Hoe heet dit kasteel?" „Aerdenhout, gravin", zei de wachter lachend. Nog lang schaterde zijn lachen door de gang. Vrouwe Adelheid streek eens verdrietig door haar haren. Moedeloos keek ze naar de muur. Was die roof ridder maar niet gekomen, dan was de hele ellende niet gebeurd. Zou ze terechtgesteld worden als een heks? B 26-68 ZOEK DE INBREKER innen is het, en zijn signalement luidt: 1. Hij draagt zwarte schoenen, 2. Hij heeft een snor 3. Hij is blootshoofds, 4. HIJ draagt een das, 5. Hij draagt een bril. •ftj ojsaapuo op uj s}i|oaj apooMj 3Q :Xu|sso|do Ai een tyd niets meer gehoord, van „d'n Fer uit Antwerpen". Waar zou Ie zitten? MauM le nog wel platen? Ja, zeker! Van het voor Ferre toch wel succesvolle Phi lips-label vertrok de langharige gebrilde Sklflle-zanger inuir hel Franse Barclay. En sindsdien heb ben we erg weinig meer van hein gehoord. Twee Nhigle* heeft hij voor zijn nieuwe platenmerk ge maakt. maar dat werden geen hit*. „Drunken sailor" was zijn groot ste hit, óók hier In Nederland Maar nu, wat nu? Ferre schynt weinig meer in België te zitten Hij zoekt zyn heil tegenwoordig In I'ary* of In Zuid-Frankrijk. Nou, ja, daar is het ook wel uit te houden. Ferre leeft daar zeker weer als beatnik, net zoals eer paar Jaar geleden in Amerika Maar hel I* hekend dat ook een popster niel van de wind kan le ven. Ferre „schnabbelt" hier ei daar maar wat. Speelt wat langs de straat, samen met zyn groep Toch wel Jammer, dat w-y tegen woordig zo weinig meer van hem horen. Hy Is overigens daarin niet de enige. WAAR IS FERRE GRIGNARD? Onder deze titel kwamen Cuby -j- Bllzzards met hun nieuwste LP. De plaat is gestoken in een zeer fraaie hoes, een z.g. klap-hoes met daarin een tien pagina's dik fotoalbum. Op de plaat staan negen nieuwe num mers die in uitstekende samenwer king met producer Tony Vos zijn opgenomen. Voor het eerst op een C-\-B-plaat spelen nu drie blazers mee; een trompet, tenorsax en een alt-sax. Hier en daar neigt de mu ziek wat naar die van John Mayall en zijn Bluesbreakers, zoals Chek- in' on my baby" en „Feelin' so down". Vijf eigen composities staan er op, waaronder de fantastisch swingen de titelsong, werk van pianist Her man Brood. Sjonge, wat een pianist is dat! Hat is ook dc eerste LP van de huidige bezetting van C-\-B: Harry Muskee (zang), Eelco Gelling (solo git aarHerman Brood (piano en orgel), Jaap van Eik (basgitaar) en Dick Beekman (drums). Waar de groep een jarenlange strijd voor heeft moeten leveren om erkenning te krijgen (want zij weigerde conse quent httpurade-mueiek te maken), mag het thans verschenen album be- Hchouwd worden als een kroon op hel werk. Niet alleen is „Thrippin' thru a midnight blues" een verzameling knap uitgevoerde bluesnummers; de verkoopcijfers van dc eerste weken na de release geven boi'ctidien duide lijk te verstaan dat de waardering voor het werk van Cuby -f Blizzards niet gering is. (Advertentie) gitarist en pianist voor R Sl B-group FREE SPIRIT Europaplantsoen 57 - Hoogmad® Telefoon 01712—532

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11