ZALAI ONTVANGT BIJ NIEUWKOOP MEER DAN BIJ MENIGE PROFCLUB ECHT MIJNHEER, KROESEMEYER DOET 'T VOOR Z N PLEZIER' „IK BEN GEEN AFMAKER ZEGT GOALGETTER LEO HOLL OeTBALKRANT SEIZOEN 1968-1969 Wie beweert, dat hij geen bal doorlaat omdat hij TWIN rookt, overdrijft natuurlijk sterk! XERXES IS HET TOCH OOK GELUKT prettig rollen, lekker roken! iltenveldert, Amsterdam. - We staan ior nummer 15 van de luxe-flat Nijen- lurg en bellen aan. Boven ons horen re onophoudelijk vliegtuigen. De Bul- erbaan, we zitten er vlak onder, wordt open gedaan en schudden de end van de man, die deze weken zijn sndtekening heeft gezet onder een linerscontract met de voetbalver- niging Nieuwkoop. Een eerste klasser t de Goudse Voetbal Bond. orig seizoen trainde die man nog de nige full-prof club in Nederland DWS. De man, die deze spectaculaire sprong van ere-divisie naar onderaf deling KNVB maakt: LASZLO ZALAI- ZSIROS. Een moeilijke Hongaarse naam, daarom voor iedereen alleen Zalai. Van ere-divisie naar 1e klasse Goudse Voetbal Bond. Hoe kan dat? Wie steekt daarachter? Voor iedereen die een beetje op de hoogte is met de vaak niet zo roos kleurige financiële toestand van een amateurclub begrijpt dat Nieuwkoop onmogelijk een trainer aan kan trekken, die duizenden en nog eens duizenden guldens per jaar gaat kosten. De situatie wordt echter duidelijker als men de naam hoort van de man achter de schermen: de grote Haagse zaken man Kroesemeyer, onder meer al fi nancierder van Holland Sport, dat a.s. seizoen dankzij de geld-injectie van Kroesemeyer In de hoogste afdeling van ons betaald-voetbal zal uitkomen. TWIN is alleen een prima halfzware shag. Prettig om te rollen, omdat hij lang gesneden is. Lekker om te roken, omdat hij goed gemengd is. Of Uw club nu verliest of wint: neem in elk geval TWIN. U rookt er voortreffelijk van. Voor Kroesemeyer is voetbal een hobby, die hij graag duur wil be talen. Maar, hij is ook zakenman en het zou van weinig realiteitszin getuigen, als hij zomaar louter en alleen voor z'n plezier zonder iets terug te verlangen een peperdure trainer als Zalai voor een vrij onbetekenend clubje uit Nieuwkoop zou aantrekken. Er zijn wel andere, goedkopere methoden om het voetbal in het dorp aan de Nieuwkoopse plas op een hoger plan te brengen, lijkt ons. De uiteindelijke bedoeling van Kroesemeyer schijnt te zijn, door de voetbalvereniging Nieuwkoop hogerop in het Nederlandse voetbal te brengen, B. en W. van Nieuwkoop te bewegen haast te zetten achter de plannen voor een sportcomplex. En Zalai? Waarom maakt die zo'n geweldige sprong omlaag? Werd hem zoveel geboden? We vragen het hem, maar hij steekt zijn handen op. Over geld wil hij niet praten. Wel wil hij verklappen dat hij twee, drie maal zoveel verdient als de meeste ere-divisie trainers. Trainers, waar hij in wezen „de pest" aan heeft, omdat zij voor hem en andere full-prof trainers de markt bederven. Velen hebben er een baantje bij en kunnen daarom onder de prijs werken. maal ln de week ga ik trainen. Ook de A-jeugd. Hard trainen. Er moeten resultaten komen. Ja maar, amateurs doen het niet voor geld. Of denkt u dat Kroese meyer ook de jongens gaat betalen f Wie ie Zalai precies Zoals z'n naam doet vermoeden een Hongaar. Achtendertig jaar oud, In het begin van de vijftiger jaren een in eigen land bekend international. Kwam uit voor de ook in ons land be kende Hongaarse club Vasas. En speelde driemaal naast de fameuze Puskas en andere grootheden van het toentertijd bijna onverslaanbare Hon gaarse elftal in drie interlands. Na de opstand van 1958 vluchtte hij als zo- velen naar het westen en kwam onder voorlopig contract van MW. Een con tract, dat echter niet door kon gaan, omdat de Fifa alle Hongaarse spelers voor één jaar een speelverbod oplegde. Zalai vertrok naar Spanje en kwam twee jaar uit voor de Spaanse club Atletico Almaria. Een beenbreuk maakte een eind aan zijn voetbalcar rière, hij werd 3 maal aan zijn knie geopereerd. Wat moest hy toen? Hij ging naar Keulen en Btudeerde daar aan de Sporthogeschool voor het trai nersdiploma. Met succes. Inmiddels was hij met een Limburgse van Hon gaarse afkpmst ln het huwelijk ge treden en bond zich voorlopig aan Ne derland. Kwam voor 'n jaar onder dak bij Heerenveen, daarna voor twee jaar bij Fortuna Vlaardingen en tenslotte bij Nederlands enige full-prof dub DWS, dat toen al inzag dat men aan het laatste jaar volledig betaald voet bal toe was. Bestuursmoeiiykhedeh in DWS resulteerden er aan het eind van vorig seizoen niet alleen in dat voorzitter Solleveld zijn hamer neer legde, niaar dat ook het éénjarig con tract met Zalai niet werd verlengd. Zalai spreekt uiteraard als Hongaar geen perfect Nederlands, desondanks heeft hij er geen bezwaar tegen, dat zijn grappig aandoende zinsconstruc ties door de recorder worden gere gistreerd. Zalai: „Als Solleveld was gebleven, dan was ik ook zeer zeker nog dit seizoen bij DWS. Ik heb al tijd zeer prettig bij DWS gewerkt. Dat nu nog steeds vele jongens van het eerste elftal me op komen zoeken bewijst dat wel. Altijd fijn gewerkt; de organisatie zat niet goed, maar...", en Zalai gaat niet verder. Over inter ne aangelegenheden wil hij nog niet praten. Vlak na het einde van het voetbalseizoen werd de vader van Za lai ernstig ziek en zonder zich een ogenblik te bekommeren om alle con tacten die hij had met belangstellen de verenigingen reisde Zalai af naar Hongarije. Het liep daar goed af, maar toen Zalai terug kwam waren alle verenigingen bezet. Zftlai: „Ik las toen in Sportkroniek Nieuwkoop zoekt een trainer en dat men contact op moest nemen met Kroesemeyer. Ik heb opgebeld en gezegd wat is er aan de hand. Ik heb gelezen in Sport kroniek jullie zoeken trainer en ge zegd dat ik vrij ben. En toen bespre kingen gehad met bestuur van Nieuw koop en Kroesemeyer. Na drie be sprekingen eens geworden." Waf denkt u b# Nieuwkoop te Zalai: „Trainen. Voor mfl maakt geen verschil ere-divisie of amateurs. Er is toch geen verschil. Denkt u niet? Amateur» voetballen ook graag. Drie- Er moeten resultaten komen zegt u. Denkt u dat de jongens een harde, straffe training op den duur aan blij ven kunnenT Zalai: „Dat ligt aan de organisatie. Natuurlijk, ik moet me aanpassen. Het zijn amateurs. De conditie is minder. De kwaliteit en snelheid, klasse kun je niet vergelijken met profs. Je kunt vergelijken met hoogspringen.Topsprin- ger haalt twee meter. Iemand, die het voor z'n plezier doet kan misschien één meter twintig halen, maar dan zal hy voor mjj ook die één meter twintig halen. Niet als een voetballer op de training moe is er mee uitscheiden. Het ligt aan de organisatie. En die ben IK nu. Ik heb meegemaakt by de Leo Holl twee seizoenen prof bij Telstar, 't afgelopen seizoen rechterspits in de voorhoede van amateurclub UVS. Een UVS dat dit jaar mede dank zij de produkti- viteit van het aanvalsduo Désar-Holl aan de landstitel geroken heeft. In 22 compe titiewedstrijden scoorde de 21-jarige Holl („Het geeft bij ons niet wie de doelpun ten maakt, we gunnen het elkaar".) in nauwe samen werking met Désar 15 doel punten. In de slopende na- competitie van 11 wedstrij den nog eens 10, waarbij één in de beslissingswed strijd tegen DOG. Een score die er zijn mag vooral in een dergelijke competitie. Leo Holl zelf vindt dat echter maar zo-zo. „Ik ben geen afmaker. Als ik alleen voor de keeper kom, 1 mis ik zelfvertrouwen, dan heb ik angst om te missen. En als je zo'n bal een keer mist dan zeggen de mensem „Wat is dat voor een prutser". Dat is een mentale klap voor je. Alleen voor de keeper komen, spreekt de mensen aan. Een kans van 10 meter met een speler voor je, die even reëel kan zyn, spreekt ze niet zo aan. Ik speel op de rechterspits, maar ik zou liever op het middenveld voetbal len. Achter de voorhoede als stuwende speler." Toch wa ren de verrichtingen van rechterspits en afwerker Leo Holl van dien aard, dat hjj werd opgenomen ln de seiectiegroep van het Ned. amateurelftal en dat profclubs interesse toon den. Dat laatste gebeurde na de uitwedstrijd tegen DCG ln Amsterdam, toen Holl twee doelpunten op zyn naam schreef en een eerste divisieclub contact met hem zocht. Holl zei nee, want „Ik voelde er niets voor, ik heb het één keer meegemaakt (by Telstar) en ik stap er niet zo gemakkeiyk voor de tweede keer in. Ze moeten nu wel met heel erg gunstige voorwaarden komen, dan wil ik er over gaan denken." ten?". In het begin draaide het hele elftal trouwens niet zo goed. Vooral de voorhoede was zwak. De ene week maakten we er niks van, misten we teveel kansen, de andere week wonnen we met 8-1 van CW. Het dieptepunt ook voor my persooniyk was de wedstryd tegen Gouda. Die verloren we thuis met 1-0, terwyi we met 10-0 hadden moeten winnen. Ik ben toen wel vyf keer alleen voor de keeper gekomen, steeds was het mis. Na die wed- Btryd kwam de ommekeer: uit de volgende 7 wedstryden haalden we 13 punten." Hy noemt een rytje overwinningen op en het enige gehjkspel tegen Neptunus. Kantoorbediende Holl: „Ik werk by de SLF. De gemeente werkt altyd mee; voor de wedstryden met het Neder lands elftal kreeg ik vry en ook voor de besllsslngswed- stryd." Wil ook wel iets vertellen over het verschil in sfeer by profclub en amateurclub. „De sfeer by een profclub is harder, zakeiyker vooral. Je ging daar trainen en dan direct weg. Je ging voor de centen, al is dat ook wel overdreven." En over UVS: „Als Hij vertelt over zijn semi-prof tijd bij Telstar, hoe hij daar het laatste jaar gesukkeld heeft met een gebroken been en omdat hij in dienst moest. En over zijn totaal indrukken van die tijd. ,JIet was een grote teleurstelling, dat hele betaalde voetbal. Je stelt je er veel van voor, denkt in het eerste te gaan voetballen, maar het blijft in het txoeede. Het betaald voetbal is keihard. Als je in de eerste helft slecht speelt zeggen ze in de rust: „Ga er maar uit". Dan zeggen ze: „We zijn met dertien jongens en die willen allemaal spelen", maar logisch dat ze niet de beste er uit halen, daar nemen ze de slechtste voor. In de tijd dat ik bij Telstar voetbalde was er nog een regeling dat een speler tot één minuut voor rust vervangen mocht wor- den. Als ze je wilden vervangen dan gooiden ze een ci troenschil in je richting ten teken dat je je geblesseerd moest houden en je moest laten vervangen. Dat werd ge woon gedaan om de scheidsrechter om do tuin te leiden. Er is welk een paar keer een citroenschil naar me toege gooid. Dat zal ik nooit vergeten, want het is altijd een teleurstelling voor je als iemand tegen je zegt dat je niet goed speelt". Holl zegt wel van zyn tyd als seml-prof geleerd te heb ben. Hij heeft ervaring opgedaan en ls mentaal sterker geworden. Voorbeelden daarvan hebben de UVS-supporters in de afgelopen competitie genoeg kunnen zien, al was dat dan niet in het begin van de competitie: „In het begin heb ik enorm slechte wedstrijden gespeeld. Toen heb ik op de nominatie gestaan om uit het eerste gezet te worden. Dat voel je zelf aan en dan denk je: „Zouden ze me eruit zet- ik by UVS ga trainen blijf ik altyd nog een flesje drinken. Het is een hechtere eenheid. Het zyn allemaal vrienden. De sfeer is er fantastisch goed. In het begin van het sei zoen was dat Iets minder, omdat er veel spelerswisselingen waren, maar later werd dat steeds beter. Ook toen we ver loren van DCG. Dat we die laatste wedstryd verloren was natuuriyk een teleurstelling. Maar aan de andere kant heb je nu nog wat om naar te streven, iets wat je wilt be- Wat myn verwachtingen voor het nieuwe seizoen zyn? „Ik wil per sé niet zeggen dat we kampioen zullen wor den, maar we zullen met dit elftal toch wel mee kunnen tellen in de stryd om de titel. Ik zie al weer uit naar de volgende competitie Holl zegt dat het elftal wel niet veranderd zal worden. „Een elftal dat tweede van Nederland wordt, verander je niet zomaar." •X*ot nu toe heeft Holl twee wedstryden in het Nederlands elftal gespeeld, waarmee hy, zegt hy, enorme ervaring heeft opgedaan, Vandaag donderdag 25 Juli ontving hy een aanschryvlng om de centrale training ter voorbe reiding van de wedstryd tegen Middlesex Wanderers by te wonen. Daaraan kan hy echter niet meedoen, omdat hy op vakantie gaat naar Spanje. Als beste speler van UVS noemt Holl zonder aarzeling Jan Leget. „Dat is voor my de man by UVS. Wat hy verzet op het middenveld ls grandioos. Maar nu laat ik my toch weer uit over spelers en dat wil ik niet." profs, dat als een speler aan voelde komen dat hy het a.s. weekend niet opgesteld zou worden ln het eerste, hy zei, hy had pyn in kuit. Hy dan geblesseerd zyn en dan toch premie ontvangen van het eerste die hy an ders ln het tweede misgelopen zou zyn. Maar dat ligt niet aan de speler, maar aan de organisatie. Waar dat voor kan komen is het fout. Bij Nieuwkoop be slis ik. Vriendjespolitiek zal er niet voor kunnen komen. Dat die voorzitter, of die penningmeester, of die secre taris liever ziet dat die en die in het' elftal komt en die niet, zal by mij niet voorkomen. Ik beslis. Ik zal discipline eisen. Voor de volle honderd procent. Als ik dochter heb en ik zeg jy om acht uur thuis en zy komt elf uur en ik zeg niets, dan ben ik fout. Ik zal niet marchanderen." bij Nieuwkoop Zalai: „Dit hele jaar minstens. Ik heb contract voor een jaar. Het is niet zo dat Kroesemeyer medeiyden met my had, dat ik nog niets had. Ik weet drie andere ere-divisie-trainers hebben by Kroesemeyer gesolliciteerd. Hy heeft my gekozen." Wat xHndt u zelf van de manier hoe Kroesemyer Nieuwkoop tracht te helpen f Of ioil hij u misschien er gens anders voor achter de hand houdenf Zalai: ,,Nee, beslist niet. Meneer Kroe semeyer betaalt, maar Ik heb verder niets met hem te maken. Meneer Kroe semeyer wil Nieuwkoop helpen. Niet my. Ik ben alleen trainer. Meneer Kroesemeyer heeft geld en helpt daar mee de sport ln Nieuwkoop. Hy wil zyn geld niet terug. Wel ln de vorm van plezier. Hy wil de vereniging zien groeien. Veel publiek. Dan misschien geven b. en w. sportpark. Meneer Kroe semeyer heeft daar plezier in." Dat kost jaren. Zalai: .Xerxes is het toch ook gelukt. Van tweede klas amateur naar ere divisie. Hoogenboom trok zijn handen te rug toen het tenslotte nog geen geld opleverde. Zalai: „Nee, het ging te veel kosten. Een hobby is mooi, maar je mag er zelf niet aan ten onder gaan. Je kunt niet toe biyven stoppen." —Gaat u naar Nieuwkoop verhulzen f Zalai: „Nee, we wonen hier mooi. Kykt u maar daarginds. De Bosbaan. En och, die Bulderbaan valt wel mee, als je de ramen maar dicht houdt." Zalai: „Twente. Een jonge ploeg. Spe lers die hun voetbalcarrière nog voor zich hebben en niet achter zich. Daar kun Je iets van maken." Buitenland f Zalai: „Ik heb contacten in Engeland. Ga daar van de winter heen. Toen ik succes had by Fortuna Vlaardingen en die op punt stond te promoveren vnn de eerste divisie naar hoogste afde ling kon Ik by Chelsea komen. Promo tie van Fortuna niet doorgegaan. Jnm- mer. Heb nu contact met Liverpool. Wie weet." Zalai: „Nieuwkoop heeft een paar leu ke spelertjes. Of niet? En als we ho ger komen, komen misschien wel spe ler» van Telstar." - Niet terug naar Hongarije f Zalai. „Nee, ik woon nu hier. Myn vrouw Is een Hollandse en ik wil myn kinderen een goede Nederlandse op voeding geven" en hy wyst op zyn twee zoontje» van 4 en 8. We drinken op Zalai's succes bij Nieuwkoop. Zalai: „Echt, meneer Kroesemeyer steekt zijn geld er in voor zijn plezier. Hij hoeft het niet terug te krijgen. Als het maar goed gaat met Nieuwkoop en er een sportcomplex komt".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 23