S)aCelcbeSou^cmt Akkoord over hulp aan burgers Biafra Eerste problemen concentratie van progressieve partij Aardgas voor Britse kust Medische opleiding in het slop Stukje land leidde bijna tot boerenrel Dubbelspion' verdwijnt - - - - spreklng PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 Vliegerswens: slechts veilig landen 1ITIL men de boycot van de internatio- "nale federatie van vliegers-vereni gingen Ifalpa in zijn juiste licht zien iets, wat bij de heersende emoties nau welijks gebeurt dan dient men zich los te maken van de gedachte, dat de actie enige politieke achtergrond zou hebben. Verkeersvliegers zijn bij de uitoefe ning van hun vak niet genïteresseerd in politiek. Zij zijn slechts geïnteresseerd in de vraag, hoe zij huilhuids aan de grond komen. Hebben zij dit primaire, logische doel bereikt, dat zit het uiter aard met de passagiers en met de ma chine, die aan hun zorgen zijn toever trouwd, ook wel snor. De boycot is dan ook niets anders dan een poging van de vliegers, om meer garantie te krijgen voor hun persoon lijke vrijheid. Die garantie zoeken zij terecht in een internationale wet, die het kapen van vliegtuigen strafbaar stelt. Voor de scheepvaart bestaat een derge lijke wet al sinds mensenheugenis. Pi raterij op volle zee wordt internationaal als een ernstige misdaad beschouwd er bestraft. De luchtvaart mist deze strin gent wetgeving; niet, omdat de autori teiten van de luchtvaart bedrijvende landen er de noodzaak niet van inzit maar gewoon, omdat de ambtelijke m lens nu eenmaal langzaam malen. Het deze laksheid, die de vliegers met hun boycot aan de kaak willen stellen. Zij doen dat in de hoop, dat er een dag zal komen, dat de kapers van vliegtuigen niet als helden ontvangen zullen den, welk land zij ook voor hun landing uitkiezen, maar dat zij ontvangen zul len worden als de misdadigers, die zij onmiskenbaar zijn. Gesprek tussen fracties in Amsterdam (Van c s parlementaire redactie) DEN HAAG De progressieve con centratie, die de PvdA, de Politieke Par tij Radikalcn en D '66 gezamenlijk wil len bereiken, eventueel met de PSP en radikale ARP'ers heeft zijn eerste pro blemen reeds opgeleverd. Bij de voorlo pige besprekingen hierover in Amster dam blijken namelijk de Amsterdamse PPR en D '66 als één partij met de PvdA te willen optrekken voor de ge meenteraadsverkiezingen van 1970. De twee partijafdelingen hebben voorge steld gedrieën met één kandidatenlijst te komen. Be Amsterdamse afdeling van de PvdA wijst dit echter van de hand. Deze partij voelt niets voor een liquidatie van de eigen afdeling, wil echter wel aansturen op een concentra tie van gemeentelijke politieke program- Ook buiten Amsterdam zijn hier en daar reeds besprekingen tussen de Poli tieke Partij Radikalen, D '66 en de PvdA, deels ook met de PSP geopend over het bereiken van een progressieve concen tratie. In enkele afdelingen blijken de zelfde tendenzen te bestaan als in Am sterdam. In andere afdelingen echter loopt het overleg sóejbelcri Binnenkort worden op landelijk niveau besprekingen begonnen tussen dfgët vaardigden van de landelijke besturen van de drie partijen. Het dagelijks be stuur van de PvdA heeft dit reeds schrif telijk voorgesteld aan de PPR en aan D '66. De eerste besprekingen zullen voorlopig nog op parlementair niveau liggen. Hiertoe heeft drs. J. den Uyl, LONDEN (Reuter) De Philips Explo- ration-groep heeft woensdag meegedeeld dat zij in het Britse deel van de Noord zee een nieuwe aardgasreserve heeft aan geboord. De put bevindt zich op onge veer twintig mijl uit de kust bij Norfolk. Bij eerste produktieproeven kwam „sweet" gas tevoorschijn in een tempo van 26 miljoen kubieke voet per dag. Het is de derde ontdekking van de groep in het haar toegewezen deel van de Noordzee. voorzitter van de socialistische Tweede- Kamerfractie zich gericht tot drs. J. M. Aarden, voorzitter van de Tweede-Ka merfractie van de PPR en tot mr van Mierlo, voorzitter van de Tweede- Kamerfractie van D '66. Het zijn alle maal nog oriënterende ontmoetingen. Doel ervan is vooral af te tasten hoe de standpunten intern precies liggen bij de partijen, die naar een progressieve con centratie willen streven. D '66 heeft er namelijk nooit een ge heim van gemaakt, dat eerst de poli tieke partijen moeten „ontploffen", voor dat een politieke concentratie mogelijk is. De afdeling Amsterdam van D '66 heeft dit letterlijk opgevat, maar lande lijk liggen de standpunten in deze jonge partij niet gelijk. Een groot aantal D '86- ers stelt er wel prijs op, dat andere par tijen „ontploffen", maarwil zelf blijven bestaan. Op het congres, dat van 13 tot 16 september gehouden wordt, zal nauwkeuriger na te gaan zijn, wat D '66 in meerderheid precies wil. Geen vaarbewijs nodig voor speedboten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat acht een bewijs van vaarbevoegdheid voor stuurlieden van speedboten nog niet noodzakelijk. Evenmin gelooft hu' dat de stuurlieden van speedboten daarvoor niet bekwaam genoeg HJn. Dit in tegenstelling tót het KVP-Tweede-Kamerlid dr. Th. van Schaik. die hierover naar aanleiding van het dodelijk ongeluk op de Kager- plassen in het begin van juli vragen ge steld had. Zoals bekend voeren op 7 juli op de Kagerplassen ter hoogte van Kaagdorp twee speedboten op elkaar in, waardoor één opvarende om het leven kwam en twee andere opvarenden zwaar gewond werden. Volgens het Kamerlid Van Schaik wordt het tijd dat zowel een leeftijds grens gesteld wordt aan stuurlieden van speedboten als een bewijs van vaarbevoegdheid geëist dient te worden. Minister Bakker is het hiermee niet eens. Voor de meeste waterwegen geldt weliswaar al een minimumleeftijd voor het besturen van deze boten, maar de stuurlieden zijn over het algemeen ge sproken bekwaam genoeg. Wel zal de minister de ontwikkeling van deze sport nauwlettend blijven vol gen en wanneer deze daartoe aanleiding zou geven, dan komt er zeker een be wijs van vaarbevoegdheid. Haile Selassie vraagt wapen stilstand ADDIS ABEBA (A-P.-Reuter) Er begint schot te komen in de onderhandelingen tussen Biafra en Nigeria in Addis Abeba. Er is in principe overeenstemming be reikt over de hulpverlening aan de burgerslachtoffers in Biafra. De bijzonder heden zjjn nog niet bekend. Voorts heeft keizer Haile Selassie de Nigeriaanse regeringsleider, generaal Gowon, verzocht een wapenstilstand af te kondigen voor de duur van de onderhandelingen en de Biafraanse leider Ojoekwoe uitgenodigd naar Addis •Abeba te komen. Ook de leiders van de landen die deel uitmaken van de commissie van Afrikaanse eenheid voor Nigeria, zouden naar Addis Abeba zijn uitgenodigd. Voorlopig ia de str(Jd tussen Nigeria en Biafra nog in volle gang. De Nigeriaanse troepen zijn nog steeds in opmars naar Aba, de laatste grote stad, die nog in Biafraanse handen is, in de hoop een snelle militaire beslissing te kunnen forceren. Duizenden vluchtelingen zijn Aba binnengestroomd. Zij kwamen grotendeels uit Oemoeagbai en Akwete, die twee dagen lang onder Nigerlaans kanonvuur hebben gelegen. Bij deze beschietingen zouden honderden burgers om het leven zijn gekomen. KAMERLEDEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de medische oplei ding ontstaat een catastrofale situatie. Het water staat tot de lip. Wij zitten op korte termijn in een slop. De shuld ligt niet bij de Tweede Kamer, die heeft ge noeg gewaarschuwd. Maar de regering heeft weinig meer van zich laten horen. Twee socialistische Kamerleden, dr. Lamberts en dr. Tans, laten op deze wij ze hun bezorgdheid horen over de situa tie bij de medische opleidingen. Midden in de vakantierust van de Tweede Kamer belegde zij zelfs een spoedbljeenkomst om de noodklok te lui den. Zij vrezen dat nu zich ruim 2.000 studenten voor de medische studie heb ben aangemeld er gezien de plaatsings mogelijkheden een scherpe selectie zal worden toegepast. De kans is groot dat juist studenten uit economisch zwakke gezinnen hiervan de dupe zullen worden. Volgens de twee Kamerleden moet niet de grote toeloop van medische stu denten als het belangrijkste knelpunt worden gezien, maar moet met spoed gezorgd worden voor verruiming van de opleidingsmogelijkheden, met name bij de klinische opleiding. Volgens de heren Lamberts en Tans il meer geld voor het medisch onder wijs beschikbaar moeten komen. Zij ach ten een noodwet geneeskundig onderwijs Boer Koekoek: „Doe geen gekke dingen" HOLLANDSCHEVELD (ANP) Het in beslag nemen van een landbouwtrac- tor dreigde gisteren tot een uitbarsting te leiden in Hollandscheveld. Daar 1 de al sinds maandag een groep vrije boeren een actie tegen de heren Zomer en v. d. Sleen, vroegere vrije boeren. De heer Zomer had een stuk land ge pacht van het landbouwschap, in beslag genomen van de vrije boer Klaas Hart man, die had geweigerd de heffingen te betalen. Bemiddeling van de burgemees ter te Hoogeveen bij de officier van ju stitie in Assen voorkwam op het nip pertje dreigende moeilijkheden. Met ongeveer honderd man waren d< vrije boeren gistermiddag in Holland scheveld aan het gras maaien op het land van het Landbouwschap onder lei ding van het Tweede-Kamerlid en voor zitter van de Boerenpartij, de heer H. Koekoek. Tijdens een openluchtvamen- komst op het lapd en gisteravond tij dens een vergadering in Hollandsche veld dreigden de vrije boeren in geslo ten formatie op te rukken naar de wo ningen van de vroegere viije boen .Da niel van der Sleen, die als lid werd ge royeerd, omdat hij land van het Land bouwschap heeft gekocht, en van Hen drik Zomer te Alteveer, die de omstre- Enny Mols-de Leeuwe en Lily Bouwmeester zijn op dit. moment druk bezig met de repetities voor het blijspel ,fie twee onschuldige Engelen", dot op SS oktober in première moet gaan. Zij reizen in het stuk ais de twee Engeltjes de wereld rond, zij het zonder te betalen. den akker van het Landbouwschap heeft gepacht. Mede ook door het tactische op treden van de heer Koekoek is het niet tot incidenten gekomen. De heer Koe koek vroeg om geen gekke dingen te Tijdens de oogstwerkzaamheden op het land kreeg boer Hartman het ver zoek om zich te vervoegen bij de bur gemeester. Deze deelde hem mee da' hij de tractor terug kon krijgen. Het grootste deel van de oogst van d« omstreden akker is nu in handen van d( vroegere eigenaar Hartman. Vanmorgen was alles weer rustig in Hollandsche- Vier gemeenten contra Gewestelijk Orkest DELFT (ANP) Vier gemeenten Zuid-Holland, te weten Rotterdam, Rid derkerk, Woerden en Vlaardingen, zullen geen contract afsluiten met het onlangs opgerichte en in Delft gevestigde Ge westelijk Orkest, voor het verzorgen var schoolconcerten, als deze concerten niet worden gedirigeerd door de voormalige- dirigent van het Zuid-Hollands Orkest, Jan van der Waart. De gemeente Woer den had al een contract gesloten voor tien concerten, hetgeen inmiddels is gean nuleerd. Rotterdam en Vlaardingen heb ben, evenals Ridderkerk, laten weten contract te zullen aangaan voor het komende seizoen, als Jan van der Waart niet op het dirigentenplatform zal staan. Het Gewestelijk Orkest, dat vandaag of ficieel startte met de repetities in de Delftse Stadsdoelen, staat onder leiding de pas benoemde Bart van Beinum. DEN HAAG De NTS zet met ingang van 1 oktober, datum waarop het nieu we winterprogramma ingaat, de uit zending stop van de ook in ons land enorm populaire t.v.-serie „Dubbel spion". Reden hiervoor is niet het feit dat er geen afleveringen meer beschik baar zijn want de produktie van de serie in Amerika gaat normaal door. Men zegt echter in Hilversum dat een vaste serie van vijftig minuten niet meer in het dinsdagavondprogramma past omdat andere uitzendingen, ook eigen produkties, daardoor in de ver drukking komen. De enige mogelijkheid om „Dubbel spion" terug te zien zou zijn dat een der omroepverenigingen een contract voor de serie afsluit. Op korte termijn zal dit waarschijnlijk niet mogelijk zijn omdat de uitzendschema's van de om roepen vrijwel vast staan en het daar om moeilijk zal zijn daar op stel en sprong een wijziging in aan te bren gen. Het vervelende voor de kijkers is dat de NTS 'n omroep-zonder-léden is. Niemand kan dus iets meer doen dan dit besluit vervelend vinden. Hoogstens zou men zijn eigen omroep kunnen ver zoeken de serie opnieuw op het scherm te brengen. Wanneer er voldoende ver zoeken van een dergelijke strekking binnenkomen bestaat er een reële mo gelijkheid dat „Dubbelspion" ooit terugkeert. Gisteren waren ze weer even in Nederland, de Australische Easy- beats t die vorig jaar de tienermarkt stomverbaasd deden staan door hat weergaloos gezongen Friday on my mind". Ook voor Nederland was dat geen onverdeeld succesje, want twee leden bleken hier te lande geboren te zijn, van wie sologitarist Henry Vanda in Den Haag. „Friday on my mind" was echter voor 1967 hun enige plaat met hitkansen. Pas enkele maanden terug slaagden de ■vijf knapen erin met Hello lww are you" het wisselvallige platen kopend publiek opnieuw aan hun voeten te krijgen. In „Puntje puntje puntje" van 30 augustus vertonen zij hun muzikale capriolen. Het TROS-zomerprogramma Zonzin komt elke week op de buis. Het is een voor Nederlandse begrippen heel hoge frequentie die eigenlijk alleen geniet baar is bij topkwaliteit. Topkwaliteit heeft Zonzin niet en bij een elke week terugkerend programma gaan de zwakke plekken dan steeds sterker op- Een van die zwakke plekken is het feit dat de mannelijke helft van het presen tatieteam voor dit werk niet deugt. Maarten van Wamelen mag over vele goede eigenschappen beschikken als zakenman en auto-expert, voor t.v.- presentatie heeft hij geen enkele aan leg. Dat is keer op keer stuntelen zon- Andere zwakke plek: het stramien van het programma: het randwerk lijkt bij elke uitzending steevast op elkaar waardoor je als kijker de indruk hebt elke week tegen een reprise aan te kij ken. Gisteren viel dit extra-op, omdat het price de rénstance de grote reis reportage ontbrak, zodat er alleen maar rondwerk te zien was. Gisteren was er ook een programma- technisch ongelukje. Op zich was het een aardig idee om topvoelballers van de hoogst geklasseerde eredivisie-clubs hun mening te laten geven voor het zondag beginnende seizoen. Zulks com pleet met actiebeelden van de betref fende mensen in training. Maar het effect werd doodgeslagen door het feit dat een voetbalactualiteit en de wed strijd AjaxAtletico Madrid, werd af gedaan met een gesproken verslag zon der één beeld. In een tijd waarin bin nen vijftien seconden een foto geprodu ceerd kan worden was dit een onmo gelijke aanpak, die dat hele aardige voetbal, op losse schroeven zette. Vg. NEDERLAND I STER (Reclameuitzendiugen o 18.55, 19.03, 19.56 t 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO 19.06 uur: Tussen zeven en acl NTS 20.00 uur: Journaal AVRO 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 20.50 uur: Dolf de Vries, cabaret •21.20 uur: De Saint, t.v.-serie •22.00 uur: De Lek, documentaire NTS 22.30 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Vap gewest tot gewest 19.25 uur: Met uw verlof, vakantietips 20.00 uur: Journaal VPRO 20.20 uur: Een mens is maar c 20.45 uur: In naam der wet, vocaalprogramma 21.15 uur: Vaarwel Arabië, documentaire CVK'IKOR Geen zorgen voor morgen NTS 22.30 uur: Tweede journaal De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. AVRO 20.30—22.05 uur: Iwan Susjanin, Opera 22.55—23.55 uur: Muziek voor de Kleine NCRV 20.10—21.55 uur: Landlopen, lichtvoetig programma 23.00—23.55 uur: Hallo Europa, schakelprogramma RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA Kerk veraf en dichtbij, O: 20.05 Land der Muzen: kunstkroniek. Iwan Soesanjin, opera van Glinka (opn). Franse chansons (gr). 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Muziek voor de kleine zaal I. Mono: Fagot en cello: klassieke mu- k; II. Stereo: Mezzosopraan en piano: klassieke liederen; III Stereo: viool en pla- muziek 23.55-24.00 iplrituals (gr). 19.15 Leger des Heiiskwaï chtvoetlg programma met regionale inslag i en rondom Groesbeek. 21.55 Kerkorgelcon Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stereo: licht grammofoonmuzlek. VPRO: 7.54 Deze 8'O St" - toJoureaal. idaaR de°d"tf.m NRU:8 (gr). (9.35-9.40 Waterstanden). AVRO: 10.00 beldsvltamlnen (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beursberivh- 12.00 Blik op de wereld: informa- 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 actualiteiten. 13.20 Voor de Middenstand. 13.25 Stereo: Roman tische kamermuziek (gr). NRU: 14.10 Stereo: Lichte orkestmuziek. 14.30 Musonette: licht muziekprogramma. 15.00 Vonken onder de as programma over Nederlandse volksverhalen en volksgebruiken. 15.30 Let the peoples Radiokoor: oude liederen. 17.40 Informatie: achtergronden en commentaar. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badine- klassleke en moderne muziek (gr). .dualiteiten; 7.50 9.40 Zoekend gelo\ gramma. (12.22 Wij twee, gevarieerd pre Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Rade maar..) 14.00 Het hoofd heeft geen gezich hoorspel. TROS: 15.00 Documentaire ove Bulgarije. 16.00 Nieuws. 16.02 Actuallteltei popshow. 17.20 Sportkompas ws. 12.03 Agent OOO. 13™Nieuws. 13.03 Kemna. 13.30 Help: gevarieerd platen- licht platenprogrs lichte platen voor tieners. BRUSSEL Ned (324 m) 12.00 Nieuws. Weerbericht, mede- 12.55 Buitenlands persoverzlct

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2