CONDITIE VAN HOCKEYPLOEG IN MEXICO BELANGRIIKSTE PIILER Kenneth de Koning aanwinst voor groepje veelbelovenden Oranje te traag in oefenwedstrijd HOEKSTRA RIJDT BIJ OLYMPISCH EXAMEN y. d. Kruk gaat bij Duitse Olympische ploeg trainen Er is wat gescholden op de zandheuvels van Overveen Tweede dag nationale 'tennisstrijd Regen hakte partijen in mootjes Nederlandse delegatie in Indonesië WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Piet van der Kruk neemt van 16 tot en met 25 augustus deel aan een trainingskamp van de Duitse olympische gewichthefploeg in Hennef. De contacten daarvoor werden door het bestuur van de Koninklijke Neder landse Krachtsport Bond zaterdag in Scheveningcn gelegd, waar Van der Kruk tydens de interland tegen West- Duitsland voor de derde maal de door het N.O.C. gestelde limiet van 477,5 kg in het zwaargewicht bereikte. Uitzending naar de Olympische Spelen in Mexico kan hem daardoor nauwelijks me.cr ont gaan. „Het N.O.C. is momenteel op reces. Volgende week valt de beslissing", aldus Van der Kruk. Voor de Nederlandse recordhouder is dit de tweede maal dat hjj in de ge legenheid wordt gesteld zijn talenten in het buitenland te ontwikkelen. Enige maanden geleden „won" hij tijden? een uitzending van het t.v.-programma Pro Sport een trainingsweekeinde met de Engelse olympische ploeg. i Annette du Plooy driedubbele tenniskampioene HAMBURG De 22-jarige Zuidafrl- kaanse Annette du Plooy heeft in Ham burg het damesenkelspel van de open Westduitse tenniskampioenschappen ge wonnen. Zij versloeg in de finale de Australische Judy Tegart met 61, 75. De partij duurde slechts 45 minuten. Ook de titel in het gemengd dubbel ging naar Annette du Plooy. Zij versloeg met haar landgenoot Frew McMilland de Australisch-Zuidafrikaanse duo Mal Anderson-Pat Walkden met 61, 1210. Annette du Plooy veroverde een der de titel door met haar landgenote' Pat Walkden de Australisch-]3ritse combina tie Judy Tegart-Winnie Shaw met 63, 75 te verslaan in de finale van het damesdubbelspel. (Van hockey medewerker) DEN HAAG. Op 21 septem ber vertrekt het Nederlandse hockeyteam naar Mexico om tot 12 oktober zoveel mogelijk profijt te trekken van de conditie die de laatste maanden zorgvuldig op optimaal peil is gebracht. Na het vertrek van Hans Kraay als con ditietrainer heeft de K.N.H.B. de heer Tania uit Zwolle aangetrok ken om de hockeyers op Mexico voor te bereiden. Na slechts een korte rustperiode is- er hard ge werkt want het ziet ernaar uit dat de conditie de belangrijkste pijler zal worden voor het behalen van resultaten. Driemaal per week wordt een nonstop training van circa anderhalf uur onder gaan, waarbij gemiddeld 12 a 15 km wordt afgelegd. Het in een duinrijke om geving gelegen trainingskamp van het CIOS te Overveen is menigmaal door de spelers verwenst om zijn zandheuvels, waarop zo'n twintigmaal per training sprintjes moeten worden getrokken. Maar met groot verlangen zien de spelers uit naar de confrontatie op het veld. Ook op dit punt moet voor het vertrek nog een flink programma worden verwacht in de vorm van oefenwedstrij den tegen het Hamlburgse klipperteam, HHYC, Boekaniers, Batavieren en twee officieuze wedstrijden tegen het Bel gische A-team. Topvorm noodzakelijk Met een gerust geweten zal coach Bromberg de reis aanvaarden, daar zijns Grosser ontslagen bij München 1860 MiiNCHEN De Westduitse Bundes- ligavereniging München 1860 heeft de 29-jarige international Peter Grosser op staande voet ontslagen. Grosser heeft een contract met de „Leeuwen" tot- het eind van het seizoen 1968-1969. Er wordt aangenomen dat het ont slag een represaille van München 1860 Is voor de aanklacht, die Grosser tegen de vereniging heeft ingediend omdat hij niet tot de training wordt toegelaten. Grosser werd aan het begin van dit seizoen niet meer voor de trainingen uitgenodigd omdat hij aanwijzingen var trainer Albert Sing niet zou hebben op> gevolgd. Grosser en vertegenwoordigers var München 1860 ontmoetten elkaar don derdag voor het arbeidsgerecht te Mün- Engelse league LONDEN Voor de eerste divisie van de Engelse league zijn gisteravond twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: Arsenal-Leicester City 30, Everton-Burnley 30. COACH PIET BROMBERG gerust geweten inziens door de spelers al het mogelijke is gedaan om in topvorm te geraken. Gezien het bijzonder zware programma zal die topvorm ook noodzakelijk zijn. De eerste wedstrijd tegen Pakistan immers zal voor een groot deel al doorslaggevend zijn of een halve finaleplaats kan wor den gerealiseerd. Na Pakistan volgen wedstrijden tegen het relatief zwakke Argentinië, het wispelturige Frankrijk, het zeer gevreesde Kenia, de sterke Engelse ploeg, het onberekenbare team uit Malakka en tot slot het Australische elftal, waarvan tot nu toe nog nooit werd gewonnen.' Halve finales Een voorzichtige prognose welke twee teams de halve finale zullen halen, wijst Pakistan als de grootste kanshebber aan, terwijl Kenia, Australië en Nederland zullen moeten uitmaken wie de sterkste is. Voor de andere poule tippen wij India en West-Duitsland, maar Japan, Nleuw- Zeeland en Oost-Duitsland zijn gevaar lijke outsiders. De wereldhockeytop ls de laatste tien jaar zeer dicht naai' elkaar gegroeid. India en Pakistan hebben de laatste twee Olympische Spelen om de hoogste eer gestreden, Mexico zal moeten uitwijzen of deze van oorsprong atletische hockey- Jiaties .zlcli onder de moeüijke klimato logische omstandigheden' ln Mextéo kun- .rieri hju$bfty§n. Vraagteken Wat betreft de Nederlandse i wij ervan overtuigd dat met de doelmannen Boks en Brederode en de backs Terlingen, Etobens, en Van Staveren het sterkste deer van de ploeg vormt. Ook de middenlinie, die gevormd zal worden uit T, de Lanoy Eindhoven te zwak voor Antwerp EINDHOVEN FC Antwerpen heeft gisteravond voor 2000 toeschouwers in Eindhoven een alleszins verdiende ze ge van 41 behaald op de eerste divi sieclub van die naam. Scoreverloop: 18e min Vandenboer (01), 24e min Van Uden (strafschop 11) 27 Frenkel 12, 49 Beyers 13, 66 Frenkel 14. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Getrouw aan een oeroude traditie, die wil dat zëker één dag van de nationale tenniskampioenschappen in regenwater wordt ge drenkt, openden zich gisteren de hemelsluizen boven de METS. En dat juist op de dag waarop „keizer" Okker beminnelijk doftr zijn tennisrijk schreed. Het was „mannendag" op Scheveningen, de dag van de geplaatste heren en ook zij kwamen er vrijwel moeiteloos door. Tom Okker tegen de kleine Hagenaar Wim Pufkus, Jan Hajer tegen jeugdkampioen Paul van Min, Fred Hemmes tegen Jan Mulder, Nick Fleury tegen Herok, Peter Soeters tegen Henk Weyerman, Jan Hordijk tegen Robbers, Evert Schneider tegen Hans Adema van Scheltema en Peter Scholtz tegen Siebe Huizinga. klaps weigerde die toch zo getrainde arm eenvoudige ballen te retourneren. Qua spelpeil verhief de tweede dag zich ver boven de eerste. De zwakkere heren hadden tijdens d e première im mers al bakzeil moeten halen. En toch waren verrassingen ook hier bij voor baat uitgesloten. Willem Pufkus bijvoor beeld vond Tom Okker, zeker niet in zijn beste vorm, tegenover zich. Iemand moet toch tegen Okker spelen, verzucht te het wedstrijdsectretariaat. „Okker is een globetrotter geworden, die zeker wedstrijden als de „nationale" gerouti neerd afmaakt. Toch is Okker wat teer hartig tegenover jonge tegenstanders". Hij gunde Willem Pufkus, wiens tennis zeer terzijde is onderhouden tijdens een vakantiereis door Griekenland, zeven games (60, 63, 64). Hoe jammer dan, dat ondanks de ver wachte overwinningen van de acht ge plaatste heren, ook het tweede hoofd stuk van de lijvige boekwerk dat natio nale tenniskampioenschappen heet, zich niet kon losmaken van het eerste. De oorzaak hiervan kan men op de spelers noch op de organisatie schuiven. De om standigheden treffen alle blaam. Sommi ge heren hadden zich mentaal op de een of andere manier weten op te laden. Zij verwachtten veel, zo niet alles, van hun partij tegen een geplaatste speler, hoe sterk die ook mocht zijn. De oneindig lijkende pauzes, node ingelast omdat een zondvloed verder spelen onmogelijk maakte, brak hun concentratie. Ineens wilde een opslag niet meer lukken, eens- Tomeloos hard Jan Hajer pleegt uit principe minder toegevend met de jeugd om te springen. Welke tegenstander hij ook heeft, Hajer speelt hetzelfde speltype: ontzettend hard, maar ook ontzettend geforceerd. Hajer wil in elke slag topspin leggen, maar geeft daarbij de bal te veel vaart. In kansrijke posities soms joeg hij de bal tomeloos hard over het net. Paul van Min, jeugdkampioen, had het snel door. Het leek alsof hij Hajer in de kaart speel de met zijn zachte lobs naar de baseline. Maar hij wist dat Jan Hajer zijn racket juist achter deze ballen het liefst zo hard mogelijk plaatst. Het kostte Hajer veel, heel veel punten. De eerste twee sets won hij vrij gemakkelijk (63, 61). maar in de derde set kwam hij met 51 achter te staan. Paul van Min. bedeeld met voor Nederlandse begrip pen een behoorlijke aanleg deed zijn werk secuur. Hij verloor tenslotte ook wel de derde set (1210). maar het was niet voor niets dat Jan Hajer na afloop vertelde: „De slagen heb je, jongen, zorg nu dat je het initiatief behoudt, dat je je niet laat overbluffen". Paul van Min wilde ook nog wel wat kwijt. Hij was er niet zo erg over te spreken, dat debond hem wel in staat stelde te trainen, maar zo weinig gele genheid gaf in toernooien ervaring op te doen. Voor Piet van Evsden zijn de vette ja ren voorbij. De kampioen van 1961 streed wel heroïsch, maar is te langzaam ge worden. En dat is heel moeilijk spelen legen een tegenstander die zo veel jon ger is, zo veel rapper ook. Kenneth de Koning, een Surinaamse jongen, die pas sinds april in Nederland woont, toonde zich een aanwinst voor dat kleine groep je veelbelovenden. Hij had al vrij een voudig Wim Lagendaal verslagep. Het is Kenneth de Koning ernst. De opmer king van de naarstig naar talent speu rende bondstrainer Rinus Buytelaar: „We zouden best iemand met zijn aan leg kunnen gebruiken" sterkte hem in zijn spel. Het werd de langdurigste par- an de dag, want ondanks zijn grote startsnelheid, zijn vermogen om constant in beweging te blijven, duurde het toch vijf lange sets eer Van Eysden zijn op treden op de METS beëindigde. Meyer, J. P. Fokker, J. Elffers, P. Wee- mers en E. Kist zal zijn mannetje zeker staan. De voorhoede blijft echter een groot vraagteken. Voor routiniers als Van Vroonhoven en De Keizer zal het niet eenvoudig zijn de jongeren Thole, Ter Haar, Spits, Hylkema en Burna genoeg ruggesteun te geven om in een zo belangrijk toernooi doelpunten te maken. Wat wel voor honderd procent vast staat: de inzet zal volkomen zijn Resultaten koersen Hilversum Freule Hanover, 3. Fleetwood. Toto: w. f2—, pl. fl,10, f 1,10, f 1,10; cov. f4,50; koppel f6,—; trio: £19,70. KcrkelandenprUs (1500 m): 1. Herbert Nor ton (J. Hol) 1.31.7, 2. Hoop van Rhea, 3. Toto: w. f8,40, Pl. f2,30, f 1,30, f 1,50: cov. f4,80; koppel f9,90. Midzomercriterium I (2000 m): 1. Duchesse MaCrprïse Wagenaar jr 1.28.8, 2. f2,80, f 1,40: Mldzc Blav Reiger S (J. van Dooyeweerd) 1,23.2, 2. ZUvei f) 1.29.5, 2. Govert V, 3. Dlta pl. f 1,60, f4,10, f 17,10; cov. afd.): Pluto. Toto: w. £3 Gooise WaranaeDrys izuw m, 1. Goudvos CS. A. Hartman) 1.26,4, 2. Fantas- tlca, 3. Asega V. Toto: W. £1,70, pl. f 1,50, £1,30, f2,60; COV f3,70; ikoppel f3,30; trio: f63,10. -:prljs (2000 m, 2e afd.) N. W. Hendrickx) 1.25.6 3. Edward A. Toto: w. f3,80, pl. f 1,40, f 1,70, f 1,40; cov. 5,80: koppel f4,90. ErfgoolcrprUs C2000 mj: 1. Grand Geste - loomgaard) 1.27.2, 2. Fllette Six, 3. Gea f4,70; koppel f4.90; Mldzomercrltcrlum chesse Mac (J. Wager Totallsatoromzet f 2! Na rust zeven „nieuwen ZEIST „Tempo, tempo, over de vleugels, trek die verdediging uit elkaar". Zo klonken gistermiddag de bevelen van Georg Kessler aan de spelers van het Nederlands elftal, dat op het KNVB-sportcen- trum in Zeist een oefen wedstrijd speelde tegen de eerste-divisieclub HVC „Doorgaan, opvqeren dat tempo, het moet veel De bondscoach was be paald niet tevreden. Dat viel wel uit de toon op te maken waarop hij zijn commando's gaf. Het was begrijpelijk. Hoewel HVC bepaald niet kon lmpone- feite de ontmoeting in strijd ls gewor den tussen de voorhoede van het Oranjeteam en de achterhoede van HVC, werden de aanvalsacties van de nationale ploeg zo doorzichtig en in zuLk traag tempo uitgevoerd, dat de Amersfoorters tot de rust de stand In even wicht konden houden. De enige speler die in de eer ste helft nog wel eens een schot waagde, maar zon der succes, was Willy van der Kuylen. Zowel Jan KÜjnjan, Henk Wery als Wim van Hanegem hiel den het steeds maar op db korte combinaties, waar mee de HVC-defensie wel raad wist. Na de rust werden Van Beveren, Suurbler, War- nas, Muller, Van Hanegem, Klijnjan en Rensenbrink vervangen door Van Zog- hel, Van Duivenbode, Van Gorp, Veensbra, Jansen, Bouwmeester en Moulijn en dat bracht iets meer vaart in de ploeg. Dit kon naturlijk ook omdat de HVC'ers vermoeid raakten en de oranjemannen met een aantal verse krachten In het veld verschenen. Toen kwamen de doelpun ten wel. Na twee minuten bediende de weer intelligent spelen de Bouwmeester Van der Kuylen van een gave pass. De Elndhovenaar schoot in eerste Instantie tegen doelman Van der Wekke maar de tweede keer was het raak (1—0). De aan vallen van de nationale ploeg bleven gevaarlijker en na een „hakje" van Wery kon Van der Kuylen na een handige schijn beweging voor de tweede maal scoren. Een hard schot van Wery uit vrije positie betekende 3—0 en tenslotte maakte Van der Kuylen uit een pass van Bouwmeester zijn derde doelpunt. Voetballes tijdens de centrale training van het Nederlands el/tal. Oeorg Kessler is de meester. Bonclselftal cricket tegen jeugdteam DEN HAAG Het Nederlandse bonds elftal cricket speelt zaterdag 17 augustus ln Haarlem tegen het Jeugdteam. De teams zijn als volgt samengesteld; Bondselfal: Van Weelde (ACC), Mever (Hermes DVS), Dukker (ACC>, Oouka (Excelsior), Hartong (UD), Van der Hevde (ACC), Luinlng (Rood en Wit). Mliner (ACC), Rtkse (AOC), Wories (VRA) en Vriens (HCC>. Jeugdelftal: Reuter (SSCC), Matena VUC)Asselbergs (Rood en Wit), Lub bers (UD), Neuerburg (HCC), Nijhuis (VUC), Pil (ACC), Sillevis (HCC), Van der Starre (Kampong), B. van Weelde en D. van Weelde (VOC). APELDOORN (ANP) Een 22-jarige politieagent uit Apeldoorn ls dinsdag middag verongelukt, toen hij op zijn mo torfiets tegen een losgebroken koe op botste en daarna tegen een betonnen- paal in de berm terecht kwam. Met ernstige verwondingen werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij enke le uren later overleed. er moeders paraplu liepen eens twee tennissers, Kenneth de Koning en Hajer. Ondanks de regen hadden beiden alle reden tot lachen. De ing maakte in vijf sets een einde aan het .tijdperk piet van Eysden" en Jan Hajer had wat minder moeite met Paul van Min. Talent is bij de heren overigens meer voorhanden dan bij de dames. Fred Hem mes, Jan Hordijk en Richard Kasten ver tonen alle symptonen om te zijner tijd de plaatsen van Hajer en Schneider over te nemen. Bij de dames vertoont zich ach ter de top een groot, gapend gat. Resultaten tenniskampioenschappen lulden: herenenkelspel, tweede ronde: Tom Okker —Willem Pufkus 6-9, 6—3, 6—4; Eddy Knol —Hans Hartog 6—5, 6—8, 6-9. 6—2; Fred Hemmes—Jan Mulder 6—1, 6—3, 6—2; Ri chard Kasten—Nico Welschen 6—3, 9—6, 6—2, 6-4; Nick Fleury—Henk Herok 6-4. 6-1, 1—4; Jan Coebergh—Philip van der Kwast Jan Hajer—Paul van Min Jan Hordijk—Theo Robbers 6—6, 5—7, 6—3, 6—3; Evert Schneld Koning— 6, 6—2: 12—10; ^demn Veenljei -0, 6—2, 6—3 Nick Vos XJly ter Metz 7-5. 7—5; Annemleke Blom —IetJe van der Zee 6—1, 6—9; Koosje de Jongh—Joke Groen 6—1, 6—3; Herma Noord- hoek Hegt—Doreen Falkenburg 6—2, 6—2, Henrlette Laan—Agnes Blaaa 7—5, 8—6; Nora BlomJ. Schreuder 6—1, 6—2; Dlta IJspaard —Els Borgerdlng 8—5. 6—8; Margo ter Metx Achter volgingskunrtet „Aan halve Jansen hebben we niets1' AMSTERDAM Jan Derksen heeft besloten voor donderdagavond, wanneer de achtervolglngsplocg op de baan van het Olympisch Stadion in Amster dam de laatste en beslissenden proeve van bekwaamheid moet afleggen, zich niet meer aan experimenten te wa gen. „Piet Hoekstra is mijn vierde man. Lukt het met hem, dan hebben we straks in Mexico een goede aan de Fries, die dan geen andere zorgen aan zijn hoofd heeft", aldus dc baancoach. DJAKARTA (ANP) Zeventien le den van een Nederlandse parlemen taire delegatie zijn vanmorgen (woens dag) in Djakarta gearriveerd voor een bezoek van twee weken op uitnodiging van het Indonesische parlement. Het achttiende lid zou later op de dag uit Australië aankomen. Het vliegtuig waar mee de Nederlanders reisden was twaalf uur over tijd wegens moeilijkheden met een van de motoren. Onder degenen die de delegatie ver welkomden was Fernando Ortiz Sanz, de speciale VN-vertegenwoordiger voor de kwestie West-Irian. De leider van de delegatie, Tweede Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel, gaf ultinR aan zijn dankbaarheid voor de uitnodiging en de hartelijke ontvangst en zei dat geen van de leden ooit eerder in Indo nesië was geweest. De delegatie zal een bezoek bren gen aan president Soeharto, en verschei dene ministers en zaterdag de viering van de onafhankelijkheidsdag bijwonen. Notering voor KLM in Brussel aangevraagd BRUSSEL (Reuter) De KLM heeft bekendgemaakt dat zij op de ef fectenbeurs van Brussel notering heeft aangevraagd voor 249.937.500 gulden aan gewone aandelen van honderd gulden nominaal en voor twintig miljoen dollar aan 5% procent twintigjarige conver teerbare obligaties van duizend dollar per «tuk nominaal. Nleuwkamp- Klaas Balk tegen een Duit se ploeg het olympische examen moe ten afleggen. Geen beroep dus op Har- rle Jansen, die wellicht beter in de ploeg zou passen dan Hoekstra. Op dit mo ment zeker. „Maar straks wil Harrie natuurlijk graag op de weg fietsen en daar kan ik hem Reen ongelijk ln ge ven. Hij ls nu eenmaal meer weg- dan baanrenner. Aan een halve Harrie Jan sen, die met zijn gedachten elders zou zijn, hebben we bij de Spelen niets", al dus Derksen. Dé proef van het achtervolgingskwar tet mot het oog op de Spelen is het be langrijkste onderdeel van het program ma, dat voorts bestaat uit een inter land tussen Nederland en West-Duits land voor amateurs en de kandidaten- wedstrijden achter grote motoren voor de wereldkampioenschappen. Daarbij komt bij de profs de krachtmeting tus sen de Belgische wereldkampioen bij de stayers Leo Proost en de Nederlan ders Piet dc Wit, Jaap Oudkerk en Piet van der Lans, die voorts nog de Belg Deloof en de Australische Nederlander Henk Vogels ln de baan treffen. Bij de amateurs moeten de wereldkampioen schaprijders Cees Stam en Dries Hel sloot het opnemen tegen de Duitsera Clousmeijer. Duschel en Baumann, en de Belgen Vleminck en Boeye. WEEKSTAAT NED. BANK Groot bedrag teruggevloeid AMSTERDAM (ANP) Uit de week staat van de Nederlandse Bank per 12 augustus blijkt, dat er een verrassend flink bedrag aan bankbiljetten is te ruggevloeid. De chartale circulatie daal de hierdoor met 198 miljoen tot 8343 miljoen gulden.-De schatkist kon zich, hoofdzakelijk door de kohierbelasting betalingen met 133 miljoen gulden ver beteren tot 395 miljoen gulden. De goud- en deviezenvoorraad geeft geen wijziging te zien en bleef op 7021 mil joen gulden, waarvan 6.113 (6.112) mil joen gulden aan goud. De banken heb ben voor 5 mllDjoen gulden aan dure voorschotten afgelost waardoor de reke ning voorschotten daalde tot 195 miljoen gulden. De rekening „andere ingezete nen" steeg met 16 miljoën tot 65 miljoen gulden. Dc postwissels, schatkistpapier en schuldbrieven door de bank gekocht daalde met 50 miljoen tot 1.402 miljoen gulden als gevolg van het terugnemen door de staat van eerder geplaatst kort popier bij de Nederlandse Bank. Het tegoed van de banken bij de centrale 'bank geeft een vermindering te zien van 4 miljoen tot 13 miljoen gulden. De geldmarkt is nog steeds krap. Geld- kringen verwachten na 15 augustus een flinke verruiming van de geldmarkt met als gevolg een flinke verlaging van het tarief voor daggeld. Op 15 au gustus vinden namelijk betalingen plaats van het rijk aan de gemeenten ter grootte van circa 300 miljoen gulden, terwijl de rente en aflossing van geves tigde schuld op die dag 49 miljoen gul den bedraagt

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7