J. OUD rof. mr. Prof. Lenz toon typische misvormingen door Softenon één der weinige werkelijk grote politici BIJNA IEDERE POLITICUS CITEERDE HEM WEL EENS Publiek kan van cola-prijzenslag profijt trekken Voordeeltje gevolg van slechte zomer Kamerleden naar Indonesië Dag van de kinderen in Alsdorf VERHOOR VAN OUDERS BEGONNEN Treinkaartje betaald met vals honderdje Hevige gevechten in hoofdstad Uruguay Nigerianen weigeren einde beschieting voedselvliegtuigen RODE KRUIS STOPT MET VLUCHTEN Noordvietnamese de-escalatie? Drie welpjes geboren in leeuwenpark DINSDAG 13 AUGUSTUS 1968 I(Van verslaggevers) 1HAAG Minister van Staat, professor mr. 3ud, behoorde tot de zeer weinige grote politici, lederland deze eeuw heeft gekend. Niemand t ontkennen, zelfs niet zfön grootste politieke itanders. Z^jn politieke loopbaan, die meer dan jaren omspant, wüst dit duidelijk aan. Hij was eider, Kamerlid, fractievoorzitter, burgemeester inister. Hij was daarbij tegelijk één van de aangehaalde staatsrechtsdeskundigen, naar ijna iedere politicus wel eens verwezen heeft jn politieke handelingen. Deze eeuw is in land de politiek in de werkelijke zin van het mede gevoerd door prof. Oud. p heeft de politicus na de oorlog meermalen weten, dat hij zjjn Vrijzinnig Democratische Bond 1946 zonder slag of stoot overgeleverd zou heb» de toen pas opgerichte Partij van de Arbeid, rdoor kon, volgens deze critici, de Partij van de ieid met zijn ledental direct al goed voor de komen. Hoe dit ook zij, feit is alleen dat fessor Oud zelf maar twee jaar lid van de Partij de Arbeid gebleven is. In 1948 richtte hij met -minister en oud-secretaris-generaal van de ,VO, mr. D. U. Stikker, de Volkspartij voor Vrij- Democratie op. Daarna kwam hij opnieuw in Tweede Kamer en bleef er tot 1963, in welk jaar benoemd werd tot minister van Staat. tterdam politieke loopbaan van prof. Oud liep merkwaar- erwijze vla Purmerend, waar hij geboren was, el en Ommen naar Den Haag, met daarbij als van de vele hoogtepunten in dit leven ook nog onderbroken burgemeesterschap van Rotterdam len 1938 en 1952. ambtsperiode als burgemeester van de Maas- I was een der meest bewogen perioden in de chiedenis van Rotterdam: de verwoesting van zijn 5 id door Duitse bomenwerpers bij het uitbreken de tweede wereldoorlog. Prof. Oud zag snel at er met de Duitsers niet viel samen te werken in oktober 1941 diende hij zijn ontslag in. Hij e zich toen aan de geschiedschrijving van de lerlandse parlementaire geschiedenis na 1918, werk, na de oorlog gereed gekomen, de naam ig „Het jongste verleden". Na de bevrijding de prof. Oud weer terug op zijn burgemeesters- Onmiddellijk wijdde hij al zijn krachten aan de iropbouw van de gehavende Maasstad, waarvan zijn afwezige periode het wel en wee op de voet blijven volgen. Want Ouds woning was in stilte [Vilein stadhuisje geworden, waar velen ,,de bur- nog advies kwamen vragen. Oud was al jong lid van de vooroorlogse Vrij- Democratische Bond, vooral door toedoen van nogal radicale politieke Treub. In 1917 kreeg als vrijzinnig democraat zitting in de Tweede ner voor het kiesdistrict Den Helder. Kamer- in werden toen nog volgens het districtenstelsel cozen, een stelsel, waarnaar sommige partijen nu weer willen terugkeren. Hij bleef Kamerlid tot 1933, in welk jaar hij minister van Financiën werd in het tweede en daarna derde kabinet-Colijn. In 1937 keerde hij in de Tweede Kamer terug als fractievoorzitter van de Vrijzinnig Democraten. Een jaar later werd hij echter burgemeester van Rotter dam en verliet daarvoor de Kamer. Onmiddellijk na de oorlog kwam prof. Oud weer in de aciteve Nederlandse politiek terug. Het was niet zo verwonderlijk, dat hij in 1946 met een vrij groot aantal Vrijzinnig Democraten overging naar de Partij van de Arbeid. Voor de oorlog had zijn partij nationaal en internationaal veel goede betrekkingen met verschillende socialistische stro mingen in Nederland en in Europa onderhouden. De Vrijzinnig Democratische Bond had vrij veel radicale invloeden. Voor velen was het daarom onbegrijpelijk, dat prof. Oud de Partij van de Arbeid in 1948 al weer verliet om een nieuwe partij, die van de VVD te stichten. Een partij, die verschillende jaren met de socialisten en de KVP in één regering zat en die zelfs in 1965 nog alleen met de socialisten een kabinet wilde vormen. Nadien is zijn invloed in de VVD, waarvoor hij tot 1963 fractievoorzitter bleef, teruggelopen. Dit blijkt overduidelijk uit de tegen woordige VVD, die niet eens meer met de socialisten wil regeren. De conservatieve liberalen kregen steeds meer de overhand. Door zijn politieke opvattingen is prof. Oud altijd een groot tegenstander van de confessionele par tijvorming geweest. Op het 20-jarige congres van de VVD in januari j.l. heeft hij voor het laatst deze politieke belijdenis nog eens duidelijk uitgesproken. Hij toonde zich toen zelfs verheugd over de terug loop van de confessionele partijen, al ging het hem, zo zei hjj toen, te langzaam. „Van Gods wil In de politiek weten we niets", was altijd zijn geliefde slagzin. Hij heeft vele geschriften over staatsrecht en staat kunde nagelaten. Het bekendste is wel zijn zeer om vangrijke politieke geschiedschrijving: „Het jongste verleden 1918 1940", waarin men de politiek uit deze jaren bijna van dag tot dag op de voet kan volgen. Bekend is ook zijn streven tot hervorming van'de Eerste Kamer. Herhaaldelijk heeft hij in woord en geschrift gepleit voor een Eerste Kamer, die vooral nationaal-economische politiek moet bedrijven vol gens de taak, die thans de Sociaal Economische Raad uitoefent. In deze opvattingen moet de Eerste Kamer dan vooral bestaan uit deskundigen uit het bedrijfsleven. Arguedas laat erklaring achter uit „voorzorg" AVANA (AP) De Boliviaanse ex- lister van Binnenlandse Zaken, Anto- Arguedas, die het dagboek van de aanse guerrillaspecialist Che Gue- i in Cubaanse handen zou hebben Deeld, heeft „een belangrijke verkla- opgesteld, die dient te worden spreid „als er iets met me zou ge inen", zo heeft het Cubaanse persbu- »u Prensa Latina bekendgemaakt, let persbureau vermeldde vanuit Li- dat Arguedas daar tegenover ver- Igevers had verteld over de maat- :len die hij had getroffen voor het ge- hij zou verdwijnen. Prensa Latina Idde verder dat Arguedas had ont- d geld te hebben ontvangen van de aanse overheid voor het dagboek en verklaard „uit revolutionaire motier te hebben gehandeld. Jguedas verklaarde dat hij zijn ver- ring had achtergelaten bij het Arae- ianse tijdschrift „Ramparts" en het leense tijdschrift „Punto Final", bij ze van voorzorgsmaatregel voor het al hij in Bolivia met gesloten deuren den berecht. 'EN HAAG (ANP) Het Tweede Ka- 'lid mej. A. A. M. Kessel (PPR) ft de minister van Binnenlandse Za- en Sociale Zaken en Volksgezond- i gevraagd het mogelijk te maken dat :htoffers van de wolkbreuk die zater- West-Brabant trof, voor schade die i door verzekering wordt gedekt een oep op het Rampenfonds kunnen Inmiddels heeft de wolkbreuk veel nder schade aangericht dan men aan- ikelijk vermoedde. Waarschijnlijk ft de deze beperkt tot een paar ton. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er is een fikse prij zenslag ontbrand in de indrustrie van frisdranken. De stoot daartoe is uitge gaan van Coca Cola, dat enkele dagen geleden officieel aankondigde voor een gezinsfles van driekwart liter in een „tijdelijke aanbieding" geen 73 maar 59 cent te vragen. Wat is de reden van die prijsverla ging geweest? De aanval om het zo te noemen is eenvoudig gericht op de goedkope eigen merken cola's van de grootwinkelbedrijven. Die goedkopere frisdranken hebben een behoorlijke kwantum klanten weggetrokken bij Co ca Cola. De fabriek hoopt door deze ac tie het verloren terrein te herwinnen. Het merkwaardige is. dat het geharre- war tussen de big bosses in de fris drankindustrie de grootwinkelbedrijven weinig of niets doet, integendeel, dat i zij er zelfs van profiteren. Behalve de eigen merken wordt in die bedrijven ook Coca Cola verkocht en of men nu aan deze of die frisdrank verdient, blijft on verschillig. Als er maar wordt ver- De Vrumona-fabriek in Bunnik (Pepsi- Cola, Seven Up en andere kleinere mer ken) is „meegezakt" met de frisdrank concurrent. De prijs van een literfles Pepsi, aanvankelijk 79 cent, is thans al tot 69 cent verlaagd. Het Ruakconcern in Zaandam, dat onder meer voor Al- bert Heijn een cola fabriceert, laat uit komen dat hier sprake is van het oprui men van een „zomeroverschol". Dooi de niet zo beste zomer is over de gehele linie de verkoop van frisdranken ver beneden de verwachtingen gebleven Raak heeft al aangekondigd de literprijs van zijn merk cola tot 55 cent te verlagen. Albert Heijn heeft er nog eens zes cent afgedaan. Grote vraag is, welke frisdrank ten slotte aan het langste eind zal trekken; het publiek kan er voorlopig zijn voor deel mee doen. SCHIPHOL (ANP) Maandagmiddag is een Nederlandse delegatie uit de beide kamers der Staten-Generaal voor een 16-daags bezoek aan Indonesië, van Schiphol naar Djakarta vertrokken. De delegatie bestaat uit de navolgende leden van de Eerste Kamer: prof. dr. ir. J. P Mazure, mr. J. A. W. Burger, dr. W. P. Berguhis. dr. J. W. Beerekump, lr. H. J. Louwes en dm. A. L. J. Koenen. Uit de Tweede Kamer maken van de delegatie deel uit: mr. F. J. F. M. van Thiel, voor zitter van de delegatie, mej. G. S. H. M. Kok, mej, mr. E. A. Haars, mej. mr. A. M. Goudsmit, mr. F. H, J. M. Daams, mr. M. Vrolijk, drs. W. K. N. Schmelzer, T. H. Joekes, mr. J. A. Mommersteeg, dr. N. G. Geelkerken, mr. dr. C. Berkhouwer en A. Nuyens. Mr. W. Koopsplaats, ver vangend griffier van de Tweede Kamer, zal de delegatie vergezellen. De delegatie zal een oriënterend be zoek aan Indonesië brengen en er onder andere de officiële opening van het par lement in Djakarta op 16 augustus bij wonen. Tevens zal men worden ontvan gen door president Soeharto. Behalve Djakarta zal het gezelschap ook Djokja karta, Bali, Bogor en Bandoeng bezoeken. In aansluiting op hel verblijf in Indo nesië zal men in Bangkok de Neder landse vertegenwoordiger bij de econo mische commissie voor Afrika en het verre oosten van de Verenigde Naties (ECAFE) ontmoeten. Op de eerste sep tember zal de delegatie naar ons land terugkeren. ALSDORF Tot half vijf gistermiddag hadden de verdedigers van de verdachti in het Softenonproces in Alsdorf zich merkwaardig rustig gedragen. In de voo dracht van prof. dr. W. Lenz, docent in de genealogie aan de universiteit Münster, die door de rechtbank als getuige was opgeroepei geen aanleiding om opmerkingen te maken. Ook niet toen zUn getuigenis angst wekkend dicht het bewijs naderde, dat thalidomidepreparaten, waaronder ook Softenon wordt gerekend, misvormingen teweeg lubben gebracht bij kinderen in de moederschoot. Toen klapte pror. Lenz ongelukkig voor hem uit zijn praktijk en vertelde van een moeder, die een misvormd kind had gebaard en die er aan vankelijk niet voor durfde uit te komen, dat zU tijdens de zwangerschap een thalidomidepreparaat had gebruikt. Prof. Lenz schildert de nood van deze moeder, die terwille van haar man de waarheid had verzwegen. De verdedigers willen dan namen, omdat zij dit geval willen natrekken op zijn juistheid. Prof. Lenz beroept zich in eerste Instantie op zijn zwijgplicht. „Dan willen wij het nummer van dit onderdeel van uw getuigenverklaring". Prof. Lenz, bang dat de anonimiteit, dan toch geschaad zal worden, weigert. De voorzitter van de rechtbank last een pauze ln om uit in feite zuiver technische meningsverschil len te komen, Na de pauze toont prof. Lenz zloh bereid de door hem genoemde gevallen zo te preciseren, dat de verdedi ging ze kan natrekken. Het mui-werk in de procesdag wordt gedoofd. Het geschut, dat verdediging en officier van justitie voor een half uur in stelling hebben ge bracht, wordt in de loopgraven terug getrokken. Prof. Lenz kan zijn referaat afronden, een referaat, dat respect afdwingt door zijn gedegenheid en ook door zijn objec tiviteit en dat tot gisteravond nog steeds niet was uitgemond ln een waterdicht bewijs, Prof. Lenz heef de hele dag ge goocheld met getallen. Hij laat. dia's projecteren van kurven waaruit kan blij ken dat met. het stijgende gebruik van thalddamidepreparaten tn de periode 1958-1961/1962 ln veel Europese landen maar ook ln Japan en Canada ook het aantal misvormde kinderen stijgt. Hij geeft kurven waaruit blijkt dat na het verbod van thalidomidepreparaten ln de diverse landen ook het aantal misvormde kinderen terugloopt, Nederland Hij haalt tijdens zijn getuigenis ook het onderzoek van de geneeskundige hoofdinspectie in Den Haag ter zake aan. Daaruit blijkt dat ongeveer parallel aan de stijging van de verkoop van thalido midepreparaten (ln 1959 3.1 kilo. in 1960 3,5 kilo en 1961 5 kilo) een stijging van het aantal misvormdepasgeborenen loopt (ln 1960 - de gevolgen van het gebruik van de, preparaten worden merk baar 7 gevallen: ln 1961 8 gevallen; in 1962 het preparaat is dan al uit de handel genomen 10 gevallen». In 9 gevallen blijkt de moeder tijdens de vroegste periode van haar zwangerschap (5de tot 7de week) op eigen gelegenheid Softenon heeft gebruikt, terwijl in de overige gevallen Softenon op recept wordt gebruikt. Aan de hand van dia's van misvormde kinderen poogt prof. Lenz te bewijzen dat de misvormingen ten gevolge van het ROTTERDAM (A.N.P.). Een tol nu toe onbekend gebleven man heeft maan dagavond op het station Blaak in Rot terdam bij een loketbediende van de Ned. Spoorwegen een bijzonder geraffi neerde wisseltruc toegepast. De man had een enkele reis naar. Dordrecht 1,50) gevraagd en depo neerde een biljet van honderd gulden in het wisseltourniquet. De loketbediende draaide het kaartje met het wisselgeld naar buiten en pakte het biljet op. Toen hem bleek dat het biljet aan de achter zijde helemaal wit was, probeerde hij het snel terug te leggen en het tourni quet nogmaals te draaien.' De klant griste het wisselgeld echter snel weg en zag ook nog kans het „bankbiljet" mee te nemen. Achtervolgd door de loket bediende vluchtte de man hel slation uit. Een onderzoek van de Rotterdamse politie had tot nu toe geen resultaat. MONTEVIDEO (AP) Vannacht is Montevideo tot grote studentcn- lcn gekomen die door journalisten plaatse werden beschreven als „een e poging tot rebellie". Zeker vijf ionen zijn in ziekehuizen opgeno- i. Talloze anderen liepen kleine ver- ndingen op. 'e ongeregeldheden braken maandag- rgen los toen 400 demonstranten ags raakten met de oproerpolitie, ewel rond het middaguur de rust ijnbaar weerkeerde, laaiden de ge- hten tegen het vallen van de avond op. De rellen zouden erger zijn die van vrijdagavond. De politie 'ft bekendgemaakt dat „verschelde- oproerkraaiers zijn gearresteerd. studenten wierpen met stenen en oiden talloze ruiten ln. Zeker een twaalftal politiemannen werd gewond, j Zo moesten onder meer de ruilen van het ministerie van Cultuur het ontgel den. Tevens werden hopen autobanden. rijkelijk begoten met benzine, voor het i universiteitsgebouw In brand gestoken j Het was niet mogelijk te zeggen hoe veel demonstranten er aan de rellen deelnamen, doch geschat wordt dat een duizendtal op de been was. De botsing vond plaats enkele uren nadat een ontvoerde autoriteit, Ulises Peirera Reverbel, president van de elektriciteitswerken en de PTT, onge deerd in een buitenwijk werd vrijgela ten. Reverbel, een volgeling van de krachtige politiek van president Jorge Pacheo Arego tegenover de vakbonden en de studenten werd 7 augustus, bekend als „Tupamaros", zei de ontvoering verricht te hebben. gebruik van thalidomidepreparaten door de moeder tijdens haar zwangerschap typische verschijnselen vertonen, die wezenlijk verschillen van misvormingen in andere oorzaken. Voor de vele ouders ln de zaal gisteren begon ln feite het getuigeverhoor van de ouders moet het een hard gelach zijn geweest toen dia's werden getoond van misvormde kinderen, kinderen zonder armen of benen, kinde ren wier handen aan de schouders zaten en wier voeten aan het zitvlak waren vastgegroeid, kinderen die zowel armen als benen moeten missen of wier oren en neus geheel tn het hoofd zijn verzonken. Door middel van deze dia's wilde prof. Lenz. een van Dultslands beroemdste genealogen, aantonen dat er verschillen ln misvormingen zijn en dat de misvor mingen ten gevolge van het gebruik van klaarblijkelijk Bewijsmateriaal En terwijl in de rechtzual de weten schapsmensen en Juristen steeds dichter proberen te komen bij het vaststellen of afwijzen van de schuld van Chemie Grünental spelen bulten de vier kinderen, die door hun ouders als „bewijsmateriaal- werden meegenomen. Het zijn drie jon gens en een meisje, die hetzij misvormde armen, hetzij misvormde voetjes hebben. Hun mismaaktheid verhindert hen nu nog niet ln de kantine van Casino Anna ln Alsdorf met zusters van het Rode Kruis te spelen, terwijl hun ouders - dikwijls vol afgrijzen het relaas van prof. Lenz binnen aanhoren. De kinderen huppelen dartel rond. koesteren zich ln de belang stelling van de Mentalen fotografen, Journalisten en Duitsers die deze eerste „dog van de kinderen" Jn Alsdorf mee maken. Zij zijn er zich niet van bewust hoe ln de rechtzaal ook voor hun toe komst een gevecht op leven en dood wordt gestreden: leven wellicht voor hen en de tienduizenden andere Softenon- slachtoffers, dood misschien voor Chemie Grünental, hoewel tot nog toe uit niets duidelijk gebleken is dat men daar de zaken al te zwaar opneemt. Franse boeren en Jruittelers hebben dezer dagen demonstratie gehouden voor betere prijzen voor In vrachtwagens werden vele tonnen perziken en i gestrooid, waardoor het autoverkeer slechts lang zo en bijzonder gli b bert ge i produkten. Met grote -r'u over Rijksweg 94 LAGOS, Nigeria (AP) De Nlge- rlaunse federale regering heeft een be roep van het internationale Rode Kruis verworpen om een einde te maken aan het beschieten van Rode-Kruisvliegtui- gen die voedsel brengen naar het be legerde Biafra, aldus heeft een woord voerder van het Rode Kruis meegedeeld. Robert Hltz, de hoogste Rode-Kruls- autoriteit In Nigeria, werd meegedeeld, dat het standpunt van Nigeria „onge wijzigd is". Hij zei, dat de onderhan delingen met de federale regering nog steeds voortduren. Het Rode Kruis heeft zaterdagavond de vluchten van het Spaanse eiland Fernando Po, 180 kilometer uit de Nigeriaanse kust, over Nlgeriaans grondgebied stopgezel. De woordvoerder zei. dat een DC 6 van liet Rode Kruis die voorraden ver voerde en die gemerkt was met het Rode Kruis tijdens de reis beschoten werd. „Voortdurend sedert president Charles de Gaulle zijn verklaring van steun aan Biafra afgelegd heeft, heb ben wij berichten gehoord dat wapens in grotere hoeveelheden naar Biafra gevlogen worden", aldus de Rode-Kruis woordvoerder. „Nigeria schiet op elk vliegtuig" Gisteren zijn vliegtuigen beschoten van de organisatie „Charl- tas". De Franse regering heeft tien dagen geleden een verklaring uitgegeven waarin zij zich voorstander verklaart van het oplossen van de 13 maanden oude burgeroorlog op basis van zelf beschikking en gezegd wordt, dat de Blafranen bewezen hebben een volk te zijn in jaar. rijd Door mijn echtgenote en twee dochters wordt mr. M, Vrolijk op Schiphol naar de vertrekhal gebracht. WASHINGTON (Rtr) De Ameri kaanse inlichtingendienst heeft 'n zeke- dalende lijn In 't aantal Noordvletna- iese infiltranten naar Zuid-Vietnam ontdekt, zo schrijft de militaire corres pondent van de „Washington Post" van daag. Overigens is meer bewijsmate riaal nodig om er zeker van te kun- i zijn dat de verminderde troepenbe weging meer inhoudt dan weer eens een inzinking ln de Infiltratie. TILBURG (ANP» 'lussen de zes honderd en zevenhonderd zogende hondemoeders zijn de directie vtin het leeuwenpark van de Beekse bergen tussen Tilburg en Hllvarenbeek aan geboden om het leeuwenwelpje van moederlijke zorg te vooralen, dat gis teren ln het park werd geboren. Ge lukkig zal van deze gezlngszorg geen gebruik behoeven te worden gemaakt. Zag het er namelijk aanvankelijk naar uit dat de leeuwin haar welpje had verstoten, later bleek de ufwljzen- de houding van de Jonge moeder slechts toe te schrijven te zijn aan 't feit dat er nog meer welpjes moesten komen. Deee zijn Inmiddels gearri veerd en het gezin vader, moeder en drie welpen leeft nu volmaakt gelukkig en ln perfecte harmonie bijeen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5