DE FLINTSTONES Onverwoestbare creatie van briljant ontwerpersduo Tito begroet met grote geestdrift GOUDSMOKKELORGANISATIE DOOR POLITIE OPGEROLD „Koningsga mbiet opnieuw in ijskast Dr. Blaiberg spoedig uit ziekenhuis Teleurstelling bij NYY over VYD-rapport ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 W1LMA FL1NTSTONE vrouwelijke logica ook in het stenen tijdperk. Oefening weer door warmte vastgelopen (Van onze speciale verslaggever) 11 OH NE De Nederlandse iegeroefe- ning „Koningsgambiet" rond de West- duitse legerplaats Hohne strandde gister middag om één uur wederom in het zachte asfalt onder een hete zon, precies zoals de dag tevoren. Een uur nadat staatssecretaris Haex (Landmacht) zUi tevredenheid en bewondering voor de or ganisatie en het verloop van de oefening had uitgesproken, klonk voor de tweede inaal het codewoord „IJskast", dat de rond middernacht weer op gang gekomen 8000 militairen en 2000 voertuigen op nieuw tot stilstand bracht, teneinde de Duitse wegen niet te ruineren. De tevredenheid van de staatssecretaris ondanks deze ernstige tegenslagen vond zijn achtergrond in de beperkte oefenruimte en beperkte financiële mid delen die generaal-majoor F. E. Meyn- derts als leider van de oefening ter be schikking stonden. Ook de opzet va; oefening als zodanig, waarbij een grote eenheid over een gebied van 85 kilome ter diep en 35 kilometer breed in de hand gehouden moest worden, had zijn instemming. „Voorkomen is, dat veel militairen zijn ingeschakeld, die eigenlijk niet bij de oefening zelf zijn betrokken. Iedereen was bezig", meende de staats secretaris. Het meedoen van iedere man was ook een van de voornaamste bedoelingen van generaal-majoor Meynderts, die de te- Tekenfilmseries leveren problemen op Het b voor een tekenfilmontwerper meestal niet zo moeilijk «en geslaagde figuur te creëren voor een van zijn cartoons, Ingewikkelder wordt het wanneer het een ontwerp voor «tn serie tekenfilms betreft. In de eerste plaats moeten de verhalen worden aangepast aan de hoofdfiguren, terwijl het sok heel vaak voorkomt, dat ontwerpers plotseling op on voorziene moeilijkheden stuiten, doordat kij in den beginne geen rekening hielden met de beperkte mogelijkheden van hun creatie. Zo moest Max Fleischer destijds zijn populaire Betty Boop laten schieten omdat zijgeen profiel had en alleen maar „en face" in het beeld paste. Fleischer boekte meer succes met zijn van de krantestrip geleende en niet door hemzelf ontworpen Popeye the sailor. De spimazie-etende zeeman, zijn broodmagere vriendin Olive Oil en zijn eeuwige rivaal Bluto mochten zich ondanks een wat slorige animatie jarenlang in een populariteit ver heugen die hun een tweede plaats bezorgde achter de creaties van de in de jaren dertig onaantastbare Walt Disney. Maar ook Disney had zijn problemen. Toen de grote Walt na een aardig succesje met Oswald het konijn met Mickey Mouse een goudmijntje aanboorde, kon hij nog niet ver moeden dat hij deze „ontdekking" al spoedig naar het tweede plan zou moeten verdringen om aanvankelijke bij figuren als Pluto, Goofy en later Donald Duck te pousseren. Wat was het geval? De muis, die het als krantestrip goed deed en dank zij de eerste geluidstekenfilm naam maakte op het filmscherm, bleek al spoedig in vrijwel geen enkel verhaal te passen. (Een muis, die een hond als huisdier heeft, ging te ver, zelfs voor de ongebreidelde fantasiewereld van de tekenfilm, zodat al heel snel alleen Pluto in het beeld verscheen en Mickey slechts sporadisch te zien was en dan nog menselijker dan voorheen, bijvoorbeeld zonder staart. Leon Schlesinger worstelde jaren met zijn „Merry Melodies" en „Looney Tunes" op de rand van het succes, maar kreeg pas de erkenning die hij als ontwerper verdiende toen hij de goedige Porgy de big liet schieten voor de brutale haas Bugs Bunny. Andere figuren, die een grote serie tekenfilms overleefden, waren Walter Lantz' Woody Woodpecker, die Andy Panda van dezelfde ontwerper naar het tweede plan drong en Co lumbia's ChilQy Willy. Peul Terry echter slaagde er nooit in ook maar één tekenfilmfiguur van betekenis te scheppen. Noch zijn eksters Hedkel and Jeckel, nog zijn Mighty Mouse kregen ondanks een lange serie films enige aansluiting met het publiek. Slordige animatie en gebrek aan vaart en ideeën waren daar de voornaamste oorzaken van. Sommige tekenfilmstudio's, zoals de VPA-studio's van Stephen Bosustov, volgden het principe geen vaste hoofd figuren te ontwerpen, maar voor ieder verhaal passende nieuiwe ontwerpen te maken. Toch vervaardigden zij tenslotte drie filmpjes rond het louter geleerden voortbrengende jongetje Gerald McBoing Boing en deden zij zich tenslotte zelf de das om door vast te roesten in een serie rond de bijziende Mr. Magoo met de stem van Jim Backus. De meeste Oosteuropese filmstudio's hadden ook geen eigen vaste figuren, maar ontwierpen voor elke film weer nieuwe. De Joego-Slavisdhe Zagrebstudio's weken eenmaal van deze richtlijn af door voor de Amerikaanse markt een serie rond de zich vermommende Inspecteur Mask te produceren, maar na een serie van twaalf liet men dit idee snel schieten. Twee ontwerpers zult u in dit overzicht tot nog toe hebben gemist, en wel omdat zij de meest succesvolle in hun branche zijn en nog nooit één verkeerde manoeuvre maakten. William Hanna en Joseph Barbera vestigden het eerst de aandacht op zich toen zij voor Metro Goldwyn Mayerproducer Fred Qulndby het kat-en-muisspelletje van Tom and Jerry ont wierpen en met enkele van hun films een Oscar veroverden. Na de dood van Quinsby in 1964, toen Leo Goldman de pró- duktie van de Tom Jerryfilms overnam, gaven Hanna en Barbera er de brui aan keerden MGM de rug toe en cre ëerden voor Columbia een nieuwe tekenfilmfiguur: Yogi Beer Onderwijl ontwierpen zij voor een televisieserie de Jetsons en de vondst van het stenen tijdperk: de familie Flintstone Televisiefilms hebben een beperkter budget dan de teken film voor bioscoopgebruik. Het voordeel is, dat door ze in serie te maken vele malen dezelfde tekeningen kunnen worden gebruikt. Een drastische vereenvoudiging in de ani matie geeft nog een grotere tijdsbesparing en zo lang de ideeënstroom blijft komen wat bij Hanna en Barbera het geval blijkt te zijn dan is er geen vuiltje aan de lucht. Fred, Wilma en Pebbles Flintstone, Barney, Betty, Bam Bam en Dino werden al spoedig zo populair, dat het omgekeerde plaats vond van wat menige filmacteur geschiedt. Acteurs, die in de filmstudio's geen emplooi meer vinden, proberen vaak hun geluk op het hui9kamerscherm. De Flint9tones kregen zo'n aanhang, dat zij de sprong waagden naar het bioscoopscherm. Onlangs was dan ook in kleur „Geheim- agent Fred Flintstone", een mlddagvullende tekenfilm, in onze bioscopen te zien. Dat zij daarbij hun oude huiskamer- vrienden niet vergeten, blijkt wel uit het feit, dat spoedig weer een nieuwe televisieserie van deze steen-goede familie zal worden uitgezonden. De Flintstones zijn echt onver woestbaar. Werkbezoek aan Praag Nieuwe statuten Tsjechoslowaakse partij PRAAG (DPA-AFP) De bevolking van Praag heeft de Jocgo-Slavische staats- en partijleider Josip Broz Tito een groot welkom bereid toen dc 76- jarige maarschalk gister aan het hoofd van een partijdelegatie naar de Tsjecho- Slowaakse hoofdstad kwam voor zijn langverwachte en steeds weer uitgestel de „werkbezoek", dat voornamelijk po litieke besprekingen met de Tsjechische partijleiding omvat. Op het met vlaggen versierde vlieg veld werden de gasten uit Joego-Slavië Muiterij bij Palestijns bevrijdingsleger AMMAN (AFP) De nieuwe stafchef van het „Palestijnse bevrijdingsleger", de militaire organisatie van de „Palestijnse bevrijdingsorganisatie", P.L.O., wordt sinds 1 augustus door opstandige officie- n Damascus gevangen gehouden. Dit is door de P.L.O. in Amman bekendge maakt. Volgens de organisatie gaat het muiterij door een aantal afvallige offi cieren van het bevrijdingsleger. In een verklaring wordt gezegd, dat op 1 augus tus, twee dagen na de benoeming, op standige legerofficieren het hoofdkwa tier in Damascus binnenvielen en c stafchef, Abdel-Razak el Yehia, gevan gen namen. De organisatie had Yehia aangesteld in de plaats van El-Jabi. Voor de commandowisseling was geen /-eden opgegeven. Yehia wordt nog steeds ge vangen gehouden. De uitvoerende c missie van de beweging heeft ge vastbesloten te zijn een einde aar muiterij te maken. begroet door partijleider Dubcek, pre sident Svoboda, premier Cernik en ho ge partij- en regeringsvertegenwoordi gers. Op en om het vliegveld bevond zich een grote menigte, die met vlag gen zwaaide en „welkom Tito" riep. Niettegenstaande het feit dat Tito slechts in zijn hoedanigheid van partij leider kwam, was de ontvangst er een die gewoonlijk alleen bij officiële bezoe ken van staatshoofden te zien is. Langs de weg van het vliegveld naar de stad stonden tuinduizenden mensen, die de bezoekers geestdriftig toejuichten. Temidden van de applaudlserende en juichende menigte werden spandoeken ontvouwd waarop stond „Tito ja, Ul- bricht neen" en „Tito is onze vriend". Rude Pravo heeft de nieuwe statuten voor de Tsjecho-Slowaakse communis tische partij gepubliceerd, die aan het 9 september beginnende partijcongres ter goedkeuring zullen worden voorge legd. Er staat onder meer in dat een min derheid het recht heeft een eigen me ning te formuleren en te doen notule ren. Behalve de communistische partij voor het gehele land zullen er afzonder lijke communistische partijen voor de Tsjechische en de Slowaakse gebieden zijn. De leiding in de partij zal bij een voorzitter berusten in plaats van bij een eerste secretaris. Alle partijorganen worden bij geheime stemming gekozen. Iemand wordt vrijwillig lid van de partij en kan het lidmaatschap opzeg gen wanneer hij wil. Het lidmaatschap geeft geen voorrechten. Een te grote concentratie van macht in een persoon zal worden voorkomen. Bepaalde func ties zijn onverenigbaar. gen9lagen, die de zon zijn plannen bracht, nogal lakoniek opving. Staatssecretaris Haex, die zich daags tevoren reeds lovend had uitgelaten over een gemaakte proefrit met twee nieuwe Amerikaanse motoren en vers Iingsbakken voorziene Centurionta benadrukte gisteren het belang van ontwikkeling van elektronisch werkende anti-tankwapens. „Wij groeien naar een situatie waarin de aanwezigheid van anti-pantserwapens op ieder niveau de ruggegraat wordt van de vuurkracht van een grote legereenheid1', aldus de staats secretaris. Gisteravond is de oefening, nadat dc afkoeling weer over de wegen was neer gedaald, volgens de oorspronkelijke plannen voortgezet. MONTE CARLO (Reuter) Professor Barnard, de Zuidafrikaanse hartchirui'g die op het ogenblik Europa bezoekt, heeft in Monte Carlo gezegd, dat zijn harttransplantatieputiënt, dr. Blaiberg, binnen een paar dagen opnieuw het zie kenhuis zal kunnen verlaten. Hij zei dat Blaiberg geen tekenen vertoont die op afstoting van het nieuwe hart wijzen en dat hij rustig aan tot een normaal leven terugkeert. Blaiberg, die ln januari van dit jaar een nieuw hart kreeg, werd vo rige maand als gevolg van een lever- en longaandoening ernstig ziek. Waarom zou je het je gemakkelijk maken als het ook moeilijk kant Waarom zou je niet een pontonbrug slaan, als er al een prachtige betonnen water- overspanning naast ligtf Maar ja, je bent militair en als de baas van de manoeuvre .Jtoningsgambiet" zegt dat de betonnen brug is opgeblazen en je ziet met je eigen ogen dat daar helemaal niets van aan is, zeg je toch netjes: Tot uw orders en slaat het pontonbruggetje. Het spelletje moet ten slotte leuk blijven, nietwaar f Dit zijn geen Amerikaanse Q.I.'s in Zuid-V iet nam of blanke huursoldaten in een ander door het krijgsbedrijf geteisterd land, maar doodgewone Neder landse jongens die volgens de leg er oefening .Koningsgambietdorpsover- vallertje moeten spelen. Oezlen de grimmige ernst schijnen ze het militaire spelletje nog serieus te nemen ook. Internationale bende zat krap bij kas AMSTERDAM (ANP) De Nederland kruidcniersmenUIiteit, die, volgen* de Amsterdamse politie, vele Inwoners van land nog eigen blijkt te sijn, heeft de bankwereld behoed voor een fraude op grote schaal en heeft de Amsterdamse politie In de gelegenheid gesteld een In ternationale goudsmokkelorganisotle op te rollen. Toen een klant vrijdag J.l. bij de bank of America in de hoofdstad een bedrag ter grootte van 150.000 US dollar (ruim half miljoen gulden) wilde opnemen, vond het bankpersoneel, ondanks het feit dat alle papieren in orde waren, dit toch wel een beetje vreemd. „Zo vlak het weekend", vroeg men zich of. Dan toch maar liever de politie gewaar schuwd. De hoofdstedelijke recherche wist de buitenlandse klant, de Australische ac teur P. W. C„ die door de bank aan het lijntje werd gehouden, aan te houden en kreeg van hem gegevens los over een internationale smokkelbende in goud, waarvan hij lid was. Bombameen tweedeplans figuurdie hot nog ver zal brengen. DODE EN VIER GEWONDEN BIJ AUTBOTSING VR1EZENVEEN (ANP) Doordat een auto bij een inhaalpoging op rijksweg 36 in de gemeente Vriezenveen ging slinge ren en vervolgens links van de weg tegen een boom botste is gisteravond omstreeks kwart voor tien de 19-jarige Maria J. Geuke uit Hengelo om het leven gekomen. Vier andere inzittenden van de auto wer den min of meer «matig gewond naar een ziekenhuis te Almelo overgebracht. Het personeel van een filiaal van deze bank in ZUrich, waar de bende ook ope reerde, was gewend in ruimere bedragen te denken en keerde op dezelfds vrijdag middag geheel ter goeder trouw een be drag ter grootte van 150.000 dollar uit aan een ander lid van de bende, de 24-jarige Engelsman B. L. De Amsterdamse politie heeft inmid dels ook de hoofdpersoon, de 29-jarige auteur R. M. K. uit Engeland, aangehou den en ingesloten op het hoofdbureau van politie in Amsterdam. De Engelse organisatie, die reeds jaren werkzaam was en zich bezig hield met het smokkelen van goud vanuit het wes ten naar Azië, leed het afgelopen jaar flinke „verliezen" door in beslagname en de wisseling van de goudprijs, Er moest dus geld komen om dc winstgevende smokkelhandel voort te kunnen zetten. De bende had het plan opgevat om twee filialen van de Bank of America in Am sterdam en Zürich elk tweemaal 150.000 dollar afhandig te maken. In totaal was hiermee een bedrag van 600.000 dollar ofwel ruim 2 miljoen gulden gemoeid De data, waarop het geld tegelijkertijd ln Amsterdam en Zürich zou worden op genomen, waren vastgesteld op vrijdag en maandag 3 augustus j.l. Op deze dagen ontvingen de filialen in de Hang Seng Bank in Hongkong, dat het eindpunt van dc organisatie was, telegrafische opdracht voor de uit kering van genoemde bedragen aan de Australiër P. W. C„ die in Amsterdam opereerde onder de valse naam „Robin son", en de Engelsman B. L.. die zich in Zürich met een vals paspoort legitimeer de als een zekere „Brown". De geheime code, waarin de betalingsopdracht was gesteld, klopte) zodat er geen enkele reden was om argwaan te koesteren 3rown" stapte vrijdag naar het filiaal ln Zürich en kreeg het geld onmiddellijk uitgekeerd. „Robinson" werd door het Amsterdamse bankpersoneel gezegd, dat hij maandag maar terug moest komen. Een boodschap naar de bank in Hong kong bracht aan het licht, dat er niet één dollar was gestort op rekening van „Ro binson". De Amsterdamse recherche kon op aanwijzing van het filiaal ln Amster dam verdachte op een particulier adres in de hoofdstad in dc nacht van zaterdag op zondag aanhouden. Hij had dc nodige valse papieren bij zich. „Robinson" vertelde de Amsterdamse recherche, dat hij maandag een afspraak had met zijn opdrachtgever K., die hij op het Rembrandtsplein zou ontmoeten. De politie trof hem die morgen om tien uur inderdaad op de afgesproken plaats aan in gezelschap van twee zogenaamde „goud-carriers", de 21-jarige R. W. en de 24-jarige P. B. Een van hen droeg een vest waarin 24 kilo goud met een waarde van ongeveer 120.000 gulden geborgen kan worden. Beide helpers die bij hun aanhouding geen goud of diamanten bij zich hadden, werden later weer vrijgela ten. K. bevindt zich nog ln hechtenis evenals de Australiër C. UTRECHT (ANP) - Een aantal hiaten geeft het rapport hier en daar het karakter van een angstwekkende eenzij digheid. zo oordeelt rar. 1'. II. Hugen- holts. Juridisch beleidsadviseur van het NVV over het rapport van dc sociaal- economische commissie van de VVD met betrekking tot de herziening van het ondernemingsrecht. Het heeft mr. Hugenholtz niet verbaasd te vernemen dat men zich in de VVD- kring tevreden toont over de bestaande toestand en slecht* veranderingen voor staat op onderdelen. Toch heeft de com missie enkele uitspraken gedaan, die het NVV aangenaam hebben verrast. Zo bij voorbeeld do stelling dut grote openheid en verdergaande controleerbaarheid van het ondernemingsbeleid niet beperkt moe ten blijven tot de naamloze vennootschap pen, maar in beginsel van iedere ondei- neming, ongeacht de rechtsvorm.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5