Roland van de Putte trotseert opnieuw de dood Moeilijk te vangen speedwaycrack rijdt in Olympisch Stadion Achtervolgingsploeg op drempel Mexico MET 150 KM HET WATER IN Droog en Van Dis brachten zes min. ..two men show' NORMEN ROEIBOND OORZAAK PROBLEMEN DERKSEN KAN WEER LACHEN 8 LANDEN om de GOUDEN HELM 1968 Soms slaat de schrik me om het hart OOSTENDE Ik ben geboren op een zondag. Men beweert dat zondagskinderen gelukskinderen zijn. Roland Vande Putte, 32 jaar uit Oudenburg bij Oost ende heeft inderdaad al veel geluk gekend in zijn loopbaan. Het is nodig ook want elk moment kan hij zijn stoere worstelaarsnek breken. Roland Vande Putte oefent immers een ongewoon beroep uit: „stuntdriver" of iemand die voortdurend zijn leven op het spel zet achter het stuur van een wagen. Tien jaar geleden werd hem smalend onder de neus gewreven dat hij met een voet in het graf stond. Roland Vande Putte, een sportieve gestalte met Ame- fikaanse allures voelt zich nog altijd springle vend maar.duelleert nu nog meer dan vroeger met tondag te Overmere gaat hij opnieuw een gevecht Aan met magere Hein. Vanaf een tien meter hoge, houten schans die licht hellend is en aan de organi satoren 300.000 fr. (20.000 gld.) heeft gekost, waagt Roland Vande Putte met een gloednieuwe Zweedse wagen met 150 km pgr uur 'n duik in 't Donkwater, dat amper 2.5 meter diep is. Een zelfmoordpoging? Neen, Het idee om het wereldrecord in „space flight" (met de auto zo ver mogelijk in de lucht zweven) op zijn naam te zetten, laat Roland Vande Putte, die voor de school van Gil Delamare heeft gewerkt, sinds geruime tijd niet meer los. Verticaal Te Overmere, tussen Gent en Derdermonde gelegen, waar de „Stunt-68" op ieders lippen ligt, hoopt Ro land Vande Putte vijftig meter ver te zweven met zijn auto. De beste wereldprestatie van dien aard Boven op de schans neemt Roland vande Putte bedraagt 49 meter. „Ik ben gereed om het gevaar te trotseren". De nieuwe Zweedse wagen die hij ter beschikking krijgt zal wellicht verticaal naar bene den storten en de kans is groot dat de deuren ge klemd zullen zitten. Als Roland Vande Putte zonder schrammen of builen zijn duik heeft beëindigd zal hij mogelijk langs de kofferruimte naar buiten moe- „Het is te hopen", lacht hij, „dat de wagen naar de bliksem is en ik niet. Ik ben flink voorbereid, maar het komt erop aan niet in pa niek te geraken. Roland Van de Putte, zelfbewust maar zonder aan stellerij, heeft een hele tijd in Hollywood verbleven. Hij bekent dat de schrik hem soms te pakken heeft. „De dag van de stunt zie ik voortdurend mijn beste vriend-de-dood naast mij, maar dat nare gevoel schud ik van de schouders wanneer ik achter het stuur van de auto kruip. Roland Van de Putte, die op 16-jarige leeftijd een para-commando beschaamd zette door van een achttien meter hoge brug in het kanaal Rumbeke-Roeselare te springen zal zondag proberen in perfecte geestelijke en lichaamelijke kon- ditie aan de start te komen. Filmtol AMSTERDAM Het programma, op zich al uiterst bescheiden, van de tweede dag van de nationale roci- kampioench&ppen op de Bosbaan duur de 6 min. 53,17 secHarrle Droog en Leendert van Dis zorgden rond acht uur, door in een „row-over" de natio nale titel by de dubbelsculls te grUpen, voor een two-manshow". Doordat bij de twee zonder stuurman Proteus, Nereus 1 en Nereus 3 zich terugtrokken werden er gisteravond geen voor- wedstrijden geroeid. Alle ploegen komen vanmiddag in de finale. Leimonias begon eigen toernooi met verlies DEN HAAG Op de eerste dag van het Internationale clubtennistoernooi van Leimonias hebben zowel de dames als de herenploeg van de organiseren de vereniging verloren van een team van de All-England Club. Op de banen van Klein Zwitserland verloor het Westduitse Rot Weiss met 30 van de Tokyo LTC die was ver tegenwoordigd door het Japanse Da- vis-Cupteam, bestaande uit de broers Watanabe. De dames van Rot Weiss versloegen de Racing Club de Bru- De gedetailleerde uitslagen van gis- teren( de wedstrijden worden morgen voortgezet) zijn: Tokyo LTC—Rot Welss De stuntman bij de plaats i Uit alle macht zal hij op het gaspedaal duwen. Hoe hoger de snelheid, hoe groter de kans ver met de wagen te zweven. In die auto zal trouwens een bal last van verscheidene honderden kg liggen. De West-Vlaming, die met beide benen op de grond staat, niet de grote vent uithangt maar toch ver duiveld' goed weet hoe hij zijn publiciteit moet ver zorgen, meent dat hij de (Stunt-68) zal ovex-leven. Is dit zo, dan krijgt hij een filmrol in een Brits-Bel gische coproduktie en er is voor later een nog meer spektaculaire stunt gepland (waar de kans om het er levend van af te brengen één op tien is!) Vroeg of laat, zeggen velen, schiet hij er het hach je bij in. Maar zal de slimme Roland Vande Putte, die een gewiekst zakenman op zijn Amerikaans is, het zover laten komen? We geloven het niet. Zondag te Overmere, zullen zes kikvorsmannen in het water klaar staan als Roland Van de Putte aan zijn hals brekende toer begint. Ook de dokter van de stunt driver uit Oudenburg volgt van seconde tot seconde het „duel fnet de dood". Roland Vande Putte, zal voor zijn stunt in het Donkmeer in ieder geval enkele honderdduizenden franken opstrijken. Business is business AU England Club—Leimonias 2—1: ld—Kasten/Schnelder de Bruxelles 3 da Chnluwe 6—0, F.dith Wlnkens—Llsette Sllej 6—4, 7—5, Szekerka/Wlnkei we/Sliepen 6—2, 6—8, 6—2. tr stuurman het slotnummer niet van start zouden gaan. Volgens de wed strijdleiding zou de zeer matige, enigs zins schuin over de baan staande, wind oorzaak zijn van boeienverschil, dat de resultaten zou beïnvloeden. De wedstrijd werd uitgesteld tot morgenmiddag. Een tweede nationale titel dus voor Drctog, gesteund door Van Dis. De gelegenheids-équipe Wlenese-Stokvis deed namelijk zijn inschrijving niet gestand. „Wij hadden graag met de ongestuurden willen meevaren", aldus coach dokter Van der Meer, Daan-oor was echter geen gelegenheid. Triton, donderdng al nationaal titelhouder bij de vieren met stuurman, trok zich voor de slotwedstrijd van gisteren weliswaar terug, maai- het bestuur van de roei- bond gaf daarop echter de, donderdag volkomen ten onder gegane Laga-vler toestemming ongestuurd te roeien op de vrij gekomen boei. Voor Droog en Van Dis zat er toen niet meer in dan een weinig aantrekkelijke „row-over". Niet gelukkig Niemand is gelukkig met de gang van zaken na twee dagen roeien om de nationale titels. De roeiers niet, de officials niet en de schaarse bezoekers allerminst. Voor 6 min. 53,17 sec. roeien is elke entreeprijs Immers te hoog. Toch zou het onjuist zijn de be slissing van het bestuur van de roel- bond zonder meer te veroordelen. Im mers bij roeien, waar amateurs zich op professionallstische wijze voorbereiden, gelden andere normen dan bij de mees te sporten. In de kringen van de KNRB wordt het principe hooggehouden dat de kampioenschappen er zijn voor de roeiers en eigenlijk voor hen alleen. Niet In eerste instantie voor het publiek of voor diegenen die zijdelings bij de wedstrijden zijn betrokken. Normen Men kan het oneens zijn met die nor men, maar zij zijn nu eenmaal in de Nederlandse roelerewereld algemeen aanvaard. Er wordt van uit gegaan dat de sterkste Nederlander kampioen dient te worden en dat alle roeiers de kans moeten krijgen te starten op de num mers waarnaar hun belangstelling uit gaat. Vandaar dat de zeven finales ln drie door het uitstellen van de eind strijd van de ongestuurde vieren nu zelfs vier dagen worden verwerkt. Het kan zijn dat er gisteravond sprake was van een vermeend boeienverschil. Op zich ls dat onbelangrijk. Het gaat alleen om het principe, dat men erop toeziet dan de kansen gelijk zijn. Waar nemingsfouten zijn daarbij onvermij delijk. Andere zaak Een geheel andere zaak ls het zich veel vuldig terugtrekken van ploegen. Don derdag lieten Triton en De Amstel het afweten, mede omdat de mogelijkheden tegen de wereldkampioen Hadriaan van Nes en Suselbeek voornamelijk ln het theoretische vlak lagen. Zeker, Rouwé en Hartsuiker behoorden twee uur later tot de Tritonploeg, die verrassend Nederlands kampioen in de gestuurde vier werd. Dat de belde Utrechtere donderdag twee keer op het water moesten komen, was echter al bekend toen de Inschrijvingsformulieren moes ten worden Ingeleverd. Gisteren deden zelfs vijf ploegen hun inschrijvingen niet gestand. Men kan zich afvragen welke waarde aan een Inschrijving wordl toegekend en wat voor nut het heeft een sluitingsdatum vast te stellen, als men toch nog de Lagaploeg ln de vier zonder stuurman toevoegt aan de deelnemers. Op die zesde boel hadden Droog en Van Dis ln de dubbeltwee beslist meer recht. Het. inschrijven voor-al le-zekerheid degradeert de Nederlandse kampioen schappen roeien aanmerkelijk eerder dan omstreden beslissingen van de officials. Profs hebben overhand in Duitse tennisstrijd HAMBURG De Zuidufrikaanse be roepsspeler Cliff Drysdalc plaatste zich gisteren door een zege In vUf «ets (64. 6I, 1—6, 46. 6—1) op de Brit Mark Cox voor de kwartfinales van de open Duitse kampioenschappen ln Hamburg. Uitgesproken zwak speelde het Duitse Davis-Cupdubbel Wilhelm Bungert- Ingo Buding. De Australische jeugd spelers John Alexander-Phil Dent wonnen in honderd minuten met 63, 64, 64, De hardslaande Australiërs verloren geen enkele service game, In gloeiende zonneschijn streden de Duitse nummer één Helga Nlessen en de Zuldafrikaanse Annette du Plooy om een plaats bij de laatste vier. On danks het feit, dat de Duitse met 31 leidde in de derde set, won uiteindelijk de Zuldafrikaanse (63, 16, 64). De Britse Virginia Wade versloeg Helga Hoesl-Schulze met 63, 79, 61. De kwartfinales van de heren zullen worden betwist door zes profs en twee amateurs. Het zijn: Roche (Austr.) Drysdalc (Z.-Afr.); Maud (Z.-Afr.)— Bungert (Did.); Newcombe (Austr.) Riessen (VS); Pilic (Z.-Sl.)—Barthes (Fr.). Hemmes en Hordijk op voorgrond in Leiden LEIDEN In de open Leidse kam pioenschappen, die door velen worden gezien als een goede voorbereiding op de Nationale tennlstltelstrijd, die vol gende week maandag in Schevenlngen begint, plaatsten de jeugdspelers Hem mes en Hordijk zich gisteren voor de halve finales. xentjer—Jnnny Riddert- AMSTERDAM Jan Derksen kon eindelijk weer eens breeduit lachen. In het geheim had hü de mogelijke ach tervolgingsploeg voor de Olympische Spelen gistermiddag in het Olympisch Stadion de 4000 meter op tyd laten rij den. Het resultaat was bijzonder hoop gevend. In 4 minuten en 38 seconden volbracht het kwartet Frans van de Ruit, Klaas Balk, Henk Nieuwkamp en Tino Tabak de strijd tegen de onzicht bare tegenstander en was daarmee dit seizoen voor het eerst beneden de grens van 4 min. en 40 seconden gekomen. Derksen was tevreden. „Vergeet niet, dat de jongens bijna nog niet met el kaar hebben gefietst. Dan weer moest er een ergens op de weg rijden, een an dere keer regende het. Als zij nu maar de komende week bij elkaar blijven en hard trainen, dan halen zij donderdag avond hier beslist dat retourtje naar Mexico1'. De moeilijkheid met de ploeg is, dat er door het NOC geen limiettijd is ge steld. Aangenomen wordt echter, dat het viertal zal worden uitgezonden bij een redelijke prestatie en onder die term zou een tijd van minder dan 4 min. en 40 seconden vallen. ,Zij zouden beslist nog twee seconden sneller zijn gegaan, wanneer het niet zulk zwaar weer was geweest. Die zon is wel goed, maar het was nu een beetje te warm", aldus Derkspn. Onder schema Hij had de ploeg laten vertrekken op een schema van 4 minuten en 40 secon den en gaf met signalen aan hoe de situatie was. AI na de eerste ronde, door de snelle start van Frans van de Ruit, reed de formatie twee seconden beneden het schema.Het werden er zelfs vier na zes van de acht ronden. Toen viel er even een hapering in het ritme. Klaas Balk kwam op kop, maar kon het tempo niet handhaven, zodat Van de Ruit even moest inhouden om achteraan zijn makkers niet voorbij te fietsen. Tenslotte mankeerde er tech nisch ook nog het een en ander in de laatste ronde. Toen namelijk kwam Van de Ruit, die weer een van zijn grote dagen had, te laat op kop om het slottempo aan te geven. Experimenten „Dat kan bijna niet anders omdat hij ook moet starten en er al na een halve baan wordt afgelost. Eigenlijk zou Van de Ruit bij het uitkomen van de voor laatste bocht voorop moeten komen. Dat moeten wij nog eens gaan uitzoe ken. Er moet toch een oplossing voor te vinden zijn. Misschien gaat het, wan neer Tino Tabak bij zijn laatste aflos sing met zijn kopman mee omhoog gaat", mijmerde Derksen. Dus experimenten staan voor het begin van de volgende week op het program ma. En wat Balk betreft? „Hij rijdt al dubbel zo goed als een paar maanden geleden. In Rusland bijvoorbeeld werd hij er na de helft zelfs afgereden. Om hem maak ik mij geen zorgen. Klaas komt er wel", was de mening van Derksen. Ook Tino Tabak had een excuus voor zijn ploeggenoot: „Klaas kan het niet helpen. Het was daar aan de ovei-kant van de baan, met die wind, net alsof je tegen een muur aan reed. En dat acht 49,3 seconden. Zijn Italiaanse tegen stander Brentegnani bleef ook ruim onder de vijf minuten met 4.53,3. In de ploegenachtervolging maakten Henrichs, Kissner, Polesch en Hempel een tijd van 4 minuten 27,9 seconden over de 4000 meter. Italië voltooide de rit in 4.31,1. Ter vergelijking, de Ne derlandse achtervolgingsploeg reed gis teren 4 minuten en 38 sec. over de 4000 meter. Zij hadden echter geen tegenstanders. Janssen moest meerdere erkennen in Bongers NIJMEGEN Een opnieuw met bloe men gehuldigde Jan Janssen heeft gisteren in het Goffertstadion te Nij megen zijn meerdere moeten erkennen in de wegens ziekte voor Dolman in gevallen Gert Bongers. In een omniumwedstrijd behaalden beide renners 7 punten. Aangezien Bon gers echter twee onderdelen gewonnen had (sprint en tijdrit) werd hij tot win naar uitgeroepen. Derde werd Eddy Beugels en vierde Arie den Hartog. De twee stayerswedstrijden over 30 ki lometer werden gewonnen door Piet van der Lans in resp. 24 min. 20 sec. en 23 min. 32.6 sec. Tweede werd De Wit en derde Oudkerk. Sensationele tijden Duitse wielrenners HANNOVER In de landenwed- strfjd tegen Italië hebben Westduitse amateurs op de houten 333-meterbaan /an Hannover voor sensationeel snelle tyden gezorgd. In deze wedstrijd, die de Westduit- iers met 9-6 wonnen reed Rupert Krat ier de 4000 m achtervolging in 4 minuten Leiders maakten geen fout in schaakstrijd ENSCHEDE In Enschede zijn giste ren de partijen gespeeld voor de zesde en voorlaatste ronde van het open schaakkampioenschap van Nederland. De uitslagen zijn: 0—4, Marcus—Hoogen- holt VüVj. Smit—Rost van Tonningen De titelstrijd om de dnibbel-twee leverde bij de Nederlandse kampioenschappen roeien weinig sensatie op. Door het niet meedoen van Wienese-Stokvis moesten Harry Droog (links en Van Dis rechts(Proteus/Willem III)' alleen over de baan en behaalden hei kampioenschap op een zeer gemakkelijke wijze. ADVERTENTIE a.s. Maandag 12 aug., 8 uur naar het STADION AMSTERDAM NIEU W-ZEELAND AUSTRALIë DENEMARKEN ZWEDEN ENGELAND FINLAND NOORWEGEN EN NEDERLAND. Entree: van 2.00 - 7.00 16 Top Speedway Coureurs, o.a. de 4-voudige wereldkampioen BARRY BRIGGS. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het jaarlijkse speedwaymenu, dat (dc enige) orga nisator in Nederland, de heer N. v. d. Berg, dc liefhebbers voorzet, ls dit jaar van uniek kaliber. Niemand minder dan de befaamde speedway- rijder Barry Briggs behoort tot het ijzersterke veld dat op maandag avond 12 augustus om 20.00 uur in het Olympisch Stadion te Amsterdam Barry Briggs in de strijd om de Gouden Helm. Na jaren vergeefs po gen is het de heer v. d. Berg ge lukt deze topcrack te engageren. Briggs is een man met een principe dat het uiterst moeilijk maakt hem te „vangen". Hij rijdt alleen in wed strijden van formaat. Briggs, die zelfs niet voor een enorm startgeld bezwijkt als de wedstrijd van min der Importantie ia, ls afkomstig uit Nleuw-Zeeland, woont al vele jaren in Engeland en is aanvoerder van de Swindon ploeg, die een vooraan staande rol speelt ln de Engelse competitie. Briggs is bezeten van speedway. Als eigenaar van enige vakantiedorpen, importeur van ma chines voor speedway en grasbaan en coureur met een „dure naam", mag hij zich miljonair noemen. Niet temin is het de heer v. d. Berg ge lukt hem naar Nederland te krijgen, wat het „gewicht" van zijn program ma accentueert. Felste belager Tot het veld behoort ook de Brit Eric Boocock, die alle testmatches in Australië won, Russen en Polen erkende speedwaygrootheden van de baan veegde en in Engeland de felste belager is van Briggs. Boo cock komt met Nico van Gorkum voor Nederland uit. Noorwegen ls vertegenwoordigd door kampioen Sverre Harrfeldt, in 1966 tijdens de wereldkampioenschappen tweede ach ter Briggs, die al vier wereldtitels veroverde. Voorts treden aan dc Zweed Gunnar Malmquist dlc al verscheidene Goqden Helmen ln zijn prijzenknst heeft staan, de Engelsen Terry Bctts en Roy Triggs en cracks uit Finland en Australië. Het com plete veld ziet er als volgt uit: ZWEDEN: Gunnar Malmquist, Bo Jo- DENEMARKEN: H. P. Bolsen, Borge Christiansen. FINLAND: Mattl Olin, Olavi Turu- NEDERLAND: Nico van Gorcum, Eric Boocock. NIEUW-ZEELAND: Barry Briggs, Bruce Cribb. NOORWEGEN: Odd Fossengen, Sver re Harrfeldt. AUSTRALIë: Geoff Mudge, Charlie Monk. ENGELAND: Terry Betts, Roy Trigg. BARRY BRIGGS

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13