uren verder op weg naar.. Nog 11.000 nachtjes slapen Romanticus van de toekomst Professor dr. Fred. L. Polak beoefent al ruim twintig jaar prognostica toekomstkunde. Op dat gebied heeft hij internationale faam verworven. Er zijn echter ook mensen, zij het een allengs afnemend aantal, die zijn uitspraken maar in geringe mate waar deren. Of helemaal niet.... Professor Polak is voorzitter van de in Nederland gevestigde Stichting Mankind 2000 International, een organisatie van ongeveer vijfhonderd in de wereld vooraanstaande geleerden, die zich, net als de heer Polak, bezighouden met een toekomst op de lange termijn waarover de man in de straat nog niet piekert. Onmogelijk Professor Polak kwam vele malen in het nieuws naar aanleiding van zijn opzienbarende uitspraken. Ook publi ceerde hij boeken, waarvan „De toe komst 's verleden tijd" en „De nieuwe wereld der automatie" de bekendste zijn. Binnenkort verschijnt bij de uitgeversmaatschappij Kluwer Jn De- yentér zijn laatste"went:' „Prógnost'ica", het eerste w'etènsbhappélljk hratiÜoek ter wereld op dat gebied. Professor Polak vervulde leidende functies in het vaderlandse bedrijfs leven en bij de overheid. In 1960 kwam lift naar Enschede voor een directeur schap bij de N.V. Menko. Na een meningsverschil op directioneel niveau inzake het toekomstig bedrijfsbeleid, achtte hij het beter zich terug te trekken. Thans woont professor Polak in Wassenaar, waar hij zich groten deels wijdt, aan zijn grote passie: prog nostica. Opzienbarend Professor Fred. L. Polak is een ge leerde in de niet-weet-kunde. Dat klinkt wellicht een beetje oneerbiedig voor een man, die er al ruim twintig jaar blijk van geeft een oorspronke lijke en veelal achteraf bevestigde kijk te hebben op toekomstige ontwikke lingen. Deze bracht hij in tal van boeken, essays en kranteartikelen onder de aandacht van leken en wetenschapsmensen in binnen, en buitenland. Vaak zijn zijn theorieën opzienbarend. Naar de mening van sommigen voor een deel nauwelijks geloofwaardig. Dat laatste geldt echter meer voor Nederland dan voor het buitenland. Fred. L. Polak blikt namelijk al heel ver vooruit. Verder dan vrijwel ieder een, die anno 1968 leeft en zich om het over tweeëndertig jaar aanwezig zijnde „2000" nog geen al te grote zorgen baart. Er zijn nuchtere personen, die mee warig glimlachen om de voorspellingen van de Wassenaarse doctor in de so ciale wetenschappen. Ietwat gering schattend spreken zij over „koffiedik- kijkerfj", alsof Fred. L. Polak de eerste de beste sterrenwichelaar of waar zegger zou zijn. Niettemin schreven wij: professor in de niet-weet-kunde. Met deze om schrijving bedoelen wij te zeggen, dat hij zich bezighoudt met de situatie in tijdperken waarvan praktisch niets met volstrekte zekerheid is te zeggen. Niemand ook Fred. L. Polak niet weet namelijk onomstotelijk hoe de wereld er in 2000 of daaromtrent pre cies zal uitzien. De waarde van het pionierswerk van de heer Polak willen wij niet aantasten. Te weinig realiseert men zich over het algemeen, dat het nog maar tweeëndertig jaar ofwel on geveer elfduizend nachtjes slapen duurt, als de twintigste eeuw in de christelijke jaartelling voor de eenen twintigste wordt gewisseld. Te weinig houden deskundigen zich bezig met de dingen, die komen gaan en dat er in de toekomstige tijd veel en snelle ver anderingen zullen zijn, staat vast. Vraagtekens Maar achter het hoe en wat rijzen vraagtekens. Iets concreets is niet met stelligheid mee te delen. Wel zijn er echter al duidelijke aanwijzingen te geven. Dat doet Fred. L. Polak. Hoe komt hij tot zijn zienswijze(n) Professor Polak vindt dit een heel moeilijke vraag. Na enig denken toch een antwoord: „In de eerste plaats heb je natuurlijk bepaalde ontwikkelings trends, die je doortrekt. Deze zijn uiteraard niet voldoende. Er komt bij wat je zelf in dlie ontwikkeling nog verder ziet liggen, maar wat op dit moment niet aantoonbaar en voor ver schil van interpretatie vatbaar is. Er zijn allicht diverse symptomen, diverse indicaties, die t,och min of *neer duide lijk in een bepaalde richting op iets wijzen. Bovendien gaat alles wat ik schrijf door de zeef van de vak literatuur. Op het gebied van de auto matisering bijvoorbeeld volg ik van zeer nabij wat er op dat gv.-led inter nationaal wordt gepubliceerd. Dan is er nog een derde elemen^ en dat stuit op de meeste weerstand: de fantasie, de verbeeldingskracht. Want je moet niet alleen de bestaande toestand in Volle omvang kunnen doordenken, maar je daarbij ook nog mogelijke evoluties, wijzigingen of zelfs door braken kunnen voorstellen. Laat ik een voorbeeld geven. Stel, dat ik in een tijdschrift een artikel doorneem over machines, die net als kinderen kunnen leren. Die dus door schade en schande wijzer worden en die een bepaalde tactiek gaan volgen, die een bepaalde strategie en initiatieven ontwikkelen, die zelfstandig een keuze kunnen maken, die originele en doeltreffende besluiten kunnen nemen. Deze ge gevens pas ik in elkaar en dan zeg ik: dit begint toch te naderen tot iets waar wij alleen nog maar menselijke begrippen voor hebben dat wij aanduiden als intelligentie, creativiteit, originaliteit of „denken'' wij be schikken namelijk niet over andere omschrijvingen om precies aan te duiden wat die machines doen. Ik wil helemaal niet beweren, dat die appara tuur net zo gaat denken als een mens denkt. Dat kan bepaald niet. Maar ik zeg wel, dat automatie-apparaturen en instrumenten een groot aantal pro cessen, die de mens nu exclusief ver richt, op hun wijze gaan uitvoeren en met veel betere, snellere en betrouw baardere resultaten. Misschien zelfs wel verbijsterend wat betreft tempo, accuratesse en kwa liteit. Ook in de oplossing van pro blemen, die een mens niet of nauwe lijks tot een einde kan brengen, ook niet met hele teams van geleerden. Zo'n machine gaat voor bepaalde doel einden het menselijk denkvermogen overtreffen. Ze zullen dingen doen, die men niet meer volledig kan voorzien. Er is wel een „input" ingestopt, maar je weet niet nauwkeurig wat daaruit zal komen. Dit zijn thans harde feiten. Wat ik dus doe, is mij op grond van deze feitelijke gegevens een visie eigen maken, waarbij ik de gegevens als het ware assembleer, waarbij Ik ze samen voeg en ze tot een synthese breng in een vooruittastende zienswijze. Het merkwaardige is, dat heel veel van de dingen, die ik twintig of ook nog wel tien jaar geleden voorspelde, niet alleen zijn uitgekomen, maar sneller en in een sterkere mate dan ik toen durfde zeggen". Miskenning Heeft u het als onaangenaam ervaren, wanneer er mensen waren, die u om uw theorieën uitlachten f „Men gaf vanaf het begin mijn uit spraken alle mogelijke etiketten: zij zijn niet serieus, zij zijn fantastisch, zij zijn sensationeel etc. Deze op merkingen vond ik niet kwetsend. Dat komt omdat Ik een groot liefhebber ben van de geschiedenis. Ik weet daar uit. dat ledereen, die nieuwe denk beelden naar voren brengt, altijd een afwerende houding van anderen krijgt te verduren. En als je daar niet tegen kunt, als je te overgevoelig bent, dan moet je je mond houden. Je dient er op voorbereid te zijn, dat je stuit op miskenning. Dit moet je echter gewoon van je afschudden, waarbij je met voldoende zelfvertrouwen moet kunnen zeggen: de tijd zal het leren, wij zullen het wel zien. Laten wij maar rustig afwachten. Het vermogen van de mensen om nieuwe dingen te aan vaarden, is tamelijk beperkt. Dat zagen wij al zo vaak: bijvoorbeeld bij de eerste vliegtuigen. Zij die in het begin de experimenten namen, werden weggehoond. Raketten en ruimte schepen achtte men absoluut on mogelijk. Zelfs de elektrische lamp vond men bespottelijk. Het bestaan en de toepassing ervan sloot men uit Dat gebeurde ook door gezaghebbende des kundigen. Eigenlijk zou je kunnen zeggen, dat a-He nieuwe technische vin dingen. alle vernieuwingen in het denken door een periode van weerstand Onmogelijk teiten leerstoelen voor dit vak. De Amerikaanse academie voor weten schappen stelde een belangrijke com missie in voor het jaar 2000, die al hele reeksen belangwekkende rap porten uitgaf. Er zijn daar tevens be roemde denkfabrieken, waarvan de grootste meer dan drieduizend mede werkers telt, die systematisch studie maken van allerhande toekomst- problemen op lange termijn. In Europa vordert men zeer lang zaam. In Parijs geeft men aan de Sorbonne colleges in toekomstkunde. Men is daarmee nu ook hard bezig in Berlijn en Hamburg. En in Londen werkt men aan de voorbereidingen". En in Nederlandf „In o zover mij bekend, Onmogelijk heen moestep, voordat men ze accep teerde. De eerste trein, snelheid dertig kilometer per uur, werd de mensen als lichamelijk en geestelijk bijzonder ge vaarlijk ten sterkste afgeraden. Wat heeft Freud niet allemaal over zich heen laten gaan, voordat zijn termino logie ingeburgerd raakte. Zoiets dien je filosofisch te aanvaarden en als je daartoe niet in staat of bereid bent, dan is het beter er niet aan te be ginnen". Nederland ligt achter Wat betekent voor u het woordje toe komst f „Ja, daar moet ik altijd een exacter tijdsdimensie aan geven. Want toe komst op zichzelf kan zijn het jaar 2000, de eenentwintigste eeuw en het jaar 3000 of nog later. Waar ik over spreek is een periode die grotendeels ligt tussen 1985 en 2050. Met juiste getallen werken is onmogelijk. Er zijn bovendien verschillen per land. Er zullen in de Verenigde Staten een aan tal dingen veel eerder gebeuren dan in Nederland. Wij liggen achter op de Verenigde Staten. Europa in zijn ge heel trouwens ook". Vindt u dat er in Nederland te weinig aan wat u prognostica noemt, wordt gedaant „Natuurlijk vind ik dat. Wjj zijn op dit terrein onderontwikkeld. In Amerika bestaan aan verschillende Bent u wellicht een profeet, die. in eigen land niet wordt geëerd f „Nee, dat'kunt u nu niet meer zéggen. Tien jaar geleden misschien nog wel. Maar op het ogenblik is dat niet mo gelijk. Natuurlijk zijn er nog weer standen. De belangstelling en niet zelden ook de waardering voor mijn werk stijgt echter vooral de laatste jaren haast met de dag". Prognostica 17 betitelt uw kijken in de tóekomst liever met prognostica dan met futu rologief Waarom f „Jahet woordje futurologie werkt eigenlijk als een magneet op de weer stand, ook .omdat het doet denken aan astrologie. Prognostica is naar mijn mening een betere term, omdat het zuiverder aangeeft wat men eigenlijk doet, namelijk het maken van prog noses op de langere termijn. Voor mij is het een iets meer wetenschappelijker benaming dan futurologie, die, althans vroeger, wel eens een beetje de lach lust opwekte". de „O nee, beslist niet. Integendeel. Het is zo, dat ik de zogenaamde futuro logie op een volstrekt wetenschappe lijke basis wil brengen. Die ontbreekt er veelal nog aan. Er kleeft nog iets aan van dat koffiedikkijken en dat in het wilde weg speculeren. Overigens vergat ik nog te vermelden, dat men achter het IJzerén Gordijn veel aan prognostica doet. Overal, in Moskou, Warschau, Praag en Boedapest func tioneren' reeds instituten of ze zijn in oprichting. In Japan is dezelfde ten dens in sterke mate waar te nemen. Dit land werpt zich met dezelfde energie op de prognostica als vroeger op de techniek. Men ziet kennelijk in Japan, dat wanneer men zich doel bewust op die toekomstkunde gaat oriënteren, de resultaten daarvan alles zouden kunnen slaan wat men elders Romanticus Uit de artikelen van uw hand zou men kunnen afleiden,'dat-ü een romanticus bentf „Zo'n indruk is wel juist. Ik stara uit een muziekfamilie. Mijn vader was tweede concertmeester van het Con certgebouworkest. Zonder romantisch van aard te zijn, kun je nooit vol doende fantasie ontwikkelen. Alleen, de term romantisch wordt meestal ge bezigd voor iemand, die naar het ver leden kijkt. Ik kijk daarentegen naur de toekomst. Daardoor zou zo'n terra dus misverstand kunnen wekken. Voor zover men van mij zegt: „Voorzien van de nodige verbeeldingskracht voor eer-i betere en andere toekomst", ja, moa'.r wanneer men bedoelt, dat, ik nostal gisch verlang naar het voorbije vei' ledèrt: nee". Niettemin een klein stapje terug. V was tijdens uw directeurschap bij Menko in Enschede erg geporteerd voor een fusie van deze onderneming met andere. U bent een voorstander Van schaalvergrotingen in de industrie. „Inderdaad. Maar ik vind het niet juist hier aahteraf op in te gaan. Wij zijn indertijd als goede vrienden zon der rancunes uit elkaar gegaan. Na kaarten heeft weinig -zin, ook niet als de feiten je nadien toch gelijk schijnen te hebben gegeven. Ook in dat geval verdient, het aanbeviïfing de toekomst zo positief mogelijk tegemoet te treden. Wat het samengaan Van bedrijven be treft is nog mijn mening, dat dit, mits goed uitgevoerd, vruchten kan af werpen. Gezamenlijk kan men de con currentie beter opvangen, er zijn gro tere investeringen mogelijk, ook voor research en daarvoor krijgt men ge makkelijker financiering. Met het oog op de E.E.G., ik denk zelfs aan de E.F.T.A., en ook gezien de Ameri kaanse penetratie in Europa is samen werking een dringende eis. Maar ja, er liggen nu eenmaal tevens mense lijke problemen. Die zijn onvermijdelijk, doch niet onoplosbaar". Vieten, Teleac, Zwolsman In 1962 kwam uw vrouw in het nieuws omdat zij de Duitse hondenhandelaar Heinz Vieten aan de grens een klap gaf, aangezien deze li ier te lande dieren opkocht en bijeenharkte, die voor wei nig verheffende doeleinden zouden zijn bestemd. Later schreef men in de kran ten over uw beëindiging van het voorzitterschap van de door u gestichte Teleac en nog later kwam daarbij een procedure tegen Zwolsman. Dit alles tezamen genomen deed volgens som migen wel enige afbreuk aan ww image, al had u in de verschillende zaken telkens ook medestanders. „Dat Ls inderdaad mogelijk. Deze kwesties kwamen zuiver toevallig J of meer tegelijk. Van de die™ beschermingszaak kan ik zeggen, F ik mij toen helemaal achter vrouw stelde omdat ik van m was en dat nog ben, een goec rechtvaardige zaak te dienen, u weet is dan ook mede door 1 toedoen uiteindelijk, de vergunning,y Vieten voor Nederland ingetrokli Zij bond deze strijd in het algeoii belang aan. De problemen bij Tel; zijn in der minne opgelost. ,Ik ben toen mijn termijn als voorzitter einde liep, met een officiële afschel receptie weggegaan, vooral Teleac niet, zoals ik steeds voorop i steld had, regelmatig voldoende i breiding van de zendtijd kreeg. Bovi dien lagen de tijdstippen van de Tele; programma's bijzonder ongunst Steeds heel vroeg of heel laat. trouwens ook nog. Men rekent in H versum te veel aan de hand van dichtheid.' Dat is een verkeerd rium. Er wordt vergeten; dat als voor educatieve doeleinden mensen bereikt, dit het duizendvoud aantal is van wat je als regel metf lezing haalt. Over de zaak-Zwolsir kan ik weinig zeggen. Dit geschil nog niet geheel afgehandeld. Ik i mij echter heel goed voorstellen, een en ander wegens onbekendhi met de ware toedracht destijds eigen image niet ten goede is gekom Ik heb de overtuiging, dat onder wat al te roerig verleden nadien e streep is gezet. De toekomst is slotte ook hier van meer belang, bedoeling was destijds dat ik tezam met de heer Paul Rijkens, de o: president van Unilever, als advisf zou optreden om te trachten het gerafelde beeld van Zwolsman do een meer verantwoord toekomstbeli te verbeteren". Einde gesprek. Wij leven drieëneenhi uur verder op weg naar 2000. I minimale fractie op een afstand i tweeëndertig jaar. Toch is de snelhe waarmee wij erheen gaan hoog. Hog dan wij denken. Wellicht is de huidi voorstelling van 2000 in 1985 al kelijkheid. Het zou prof. Polak n verbazen. Een van zijn werken noem hij „De toekomst is verleden tijd". Zo vaart valt dan ook niet gemakkeli bij te benen. Gevaarlijk

Leidse Courant | 1968 | | pagina 10