50 miljoen subsidie voor Kerken NA 22 JAAR STUDIE RAPPORT KLAAR Na succes met vermageringskuur Dokter Ramsay gaat roken te lijf Postzegel voor vier eeuwen Wilhelmus Zwemmersjeuk in speelvijver van Kennemer Duinen Verhoging van 1,5 miljoen Praag vraagt pers zich te beperken Nigeria wil vredesmacht voor Biafra CONSUMENTENBOND KLAAGT LIMBURGSE VERENIGING AAN Misbruik naam bij colportages aan vakmensen Mijnwerkers ingesloten Academische Raad werkt niet goed Kinderen uit Korea even in Nederland In bouwwereld groot tekort aan mensen In Rotterdam vrouwelijke hoogleraar o j.yutf DE LEIDSE COURANT j (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het kabinet zal binnen J niet al te lange tijd zijn standpunt be ll kend maken betreffende de subsidiëring I van de zielzorg en de eredienst. Gcstu- deerd wordt thans op een rapport hier- over van een staatscommissie, die in d 1946 werd ingesteld. Deze commissie heeft in februari 1967 aan de minister J van financiën advies uitgebracht. Hierin wordt onder meer voorgesteld om per jaar vijftig miljoen subsidie voor l zielzorg en eredienst uit te trekken. Dat is belangrijk hoger dan het rijk hiervoor uittrekt. De rijksbijdrage aan de kerken I bedraagt nu 3,5 miljoen gulden per jaar. In 1946 heeft minister Lieftinck de e| staatscommissie, dit. het laatst onder i leiding van oud-burgemeester Van Wal- f sum van Rotterdam stond, ingesteld om te laten onderzoeken welke vernieuwing er in de subsidiëring van de kerkgenoot- schappen moest komen. De commissie, I waarin vertegenwoordigers van de kerk- 'I genootschappen zitting hadden, was na 7 meer dan twintig jaar met haar rapport J Grondige studie van deze zaak was I wel nodig, want de staatscommissie I kreeg te maken met een volkomen ver- ouderde regeling uit het grijze verleden: een subsidieregeling die gebaseerd is op I de grondwet van 1815, maar met veel oudere voorgeschiedenis, if Toen de Rooms-Katholieke eredienst t in ons land na de hervorming was ver- j boden, vielen de goedern bezittin- !f gen toe aan de staat. Later werd beslo- T ten uit de opbrengst van de vroegere ïj katholieke bezittingen de predikanten 'j van de Hervormde staatskerk te onder- houden. Dit duurde tot na 1798, toen de 1 Hervormde Kerk had opgehouden een i staatskerk te zijn en de godsdiensten ge- lijkberechtigd werden. In 1806 werd be- sloten dat alle vroegere katholieke fond sen en gelden in de schatkist kwamen en daaruit de geestelijken zouden wor den onderhouden. Hieruit vloeit voort ar- 1 tikel 185 van de grondwet, da+ sinds 1815 niet is gewijzigd. Dit artikel luidt als volgt: „De trakte menten, pensioenen en andere inkom- sten, van welke aard ook, thans door de I S onderscheidene godsdienstigen gezindhe- i den of derzelver leraars genoten worden- de, blijven aan dezelfde gezindheden ver- zekerd. f „Aan de lerabtg, die tot nog toe uit t 's lands kas geen of een niet toereikend sj traktement genieten, kan een trakte- j ment toegelegd, of het bestaande ver- J meerderd worden". Het is begrijpelijk, dat de staatscom- missie dit artikel uit de grondwet wil laten vervallen en de subsidiëring van g kerkgenootschappen bij gewone wet wil regelen. Iti 1815 bestond de Gereformeerde 5-j, Kerk nog niet, dus deze krijgt geen uit- keringen uit de schatkist. De Gerefor- meerden hebben er nooit om staan sprin- ;,j gen. M Er valt overigens met 3,5 miljoen gul- Iden per jaar voor de geestelijken van de Hervormde, Doopsgezinde, Lutherse, lij" Remonstrantse, Rooms-Katholieke en Is- raëlitische Kerk niet veel te verdelen, Aan traktementen voor geestelijken i krijgt de R.-K. Kerk dit jaar zo'n 610.000 n] gulden. In totaal ontving de Kath. Kerk aj vorig jaar aan traktementen, pensioenen r enz. 1.175.000 gulden. De pensioenen, die 'r katholieke geestelijken uit de schatkist ej krijgen bewegen zich in stijgende lijn. ;ij Zouden de kerkgenootschappen voor het onderhoud van hun geestelijken een eigentijdse vergoeding uit de schatkist krijgen, dan zouden daarmee miljoenen guldens gemoeid zijn. Vooral als het om welvaartsvaste vergoedingen zou gaan, zoals de staatscommissie wil. In de loop der jaren is er aan de trak tementen voor de geestelijken uit de schatkist nauwelijks iets veranderd. Voor een dominee staat het gemiddelde traktement nog op 700 gulden per jaar, voor een pastoor op 400 gulden en voor een kapelaan op 100 gulden. Maar niet iedereen krijgt dit bedrag. Het is allemaal niet erg duidelijk. Wel is zonneklaar dat het hier om een vol komen ingewikkelde en verouderde re geling gaat, waarmee beslist niet meer valt te werken. Behalve het vinden van een betere technisch-financiële regeling, is hier de verhouding Kerk-staat in het geding. Na meer dan twintig jaar studeren van de staatscommissie, probeert de regering binnen twee jaar na ontvangst van het advies een standpunt in te nemen. Dit zal in een nota aan de Tweede Kamer worden neergelegd. /Van onze nnrresnondent) iiinüppivlpn 7,ii wprrlpn slechts pn hopfden nprsonen 7 lot 5 DOnd lichter to zijn. De co (Van onze correspondent AMSTERDAM Zal de pijprokende Canadese dok ter R. Ramsey, die verbonden is aan het psycholo gisch laboratorium van de universiteit van Amster dam, een methode vinden om anderen van het roken af te brengen? De vraag is nog open, maar wel heeft hij via een kleine advertentie in enkele plaat selijke bladen honderd vrijwilligers opgeroepen om mee te werken aan een experiment. Later wil hij hetzelfde doen met alcoholisten en mensen met af wijkend seksueel gedrag. Zijn toverwoorden luiden: gedragspsychologie en ge dragstherapie. Al eerder heeft hij iets dergelijks geprobeerd met personen die er niet dn slaagden hun gewidht naar beneden te krijgen. Er namen 55 personen aan deel, waarvan er elf als controlegroep fungeerden. Zij werden slechts gewogen en hoefden verder niets te doen, de overgebleven vrijwilligers werden, in vier groepen verdeeld, onderworpen aan verschillende experimenten of combinaties daarvan. Tijdens een korte behandeling (alles bij elkaar on geveer een uur per week) kregen zij gedurende vijf weken een behandeling. De therapie was er soms op gericht om de proefpersonen een aversie tegen dik makend voedsel aan te leren (door praten en desnoods met behulp van onaangename geuren) soms, om hun zelfbeheersing bij te brengen op het terrein van eten en drinken door het laten bijhouden van zeer nauwkeurige lijsten. Ook gebruikte dr. Ramsey beide methoden in combinatie. De resultaten waren welsprekend. Tijdens het experiment verloren de groepen van 4,5 pond tot 2 pond aan gewicht. Bij een controle, 12 weken later, bleken de „genezen" personen 7 tot 5 pond lichter te zijn. De controle groep, die niet aan de therapie had deelgenomen, was in dezelfde periode drie pond aangekomen. Dezelfde methode Bemoedigd door dit resultaat gaat de 37-jarige Ca nadese geleerde, die van plan is in Nederland te blijven, nu het roken te lijf. Globaal zal dezelfde methode worden gebruikt. Dr. Ramsey wil proberen de proefpersonen met hun neus op het roken te drukken, zodat zij zich bewust worden van de om- van en de oorzaak van hun verslaving, ofwel hij wil ze een geestelijke en lichamelijke aversie tegen het roken bijbrengen. Ook een combinatie van beide gedragstherapieën zal weer worden toegepast. Hij neemt voor het experiment echter alleen sigaretten rokers. Omdat hijzelf pijproker Is? In Tsjeclio-Slowakije is een actie aan de gang om een gram goud. per inwoner af te staan tan behoeve van de nationale goudreserve. Dit echt paar heeft aan dit verzoek voldaan en ziet met belangstelling toe hoe- het ingelovêrdeg oud afgewogen wordt PRAAG (AP) Het presidium van de Tshccho-Slowaakse communistische partij heeft vandaag een beroep gedaan op de Tsjecho-Slowaakse journalisten énige beperking te tonen in hun commen taren, „speciaal op het gebied van bui tenlandse politiek" zo is in een commu- niqu bekend gemaakt. Het presidium is gisteren bijeenge weest om te beraadslagen over de bijeenkomsten in Cierna en Bratislava. Gezegd werd dat deze besprekingen „een gezamenlijk succes waren voor alle deelnemende delegaties en een nieuwe impuls voor de ontwikkeling van weder zijds zegenrijke betrekkingen". ADDIS ABEBA (AFP) Nigeria heeft op het overleg in Addis Abeba voorgesteld een internationale strijd macht op te richten ter oplossing van het conflict met Biafra. Landen die volgens de Nigeriaanse vertegenwoordigers de troepen zouden kunnen leveren zijn Ethiopië, Canada en India. Nigeria wees er echter op dat geen enkele oplossing kan worden gevon den zolang Biafra de afscheiding niet ongedaan maakt. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG De eerste Wllhelmuszegel. door PTT uitgegeven naar aanleiding van het 400-Jarlg bestaan van ons volkslied, zal officieel worden aangeboden aan minister-president P. J. S. de Jong. De overhandiging zal gesohlcden op historische bodem en wel in het Prinsenhof te Delft door de directeur-generaal van de PTT, de heer H. Reinhoud. By deze gelegenheid zal Charlotte Kohier het Wilhelmus, dat in 1898 voor het eerst formeel als Nederlands volkslied werd gebruikt, de clameren. Terwijl de Wilhelmuszegel nog moet worden uitgegeven, is ook al de uitgifte aan gekondigd van een postzegelserie, gewijd aan drie luchtvaartjubilea, Het gaat hier om een jubileum van de Kon. Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, die in 1967 zestig jaar bestond, de vliegtuigfabriek Fokker, die het volgende jaar zijn gouden jubileum viert en de KLM, die in 1969 eveneens een halve eeuw bestaat. De zegels worden zonder toeslag verkocht van 1 oktober tot en met 2 november- Daarna worden er geen zegels uit deze serie meer aangemaakt, maar wel wordt de voorraad nog verder verkocht na 2 november. Op de 12-centzegel voor de KNWL ziet men het toestel waarmee de gebroeders Wright hun eerste kanaalvluoht maakten en een hedendaags privé-vliegtulg. De 20-centzegel voor Fokker toont zowel het eerste vliegtuig, dat Fokker In 1918 bouwde, de Fokker F-2, als de moderne F-28 Fellowship. De 45-centzegel voor de KLM toont als oudje een De Havilland DH-9, waarmee de KLM begon en de Moderne DC-9. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De Nederlandse Consumentenbond heeft een aanklacht ingediend tegen de Nederlands-Duitse inkoopverenlnging een „consumentenvcr- enlnging", waarin de heer P. Galliard uit Valkenburg de woordvoerder is. Te gelijk loopt een andere zaak tegen P. Galliard en M. A. Kars op grond van het feit dat de inschrijving in het handelsregister niet juist zou zijn. Naar aanleiding daarvan heeft de Econo mische Controledienst een onderzoek In gesteld. De bevindingen daarvan zijn vastgelegd in een rapport dat bij de officier van justitie in Maastricht is gedeponeerd. De aanklacht van de Nederlandse Consumentenbond is gericht tegen het gebruik van de naam „Consumenten bond" door de colporteurs en colpor- trices van de N.D.I. De heer Galliard deelde ons mee dat hij noch van een aanklacht tegen hem noch van een on juiste beschrijving in het handelsregis ter op de hoogte was, „Een maand of vijf geleden is er een briefwisseling geweest met de Ne derlandse Consumentenbond, Zij vroe gen ons de naam „Consumentenbond" niet te gebruiken. Wij hebben dat ver zoek ingewilligd. Wij noemen ons dan Waarschuwing van Israël in Veiligheidsraad NEW YORK (Reuter-DPA) De Is raëlische vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Jozef Tekoali. heeft ge dreigd dat Israël zelf op zal treden te gen de Arabische „samenzwering tot agressie" Indien dc veiligheidsraad geen doeltreffende maatregelen hiertegen Tekoali zei dit op de derde dag van het debat in de raad, die bijeen is naar aanleiding van de Luchtaanvallen die Israël zondag ondernam tegen kampen van Arabische commando's in Jordanië. De veiligheidsraad bevindt zich in een enigszins precaire positie. In zijn laat ste resolutie over het Midden-Oosten verklaarde de raad op 24 maart een stemmig dat militaire vergeldingsacties niet kunnen worden geduld en dat de raad zich in geval van herhaling moet uitspreken voor sankties. Nu die herha ling een feit is huldigen de n iet-weste lijke leden tijdens de gesprekken in dc wandelgangen dan ook de opvatting dat de veiligheidsraad nu woord moet hou- ook vereninging van consumenten. We hebben onze colportrices uitdrukkelijk de opdracht gegeven niet te spreken over „Consumentenbond". derlandse Consumentenbond zegt: „Het is natuurlijk heel moeilijk te bewijzen wat er letterlijk gezegd is. Maar het is in ieder geval wel redelijk aan te tonen dat er colporteurs van die club rondgaan maar waarbij de mensen de sterke indruk krijgen dat die komen namens de Consumentenbond. We stel len dus dat er verwarring optreedt. Ik heb ook wel andere bezwaren, maar het misbruiken van onze naam is het enige waaraan we juridisch iets kun- GREENVILLE (AP) Negen mijn werkers zijn In een kolenmijn bij Green ville, West-Kentucky, opgesloten geraakt nadat enkele mijngangen waren inge stort. Zes zijn in het ziekenhuis opgenomen en worden verpleegd voor de ver' dingen die zij bij het ongeluk hebben op gelopen. Het reddingswerk wordt bemoei lijkt door de rook, de gassen en de ho ge temperatuur in de mijn. Het is niet bekend op welke diepte de opgesloten mijnwerkers zich precies bevinden, MINISTER KLOMPé MEENT: (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Klompé heeft, optredend als waarnemend minister van O. en W. gezegd, dat mi de Academische Raad een aantal jaren heeft gewerkt, wel gebleken Is, dat de samenstelling en werkwijze van deze raad niet meer vol doen aan de eisen, die daaraan thans moeten worden gesteld. Het is de minister bekend, dat de Academische Raad er zelf ook zo over denkt. De minister van O. en W. zal dan op korte termijn onderzoeken op welke wijze verbeteringen kunnen worden aangebracht, In de studie zullen de raad zelf, de in die raad vertegenwoordigde Instellingen en de minister van Land bouw (voor wat betreft de landbouwhoge school te Wageningen» worden betrokken. De minister van Onderwijs en Weten schappen a.i. heeft dit aangekondigd ln antwoord op de schriftelijke vragen van de socialistische Kamerleden Tans en Mnsman. Deze Kamerleden waren van mening, dat de Academische Raad zich ln feite incompetent had verklaard tot het uitbrengen van een advies over de bestuursvorm van universiteiten en hoge scholen en dat deswege de Academische Raad op de helling zou moeten. Deze op vatting deelt de minister niet. De feite lijke situatie was. aldus mej. Klompé, dat de raad wel een besluit nam zij het een negatief besluit namelijk om zich niet achter de conclusie en aanbevelin gen van het rapport-Maris te stellen. DEN HAAG (ANP) Negen Koreans se kinderen zullen vrijdagmorgen om el: uur op het vliegveld Zestienhoven aan komen op doorreis naar Zwitserlaid. De kinderen zullen in Nederland worden opgewacht door leden van de stichting „Terre des Hommes", die hen naar vliegveld Schiphol zullen brengen. De kinderen, in leeftijd variërend 6 tot 8 jaar, behoren tot de zogenaamde „adoptieve" kinderen, die in verband met hun leeftijd in Nederland niet ge plaatst kunnen worden. Zij zullen ni bij pleeggezinnen in Zwitserland worden ondergebracht. Hanengevechten toegestaan in Frankrijk PARIJS (Reuter) De Franse rege ring heeft het verbod op hanengevech ten ingetrokken voor gevallen waarin kan worden aangetoond dat deze „sport" een plaatselijke traditie is. Tot dusver stonden op het houden van hanengevech ten boeten van 60 tot 400 frank. Het dagboek van Ernesto Che Guevara, dat zijn guerrilla-activiteiten periode 7 november 1966 tot 7 oktober 1967 beschrijft, komt eind van deze maand uit in een Nederlandse vertaling. Op de foto uitgever Rob. O. van Gennep mot een oorspronkelijke editie van het dakboek. Laboranten gemobiliseerd (Van e verslaggevers) bet HAARLEM De directeur nationale park „dc Kcnncmerduinen" bij Haarlem, dr. ir. E. C. M. Roder- kerk, zit met de handen in het haur. Zo dra de zon de temperatuur omhoog heeft gejaagd, rinkelt op zijn bureau in Ovcr- vcen soms vele malen per dag de tele foon. Het is voor dc heer Roderkcrk al geen verrassing meer wat hem dan te wachten staat: klachten over de zwem mersjeuk die vooral jonge vakantiegan gers hebben opgelopen bij het baden in dc Oosterpias. een van de drie speel vijvers In de mooie Kenncmerdulnen. De klachten zijn niet nieuw, maar wel veelvuldtger en langduriger dan in andere jaren. De heer Roderkerk ver telt: „in voorgaande jaren kwam het ook wel eens voor, dat de mensen die In de speelvijvers hadden gebaad, last kregen van zwemmersjeuk. Maar tegen eind juni hoorde je niets meer, had niemand er nog last van. Dit jaar echter blijven de klachten binnenstromen. Het gekke is, alleen de mensen, die in de Oosterpias zijn geweest, hebben het gekregen. De genen die in de andere vijvers hebben gezwommen, merken niets". De zwemmersjeuk, die bij de „pa tiënt" twee dagen lang een hinderlijke krabactiviteit tengevolge heeft, voor het overige volkomen onschuldig is, houdt de gemoederen ln Haarlem nu a enige weken ln beroering. Maar niet al leen in Haarlem. Ook de inspecteur vooi de volksgezondheid in Nrd.-Holland, eni ge artsen en sinds gisteren ook mede werkers van het machtige Shell-labora- torium zijn gemobiliseerd om het raad selachtige jeukvenijn op te lossen. „Er moet wat aan gedaan worden, het be zorgt ons een grote overlast", zo zegt de directeur van het nationale park. Vastgesteld is, dat de zwemmersjeuk wordt veroorzaakt door een soort wormpjes, officieel cercnrien v; trematode genoemd, die zich bij keur in de ingewanden van watervogels nestelen. Het is hier, naar biologen hebben vastgesteld, een ideale plaats om eitjes te leggen. Dat zou allemaal niet zo erg zijn als de eitjes niet vla dc uitwerpselen van de vogels in hot wa ter terecht zouden komen, wuar talrij ke poclslakken zich erover ontfermen. Op hun beurt blazen deze miljoenen van de cercarlen uit. Op zoek naar een war me plaats in de ingewanden van water vogels komen de wormpjes in de 6 hec taren grote oosterpias ln deze zomertijd echter vaak in aanraking met de dikke, ondoordringbare huid van menselijke zwemmers. Een gedeelte van deze laat- sten kan de irritatie op de huid niet verdragen en krijgt last van dc hinder lijke zwemmersjeuk. (Van e 'ersluggevers) Een fiets voor de héle familie „aangetromeden" en kleinkinderen inbegrepenis in New Milton (Engeland) ge construeerd. Het vehikel is wel ten beetje zwaar (ruhn 2000 kUo) en in het verkeer wat onhandig (ruim 10 meter lang), maar je lieb-t onderweg wel genoeg aanspraak. De bestuurder zal echter moeten beschikken ovrr de capaciteiten van een chauffeur die een truck met oplegger dirigeert. Want een boohtje maken lijkt met date uit zijn krarhteu gegroeide tandem niet zo*n Uoht karweitje HEERLEN „Ondanks de werke loosheid onder de bouwvakkers bestast er nog steeds een groot tekort aan goede vakmensen", aldus dlreoteur H. G. C. Wlllemsen van de Ktlohtlng Raad van Bestuur Bouwbedrijf in Heer len. Kortgeleden heeft hij ln opdracht van deze atichtlng een enquête Inge steld. „We waren toen met alle Limburgse kopstukken uit de aannemerswereld bij elkaar. De eensluidende conclusie was dat een vakbekwame kracht niet te krijgen is. Sommige aannemers zijn daarom gedwongen te laten overwerken en op zaterdagen door te werken. Ze doen dat liever dan het aannemen van minder vakbekwaam personeel. Feit is dat vele aannemers stnan te springen om goede yskmensen. Daar komt nog bij dut de bouw weer opleeft". Directeur Wlllemsen is ook niet bang voor een verminderde bouwactiviteit nu dc achterstanden, door de oorlog ontstaan, goeddeels zijn weggewerkt. „Er blijft een grote behoefte aan nieuw bouw bestaan. Daarnaast worden de onderhoudsdiensten steeds belangrijker. En vergeet niet. dat we met de krot- opruiming eigenlijk nog goed moeten beginnen". Concluderend zegt hij: „Er zijn een heleboel mensen in de bouw terecht gekomen die er niet in thuis horen. Het Is eigenlijk een kwestie van men taliteit. Voortaan zijn er vakmensen nodig. Daar is nog steeds een groot te kort aan". ROTTERDAM (ANP) Met ingang vun I september 1« mevrouw dr, H. M. in 't Veld-Longcveld door curatoren van de Nederlandse economische hogeschool benoemd tot gewoon hoogleraar voor de empirische sociologie ln de faculteit der sociale wetenschappen. Door deze benoe ming neemt voor het eerst ln het bestaan van de hogeschool een vrouw plaats ln de senaat, die gedurende 55 Jaar uitslui tend uit mannen heeft bestaan. Sedert 1961 is zij ln dienst van de economische hogeschool als wetenschap pel Ijk medewerkster en sinds 1 september 1964 als lector. Mevrouw In 't Veld promoveerde ln 1957 te Utrecht op een proefschrift getiteld: „De w<* naar het westen. Migrstlemotleven en mlgratie- beheerelng",

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5