Ste CeidbeSou/ïant „NEGERS MOETEN NIXON NIET" Ds. Abernathy waarschuwt republikeinen Lindsay nu ook genoemd Treintoerisme in komende winter groter dan ooit Twee doden door roekeloos rijden Verwachting reisbureau Kard. Beran geopereerd Eisenhower kreeg weer hartaanval Op Haagse Meppelweg Chauffeur die doorreed4 achterhaald Vermist Fries meisje terecht Man dood na steken van bij Voor kinderen in Biafra 40.000,- A.R.-laagje over keien van Parijs PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11 TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIR.: C. M. DRABBE J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L. C. J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.04; p. mnd. 4.45; p. kwart. 13.35; fr. p. post 16.20 ADVERTENTIES 22 ct. p. mm Telefoontjes 2.— KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1968 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ENKELE BUIEN Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.Ï» te De Bilt, geldig tot morgenavond. In het algemeen veel bewolking met enkele buien en hier en daar onweer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak noordoostelijk. Weinig verandering in temperatuur. 59e jaargang, no. 17.516 MIAMI BEACH (AP-Reuter) Ds. Ralph Abernathy, de opvolger van ds. Martin Luther King, heeft de republikeinse partij gewaarschuwd, dat Nixon beslist niet de stemmen van de negers zal krijgen als hij tot kandidaat van de republikeinen gekozen zou worden. Dat neemt niet weg, dat Nixon zeker is van 612 stem men (hij heeft er 667 nodig). Rockefeller heeft er nu 271, maar geeft de moed niet op. Nixon zag zich, voorlopig althans, de stemmen van Ohio en Michigan ontgaan. Deze staten stemmen, in eerste aanleg, op hun „favorite sons". Vanavond zullen de beslissingen vallen. Abernathy's „karavaan der armen" is Miami Beach binnengetrokken en Aber nathy zelf demonstreerde met 55 mede standers in de lobby van het Fontaine- bleuhotel en bracht daarmee zowel de staf van het hotel als de republikeinse gedelegeerden in verlegenheid. Later mochten zij plaats nemen op de gasten- tribune van het conventiegebouw. Abernathy ontpopte zich zelf als een supporter van Rockefeller, die hij een van Amerika's meest uitblinkende per soonlijkheden noemde. De naam van burgemeester John Lindsay van New York verscheen giste ren voor de eerste maal in de uitslagen van opiniepeilingen. Blijkbaar houden de bureaus voor opinie-onderzoek er reke ning mee dat op een conventie alles mo gelijk is als men uit een impasse wil geraken. Nixon gaf overigens te kennen in welke richting hij een kandidaat voor het vice-presidentschap wil zoeken waar door de kansen van Lindsay schenen te stijgen. Hij zei een man te zullen zoeken die geschikt zou zijn en die aanvaardbaar zou zijn voor alle delen van het land, het noorden en het zuiden. In dezelfde toe spraak tot afgevaardigden van Illinois zei hij die staat misschien als zijn resi dentie te zullen kiezen. Deze laatste op merking vergroot de kansen van Lindsay daar beiden tot nu toe in New York wo nen en het volgens de grondwet niet mogelijk is dat inwoners van dezelfde staat op één lijst kandidaat worden ge steld voor het presidentschap en het vice-presidentschap. De „karavaan der armen" ander leiding van Kings opvolger, ds. Abernathy, trekt Miami Beacli binneen, waaide republikeinse partij haar conventie houdt. Regering hoeft niet alles te vertellen over wapenzendingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse rege ring is niet bereid voortaan stelselmatig een opgave te verstrekken van de lan den, waarvan vanuit Nederland militair materiaal wordt geleverd. Minister mr. J. Luns van Buitenlandse Zaken heeft dit het Tweede-Kamerlid Visser van D '66 geantwoord op schriftelijke vragen. De heer Visser wilde een regelmatige opgave, omdat het parlement thans te ver achter de feiten aanloopt, wat tot kortsluiting met de regering kan leiden. Dit Kamerlid wilde bereiken, dat de Kamer sneller en dan op grond van be trouwbare gegevens kan reageren op wapenleveranties. In zijn afwijzend antwoord zegt minis ter Luns onder meer, dat wanneer bij een opgave niet tevens mededeling zou worden gedaan van de aard en de om vang van het materieel, het gevaar be staat, dat misverstand omtrent de be tekenis van deze leveranties zou kunnen ontstaan. Factoren van politieke en eco nomische aard, zomede veiligheidsover wegingen, verzetten zich echter niet zel den tegen publikatie van zodanige gege vens. Dergelijke publikaties zouden met name schade kunnen toebrengen aan de betrekkingen met en tussen andere lpn- I den zowel als aan het Nederlandse be drijfsleven. Zulks zal in het bijzonder het geval zijn, indien het land dat de wapenen wenst te kopen, bij het doen van de bestelling daaraan de voorwaar de verbindt, dat de leverantie niet zal worden gepubliceerd, hetgeen herhaalde- lijk voorvalt, aldus de bewindsman Om soortgelijke redenen plegen ook de regering van andere landen zich beper kingen op te leggen bij mededelingen in zake militaire leveranties. De minister geeft de verzekering dat de regering steeds zorgvuldig overweegt of leveran ties van wapenen aan vreemde landen kunnen worden toegestaan. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Voor de komende winter, met als uitgesproken piek de kersttijd, i wachten de Nederlandse reisbureaus opnieuw een fikse toename in het aantal buitenlandse reizen ten opzichte van het vorig jaar. Vooral zal dit toeristen be treffen die per trein reizen. Favoriete landen voor het winterseizoen zijn ook nu Zwitserland, Oostenrijk en Italië (de Dole mieten). Deze verwachting is uitgesproken op een conferentie van directeuren en vertegenwoordigers van spoorwegen uit Nederland, Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk en van directeuren van reisbureaus, die in hotel Cosmopolite in Breda voor een driedaagse conferentie bijeen zijn om de plannen voor het winterseizoen te coördineren en aan een nadere inspectie te onderwerpen. STUTTGART (KNP) De Tsjecho- slowaakse kardinaal Beran (80) is tij dens zijn verblijf in Duitsland ziek ge worden. Hij is gisteren in Stuttgart aan een breuk geopereerd. Zoon uit Miami overgekomen WASHINGTON (AFP Reuter/AP) Generaal Eisenhower is ernslig ziek en de artsen z(jn voorzichtig in hun ver wachtingen over de ontwikkeling van de toestand. Dit is gisteravond gezegd in antwoord op schriftelijke vragen van journalisten die een medisch bulletin niet bevredigend vonden waarin stond dat de oud-president geen pün Hjdt. Men ziet de jongste mededeling niet direct als een teken dat de toestand van de generaal kritiek is maar eerder uiting dat de artsen rekening houden met zijn hoge leeftijd (77) en het feit dat hij in april en juni ook reeds hartaanvallen had. F-isenhower zoon John is dinsdagavond uit Miami, waar hij de republikeinse con ventie bijwoonde, naar het Walter Reed hospitaal in Washington gekomen waar zijn vader verpleegd wordt. Maandag avond had hij uit het ziekenhuis, waar hij verpleegd wordt voor eén vorige hartaanval, de gelegeerden naar de re publikeinse conventie in Miami Beach, telefonisch toegesproken. voorts geconstateerd dat de voorruit verbrijzeld was. AI gauw bleek, dat men de juiste man voor zich had. Hij werd overgebracht naar het bureau aan de Van der Venncstraat. Tilburg is voor de tweede keer in een maand tijds gisteren getroffen door een wolkbreuk, waardoor grote gedeelten van de stad blank kwamen te staan en het water huizen en kelders binnenstroomde. Op sommige plaatsen stond het water meer dan een halve meter hoog, waarva i het verkeer veel hinder had. (ADVERTENTIE) mor^e/» oordeel choc, manna 1 zakjes van 75 voor 59 (Van e ;rslaggevers) Geen krant ontvangen? Bel tussen 6.00 en 7.00 uur nummer 33839 en per speciale koerier wordt u de krant alsnog gebracht. VVaar agentschappen zfjn gevestigd, wende men zich tot de agent. DEN HAAG Twee bejaarde dames zijn gisteravond bij het oversteken van de Meppelweg b(j de hoek Olststraat in Den Haag door een personenauto aan gereden en gedood. De bestuurder van de wagen, een 45-jarige Hagenaar zon der beroep, is na de botsing doorgereden. In de loop van de avond werd hij i Smitstraat te Den Haag aangehoucn. De politie houdt er rekening mee. dat de bestuurder zowel alcohol als mcdiciji had gebruikt. De slachtoffers zijn de 68-jarige i vrouw A. C. de Graaf-de Hon uit de Wethouder Frankenstraat te Amsterdam en haar 72-jarige zuster W. C. A. de Zoete-de Hon uit de Haagse Coevorden- straat. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart over zeven gisteravond. Volgens oogge- tuigenverklaringen zou de wagen, eer rood, geel en blauw geschilderde Opel uit 1960, een zeer grote snelheid hebben gehad. Men spreekt over tachtig tot hon derd kilometer per uur. Deze snelheid zou de wagen ook al hebben gehad bij het passeren van de kruising Meppel wegLeyweg, Mogelijk is de bestuurder daar door rood licht, gereden. De beide dames waren de rijbaan al voor het grootste deel gepasseerd toen zij door de wagen werden geschept. Een var vrouwen werd veertig meter meege sleurd. De voorruit van de auto werd verbrijzeld. Dank zy de oplettendheid van agen ten. die gisteravond in de Schilderswijk patrouilleerden, ko ndc bestuurder snel worden gegrepen. De politie had name lijk in eerste instantie weinig houvast, omdat diverse kleuren voor de wagen werden opgegeven. De agenten zagen op een gegeven moment een Opel in dc Schilderswijk rijden, die alle opgegeven kleuren had. Bij aanhouding werd Sofia Loren vraagt Barnard om hulp ROME (AFP) Professor Bar nard zal aan hel eind van deze week in een ziekenhuis te Rome twee kinderen komen onderzoeken en wellicht opere ren. Dit gebeurt op aandringen van Sophia Loren, die door de ouders van een van de kinderen om hulp verzocht is. Het vierjarige jongetje, dat aan een hartafwijking lijdt, is in Frankrijk ge opereerd maar verkeert weer in zorg wekkende toestand. Een vierjarig meis je moet een zeer gevaarlijke operatie ondergaan omdat haar lever link» en baar milt rechts zit. Daar vertelde hij dat. de vrouwen on- aorzichtig overgestoken zijn. Hij zag plotseling op tien meter voor zijn wagen opdoemen. De politie en de GGD hij telefonisch bij zijn buren hebben willen waarschuwen, nadat hij eerst een medepassagier van de Hobbemastraat had thuis gebracht. Bij het passeren van het kruispunt zou hij met een snelheid van zo'n veertig kilometer per uur heb ben gereden. De snelheidsmeter van de auto bleek defect te zijn. Vast is komen te staan, dat de Hagenaar op het ment, dat het ongeluk gebeurde geen bril droeg. Op zijn rijbewijs staat echter dat hij brildragend is. De politie heeft de auto in beslag genomen. Hij zal aan technische inspectie worden onderworpen. De politie vraagt getuigen zich te melden via tel. 61,41,41. LEEUWARDEN (ANP) Het 15-ja- rige Leeuwarder meisje Jellie de Ruiter is aangehouden in Antwerpen. Het kind was op de middag van zaterdag 27 juli van huis gegaan en niet teruggekeerd. Alle nasporingen bleven aanvankelijk zonder resultaat. Gisteravond nog ver moedde men dat het meisje zich in Den Haag bevond. Ze is op transport gesteld naar de Nederlandse grens. Voor zover op het ogenblik bekend is Jellie ln ge zelschap geweest van twee jongens. (Van o 'spondent) GALDER De 36-Jarige J. Oomcn uit Nieuw Ginneken is gisteren tij dens het plukken van frambozen in het kerkdorp Galder vlak bij de Belgische grens tweemaal door een bij gestoken en tengevolge daarvan overleden. Het tragische voorval had plaats om ongeveer 10 uur. De hr. Oomen vader van drie kinderen werd toen tijdens zijn werkzaam heden door een bij gestoken. Even later werd hij voor do tweede maal door een bij gestoken. Wel bereik te de heer Oomen nog het einde van het frambozenveld, maar toen zakte hij in elkaar en overleed en kele minuten later. Volgens dr. P. Lacroix in Ulven- hout, die direct bij het slachtof fer werd geroepen, is het overlij den van de heer Oomcn een gevolg van diens overgevoeligheid voor histtamine, het zuur dat door bijen in het lichaam wordt gespoten. Dr. Lacroix zei dat sommige individu en erg sterk op het zuur reageren. Het hele lichaam komt dan in op- itand, waarna vrij snel de dood kan intreden. Overigens verklaarde hij dat dit uitzonderingsgevallen zijn in Nederland. Volgens gegevens Van het academisch ziekenhuis in Leiden sterven in Amerika per jaar ongeveer 1000 mensen door AMSTERDAM (ANP) Op verzoek van de UNESCO in Parijs heeft het UNESCO-centrum Nederland een bedrag van 10.000 dollar ter beschikking gesteld voor voedsel voor kinderen in Biafra. In overleg met de internationale orga- nisutics, die in Biafra hulp verlenen, zul de UNESCO in Parijs de ontvangen be dragen voornamelijk besleden aan voe ding voor kinderen beneden de leeftijd van twaalf jaar. PARIJS (Reuter) De keien tn de straten van Parijs krijgen een „antire volutionair" laagje asfalt. Bij de stu dentenonlusten van mei maakten de be togers een gretig gebruik van straat keien om er de politie mee te bekoge len of om barrikaden op te werpen. Straten in de buurt van de Sorbonne- universiteit zijn ln de afgelopen maan den al met spoed van asfalt voorzien. De autoriteiten hullen zich echter in stil zwijgen bij dc vraag hoeveel Parljse straten een „anti-revolutionair" aanzien zullen krijgen alvorens in de herfst de colleges worden hervat. Ondanks de watjes in haar oren was de klap te hard voor prinses Margriet. Zij moest haar trommelvliezen bescher men, nadat ze het startschot had geslost voor de zeilwedstrijden in het kader van dc internationale Seaweck la Medemblik.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 1