Auto duikelt in kanaal: 2 doden Oud-industrieel in huis overvallen en neergestoken Priesters scharen zich in preek achter bisschoppen Beroep van Jordanië op Veiligheidsraad Actie Israël tegen El Fatah VROUW OP STATION NEERGESTOKEN Dader nog voortvluchtig Deltawerken nadelig voor scheepswerven aan Noord Krakers namen 15 mille mee Uit vliegtuig gevallen vrouw gevonden Scorpion is onderwater in elkaar gedrukt MAANDAG 5 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op de rijksweg van Alkmaar naar Den Helder vonden in het weekeinde twee ongevallen plaats, waarbij in totaal drie per sonen om het leven kwamen. In de nacht van zaterdag op zondag botste de 34-jarige M. Nanne uit de gemeente Zijpe met zijn auto frontaal op een vrachtauto. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Zondagmiddag raakten de 29-jarige Alkmaarder F. H. Hike en de 18-jarige Hanneke Lorie uit Krommenie met een gehuurde auto in het Noordhollands Kanaal en verdronken. Opvarenden van een plezierjacht trachtten de drenkelingen uit hun benarde positie te bevrij den. Dat lukte echter later de kikvorsmannen van de marine. BALLUM Bij Ballum op Ameland zijn twee Duitse meisjes, de 17-jarige Rosé Annegret uit Let- mathe-Roden en de even oude Jutta Lydia Drewer uit Menden, om het leven gekomen toen zij werden aangereden door een personenauto. De meisjes, bei den leidster van een Duits kinderkamp in Ballum, n bezig enkele koeien die waren uitgebroken, in het weiland te drijven. EMMELOORD Een auto-ongeval bij Kraggenburg de Noordoostpolder heeft twee doden geëist. De 19-jarige bestuurder F, E. Trompot uit VoHenhove in in 't ziekenhuis te Emmeloord aan zijn verwondin gen bezweken. Zijn even oude neef G. J. Trompot uit Holten werd bij de botsing op slag gedood. De auto was van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. MOERDIJK De 38-jarige K. E. A. Engelen uit Herenthals (België) is op slag gedood bij een ver keersongeluk bij de Moerdijkbrug. De 41-jarige A. A. van der Water, eveneens uit Herenthals, werd zwaar gewond. De heer Engelen reed met een personen auto over rijksweg 16 en vloog met zijn wagen uit een flauwe bocht van de weg. ORANJEWOUD Voor haar woning in Oranje woud is de 79-jarige weduwe Jantje de Vries-van Dijk door een personenauto aangereden. Zij was op slag dood. VRIES De 46-jarige J. Potharst uit Assen is bij een verkeersongeluk op de rijksweg tussen Gro ningen en Assen in de gemeente Vries om het le ven gekomen. De auto, waarin hij als enige zat, kwam op de linkerrijbaan in botsing met een tege moetkomende vrachtwagen en reed vervolgens tegen een boom. ZANDVOORT Zondagavond is in Zandvoort de 17- jarige Martha Kluijskens uit Zandvoort dodelijk verongelukt. Zij werd aangereden door een tractor. UTRECHT De 25-jarige student G. J. Dros uit Hilversum is in de nacht van zaterdag op zondag in het rooms-katholiek ziekenhuis in Hilversum overle den, anderhalf uur nadat hij ernstig gewond was bij dijk. >rkeersongeluk op de Tolakkerweg in Maartens- DRACHTEN De 82-jarige wielrijder .T Bron uit Houtigehage is zaterdagmiddag in Drachten dode lijk verongelukt. De bejaarde man stak de ringweg te Drachten over op het moment dat een vrachtwa gen met aanhanger uit de richting Ureterp naderde. De chauffeur kon de wielrijder niet meer ontwijken. UTRECHT De 21-jarige mej. W. J. G. Zoomer uit Bornebroek is vanmorgen omstreeks half acht op een niet beveiligde overweg tussen Borne en Al melo met haar bromfiets onder een sneltrein terecht gekomen en kort daarna aan haar verwondingen overleden. Ten gevolge van het ongeluk liepen vier treinen vertraging op tot 15 minuten. BOSKOOP Bij een aanrijding op de provinciale weg 25 bij Boskoop is de 31-jarige Elisabeth EUen- beck uit Nieuwveen om het leven gekomen en zijn 3 personen zwaar gewond. RAALTE De 19-jarige Jurrien Antoon Hilsegge uil Raalte is vannacht overleden toen hij, op de fiets rij dend op de Weieseweg, door een achteropkomende auto werd aangereden. AMERSFOORT Een frontale botsing heeft in de nacht van zaterdag op zondag het leven gekost aan de 57-jarige Utrechtenaar A. J. van Mierlo. Het slachtoffer was inzittende van een personenauto, die op de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn op onverklaar bare wijze op de linker weghelft raakte en hier fron taal in botsing kwam met een bus met 30 Engelse mi litairen. Drie Amerikaanse piloten, die vrij dag door Noord-Vietnam zijn vrij gelaten, zijn vanmorgen m New York aangekomen. Majoor James Low, majoor Fred Thompson en 1 kapitein Joe Carpenter toerden er door hun dolgelukkige echtgeontes verwelkomd,. Diefstal aan boord van zeeschip ROTTERDAM (ANP) De kapitein in het onder Noorse vlag varende m.s. Mylla" heeft bij de Rotterdamse politie angifte gedaan van diefstal van onge- eer 30.000 gulden aan Nederlands en Ingels geld. De diefstal is gepleegd uit een brand- :ast, die in het dagverblijf van de ge- :agvoerder stond. De recherche van de 'ivierpolitie in de Maasstad stelt een on- lerzoek in naar de dader(s) van deze üefstal. Men vermoedt dat het geld gestolen is ;rwijl het schip in een van de Rotter- lamse havens lag. JONGEN NA DAGEN UIT PUIN GERED MANILLA (Reuter) Zesenzestig uur l de aardbeving in Manilla is zondag- vond een zesjarig jongetje levend on er de puinhopen vandaan gehaald. Tot 3 Hu toe zijn 186 doden geborgen en van 5 e 258 mensen die levend uit de ruïnes verden gehaald zijn er 27 in ziekenhuizen verleden. er zijn bij de aardbeving geen Neder- inders getroffen. De Nederlandse am- iassade in Manilla heeft dit aan het mi- e van Buitenlandse Zaken meege- AMMAN (AFP) Jordanië heeft om een spoedbijeenkomst van de veiligheids raad gevraagd. Aanleiding hiertoe is een optreden van de Israëlische luchtmacht tegen doelen in het gebied van Essalt, op bijna 30 km ten noordwesten van de Jordaanse hoofdstad Amman gelegen. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv was de actie gericht tegen twee kampen van de Ara bische guerrillaorganisatie El Fatah, die als basis zouden dienen voor aanvallen op door Israël bezet gebied aan de an dere kant van de Jordaan. Genoemde woordvoerder zei dat het merendeel van de recente aanvallen was voorbe reid in en uitgevoerd vanuit het hoofd kwartier van El Fatah te Wadi Sjoeeib, op vijf km ten zuiden van Essalt. Hij schatte het aantal Arabische guerrilla strijders in dat gebied op 300 tot 400. Van Jordaanse zijde werd meege deeld, dat de Israëlische actie die drie en een half uur duurde, aan 28 mensen onder wie twee vrouwen en een kind, het leven heeft gekost. Voorts hadden 82 mensen verwondingen opgelopen. Een Jordaanse militaire woordvoerder deel de ook mee, dat Jordaans luchtdoelge schut één Israëlische jachtbommenwer per van het type Skyhawk had neerge schoten. Het toestel was brandend ten noorden van Jericho naar beneden ge komen. De jongste Israëlische actie werd al enige dagen verwacht, nadat de Ara bische saboteurs enige opvallende suc cessen hadden geboekt, zoals het opbla zen van de spoorlijn bij Gaza en het plaatsen van landmijnen bij dorpen in de vallei van Beisan ten zuiden van het meer van Galilea. Zoals de chef van de Israëlisch gene- rale staf, generaal Bar Lev, op een pers conferentie in Tel Aviv verklaarde, wa de aanval op het gebied van Essalt ook bedoeld om de Jordaanse autori teiten er toe te dwingen, dat zij maat regelen nemen tegen de commando troepen, die niet alleen vrijelijk vai Jordaans gebied kunnen opereren maai ook gesteund worden door de plaatse lijke militaire en burgerlijke autoriteiten. DUITSERS WILDEN, ZILVERGELD UITVOEREN VALKENBURG (ANP) De politie in Valkenburg heeft zaterdagmiddag de Duitsers P. H. en L. V., beiden uit de omgeving van Aken, gearresteerd, die bezig waren bankbiljetten te verzilve ren, teneinde het zilvergeld uit te ren. De politic nam 700 gulden aan vergeld in beslag, terwijl het tweetal nog 1600 gulden aan bankbiljetten bij zich had. Zoals bekend is, is het niet toegestaan meer dan 25 gulden aan zilvergeld uit te voeren. De Duitsers vertelden, dat het zilver uit de Nederlandse gulden onge veer 1,35 gulden tot 1,40 gulden waard is, waardoor het omsmelten voor een winstgevende zaak is. Massamba-Debat (Brazzaville) weer aan macht BRAZZAVILLE (AFP) President Alphonse Massamba-Debat van Kongo- Brazzaville is in zijn palels teruggekeerd, nog geen vierentwintig uur nadat het le ger de macht aan zich had getrokken. Na zijn terugkeer werd bekendge maakt, dat alle ministers waren afge treden om het staatshoofd de gelegen heid te bieden, een nieuwe regering te Massamba-Debat die sinds december 1963 aan de macht is, voert sinds twee jaar een machtsstrijd met de linkervleu gel van de enige politieke partij, de na tionale revolutionaire beweging waarvan hij voorzitter is. Zaterdag werd bekend dat het leger de macht had overgenomen en dat de minister voor Defensie, luitenant Augus- tin Pignet, tot president was uitgeroepen. Gisterochtend deed kapitein Ngouabl, die de dag tevoren tot opperbevelhebber van het leger was benoemd, een beroep op Massamba-Debat om „zijn moed te herwinnen en zich weer bij zijn mede werkers te voegen", waarbij zijn veilig heid door het leger werd gegarandeerd. Hierop keerde de president naar de hoofdstad terug om de macht weer op zich te nemen. VEROLME: ROTTERDAM (ANP) De dammen In het Haringvliet en bij Willemstad kun- ernstig gevolgen hebben voor een aantal Nederlandse werven, onder ande- ior die aan de Noord. Tijdens de te waterlating van de „Straat Auckland" op zijn werf in Alblasserdam, merkte scheepsbouwer Cornelis Verolme op, dat door de afsluitingen het waterpeil in de Noord met een meter zal zakken, waar door het niet meer mogelijk zal zijn schepen als de „Straat Auckland" van 13.000 ton daar te water te laten. „Wij zullen in Alblasserdam voorlopig geen opdrachten meer kunnen aannemen voor de bouw van dergelijke schepen", aldus de scheepsbouwer. Verolme achtte het noodzakelijk dat de betrokken werven samen met de rijkswaterstaat gaan overleggen wat er moet gebeuren om de moeilijkheden waarmee de werven aan de Noord te kampen krijgen, op te lossen. Een van Verolmes collega's deelde mee, dat op het ogenblik een wet in voorbereiding is, die voorziet in het dekken van de kosten, die werven als Verolme-Alblas- serdam moeten maken voor de aanpas sing aan de gevolgen van de Delta-af sluitingen. Volgens deze scheepsbouwer zouden pas tegen 1971 de gevolgen van de deltawet merkbaar worden voor de werven aan de Noord. Tot dat tijdstip zouden volgens hem nog volop schepen kunnen worden gebouwd. Honderden gouden ringen uit winkel juwelier gestolen UTRECHT (ANP) Inbrekers heb ben zondagavond bij eeif juwelierszaak in Utrecht enkele honderden gouden rin gen stolen. Het juiste aantal en de waar de ervan kunnen pas na een inventari satie worden berekend. De inbrekers kwamen 't pand aan de achterzijde via de derde verdieping bin nen. Als „trap" gebruikten ze een stei ger die tegen een aangrenzend pand staat en waarvan de buizen tot voor de ramen van de juwelier reiken. Binnen forceerden ze de deur naar dc winkel, waar ze een aantal vitrines leeg- Noodtoestand in Baskenland MADRID (A.P.) De Spaanse rege ring beeft vandaag de noodtoestand afgekondigd in de noordelijke provincie Guipuzcoa, waar een Baskische terrorist een hoge politiefunctionaris zou hebben vermoord. De maatregel houdt onder mee dat de bewoners van Ge provincie drie maanden lang niet vrij zijn hun verblijf plaats te kiezen, de politie de toegang tot hun huls niet mogen weigeren zelfs zonder bevel tot huiszoeking en 72 uur door de politie mogen worden vastgehouden, zonder aanklacht. Een en ander heeft tot gevolg dat personen, die worden verdaoht van Baskische sympa thieën, zonder meer kunnen worden dervraagd. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De bekende Bergen op Zoomse oud-industriëel Christ Rogier (74 jaar), de vroegere directeur van de machinefabriek en ijzergieterij Rogier-Erinckx en Richter N.V. te Bergen op Zoom, is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woning aan de Faurestraat te Bergen op Zoom overvallen, geslagen en neergestoken. Na waarschijnlijk vele uren badend in zijn bloed in de gang van zijn woning te hebben gelegen, werd de alleenwonende heer Rogier gistermorgen om 8 uur gevonden door de heer Van de Boom, de chauffeur-huisknecht. In levensgevaarlijke toestand werd hij naar een ziekenhuis te Tilburg vervoerd. De toestand van de heer Rogier is nog steeds kritiek. GEEN GELD MEEGENOMEN Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Het onderzoek met een speurhond had geen succes. Wel bleek uit het onderzoek dat er een worsteling moet zijn geweest tussen het in pyama geklede slachtoffer en zijn aanvallers. Het is vrijwel zeker dat het de daders om geld te doen is ge weest. Alle kasten en laden stonden gis terenmorgen wijd open. De brandkast, waarin een behoorlijk bedrag aan geld aanwezig was, was echter ntet aange raakt. Ook de grote verzameling kunst voorwerpen en antiek van de heer Rogier bleek nog intact. Gisteren zei inspecteur E. Pompe van de Bergen op Zoomse gemeentepolitie niet te kunnen zeggen of er wat gesto len is. Ook staat niet vast op welk tijd stip de overval is gepleegd. Het moet tussen zaterdagmiddag kwart voor zes en zondagmorgen 8 uur zijn gebeurd. Zaterdagmiddag kwart voor zes zag men I de heer Rogier nog in zijn tuin. Zater dagavond belde een dame bij hem aan de deur en wat later belde een andere dame hem op. Beiden kregen geen ge hoor. De politie gaat nu na of de heer Rogier mogelijk rond die tijd ergens wat was gaan eten Overigens heeft de Bergse gemeentepolitie de indruk dat de heer Rogier meer geslagen dan ge stoken is. Had de heer Rogier meer mes steken in de nek gekregen, dan zou hij waarschijnlijk gistermorgen niet meer hebben geleefd. AM8TERDAM (ANP) In de nacht van saterdag op sondag hebben brand- kaatkrakers een geslaagde operatie uit gevoerd bij een automobielbedrijf op de Overtoom te Amsterdam. DEN HAAG (KNP) Zondag is in vrijwel alle kerken van ons land commentaar ge geven op dc encycliek Humanae Vitae. De priesters hebben in bun preken zich ge houden aan de richt lijnen welke de bis schoppen hun in een gezamenlijk schrij ven hadden gegeven. Daardoor stelden zij zich met waardering voor de betekenis van de encycliek achter de verruiming, die de bisschoppen daaraan hadden toegevoegd. Sommige predikanten pro gressief in hun uitleg van de encycliek, an deren meer behou dend. Sommige leg den de nadruk op de gezagskwestie, die met deze encycliek ver bonden is, anderen uitten openlijk woor den van kritiek op enkele uitgangspun ten. Maar overwegend was zo meent men bij de meeste bisdoms secretariaten te we ten dat de toon der predikaties getuigde van grote gematigd heid ten aanzien van het standpunt van de Paus. De pastoors in het bisdom Roermond hadden een gezamenlijk schrijven voor de gelovigen opgesteld. Hierin werden nogal scherpe woorden geuit tegen het feit, dat de Paus het minderheidsstand punt van de pilcommissle heeft gevolgd terwijl de opinies in de Kerk veelal een andere kant uitgaan. In Den Haag is slechts in enkele kat holieke kerken nadrukkelijk niet gespro ken over de jongste encycliek van de Paus, Bij het merendeel dat wel „de ROTTERDAM (ANP) Op het vier- perron van het Centraal Station in lotterdam is zaterdagmiddag een vrouw leergestoken. Zij werd zwaar gewond een ziekenhuis in de Maasstad vergebracht. De dader is ontsnapt. De Rotterdamse politie is naar hem op loek. Het slachtoffer is de 37-jarige mejuf- rouw A. M. B. De dader is de 3-jarige Turkse gastarbeider B. R., met mejuffrouw B. al enige jaren samen woont. Volgens verklaringen van getuigen za- a de man en de vrouw met een baby ran ongeveer vijf maanden op een bank p het vierde perron. De man en de 1 ouw kregen ruzie, waarna de Turk vrouw op de grond gooide. Hij trok een mes en bracht haar vier steken toe, twee in de buik en twee in de borst. Daarna nam hij de benen. De vrouw is overgebracht naar het Zuider ziekenhuis in Rotterdam, waar operatief is ingegrepen. Volgens de politie ls de toestand van de vrouw ernstig, maar niet levensgevaarlijk. Mummieprinses wellicht aap ANNARBOR (AFP) Volgens de Egyptologen dr. Paul Ponitz van de universiteit van Michigan en Arthur Store van de universiteit van Toronto is een Egyptische mummie, die tot dus ver wordt beschouwd als die van prin ses Moetemhit, in werkelijkheid die van een aap. Dit zou uit door hen verrichte onderzoekingen gebleken zijn. Dit zou de eerste keer zijn dat Egyptologen een dier in een koninklijke graftombe in Egypte ontdekt hebben. Dit verkeersvliegtuig kwam in dc lucht in botsing met een sportvliegtulg. Niettemin kon het een veilige landing maken op het vliegveld van Milwaukee. De drie inzittenden van het sport vliegtuig kwamen om het leven; de tweede piloot van het verkeersvliegtuig werd ernstig gewond. pil" als uitgangspunt nam was ook de H. Marthakerk aan de Hoefkade, waar de preek werd vervangen door het af draaien van een bandje met wijlen mgr. Bekkers in de beroemd geworden Brand puntuitzending van 21 maart 1903. „Het eigen geweten is de hoogste norm", zo was hierdoor onder meer in de Martha kerk te horen. Pater Piet Wesseling heeft na afloop van een Jongerenviering te Epen in Zuid- Limburg de encycliek „verschrikkelijk en betreurenswaardig" genoemd. „Het is moeilijk voor mij om hierover mijn eigen mening en oordeel te geven. De Kerk heeft in het verleden blunders gemaakt en dit doet 'zij nu nog. Het is onbegrij pelijk, dat de Kerk de problemen aan gaande de bevolkingsexplosies in de ont wikkelingslanden niet wil zien. Interessant is, dat het Vaticaan aan delen heeft in de fabrieken, die „de pil" fabriceren. In Rome heb ik dit verno men", aldus Pater Wesseling, die o.a. be kend is als radiospreker en zielzorger in de grote steden. PARIJS (Reuter) De Franse politie heeft meegedeeld dat zij het stoffelijk overschot gevonden heeft van de vrouw, die zich donderdag verborgen had in de ruimte voor het ncuswiel van een straal vliegtuig. dat van Parijs naar Lissabon zou vliegen. De vrouw moet kort na het vertrek van het vliegtuig uit haar schuil plaats gevallen zijn. Zij werd gevonden ln een boomgaard. Een tas met de papieren op naam van Dbrlla Pantlc (29) werd op de startbaan van het vliegveld gevonden. De politie van het vliegtuig deelde mee, dat zij ge durende de vier dagen dat zij om het vliegveld zwierf eenma.nl ondervraagd is. Ze zei toen dat zij zich bij haar ver loofde in Amerika wilde voegen, maar geen geld had. Paus Paulus tijdens zijn toespraak op het balkon van zijn zomerresi dentie in Gastel Gandol/o, waarin hij tveer terugkwam op de encycliek over de geboortenregeling. NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse tijdschrift „Newsweek" meldt in zijn jongste nummer, dat deskundigen van de Amerikaanse marine hebben vastgesteld, dat de Amerikaanse kern- onderzeeër Scorpion in diep water als een ballon ls Ingedrukt. Dit gebeurde ongeveer 560 km ten zuidwesten van de Azoren, omstreeks 21 mei, toen het •chip van de Middellandse Zée op de te rugweg was naar zijn basis ln Norfolk, in Vlrglnië. Volgens „Newsweek" verwacht de Amerikaanse marine wrakstukken van de „Scorpion" te vinden in hel aange geven gebied, waar de Atlantische Oce aan op sommige plaatsen ongeveer 3.650 meter diep is Zeven doden bij scheepsbrand WELLINGTON (Reuter) BIJ een brand aan boord van de Britse vracht boot met pussaglersaccommodatie Gothic (15.911 ton) zijn vanmorgen zeven passagiers en bemanningsleden omgeko men. Het brugdek en de passagiersver- blijven werden verwoest. Het schip voer 800 mijl van Napier aan de oostkust van het noordelijke eiland van Nleuw-Zee- land en was op weg naar Liverpool in Engeland. Er waren vijf passagiers aan boord. De radio- en navlgatieultrustlng zijn vernield en de melding werd via do kleine zender aan boord van een redding sloep doorgegeven. Twee Britse schepen en een Nleuwzcelands vliegtuig zijn op weg naar de Gothic

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5