„GESTOEI MET LIEF-ZIJN-BLOEMEN Praalwagens Bloemencorso Rijnsburg: Th. J. v. d. Heijden abcdefghIjklmnopqrstuv Informatrice moet zakelijk blijven en geduld hebben ZATEKDnvj 3 AULtUSiuo iati8 DE LEIDSE COURANT GEEL OVERHEERSENDE KLEUR In de hal van de veiling „Flora" in Rijnsburg heerste gistermiddag een opmerkelijke rust. Een tiental dames en heren lopen in een van de hallen, te betreden door een deur in het midden van een kartonnen vliegtuig, aantekeningen te maken op een papiertje. Zij, de uit het gehele land gekomen deskundigen, vormen de jury en beoordelen de 15 praalwagens en 27 opgetuigde personenwagens, die vanmiddag in het jaarlijkse bloemencorso mee zullen rijden, onder het motto „Bloemenfeest en Lijnenspel". Veertien van de praalwagens worden, nu al, niet alleen opgesierd door een overweldigende bloemenpracht, maar ook door veelal lief tallige meisjes. Gekleed in papieren kledij, aangepast aan de stijl van de praalwagen zullen zij meerijden in de 2 kilometer lange stoet die hen door de straten van Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden zal voeren. zal voor velen even vreemd aandoen. De bloemenpracht wordt er nog eens door geaccentueerd. „Corso moderner en losser van opbouw" Het verschil van dit corso met die van de vele voorgaande jaren, schuilt in de opbouw van de wagens. „Als ik een algemeen beeld moet geven, zeg ik dat het losser, moderner is dan andere jaren. De binder heeft zich uit kunnen leven. Het toefwerk komt beter uit", zegt de heer P. van der Kwaak, com missielid van 't Stichtingsbestuur „Rijns- burgs Bloemencorso". Een enkele blik op de lange rij wagens leert dat geel dit jaar de overheersende bloemenkleur is, b\j de naar ruwe schatting ongeveer 150.000 bloemen die in praalwagens en personenauto's gestoken zjjn. Veel an jers, rozen en diverse zomerbloemen. De wagens van het corso verschillen inderdaad aanmerkelijk van die van de vorige jaren. Ditmaal geen uitbeeldingen van bepaalde figuren, personen of zaken, maar een modern spelen met lijnen. Of zoals burgemeester mr. G. C. van der Willigen in een voorwoord in het boekje met gegevens over het corso opmerkt: „Het gestoei met lief-zijn-bloe men en het speels omspringen met de rechte lijnen van het maatschappelijk verkeer" De namen die de praalwagens dragen geven daaromtrent een helder beeld. Na men als ,,De Cirkel", „De Rechthoek", ,,De Driehoek", „De Spiraal", „De Ovaal" „De Bol", en „De Hoogtelijn" spreken voor zich. Het spelen met de lijnen, consequent doorgevoerd naar de ideeën en ontwerpen van het drieman schap W. Buurman (Oegstgeest), W. Ziegelaar en J. Visser (beiden Leiden), Zeker 100 man hebben van donder dagmiddag half een tot vroeg in de vol gende morgen gewerkt aan de wagens. Om maar niet te spreken van de bereidingen die hieraan vooraf gegaan zijn. ROUTE Het corso gaat hedenmiddag om 13 uur bij de veilinghal „Flora" van start, op elk traject begeleid door 7 muziek korpsen. Dan gaat het door Rijnsburg via Oegstgeest (aankomst 13.55 uur) naar Leiden, aankomst 14.30 uur. Daar wordt in de Doelenkazerne een half uui gepauseerd om de ongeveer 200 deel nemers gelegenheid te geven enige •etenswaren, te verzorgen door leerlingen van de Kokschool, te nuttigen. Om 15 uur gaat de stoet verder door Leiden en dan via Oegstgeest (18.25) terug naar Rijnsburg, aankomst 18.45 uur. Na afloop wordt op het plein Wilhelmina- school t.o. het Raadhuis een grote mu zikale taptoe gehouden ter afsluiting van de Rijnsburgse feestweek. Aanvang 8.30 uur. Ud van de Nederl. Vereniging van Rechtskundige Adviseurs HOGE RIJNDIJK 103A LEIDEN TELEFOON 23405 BEKRONINGEN De volgende bekroningen zijn toe gekend: Praalw. Kwekers 4. De Ster - 4e prijs (Noordwijker- hout/De Zilk); 34. Cirkel Segment - 3e pr(js (Gezamenlijke Kwekers Rijnsburg en Omstreken); 38. De Hoogtelijn - le prijs (Buurtver eniging Irissenstraat Praalw. Bedrijven 6. De Cilinder - 2e prfls (Coöp. Raiffeisenbank Rijnsburg); 21. De Spiraal - ere le prijs (H. v. d. Berg, Wassenaar); 36. De Drie hoek - le prfls (Menken-Melk n.v., Wassenaar). Praalw. Buurtver. 9. De Cirkel - le pr|js (Mvr. Cock Veldhuis, Hilegom24. De Rozet - 4e prijs (Buurtver. Sandtlaan); 27. De Ovaal - ere le prijs (Buurtver. ,,'t Centrum"). Praalw. Verenigingen 12. De Rechthoek - le prijs (Cur sus Bloemschikken en Binden, Rijnsburg); 15. De Driehoek - eer volle vermelding (Arr. J. van Loo, Loosdrecht); 18. De Ijspegel - ere -f le prijs (IJsclub Oegstgeest); 31. De Bol - 3e prijs (Personeels- ver. „Flora"). 21. Mooiste praalwagen van het Personenauto's zonder reclame 8. 3e prijs (Getn Beekhuis); 10. le prijs (Nic. d. Heyers Bloemen export); 11. 4e pr. (Fa. T. Zwaan en Zn.); 14. 4e prijs (Fa. Leeu wenburg en Moolen); 16. 3e prijs (C. Leeuwenburg); 19. 2e prijs (Fa. C. de Koning en Zn.); 25. ere le pr. (W. Tuining, Aalsmeer); 35. 2e pr(js (EnzaB N.V. Bob- gous). Personenauto's met reclame 5. le prijs (Garage Oudshoorn, Leiden; 13. 2e prijs (Hotel-Café- Restaur. „De Gouden Lantaern", Oegstgeest); 20. 2e prijs (Make laarskantoor Den Haan, Noord- wijk/Rijnsburg22. 4e prijs (Au torijschool Piet Vlasveld, Leiden); 26. ere -f- le prijs (Fa. Raumann en Tepema, Leiden, dames- en he- renconfectie)29. 3e prijs (Auto mobielbedrijf Jos Paauw, Voor hout); 30. 4e prijs (Automobiel bedrijf Jos Paauw, Voorhout)33. 4e prijs (Café de Grot, Leiden). Mooiste luxe wagen van het Corso (W. Tuining, Aalsmeer). BOSKOOP 100.000STE BEZOEKER IN VERWARMD ZWEMBAD Ruim een maand eerder dan vorig jaar passeerde gistermiddag de 100.000- ste bezoeker de loketten van het Bos- koopse openluchtzwembad. Een duide lijk bewijs, dat dit fraaie verwarmde zwembad bij de Boskoopse gemeenschap en naar ons bekend ook ver daarbuiten bijzonder in trek is. Begrijpelijk, dat burgemeester Van Dedem vergezeld van de wethouder K. P. A. Houdyk met vreugde de 100.000ste bezoekster, mevr. A. J. Witke, te koop verwelkomde. Mevrouw Witke die vrijwel elke gen met haar kinderen Ellis en Robert in het zwembad is te vinden ontving uit handen van de burgemeester een gra tis abonnement voor het volgend jaar een fraaie badtas, een grote badbal voor de kinderen, plus een fraai boeket bloe- Ook het personeel werd met geschen ken bedacht, die burgemeester Van De dem met vreugde overhandigde, waarbij hij hen dank zegde namens het ge meentebestuur en de gehele burgerij vooi de goede zorg aan zwemmend Boskoop ook dit jaar weer besteed. Auto in Aarkanaal gereden Vrijdagmiddag reed de heer W. Schmidt uit Diemen met zijn Ford Taunus over de Westkanaalweg te Ter Aar in de richting Papenveer. Na bij de Hertog van Beijerenstraat moet volgens de heer Schmidt een meisje en fiets hebben gereden, dat naar het midden van weg kwam. Toen de heer Schmidit trachtte dit kind te ontwijken kwam hij met zijn auto in het Aarkanaal terecht en dreef bijna naar het midden af. Uit zijn snel zin kende auto wist hij zich echter niet te bevrijden. De 20-jarige Joop Vuyk zat in huis zijn werk te maken toen hij de auto het water zag induiken. Resoluut ren- hij naar buiten en sprong de auto achterna. Hij zwom naar de auto en zae de bestuurder nog in de wagen zitten. Met eniee krachtsin spanning wist Joop het nortier te openen en de heer Schmidt uit de auto te halen. Samen zwemmend gin gen redder en geredde naar de kant m de wal. Bij de familie v. d. Pijl werd de be stuurder van droge kleren voorzien. Een kraanwagen van de firma Boot haalde de auto uit het water. De auto dateerde van 15 juli 1968, dus was nog gloednieuw. Joop Vuyk, die de heer Schmidt uit de auto redde, is student aan de Hogere Tuinbouwschool te Utrecht. Hij was pas teruggekomen van een studiereis naar Engeland en heeft met dit optreden zijn goede karakter getoond. De politie zou gaarne weten, welk meisje met een rode trui of een rode blazer langs de Westkanaal heeft ge reden op het moment dat dit ongeluk is gebeurd. H Z^USWOITDE J. RUITER t In de nacht van donderdag op vrij dag is in het Diiconessenhuis te Lei den overleden de heer J. Ruiter, in leven arehitekt in dienst van de ge meente Rotterdam. Op vakantie in Oostenrijk moest hij enkele weken geleden aldaar in het ziekenhuis worden opgenomen. Na overgebracht te zijn naar Leiden is zijn gezondheid steeds achteruit ge gaan. Na zijn vestiging te Hazerswoude heeft de heer Ruiter zich op velelei terrein verdienstelijk gemaakt. Zijn aktiviteit was bekend en diverse ver enigingen hebben in de loop der jaren de heer Ruiter in het bestuur opge nomen, wetende dat zijn kennis hen tot steun zou kunnen zijn. De Ned. Herv. kerkeraad verliest in hem een aktieve scriba. Verder was hij o.m. voorziter van de plaatse lijke afdeling van het Groene Kruis, lid van de Culturele Commissie Ha zerswoude, bestuurslid van de Woning bouwvereniging en maakte hij deel uit van de commissie der Bijstandwet. De teraardebestelling zal plaats vinden a.s. dinsdag 6 augustus op de alg. begraafplaats te Hazerswoude- dorp om half twee. De teraardebestelling zal worden voorafgegaan door een rouwdienst in de Ned. Herv. kerk te Hazerswoude- dorp om kwart over twaalf welke dienst zal worden* geleid door ds. G. Jonkers van Vriezenveen. JEUGD VA KANTIE WEEK De organisatie van de jeugdvakan- tieweek, die van 510 augustus in de wijk Rhynenburch wordt gehouden, is „rond". Maandagmorgen wordt gestart met een voetbaltoernooi en om tien uur met de stepwedstrijd. Totaal aan tal deelnemers op de „racebaan" aan de Da Costasingels 77. In de middag uren zullen 47 meisjes elkaar de loef gaan afsteken in hardlopen, touwtrek ken en verspringen. Ook deze wed strijden vinden plaats aan de Da Costasingel. DIRECTEUR KLM NEDERLAND OPENDE „RIJNSBURGS BLOEMENCORSO 1968" „De eerste zaterdag in augustus is alt|jd een feestdag waarop wy de bloe metjes bulten zetten". Zo opende de voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer C. Leeuwenburg vrijdagmiddag om 4.30 uur de bijeenkomst In het res taurant van de vellnlg „Flora". Ik geloof dat we met dit corso een visite kaartje afgeven van de kwekers uit Rijnsburg en omgeving. Maar wat me wel teleurgesteld heeft ls de medewer king van collega's uit Rijnsburg en om geving. Als ik bij een collega aanklop voor enige vorm van reclame, geven die mensen niet thuis terwijl dit toch een visitekaartje voor het buitenland is." De heer Leeuwenburg vond dat dit VEELZIJDIG WERK „Wat mij vooral trekt, is het om gaan met mensen en dan vooral buitenlanders. Dat hangt natuur lijk ook samen met mijn voor liefde voor het spreken van vreemde talen. Ik ben in Enge land (anderhalf jaar), Frankrijk (10 maanden) en Duitsland (3 maanden) geweest om 'n beetje deze talen te leren spreken. Ik werkte daar als au pair. ie bent dan kindermeisje, terwijl je ook licht huishoudelijk werk moet doen. Daarnaast houd je dan nog voldoende tijd over om wat te studeren. Verder heb ik In een groot winkelbedrijf in Den Haag gewerkt en in hotel Florida in Boskoop. In 1966 kwam ik bij de VVV in Den Haag terecht en in oktober van het vorig jaar ging ik naar Leiden toe. Nu ben ik hier eerste informatrice," ver telde mejuffrouw N. Hardijzer. „Je moet eigenlijk van alles doen. Administratief werk, corresponden tie en achter de balie staan. Je moet ook grote evenementen voorbereiden als het lunapark, de paaskermis en de bloemenweek. In die week ga je alle baby's, die in Leiden worden ge boren, een bosje bloemen brengen. Het baliewerk is erg leuk, maar lk ben nu weer op de kantoorkruk ver zeild geraakt. Je kunt dit werk niet met alleen maar lagere school doen. Er wordt echt wel middelbare opleiding van je gevraagd. Ikzelf heb op de MMS ge zeten. Verder ls natuurlek talenken nis een eerste- vereiste en moet Je goede omgangsvormen hebben. Te genwoordig kun je een opleiding vol gen aan het Instituut voor toerisme in Breda van Van Egeraat. Voor het beroep van informatrice bestaat veel belangstelling." Verrassend „Het verrassende van dit werk is, dat je het ene moment niet weet, wat je het volgende ogenblik moet doen. Zo bellen de VVV op om de gekste dingen te vragen. Laatst nog kwam er Iemand aan de balie, die wilde weten of hier in de omgeving 'n nudlstenkamp was, maar de mees te mensen willen inlichtingen over het buitenland. In feite ls dit kan toor een verkeersbureau, dat infor matie geeft over heel Nederland, Daarnaast geven we ook Informatie over de plaats zelf. Lelden is het achterland van Katwijk en Noordwyk. Vooral ln deze vakan- tletljd. Als het slecht weer is. komen hier veel badgasten. Het eerste, wat ze vragen, is welke films ln Lelden draalen. Voor de stad ls het wel gunstig, als het slecht weer ls. Wat ook zeer ln trek is, zijn musea. Voor al een speciale tentoonstelling als Viva Mexico trekt veel bezoek." ,,'s Avonds heeft men hier eigenlijk maar weinig te bieden. Studenten weten, waar ze naar toe moeten, maar voor buitenlanders ligt dat moeilijker. Als hier Iemand blnnen- corso voor een waardige afsluiting van de Rijnsburgse feestweek zou gaan zor gen. Sprekend over de bloemententoon stelling in de Burgerzaal, ln Lelden zei hy dit graag in alle grote steden van Nederland te willen zien, want ook daar zijn mensen die dit willen zien. De heer F. J. Oldenborgh, directeur van de KLM Nederland, verrichtte daar na de officiële opening, in het byzyn van o.a. burgemeesters en wethouders van Oegstgeest, Katwijk en Rynsburg. WISSELWERKING Hij wees op de nauwe verwevenheid die er bestaat tussen de export en de bloemen. Vroeger was er sprake van een wisselwerking tussen KLM en bloe menexport. Door de toenemende export van bloemen konden nieuwe lijnen ge opend worden. De bloemenexporteurs konden daarop intensiever de nieuwe markt gaan bewerken. In 1934 bestond 50 procent van de 150 ton vervo de KLM had uit bloemen Nu gaat van de bloemenexport nog 25 procent door de lucht. Wy zijn ons zeer wel be wust, aldus de heer Oldenborgh dat wy niet altyd kunnen voldoen aan de transportwensen wat betreft frequen ties, capaciteit en bestemming. Maar het is ook in ons belang de bloemen export te helpen. VOORAAN-BLI.IVKN De heer Oldenborgh vond, dat Neder land in de eerste ryen loopt op het ge bied van bloemen. Vooraan blijven ver- eist een enorme energie. Daarvoor is vakkennis en het bijhouden van die vak- kennis nodig en daarvoor zyn enorme investeringen nodig. Ik vind het prach tig dat U aan het eind van de feestweek Uw produkten toont, en dat zoveel men sen daaraan gewerkt hebben. Zonder iets te hebben gezien weet ik, dat het geslaagd zal zijn. „Hiermee verklaar ik Bloemenvreugd en Lynenspel voor ge- opend." GOUDEN EN ZILVEREN BOEKET j Tijdens deze bijeen komst werden de pry- j zen In de vorm van een gouden en zll- i veren boeket voor de twee beste binders 1 uitgereikt. Het gouden boeket was voor j arrangeur van de personenwagen aange- GOLDEN ECHTPAAR TE OEGSTGEEST boden door de Garage Oudshoorn uit Leiden. Het zilveren boeket ging naar i arrangeur van personenwagen no. 26, de '1**r mevrouw Van ftchle-Habra- geest, vieren op 7 augustus a.s. hun heer JeUe A tem* uit Aaj»ro«M» k»Q, taoneods Dorpsstraat 51 ta Oegst-1 gouden huwelijksfeest. De bruidegom toHomaa. komt en hy vraagt naar een leuke tent. zou ik niet weten welke ik moet noemen. De meesten verdwynen dan ook naar Schevenlngen of Amster dam. Echt leuke tentjes zyn er niet. Waar men ook wat aan moet doen, ls op het gebied van terrasjes. In Lelden zyn er slechts twee, maar daar kan de WV weinig aan ver helpen. Wy moeten ook bij hotels en parti culieren onderdak gaan zoeken. Met Pasen was het dit Jaar zo druk, dut zelfs nood-adressen werden opge vraagd. Pinksteren was anders niet zo best. Ook nu valt de drukte mee. Het gaat geleldeiyk aan. Dat komt door de vakantiespreldlng. Het is elgeniyk minder druk dan we hadden verwacht." Met handen en voeten „Als buitenlanders komen hier Duit sers, Amerikanen, Fransen en veel Scandlnavlërs. Meestal kan je wel zien, waar ze vandaan komen. Ik heb ook wel een Japanner of een Rus aan de balie gehad. Dan moet het vaak met handen en voeten gaan om iets duideiyk te maken, als hy geen moderne talen spreekt. Die be heersen ze bijna niet, als ze uit Oost- Europa komen. Waarover Je moet beschikken als in formatrice is geduld. Dat is soms wel moeiiyk op te brengen. Verder moet je strikt zakeiyk biyven. Op uitno digingen om samen de stad te gaan bekyken, mag lk niet Ingaan. We geven wel rondleidingen door Lelden, maar dat gebeurt meestal met groe pen. Vaste punten om te laten zien zyn de universiteit, de binnenstad en de Pieterskerk. Amerikanen vragen altyd naar het Pilgrim Fathershuisje, waar ln 1609 een aantal mensen uit Engeland zich vestigde, omdat ze daar wegens hun godsdienst werden vervolgd. In 1621 vertrokken ze met de Mayflower naar Amerika, na een verbiyf van bijna 12 Jaar hier in het huisje aan de Boisotkade. De Fransen zyn zeer cultureel inge steld. Die willen meestal een museum bezoeken, maar de Engelsen zyn het makkeiykate. Ze vertellen precies, wat ze willen hebben. Het valt anders niet mee tegen vreemde mensen maar vrlendeiyk te zyn, maar het moet gewoon. Ze ver wachten niet anders van je. Het hoogseizoen kan echt zwaar werk zijn. 's Winters komen hoofdzakeiyk Lel- denaara binnen. Je moet echt niet denken, dat er dan niets te doen ls. Het volgende seizoen moet worden voorbereid en ook dingen als corres pondentie en administratie gaan ge- Anatiktak ..Moeliykheden hebben we hier niet. Er komt weieens een dronken man binnenlopen, maar dat komt. omdat dit gebouwtje vroeger een politiepost Is geweest. We staan rechtstreeks met hem ln verbinding en na een telefoontje wordt hy eruitgezet. Af en toe maak je iets geks mee. Zo belde er Iemand op en na de woor den: met de VVV, werd aan de an dere kant van de iyn gevraagd: Ik spreek toch niet met de WD. Ook mooi was het telefoontje van Iemand, die kaartjes wilde voor de expeditie van Jeroen Bosch, of dan die man, die wilde weten of Anatlktak (Ana- tevka) nog speelde." Een ding is mij in al die tijd wel duidelijk geworden. Het Idee, dat Nederlanders alleen maar uit Volendammers bestaan of dat ze alleen maar klompen dra gen, geloven buitenlanders niet meer. Daar hoef je niet mee bij ze aan te komen. 78 Jaar, de bruid 70 Jaar. Uit hun huwe- iyk werden 8 kinderen geboren. Er zyn 9 kleinkinderen. De heer Van Schle In 88 Jaar werkzaam geweest by de firma 'I JipwiW

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3