PRAAG GEEFT MARX EEN EERLIJKE KANS KOELE KOPLOPER VAN REPUBLIKEINEN De Russen hebben het sinds de tweede wereldoorlog niet meer zo zwaar te verduren ge had als de algelopen dagen. Vanzelfsprekend, de breuk met Joego-Slavië in 1948 was een harde klap voor Moskou, maar uiteindelijk was het in eer ste instantie toch maar een machtspolitieke kwestie. De ideologische implicaties kwa men pas later. De ruzie met Peking was een ernstige ideo logische aangelegenheid, maar het waren per slot van reke ning de Russen die er zijde bij sponnen, want tegenover de onverzoenlijkheid van de Chinezen stelden zij hun coë- xistentiepolitiek. De gedeelte lijke ontrouw van het ove rigens nog altijd stalinistische Roemenië was in de grond van de zaak een nationalistische rebellie. Wat er echter in Tsjecho-Slowakije gebeurt, is heel anders. De hervormers in Praag blijken hun geloof in de alleenzaligmakende weg van het Kremlin verloren te heb ben. Zij willen het marxisme een eerlijke kans geven en de menselijke waarden van het socialisme tot hun recht laten komen. En als het de Tsjecho- Slowaken lukt wat nog niet helemaal zeker is! zullen zij het grote ongelijk van de Sovjet-Unie hebben aange toond. Alle beschuldigingen van Moskou over contra-revo lutie, imperialistische inmen ging en verraad aan het socia lisme kunnen niet verhelen, dat de Russen uiteindelijk een panische angst hebben voor het Tsjecho-Slowaakse experi ment. De Russen hebben de afgelopen dagen duidelijk bewezen, dai ze alleen maar in dogmatische termen kunnen den- 9 if De Russische partijleider Brczjnev. Een beeld van de besprekingen die deze week zijn gevoerd. Rechts is par tijleider Dubcek zichtbaar, met naast hem premier Cernik (r.) en president Svoboda 0-)- Aan deze kant van de tafel de Russische delegatie met op de voorgrond Sjelcpin en vervolgens mi nister Gromiko en president Podgorni. Achter deze laatste zitten partijleider Brezjnev en premier Kosygin. klaart niet alles. Afgezien nog van politieke, economische en strategische motieven wordt de angst van de Rus sen nog door een andere factor be paald. Wat zich momenteel tussen Moskou en Praag afspeelt ls óók een strijd tussen de generaties, een ge vecht tussen een verouderd bestel en een nieuwe tijd. Juist de drie landen die het felst ageren tegen de Tsjecho- Slowakse hervormers hebben nooit een democratische traditie gehad. De Russen zijn van de dictatuur van de tsaar in de dictatuur van het proleta riaat, dat wil zeggen van een handvol partijfunctionarissen terecht gekomen. De Polen zijn meer dan honderd jaar door anderen onderdrukt en de korte tijd tussen 1918 en 1939 leverde hun een semi-fascistische militaire dictatuur op. De Oostduitse ervaringen met de de mocratie beperken zich tot de kort stondige republiek van Weimar, tussen een dictatoriale keizer en nige Hitler in. ken, dat ze in hoge mate conservatief, behoudend, zijn en dat ze alleen hun eigen socialisme voor het enige ware houden. Hoe komt het, dat conservatieve bu reaucraten als de Russen een onbe dwingbare, men zou haast zeggen para noïde neiging hebben om hun visie op het socialisme te vereenzelvigen met het socialisme? Dit is geen vraag van een „buiten staander" uit het Westen, maar zij wordt deze week letterlijk gesteld in het Joego-Slavische weekblad Knjizevne Novine (De Literaire Krant). De schrij ver van het artijcel, Zoran Gluscevic, is burger van een staat waar een an der socialisme dan in de Sovjet-Unie is gerealiseerd. De Joego-Slaven waren ook de eersten die de stille revolutie in Tsjecho-Slowakije toejuichten en de afgelopen dagen hebben zij zich duide lijk aan de zijde van de hervormers in Praag opgesteld. De Joego-Slaven hebben zelf al zo lang met de Russen in de ideologische clinch gelegen, dat zij ruimschoots de tijd hebben gehad om hun tegenstan ders te observeren. Zoran Gluscevic geeft dan ook een gefundeerde psycho logische verklaring van de houding van het Kremlin. Zij luidt: angst. Gluscevic gaat uit van het psychologi sche gegeven, dat elke mens zijn inner lijke spanningen afreageert op een „vijand". Dan vervolgt hij: „De bu reaucratische angst voor een systeem van directe democratie, de angst voor een dynamische relatie ten opzichte van de werkelijkheid, de angst voor een voortdurende wijziging, progressi viteit en democratisering van alle struc turen, wordt volgens hetzelfde psycho logische schema afgereageerd op een buitenlandse vijand, waarbij men er van overtuigd is, dat er een enorme en gevaarlijke internationale ring plaatsvindt." NEUROSE DER ONDERDRUKKERS Er ls volgens Gluscevic nog een twee de psychologisch moment waardoor de Russen zich gefrustreerd voelen De Tsjechische schrijver Franz Kafk; heeft in zijn romans al aangetoond, da1' onderdrukking niet alleen de onder drukten maar ook de onderdrukkers ii hun geestesleven schaadt. Men heeft bijvoorbeeld in de concen tratiekampen van de nazi's kunnen con stateren, dat de beulen er mentaal meestal erger aan toe waren dan de slachtoffers. Onderdrukkers raken ge frustreerd en leven in een schijnwe reld. Hun voorstellingen kloppen nie meer met de werkelijkheid en zij trek ken de verkeerde conclusies. Voor Gluscevic bestaat er geen twijfel over, dat een bureaucratisch systeem als in de Sovjet-Unie een van de zui verste vormen van onderdrukking is. De neurose der onderdrukkers „schept" vijanden, want de machthebbers voelen zich nu eenmaal in hun wezen bedreigd. „De psychologie leert ons, dat de mens zich des te meer bedreigd voelt naar mate hij meer autarkisch zijn macht uitoefent en het verlangen naar nóg meer macht is alleen maar een inade quate uitdrukking van nóg meer angst. De geënsceneerde processen en massa executies uit het stalinistische tijd perk waren het onvermijdelijke gevolg van opgekropte angst: door een mas sale terreur konden de stalinisten zich bevrijden van een neurotische druk, waardoor zij overigens blind werden voor het werkelijke gevaar." Dat is vol gens Gluscevic ook de reden waarom Stalin tot 1941 zich op de vermeende oppositie in eigen land concentreerde en niet op de nazi's. SCHULDVRAAG In het laatste deel van zijn artikel komt Gluscevic tot een conclusie die vernietigend is voor de Sovjetleiders. Maar niet voor hen alleen. De conclu sie heeft betrekking op alle bureaucra ten ter wereld, of zij zich nu socialis ten noemen of niet. „Het democratische socialisme heeft heden ten dage zo'n grote aantrek kingskracht, dat de bureaucratische dictatoren zich er met een elementai re, alles vernietigende kracht tegen weren. We noemen dat angst. De bu reaucratische angst is een functie van de schuld die men voelt Een gemoedelijk onderonsje tijdens een onderbreking van de besprekingen in Cierna. Het gesprek van de Russi sche premier Kosygin met de Tsjechi sche president Svoboda (1.) en de voor zitter van de Tsjechische volksverte genwoordiging Smrkovsky (r.) wordt door een onbekende jongen onderbro ken. Om een handtekening of een plei- zich met manipulaties heeft opgehou- Een onderdrukt schuldgevoel treedt naar buiten doordat men zijn eigen schuld op een ander overdraagt. Wat een dictator als een innerlijke druk voelt omdat hij de mensen naar zijn hand heeft gezet en hun van hun de mocratische rechten heeft beroofd, rea geert hij op een dusdanige manier af, dat hij zijn eigen aggressieve bedoelin gen projecteert in zijn gemaltraiteerde onderdanen. En een dergelijk fictief gevaar vormt voor hem weer een nieu we aanleiding om de terreur nog te verhevigen. Op die manier is het stali nistische procédé niets meer of minder dan een eeuwige kringloop. Wanneer een dergelijke handelwijze het beginsel wordt van de internationa le betrekkingen tussen socialistische landen, kunnen er situaties optreden als waarin Tsjecho-Slowakije zich op dit ogenblik bevindt: de opstand van een onderdrukte staat, geïnspireerd door het verlangen naai* een democra tisch socialisme, wordt door de onder drukkende staat ervaren als een kapi talistische samenzwering tegen het so cialisme. Maar wie gelooft dat vandaag de dag nog? Wij wel het allerminst, nadat we soortgelijke bittere ervarin gen van stalinistische onderdrukking hebben meegemaakt". NIEUWE TIJD In Tsjecho-Slowakije heeft men een oude democratische traditie. Met na me de Tsjechen kunnen hun democra tie trots terugvoeren tot de tijd van Jan Hus, nu 450 jaar geleden. Tsjecho- Slowakije heeft bovendien óók een lan ge socialistische traditie, vóór de oor log nog niet geïnfecteerd door het stali nisme. Tsjecho-Slowakije ls daarom wellicht het enige land in Oost-Europa dat met recht en reden het experiment van een democratisch socialisme kan wagen. Een heel groot deel van de be volking heeft daar nooit „kapitalis tisch" gedacht en zal dat ook in een toekomstig socialistische democratie niet doen. De Russen, Polen en Oostduitsers zijn echter bang voor experimenten. Zij missen er eenvoudigweg de ervaring voor. Zij zijn daarom in het socialis tische kamp de conservatieven en dur ven zich niet aan te passen aan een nieuwe tijd. Ze beseffen daarbij heel goed, dat, wanneer de experimenten in Tsjecho-Slowakije lukken, zij het zijn die de boot hebben gemist. Daarom móg men in Praag niet experimente- Het ziet er echter naar uit, dat het experiment niet meer tegen te houden is. Niet alleen omdat Dubcek zo vast besloten schijnt en evenmin omdat de hervormingen van do Tsjecho-Slowaak se communistische partij nu een zaak van het hele volk zijn geworden. De eigenlijke rechtvaardiging van het experiment is, dat het op de oude voet eenvoudigweg niet dóór kan gaan. De nieuwe tijd eist nieuwe vormen, óók in Oost-Europa. Het verzet van de Rus sen betekent dan ook dat zij bang zijn voor de nieuwe tijd: zij hebben angst voor een nieuw, modern socialis me dat geen rekening houdt met ideolo gische taboes, doch dat de mens in het middelpunt stelt. In dat opzicht onder nemen de Tsjecho-Slowaken een his torisch experiment en do angst van de achterblijvers is begrijpelijk. MIAMT-BEACH (AP) Toen Richard Nixon een vooraanstaande plaats in de republikeinse partij begon in te nemen, was Ronald Reagan een democraat en werkte Nelson A. Rockefeller voor een democraat. Dat was twintig jaar geleden, toen Nixon op 33-jarige leeftijd lid van het Huis van Afgevaardigden en snel senator werd en vervolgens vice-president, terwijl Reagan de leider was van de vakvereniging van filmacteurs en Rockefeller verschillende posten zowel in de democratische als republi keinse regeringen bekleedde. Van deze drie man nen die elkaar op de republikeinse conven tie de nominatie voor het presidentschap gaan betwisten, be kleden Reagan en Rockefeller hoge be stuursposten, respec tievelijk het gouver neurschap van Cali- fornië en New York, maar Nixon, de Cali- forniër, die na twee achtereenvolgende ne derlagen zich als ad vocaat in New York vestigde, heeft ln de campagne van de republikeinen steeds aan de kop gelegen. Alle drie behaalden flinke successen in 1966. Rockefelller en Reagan kwamen uit een fel politiek ge vecht als overwinnaars te voorschijn. Nixon deelde in de overwin ning die de republi- kleinen veel terug bezorgde van wat ze in 1964 hadden ver loren. Nu ls Nixon op 55-jarige leeftijd de jongste, maar ook de politiek meest erva rene van de drie. Hij verschijnt in een heel andere positie voor de conventie dan acht jaar geleden toen hij vice-president was en voor de republikeinen de bijna eenstemmige keuze was om de toen aftredende president Dwight D. Eisenhower op te volgen. Maar hij verloor op een haar na van John F. Kennedy. Toén verdedigde Nixon het beleid van de af tredende republikein Elsenhower, thans is Nixon in de aanval geweest tegen de democratische pres. Johnson. Van zijn republikeinse concur renten, eerst gouver neur George Romney van Michigan en nu Rockefeller, heeft hij zich weinig aangetrokken. Hij concentreerde zijn campagne op bestrijding van de demo craten. Ex-vicepresldent Nixon, enkele maanden geleden een vr(jwel zekere winnaar op de republikeinse conven tie, nu zwaar op de huid (en hielen) gezeten door Reagan en Rockefeller. HULP Evenals in 1960 heeft hij de hulp ge- had van zijn vrouw. Zijn dochters zijn RfflQ AN nu oud genoeg om ook mee te helpen, vooral de jongste dochter Julie en haar verloofde David Eisenhower, kleinzoon van de ex-president. Nixon lijkt thans in veler ogen meer ontspannen en min der aarzelend. Hij is in staat om som mige dingen en ook om zichzelf te lachen maar bleef tegelijk koel in zijn rustige campagne, die geheel was aan gepast aan zijn positie als koploper. Rockefeller heeft aan de andere kant de laatste drie maanden de krachtig ste campagne van de drie republikein se kandidaten gevoerd. Hij heeft niet geaarzeld Nixon aan te vallen, bewe rende dat deze geen kans maakte om het presidentschap te veroveren en dat hij, Rockefeller de enige was die de republikeinen aan de macht kon bren gen. Deze krachtige en jong uitziende Rockefeller heeft zich vooral gericht tot de jonge mensen, die zulk een be langrijke rol gespeeld hebben in de democratische campagnes van wijlen senator Robert Kennedy en senator Eugene J. McCarthy. Reagan heeft steeds volgehouden dat hij geen actieve kandidaat is voor het presidentschap. Niettemin heeft hij een aantal redevoeringen gehouden, vooral in het zuiden waar zijn kracht ligt. Hij is afkomstig uit Illinois en begon als sportverslaggever. In 1937 begaf hij zich naar Hollywood en had succes. Hij heeft in veertig films de hoofdrol gespeeld. Tevens speelde hij een lei- ROCKEFELLER blok achter de hervormingsmaatrcgclci Ondanks zijn openbare functies onder de democratische president Franklin D. Roosevelt en Harry S. Truman en de republikein Eisenhower in de veertiger en vijftiger jaren heeft Rockefeller pas in 1958, toen hij het gouverneurschap van New York veroverde, naar een be stuursfunctie gestreefd. Na er ln 1980 van te hebben afgezien om zich tegen over Nixon te stellen, begaf hij zich ln 1964 ondanks zijn echtscheiding en nieuw huwelijk die hem politiek grote schade berokkenden in de campagne voor het presidentschap, maar hij ver loor de belangrijke voorverkiezingen in Californië van Barry Goldwater en werd op de nationale conventie van de republikeinen in San Francisco uitge jouwd, omdat hij op het laatste ogen blik William W. Scranton was gaan Wedloop naar het witte huis met Ronald Reagan en Rockefeller op de hielen dende rol in het bestrijden van dc communistische invloed in de vakbond van filmspelers. Eens een New Deal democraat, schakelde hij in het begin van de jaren zestig over op de republi keinen en hij kreeg grote bekendheid door zijn krachtige pleidooien op de televisie voor Goldwater in de cam pagne van 1964. In 1966 versloeg hij de democratische gouverneur Edmund G. „Pat" Brown wat vier Jaar eerder Nixon niet was gelukt. Evenals Rocke feller is Reagan gescheiden geweest. Zijn eerste vrouw was de actrice Jans Wyman. Na zijn schelding hertrouwde hij met de actrice Nancy Davis.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11